De hoeveelheid spam zal dit jaar het aantal e-mails die mensen onderling naar elkaar versturen, overstijgen. Volgens onderzoeksbureau IDC komt daardoor het gebruik van e-mail als effectief communicatiemiddel in het bedrijfsleven in gevaar.
IDC heeft becijferd dat van de 97 miljard e-mails die dagelijks verstuurd worden, zeker veertig miljard berichten uit spam bestaan. Dat is gemiddeld zes tot zeven ongewenste berichten voor elke wereldburger per dag. Een ander groot deel van het dagelijkse mailvolume bestaat uit regulier zakelijk e-mailverkeer. IDC schat dit volume voor 2007 op vijf exabytes. Daardoor heeft spam de hoeveelheid regulier e-mailverkeer, waarbij mensen elkaar onderling berichten sturen, overstegen. Volgens Mark Levitt van IDC stijgt het totale spamvolume harder dan verwacht: 'Deze snelle groei komt onder andere door het succesvol inzetten van spam met plaatjes om filters te misleiden en het spoofen van het verzendadres waarmee spammers meer respons hopen te krijgen.'
Door de toename van de spamoverlast stappen steeds meer gebruikers over op instant messaging en voip-applicaties voor onderlinge communicatie. Deze verschuiving zou vooral bij jongeren en jonge volwassenen te zien zijn. Het gevaar om besmet te raken met een virus of andere malware door middel van een e-mailattachment speelt volgens IDC ook een rol. Verder vermoeden gebruikers dat hun e-mails door de stringente spamfilters kans loopt nooit onder ogen van de begunstigde te komen. Het onderzoeksbureau raadt bedrijven aan voortaan, naast e-mail, meer gebruik te maken van instant messaging en voice-over-ip.
