XCancel gaat alweer offline door juridische druk van X

De website XCancel is weer offline. Dat komt door de juridische druk van X, schrijven de makers op de thuispagina. Ook verschillende andere Nitter-instances, waaronder twitt.re en nitter.poast.org, zijn niet bereikbaar.

"Helaas zijn we door een nieuwe ontwikkeling in de lopende juridische procedures genoodzaakt deze dienst opnieuw tot nader order op te schorten", schrijven de makers van XCancel op de website. Zij zeggen geen verdere details over de rechtszaak te kunnen delen.

Nitter meldde eind augustus dat X had geëist dat het opensourceproject zijn activiteiten zou staken en andere Nitter-instances offline zou halen. Ontwikkelaar Zedeus archiveerde daarop de GitHub-repository en besloot juridisch advies in te winnen. Op 6 september kwam de repo weer online en een dag later was ook XCancel weer functioneel. Sinds 11 september is de repo opnieuw gearchiveerd. De website van het project, Nitter.net, is niet bereikbaar.

Nitter is een alternatieve, privacyvriendelijke manier om posts op X te zien. Het sociale medium van Elon Musk vindt dat Nitter en daarop gebaseerde diensten op illegale wijze de api van X omzeilen en bijbehorende data illegaal gebruiken.

X stock. Bron: Thomas Fuller/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
X maakt toegang tot zijn platform via andere websites moeilijk. Bron: Thomas Fuller/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

15-09-2026 • 08:00

69

Submitter: neps

Reacties (68)

Sorteer op:

Weergave:

Misschien dat ze niet 'cancel' in hun url hadden moeten zetten. Zomaar een idee hoor.
Misschien was CTRL-X dan beter geweest, dan hadden ze in ieder geval nog ergens bestaan
Yes - and someone should control X.
Yes - control speech!
XNH.com zou beter zijn volgens uw?
Wat precies trekt andere zoveel aan, om dit soort alternatieven te gebruiken? Ik heb al niets met de 'gewone' X en Instagram (of welk ander), altijd als ik er op kijk bij groot nieuws, zijn het vooral bots die actief lijken te zijn.

Ik ben wel voorstander dat grote bedrijven, een openbare API moeten aanbieden zonder te veel gedoe. Dat lijkt toch erg lastig te zijn. Ironisch ook dat je zonder gebruikers, helemaal geen data zou hebben.
Iemand met een sociaal relevante positie - politie, Nederlandse overheid etc - post een of ander bericht op X en daar wordt naar gelinkt door andere informatiebronnen zonder de informatie te kopieren. X verbergt alles rondom het bericht, en het bericht zelf in sommige gevallen ook. Er is niets aan context te ontwaren, zoals bijvoorbeeld of het een bericht is zonder enige respons, of dat andere politici hier op reageren.

Deze websites achterhalen informatie uit X om deze reacties in ieder geval te kunnen zien.

Beter zou het natuurlijk zijn als onze politici, politie etc. geen gebruik meer maken van gesloten platformen om informatie publiek te maken. Tis ook nogal een contradictio-in-terminis - informatie openbaren op een gesloten platform.
Daarover ben ik het zeker met je eens. Er is een eigen open instance geweest, maar weet niet of die nog bestaat?

Het lijkt allemaal zo handig, maar al die bedrijven achter social media, hebben al zoveel data en connecties in handen.
Een goed deel van de politici is inderdaad naar social.overheid.nl overgestapt, die in het Fediverse zit. Er zijn echter nog steeds een goed aantal - met name de internationale contacten, regeringsleiders enz. - die daar nog geen gebruik van maken, danwel die hun politieke tegenpolen alleen op X kunnen vinden. Het netwerkeffect, zoals zovaak.
Ik doe niet aan sociale media, geeft een hoop rust in je leven, kan ik iedereen aanraden. Net als kanaalzwemmen kost het veel te veel tijd en ergernis.
Je weet dat Tweakers.net in feite ook social media is? Je hebt hier een eigen account/profiel, en je hebt interactie met andere.

Het is natuurlijk geen X, Reddit of Instagram, maar je bent nog altijd online bezig. Het voordeel is wel dat het gesplitst is op een ding (tech), dat is wel echt anders en zorgt ook bij mij voor meer rust.
Met "social media" wordt alleen niet websites als Tweakers bedoeld, ook al zou het per definitie wel zo zijn. Dat komt omdat Tweakers voor een bepaald onderwerp is. Als iemand "social media" zegt dan moet je denken aan generieke sociale media platforms.
Ik kijk geen studio sport of voetbal of olympische spelen of wat voor sportevenement, geeft een hoop rust in je leven, kan ik iedereen aanraden....
Geen Mart Smeets is altijd goed, willen we dat nog eens lezen? Geen Mart Smeets is altijd goed. (Is die nog actief?)
X, de plek voor het "vrije woord" maar natuurlijk wel als het de grote leider uitkomt, anders niet..
En copyX zou beter zijn - een site die dat doodenkele relevante bericht van X naar, bijvoorbeeld, Matrix overzet, zodat niemand ooit meer op X hoeft.
Het lijkt mij dat het gewoon fair use is om onze human intelligence te trainen op de data van X. Anders verliezen we onze voorsprong op China. Als het echt de spuigaten uit loopt houd de sterke president het wel tegen.
Doe maar even niet zo een ChatGPT tekstje.
Dat is echt geen AI output hoor, het is gewoon Trump zijn opmerking over AI op de hak nemen...

Die vindt andermans rechten namelijk NIET opgaan als het ten behoeve is van AI-training. Dus hij trekt dat nu door hierheen waar wij onszelf moeten kunnen trainen en dus ook binnen fair use vallen (en dus alles wat los en vast zit moeten mogen gebruiken tbv doorontwikkeling).
Haha deze is fijn. Lekker scherp zo vroeg op de dag.
Maar dat zou gelijke rechten voor de tegenpartij betekenen! Gelukkig hebben we een sterk hooggerechtshof dat daar onmiddellijk een stokje voor zal steken.
Laten we (mensen)rechten schenden, want China doet het ook.
Goed verhaal man
Hun comment is een parodie op LLMs en hun argumentatie om maar zoveel mogelijk data op te slokken.
Wat xAI en Musk ook doen.
Iets willen annuleren of cancelen maar vervolgens wel data willen ophalen, gebruik het of gebruik het niet, ik ben in ieder geval blij met info op X ipv nos, fox, of ad en gebruik het dus zelf graag, af en toe wat berichten voorbij of negeren? tuurlijk net zoals op Tweakers of Insta bepaal jezelf waar je op in gaat.
Xcancel bestaat dan ook niet om de informatie op X te cancellen, maar om de verschrikkelijke website van X te cancellen. Een website die op mobiel sowieso al bewust zo goed als onbruikbaar is met een extreem zware push om de app te gebruiken. Waarbij die app vast weer veel data vergaring doet (wat met een app nu eenmaal makkelijker kan dan met een website).

Ik heb zelf geen enkele behoefte om de X app te installeren / een account aan te maken / .... Maar X staat nu eenmaal wel vaker informatie op die je toch wilt lezen (bv als bron bij bepaalde nieuwsartikelen). Een dienst als Xcancel, of een van de andere Nitter instances, zijn dan wel zo prettig om toch die tweet, uhhh, X?, te kunnen lezen.
XCancel is ook niet de enige. Er is bijvoorbeeld ook een variant voor reddit, en zo zijn er meer privacy vriendelijke front-ends voor websites.

X voert een ongelijke strijd, zodra ze een ontwikkelaar het zwijgen opgelegd hebben wordt de repo gevorkt en begint iemand anders.
Yes. Voor vele grote sites zijn er alternatieve frontends, met evt ook zowel publieke instances en de mogelijkheid om te self-hosten.

In de browser kun je bv ook libredirect gebruiken om automatisch doorgestuurd te worden naar een van die alternatieve. Waarin dan ook een hele lijst in ondersteunde websites zit, zoals X, en Reddit dat je aanhaalt, en YouTube, en.... Waarbij het openen van links op die sites dus automatisch het alternatief opent incl dan de juiste post / video / ....
ik ben in ieder geval blij met info op X ipv nos, fox, of ad
Generatie dingetje? Journalistieke inhoud, gekleurd of niet, valt op geen enkele manier te vergelijken met 'meningen' die als 'feiten' worden gepubliceerd op welk sociale mediaplatform dan ook.

On topic: het is niet dat ik X (of Instagram, of Facebook, etc.) wil uitsluiten. Ik sta zeker wel open voor een front-end portal om media die zien die anders achter zo'n 'digitaal muurtje' worden geplaatst, die enkel ten koste van het vrijgeven van veel privacy gevoelige informatie kan worden gelezen of bekeken. Zelfs informatievoorziening van de (lokale) overheid (of de hieraan gelieerde diensten) gaat soms enkel via de sociale mediaplatforms - en zolang ik weiger om daar een account op te registreren mis ik soms cruciale informatie of communicatie.
Eventjes wat tegengas, maar er zijn ook wel goede journalisten actief op Twitter en andere socials en toen algoritme feeds nog geen ding was en twitter gewoon open was, volgde ik wel enkele joernalisten zoals Olaf Koens tijdens de annexatie van het Krim.
Uiteraard heb je ook op X de roepende in de woestijn. Als iemand X verkiest boven gedegen platformen (ongeacht of je het met de heersende mening eens bent) dan leg je de lat wel heel laag.
Het gevaar is dat tegenwoordig alle vorm van informatie nu staat op social media van commerciele bedrijven. Vroeger haalde je nieuws rechtstreeks bij een nieuwswebsite. Meningen of andere bronnen haalde je van openbare fora of eigen websites.

Als tegenwoordig een X of een Reddit een beperking opleggen, dan ligt half onze internet op zijn gat.

Hebben we ook gezien met de brandweer die hun berichten op X plaatste en mensen plotseling tegen een loginscherm keken.

[Reactie gewijzigd door com2,1ghz op 15 september 2026 11:03]

Dat is het zelfde als zeggen van "Je hebt geen WO-opgeleide mensen nodig, want ik heb collega's die even slim zijn maar een MBO opleiding hebben." Een diploma zegt niks over wat je maximaal kan, maar wel over wat je minimaal kan.

Dit geld ook hiervoor. Bij NOS of andere reguliere media weetje wat de minimale niveau is. Dat kan je niet zeggen over berichtgeving op X of andere sociale media platformen. Er zitten vast genoeg zijn daar die hoge niveau aantikken, maar je hebt geen enkele garantie/check.
Een diploma zegt niks over wat je maximaal kan, maar wel over wat je minimaal kan.
Ik ben het helemaal eens met de geest van je reactie, maar wil toch wat nuance toevoegen. Net zoals er mensen met een Phd rondlopen die die titel absoluut onwaardig zijn, weten ook journalistieke platforms als de NOS of gerenommeerde kranten soms artikelen van bedenkelijke kwaliteit te fabriceren.

Maar af en toe een misser is natuurlijk iets heel anders dan geen enkele kwaliteitscontrole.
WAT een raar voorbeeld.

ik heb een mbo opleiding gevolgd en later ook hbo en zelfs een jaar WO...

roepen dat mbo'ers even slim kunnen zijn is zeggen dat het op de noordpool niet koud is als omdat het er op enkele zomerse dagen wellicht +1 is. want zelfs als het ooit bij een hitte record eens 10 graden zou woorden dan maakt dat de stelling de noordpool is koud niet steeds niet onwaar. het geeft alleen wat zorgen over ons klimaat ;)

een bovendien, je leert echt aanzienlijk veel meer op hbo en wo dan op mbo.. je leert, dingen zelf maken in plaats van alleen maar te doen wat er in het voorbeeld staat.
je leert kritisch te zijn en over het algemeen leer je veel meer hoe dingen waarden in plaats van alleen maar hoe ze toe te passen.. dat laatste is wellicht prima voor als dingen goed gaan maar schiet veelal te kort als dingen fout gaan.

een diploma zegt misschien wat van iemand mag verwachten, maar het zegt ook iets als iemand dat niveau niet weet te behalen. dus in die zin zegt het wel degelijk iets over wat je maximaal van iemand kunt verwachten ... er zal immers een reden zijn waarom je dat mbo papiertje laat zien en niet dat hbo papiertje.
Bijzondere reactie; aannemend dat je het niet eens met Distrax bent in eerste instantie reageren met "Generatie dingetje?"

en dat op basis van 1 reactie.
Het valt mij (50+, vader van twee volwassen kinderen) op dat de jonge generatie (Z) in toenemende mate blind vertrouwt op wat ze zien en/of lezen op X, Snapchat, Instagram, YouTube en noem verder maar op, terwijl de mainstream media (msm) met een zeker dedain en vooral een enorm wantrouwen wordt bekeken, of veel vaker nog: straal genegeerd.

