KPN schrapt usenetdienst vanaf 1 mei door afname populariteit

KPN trekt vanaf 1 mei de stekker uit zijn usenetdienst. Klanten hebben vanaf die datum niet langer toegang tot nieuwsgroepen via news.kpn.nl. Usenet wordt volgens de provider steeds minder gebruikt.

KPN-abonnees verliezen vanaf 1 mei hun toegang tot de usenetserver van de provider. Wie toch toegang wil tot nieuwsgroepen, moet daarvoor een abonnement afsluiten bij een derde partij. KPN heeft een samenwerking met XS News, waardoor klanten korting krijgen op usenetabonnementen. Toegang tot news.kpn.nl zat gratis inbegrepen in internetabonnementen van KPN.

Volgens de provider is usenet een verouderde dienst. "We merken dat usenet steeds minder wordt gebruikt. Ook zijn er tegenwoordig veel andere manieren om online te discussiëren en bestanden te delen." Concurrent Ziggo stopte in 2020 al met zijn usenetdienst.

Usenet kan worden gezien als de voorloper van het internetforum, met als grootste onderscheid dat het decentraal wordt gehost op servers die over de hele wereld zijn verspreid. Hoewel usenet oorspronkelijk was bedoeld voor forumachtige groepsgesprekken via tekst, wordt het ook veel gebruikt voor het uitwisselen van binaire bestanden, in veel gevallen zonder toestemming van de rechthebbenden.

Spotnet
Het usenet wordt veel gebruikt voor het uitwisselen van binaire bestanden.

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

02-03-2026 • 14:57

127

Submitter: JR04

Reacties (122)

Sorteer op:

Weergave:

Alternatief dat KPN aanbiedt is Xsnews. Is dat een goede provider? Iemand ervaring?
XS News is inderdaad het alternatief dat KPN noemt. Of het 'goed' is, verschilt een beetje per gebruiker en wat je belangrijk vindt (snelheid, retentie, etc.).

Wat wel handig is om te weten: je krijgt 2 maanden proef. In die periode kun je gewoon zelf kijken of het voor jou werkt. Daarna wordt het omgezet naar een regulier abonnement.

Meer info staat op de KPN-aanbodpagina: https://www.xsnews.nl/aanbod

Uiteindelijk is het denk ik vooral een kwestie van zelf even proberen en kijken of het aansluit bij wat jij zoekt.
Eweka is veel beter, bij een jaarabbo krijg je ook nog eens veel korting...
Gebruik ze al 10 jaar ofzo, echt prima partij
Het wordt natuurlijk tegenwoordig vaak gebruikt om films etc te downloaden. Door versplintering van streamdiensten zou het zomaar eens kunnen stijgen. Ik weet verder niet wat de retentie was van kpn
Tegenwoordig? Vroeger in mijn beleving juist. Een XBMC machine onder de tv en via allemaal tools dingen downloaden via usenet. Vooral het configureren was leuk. Tegenwoordig vind ik gewoon streamen net zo fijn. Ook doordat ik minder tijd heb om te nerden natuurlijk.
De *Arr stack is heel erg gefocussed op Usenet. Ik denk dat de meeste gebruikers van Usenet die programmas zullen gebruiken om automatisch content er af te halen.
Ik vraag me dan wel af hoeveel gebruikers met een Arr stack usenet gebruiken via KPN, dat zullen er erg weinig zijn met maar 30 dagen retentie.
Juist met de arr stack is dat mogelijk, omdat je dan de hele tijd monitor op nieuwe bestanden en ze direct kan downloaden
Moet zeggen dat ik nog wel een usenet abo heb ergens voor 5 euro denk ik. Heb weleens de variant van de provider gebruikt, maar eigenlijk voor illegale dingen is het niets.
Maar het hele *arr gebeuren heb ik er laatst vanaf gegooid. Soms download ik nog wel iets omdat het nergens te streamen is, maar eigenlijk gebeurd dat maar weinig om eerlijk te zijn.

Ik hoor echt wel mensen die een Emby server of Plex hebben opgezet en met hele automatisering er omheen, maar het voegt voor ons weinig toe.

Ja, de versplintering is echt heel vervelend en had ik liever minder of niet gehad, maar goed. Het is wat het is.
Idd, alles loopt automatisch binnen bij mij. Daarnaast host ik voor mijzelf ook spotweb.
Ben juist weer meer binaries gaan gebruiken omdat streaming meer versplinterd wordt en ook steeds meer reclame gaat tonen.
Idd. En series waarvan de nieuwere seizoenen er pas jaren na release op komen te staan.

Het is 2026. Zo werkt de wereld niet meer.
Een mwdia server werkt tegenwoordig makkelijker dan de diverse streaming diensten. Vooral voor netflix moet ik regelmatig weer zoeken waar ik ook weer aangeef dat ik toch echt thuis aan t kijken ben
Daar gebruik ik het ook nog voor. Retentie was niet heel hoog, meestal een paar dagen. Ik zit zelf bij YouFone, maar daar kan je ook news.kpn.com gebruiken.
30 dagen. Compleetheid vergelijkbaar met andere usenet providers.

Als alternatief voor tekstberichten is er de gratis news.eternal-september.org server. Prima oplossing voor het normale usenet verkeer. En ja, sommige tekstgroepen zijn nog erg actief!
30 dagen retentie bij KPN voor binaries? Dat heb ik nog nooit gezien bij news.kpn.com. Spots van meer dan 3-4 dagen oud probeer ik niet eens, die zijn meestal al weg.

Of bedoelde je de tekstgroepen?
Correct. 30 dagen voor alles. Als het weg is, is het "elders" ook vaak al weg. Ze gebruiken gewoon de laatste 30 dagen van hun leverancier, geen verdere filtering.
Is dat niet XS4All's oude newszilla?
Niet vzv ik weet....
Helaas ook newzilla word gestopt
Haal het zomaar eens kunnen stijgen maar weg, het is al meer dan een jaar aan het stijgen. En juist door de reden die je al benoemd. De versplintering van aanbod.
En nu weet ik net hoe goed de KPN usenet dienst was maar verwacht dat deze totaal niet in de buurt komt zoals bijvoorbeeld Eweka met binaries.
Ik gebruikte hem vooral in de XS4All tijd veel en de kwaliteit en snelheid waren fantastisch.
Alleen de retentie was beperkt met 30 dagen. Als je je alleen bekommert om wat nieuw gepost werd dan had je er een hele fijne dienst bij zonder aanvullende kosten op je abonnement.

(In die tijd was media ‘uit onbekende bron’ hoewel ook toen al wellicht moreel verwerpelijk maar wel gewoon legaal.)

[Reactie gewijzigd door Davey400 op 2 maart 2026 16:38]

Voor een abo van 36euro per jaar (eweka) en iets van 10 jaar geleden kunnen ophalen vind ik ook wel fijn.
Maar hedendaags gaat er een hoop automatisch. Tools zoals Radarr & Sonarr + Bazarr houden de boel continu in de gaten en dat gecombineerd met een indexing service waarvan ik de naam niet gaat noemen werkt het als een zonnetje.
Android app nzb360 erbij en Jellyfin voor het afspelen en je snap wel waarom nieuwsgroepen nog steeds leven.
YouTube: The Streaming War Is Over. Piracy Won.

Dit filmpje legt heel goed uit wat er op dit moment aan de hand is :)
Het wordt natuurlijk tegenwoordig vaak gebruikt om films etc te downloaden.
KPN - Glasvezelnetwerk
Hoe snel is glasvezel?
Met 4 Gigabit download en upload je 4000 Megabit per seconde. Zo download je in een paar seconden een hele film!
Wel grappig hoe KPN er zelf over denkt. :o

[Reactie gewijzigd door grimson op 2 maart 2026 18:32]

Er zijn genoeg legale manieren om een film te downloaden. Niet dat iemand dat doet.
volgens mij was het van xs4all, en was het een voorwaarde dat het zou blijven maar uiteindelijk toch uitgefaseerd wordt. Zat er vroeger wel regelmatig op en niet voor films e.t.c maar meer voor de oude kern van kennis.
Nee, dat was newszilla, maar die is in 2022 al offline gehaald.
uh, nee hoor die gebruik ik nog steeds ..
De namen van xs4all en kpn verwijzen tegenwoordig allemaal naar dezelfde ingekochte backbone.
Retentie was maximaal 30 dagen, voor tekst en binaries. De serieuze tekstgroepen werden zwaar door spam geteisterd en waren onbruikbaar. Daarvoor gebruik ik dan ook de gratis eternalseptember, die wel die spam onderdrukt. Voor de binaries gebruik ik eweka.
Het usenet wordt veel gebruikt voor het uitwisselen van binaire bestanden.
En met name films, series en software van niet altijd even legitieme bron. Je kan dus via nieuwsgroepen indexers zoeken naar dit soort content en deze dan via een tooltje naar keuze downloaden.

Het is dan ook best wel logisch dat KPN hier mee stopt.
Nou ja, dat was al decennia zo... Dus als dàt de reden is dat ze er mee stoppen zijn ze wel heel traag in hun reactie :+
Ik zit al heel lang niet meer in nieuwsgroepen, ook die van kpn gebruikt in mijn internet abonnement die vond ik toen niet zo goed.
Gister toevallig een screenshot op mijn computer tegen gekomen van FTD dat was een leuke tijd.
Herkenbaar dat met FTD en Emule, prachtige tijd
Minder gebruikt lijkt me een smoes, zal eerder (net als bij de nova server) gewoon om de centen gaan.

Nu de vraag, mag je het uitschakelen van een dienst, als reden gebruiken voor het opzeggen van je abbo, want is een verslechtering.
Lijkt mij zeer onwaarschijnlijk, in je contract heb jij niet expliciet staan dat je toegang krijgt tot de usenetdienst van KPN ook betaal je niet extra om gebruik te kunnen maken van deze (gratis) dienst.
Geen van die twee zijn noodzakelijk. Naar mijn weten is het genoeg als de dienst geadverteerd is als onderdeel van het aanprijzen van het contract, want dan is het "het ding dat je verkocht is", ongeacht wat er in het contract staat.
hoezo gratis dienst?
Is toch gewoon onderdeel van het pakket van de provider?

Is e-mail van kpn ook een gratis dienst?
Kunnen ze die ook zomaar stoppen?
Hoeveel wordt het dan gebruikt? Als je meent dat het een smoes is zal toch moeten weten wat het echte gebruik is.
Het vroegere voordeel (eigen usenet per provider) was dat je direct bij de partij kan binnenhalen. Voor de providers was het genoeg om eenmalig de berichten binnen te halen, en daarna geen interlokaal verkeer meer te hebben.

Ik denk dat dat tegenwoordig niet meer opweegt naast allerlei streamingsdiensten.
Ik ben juist weer overgestapt op piraterij, nadat de favoriete serie van mijn zoontje van de één op de andere dag van HBO verdween. Vroeger waren er dan nog DVD's die je kon kopen, maar dat is ook al lang niet meer het geval.
Wanneer de high seas een goter gebruiks gemak hebben dan streaming diensten en je series ook nog eens niet zomaar verdwijnen als je die bezeild... ik snap m wel
het is juist weer enorm in trek en in mijn optiek een stuk beter en veiliger dan torrents. dat de KPN servers niet veel meer gebruikt worden kan natuurlijk.
gezien de bestanden die hierop worden gedeeld snap ik wel dat ze hier niet meer mee geassocieerd willen worden.

[Reactie gewijzigd door Ziglar op 2 maart 2026 15:04]

Het is veiliger dan torrents ja, maar beter zou ik het niet noodzakelijk noemen. Vaak is het trager en is het aanbod vrij gering.

Edit - okay, fine, als je de juiste payserver hebt zal het vast wel sneller zijn dan een snelle torrent.

[Reactie gewijzigd door ErikT738 op 2 maart 2026 15:59]

Wat een complete onzin. Het is helemaal niet trager, sterker nog, ik trek mijn complete gigabit-verbinding vol met bijvoorbeeld Eweka. En het aanbod is allesbehalve gering, mits je maar weet waar te zoeken en een goede indexer hebt.
En het aanbod is allesbehalve gering, mits je maar weet waar te zoeken en een goede indexer hebt.
Ik weet aardig goed waar je moet zoeken, maar zie het aanbod toch al ruime tijd teruglopen. Ja, natuurlijk worden de grote films en series wel gepost, maar het is echt wel eens meer geweest.
Ik vind echt alles wat ik nodig heb. Het enige wat ik moeilijk kan vinden is NL content voor die kleine kinderen.

Via Eweka en een goede indexer kom je een heel eind hoor.
TRAGER.. ?
Ik haal toch echt snelheden van 800 mBit op mijn betaalserver als ik een film o.i.d download
Als je gewoon een goede provider hebt trek je gewoon je verbinding vol. Via eweka download ik continue 2gbit.
Hoezo veiliger? Sowieso denk ik altijd, betalen om iets illegaals te doen maalt je nogal hypocriet, doe het dan ook compleet gratis als je niet voor streamingdiensten wilt betalen.
Je hoeft je IP niet bloot te stellen en je uploadt niet.

En je betaalt niet direct voor piraterij. Het hoort op hetzelfde hoopje kosten als je extra harde schijven.
Rond Black Friday zijn er vaak interessante aanbiedingen om een usenet abonnement af te sluiten, vaak in combinatie met een VPN service. Ik heb zelf zo'n combo lopen van Tweaknews en PrivadoVPN voor (inmiddels) €54 per jaar, en ben daar als sporadisch gebruiker best wel tevreden mee.
Dat kreeg je vroeger bij een Tweak abbo. Ik wist niet dat het nog bestond eerlijk gezegd. Ben ook helemaal niet meer thuis in welke usenet providers tegenwoordig goed zijn en niet alles wat je downloadt direct doorsluizen naar opsporingsdiensten.
Alleen maar downloaden is in Nederland voor zover ik weet niet verboden.
Uploaden is dat wel, niet alleen op usenet, maar ook zelf seeden als je torrents gebruikt.
Oh jee, dat wist ik niet. Dank voor deze informatie!

Gaat die gratis VPN toch nog van pas komen :)
Dat is het wel sinds 2014.
Dan zal ik bij deze je kennis bijschaven en kun je je niet meer beroepen op onwetendheid: ook downloaden van copyrighted media is sinds een aantal jaar niet toegestaan.
Zo goedkoop is dat toch niet. Ik vind dat persoonlijk bizar duur. Bij Eweka betaal ik nog niet de helft. Ik weet niet wat zo bijzonder is aan Tweaknews en een VPN heb je hier niet voor nodig.
De goedkoopste aanbieding die ik bij Eweka kan vinden is € 30 duurder dan wat ik nu betaal.
VPN zit er gewoon bij, heb ik niet per se nodig, maar is zo nu en dan wel handig als je het toch hebt.
Je had het over BlackFriday aanbiedingen. Maar zelfs zonder BF is Eweka maar 30 euro per jaar hoor:

link
Had je een aanbieding dan? Op dit moment zie ik 6,99 per maand en dan kom je boven die 54 van M. Schaap.
€ 2,50 per maand is idd goedkoop, maar ik kan nergens vinden hoe lang dat geldig is.
Vaak geldt zo'n aanbod alleen voor de eerste 3 maanden, en daarna betaal je alsnog de volle mep.
Als je doorklikt zie je dat gewoon hoor:
De eerste 15 maanden betaald u € 37,50 (€ 2,50/mnd), daarna iedere 12 maanden € 71,88 via automatische incasso via iDeal.
En uit ervaring weet ik dat je gewoon kunt stapelen. De mijne loopt nl nog tot 13-02-2028
Ik denk zomaar dat Usenet een revival gaat zien de aankomende jaren. Overigens denk ik daarbij niet dat iemand de news.kpn.com server daarvoor gebruikt.

speaking of which.. werkt newszilla.xs4all.nl nog wel? goeie oude tijden :-)
Tot nu toe werkt deze normaal, retentie 30 dagen.
Oh, ik ging er in dit verhaal vanuit dat dit de gemigreerde Newszilla was, maar ik begrijp nu dat dit niet het geval is?
Zijn dit werkelijk gescheiden diensten of is de ene een alias van de andere?
Ik weet niet of gescheiden is, ik gebruik alleen newszilla. geen andere usenet dienst van kpn.
Newszilla is een alias naar de uitbestede KPN news.
Goede oude tijd toen internet nog leuk was. Wie nog eens terug in de tijd wil, kan via https://groups.google.com zien wat er destijds allemaal gepost werd.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn