RTL-reclame doorspoelen kan bij Ziggo niet meer in lopende uitzending

Reclames op de televisiezenders van RTL zijn bij de Nederlandse provider Ziggo niet langer door te spoelen als een programma nog bezig is. Ziggo bevestigt dit. Dat kon tot nu toe wel, maar RTL en Ziggo hebben afgesproken dat het niet meer mag.

Daardoor kunnen klanten van Ziggo niet langer een RTL-programma opnemen en al beginnen met kijken terwijl ze de reclame tussendoor doorspoelen, blijkt uit een antwoord van een Ziggo-moderator op de vraag van een klant. "Zodra de opname volledig is afgerond, kun je weer gewoon reclame en programma’s doorspoelen en terugspoelen, behalve het ondoorspoelbare reclameblok aan het begin van maximaal 1 minuut. Een opname wordt als afgerond beschouwd als het programma en de buffertijd na het programma is opgenomen – het opname-icoontje verandert dan in een volledig rood rondje."

Klanten reageren teleurgesteld in het supporttopic over het onderwerp en merken op dat het een verslechtering is van de opnamefunctie. Ook hadden veel klanten graag een melding gehad van de provider over deze wijziging. Ziggo zegt niet welke 'contractuele afspraken' hebben geleid tot een wijziging. Bij andere zenders is het doorspoelen van reclame als een uitzending nog bezig is wél mogelijk.

Ziggo: geen reclame meer doorspoelen. Bron: VodafoneZiggo Forum/Arnold1310
Ziggo: geen reclame meer doorspoelen. Bron: VodafoneZiggo Forum/Arnold1310

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

05-02-2026 • 14:03

145

Reacties (145)

Sorteer op:

Weergave:

Dit was bij andere providers helaas al langer zo, ook de afspraak met RTL en niet kunnen doorspoelen.
Bij Delta ben ik nu zelfs bij terugkijken en opnames verplicht om alle reclame te kijken, dus het kan nog veel slechter...
De opneemfunctie is daarmee voor mij eigenlijk nutteloos geworden.
NLZiet premium!! 8,95/maand bij jaar abonnement.

Goedkoper (misschien niet dan Ziggo, maar zeker dan Odido) en kunt 95% (er zijn wat uitzonderingen, maar nooit tegen gekomen) van reclames doorspoelen. Bij terug kijken zijn de reclames er ook tussenuit geknipt.

Ik heb echt al meer dan een jaar geen reclame gezien op TV. We kijken eigenlijk ook nix meer live of gewoon half uurtje later starten.
Als je nu bij NLziet kijkt bij het kopje “Films”, zie je allemaal films die op NPO-zenders terug te kijken zijn. Daar zit sowieso geen reclame in.

Het volgende kopje is “Films (met reclame)”, waar alle films, die de laatste week zijn uitgezonden door de commerciële zenders terug te kijken zijn. De meerdere reclameblokken per film kun je niet overslaan.
Is voor mij denk ik wel 25 jaar geleden dat ik een film op lineaire televisie heb gezien. Dat is toch geen doen met reclameblokken?
Ga ik overwegen als over een paar weken mijn contract afloopt.
Bij RTL5 kun je niet de reclame doorspoelen bij NLZIET. Voor de rest ben ik wel fan van NLZIET.

Werkt best fijn, hoewel ik wel mis dat je veel zaken niet goed kunt vinden. Zo zou ik graag alle documentaires makkelijk kunnen terugvinden, maar dit is best onhandig.
Ik heb al jaren NLziet en wil nooit meer terug, laatst onder dwang live TVOH meegekeken en het zijn gewoon reclameblokken met onderbrekingen.
Een maatschappelijk zeer teleurstellende constatering, dat je moet betalen om géén reclame te zien.
Met NLZiet kan ik bij RTL ook geen reclame doorspoelen. Je suggestie voor NLZiet an sich is goed, maar het lost genoemde probleem niet op.
Bij Ziggo is het (bij ons) zo dat je reclame door kunt spoelen bij een opname. Als je live of terugkijkt niet. Wat ik hier uit dit verhaal haal is dit. Ik neem een programma standaard op. Maar ik begin vast de opname te kijken teriwjl hij nog loopt. b.v 30minuten in de opname. Dan kon je normaal de reclames spoelen tot je weer bij bent. Dat kan nu lijkt het niet meer. Net nog getest om een RTL programma (opname) door de reclame heen te spoelen maar dat lukt gewoon.
"Bij Delta ben ik nu zelfs bij terugkijken en opnames verplicht om alle reclame te kijken, ":

Het woordje 'nu' kan verkeerd opgevat worden. Want het is al jaaaren zo, bij Delta.
Het is toch vrij logisch dat je reclame niet kan doorspoelen? Als ik nu TV kijk en er is reclame dan kan ik dat ook niet doorspoelen.
Decennialang kon je gewoon TV opnemen en vervolgens met de opnames doen wat je wilde, waaronder vooruit spoelen.

Maar we accepteren als consument steeds meer vanaf alle kanten dat we maar steeds meer moeten betalen voor een steeds slechter (wordend) product, het bekende enshitifaction.

[Reactie gewijzigd door Piet91 op 5 februari 2026 14:41]

Je bedoel met videobanden... Ja, opnemen kon prima, maar je kon niet opnemen en kijken tegelijk en dus doorspoelen. Iets wat nu voor RTL zenders niet meer kan dus.

Verder is dit toch ook meer een "dingetje" van de kijker toch? De meeste programma's die wij kijken zijn allemaal opgenomen en kijken we vaak pas een dag of dagen later. Met sommige programma's is het juist ook relaxter om eerst het hele seizoen op te nemen om dan te kunnen binchen. Dat per se moeten volgen van 10 verschillende programma's de hele week door begrijp ik ook niet zo.

Maar het zal denk ik ook deels een foutje geweest zijn ofzo. Bij Ziggo kon je inderdaad een opname starten van een programma dat net aan het aflopen was en dan dus van voor af aan beginnen alsof het een opname was. Terwijl met de groene knop en dus "terugkijken" spoelen nooit een optie is geweest. In principe is een opname plannen zolang het programma nog loopt en dat terugkijken ook hetzelfde als "terugkijken". Ik vind dit dus helemaal niet zo'n heel raar besluit. Plus, wees alsnog blij dat je bij Ziggo een opname kan starten in de laatste 5 min en de hele aflevering als opname krijgt. Bij KPN is dat uberhaupt geen optie en kan je alleen terugkijken en dus ook geen reclame skippen.
Foutje? Hier gaan jaarlijks miljoenen in om, per zender. Wees gerust, hier is héél goed over nagedacht en niet voor het eerst dit jaar of zo.

Het is heel eenvoudig. Ooit nam iedereen met een videoband van alles op: Eenvoudig door te spoelen. Toen kwam de settopbox met ingebouwde harddisk: Zat geen anti-doorspoel systeem qua reclame op want dan was het risico dat mensen een eigen, losse harddiskrecorder namen. Weer later werd tv streaming / cloudgebaseerd. Nu kun je niet meer zelf opnemen, dus je zit gewoon vast aan wat Ziggo aanbiedt.
Grappig dat mijn oude humax nog steeds kan opnemen ;)
Niet verder vertellen... Maar het dvb-signaal (dvb-c bij ziggo) kan worden voorzien van best veel mogelijkheden in die richting. Maar ziggo heeft dat op de humax nooit ingesteld. Hier een 5050 en een 5200 en beide geen enkel probleem. De opnames kunnen ook gewoon worden uitgelezen (zie de ftp-functie via het netwerk)
Je bedoel met videobanden... Ja, opnemen kon prima, maar je kon niet opnemen en kijken tegelijk en dus doorspoelen.
Ik neem al meer dan een decennialang digitaal op. Kan al die tijd met de opnames doen wat ik wil.
Maar het zal denk ik ook deels een foutje geweest zijn ofzo.
En dit was geen foutje; "opnames" starten en met vertraging kijken en zo de reclames doorspoelen heeft altijd gekund.

En nee, ik ben niet 'blij' dat ik nog iets kan wat al decennialang kan en gewoon was. Dit is typisch een voorbeeld van enshitification We betalen steeds meer en kunnen/mogen steeds minder.
"en zo de reclames doorspoelen heeft altijd gekund. ":

Niet bij Delta.
Decennialang kon je gewoon TV opnemen en vervolgens met de opnames doen wat je wilde, waaronder vooruit spoelen.

Maar we accepteren als consument steeds meer vanaf alle kanten dat we maar steeds meer moeten betalen voor een steeds slechter (wordend) product, het bekende enshitifaction.
En dat kan nog steeds hoor, als je op de 'traditionele' manier programma's opneemt. Ik heb gewoon een HDD-recorder onder mijn TV staan, ik kan daarmee alles opnemen wat ik wil kijken en alle reclames van alle zenders doorspoelen.

Als je dat maken van opnames als service afneemt van je provider, dan ben je dus inderdaad afhankelijk van de diensten van die provider.
Dat kan nog steeds zoals in het artikel staat.
"In lopende uitzending"

Uitzending is van 19:00-20:00. Ik stap om 19:15 in (met terugkijken). Er is een reclameblok om 19:20 - 19:25. Ik kom daar dus op 19:35, maar ik kan dan niet doorspoelen, want de uitzending loopt nog.

[Reactie gewijzigd door lenwar op 5 februari 2026 14:19]

Gelukkig kun je vooralsnog nog wel wachten tot 20:00 met kijken en alles doorspoelen, dan is het geen lopende uitzending.

Uiteindelijk denk ik dat dit ook niet zoveel uitmaakt, als je toch later instapt kun je net zo goed wachten tot de uitzending klaar is natuurlijk. Wat vervelend is is dat dit een relatief kleine stap, maar het compleet blokkeren van doorspoelen ongetwijfeld de volgende gaat zijn over X aantal jaar..

@Arrien Ja als je het dan te laat wordt is het een fair punt idd, je zou er dan nog wel voor kunnen kiezen het dan bijv. de volgende dag te kijken op de gebruikelijk tijd van 20:00, volgens mij kun je standaard 7 dagen terugkijken o.i.d.

[Reactie gewijzigd door !mark op 5 februari 2026 16:18]

Maakt wel veel uit, wij kijken bv Expeditie Robinson om 20.30 als die om 20.00 begonnen is.
Dan zijn we precies klaar op de normale eindtijd en hebben dan alle reclames door kunnen spoelen.

Om 21.30 is het al vrij laat om te beginnen met kijken.
bij NLziet kun je bij deze zenders ook niet doorspoelen. Onze oplossing is dan de serie toevoegen aan "mijn series" en dan de aflevering starten vanuit hier ipv de gids, en dan starten op een tijd dat het ons uitkomt. Bovendien zijn dan de reclames er vanzelf uitgehaald en hoef je dus helemaal niet te spoelen en ook niet op te nemen.
Het is toch vrij logisch dat je reclame niet kan doorspoelen? Als ik nu TV kijk en er is reclame dan kan ik dat ook niet doorspoelen.
Sinds het bestaan van videorecorders kun je reclame doorspoelen, reclame is ergernis #1 als je een abonnement hebt afgesloten en je verplicht de reclame moet doorzitten, dat is voor mij de hoofdreden om nooit meer lineaire TV te kijken.
Je haalt 2 dingen door elkaar; abbonnement om linear tv te kijken, dus je betaalt voor doorgifte kanaal aan de Ziggo/KPN/Odido etc. En dan zijn er de reclame van commerciele zenders waarvam ze de programma's betalem (of hun bedrijf mee financieren).
Dus het is niet raar dat die commerciele zenders het niet fijn vinden dat je de reclames kan doorspoelen.(Overigens kan dat bij "NPO zenders"nog steeds).

En dat het bij videorecorders kan/kon kan nog steeds mits je je nog een videorecorder hebt, of iets moderner, als je ze op je eigen HDD (etc.) opneemt.
Nee, want ik betaal € 5,= meer om programma's met doorspoelbare reclame te kijken.
Bij NLZiet kan dit nog wel. Nóg wel.... :/
Bij NLZiet kan nog veel meer dan bij Ziggo kan.
Heb je aanleiding om te denken, dat dit hier ook geknepen zal gaan worden?
Omdat het niet de provider is die knijpt? Wat zou Ziggo er aan verdienen om deze functie niet meer aan te bieden en daarmee ontevreden klanten te krijgen. Waarschijnlijk vallen reclame inkomsten tegen bij RTL en gaat dit hun nieuwe strategie worden als contract aflopen.
NLZiet is een samenwerking van RTL, SBS en NPO.
NLZiet 'koopt' dus niet van RTL.
Zit in een aparte BV. Dus “Nlziet Bv” koopt wel degelijk bij “RTL BV”. RTL kan ook de stekker trekken eruit trekken bij NLZiet
Ze hebben wel gewoon een contract, daarin spreken ze af hoeveel NLziet afdraagt naar de 3 partijen/eigenaren. Daar zullen ook staan hoe ze dit nu moeten aanleveren aan NLZiet en wat ze dan van NLZiet mogen verwachten. Of het dan kopen, huren of wat mij betreft in natura betaald wordt maakt dan even niet uit.

[Reactie gewijzigd door SirMemeAlot op 5 februari 2026 15:57]

Nee, geen aanleiding behalve dit nieuwsbericht.
Daarnaast was het voorheen al mogelijk bepaalde rtl-programma's een week vooruit te kijken via NLziet en nu niet meer. Vermoedelijk omdat rtl Videoland wil promoten waar je nog wel een week vooruit kunt kijken.


In die analogie kan ik me voorstellen dat rtl nog meer gaat knijpen richting NLziet om Videoland nog meer te promoten.
Daarnaast was het voorheen al mogelijk bepaalde rtl-programma's een week vooruit te kijken via NLziet en nu niet meer.
Aha, dat wist ik niet. Neem ik mee in de afweging binnenkort tussen Ziggo en NLZiet.
Ja, daar ben ik ook wel blij mee. En anders is het later terugkijken. Dan zijn de reclames er tussenuit geknipt. Die dode keer dat ik is iets live kijk op de commerciële zenders, zet ik het geluid uit bij de reclames. (ook bij de NPO nu ik er aan denk.) Dan is het een stuk makkelijker te behappen.
Zodra de looptijd van het huidige contract is verlopen, gaat het daar ook veranderen. Ze willen gewoon meer geld uit de reclame.
Meer, meer, nog meer!
Creedence Clearwater Revival, Fortunate Son:
And when you ask them, how much should we give?
All they answer is: more, more, more.
Ik keek al vrijwel geen TV meer, maar op deze manier heb ik er nog minder interesse in om uberhaupt wel TV te gaan kijken.

Reclame is tijdverspilling.
TV kijken is 40 % reclame kijken voor mijn gevoel. En je betaalt er ook nog voor. Ben blij dat ik het al jaren de deur uit heb gedaan, mis er niks van.
En de frequentie. Volgens mij 3 of 4x per uur?
Bij de meeste commerciëlen is/was het 2x per uur. Maar dan krijg je daarnaast nog "dit programma wordt mede mogelijk gemaakt" en reclame voor de eigen programma's. Bij live sporten worden uiteraard de pauzes gebruikt.
Niet kunnen doorspoelen bij terugkijken is ook het geval bij andere providers. Als ik snel ben lukt het 1x aan het begin wel, daarna mag het niet meer.
En: dit programma bevat Product Placement.
Er staat in m'n link "vrij te verdelen". Er staat me iets van bij dat er 'per klokuur' ook nog wat was, maar dat spreekt het 'vrij te verdelen' tegen. Dus dat zal dan wel niet kloppen.

Ik heb wel is begrepen dat de zenders het op een 'slimme manier' invoeren. Dus stel dat je een programma hebt van 2 uur (inclusief reclame.) Dan doe je de eerste 35 minuten geen reclame. Dan een blok van 5 minuten. Dan 30 minuten programma. Weer 5 minuten reclame. 25 minuten.. Enz. Dit heeft dan als voordeel dat mensen willen blijven kijken. Als je na 10 minuten 5 minuten reclame hebt, heb je nog geen tijd geïnvesteerd in het programma, en kun je makkelijker wegzappen.
Dit geldt niet voor de RTL zenders 4, 5, 7 en 8 want die vallen onder het Luxemburgse mediawet die soepeler is dan der Nederlandse. RTL 4, 5, 7 en 8 zijn ook Luxemburgse zenders.

Luxemburgse regels staan vaak meer reclaminuten per uur toe of zijn soepeler in hoe en wanneer reclame onderbroken mag worden. Ook de regels voor sluikreclame en sponsoring zijn in Luxemburg ruimer toegestaan dan in Nederland.
https://alia.public.lu/en/topics/commercial-communications/

Ik moest even zoeken :) Ik vond het wel interessant.
Isolated television advertising and teleshopping spots are allowed during sports events. Outside sports events, such spots must be exceptional. Teleshopping about specific drugs and medical treatments is prohibited.

During the broadcast of films made for television (excluding series, soap operas and documentaries), of cinematographic works and television news, interruptions by television advertising and/or teleshopping are allowed only once per scheduled interval of at least 30 minutes.

Children’s programmes may be interrupted by television advertising once per scheduled interval of at least 30 minutesprovided that the planned duration of the programme is more than 30 minutes. The insertion of teleshopping sequences is prohibited.

 The duration of television advertising and teleshopping

The share of television advertisements and teleshopping spots broadcast between 6:00 and 18:00 and between 18:00 and 24:00 may not exceed 20 % of these periods.

In addition, teleshopping sequences must have a minimum uninterrupted duration of 15 minutes.
Dit lijkt wel erg op die van Nederland. Ik kwam in mijn zoektochtje ook nog tegen dat er een Europese mediawet komt, dus om dit te harmoniseren.
Let op, die 20% of 12 minuten geldt alleen voor reclame van andere producten. Reclame voor eigen films en programma's vallen daar niet onder. Dus die reclames komen nog bovenop die 20% of 12 minuten en dan kan soms rustig richting de 20 minuten gaan.

[Reactie gewijzigd door jvdmeer op 5 februari 2026 14:36]

Als voorbeeld TVOH: Uitzending duurt 2 uur, waarvan 4x reclame (tijdens het programma, niet ervoor of erna meegeteld). Zonder reclame duurt de uitzending 1:15. Kortom 45 minuten is weg door reclame van producten en reclame van de zender zelf. Dus ja, die 40% is niet alleen gevoel, het is ook echt veel. 120 minuten tv waarvan 45 minuten "reclame" ertussen, is toch 37,5%.
TVOH morgen: 20:00, RTL Tonight: 21:40.

TVOH duurt morgen op de tv-gids 1uur 40 minuten (100 minuten (inclusief het reclameblok tussen TVOH en RTL Tonight. (als daar wat tussen zit :))). En met terugkijken op NLZIET duurt het 1u14 minuten. 74 minuten. Ofwel 26 minuten reclame

Is dus 26% minus het reclameblok tussen TVOH en RTL Tonight. En als die reclames voor eigen programma's niet meetellen, kan die 20% dus prima kloppen.

N.B. Vroeger duurde TVOH wel 2 uur. Dit seizoen heeft kortere afleveringen.

[Reactie gewijzigd door lenwar op 5 februari 2026 17:06]

TV programma's zijn alleen bedoeld om de kijker van reclameblok tot reclameblok vast te houden.
Ziggo en reclame doorspoelen kan al heel lang niet., je betaald je dus voor de reclame waar je werkelijk schijt ziek van wordt . ging die reclame ergens over Ala maar swingende katten met een sub woofer, en dergelijke vraag me af
Ziggo en reclame doorspoelen kan al heel lang niet.,
Kan wel als je €5,= betaalt (opnemen pakket). Dus je betaalt linksom of rechtsom.
Bizar hoe we uitgemolken worden.

Zit er over na te denken die ziggo eruit en alleen internet (glas) genoeg manieren om tv te kijken, maar om +- 20 Minuten reclame in een film komt je strot uit. tv boeit me op zich niet zo, goede docu of film wil ik wel graag ongestoord kijken. betaal inmiddels 80 euro voor alles in een internet, tv, telefoon
Abo 400/100 als ik aan die snelheid kom (coax/wifi ) ook maar zelden
dat kan, maar ook via andere streamingdiensten ontkom je niet aan reclame. Ook via hun eigen steamingdiensten (RTLXL/ KIJK /videoland) zit er recalme ingebakken die je niet kan doorspoelen.
Het is niet de kabelboer die dit bedenkt, maar de "omroep", in dit geval RTL die dat eist van de kabelboer.
De opmaat naar dure reclame vrije abonnementen.
Snap ik wel, ze moeten wel wat verdienen als ze gratis TV shows aanbieden
Die natuurlijk ook gewoon betaald worden uit product placement, dit is gewoon voor de gebruiker inderdaad kwalitatief uitermate teleurstellend.
Tja alles om maximaal elke stuiver uit elke gebruiker te trekken.

Heel Cynisch, maar het is natuurlijk wel zo. Je bent een sinaasappel en elk druppeltje moet er worden uitgeperst.

Geld niet alleen voor Ziggo en RTL trouwens.
Klopt. Dat is het businessmodel. (hoe vervelend het ook is.)

Er zijn kijkcijfers. Daarop wordt er betaald. Een deel van de kijkcijfers zijn 'live', de andere terugkijken. Nu kunnen ze dus garanderen dat de 'live-kijkers' ook alle reclames daadwerkelijk hebben moeten doorlopen. Als je dit kunt garanderen, kun je mogelijk meer vragen aan de adverteerders?
nog meer reden om gewoon alles maar te gaan streamen... krijg je vooruit kijken er nog bij als bonus ook!
Ziggo zegt niet
Ziggo zegt helemaal niets.
Met veel moeite hebben we bovenstaande verklaring uit de moderator van het forum kunnen trekken.
Logisch ook, RTL verliest alleen geld en Ziggo heeft niet veel keus, dus vreemd om te zien dat de klanten van Ziggo boos of geïrriteerd zijn tegenover ziggo terwijl ze hier niks aan kunnen doen.
Dit is echt zooi dat te ver gaat.

Je moet al moeite doen om reclame te omzeilen, en dan blokkeren ze dat.

Persoonlijk vind ik het compleet onacceptabel, en dat het illegaal moet zijn om zo'n opname te blokkeren.
i.p.v. mensen forceren meer als piraat te moeten gedragen om iets fatsoenlijk te kunnen kijken. Moeten de bedrijven die dit soort keuzes maken maar op het blok.
Beetje raar commentaar. Die reclames daar wordt RTL mee gefinancieerd, gewoon een bedrijf. Ik snap wel dat ze eisen dat de reclames, hun inkomstenbron, niet kan doorspoelen.
Het is geen wettelijk vastgesteld recht dat je programma's van RTL vrijelijk en zonder reclame mag bekijken.

Ik vind het ook vreselijk irritant, maar dan kijk ik gewoon niet. Zo belangrijk is het ook weer niet wat ze uitzenden.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn