Flatfee-abonnementen voor mobiel internet zullen op termijn verdwijnen. Dat voorspelt een hoogleraar. Intensieve gebruikers van mobiel internet zullen meer moeten gaan betalen om de uitbreiding van 3g-netwerken te bekostigen.
Het dataverkeer op de Nederlandse mobiele netwerken is afgelopen jaren vervijftigvoudigd en daardoor wordt het model van flatfee-abonnementen op den duur onhoudbaar, zegt Erik Fledderus, hoogleraar draadloze technologie aan de TU Eindhoven. Op dit moment bieden alle providers voor een bedrag rond tien euro onbeperkt internet aan op smartphones en mobieltjes. Voor laptops kost het abonnement al snel rond 30 of 40 euro, terwijl die abonnementen vaak niet onbeperkt zijn.
Fledderus vergelijk de toename van het dataverkeer op 3g-netwerken met de drukte op de weg: "Je legt er asfalt bij, maar dan ontstaan er weer nieuwe files." Daarom moeten mobiele internetters volgens hem gaan 'rekeningrijden', oftewel betalen naar rato van gebruik. Tot een paar jaar geleden was dat overigens ook de praktijk.
Een belangrijke reden voor de toename van het dataverkeer is echter dat flatfee-abonnementen het mogelijk maken om de kosten in de hand te houden. Bovendien hebben smartphones in de afgelopen jaren betere browsers gekregen en zijn ze over het algemeen gebruiksvriendelijker geworden. Er worden ook veel meer smartphones verkocht dan enkele jaren geleden.
Overigens hebben de Nederlandse providers momenteel allemaal al meerdere abonnementen in hun assortiment: T-Mobile varieert met snelheden, KPN heeft een gelimiteerd abonnement tegen een lagere prijs en Vodafone biedt tegen een meerprijs tethering aan bij internetabonnementen voor smartphones. Daarmee kan de internetverbinding van de smartphone ook gebruikt worden om met een laptop het internet op te gaan.