Buienalarm en Weeronline starten met overstap naar Europese cloud – update

Infoplaza, het bedrijf achter Buienalarm en Weeronline, begint over te stappen van Amerikaanse cloudaanbieders naar een Europees alternatief. Dat gebeurt volgens de weerdienstaanbieder stap voor stap. Het is onduidelijk wanneer de migratie afgerond moet zijn.

KNMI weer
Bron: KNMI

In een persbericht laat het bedrijf weten dat het de diensten van het Nederlandse AI-bureau Wolk gebruikt. Wolk maakt een dataplatform genaamd Databaas en draait die dienst in datacenters van Europese cloudproviders zoals Scaleway en Stackit. Via een eigen api-platform verwerkt Infoplaza vervolgens de gegevens die op Databaas worden opgeslagen.

Volgens Infoplaza zijn er al langer Europese alternatieven voor Amerikaanse cloudproviders. Het weerbedrijf miste echter een bijbehorend dataplatform van Europese bodem. Met de overstap worden alle weergegevens van Infoplaza uiteindelijk in Europa verwerkt.

Dit past in een trend waarbij Europese bedrijven afstappen van Amerikaanse techbedrijven. Europa is volgens critici namelijk te afhankelijk van de VS. Bij incidenten zouden bigtechbedrijven de dienstverlening in Europa kunnen hinderen. Dat was bijvoorbeeld de zorg bij de overname van de DigiD-cloudleverancier Solvinity door een Amerikaanse partij. In het verlengde daarvan werkt de Nederlandse overheid aan een alternatief voor Windows en Office op basis van Linux. Er wordt al lang gesproken over een 'soevereine cloud'.

Update, 13.10 uur – In het oorspronkelijke artikel stond dat Wolk ook de cloudruimte aanbiedt. Het bedrijf laat aan Tweakers weten dat dit onjuist is. Het artikel is daarop aangepast.

Door Yannick Spinner

Redacteur

20-10-2026 • 11:57

51

Submitter: Mapje

Reacties (51)

Sorteer op:

Weergave:

Cool dat er meer bewustzijn is om te kiezen voor Europa cloud.

Weet iemand hier meer over de datacenterinfrastructuur van Wolk? Op hun website zeggen ze dat ze EU datacenters gebruiken, maar niet of het gaat om EU bedrijven. Microsoft, Google en Amazon hebben ook EU datacenters.
Hoi! Ik ben een van de makers van Databaas en co-founder van Wolk. We gebruiken alleen Europese clouds om ons dataplatform Databaas te hosten.
Momenteel is dat voornamelijk Scaleway, maar we kunnen overal deployen waar een K8s cluster draait i.c.m. een S3 compatible object store. Dat zijn zo'n beetje alle EU clouds, maar dat kan bijvoorbeeld ook in je eigen data center (als je die hebt).
Bedankt! Ik zal aan jullie denken bij toekomstige projecten. Heel leuk dat jullie als Nederlands bedrijf bewust kiezen voor Europese cloud!
Goed om te weten voor project werk.
Hoi Lisadr!

In dit geval gaat het om volledig Europese cloud providers als Stackit en Scaleway, en niet enkel om datacenters die in Europa staan maar nog steeds van Amerikaanse cloud providers zijn. Databaas (van Wolk) wordt gedeployed op volledige Europese cloud :)
Interessant. Weet iemand hoe dit met KNMI is geregeld? Ik gebruik buienradar eigenlijk nooit meer sinds knmi zijn eigen radar heeft.
Volgens mij komt de data voor al die sites bij twee neerslagradar vandaan. Die in Herwijnen en in de Den Helder. https://www.w33r.nl laat de ruwe data zien. Die websites gooien dan hun eigen sausje en voorspelling overheen.
Is DPG media niet de eigenaar van buienradar, en niet infoplaza?

// oeps, Buienalarm. Niet buienradar. Sorry :/

[Reactie gewijzigd door toro op 20 oktober 2026 12:37]

Jazeker, dat klopt. Maar dit nieuwsbericht gaat over de app Buienalarm, niet over Buienradar. En dat is (net als Weeronline) dus van Infoplaza.
Wat onderwater data van het KNMI gebruikt voor o.a. de neerslagradar.
Dit gaat niet over buienradar maar over een concurrent ;)
Het lijkt me voor apps als Buienalarm en Weeronline wel essentieel om een goede cloud provider te kiezen ;)
Goed dat ze voor Wolk kiezen en niet voor Onweer, wat toch wel onstabiel is en meer storing geeft.
Sun kan daarentegen weer niet omdat dat weer Amerikaans is :+
Sun is 2010 onder gegaan en nooit meer opgekomen.
Als het weer bericht hierna dan ooit ook echt zou kloppen zou dat fijn zijn, en niet aangeven dat het niet gaat regenen. Vervolgens nat in de regen staat, en als je dan in de app kijkt dat er plots TOCH wel regen viel het afgelopen x tot y tijdstip waarin je op dit moment zit.
Het is alsof het weer behoorlijk veranderlijk kan zijn!
En dat in een land dat zo dicht aan de kust zit! Waar is Piet Paulisma als je hem nodig hebt?
Vroeger hadden we Pelleboer, dat waren nog eens tijden.
Johan Verschuren: “Als het regent in mei is april voorbij.”
Ook ergens in de hemel*, nog boven de wolken


*Als je erin gelooft.
Fijn dat mijn reactie blijkbaar "ongewenst" is, in tegenstelling tot wellicht onrelevant.
Prima dat het weer veranderlijk is, maar door middel van allerlei modellen konden ze dit om een andere reden jaren terug veel accurater voorspellen dan tegenwoordig, ons land is net zo plat als voorheen. Eigenlijk dus gewoon te veel tools die weinig doen en niet genoeg echte wetenschappers die het wel kunnen. Tijd om Meteorologen terug te brengen.
maar door middel van allerlei modellen konden ze dit om een andere reden jaren terug veel accurater voorspellen dan tegenwoordig
dat is een vrij subjectieve aanname die niet onderbouwd is
Volgens mij zijn er 2 reacties mogelijk op je opmerking waarom men 'vroegah' het weer veel accurater konden voorspellen dan tegenwoordig:
  1. Je hebt gelijk, maar door de klimaatverandering, (... vul hier de schuldige in...) wordt het weer wisselvalliger en onberekenbaar(der).
  2. Je hebt geen gelijk: we zijn teveel gaan kijken naar onze weerappjes. En die hebben het inderdaad heel vaak fout, net zoals de meteorologen, die gebruik maken van dezelfde modellen als alle weerapps doen.
Het is dan ook een weersverwachting, geen voorspelling....
Je kan ook gewoon naar boven kijken i.p.v. op je telefoon.....
Bij ons schijnt altijd de zon, het regent alleen bij jou. 🤷🏽‍♂️
Je hebt wel een punt in dat de weer apps hun voorspelling erg lokaal doen, slechts kijkend naar neerslag waar de wind vandaan komt.

Dat is bij buien nogal onbetrouwbaar hier aan de kust.

In andere overzichten wordt ook wel een verwachting weergegeven; de kans op neerslag. Dat zou gecombineerd moeten worden.


Zelfs in de knmi app is de weersverwachting voor de komende uren lang niet altijd goed. Die kijkt misschien ook wel iets te lokaal. Of is nog niet up to date.

Eigenlijk wil ik daarbij een korte samenvatting van het lokale weerbericht.
Als ik mij goed heb doen voorlichten komt dit mede doordat ze verschillende modellen draaien, een snel model die alleen een uur of twee vooruit kijkt, een model wat 48 uur vooruit kijkt en een model die 7 dagen vooruit kijkt. Dit laatste model duurt zo'n 2 uur om resultaten uit te krijgen maar is wel een stuk nauwkeuriger.

Ze zijn een jaar of wat geleden wel begonnen met AI testen die, aangezien de dataset zeer groot is en geen bias heeft, vrij nauwkeurig maar sneller kunnen voorspellen. Dit zijn op het moment nog experimenten, maar dit zal in de toekomst wel voor betere voorspellingen kunnen zorgen.
Ik vind het een goed ding en alles is beter dan niks, goed dat we onze eigen diensten afnemen in de EU. Maar heeft het zin met als reden “data eigenaarschap” als de VS gewoon Europese server data kan opeisen zonder enige moeite?
Dit kunnen we alleen maar aanmoedigen denk ik. Maar dat er nog zo veel op Amerikaanse infra draait is ook zo gek niet. Het verplaatsen kan soms lastig en/of tijdrovend zijn en die tijd moet je maar willen investeren.

Ik heb zelf een klein bedrijf dat websites/-applicaties bouwt en deze ook host. Op eigen beweging zijn we nu, na bijna 2 jaar, zo goed als volledig Europees gehost. In ons geval betekende dat servers van DigitalOcean verhuizen naar Hetzner, domeinregistraties verhuizen naar een Nederlandse reseller, CookieYes implementaties vervangen door een zelfbouw versie, AI integraties voor klanten lopen op Mistral of op self-hosted GPU boxen bij Hetzner met een model naar keuze en e-mail boden we al aan op onze eigen server (tenzij de klant nadrukkelijk om Google Wordspace of Microsoft 365 vroeg).

Er is dus aardig wat tijd in gaan zitten, waarvan het overgrote deel ook op eigen kosten. Een klant geeft er zelf vaak niet veel om of niet goed begrijpt waarom we het doen. En ook de platformen en websites die we hosten zijn niet zo bijzonder spannend. Maar toch voelt het fijn aan om te kunnen zeggen dat we volledig Europees (en zo veel mogelijk Nederlands) zijn inmiddels. En het voelt net zo goed aan om te weten dat we het beste met onze klanten voor hebben, ook al kost dat tijd, geld of een beetje marge.
Nee, Buienradar is van RTL/DPG. Weeronline is een concurrent.
Dank had ze door elkaar gehaald inderdaad.
Daarom staat er ook Infoplaza ;)
Dus ook van Viaplay en Tweakers.
En als ze toch bezig zijn, dan graag ook een optie zonder profilering en _persoonlijke_ advertenties.
En zonder dark patterns bij het uitzetten van de trackers. Iets van 300 dacht ik die je allemaal met de hand moet nalopen (geen reject all). Ik gebruik daarom de app ook niet meer maar de website van buienalarm. Werkt wel terwijl ik alles block daar.

Zodra knmi app inzoomen ondersteunt van de radar beelden dan stop ik daar ook mee en is knmi app mijn bron.
Krijgen we eindelijk Europees weer in plaats van Amerikaans. :+

[Reactie gewijzigd door Kalief op 20 oktober 2026 12:20]

Gelukkig maar er kwamen al steeds vaker tornado's in Europa voor.
Met nog steeds vaak Amerikaanse modellen ;)

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn