Ontwikkelaars maken in 48 uur sociaal netwerk voor developers

Een volledig sociaal netwerk in 48 uur bouwen klinkt uitdagend. Maar het bleek precies de uitdaging die vier ontwikkelaars zochten. Zij maakten vorige week dev/null, een sociaal netwerk speciaal voor andere developers.

Nuno Maduro, Brent Roose, Matthieu Napoli en Pauline Vos begonnen op 15 oktober met niets anders dan een lege repository, een flinke dosis motivatie en een livestream. Geloof het of niet, maar tegen de lunch draaide een eerste versie van dev/null al in productie. Andere developers konden vanaf dat moment via pullrequests meebouwen. Een dag later maakte de groep het project verder af.

Het geheel is gebouwd met PHP, Laravel, Inertia, React en Laravel Cloud, in JetBrains PhpStorm en JetBrains Air. JetBrains Air is een ontwikkeltool om software met AI-agents te bouwen. Het uiterlijk van dev/null lijkt vrij veel op dat van Mastodon, ook een sociaal netwerk. Dus waarin verschilt dev/null van andere platformen? Simpel: dit platform is volledig gericht op developers.

Commits, log en remote

Zo log je in met je GitHub-account en zijn gebruikelijke socialemediabenamingen vervangen door ontwikkelaarstermen. Zo schrijf je geen posts, maar commits van maximaal 4000 tekens. Dat kan via het platform in de browser, maar natuurlijk ook vanaf de terminal.

Die commits verschijnen vervolgens in een gedeelde log, oftewel de tijdlijn. Daar kunnen gebruikers wisselen tussen een feed met alleen berichten van mensen die zij volgen, een feed met de recentste berichten op het gehele platform en een feed met trending commits. Gebruikers kunnen elkaar ook een direct bericht sturen, dat op dit platform een 'Remote' heet.

Na de eerste 48 uur zijn al diverse mijlpalen bereikt, meldt het team van ontwikkelaars op de site. Zo had het platform zondag, drie dagen na de start van het project, al 4000 developers (gebruikers). Ook waren er toen al 300 pullrequests voor de repository ingediend. Voor wie het leuk vindt: je kunt nog altijd pullrequests indienen en helpen om het platform verder uit te bouwen.

Door Eveline Meijer

Nieuwsredacteur

19-10-2026 • 11:06

28

Submitter: troti13

Reacties (28)

Sorteer op:

Weergave:

Zeker niet uitdagend als je het gaat vibecoden, maar de kwaliteit ben ik nog wel eens benieuwd naar. Ben bang dat dit een kwestie van tijd is voor er een security-incident plaatsvindt
Ben bang dat dit een kwestie van tijd is voor er een security-incident plaatsvindt
Ik ben erg benieuwd naar de reden waarom je dit denkt en zegt. Ik denk niet dat een solo developer of een klein development team per se betere en veiligere code schrijft dan een LLM. Alsof dat wanneer code wordt geschreven door een mens, het veiliger is (bug-vrij, geen veiligheidsrisico's, etc.) dan wanneer een LLM eraan mee helpt.
Onderschat niet de koppigheid van sommige developers die denken dat iets wel snor zit doordat "niemand toch weet hoe dit werkt/bestaat".. Dat soort stellingen hielden lange tijd veel systemen veilig. Dat is allang niet meer het geval.

Het was al niet ongebruikelijk dat botnets e.d. elk IP afscannen op openstaande poorten. Het is maar een kwestie van tijd dat zulke systemen uitpluizen precies welk stuk software daar achter draait. En ook als het custom made is, laat een AI het basis niveau inspecteur werk doen naar simpele vulnerabilities. Even een keer ergens SQL-escape vergeten... een AI heeft de tijd om elke endpoint van een site af te gaan, terwijl een mens bij de derde poging afhaakt omdat het in orde lijkt.

In dat opzicht is programmeren genadeloos: elk detail moet kloppen om een werkend systeem te krijgen.
Dat was functioneel al zo, en aangaande 80/20 regel is dit soms al een heel mijlpaal om te behalen.
Maar daarin moet elk subdetail ook weer kloppen om een veilig systeem te krijgen, wat voor sommige ontwikkelaars vanwege stress/tijdsdruk er bij in schiet (security levert geen geld op).
Misschien dat een AI hierin wel voorspelbaarder is? Die voert immers enkel maar patroonherkenningen uit, en als die uit letterlijke automatisme elke $_GET parameter santized, dan kan dat zomaar beter zijn dan als de mens het zou doen.

Waar ik wel met je eens kan zijn is dat met vibe-coding het lijkt alsof er heel wat staat, maar dat er op de achtergrond features gewoon niet geimplementeerd zijn. Dit soort verborgen gebreken kunnen wel veel meer funest zijn. Bvb een slechte hashing geimplementeerd voor wachtwoorden (of gewoon niet). Regelmatig heb ik wel AI een feature lijst op ziek pakken en dan er niets mee doen (letterlijk lege functies afleveren).

[Reactie gewijzigd door Hans1990 op 19 oktober 2026 12:14]

Dit 'project' lijkt verder zeer gesponsord door Jetbrains, waarschijnlijk omdat door AI er steeds minder vraag is naar een IDE zoals bijvoorbeeld PHP Storm. Er zijn zat alternatievn nu.
JetBrains zal het waarschijnlijk wel voelen, ik zie steeds vaker de discussie: "Ga ik mijn subscriptie houden of niet?".

Dit allemaal klinkt voor mij als marketing, zowel als voor JetBrains als voor Laravel Cloud.

[Reactie gewijzigd door Christoxz op 19 oktober 2026 11:18]

Subscriptie op wat, een IDE? Nou nee mij niet gezien. Ik had een voorliefde voor Visual Studio 2019 omdat dat mijn eerste echte IDE was waar ik leerde stack-tracing e.d. daarna XCode omdat het zoveel vlotter en makkelijker en behendiger was dan Visual Studio. Maar nee ik zou echt niet een abbonement betalen in 2026 voor een Code IDE.
Visual Studio Code is voor de meeste toepassingen alles wat je moet hebben, zeker voor vibe-coding.
PHPStorm zal ik nooit opgeven :) Junie daarin tegen.. Die mogen ze houden, helemaal na dat gedoe met je tokens. Daar brand je met 1 dag doorheen.
Ik had via mijn werk een JetBrains alles-in-1 pakket aangeschaft (Python, PHP, Java enzovoorts omdat ik zeker met AI merk dat ik makkelijker wissel tussen talen) met daarboven op nog een AI-abonnement. Ik dacht dat ik daarmee wel goed uit de voeten zou kunnen komen, ik kwam er niet echt duidelijk uit op hun site. Ik heb dat AI-abonnement twee dagen gebruikt en ik was telkens na nog geen gemiddeld twee uurtjes de geintegreerde Intellij-AI-agent gebruiken al door mijn krediet heen. En dat was op een kleine codebasis. Vond het vrij waardeloos. Aan de ene kant denk ik dat IntelliJ wel de echte kosten doorrekent van AI-gebruik en realistisch is aan wat AI-gebruik zou moeten kosten om als bedrijf 'gezond' te blijven. Maar dat is ook maar een aanname.

Ben zelf vrij snel overgestapt naar Claude Code en daar kan ik veel langer mee uit de voeten. Gebruik mijn ontwikkelomgeving vooral om de code te bekijken en in versiebeheer te duwen.

[Reactie gewijzigd door Tjeerd op 19 oktober 2026 11:29]

Kan me in die ervaring ook wel vinden, ondertussen zetten ze ook wel een stuk minder in op hun eigen product de main selling point maken. Met deze Jetbrains Air (basically vervanger van AI assistant) gaan ze nu ook gewoon de richting uit dat je zelf je Claude of OpenAI subscriptions toevoegt om mee te werken, of via het walgelijk trage ACP protocol iets toevoegt.

Eens kort door de video geklikt en deze devs zitten daar dus op Jetbrains kantoor, ergens dacht ik dus zijn ze dan ook Junie harnas van Jetbrains aan het gebruiken maar nee gewoon claude sub en agent. :)
Ik heb inmiddels inderdaad geen Jetbrains subscription meer
Maar imo klonk dit artikel als reclame voor Claude: .geek: Oblivion-fan laat Claude lage framerate van remaster zelfstandig optim...

Misschien is het beter als tweakers agnostischer gaat rapporteren over het gebruik van dit soort tools. GPU fabrikanten schreeuwen ook niet van de daken af welk PCB pakket zij hebben gebruikt om combinatie VRM, GPU en GDDR op een kleine PCB te plaatsen.
Snel is het in ieder geval niet. Voelt erg traag aan als je ergens op drukt.
Dit draait waarschijnlijk ergens op een goedkope VPS ergens in de VS. Dus nee, snel zou het niet zijn. helemaal niet als er honderden mensen op zitten.
Nuno Maduro, ooit geprobeerd zijn YT filmpjes te volgen maar I dont know..
Hij is wel lekker actief in de Developer wereld en support veel toffe projecten, zoals NativePHP wat trouwens ook een App heeft gebouwd voor dit project: YouTube: First Look: The /dev/null mobile app!

[Reactie gewijzigd door Groax op 19 oktober 2026 11:29]

In de videos die Nuno maakt is hij echt te hyperactief voor mij, alleen al door zijn thumbnails wil ik de video niet eens kijken.
Dit dus, geef mij maar Networkchuck, leuke content en lekker chill
Leuk dat je via GitHub in kunt loggen, maar zou het niet nog leuker zijn geweest als Git(Hub) ook als database was gebruikt ipv PostgreSQL. Daar zit namelijk alles al in wat nodig is om een social media platform te draaien.

Of nog beter, dit laten draaien op Solid?
Sorry maar kunnen we stoppen met gevibecode meuk als nieuwsberichten te posten?

Dit is niks speciaals en kan iedereen met een flinke subscription
Hier ben ik het wel mee eens. Je kunt middels vibecoden echt toffe dingen maken, ook voor zeer specifieke usecases. Ook dingen die breed inzetbaar zijn en die best een gat op (kunnen) vullen, maar die je zonder AI nooit had kunnen maken tenzij je echt duizenden euro's stuk zou slaan op het inhuren van ontwikkelaars.

Maar... lang niet alles is nieuwswaardig. Het zoveelste social media bijvoorbeeld. Dat het speciaal voor developers is is leuk, maar voegt het echt zoveel toe? Ik denk 't niet.
Wat een norse brompot comment. Je zit in een .geek artikel, als het je niet interesseert klik en lees je het toch gewoon niet? Als dit soort artikels nu dagelijks gepost werden zou ik ergens begrip hebben, maar dit is gewoon. 'dit staat mij niet aan dus ik wil het niet zien'

Zelfs al is het een beetje een advertentie voor Jetbrains, dat een groep devs samenkomt, nadenkt over een product en diens architectuur en brainstormed over de features en polish vind ik dat wel eens in een positief daglicht gezet mag worden.
Dat kan inmiddels wel als je de juiste agents instructies geeft. Ik heb inmiddels nagenoeg al mijn betaalde diensten en apps vervangen door zelf gemaakte AI code en voor de meeste ben ik niet meer dan 5 prompts kwijt geweest. Dit met Claude code max…
Ik denk dat de nuance hier vooral zit in 'de juiste instructies geven', en wat @RVervuurt stelt dat je het niet met een simpele opdracht zonder inhoudelijke informatie kunt laten doen. Met andere woorden: je hebt wel (enige) kennis van zake nodig om de juiste instructie te kunnen geven.


Offtopic, maar toch: Nu ben ik wel benieuwd geworden naar welke diensten en apps je allemaal hebt kunnen vervangen!
Ja, prima voor dingen die voor jou 1 enkel programma vervangen en alleen actief blijven op jouw machine, maar dit project gaat over een platform waar misschien ooit tienduizenden mensen op moeten zitten, dan kan je niet ff met een prompt of 5 het platform maken.
Een social media platform is in de basis niet heel complex en AI zal je gevraagde features heel snel 'begrijpen'. Blijkbaar hadden ze binnen een paar uur al iets werkend, dat is al wat indrukwekkender dan 48 uur mits ze nog niks op papier hadden gezet.

Je hebt het ook over een degelijk en veilig platform. Dat is inderdaad waar de developer nog nodig is, want je moet AI wel controleren. In hoeverre dit platform degelijk en veilig is staat niet in het artikel. Ook dan komt AI al een heel eind omdat het project niet heel spannend is.

Oftewel: als dit een AI-loze hackaton was had ik het iets nieuwswaardiger gevonden, maar dan nog steeds denk ik "meh, met een beetje koffie en 48 uur kom je heel ver".
En waarom zou dit op de Blockcain moeten draaien dan?

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn