WK 2026: Scoor de beste elektronica deals met ons advies. Scoor jouw winnende opstelling tijdens dit WK!

ROG NUC 16 komt voortaan ook met RTX 5090 beschikbaar

ASUS heeft een nieuwe versie van de ROG NUC 16 uitgebracht. De enige significante verandering ten opzichte van het eerdere model is dat deze een RTX 5090 bevat, in plaats van een RTX 5080. De behuizing heeft op verschillende punten ook wat meer gouden afwerking, maar qua specificaties is het praktisch verder hetzelfde apparaat.

ASUS noemt het apparaat de ROG NUC 16 Edition 20, een upgrade van de reguliere ROG NUC 16 van vorig jaar, die Tweakers destijds ook reviewde.

Het nieuwe model is in alle opzichten identiek aan de originele. Het gebruikt dezelfde cpu en ondersteunt maximaal hetzelfde geheugen. Maar het nieuwe apparaat heeft een krachtigere videokaart. Het gaat om een GeForce RTX 5090 met 24GB aan GDDR7-vram, ten opzichte van de RTX 5080 met maximaal 16GB geheugen in het oude model. Het enige andere verschil is dat het nieuwe meer gouden afwerking in de behuizing heeft, maar dat zijn accenten. De rest van de behuizing is nog klassiek ROG en valt meer op door de formfactor dan die accenten.

ASUS zegt niet wanneer het model beschikbaar komt en wat dat moet gaan kosten.

ASUS ROG NUC 16 Edition 20ASUS ROG NUC 16 Edition 20ASUS ROG NUC 16 Edition 20
ROG NUC 16 ROG NUC 16 Edition 20
Gpu Nvidia GeForce RTX 5080
16GB GDDR7
Nvidia GeForce RTX 5090
24GB GDDR7
Gpu Intel Core Ultra 9 Processor 290HX
cTDP 45-75W
Chipset Intel Chipset HM870
Geheugen 64GB DDR5-5600
2x SO-DIMM
Opslag Maximaal 4TB
4x M.2 2280 NVMe PCIe 5.0
Verbindingen Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750x (Gig+)
Bluetooth 5.4
Lan Realtek RTL8125D
2,5G
Audio ALC3342-CG
I/0-poorten achter 1x Thunderbolt 4 Type-C met DisplayPort 2.1
4x USB 3.2 Gen 2 Type-A
2x HDMI 2.1 FRL
2x DP 2.1
1x RJ45
1x DC-ingang (ASUS rechthoekige aansluiting)
1x Kensington Lock
Voeding 20VDC
19A
380W-adapter

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

02-06-2026 • 10:53

19

Reacties (19)

Sorteer op:

Weergave:

Ik ben heel benieuwd of de kaart niet terug geklokt wordt door de beperkte koeling en size van de desktop machine. Leuk al die small form factors maar links of rechts lever je volgens mij performance in.
Zal gewoon de laptop variant in zitten en niet de desktop variant, dus zit al een verschil in performance daardoor.
Gezien de voeding van 380W en GDDR capaciteit van 24GB ipv 32GB, moet dit haast wel gaan om de mobiele variant - de i9 290HX CPU is daarnaast ook een mobiele variant.

In een desktop is de RTX5090 al nauwelijks koel genoeg te houden zonder throttling.
Ik denk dat je een leuke tweedehands auto kan kopen voor wat dit moet gaan kosten 8)7
64GB ram? Dat wordt mooi een nieuwe auto.
En als je dan een game opstart dan ben je nét voorbij het hoofdmenu en dan stort de performance in tot onder een 5070 omdat het allemaal te warm wordt in die kleine behuizing? :+

Goed, dat is misschien een beetje té cynisch, maar ik heb er een hard hoofd in dat dit "echte" 5090 performance gaat halen als het allemaal op 380W moet draaien.

[Reactie gewijzigd door Patriot op 2 juni 2026 11:05]

Dat gaat het ook niet: het is de laptopvariant RTX 5090, wat dus gewoon marketing is. Je koopt de naam RTX 5090, maar met de performance van een desktop RTX 5090 heeft het niets te maken.

Je grappig bedoelde (denk ik?) opmerking komt ironisch genoeg flink in de buurt: een mobiele RTX 5090 presteert net iets minder dan een desktop RTX 5070.
Ik kan het in de tekst niet terugvinden, maar gezien de 24GB VRAM en de voeding van 380W lijkt dit om een RTX-5090 laptop variant te gaan? Misschien handig om erbij te vermelden.
Leuke vervanging voor je XSX als je Windows in Xbox mode draait. Waarschijnlijk al sneller dan de toekomstige project Helix.
Knap dat het in zo'n kleine behuizing past. Had van mij gerust groter gemogen als dat betekent dat de koeling dan ook stabieler is (formaat van XSX bijvoorbeeld.)
Ik heb dit met de ROG Ally geprobeert, aan de TV, en ik zou dit momenteel nog afraden. Vooral Steam kan hier totaal niet mee omgaan, je komt vaak vast te zitten in schermen waar je niet meer uit komt met de controller.
Vast zitten met controller? In Steam Big Picture? Ik heb mijn muis/tobo niet eens aangesloten op mijn PC bij de TV, enkel controllers.

In nood kan je ook met je controller de muis bewegen/klikken (werkt echt heel kut maar het kan!) en alt-tab (select + start geloof ik).
Aanvankelijk startte Steam in desktop mode en kwam ik vast te zitten in die popup advertentie die je krijgt wanneer Steam opstart. En in big picture mode conflicteert de guide knop met het Xbox systeem-menu waardoor je veel functionaliteit niet kunt gebruiken.
Controller companion downloaden van Steam, werkt perfect om controller als muis te gebruiken + toetsenbord optie die heel inventief werkt.
Daarom een Xbox Elite 2 controller halen met Xbox dongle. Kan je alle keyboard keys mappen aan je controller die je eventueel nodig hebt. Daarnaast controller companion downloaden van Steam. Kan je jouw xbox controller gebruiken als muis en hij schakelt de muis functie zelf uit als je full screen gaat.

Ik gebruik al tijden mijn PC als console en kan alles spelen wat ik wil. Alles vol open en op 120 fps 4K.
"Leuke vervanging voor je XSX", nu vergelijk je wel een verouderde console van 600 euro met een nieuwe pc van 4000 euro
Klopt, qua prijs lopen ze sterk uiteen. Neemt niet weg dat het nog steeds een leuke vervanging is (mits je het geld er voor over hebt) :)

Al is de versie met de 5080 waarschijnlijk een betere keuze qua budget.
NUC16JNK leest bij gewoon als JUNK :')

Het gaat hier over de RTX5090 laptop editie
Met 24GB VRAM lijkt dit een mooi machientje te zijn om lokaal AI modellen te draaien. Als 'ie substantieel goedkoper is als een DGX spark dan kan het interessant zijn, maar ik vermoed dat de prijs heel erg gaat tegenvallen
Er is dan blijkbaar toch geen tekort aan consument geheugen als ik links en rechts verschillende hopen nieuwe producten zie komen met toch wel redelijk wat ram zowel gewoon als vram.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn