Na vijf jaar is het klaar: Galaxy S21 krijgt geen updates meer

Samsung stopt met de ondersteuning van zijn Galaxy S21-telefoons. De fabrikant beloofde vijf jaar updates voor zijn toestellen en die periode is nu voorbij.

De Galaxy S21-telefoons zijn verdwenen van de lijst met ondersteunde toestellen. De S21 FE, die in het najaar van 2021 verscheen, staat er nog wel op. Daarmee is Samsung precies de belofte nagekomen om de telefoons vijf jaar te ondersteunen, want de S21-telefoons verschenen begin 2021.

Samsung begint met maandelijkse software-updates en schuift telefoons later door naar updates die elke drie maanden verschijnen. Dat gebeurt nu bijvoorbeeld met de Galaxy S22-serie. Ook daarvoor beloofde Samsung vijf jaar updates, dus die krijgen nog een jaar lang beveiligingspatches. Inmiddels belooft de fabrikant zeven jaar aan updates voor nieuwe modellen.

Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

04-02-2026 • 10:46

183

Reacties (183)

183
182
64
3
0
107

Sorteer op:

Weergave:

Helaas is het 5 jaar na introductie en niet 5 jaar na stop verkoop
Dat lees ik vaker, maar dat vind ik toch een lastige, want wat is “stop verkoop”? Er zijn genoeg winkels die drie jaar na stop van de productie van een telefoon hem nog altijd in het assortiment hebben. Dan zou Samsung dus nog jaren moeten ondersteunen, totdat elke (kleine) winkel ter wereld de telefoon niet meer op voorraad heeft?

Maar ik ben het wel met je eens dat 5 jaar voor een high-endtoestel zeer kort is.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 4 februari 2026 11:02]

Houdbaar tot datum op het doosje zou een makkelijke oplossing zijn, en dan verkopers verplichten dit ook bij de productbeschrijving te zetten.
Of de verplichting zoals de rest van de consumentenrechten gewoon bij de verkoper leggen, met de fabrikant heb je als consument juridisch weinig mee te maken. Een winkel die dan nog oude niet ondersteunde voorraad voor nieuw probeert te verkopen zal dat dan niet meer doen omdat ze het niet kunnen afschuiven.
Een winkel die dan nog oude niet ondersteunde voorraad voor nieuw probeert te verkopen zal dat dan niet meer doen omdat ze het niet kunnen afschuiven.
Daar gaat het niet om. Het gaat er om dat als je de S21 begin 2023 kocht, je slechts drie jaar updates hebt gekregen. Dat is niet kort, maar wel korter dan je verwacht als je leest dat ie vijf jaar ondersteuning krijgt. Dus in plaats van '5 jaar' zou je het over 'tot januari 2026' moeten hebben. Het is vandaag immers niet relevant dat de telefoon die je vandaag koopt al jaren updates heeft gekregen. Als alle fabrikanten dit op het doosje/in de advertentie zetten (zoals @bommel suggereert), dan kan je gefundeerde keuzes maken.
Maar ook al kocht je het toestel in 2023, ook dan heb je de op dat moment nieuwst beschikbare release erop staan, je begint niet nog eens vanaf de allereerste release. En in 2023 is de prijs ook een stuk lager dan toen het in 2021 gereleased werd. Je betaald dus minder, maar verwacht wel hetzelfde aan support, terwijl je ook al mee geniet van de nieuwst beschikbare release die er op dat moment is en er al op stond af-fabriek, zo werkt het dus ook niet.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 4 februari 2026 11:56]

Als de koper echt zo'n bewuste keuze maakt, kun je toch evengoed de duidelijkere variant kiezen? Niemand zegt dat je dezelfde support moet krijgen, er wordt alleen gezegd dat het duidelijk zou moeten zijn hoeveel support dat is.

Ik ben niet snel wantrouwend, maar ik denk toch "5 jaar ondersteuning" wordt geschreven in de hoop dat de consument dan denkt dat het vanaf het moment van kopen is. Ik kan namelijk geen andere reden bedenken om het er zo neer te zetten.

Ik zou hem zelf best fout kunnen lezen en kunnen denken dat er "nog 5 jaar" bedoeld wordt. Nou ben ik vaak wel handig genoeg om gewoon de einddatum op te zoeken, maar menig consument maakt hun keus denk wat sneller dan ik doe.
Men geeft al aan voordat een telefoon officieel released/verkrijgbaar is, hoe lang de ondersteuningsperiode is. Dan mag ik hopen dat dat dus zeker niet geld vanaf het moment van aanschaf, tenminste, ik haal dat er niet uit, dan zei men dat immers wel, toch? ;)
Ik snap gewoon echt niet waarom je zo graag de concrete datum wilt vermijden. Wat is er zo erg aan de precieze datum noemen? Die vraag had ik eigenlijk al gesteld, maar ik heb het idee dat je reactie alleen herhaalt dat het allemaal heel logisch is en de consument meer na moet denken.

Het lijkt wel alsof je juist wil dat er discussie kan bestaan over of het gaat om de introductiedatum, het einde van de productieperiode, de inkoopdatum van de leverancier of de aanschafdatum van de consument. Ik vind zelf de eerste twee logischer dan de laatste twee, maar waarom het zo overduidelijk de eerste is en niet de tweede snap ik niet. Kun je dat dan uitleggen?

De laatste vraag kan ik ook omdraaien: als men tot januari 2026 bedoelde, dan zei men dat immers wel, toch? ;)

[Reactie gewijzigd door iam2noob4u op 4 februari 2026 13:26]

Ik zeg toch nergens dat ik die per se wil vermijden of dat het (niet) erg is om de precieze einddatum te noemen? :? Ik snap aan de andere kant ook niet waarom mensen ervan uitgaan dat hun product support moet krijgen voor de genoemde periode, vanaf het moment van aanschaf. Ik begrijp simpelweg niet dat mensen intussen niet begrijpen dat men altijd de periode bedoelt vanaf lancering / verkrijgbaarheid van het product.

Als het daadwerkelijk zo'n rommeltje was en er zoveel onduidelijkheid over bestond (en de fabrikanten ook verschillende werkwijzen erop na hielden), dan had er vanuit de EU ook allang een verduidelijking erop geweest, maar schijnbaar is de soep dus toch niet zo heet zoals velen hier wel lijken te willen schetsen en per se een einddatum willen hebben/weten, terwijl men die bij voorbaat al communiceert, nog voor het product uit is. De datum van beschikbaarheid van het product + de periode dat men support geeft. Zo moeilijk is dat toch niet om te begrijpen, toch? ;)

Het hoeft echt niet allemaal zo zwart/wit te zijn met een "tot hier en niet verder".

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 4 februari 2026 13:33]

Je eerste reactie leek voor mij aan te geven dat de datum noemen niet nodig zou zijn. Mijn punt is/was: "niet nodig" sluit niet uit dat het wel zou kunnen.

Ik denk dat ik nu een beetje begrijp waar we er anders kijken. Ik zou het graag zwart-wit zien omdat het vrij zwart-wit is. De ene dag heb je ondersteuning en de volgende dag niet.

Met veel voedingsmiddelen zou ik het bijv. graag andersom zien: vervang de THT-datum met een productiedatum en leg me uit hoe ik een product herken dat niet goed meer is en of het vooral de smaak is die aangetast wordt (koekjes) of dat ik er potentieel ziek van word (vlees).

Wat ik dus eigenlijk zeg: communiceer zo zwart-wit als dat het is (of niet is) en - wat hier denk meer ter discussie staat/stond - doe dat zo duidelijk mogelijk.
Je eerste reactie leek voor mij aan te geven dat de datum noemen niet nodig zou zijn. Mijn punt is/was: "niet nodig" sluit niet uit dat het wel zou kunnen.

Ik denk dat ik nu een beetje begrijp waar we er anders kijken. Ik zou het graag zwart-wit zien omdat het vrij zwart-wit is. De ene dag heb je ondersteuning en de volgende dag niet.
Maar dat weet je nu toch ook? Je weet de lanceerdatum van een product en je weet op voorhand hoeveel jaar men ondersteuning geeft (5 of tegenwoordig zelfs 7). Dan kun je toch ook wel uitrekenen tot wanneer je support krijgt? Dat betekend overigens niet automatisch dat je op de laatste dag van die periode ook nog even een allerlaatste update krijgt of zo. In het begin heb je overigens meer updates dan op het laatst, want dan krijg je eens per 3 maanden een update (althans, bij Samsung).
Met veel voedingsmiddelen zou ik het bijv. graag andersom zien: vervang de THT-datum met een productiedatum en leg me uit hoe ik een product herken dat niet goed meer is en of het vooral de smaak is die aangetast wordt (koekjes) of dat ik er potentieel ziek van word (vlees).
Waarom moet dat bij voedingsmiddelen opeens wel andersom zijn? Het is niet dat producten dan (gegarandeerd) langer houdbaar zijn of zo. Ook de THT datum is namelijk niet zwart op wit tot wanneer een product houdbaar is, de afkorting geeft immers aan tot wanneer iets ten minste houdbaar is, niet ten laatste, dat zou dus een andere afkorting zijn. ;) Maar staat langer dus ook niet in de weg.
Wat ik dus eigenlijk zeg: communiceer zo zwart-wit als dat het is (of niet is) en - wat hier denk meer ter discussie staat/stond - doe dat zo duidelijk mogelijk.
De THT op voedingsmiddelen is dus precies dat, een THT, omdat het niet zwart/wit is, terwijl jij het wel zwart/wit wilt hebben, maar dat kan niet, want dat zijn voedingsmiddelen nu eenmaal niet?

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 4 februari 2026 14:25]

Je betaald dus minder, maar verwacht wel hetzelfde aan support
Mijn excuus. Ik wilde juist duidelijk maken dat ik niet verwacht dat je even lang support krijgt, maar tot dezelfde einddatum. Ironisch dat mijn verzoek tot meer duidelijkheid blijkbaar onduidelijk is. Ik hoopte dat
Dus in plaats van '5 jaar' zou je het over 'tot januari 2026' moeten hebben.
begrijpelijk genoeg was, maar bij deze expliciet:

Vijf jaar ondersteuning is alleen relevant als je ook de begindatum vermeld. Maar dan is het makkelijker, logischer en duidelijker om alleen de einddatum te noemen.

Vergelijk het met een poster waar op staat: "volgende week is deze parkeerplaats afgesloten". Ik verwacht absoluut niet dat het voor iedere lezer precies over zeven dagen is; is denk dat de poster gewoon een datum (met jaartal, je weet maar nooit) moet vermelden.

[Reactie gewijzigd door 84hannes op 4 februari 2026 13:01]

Rest van de consumentenrechten? Dus de Appie is verantwoordelijk voor het toevoegen van de houdbaarheidsdatum aan Campina-pakken? Ik ben het helemaal eens met bommel dat de fabrikant dat er gewoon op moet zetten. Die levert immers de hardware en belangrijker nog: de updates.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 4 februari 2026 11:46]

De appie is misschien niet verantwoordelijk voor het erop zetten van zo'n datum, maar ze zijn wel degelijk verantwoordelijk voor het feit dat producten zonder een houdbaarheidsdatum niet in de schappen komen te liggen.

Doen ze dat toch, dan kan jij als consument de winkelier daarop aanspreken en heb je echt niet te maken met de fabrikant
Nee, klopt, maar het argument hierboven was dat de fabrikant een einddatum op de doos van de smartphone zou moeten zetten, waarop iemand zei dat de verantwoordelijkheid bij de winkel zou moeten komen te liggen. Dat lijkt me toch niet de bedoeling. Wél dat ze geen smartphones zonder einddatum in de winkel leggen (mits die wet er komt), maar niet voor de einddatum an sich.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 4 februari 2026 12:56]

iemand zei dat de verantwoordelijkheid bij de winkel zou moeten komen te liggen. Dat lijkt me toch niet de bedoeling. Wél dat ze geen smartphones zonder einddatum in de winkel leggen
Verantwoordelijkheid betekent niet dat je iets moet doen. Het betekent dat je moet zorgen dat het gebeurt. De Action is niet verantwoordelijk voor het uitvoeren van de CE-certificering voor al zijn producten, maar wel verantwoordelijk dat ze allemaal een CE-certificering hebben. Wat jij wilt is precies dat ze er verantwoordelijk voor moeten zijn.
Dat klinkt leuk maar daar heb je als consument in de praktijk niet zo veel aan. Restpartijen worden veelal door kleinere winkels of branchevreemde winkels verkocht. Dan kan je je recht halen en updates eisen, maar uiteindelijk krijg je dat niet. Je kunt hoogstens voor de dagwaarde een nieuw apparaat krijgen.
Updates until $DATE

Verders prima hardware voor een custom install natuurlijk.
Helaas is een Custom ROM op een Samsung toestel niet zo een heel eenvoudig iets.


VoLTE werkt niet op Custom ROMS op Samsung waardoor de belangrijkste functionaliteit van een telefoon het niet goed meer doet.
Ze zouden het wettelijk moeten verbieden inderdaad, ik las zojuist dat er een hoop veranderd is.
Spijtig dit.
Ik merk dat de markt in toenemende mate minder vriendelijk wordt voor eindgebruikers. In dat licht vind ik het beëindigen van de officiële support op zichzelf nog te overzien. Wat ik echter zorgwekkend vind, is dat fabrikanten er tegenwoordig zonder consequenties mee wegkomen dat gebruikers na het aflopen van de supportperiode niet langer de mogelijkheid hebben om een alternatief besturingssysteem op hun apparaat te installeren.

Zolang een apparaat nog actief ondersteund wordt, kan ik begrip opbrengen voor een dergelijk restrictief beleid. Echter, juist daarom zou ik willen pleiten voor een verplichting dat bij de uitrol van de laatste software-update of beveiligingspatch, het toestel ook ontgrendeld moet kunnen worden. Dit zou gebruikers in staat stellen om na afloop van de officiële ondersteuning het apparaat op een veilige en zinvolle manier te blijven gebruiken.

Deze benadering zou overigens niet alleen voor telefoons van toepassing moeten zijn, maar ook voor andere typen apparaten die softwarematig vergrendeld zijn.
Waar is inderdaad duurzaamheid gebleven? Regering willen men aansporen oude toestellen/refurbished te kopen; goed voor de natuur, wat wel klopt.
Maar, ja maar fabrikanten zeggen, max XXX jaar dan houdt het op met softwarematig ondersteuning.
Ik bedoel toestellen van 5 jaar oud zijn zo slecht nog niet of afgeschreven toch?

Ik gebruik zelfs nu iphone 13 max ( refurbished ), maar zit nu ook aan het rand van de software ondersteuning denk ik.

maar goed, misschien tijd om Opensource OS te maken voor ongelimiteerd support ;)
En wie gaat dan dat opensource tot in de eeuwigheid onderhouden en van bug fixes en security updates voorzien? De "community" die geen enkele garantie geeft of kan geven dat het ook daadwerkelijk gebeurt?
Dan zijn budgettelefoons die helemaal geen updates krijgen al bedorven als ze in de winkels aankomen ;)

Maar het zou inderdaad wel goed zijn het verplicht te vermelden, net als die millieulabels die veel toestellen hebben. En ook of je zelf simpele dingen kunt herstellen (het antwoord is tegenwoordig bijna altijd nee ;) )
Ja en dan wat? Ik vind het een heel nobel idee, maar dan zet Samsung het op het doosje en doen ze 1 simpele UI change na 5 jaar.
“Ja we hebben toch nog een update uitgevoerd?”

Zo krijgen we een soort Franse bureaucratie waarbij we nóg een instantie nodig hebben die dat dan weer gaat checken. Alsof het ACM het niet al druk genoeg heeft.

Naleven zullen bedrijven het toch nooit, want hun enshitification winst oogmerk is belangrijker dan individueel gemak voor consumenten.
Dan zou Samsung dus nog jaren moeten ondersteunen, totdat elke (kleine) winkel ter wereld de telefoon niet meer op voorraad heeft?
Nee.
Gewoon als je zelf stopt met productie en verkoop via je officiële kanalen. Als Apple stopt met een telefoon verkopen dan snapt iedereen ook dat als je hem daarna nog koopt bij de Mediamarkt of de refurb shop op de hoek, je dan niet meer de volledige cycle gaat krijgen, maar daar is de prijs dan ook naar.
Bij Samsung is de prijs vanaf dag 1 al niet rechtlijnig dus dat moet je sowieso uitzoeken.


Nee ze mogen best gewoon hun eigen "last sold by us" datum hanteren voor start EOS periode. Dat je daarna nog 5 jaar updates doet en dan een EOSL periode in gaat is helemaal begrijpelijk.
Samsung is transparant tot wanneer een toestel wordt ondersteund. Dan kun je als consument zelf de keuze maken of die 3 jaar ondersteuning van een 2 jaar oud model, voldoende is of niet. Je hebt ook gewoon onderzoeksplicht als je iets koopt. En anders betaal je meer voor een 1 jaar oud model of het nieuwste model.

En dan is Samsung (samen met Apple) nog een fabrikant met langdurige ondersteuning.
Dan kun je als consument zelf de keuze maken of die 3 jaar ondersteuning van een 2 jaar oud model
Als er duidelijk zou zijn in de winkel welk model wanneer is gelanceerd dan ja, helemaal gelijk. Maar als jij nu naar de KPN of Odido shop hobbelt dan is dat nog maar de vraag.

Ga ik nu naar odido.nl krijg ik doodleuk een jaar oude S25 in m'n mik geduwd als device. Toevallig weet ik dat 25 staat voor het jaar van introductie bij deze lijn. Maar hoe zit dat met een A55?

en hoe zit het met A16 en A17? (daar zit maar een paar maanden tussen geen jaar).

Ja je mag wat verwachten van een consument, maar mag ik dan ook verwachten van de fabrikant dat ie een realistische update strategie hanteert? Iets wat andere bedrijven al jaren doen op deze manier?
een GA - EOS - EOSL - DISC setup is geen nieuw iets in de industrie he? Dat is gewoon een standaard aanpak waar last date of sale wordt gehanteerd en waar ook duidelijk meldingen worden afgegeven wanneer die last date of sale gaat zijn.


Dat je niet uitgaat van 3rd party resellers is logisch hoor, maar je eigen verkoopdata is wel zo eerlijk.
Een oude S25? De S26 is nog niet uit dus nog steeds het huidige topmodel van Samsung met 7 jaar support (nu dus nog ruim 6 jaar).
Nouja, januari 2025 vind ik het niet meer waard om hem dan te kopen in Februari 2026. Dan wacht ik wel een weekje ofzo.


Samsung heeft net de teaser voor de S26 gelanceerd: YouTube: Camera | What’s next?: Closer | Samsung

Dus ja wat mij betreft wel "oud" in dat opzicht dat je niet een maand of twee voor de lancering van de nieuwe nog een S25 gaat aanschaffen (tenzij de prijs er echt naar is en je er mee weg kunt komen voor jezelf).
5 jaar was toen een goede periode, 1 van de beste op de markt, plus je kreeg een einddatum. Apple ondersteunt haar telefoons vaak (niet altijd) langer, maar geven je geen einddatum. Ondertussen doen ze 7 jaar. Nog beter.

5 jaar support was voor mij destijds de reden om een s21fe te kopen. En die gaat later dit jaar weg. Afgelopen maandag nog een update gehad. Helemaal tevreden mee.
Voelt voor mij een beetje 50/50. Vraag is dan vooral: kan Samsung niet meer in updates voorzien? En gezien we het over Samsung hebben is het antwoord waarschijnlijk "nee".

Vergelijk het met Google die voor de Pixel 6 X jaar aan Android updates en Y jaar aan security updates beloofde. Later hebben ze dit gelijk getrokken en krijg je Y jaar Android updates. En de geruchten zijn dat ze mogelijk nog langer updates zullen geven. Reden daarvoor is dat er een eigen SoC in zit. Google kan dus prima drivers blijven maken/onderhouden voor die oude SoC om te werken met nieuwe Android versies. En daarnaast is het makkelijker om over de gehele lineup één Android versie te ondersteunen. Oftewel: het is makkelijker om Android 20 op zowel de Pixel 6 en Pixel 10 te onderhouden dan Android 16 security updates te geven voor de Pixel 6 en daarnaast Android 17 security updates te geven voor de Pixel 7 en ....

En hetzelfde geldt voor Samsung. Die maken hun eigen SoC (en nog veel meer van de hardware). Dus drivers is geen reden om niet te updaten naar de nieuwste Android versie, want die drivers maken ze zelf. En of ze nu updates van oude Android versies of updates van nieuwe Android versies op hetzelfde (verouderde) toestel moeten testen zal niet veel uitmaken. En het onderhouden van de drivers zal ook niet heel lastig zijn er vanuit gaande dat alle SoCs opvolgers zijn en dus semi dezelfde driver gebruiken (dus dat onderhoud aan drivers moeten ze toch al doen voor de nieuwste SoCs/toestellen) terwijl het backporten van security fixes naar oude(re) Android versies zomaar meer tijd kan kosten.

En persoonlijk vind ik het ook kwalijk om letterlijk onmiddellijk de ondersteuning stop te zetten. "5 jaar ondersteuning" en vervolgens exact 5 jaar later stoppen.

En zelfs mijn OnePlus 3 heeft meer en langer updates gehad dan origineel gecommuniceerd. Kreeg uiteindelijk (wel vrij laat) Android 9 terwijl die maar tot 8 zou gaan. En volgens mij kwam 9 ook na de "X jaar ondersteuning / updates" periode. Terwijl OnePlus natuurlijk gewoon een SoC van Qualcomm af nam en van hun afhankelijkheid was van drivers. (Waarbij LineageOS zelfs nog t/m Android 11 heeft ondersteund. Wel met een oude kernel voor de oude drivers, maar toch. Waarbij het bij Android 12 pas echt te lastig werd i.v.m. kernel vereisten en het feit dat een nieuwe kernel dus niet mogelijk was door de antieke drivers).
Samsung gebruikt ook snapdragon overigens. De 888, die zit ook in mijn s21fe. De reguliere s21 kreeg ook exynos ja, maar geen idee of ze daar zelf makkelijk updates voor kunnen onderhouden, zijn ze ook niet afhankelijk van de ARM, die de architectuur maakt, of zie ik dat verkeerd?
En persoonlijk vind ik het ook kwalijk om letterlijk onmiddellijk de ondersteuning stop te zetten. "5 jaar ondersteuning" en vervolgens exact 5 jaar later stoppen.
Ze doen toch precies wat ze hebben toegezegd? Als een winkel aangeeft om 18uur te sluiten, dan sta je om 18:15 toch ook voor een dichte deur?
"winkel is gesloten" vind ik meer een gevalletje "product wordt niet meer verkocht".
"Product in bezit" vind ik meer een gevalletje "je bent al in de winkel". En dan schoppen ze je echt niet on 17:59 naar buiten om om 18:00 de deur te sluiten (en al helemaal niet dat ze de deur sluiten terwijl je nog binnen bent).

En daarnaast is "5 jaar" een nogal andere significantie dan "18:00". Als ze nu communiceerden "5 jaar en 0 dagen" was het een ander verhaal ;)

En zoals de discussie die hierboven ook loopt. Veel beter wordt er een duidelijke "THT" gecommuniceerd. Al helemaal als een fabrikant er "5 jaar en 0 dagen na aankondiging" van maakt terwijl het product pas bv een paar dagen of weken later daadwerkelijk in de winkel ligt. En dan kunnen er ook nog verschillende datums per markt zijn (bv eerst een US release en pas paar maanden later in EU). Als ik in NL een product bij introductie zou kopen met 5 jaar support ga ik er niet direct vanuit dat dat ook 4,5 jaar kan zijn omdat het in de een andere markt al een half jaar te koop was.
Als je 2 jaar garantie hebt is toch ook duidelijk hoe lang dat is? Dan is het toch ook geen 2 jaar en 60 dagen of 3 jaar? Ik begrijp totaal niet wat er niet duidelijk is aan 5 jaar... Je bent toch ook elk jaar op dezelfde datum een jaar ouder en 'mag op je 18e met een rijbewijs zelfstandig rijden in een auto. Dat is ook niet 17 jaar en 360 dagen of 18 jaar en 30 dagen. Belasting betaal je toch ook over een jaar van 1 januari t/m 31 december en niet omdat het iemand beter uitkomt tot 15 januari of 30 maart?
Dat is geen vergelijking. 18:00 uur is een exacte tijdsaanduiding.

5 jaar ondersteuning, maar vanaf wanneer? Het moment dat jij hem koopt, of het moment van marktintroductie in Nederland?

De analogie volgend zou er op de deur van jouw winkel staan: "wij zijn vandaag in totaal 9 uur open". Dan vraag je je toch ook af vanaf wanneer?
Apple geeft meestal 5 jaar IOS updates tot nadat ze stoppen met product in hun eigen winkels te verkopen, nadien geven ze meestal nog een 2 a 3 jaar security updates.
Jup, maar een zekerheid is het niet. Het slechtst wat ze gedaan hebben is de 5c, sowieso een draak van een telefoon, al helemaal met 8gb opslag. Die hebben ze minder dan 4 jaar ondersteund. Nu denk ik niet dat ze zoiets nu nog zouden doen overigens.
Zelfde schuitje, heb wel een Red Magic 11 Pro gekocht afgelopen maand. Even wat anders na de S8 en S21 FE!
ik vind dat helemaal niet zo lastig

alleen jij betrekt "stop met verkoop" op de winkels in jouw straat.

Nee het is "stop met verkoop bij samsung" dus ja alle voorraden die er zijn zijn dan nog wel een tijdje te koop.

Maar puur wanneer samsung dus stop met het produceren en verschepen van de telefoons, dit kunnen ze netjes op een site zetten van de verkoop is door ons gestopt...

ik heb geen idee wat dat moment precies is bij samsung, produceren/distribueren want op dit moment is bv de S24 nog niet gestopt want ze verkopen hem nog steeds zelf: Galaxy S Series | Nieuwste Samsung Galaxy telefoons | Samsung NL daar zie ik nog steeds de S24 staan.
Dus support teller van 7 jaar is nog niet gaan lopen..
is toch niet zo moeilijk stop verkoopdatum vanuit samsung site zelf
Daar ben je zelf bij toch?
Of moet de fabrikant rekening gaan houden met oude voorraden die wellicht nog verkocht worden?
Idealiter zou het op de doos en op de website (waar je koopt) staan, "tenminste houdbaar tot".

Ik check dit soort dingen wel, maar denk dat weinig consumenten dit doen, anders was het hier ook geen nieuws op tweakers...

De 5 jaar is een verbetering van wat het voorheen was maar er is nog steeds ruimte voor verbetering. Ook qua e-waste is het magertjes. Na 5 jaar is zo'n toestel qua hardware echt nog niet op.
De 5 jaar is een verbetering van wat het voorheen was maar er is nog steeds ruimte voor verbetering. Ook qua e-waste is het magertjes. Na 5 jaar is zo'n toestel qua hardware echt nog niet op.
Zou Samsung geen statistieken hebben over hoeveel van die toestellen nog actief in gebruik zijn? Misschien is de bulk al lang defect of beschadigd. Denk in ieder geval dat veel mensen al lang een nieuw toestel hebben...
De 5 jaar is een verbetering van wat het voorheen was maar er is nog steeds ruimte voor verbetering. Ook qua e-waste is het magertjes. Na 5 jaar is zo'n toestel qua hardware echt nog niet op.
Daarom is het op latere Samsung toestellen ook 6 jaar en de nieuwste 7 jaar, en wie weet de S26 wel 8 jaar...

Het kan uiteraard altijd beter maar binnen Android loopt Samsung (samen met Google) toch al jaren voorop. En tegenwoordig is het vergelijkbaar met Apple (die ook niet altijd 7/8 jaar updates gaf!).

Overigens is het ook nog zo dat een toestel na die einde-support datum alsnog updates krijgen, dus die datum is minimaal maar niet altijd maximaal.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 4 februari 2026 14:08]

5 jaar na lancering voor een topklasse-model is gewoon lachwekkend kort.
5 jaar na lancering voor een topklasse-model is gewoon lachwekkend kort.
Ik ben er vrij zeker van dat toen dit toestel uitkwam 5 jaar als prima werd ervaren. Mooi hoe die mening blijft veranderen, over een paar jaar is 7+ jaar waarschijnlijk lachwekkend kort.. voor sommige mensen iig

Persoonlijk vind ik het ook wel prima.. lachwekkend kort is 2 jaar... 5 jaar is nog net prima wat mij betreft, weinig mensen die 5+ jaar met hun telefoon doen, zeker in de tijd van de S21
In 2021 was 2 versie-updates en 3 jaar support een beetje de gangbare periode, menig toestel uit 21 heeft al veel langer terug zijn laatste update gehad. De Pixel 5, Oneplus 9 en Oppa Find X3 hebben bijvoorbeeld al 2 jaar lang geen updates meer ontvangen.

Mee eens dat de 7 jaar die nu op de S-lijn van Samsung wordt geboden beter aansluit bij de levensduur van een telefoon, maar van de toestellen uit 2021 vermoed ik dat enkel de Iphone 13 het beter doet op dit gebied.
Precies daar ben jij zelf bij, daar kan de fabrikant weinig aan doen.
Moet die maar kosten maken alles terug te halen, nee die heeft het verkocht klaar.

Als je iets wil kopen doe je onderzoek, dit hoeft niet lang te duren. Maar aan de hand wat jij verwacht wat het toestel moet doen en voor hoelang.
Als je iets wil kopen doe je onderzoek
Net echt...
Het gros loopt gewoon een winkel binnen en zoekt ter plaatse een toestel uit.
De wereld bestaat niet louter uit tweakers...
dit, of ze kijken op een vergelijkingssite en sorteren op merk en prijs en krijgen 2 dagen later hun nieuwe Iphone binnen die 5 tientjes per maand kost. dan loopt de boel na 2 jaar af en bestellen ze de nieuwe van dat moment weer.

Een enkeling doet er een jaar langer mee met een sim only of laat de boel oneindig door lopen, maar meer onderzoek is vaak niet het geval.

5 jaar ondersteuning na start verkoop of einde verkoop is voor de meeste mensen gewoon niet boeiend genoeg.

[Reactie gewijzigd door Dom op 4 februari 2026 12:36]

Je legt het nu bij de consument, terwijl er wel degelijk een recht op updates is.

https://www.consumentenbond.nl/juridisch-advies/garantie-reparatie/recht-op-updates

Kortom, de verkoper moet een afweging maken of die de S21 nog wilt verkopen. Een telefoon gaat toch wel een jaar of 3 mee, als verkoper zou je deze dan na begin 2023 niet meer moeten verkopen.

Als je dus in de zomer van 2025 een S21 gekocht hebt, dan kan je nu je geld terug vragen omdat het een non conform product is. Zeker als ik kijk dat de telefoon toen nog rond de €350,- euro gekost had. Voor dat geld mag je meer verwachten als een half jaar updates.
Helemaal eens, maar dan moet je dus inderdaad bij de verkoper zijn en niet bij de fabrikant zoals @MikeyMan beweerde. De fabrikant heeft sowieso niet zo veel in te brengen, je maakt een deal met je verkoper natuurlijk en die moet dat maar oplossen.
Als fabrikant moet je dan langer ondersteuning bieden. En dat is precies wat er nu gebeurd. Deze druk op de fabrikanten werkt dus prima en in het voordeel van de consument.

Als consument doe je research, en dan kom je tegen dat je volgens de wet tenminste 2 jaar ondersteuning zou moeten hebben. Dan kun je dus veilig een telefoon in een Nederlandse winkel kopen die je twee jaar wil gebruiken. Als dat niet zo blijkt te zijn na 2 jaar, dan is druk uitoefenen op winkelier en fabrikant je goed recht.
Als fabrikant moet je dan langer ondersteuning bieden.
Nee als verkoper, niet als fabrikant (tenzij dat toevallig dezelfde zijn).
Fabrikanten stoppen de productie altijd wel tijdig. Wikipedia:
Discontinued S21, S21+ and S21 Ultra: February 25, 2022
Samsung heeft dus tot vier jaar na laatste productie support geleverd.
Niet zo'n heel verkeerd idee, en goed tegen overproductie.
Wel recyclen dan natuurlijk...
Of moet de fabrikant rekening gaan houden met oude voorraden die wellicht nog verkocht worden?
Dat is in andere markten wel de norm ja. Je markeert een product vanaf een bepaalde datum als stop verkoop en vanaf dan gaat de support teller lopen.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 4 februari 2026 11:22]

In welke markt wordt dit gedaan?
Het zit verwerkt in de machine richtlijn https://eur-lex.europa.eu...ALL/?uri=celex:32006L0042
Dus industrie.

Er is ook een vergelijkbare regel voor de verkrijgbaarheid van reserve/reparatie onderdelen voor persoonsvoertuigen, maar daar kan ik niet ter plekke een document van ophoesten.
Modellen lopen nogal lang bij voertuigen dus daar tellen ze ook vanaf de stop.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 4 februari 2026 12:13]

Hoe moet een consument weten wanneer een telefoon uitkwam?

Eigenlijk moet er op elke doos een stickertje met "Updates through Sep 2030" op staan. Een beetje zoals een onderhoudssticker op een brandblusser of in een lift.
Hoe moet een consument weten wanneer een telefoon uitkwam?
Niet nodig, de fabrikant moet gewoon de einddatum aangeven, zoals Samsung dus ook gewoon doet op de productpagina!
Eigenlijk moet er op elke doos een stickertje met "Updates through Sep 2030" op staan. Een beetje zoals een onderhoudssticker op een brandblusser of in een lift.
Dat lijkt mij wel een goed idee, en dan inderdaad de datum tot wanneer het loopt, mag je zelf rekenen hoe lang dat nog is.
zoals Samsung dus ook gewoon doet op de productpagina!
Daar heb je alleen weinig aan als je in de winkel staat.

Ga jij sowieso maar eens even zoek naar de productpagina van de S25.
zoals Samsung dus ook gewoon doet op de productpagina!
Waar dan? De kleine lettertjes staat het niet op.

op de Nederlandse productpagina van de Galaxy S25 | S25+ wordt geen concrete update-termijn (zoals “7 jaar updates”) en ook geen EOL-datum genoemd.

Samsung Galaxy S25 & S25+ | Galaxy AI | Samsung NL

Samsung zegt zelf
Op de productpagina’s op onze website (www.samsung.com) tref je bij elk toestel dat in de afgelopen 2 jaar is geïntroduceerd informatie over de periode waarin we software-ondersteuning voor je toestel bieden
Maar ik vind dat echt niet zo duidelijk als dat ze voor doen komen hoor. Je moet echt een specieke SKU pagina hebben om deze informatie te krijgen en als je in de winkel staat kun je echt hoog of laag springen, maar niemand gaat je die info kunnen geven.
als je dan een specifieke SKU hebt: Galaxy S25 | 256GB, Blueblack | Specs | Samsung Business NL

dan staat het ook daar niet expliciet. en wordt je ergens onderaan weer doorverwezen naar : Software ondersteuning Samsung | Samsung NL

en daar wordt de boel echt heel har gerelativeerd:
Op de productpagina’s op onze website (www.samsung.com) tref je bij elk toestel dat in de afgelopen 2 jaar is geïntroduceerd informatie over de periode waarin we software-ondersteuning voor je toestel bieden, zoals bug- of security-fixes. Als er een bug of beveiligingskwetsbaarheid in Android wordt gevonden, maakt Google daarvoor een patch (herstelsoftware). We gaan die patch zo snel mogelijk testen en aan onze partners (mobiele providers) voorleggen. We willen een patch pas uitrollen nadat we zeker weten dat onze toestellen ook na installatie van die patch aan onze hoge eisen van gebruikerservaring en veiligheid voldoen.
 

Het kan echter zijn dat bepaalde updates voor jouw toestel niet beschikbaar zullen komen. Dat kan bijvoorbeeld zijn omdat de specificaties van jouw toestel onvoldoende zijn om de software-update te ondersteunen (te weinig geheugen of opslagruimte) of omdat de prestaties van je toestel aanzienlijk achteruit zouden gaan door de update (een processor die niet snel genoeg is). Een toestel met betere specificaties heeft dus een grotere kans dat updates kunnen worden toegepast. Daarnaast kan het zijn dat leveranciers van bepaalde software- of hardwarecomponenten van jouw toestel niet meer de ondersteuning bieden die nodig is om een update te realiseren. Wij doen ons best zoveel mogelijk toestellen van updates te voorzien. 
 

We kunnen je niet beloven dat we steeds de nieuwste versie van het Android besturingssysteem op je telefoon zetten. We streven er echter naar gedurende de software-ondersteuningsperiode zoveel mogelijk toestellen te voorzien van de laatste Android-versies. 
Nou die eerste regel in dat stuk is al dubieus te noemen hoor. Ik heb daadwerkelijk mijn best gedaan om het te vinden, maar je wordt van kastje naar muur gestuurd.


Hoe moet een gemiddelde consument die bij KPN in de store staat dit nou binnen drie tellen gaan doen als Samsung je die info gewoon niet zo direct geeft?
Als je op de eerste link dit je noemt over de galaxy s25 dan staat het er gewoon

Softwareondersteuning
  • Periode beveiligingsupdate (geldig tot)

    31 januari 2032
Niks kleine letters of wat dan ook, het staat gewoon bij de specificaties
Daar staat ook hoelang je software support krijgt en hoeveel OS updates je krijgt.
He? Waar precies dan?


Ik kan daar zoeken wat ik wil op al die woorden, maar nergens krijg ik daar een hit op. niet bij de FAQ, niet bij andere zaken. Waar kom jij dit tegen?
In die eerste link die jij noemt, rechts bovenaan: Specificaties

https://www.samsung.com/nl/smartphones/galaxy-s25/specs/
Ik weet niet of het voor de gemiddelde consument duidelijk is, maar elke Tweaker moet dit makkelijk kunnen vinden, aangezien een Tweaker ook naar de specificaties kijkt. Ik weet alleen niet wat het verschil is tussen softwareondersteuning en software support en misschien muggenzifterij, waarom er een maand verschil tussen zit.
Oke, interessant.

mja dat is dus niet de productpagina meer om heel eerlijk te zijn. Op mobiel is dat een tabje wat ver verstopt naast "overzicht" zit, maar op desktop is het een knop die daar niet bij in de buurt staat.

Een gemiddelde consument gaat niet zo kijken naar die specificaties, maar die kijkt naar de productoverview en wat daar staat op basis van het verhaaltje. Als ie al gaat kijken als ie in de winkel staat.

In andere industrieën is hier strakkere wetgeving op. Daar is GA- EOS - EOSL - DISC een valide methode om lifecycle management te doen.
Ga jij sowieso maar eens even zoek naar de productpagina van de S25.
Ja in tegenstelling tot jou vind ik dan gewoon wat ik aangeef dat er staat :)
Softwareondersteuning
Periode beveiligingsupdate (geldig tot)
31 januari 2032
En mijn reactie mag je ook beter lezen (waren maar 2 zinnen), OOK daar staat ook gewoon dat ik er volledig achter sta om dat OOK op de doos te vermelden. Dus je hele betoog om mij daarin te overtuigen is totaal overbodig...

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 4 februari 2026 14:10]

Oneens. Daar moet de fabrikant wel degelijk rekening mee houden. Als je zoveel geld neertelt voor een nieuwe telefoon moet je er gewoon vanuit kunnen gaan dat hij minimaal vijf jaar updates krijgt, en zelfs dat vind ik eigenlijk nog te kort...

De ontwikkeling is eruit. Een vlaggenschip smartphone van vijf jaar geleden is bijna net zo goed als een vlaggenschip die vandaag verkocht wordt. Daar merkt de gemiddelde Jan helemaal niets van. Het draait om het maken van vraag = geld. Apple maakt zich schuldig aan precies hetzelfde met de computers die ze verkopen: ze verkochten Intel iMacs tot 2023 van €3500+ die nu al bijna niet meer ondersteund worden. Ik vind het schandalig!
Dat is inmiddels ook al geregeld. De EU stelt vijf jaar updates na introductie. Samsung heeft daar zelf al zeven jaar van gemaakt.

Apple stopte volgens Wikipedia enkele jaren geleden met de laatste Intel iMac's:
April 20, 2021; 4 years ago(Retina 4K 21.5-inch)
October 30, 2021; 4 years ago(21.5 inch)
March 8, 2022; 3 years ago (27-inch)
Alle Intel iMac versies vanaf 2020 worden nog gewoon ondersteund. Geen idee waar jij vandaan haalt dat dat anders zou zijn?
Dat is gebruikelijk bij het stoppen van support voor een product (algemeen, niet specifiek telefoons).

Want 5 jaar na verkoop is lastig. Als een of andere winkel in hun magazijn in bijv 2030 nog een voorraadje oude vergeten S21's ontdekt en die alsnog in de verkoop doen, zou Samsung het nog tot 2035 moeten ondersteunen (dus 14 jaar). Dat is niet realistisch.

Zo gaat het eigenlijk altijd. Niet alleen bij hardware, ook bij softtware.

En vanaf de S24 is die termijn nu dus 7 jaar dus dat is sowieso netjes. Veel producenten halen die 5 jaar niet eens, laat staan 7 jaar. Dan doet Samsung het toch bovengemiddeld goed.

[Reactie gewijzigd door wildhagen op 4 februari 2026 11:06]

Als een of andere winkel in hun magazijn in bijv 2030 nog een voorraadje oude vergeten S21's ontdekt en die alsnog in de verkoop doen, zou Samsung het nog tot 2035 moeten ondersteunen (dus 14 jaar). Dat is niet realistisch.
Tuurlijk niet. je hanteert daarbij gewoon de datum van de fabrikant. Als de fabrikant ze niet meer maakt en verkoopt dan is vanaf dan je End of Sale periode begonnen.


Je kunt niet zeggen start introductie, want het kan prima zijn dat Samsung zelf het apparaat 2-3 jaar lang verkoopt.
Dan doet Samsung het toch bovengemiddeld goed.
Na X jaar praktisch onderaan te staan. Samsung heeft jarenlang echt een waardeloos updatebeleid gehad en nog steeds is het niet het beste. Zo lopen ze best wel lang achter met major releases van Google Play:
Samsung explains why your Galaxy phone sits on outdated Google Play System Updates - Android Authority
January is over, and I am still on July 2025. It's kind of hard to trust a promise that isn't fulfilled.
Re: Google Play System - Samsung Community - 3469843
GalaxyWolf1 Thursday (Last edited yesterday)

OK. On my S22 Ultra, Google Play System had been stuck on Oct. 1 2025 update, while my old Tab S6 Lite from 2020 is stuck on Oct 1 2025 as well.

I understand the S22 be suse of the delay caused by OneUI 8 rollout (which you can now roll out a new Google Play System update SOON).

But the old Tab S6 Lite should NOT have been delayed, as it no longer gets any OneUI updates.

So, yeah PLEASE start getting the updates going again. Your just harming your users by this continued delay.
Dus hoewel ze zeggen "ja maar dan is het tijd", lopen ze vaak nog dusdanig ver achter dat de feitelijke periode een half jaar tot een jaar korter is. Dan kun je dat niet rijmen met 2-3 jaar verkoop van devices.


Want als je dan effectief op dag 1050 een tab koopt kan het zijn dat je dus op dag 1500 je laatste update krijgt. Dan heb je welgeteld anderhalf jaar aan updates effectief. Dat is natuurlijk bizar slecht te noemen.

Nee dat update beleid moet gewoon anders.


GA -> EOS -> EOSL -> DISC

En die EOS periode moet gewoon 5 jaar zijn. Zo moeilijk is het niet.
een maat had er laatst een refurbished gekocht half uur batterij leeg dus misschien maar beter ook.

zelf niet echt ervaring mee dus als andere mensen nog een goede accu hebben in hun s21 is dat moor voor hun.
Helaas is het 5 jaar na introductie en niet 5 jaar na stop verkoop
Elk jaar wordt er meestal een nieuw model gereleased, als je hem halverwege of tegen het einde van dat jaar koopt heb je dus inderdaad maar 4,5 tot 4 jaar updates.. of nog minder als je een ouder model koopt.

[Reactie gewijzigd door Olaf van der Spek op 4 februari 2026 11:57]

Ik zou het ook graag anders zien, echter, de belofte is wel duidelijk gecommuniceerd, en bij de nieuwe toestellen is het 7 jaar na introductie, waarmee het feitelijk neerkomt op zeker 5 jaar nadat Samsung zelf gestopt is met de verkoop ervan.
"gelukkig" is mijn camersysteem toch kapot van mijn S21 ultra en repareren a 350 europ me toch te gortig...tijd voor een nieuwe (hoewel hij sec gezien nog wel voldoet afgezien van camera en nu dus updates...voor mij een belangrijk argument)...toch maar een nieuwe (auw zegt de bankrekening)
Het zou gekoppeld kunnen worden aan de door de fabrikant aangegeven EOL-datum.
Hoe groot is het risico bij een telefoon waarbij beveiliging updates zijn gestopt? Mijn vriendin heeft een S21 FE en krijgt dus nog ca 6 maanden updates maar is het advies om tegen die tijd een andere telefoon aan te schaffen?
Ja, op een gegeven moment houden apps er ook mee op. Ik krijg van mijn (meer dan 5 jaar oude) Huawei nu ook meldingen dat mijn ING app er bijvoorbeeld niet meer op werkt.

Upgraden naar een nieuwe Android versie gaat niet dus ik moet vroeg of laat een nieuwe telefoon kopen.
En het suffe is dat je in je browser waarschijnlijk gewoon nog wel kunt bankieren.
Ja en dan vervolgens op je telefoon je login of betaling bevestigen… Dat gaat dus niet.
nu ook meldingen dat mijn ING app er bijvoorbeeld niet meer op werkt.
Hmm, op een 10 jaar oude iPhone 6s lijkt de ING app nog wel te werken, ook al lijkt het einde te naderen.
Mn indruk was altijd dat alle "belangrijke" apps nog werken op n ca 7 jaar oude Android.
Als ik kijk naar ING; hier staat dat ie in december nog op Android 9 draaide, die kwam idd 7 jaar daarvoor uit.
Maar daarna is de eis ineens Android 11 geworden (<6 jaar oud).
Nouja dat had jij dus al gemerkt, maar was nieuw voor mij.
iig, met bijv n Samsung vlaggeschip met 7 jaar (OS major versie) upgrades, blijven de belangrijkste apps wel n hele tijd werken.
Maar een s21FE draait volgens mij Android 16, de nieuwste versie. De ING vraagt minstens Android 11, en als ik even mag gokken, gaat dat niet met 1 versie per jaar omhoog. Maar stel dat ze elk jaar een stapje omhoog doen naar minimum android 12, 13, 14, etc.: Dan kun je nog 5 jaar ING draaien, uiteindelijk op een 10 jaar oude telefoon. Ik vind dat redelijk :)
Huawei is niet een goed voorbeeld: De laatste Android telefoon was de P30 in 2019 (7 jaar terug), daarna zijn ze overgestapt naar hun eigen OS vanwege politieke redenen.

iOS heeft (historisch gezien) lange support doordat ze oudere toestellen langer ondersteunen. Android, daarentegen, heeft lange support doordat nieuwe features vaak worden toegevoegd met backwards compatibility. Daarom draait ING nog op een 6 jaar oude Android versie, maar op iOS nog maar een 4 jaar oude iOS versie. En nu veel moderne Android toestellen langer worden geupdate (met Samsung en Google voorop) kun je hopelijk een telefoon heel lang gebruiken in de toekomst.
Over het algemeen is dat een paar jaar na de laatste update. Maar dat neemt niet weg dat banken zich bezighouden met zaken waarvan ze niet verantwoordelijk zijn. Ik vind dat je alleen een OS versie mag weren als deze technisch gezien iets niet kan (bijv. de encryptie niet kent). Niet omdat we nu een jaar verder zijn en domweg de minimale vereisten van Android met +1 doen. Ondertussen heeft deze praktijk van onze banken al heel wat Nederlanders heel veel geld gekost, en [size=72]laat de mensen die toestellen lang bezitten over het algemeen nou net het doelgroep zijn die dat geld niet kunnen missen.[/size=72]

Ik heb over de jaren heen geprobeerd ABN te vragen om het beleid te onderbouwen; het wordt gewoon genegeerd.
Geen updates zijn geen updates, dus blijft het een risico die alleen maar groter wordt.
Je kan apps etc van updates voorzien, waardoor het iets veiliger blijft. Maar er blijft een risico altijd aanwezig.

Uiteindelijk zullen app makers ook met een bepaalde android versie stoppen, dit kan uiteraard nog wel even duren.
Maar ik zou er geen bankzaken etc meer op doen, als je niet eens een security update uiteindelijk meer krijgt.
Het gaat om (vermoed ik met een smartphone) een apparaat vol met persoonlijke gegevens, dat aan het publieke internet hangt, en ook in je privénetwerk waarschijnlijk bij veel dingen kan (en daar dus van alles kan infecteren. En een hoop smart apparatuur zit ook vol security issues). En ook nog eens een breed-gebruikt OS (Android) en hardware (want Samsung is nou eenmaal populair) heeft waardoor er ook meer focus op zal zijn vanuit treat actors om hier slechte dingen voor te maken. En die krijgt geen security patches meer. Ja, tijd voor een nieuwe zou ik zeggen ;) .

Of een custom ROM die nog wel patches krijgt. Hoewel veel ROMs niet alles zullen meenemen, gezien ze vaak op blobs van de fabrikant draaien die dus niet meer geupdate zullen worden. Maar iig wel een stuk beter dan niks.

Kwa of die dreiging enkel theoretisch is. Niet echt, zelfs in de Play Store wordt met regelmaat malware gevonden, dus dat risico is er ook als je niet sideload ofzo. En los van apps download je meestal best makkelijk (soms zelf per ongeluk) bestanden van het internet op zo'n smartphone. Fotootje hier, pdf'je daar. Je hoeft maar 1x iets heel verkeerds binnen te halen die gebruik maakt van een vulnerability die bij jou niet gepatched is om het mis te laten gaan...

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 4 februari 2026 12:03]

Samsung ondersteunt sinds One UI 8 geen custom roms meer.
Ik heb niet alle porting statussen van elke smartphone in m'n hoofd, dus ik weet echt niet wat wel en niet draait waarop. Ben ook geen Samsung fan, dus hou hun specifieke dingen echt niet bij. Maar als ik ff gauw zoek online kom ik best wat ROMs tegen die hem ondersteunen en mensen die het erop hebben gezet, wat me doet vermoeden dat linksom of rechtsom er opties zouden kunnen zijn.

Zo niet, dan valt die optie weg en kom je dus op een nieuwe telefoon uit ;) .
Het risico valt reuze mee. Je hebt 4 soorten updates voor android. OS, beveiligingspatch, play store, en app updates. De laatste twee zullen gewoon nog doorgaan. Ga er maar van uit dat er honderden miljoenen android telefoons zijn die geen updates meer krijgen maar nog gewoon gebruikt worden. Hoor je ooit van problemen? Zelfde met iOS telefoons die sinds een jaar ofzo geen updates meer krijgen, gewoon nog te gebruiken.
Ga er maar van uit dat er honderden miljoenen android telefoons zijn die geen updates meer krijgen maar nog gewoon gebruikt worden. Hoor je ooit van problemen?
Ja, die hoor je dus best vaak als je beetje in de infosec wereld zit. Dat de eindgebruiker het niet door heeft, zegt niet dat er niks gebeurd.
Zelfde met iOS telefoons die sinds een jaar ofzo geen updates meer krijgen, gewoon nog te gebruiken.
Tja, Windows XP is dat ook. Kijk wat er allemaal op draait nog, en zelfs afhankelijk van is. Toch is het niet bepaald slim om te doen :+.

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 4 februari 2026 12:20]

Een Windows 7 machine is ook nog prima te gebruiken, toch doet bijna niemand dat, waarom is het bij een telefoon ineens niet zo erg?

Het is gewoon een risico voor een apparaat dat je overal mee naar toe neemt en waar zo veel persoonlijke informatie op staat.
Dat apps en de play store nog worden geupdate helpt verder weinig, de lekken zitten in het operating system zelf.
Ik raad iedereen aan goed onderzoek te doen voor ze een telefoon kopen.
Gebruik je een telefoon maar een paar jaar en wissel je, dan kun je prima een Samsung nemen.
Wil je er langer mee doen dan de updates dan kun je beter voor een ander merk gaan dat wel custom roms ondersteund.
ja als je extra veilig wilt zijn is het zeker handig een nieuwe te fixen aan de andere kant mijn xiaomi redmi note 10 pro heeft zijn laatste update op 1-11-2023 gehad en die doet het nog prima.
De hoeveelheid telefoons van klanten die ik vast gehad heb waarbij mensen de updates gewoon negeren is ook erg groot. Bij het grote publiek is niet bekend welke Android versie ze gebruiken, als het maar werkt en mooie foto's voor de socials maakt.
S21FE is onlangs nog naar One UI 8 bijgewerkt met Android 16. Die kan nog wel een tijdje mee voordat hij echt obsolete is qua OS. Security patches kunnen ook via Google Play worden uitgerold.
Security patches kunnen ook via Google Play worden uitgerold.
Dat geld enkel voor patches in bepaalde software en services (apps en Google services bijv.), niet voor OS gerelateerde patches.
niet voor OS gerelateerde patches.
Toch wel (in hoeverre kan ik niet zeggen maar dat het niet zo is klopt in ieder geval niet) :)
They include updates from Google to the Android operating system, Google Play Store, and Google Play services.
https://support.google.co...mentation/answer/11412553

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 4 februari 2026 14:02]

Toch wel (in hoeverre kan ik niet zeggen maar dat het niet zo is klopt in ieder geval niet)
Toch niet. De "system services" hebben maar een beperkt effect, want het pakt enkel systeemapps mee (wat Google als onderdeel van het OS ziet). Daar zitten zeker belangrijke componenten in die grote invloed kunnen hebben, maar is niet echt de onderliggende OS. Heel versimpelt gezegd om een idee te geven: beetje alsof Microsoft de services en default software die in Windows draaien update, maar toch op XP blijft zitten.

Waarbij Samsung (zelfs de S25) overigens al 6 maanden achter loopt* omdat Samsung ze achter houd (en ook niet voor het eerst overigens). Dus tot zo ver het onafhankelijk binnen krijgen via de Play Store.

*Samsung gaf toen aan in januari 2026 weer uit te geven, maar niet naar welke versie en weet zo niet of ze dat ook daadwerkelijk gedaan hebben.

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 4 februari 2026 14:27]

wat Google als onderdeel van het OS ziet
Omdat dat het ook is, dat is waar apps (voornamelijk) op bouwen en daar kan dus de (API) call aangepast worden om zaken die in de core fout gaan (en niet geupdate worden) alsnog te mitigeren...
dat is waar apps voornamelijk op bouwen
Apps zonder kwade bedoelingen wel. En hoewel die niet veilloos zijn, zijn het juist die die daar buiten vallen waar je je meer zorgen om moet maken. Het is een zeer beperkt deel van een heel OS systeem wat je hiermee beschermt, en zeker niet de enige plek waar updates nodig zijn. Je kan dit echt niet equavileren aan OS updates, hoe graag Google dat ook zo wil laten klinken. Genoeg plekken waar je misbruik van kan maken buiten wat er onder System Services valt om, en dat gebeurd ook... En nogmaals, die apps staan ook vaak genoeg in de Play Store. Het is echt niet enkel een issue als je "rare dingen doet".

Zoals gezegd: Heel versimpelt is het beetje alsof Microsoft de services en default software die in Windows draaien update, maar toch op XP blijft zitten. Doet zeker wat, beter dan niks. Maar nog steeds zo lek als een mandje (met hoe langer je geen updates hebt hoe erger).

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 4 februari 2026 14:43]

Bijm mijn S21 hield de accu er ook zo'n beetje mee op. Overgestapt naar een tweedehandse S24 vorig jaar via een tweaker en ik kan weer een tijdje vooruit. Het hoeft allemaal niet zo duur te zijn.
Zeer klein, tenzij je vriendin veel risico's neemt met installeren van allerlei zaken of hele bijzondere apps gebruikt? .Zie ook mijn directe reactie op het artikel, ik heb nog een S10 lite die perfect werkt anno 2026.
Oh, mijn zoon heeft een (verder nog helemaal prima) s20, maar er is eigenlijk helemaal geen indicator dat het voorbij is met de updates? Hoe kom je zoiets te weten normaal gesproken?

Wel raar eigenlijk dat ze verwachten dat je zo'n telefoon dan weg doet.

Misschien beter toch maar de bank app er af halen?
edit:
Net even gecheckt, het is een S10 zelfs haha, mooi ding nog hoor.

[Reactie gewijzigd door teek2 op 4 februari 2026 12:42]

Oh, mijn zoon heeft een (verder nog helemaal prima) s20, maar er is eigenlijk helemaal geen indicator dat het voorbij is met de updates? Hoe kom je zoiets te weten normaal gesproken?
Samsung houdt een lijst bij met welke devices nog updates krijgen: https://security.samsungmobile.com/workScope.smsb

Er zijn ook 3rd party sites die dit soort zaken bijhouden, bijvoorbeeld https://endoflife.date/samsung-mobile
Hoe kom je zoiets te weten normaal gesproken?
Niet, daar moet je zelf actief naar zoeken. Ik kijk zelf altijd eerst even of ik het op https://endoflife.date/ kan vinden
Daar kun je zien dat de S20 al sinds 4 juni 2024 geen updates meer krijgt.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 4 februari 2026 11:28]

Wow, ok, nou een kleine tag in family link met iets als "Let op telefoon krijgt geen security updates meer", zou geen overbodige luxe zijn dan. We hebben net samen de Rabobank app geïnstalleerd (tja misschien niet tweaker-waardig om het niet even te checken, maar het voelt nog als zo'n nieuwe telefoon).

De s10e kan ik trouwens niet vinden, maar die zal ook wel over datum zijn, terwijl hij gewoon nog wordt verkocht! https://www.bol.com/nl/nl/p/samsung-galaxy-s10e-128gb-prism-zwart/9200000106450648/

[Reactie gewijzigd door teek2 op 4 februari 2026 11:37]

he? een S10e?
Fabrieksgarantie termijn

2 jaar
oh boi ik denk dat je Bol even een melding moet geven, want voor 309euro wordt je hier gewoon Compleet opgelicht.


Dit is een toestel uit 2019. Die is al lang EOSL

https://www.bol.com/nl/nl/p/samsung-galaxy-s10e-128gb-prism-white/9200000106450652

750 euro nieuw :facepalm:
edit:
ik ben maar met bol aan het chatten want dit slaat natuurlijk nergens op.

[Reactie gewijzigd door supersnathan94 op 4 februari 2026 13:04]

Tja die prijs is natuurlijk slecht. Maar toch zonde dat die voorraad ook de prullenbak in gaat als het van bol gehaald wordt (maar hij moet er idd wel vanaf ja)...

We hebben een Nerd No Waste Army nodig ;) Gewapend met Lineage Roms, of we maken er een mini datacenter van (K8s node maken van je oude telefoon?).

[Reactie gewijzigd door teek2 op 4 februari 2026 14:17]

Maar toch zonde dat die voorraad ook de prullenbak in gaat als het van bol gehaald wordt (maar hij moet er idd wel vanaf ja)...
het wordt intern opgepakt om er doorheen te gaan heeft men mij vertelt, want dit zijn geen toestellen meer die je actief kunt verkopen.

Ja het is zonde dat het weg gaat, maar het is wel zo dat deze toestellen niet meer actief ondersteund worden. Latere versies komen met android 11 en gaan niet hoger dan 12
As of late 2025, most new Android apps and updates submitted to Google Play must target Android 14 (API level 34) or higher
The Samsung Galaxy S10E was released with Android 9.0 (Pie) and is officially upgradable toAndroid 12with Samsung's One UI 4.1. While some users may look for later versions, the S10E does not receive official, OTA updates beyond Android 12, as it has reached the end of its official support cycle. 
Je kunt hier dus bijna niks meer mee doen als je het nieuw koopt. Oudere devices blijven ws wel werken omdat de apps er al op staan en oudere versies dan beschikbaar houden, maar nieuwe devices mogen die oudere versies niet meer downloaden. Bankzaken oid hierop doen is vaak een probleem.
Zeker niet. Wat dat betreft staat de consumentenelektronica markt echt gewoon nog in de kinderschoenen. Er zijn nooit wetten voor geweest in het verleden.
In het verleden kocht je een toestel (tv, radio, computer etc) en dat ding blijft altijd hetzelfde. Pas sinds alles online moet kennen we updates, nieuwe functies na aankoop en functies die op afstand onklaar gemaakt worden. Een beetje wetgeving voor basisfunctionaliteit van een toestel zou ook fijn zijn zodat we geen speakers meer weg moeten gooien omdat er een server uit gezet wordt bv.
Anakin and Padme in a field meme:

"We stopped support for the Galaxy S21."

"And now you allow unlocking of the bootloader to reduce e-waste, right?"

"..."

Een high-end smartphone uit 2021 kan nog prima mee qua hardware. Het is de softwareondersteuning die kunstmatig beperkt wordt waardoor veel van deze smartphones vroegtijdig op de afvalstapel belanden. Door het ontbreken van mogelijke third-party ondersteuning maakt de fabrikant dit een maatschappelijk probleem.

[edit]
Veel tweakers met commentaar missen dat bootloaders niet meer unlockable zijn met de nieuwste versie van One UI.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 4 februari 2026 11:03]

Dat wel ja maar er zijn wat nadelen: Zo wordt een "knox flag" getriggerd de je niet meer weg krijgt.

Er is wel heel weinig custom rom voor. Geen Lineage bijvoorbeeld, hoewel die wel de hele S20 serie meepakt vreemd genoeg.
Als die Knox flag invloed heeft op de kiosk mode, dan is het wel een overweging om eerst na te denken over wat je met je oude telefoon wilt doen. Maar mijn kennis van Samsung schiet hier te kort dus wellicht heeft het geen invloed?

https://docs.samsungknox.com/admin/knox-configure/how-to-guides/profiles/configure-prokiosk-mode/
Die mode is sowieso alleen iets van de officiele firmware. Dus dat zal niet zo'n probleem zijn.

Het probleem zit hem meer in Samsung dingetjes zoals Samsung Pay, de ECG functie van watches enz. Ik weet ook niet of je nog door de volledige play integrity komt dan, maar dat kom je met custom rom sowieso meestal niet, helaas.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 4 februari 2026 11:20]

Dat zijn oude instructies. Hier is de recente status voor smartphones van Samsung:
Exynos devices, regardless of region, can be unlocked assuming you're on One UI 7 or earlier.

Until recently, international Samsung devices (e.g. ones sold in Europe or Asia) were unlockable, however, starting with One UI 8, Samsung has completely nuked the ability to unlock their devices, regardless of model or region. If you are still on One UI 7 or earlier, DO NOT UPDATE.
Breder gezien dan de Galaxy S21 lijkt Samsung dus in het geheel te stoppen met unlockable bootloaders.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 4 februari 2026 11:03]

Oh dat had ik gemist, bedankt voor de informatie. Mijn S23 zit nog op OneUI 7 omdat ze met OneUI 8 de DeX functie nogal hebben verkloot dus dat is goed om te weten.
Er zijn bakken met custom roms voor de S21, dus je comment dit nu net juist op een device waar het NIET op z'n plaats is.

Mijn S21 leeft nog heerlijk door als telefoon van mn moeder.
Kan je er dan nog steeds mee bankieren of DigiD op gebruiken?
Waarom zou dat niet kunnen? Ik heb nog steeds de OPPO Reno Z uit juni 2019 en daar kan ik ook nog steeds gewoon me bankieren of DigiD op gebruiken terwijl OPPO de ondersteuning al lang gestopt heeft.
Denk dat de comment van Triblade slaat op het gebruik van custom roms. Niet het feit dat de S21 unsupported is.
Omdat ik regelmatig lees over dit soort apps (banking/identification) die custom rom/root blokkeren of android store vereisen.
Dat ligt eraan of de banken app gebruik maakt van de Play Integrity API check. Maar als je kiest voor AOSP Android met Google Play, dan heb je daar geen last van. Anders zal je moeten duiken in de diverse forums om te zien hoe je je banken app toch werkend kan krijgen.
Aha!

Dus wanneer je, bijvoorbeeld, Sailfish of /e/OS hebt en alsnog Google Play installeert dan is dit daar geen issue?
/e/OS is een de-Google versie van LineageOS. Dus om nou /e/OS te pakken en de vervangen Google API's weer terug te zetten, lijkt me een beetje overbodig. Dat is een hoop gedoe, als het je al lukt. Dan zou ik meteen LineageOS nemen en daar de Play services opzetten.

Ook Sailfish zal niet zomaar Google Play draaien. Ook dan moet je eerst een hoop Google API's terugzetten. Denk ook hier dat je dan beter meteen LineageOS kan pakken en daar dan Google Play op installeren.
Ik kwam daarop omdat dit standaard op bepaalde telefoon staat of kan staan, zoals de telefoons van Jolla of Fairphone.

Bedankt voor de info!
ah, ok, want Google Play etc krijgt wel nog steeds gewoon updates en daardoor blijft het op die OPPO Reno Z nog steeds werken. Heb er nog steeds geen custom rom oid op draaien, maar kan me voorstellen ja dat bij een custom rom bankieren/digid mogelijk niet zal werken.
Zeker! Werkt prima. Wellicht met de wat guurdere ROMs niet, maar de grotere releases doen het prima.
Top! Mooi veilig 2e leven zo :)
En zo zou het ook moeten zijn! Hij doet echt in niks onder voor de budget/midrange telefoons van vandaag, zij het dat de batterij wellicht wat aan de kleine/versleten kant is. Maar kwa snelheid, camera, scherm, doet het echt niet onder voor een "moderne" Samsung A16/A16 bijv.

We kunnen echt gigantisch consuminderen als de fabrikanten daar aan mee zouden werken, en wij daaraan zouden meebetalen.
De S21 doet het nog prima (accu duur is iets minder tegenwoordig). Games en dergelijke performen nog naar behoren. Zonde om voor een nieuwe te gaan eigenlijk.


Helaas.
Mis ik iets? De S21 bootloader kan namelijk toch gewoon unlocked worden?
"Kunstmatig"? Dit is toch gewoon financieel en bedrijfstechnisch gezond beleid? Als jij een smartphonefabrikant was en je moet concurreren met je concullega's en je wordt daardoor wel gedwonen om heel regelmatig nieuwe modellen uit te brengen, zou jij dan ook niet erg graag de support van die oude modellen willen afbouwen?
Het is de softwareondersteuning die kunstmatig beperkt wordt waardoor veel van deze smartphones vroegtijdig op de afvalstapel belanden.
Dat gaat op voor alle fabrikanten, er is geen reden om te stoppen met updates anders dan een afweging van de fabrikanten zelf. En ja de ene maakt een andere afweging dan de andere fabrikant, iets wat vaak vooral al redelijk bekend is (stukje imago en stukje belofte)

Mij zal je er niet over horen klagen, Samsung meld al iets van 10 jaar op de productpagina tot wanneer hun toestellen (minimaal) ondersteund worden, dit kan (en imo moet) je gewoon meenemen in je beslissing een toestel wel/niet te kopen.
Ik heb geen S21, maar ik vraag me af, na een paar jaar van security updates, hoeveel risico er nog zit in het gebruik van zo'n telefoon. Vooral voor de doelgroep die een 5 jaar oude telefoon heeft.

Als je geen apps installeerde van buiten de playstore. Als je überhaupt nauwelijks nieuwe apps installeerd. En als je niet vaak op nieuwe websites komt. Hoeveel risico zou je dan nog lopen?
Hetzelfde risico als je thuis een raam open laat staan als je van huis gaat: meestal gebeurt er niets, maar als er iets gebeurt sla je jezelf voor je hoofd omdat je zo dom bezig was.

Juist de doelgroep met een 5 jaar oude telefoon is meestal niet zo technisch onderlegd en zal misschien een iets groter risico lopen op scam links.
Ik zeg relatief groot. Hoe komen hackers binnen op je telefoon. Via reclame,dat verandert ongeveer welke seconden en is app onafhankelijk.

Of bluetooth-stack worden ook nogal wat bugs gevonden maar ook gewoon iets simpels als libraries om een plaatje of audio/video openen door het OS. Recent voorbeeld DTS decoder.

Deze dingen worden alleen geüpdatet met een OS-update.
Hmm, bedankt voor de melding.

Nu is m'n telefoon nog in prima staat, dus een paar jaar extra was leuk geweest. Ik had 't gewaardeerd als ze deze meegenomen zouden hebben met de "nieuwe" 7 jaar, maar ja, het is wat het is.


Ik denk alleen niet dat ik weer >800 (oid) ballen ga uitgeven aan een nieuwe telefoon. (ik ben geen koopjesjagers, geef standaard gewoon een mooie koop en anders koop ik het gewoonweg niet) Liever 2x om de 3 à 4 jaar een telefoon van 250 euro, dan 1x 7 jaar van 800. Ik doet er toch weinig ècht mee. Nu denk ik dat ik deze telefoon toch blij aanhouden, dan maar een kansje op een beveiligingaprobleem, het 'moet' maar.

Overzetten is een drama, maar het scheelt geld, maar je hebt nieuw spul en altijd langdurige beveiliging als je er toch langer mee kan doen.
Voor 400-500 euro heb je een prima nieuwe samsung (S25, S25 FE, A5x) en via smartswitch is het overzetten niet zo lastig
Goed punt! Thanks.


De vorige keer dat ik keek dacht ik dat ze duurder waren, maar dit is dan een serieuze kandidaat.
Als je heel even wacht, deze maand komt de S26, die hebben vaak goede introductieaanbiedingen en de 25 wordt dan nog iets goedkoper
Het leek toen dat 5 jaar support een heel lange tijd was voor een telefoon. Dan zou het ding toch echt te oud zijn, dachten we toen. Nu blijkt dat deze telefoons nog steeds breed worden gebruikt. Onlangs moest Samsung nog een hele bak oude telefoons van een update voorzien, omdat ze moeite hadden met 112 bellen via 4G in Australië.


De support voor 112 bellen via 4G is zo slecht dat de Europese 112 vereniging vorige week op riep om de afschakeling van 2G en 3G in heel Europa uit te stellen. De ervaringen in Zweden zijn namelijk dramatisch. zo bleek dat sommige telefoons wel VoLTE ondersteunen, behalve voor 112. De aanbieders gingen ervan uit dat na de afschakeling van 2G/3G bij 3 van de 4 operators, de telefoon wel terug zou vallen naar het 2G/3G netwerk van Telia, dat nog twee jaar doordraait. Echter, een deel van de telefoons doet dat pas als je de SIM-kaart hebt verwijderd. Dus als iedere seconde telt, moet je even een paperclip zoeken.

De Zweedse ACM heeft de telcos nu verplicht om alle telefoons te blokkeren die niet 112 kunnen bellen via het eigen netwerk. Er is alleen nergens een lijst van welke telefoons dat zijn. Zo lijken de Fairphone 3 en 6 niet te kunnen worden gebruikt bij Tele2 Zweden.
Mooi dat het toen naar 5 jaar ging en inmiddels 7 jaar is. Er zijn fabrikanten die nog langer dan 7 jaar doen. Ik hoop dat ik het volhou want wil langer doen op mijn S24 Ultra (Nu 2 jaar) en op mijn Tab S10+ beiden 7 jaar aan updates tot medio 2031 :). Volgende smartphone zou ik graag de Galaxy TriFold willen.

[Reactie gewijzigd door Van der Berg op 4 februari 2026 11:14]

Spijt dat ik geen Samsung had gekocht in 2021
Heb toen een Motorola gekocht maar die is amper van Android 9 naar Android 10 gesprongen, met als gevolg dat veel apps niet meer naar behoren werken omdat de ontwikkelaar alle support laat vallen. Onder andere mijn bank :-( Met tegenzin moet ik dus aan een nieuw toestel beginnen terwijl ik dat niet nodig vind.
In principe vind ik het geen probleem als ze stoppen met ondersteuning, mits ze daarna automatisch bootloader ontgrendelen en je dan kan doen wat je met het toestel wil. Een vergelijkbare eis is die van 'Stop Killing Games'.
nou automatisch unlocken is wel heel onverstandig. Ik denk dat zulke toestellen vooral in handen zijn van mensen die niet zoveel hebben met tech, om die nou met een unlocked bootloader op te zadelen lijkt me niet handig

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn