Logitech presenteert high-end stuurwiel

Logitech heeft op de E3-gamebeurs in Los Angeles een nieuw stuurwiel gepresenteerd. Met de G25 Force Feedback wordt gemikt op de serieuzere raceliefhebber, voor wie bijvoorbeeld het MOMO Racing Force Feedback-stuur nog niet genoeg kwaliteit biedt. Hoewel het bedrijf vooralsnog alleen testmodellen kon laten zien, maakten het met leer beklede, 11 inch grote stuur en de drie roestvaststalen pedalen een goede indruk op de aanwezige reporters. Het stuur bevat slechts twee programmeerbare knoppen, wat gedaan zou zijn om de overeenkomst met een goedkope echte raceauto te benadrukken. Aan de definitieve versie worden echter misschien nog wat extra controls toegevoegd.

Logitech G25 Force Feedback: versnellingsbak Behalve de paddles achter het stuur kan er ook met een heuse versnellingspook worden geschakeld, die zelfs moet worden ingedrukt om de virtuele auto in zijn achteruit te zetten. De G25 is in staat om zowel een sequentiële als een 'gated' bak te simuleren, zodat ook klassieke raceauto's goed kunnen worden geëmuleerd. Een en ander wordt afgemaakt met een tweemotorig force-feedbacksysteem, dat uiteraard 'precies als in het echt' reageert. Het toch niet geringe realisme van de controller is overigens mede te danken aan racebedrijf Momo, dat wederom een flinke vinger in de ontwikkelpap had. Het stuur wordt echter niet goedkoop, al is de verwachte prijs van 299 dollar nog altijd een stuk goedkoper dan de duizend dollar of meer die voor echte simulatiesturen moet worden betaald. In oktober zou de G25 in de winkel moeten liggen.

Ook voor de Xbox 360 werd een Logitech-stuurtje getoond: het DriveFX Wheel. Dit stuur wordt met 99 dollar een stuk goedkoper dan de G25, al weten de marketeers van het bedrijf te melden dat de lage prijs geen beletsel is voor 'new levels of realism'. Dit stuur, dat een diameter van tien inch heeft, wordt geleverd met twee pedalen, en moet al in juli op zowel de Amerikaanse als de Europese markt verschijnen.

Logitech G25 Force Feedback Wheel in bedrijf

Door René Wichers

Eindredacteur

18-05-2006 • 13:39

97

Submitter: H@rry

Bron: SimHQ

Reacties (97)

97
97
44
13
1
27
Wijzig sortering
Ik begrijp niet waarom Logitech op zulk een topproduct maar 2 knoppen op het stuur plaatst. Waar je in het echt de pitcrew, co-piloot, je eigen links/rechts kijken,... hebt, moet je dat in sim games allemaal zelf doen. Dan is het ontzettend handig om toch heel wat meer toetsen op het stuur te hebben.
Als je goed kijkt zitten er ook wat knoppen op de pook module. Stel je die in voor dingen als pit limiter, pit in request, lampen aan/uit etc. Dingen als naar links en rechts kijken kan natuurlijk altijd wel met TrackIR (ook iets voor Die-hards).
Het stuur bevat slechts twee programmeerbare knoppen, wat gedaan zou zijn om de overeenkomst met een goedkope echte raceauto te benadrukken.
Onbegrijpelijk! De meeste mensen die dit stuur zullen aanschaffen spelen de meer serieuze racesims zoals Live for Speed en GTR. Hierin heb je de beschikking over moderne racewagens. Ook in GTL kan ik me het nut van meerdere toetsen voorstellen zoals achteruitkijken of terug naar pits...
Zoals je kan zien zitten er op de "midden console" ook nog een serie knoppen.
Het is dus niet zo dat je niet meer als 2 knoppen tot je beschikking hebt voor een deel zitten die dus ergens anders.
Die is voor je Airco :P
Of eentje voor de ruitenwisser, voor als je een regenrace moet rijden.
Zou wel cool zijn opzich.
Aan de definitieve versie worden echter misschien nog wat extra controls toegevoegd.
ff afwachten dus nog :(
OP het console waar de versnellings pook zit zitten meer knoppen die zou je ervoor kunnen gebruiken.

@kstang:
Er zijn al meerdere pedalen op de markt hoor mer een koppeling erin. Enig nadeel is is dat die pedalen zelf alleen al tussen de 300 a 400 euro zitten.

@Vinnie:
Ik ga er wel vanuit dat deze automatisch terug centreert, zelfs mijn 5 jaar oude MS Force Feedback heeft het.

Zelf ben ik iemand die erg veel aan simracing doet en dan vooral de game GTR. En heb zelf nieuwe pedalen nodig daarom laat ik dit stuur denk ik links liggen en ga ik voor een BRD of VPP pedalen set.
Mooi stuurtje hoor. Straks kan je nog iemand op afstand hulp bieden om naar jouw huis toe te sturen. Of krijgen we logitech sturen in de auto? :*) Ik ben niet zo heel fan van racegames maar met een stuurtje en dan dus bijvoorbeeld deze lijkt me dat wel een stuk leuker dan met toetsenbord.
Ik zou het patenteren. Met de auto naar het cafe en via de console thuis door moeder de vrouw weer naar huis gereden worden!
Jah leuk spul, maar het ziet mij er toch wat te miezerig uit, en wat is het nou leuker om als tweaker een 2e stuur te halen die je al had (een logitech formula force), en deze volledig om te bouwen. Een echt stuurwiel erop, gelagerde ophangingen en 0.0 speling, betere overbrenging van de motor op de stuurassen en een veel ruimere draaicircel dan welk stuur dan ook. Allemaal te fixen en niet eens zo moeilijk want ik ben er zelf mee bezig. Een 2e controller zoals een gamepad kan je buitengewoon goed verbouwen naar een gear-shifter, die niet van echt te onderscheiden is. Ik heb hiervoor een logitech FF joystick gebruikt omdat daar SMD schakelaars inzitten die allemaal makkelijk los te halen zijn en naar wens weer in te bouwen zijn in een eigen gebouwd schakel mechanisme. Een koppeling is overigens peanuts, maar dat terzijde. Jammer dat veel spellen een koppeling toch niet echt realistisch werken als er ondersteuning voor is. je kan over het algemeen gewoon keihard doorschakelen zonder ooit rare schuur/kraak geluiden te horen uit de gearbox. Maargoed voor de 'echtheid' toch maar wel een koppeling erbij gemaakt waarvoor je een axis van diezelfde gamepad/joystick kan gebruiken. Een degelijke potmeter er tussen en het werkt perfect. De hoeveelheid knoppen is ook geen probleem, pak van mijn part nog een controller met 20 knoppen en bouw deze rond je dashbord, alles binnen handbereik. Alleen ergens nog een kleine trackball zien te plaatsen voor bediening van de menu's, zo'n standaard muis komt echt niet in mijn auto :P

Natuurlijk gaat niet iedereen zelf zijn spul klussen, maar het is zo lekker goedkoop en vele malen beter dan wat er te krijgen is. Uiteidenlijk bouw ik alles in een console met speciaal groot scherm ervoor en dan heb ik mijn eigen racesimulator. En ik houdt het lekker bij Live for Speed, voor mij is er momenteel geen realistischer spel op de markt en de nieuwe BMW Sauber en verbeterde physics die laatst zijn toegevoegd zijn ook weer zoow lekker :P

Als laatste zal ik de spanning die de motor aandrijft voor de 'force' aftappen om zo meerdere moteren of een 'kicker' aan te sturen die het rammelen van kerbstones van onder de simulatieconsole te laten komen inplaats van alleen het stuur zodat je het ook echt in je kont voelt :P