Ik zal niet ontkennen dat diezelfde msm ook heus wel eens uit de bocht vliegt, maar over het algemeen zijn hun items en artikelen volgens een bepaalde journalistieke code geschreven of samengesteld; iets wat via de sociale media eerder af- dan aanwezig is.
Het valt mij (50+, vader van twee volwassen kinderen) op dat de jonge generatie (Z) in toenemende mate blind vertrouwt op wat ze zien en/of lezen op X, Snapchat, Instagram, YouTube en noem verder maar op, terwijl de mainstream media (msm) met een zeker dedain en vooral een enorm wantrouwen wordt bekeken, of veel vaker nog: straal genegeerd.

Ik zal niet ontkennen dat diezelfde msm ook heus wel eens uit de bocht vliegt, maar over het algemeen zijn hun items en artikelen volgens een bepaalde journalistieke code geschreven of samengesteld; iets wat via de sociale media eerder af- dan aanwezig is.
De officiële kanalen volgen beleid dat sterk beïnvloedt is door industrie.

Bias daar is commercie en kapitalisme . Farma heeft grote invloed op wetenschap en medisch beleid. Vaccinatie is daar voorbeeld van. Wie kan je nu nog geloven.

Land van toppunt van kapitalisme dat meer corrupt is en fraude gooit de voedings piramide op hun kop.

Denk dat grondslag ligt dat defensie daar al achter is dat volk te ziek is om te dienen . En met jfk die hebben enorme tegenstand want net als de wapen lobby daar , heeft voedsel en farma en chemie ook grote invloed op politiek en media en medici en wetenschap.
Ben trouwens 38 weet inmiddels niet bij welke Gen ik hoor en of dat al een generatie dingetje aan het worden is haha
Geen idee of het een generatie-dingetje is. Ik merk vooral bij het geven van reacties dat op de genoemde platformen, buiten X, hard wordt gemodereerd als het niet in lijn is met hun denken/agenda. Daar gaat het bij mij mis (lees: bij míj).

Daarnaast: als iemand een foto of verhaal deelt, wordt dit keihard beoordeeld door Community Notes op X en waar nodig gecorrigeerd. Media is van de mensen en niet van een bedrijf. Als er iets gebeurt door een bepaald type mens, moet dat type benoemd worden en niet worden omzeild om maar niet gecanceld te worden.

Daar is X vrij van. Nu.nl en andere DPG Media-platformen zijn daar naar mijn mening verre van en vertekenen daardoor hun artikelen.

Nogmaals: IK kan daar niet tegen en IK wil niet op die manier mijn nieuws ontvangen, en het platform is zeker ontopic om te bespreken.
Ik weet niet wat voor type mensen je bedoeld maar de mainstream media gebruikt toch ook echt bijvoegelijk naamwoorden als het over iemand gaat...
Daar is X vrij van :D

Ah daarom wordt kritiek over Elon zo snel verwijderd!
Mij viel in ieder geval op dat je bij kritiek op de heilige Elon heel veel exposure verliest. Heel verwerpelijk. Je mag alles zeggen, zolang het Elon maar niet in een negatief daglicht stelt. Het is behoorlijk triest gesteld met X.
Bron voor dit? Of is het slechts je gevoel?

Ik zie zat posts die Elon belachelijk maken, met genoeg views.
Ten eerste is het 'bedoelt', en ten tweede zegt hij nergens iets over afkomst of huidskleur.
Distrax heeft het specifiek over mensen die gecanceld worden voor het benoemen van bepaalde typen mensen. Dat beperkt de mogelijkheden tot een breed scala aan discriminerende typeringen, want daar worden mensen voor gecanceld als het gaat om meningsuiting, waarvan de meest voorkomende racisme is.

Het is een redelijke aanname die gewoon benoemd mag worden. Dan is het aan Distrax om 'bepaalde typen' duidelijker definiëren, want Distrax is vrij om die mening te ventileren.
Distrax1988 in 'XCancel gaat alweer offline door juridische druk van X'

Het duurde niet heel lang voordat hij er wel over begon hoor. Racisme hoeft blijkbaar niet meer stiekem tegenwoordig.
Iemand z'n honderfluitje duiden, dat is ongewenst, dat weet je toch?
Ik kan uiteraard enkel voor mezelf spreken, maar gebruik dit enkel om bepaalde tweets te lezen dat ik krijg doorgestuurd. Het is bovendien wel opmerkelijk dat de grootste roeper van vrije meningsuiting en privacy je verplicht om aan te melden op zijn website, zodat ze kunnen tracken welke mening je leest.

Nu goed, dit gaat niet enkel op voor Twitter, maar voor alle socials en sinds kort ook reddit. Het "vrije" internet.

Overigens is dat meteen de reden dat ik persoonlijk wel graag het vrt nws lees. Lekker Hooge kwalitatieve journalistiek, gratis en zonder beperkingen toegankelijk.
Is het tracken van je gedrag of je juist kunnen aanbieden wat je intreseert? anders moet je elke dag weer opzoek gaan naar je NS, voetbal of locale stad nieuws
Ik lees het nieuws gewoon op https://www.vrt.be/vrtnws/nl/.

Los daarvan is net "je juist kunnen aanbieden wat je intreseert" de reden waarom ik gestopt ben met socials. Ik wil een chronologische feed, niet een algoritme dat voor mij bepaald. Dat gaat zo ver dat ik op een bepaald moment gestopt was met verschillende nieuwsmedia te volgen, maar dat het algoritme toch mij artikels bleef aanbevelen, vaak met polariserende comments recht in mijn face. Daar vond ik maar weinig sociaals aan, dus ben ik gestopt met de "socials".

En ook een leuk weetje ik heb nog een tijdje een handvol twitter users gewoon gevolgd door gebruik te maken van browser bookmarks. Dan zocht ik die mensen af en toe eens op om te zien wat er gebeurde in hun leven.
gebruik het of gebruik het niet
Die websites zijn inderdaad voor mensen die er alles aan doen om het niet te gebruiken, maar waarbij soms de enige bron op X staat.
info op X ipv nos, fox, of ad
Ik vind dit een hele curieuze zin. Wat bedoel je hiermee?
Ik kan Magyar's birds (414) alleen op Twitter volgen helaas, maar wil geen account bij het platform van dhr. Musk. Ik gebruikte xcancel daarvoor. Nu gaat het helaas niet.
Twitter en grok jatten alles wat los en vast zit. Volgens EU wetgeving is x verantwoordelijk voor wat er gepubliceerd wordt, zoals kinderprono. Het wordt tijd dat de EU daartegen gaat optreden, zeker als er wetgeving door ze wordt gebruikt, die ze zelf ook overtreden.
Ik ben het nog nooit tegengekomen in mijn leven. En laten we een platform beoordelen op een aantal procent, in plaats van op wat het wél te bieden heeft. Daarnaast hebben ze een zero-tolerancebeleid. Ja, er kan net als op elk ander platform iets geplaatst worden, maar het wordt snel verwijderd: https://help.x.com/en/rules-and-policies/child-safety

Ik ben geen fan of zo, maar ik merk eerder negatief gedrag omdat Musk eraan gelinkt is, dan dat ze het daadwerkelijk beoordelen op het platform. In een interview met de BBC kon de interviewer van alles benoemen wat er slecht was sinds de overname, maar tijdens het interview geen enkel voorbeeld tonen: https://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-65249138

Trouwens, ook een mooi voorbeeld van de media buiten X: in de titel bij de BBC staat al "unexpected interview". Nou nee, dit was gewoon aangekondigd en uitgezonden. Zo unexpected was dit niet. Hetzelfde als bij Trump op NU.nl: "wat er de eerste 100 dagen fout ging bij Trump". Dat was bij de vorige presidenten nooit gedaan.

Geen media om feiten, maar media met gevoel en emoties.

[Reactie gewijzigd door Distrax1988 op 15 september 2026 10:43]

Lijkt me logisch, want met protectionistisch economisch beleid gaat de defensie-industrie op de lange termijn honderden miljarden mislopen. In die 100 dagen is er inderdaad iedere dag wat fout gegaan door trump. Beide kanten zijn niet gelijk.

Defensiematerieel in de VS kopen was geen noodzaak, maar uit de samenwerking binnen de NAVO en de Marshall hulp zo gegroeid. Dat komt nooit meer terug, want intussen moet voor iedereen duidelijk zijn dat gelijkwaardig materiaal ook in Japen, Zuid-Korea en Europa gemaakt wordt.

Dat X al meer modereert binnen de EU, Australië en het VK, komt omdat ze weer personeel hebben aangenomen, maar niet zoveel als dat er voor de overnamen zat. Ook het zoeken naar, is strafbaar, gelukkig. Jij bent wel een fan, want je stapt zo over van musk naar trump en dat ondanks, of dankzij de hitlergroet van musk.
Neutrale media bestaat niet. Dat is een utopie.
Beide kanten zijn niet gelijk

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn