Belangenverstrengeling is 100% geen fraude.
10 jaar tussen de instituuts muren heeft je wellicht iets te verliefd gemaakt op de 'onfeilbaarheid' van het proces wat jij kon overzien. Belangenverstrengeling is hooguit een gevaar tot schending van de interne codes/ethiek, primair ingesteld om te voorkomen dat de objectiviteit in een proces onnodig wordt geschaadt.
Dit kan overigens wel verder escaleren naar vriendjespolitiek en ronduit corruptie.
Verder is geen enkele investeerder neutraal, dit wel beweren is wat mij betreft naief - dat er checks en balances zijn prima. Maar voor iemand die het spel snapt/doorziet, zijn dit parameters die je vrij eenvoudig kunt bespelen c.q. naar je hand zetten ... dit is normaal en part of the game om te komen tot een deal. ROMs investeren in het toekomstig verdienvermogen c.q. het aantrekken van economische activiteiten naar de regio ... die daar een landingsplaats zoeken, hier zit altijd projectie en verlangen in.
Iets wat strijdig is met complete neutraliteit/objectiviteit - dat kan ook niet anders kun je nooit tot een besluit komen tot investeren.
Klein voorbeeld: Mensen die elkaar (on)aardig vinden in zo'n proces hebben wel degelijk invloed op de uitkomsten binnen dit proces, kortom mag je na de kennismaking in de lobby doorstromen naar de mezannine verdieping of niet, de plaats waar de grote schermen vol met ronkende dataroom excels en powerpoints, die doorgaans worden gepresenteerd door mannen met stropdassen aan mannen met diezelfde dassen ... als men 'vertrouwen' in het team heeft op basis van bepaalde (ongetwijfeld niet arbitraire)criteria. Om hopelijk te komen tot financial close.
De afgelopen 10 - 15 jaar is het simpelweg zo dat geld voor innovatie kunstmatig schaars is gemaakt in Nederland, ondanks dat er vaak voldoende geld in dit soort potten zit. Bepaalt vooral wie je kent, en niet wat je ken - hoe groot je kans(en) zijn op financiering.
D'r zijn recentelijk nog genoeg projecten juist wel, of niet gefinancierd omdat ze een concurrent van vriendje x of y in de benen helpen/geholpen zien worden.
Waar ze iemand in deze zogenaamd 'onafhankelijke' advies organen hebben zitten die een doorslaggevende rol hebben. Kortom het hebben van een gouden kruiwagen is gewoon erg belangrijk in Nederland.
Dit wordt ook wel eens 'netwerkcorruptie' genoemd. Is heel moeilijk tot niet aan te tonen, laat staan als fraude - hooguit belangen verstrengeling.
Hier een recent en schoolvoorbeeld van hoog opgelopen belangenverstrengeling ... die je vorige betogen naar mijn mening flink minder zeggingskracht geven.
https://www.oost.nl/nieuws/312465/hoe-7-5-miljoen-euro-met-dreiging-en-druk-naar-lithium-werks-werd-gesluisd
Ja dit is een groot incident, maar zijn d'r veel subtielere vormen aan de orde van de dag bij dit soort instituten - die rondom de potten met (schaars)geld dansen.
NADI in dit verband is de komende jaren een lege huls ... 10 miljoen volgend jaar om de boel vooral op te starten.
[Reactie gewijzigd door Vliegtuigje op 17 september 2026 03:20]