Het project zal nog ff duren, maar binnenkort is er weer geld en ga ik er weer mee verder. Ik zal ook niet vergeten hier een topic over te openen aldaar er uiteraard genoeg mensen zijn die een dergelijke home-simulator knutsel project wel zien zitten :D
Nou alleen nog wachten op de USB-handrem-module en we kunnen serieus aan de slag.
Liever een stuur die automagisch terug naar het midden draait. Ik heb geen idee of die dure modellen dit hebben, maar de meeste waar ik even mee heb gespeeld hebben dit dus niet wat erg 'nep' aanvoelt.
Dat is helemaal niet NEP, tijdens het rijden mag je verwachten dat je stuurwiel naar binnen gedreven wordt door de wielen, maar als je stilstaat met van die dikke banden onder je auto mag je toch verwachten dat je stuur niet automatisch naar het midden gaat, en dat het zwaar voelt om te sturen (banden wrikken over het wegdek). Dat lijkt mij juist realistisch. Ik heb overigens nogsteeds het eerste FF stuur van logitech, pracht ding in mijn ogen en kostte me destijds 440 gulden. Forcefeedback soft- en hardware is altijd al instaat geweest om een 'spring' of veermechanisme van de non-FF sturen te simuleren. Meestal is dit in de software ook te overriden voor als een spel geen autocenter gebruikt. Deze centerd dan toch met een door jou ingestelde sterkte.
Maar de dynamiek van een FF stuur ligt volledig bij het spel dat je speelt. Bekend van veel arcade racers is dat dit in het geheel beggar is en je waarschijnlijk in zulke gevallen graag autocenter wilt toepassen. Mij zie je dan ook echt geen needforspeed met stuur spelen. Das echt huilen met de pet op, vooral de laatste delen. Deel3, 4, en de porche game waren nog wel vrij goed wat betreft force en nu laten ze het weer afweten. Daarom speel ik het alleen nog maar met een gamepad. Toch zijn er ook spellen waarbij je helemaal geen autocenter wilt omdat dat juist nep is, een stuur centreert echt niet zomaar als een auto stil staat met de wielen volledig naar links, laat staat een race auto zonder stuurbekrachtiging. Dan moet je ff flink aan dat stuur hangen om je wielen recht te krijgen hoor. Een minimale snelheid zorgt er al voor dat je gemakkelijk je wielen rechtzet, en zo was het volgens mij precies in een spel als GTR. Dat noem ik realistisch, wat jij wilt vind ik eigenlijk maar vreemd. Maar je hebt duidelijk niet echt veel ervaring met FF sturen, dus ga er eens ECHT voor zitten zou ik zeggen :P, en vergeet niet, de ene game is de andere niet.
bij een beetje raceauto draait het stuur niet terug. Dat automatisch centreren is een comfort-foefje wat tijdens het racen alleen maar tegenwerkt. Zonder stuur je nauwkeuriger en er staat minder kracht op je stuur. (je wielen willen niet terug dus het stuurt 'duwt' niet tegen)
Anoniem: 164791 @Vibemaker18 mei 2006 17:08
Dat automatisch centreren is een comfort-foefje wat tijdens het racen alleen maar tegenwerkt...

Dat vanzelf centreren met een auto gebeurt omdat de voorwielen onder een hoek staan, en niet recht op de weg, als dit wel zo zal zijn zal er op hogere snelheid geen grip meer zijn, de banden sneller slijten, en het sturen tijdens rijden heel eng licht gaan.
Is dat niet een kwestie van het patchen van de software van de FF?
Een echt autostuur draait toch ook niet automatisch terug naar het midden? Dus wat is nou nep?
Anoniem: 92624 @DeadMetal18 mei 2006 15:46
niet als je onderstel scheef staat ;) Dan drijf je van de weg af.
tijdens het rijden wel hoor? heb je al wel een rijbewijs? Hij moet gewoon afhankelijk van snelheid weer naar het midden draaien. Duurt imo nog wel even voordat de complete physics echt goed worden gesimuleerd.
Anoniem: 63780 @DeadMetal18 mei 2006 15:33
Nog nooit auto gereden zeker? ;) Het gebeurd dus wel.
Is dus volledig applicatie afhankelijk, bij underground 2 doet hij precies wat je nu omschrijft..
Mijn MOMO stuurtje doet dat hoor, tenminste is wel software afhankelijk volgens mij.
Ik heb een FF stuurtje van MS uit eind jaren 90 deze kon je op 3 standen zetten.

Geen FF
Geen FF maar stuur gecentreerd bij het rijden.
Wel FF stuur is gecentreerd bij het rijden
wat nou wachten?

@ BruT@LysT :
zeker zuigt dat - een keer remmen en je hebt je handrem los in je handen! maar: het bestaat :Y)
lol duh :P Die kwaliteit zuigt echt hard.
Anoniem: 131644 18 mei 2006 13:44
Eindelijk een echt koppeling, maar je hebt wel een ruime bureau nodig en ik vraag me af of het niet snel stuk gaat. Die orginele momo ging toch best vaak stuk.
Ik ben na jaren nog steeds bijzonder happy met de mijne.

Vond de 'shifter' die bij de 1e MOMO zat zowiezo wel cool gevonden, maar net niet leuk genoeg om ook de moeite er voor te nemen om 'm te gebruiken in spelletjes... dan zijn de flippers op het stuur toch stukken handiger.

Maar met zo'n bak er aan in de G25 zou ik het echt wel doen voor 'het gevoel' :). Nieuwere spellen zoals TOCA3 / 2006 hebben zelfs een 'clutch' knop en/of axis, maakt het allemaal weer een stukkie echter (en moeilijker) :).

Maar eh, mijn MOMO doet het uitstekend.. en de vrienden waarmee ik af en toe op de PC mee loop te racen hebben ook geen problemen met hun MOMO's.

Zegt nog steeds weinig natuurlijk :)
die momo-shifter werkt te gek als handrem; dan gebruik je de paddles om te schakelen. groot feest hoor!
Anoniem: 39505 18 mei 2006 14:17
"...drie roestvaststalen pedalen..."

ik denk niet dat deze lekker soepel zullen werken.... :+

EDIT: verrek...er bestaat inderdaad iets als roestvaststaal... |:(

Kan iemand mij het verschil uitleggen tussen roestVASTstaal en roestVRIJstaal :?
RVS wordt in de volksmond vertaald in RoestVrijStaal.
Officieel klopt deze benaming niet, want elk nieuw staal is roest vrij. :+
Het is juist de bedoeling om staal te ontwikkelen die niet roest.
Daarom heet het RoestVastStaal.
Beetje moeilijk uit te leggen, maar RoestVastStaal is de enige officele benaming voor staal dat niet roest.
Als ik me niet vergis is RoestVastStaal juist zo genoemd omdat het wel degelijk roest, maar het biedt twee voordelen:
- het roest véél langzamer
- de roest die ontstaat heeft dezelfde functie als bij aluminium: het beschermt de laag staal die eronder zit.
Geloof mij . . . RVS roest wel.
En niet alleen iets oxideren, maar ook echt rode roest.

Heb het bij mijn werk al meerdere malen gezien.

Ligt ook aan de kwaliteit van het RVS en ook aan de manier
waarop het verwerkt wordt.

En idd. de enige juiste benaming is RoestVastStaal!

Maar bij dit stuur hoef je je geen zorgen te maken (zo lang je de pedalen niet buiten laat staan.)
ik ken toepassingen waar, als je de verkeerde soort RVS kiest het materiaal binnen 3 maanden compleet verrot is.
RVS is niet allemaal hetzelfde. De meest bekende soorten zijn 302, 304 en 316.
RVS roest helemaal niet.
Het kan hooguit iets "oxideren" (of zoiets). Inderdaad, net zoals aluminium.
Maar het komt bijna nooit voor bij RVS.
Bij aluminium wel, maar dat hangt af van de kwaliteit van het spul.
En wellicht dat dat ook zo is bij RVS, maar ik heb het nog nooit gehoord.
Dan koop jij niet echte RVS staal.

Ik werk regelmatig als bij baantje in de bouw, (timmerman)

Voor veel schroef werk gebruiken we RVS schroeven of RVS plaatt staal. bij veel doe het zelf zaken worden RoestVrijStaal doosjes verkocht.

en ja deze schroeven zijn IDD VRIJ van roest :+
Anyway. je moet de doosjes hebben waarop staat RVS in hoofd letters en het staal is veel donkerder dan normaal staal. O ja niet vergeten RVS is HARD staal hierdoor roest het niet of naulijks maar nadeel is dat het daardoor snel kan breken.
dôh, oxideren ís roesten (Reactie van metaal met zuurstof)
De enige correcte term is roestvast staal. Zelfde taalgeintje eigenlijk als bij een kogelvrij/kogelwerend vest.
Kogelvrije vesten kun je inderdaad bij een willekeurige kleding zaak kopen. Heb je er ooit een vest gezien waar kogels in zaten? :+
Lijkt me een mooi stuur, maar een stoel die niet wegrijdt en een stevig buro zijn wel handig hierbij.
Anoniem: 85516 18 mei 2006 14:10
Kan 'ie ook 900 graden draaien lock-to-lock?
Ja, hij is 900 graden.

De versnellingspook blijft alleen nog niet goed in de versnelling zitten, maar dit wordt opgelost...
Verder is dit wiel qua features gelijk aan de DFP, met natuurlijk de gated shifter en koppeling als extra.
Het is eigenlijk een verbeterde versie van dat ding.
Anoniem: 44948 18 mei 2006 16:00
Ik ben benieuwd hoe de spellen gaan reageren als je verkeerd schakelt, en wat er gebeurt als je de koppeling misbruikt.
Ik zou het bijvoorbeeld totaal onrealistisch vinden als je gewoon weg kunt rijden door versnellingsbak in z'n 1 te zetten, en het gas in de drukken. Dat gaat dus nooit niet lukken.

(Juiste volgorde voor zij die geen rijbewijs hebben: koppeling in, versnellingsbak in z'n 1 zetten, koppeling langzaam op laten komen, tot aan het aangrijpspunt, dan gas bijgeven, en wanneer je rijdt, langzaam de koppeling los laten)

En ik ben ook nogal benieuwd naar de kracht van de Force Feedback. Ik was laasts aan het racen met een budget Logitech FF stuurtje, maar bij de scherpste bochten kon je hem gewoon met 1 vinger in bedwang houden.
Nou mijn originele Logitech van 7 jaar oud is alles behalve met 1 vinger door de bocht te krijgen. En zoals ik al eerder heb gezegt ligt de ondersteuning van koppeling etc. en de werking ervan volledig bij het spel. GTR had dit volgens mij nog wel aardig voor elkaar, als je daar de koppeling misbruikt of niet genoeg gas geeft bij het loslaten van de koppeling valt je motor uit en moet je opnieuw je motor starten, maar als je dan eenmaal rijd en genoeg vaart hebt kon je wel gewoon opschakelen zonder de koppeling te gebruiken wat dan weer een beetje jammer is, niet dat dit totaal niet zou kunnen in het echt, maar kraakgeluiden zijn ook niet van de partij. Hoe dan ook valt niet alles supergoed na te maken, het zou wel heel stoer zijn als je in zo'n geval je schakelpook niet in de versnelling kan krijgen en je ook allemaal geratel in je pook voelt maar dat gaat wel erg ver.
Maar racesims hebben over het algemeen wel een goeie ondersteuning voor een koppeling en een echte H versnellingsbak die tamelijk realistisch werken, volledig realistisch met al het gevoel erbij is echter wat teveel gevraagd, tenslotte moeten we het ook doen zonder de G-krachten wat ansich ook al een enorm gemis is :D
Dit wil echter niet zeggen dat we in de toekomst niet nog een paar stapjes verder gaan op dit gebied :P
Jouw wegrij-handleiding is de uitvoering voor mietjes. Hoe je het eigenlijk doet:

Versnellingsbak in z'n twee, koppeling in. Gasgeven tot 4000-4400 toeren (even naar de koppelcurve van je motor kijken..) en de koppeling in ongeveer 1/5de seconde op laten komen. Je stuift in een mooie rookwolk, met gierende bandjes en rondvliegende klinkers weg. 2500-3000 toeren als je genoeg paardjes hebt, en niet boven de 4500 vanwege brandende koppelingen.
De G25 is in staat om zowel een sequentiële als een 'gated' bak te simuleren, zodat ook klassieke raceauto's goed kunnen worden geëmuleerd.
Dat lijkt me nu echt uber :9
Anoniem: 87832 @niels8818 mei 2006 14:24
Zit er dan ook een koppelings pedaal bij? :P
Nog even en je kan je rijbewijs vanachter je luie stoel halen ;) :+
drie roestvaststalen pedalen
Een voor gas geven, een voor remmen, mag je zelf invullen waar die derde voor is.
De reset knop :) Dan sta je na een crash weer in het midden van de weg. (zonder tijdsverlies)
Een beetje tijdsverlies juist... er komt dan toch zo'n wolkje met een hengel langs om je op de weg te tillen :+
Om de airbag mee op te pompen, dûh... :+
Niet dat het iets nieuws is, want ik heb al zeker 5 of 6 jaar een pookje bij m'n racestuur, die ook sequentieel en normaal kan schakelen.
Het ding werkt alleen niet prettig omdat het nogal lastig is om de goede positie te krijgen op je bureau...

Die flippers achterop het stuur zijn fijner.
Is het ook :) Heb in de arcade wel eens zo'n sim gedaan waar je dus ook moest koppelen en echt schakelen. Echt lachen :D Net als Nintendo gaan andere producenten hopelijk ook steeds meer inzien dat graphics niet het belangrijkste zijn, maar gameplay en dus ook de juiste controllers.
Ik heb zelf een ACT Labs Force RS gehad. Hij zag er niet uit, maar wat 'feel' betreft en kwaliteit van de onderdelen en de forcefeedback nog steeds ongeevenaard. Daar had je ook de RS Shifter met zowel plaatjes voor een sequentiele bak als een H bak. Zelfs een koppelings pedaal was erbij. Super voor Grand Prix Legends.
Welke kwaliteit? het heeft 4 sets rempedalen geduurd eer die dingen niet meer spontaan in 2en liggen, om over de veren van de performance pedalen maar te zwijgen

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.