De Recordable DVD Council heeft aangekondigd dat zijn leden 16x-DVD-RAM-recorders ontwikkeld hebben. Panasonic en Hitachi onthulden spelers voor de computer en Panasonic kwam samen met Maxell met schijfjes voor de branders op de proppen. Opvallend genoeg ontbrak NEC, dat eerder al een 16x-brander had aangekondigd. De huidige DVD-RAM-spelers, die snelheden van ten hoogste 5x ondersteunen, zullen niet compatibel zijn met 16x-schijven, terwijl de nieuwe branders wel met 5x-media uit de voeten kunnen.
De nieuwe spelers werken niet volgens het 'Constant Linear Velocity'-principe (CLV), maar wel met dat van 'Constant Angular Velocity' (CAV). De huidige generatie DVD-RAM-spelers leest de data van de dvd's met een constante snelheid in, wat betekent dat de dvd-speler sneller draait bij gegevens die dichter bij de kern van de dvd zijn opgeslagen en langzamer bij gegegevens die aan de buitenkant van de dvd zijn vastgelegd. Bij CAV draait de brander met een constante snelheid, maar is de informatiestroom daardoor niet constant. Harde schijven en floppydisks werken overigens ook volgens het CAV-principe.
De 16x-recorders laten nog even op zich wachten omdat eerst het DVD Forum zich nog moet buigen over deze nieuwe standaard. Pas als dat zijn goedkeuring geeft, kunnen Panasonic, Hitachi en Maxell de nieuwe branders in productie nemen. Naar men verwacht zullen de 16x-branders begin 2006 verkrijgbaar zijn, wat bedrijven die DVD+RW-spelers produceren in de gelegenheid stelt eerder een 16x-DVD+RW-brander op de markt te brengen. Op dit moment halen de snelste DVD+RW-branders een snelheid van 8x, maar in maart werden al 16x-branders aangekondigd voor dit najaar. Inmiddels zijn de eerste Blu-ray-recorders op de markt verschenen en komt ook HD-DVD eraan. De vraag is dan ook of DVD-RAM, dat nooit door het grote publiek omarmd is, nog wel toekomst heeft.