Google gaat zijn seo-antispamregels in de EU aanpassen om een boete onder de Digital Markets Act (DMA) te ontlopen. Het bedrijf rangschikt websites die content van derde partijen tonen nu expres lager in de zoekresultaten. Vanaf 30 augustus stopt Google daar in de EU mee.
Het gaat om websites die Googles site reputation abuse policy schenden. Dat beleid is bedoeld als antispammaatregel tegen websites die doen aan zogeheten parasiterende seo. Daarbij plaatsen websites content van andere sites met een positieve seoreputatie om daardoor zelf hoger in de zoekresultaten van Google te komen.
De Europese Commissie maakte zich zorgen dat dit beleid nadelig zou uitpakken voor websites van nieuwsmedia en andere uitgevers. Die sites tonen bijvoorbeeld content van commerciële partijen en zouden daardoor lager in de zoekresultaten terechtkomen. Dat kan het verdienmodel van uitgevers schaden.
De Commissie begon eind vorig jaar een onderzoek om te achterhalen of de Amerikaanse zoekreus hiermee de DMA overtreedt. Een boete onder die EU-wetgeving kan oplopen tot tien procent van de jaarlijkse wereldwijde omzet van een bedrijf.
Beleidswijziging geldt alleen in Europa
'Na overleg met de Europese Commissie' stopt Google vanaf 30 augustus in de Europese Economische Ruimte met het handhaven van dit beleid. Wel zegt een woordvoerder van het bedrijf tegen Search Engine Land nog steeds achter zijn site reputation abuse policy te staan. Ook maakt Google zich naar eigen zeggen 'zorgen over pogingen om ons spambeleid af te zwakken'.
Een woordvoerder van de Europese Commissie zegt tegenover Reuters dat de EC de aanpassing van de regels verwelkomt. "De Commissie zal nu toezicht houden op de toepassing van het nieuwe beleid om ervoor te zorgen dat het voldoet aan de DMA."
Buiten de EER verandert er niets aan de antispamregels van Googles zoekmachine. Dat betekent dat Europese websites die volgens Google het sitereputatiemisbruikbeleid schenden, in andere landen alsnog lager in de zoekresultaten kunnen komen.
/i/2008163766.png?f=imagenormal)