Nothing schrapt opt-inadvertenties op lockscreen, behalve op 3a Lite

Nothing stopt met de Lock Glimpse-functie op de Phone 3a-toestellen, met uitzondering van de 3a Lite. Lock Glimpse is een functie die lockscreenachtergronden genereert, met daarin advertentielinks. Nothing verwijdert de functie naar aanleiding van kritiek van gebruikers.

De opt-in-Lock Glimpse-functie biedt gebruikers verschillende, wisselende achtergronden aan, met onderaan een link naar een externe website. De functie is alleen op de goedkopere Nothing-modellen beschikbaar geweest en is bedoeld als extra inkomstenbron voor Nothing. Het bedrijf verdient dus aan de advertentieachtergronden. Nothing merkt op dat zeker bij goedkopere toestellen de marges 'flinterdun' zijn en dat 'aanvullende duurzame inkomstenbronnen' daarom worden onderzocht.

De functie werd eind oktober geïntroduceerd en is altijd opt-in geweest. Een Reddit-gebruiker stelde echter dat de functie niet volledig te verwijderen is en ook bij het uitschakelen alsnog energie gebruikte en data probeerde op te halen bij de advertentieplatforms Bloomrivers en Boyuan.

Nothing zegt vrijdag de functie uit de a-telefoons te verwijderen, met uitzondering van de Lite. Waarom de functie wel op de Lite blijft, is niet duidelijk, maar vermoedelijk heeft dit te maken met de lage adviesprijs van het toestel. "We zullen dit alleen heroverwegen als de functie verbeterd is en minder opdringerig en doordachter aanvoelt."

Naast het verwijderen van Lock Glimpse maakt Nothing bekend dat het besturingssysteem apps gaat aanbevelen bij gebruikers via een pop-up. Vermoedelijk gaat dit ook om gesponsorde apps, als extra verdienmodel voor Nothing. "Dit is onderdeel van de setup experience en verschijnt bij de eerste keer dat het toestel wordt ingesteld of na bepaalde software-updates." Gebruikers kunnen deze functie in de instellingen uitschakelen.

Het is niet voor het eerst dat Nothing een advertentiebesluit terugdraait na kritiek van gebruikers. Bij het aankondigen van Lock Glimpse maakte Nothing ook bekend Meta-apps standaard te installeren op a-toestellen. Eerst waren deze apps alleen te deactiveren, maar sinds kort zijn deze apps ook volledig te verwijderen.

Nothing Lock Glimpse

Door Hayte Hugo

Redacteur

09-01-2026 • 20:53

45

Reacties (45)

Sorteer op:

Weergave:

Met hoe duur telefoons zijn zouden er überhaupt geen advertenties moeten zijn erop.

En als fabrikanten vinden dat de prijzen te laag zijn, vraag realistische prijzen dan.

Maar goed, misschien iets te veel common sense met bovenstaande.
De reden dat veel telefoons juist goedkoper kunnen zijn, is om deze reden. Preinstalled apps, aanvullende ad-ID, de grote jongens kunnen makkelijk via de preinstalled (soms niet te verwijderen), de wat kleinere jongens zullen via deze route hun prijzen concurrerend moeten houden.
Ja het is niet alleen Nothing helaas. Ook Samsung heeft hele nare malware op hun telefoons voorgeinstalleerd staan. Zoals Upday van het extreem-rechtse Axel Springer, en Israelische malware van IronSource: https://www.androidauthority.com/samsung-appcloud-spyware-controversy-3616325/

Gelukkig kan je met adb of custom firmware al dat afval verwijderen. Vooralsnog.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 9 januari 2026 21:40]

of custom firmware
Niet voor lang, want integrity check gooit roet in het eten. Sommige apps functioneren niet zonder de groene vinkjes en je kunt niet een keybox vinden die voor altijd goed gaat.

ben zelf voor het eerst overgestapt naar een iphone, er zijn wat minpunten, maar vooral meer pluspunten. Zo is er geen rommel op (je kunt zelfs apps zoals health verwijderen). En custom apps (zoals apk) kun je ook sideloaden, maar het is zeker wel wat lastiger dan op android. Maar goed, je kunt best gemakkelijk advertentievrij zijn op ios.
(je kunt zelfs apps zoals health verwijderen)
Niet vergeten ook in de settings (onder Privacy --> Motion & Fittness) uit te zetten dat je stappen nog steeds geteld worden ook zonder de app.
Hoezo 'zelfs'? Het zou opt-in moeten zijn, niet opt-out. Verder heeft een iPhone meerdere sensor-data, en weet jij wat daar allemaal mee gebeurt? Dat wordt hoogstwaarschijnlijk allemaal geupload naar Apple en partners.
Tja, bloatware krijg je bij elke telefoon wel, maar niet bij alle kun je het verwijderen. Meeste sensor gegevens kun je gewoon uitschakelen bij een iphone. Uiteraard krijgt zowel apple als google genoeg data van je, maar daar gaat het niet om. Qua zichtbare bloatware kun je een iphone best „schoon“ krijgen
Ik heb een Samsung S24 Ultra en heb gekeken of er een app op zit dat Upday of AppCloud heet. Nee, dat zit er niet op.

"A controversy around a preinstalled app on some Samsung devices has erupted again." zegt Android Authority.

Dus "some Samsung devices", niet op allemaal zoals jij suggereert.

Nog steeds bedenkelijk hoor, dat wel.
Ze zijn standaard verborgen onder de systeem apps. AppCloud van IronSource staat er zeker op, die komt bijvoorbeeld tijdens de installatie naar boven met "aanbevolen apps". Dit komt periodiek ook terug met name rond nieuwe Android versies.

Upday draait standaard maar je ziet het niet, het is voor het nieuws op de home screen als je links van het home screen gaat. Ik weet niet of die op elke telefoon staat maar AppCloud ben ik op de S23 zeker tegengekomen.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 10 januari 2026 18:06]

Ik heb wat Samsung telefoons debloated met de universal debloater, maar Upday kon ik bij recente toestellen niet meer vinden (vergeten of het sinds S24 of S25 is). Desalniettemin zitten Samsung telefoons standaard vol troep, inclusief van Meta en Microsoft (die je ook alleen met ADB uit kunt schakelen). Op Android blijft GrapheneOS met sandboxed Google Play Services toch de beste optie.
Axel Springer is niet extreem-rechts. Bild is zeker rotzooi en opruiend, maar "extreem" is het ook weer niet. Meer een soort Telegraaf.
Als je opruiend bent, tegen zaken als milieu, dan ben je extreem rechts.
Ik weet niet of telefoons daardoor van prijs veranderen.
Wel kan de winst van de aandeelhouders verschillen.
Maar zolang de kopers en gebruikers het slikken pakken ze het maximale natuurlijk.
Op zich is het prima dat het goedkoper kan. Maar ik zou heel graag het bij wet geregeld zien dat je dát als opt-in hebt.
Dus de standaard is een dure telefoon, maar je kan korting krijgen als ...
Ik zou bijvoorbeeld ook graag betalen om geen reclame te hoeven zien. Maar toch is dat niet altijd mogelijk.
Ik denk dat je daar als consument prima recht op mag hebben.
Hoe ver is de maatschappij gezakt als je moet betalen om géén reclame te zien. Heel ver.
Nou ja, het mes snijdt twee kanten op.
Een commerciële dienst kost nu eenmaal geld en als je binnen die dienst met reclame kan werken of gegevens kan verzamelen, kan je dat als inkomsten gebruiken en kan de prijs van de dienst voor de eindgebruiker omlaag.

Nou ben ik van mening dat in de huidige situatie je "korting" krijgt, omdat je deel betaalt met het kijken van reclame en het geven van informatie. Dat laatste is overigens ook een investering (in negatieve zin) in je eigen veiligheid, omdat die gegevens vroeg of laat lekken.
Nou kun je een dienst duurder maken als er geen sprake is van reclame/gegevensverzameling.
Of dat dan "betalen" is, of "minder korting krijgen" is: je bent uiteindelijk meer geld kwijt.

Maar ik wil dat omdraaien: de standaard is dat wereldwijd, reclame/gegevensverzameling geen plaats heeft, totdat je daar als gebruiker specifiek/bewust toestemming voor geeft, in ruil voor korting.
En dan moet de weerstand van de cookiemuur niet plaatsvinden richting de eindgebruiker die een reclamevrij/privacyvriendelijke ervaring wil, maar richting degene die wél reclame en geen/minder privacy wil.
Ik weet nog meer dan 15 jaar geleden dat je een telefoon kocht zonder all deze rommel.

en dan had je zelfs met de budget modellen geen advertenties door je strot geduwdt
Ads zijn gewoon extra inkomsten bovenop de bestaande winst op de hardware. Telefoons zijn echt niet goedkoper omdat er ads op staan (en geef ze eens ongelijk om het te proberen...)
Geef ze eens ongelijk? Na het lezen van dit bericht hoef ik in ieder geval geen Nothing telefoon meer. Net als dat ik geen Samsung tv hoef met advertenties in het menu
Ik zou ze ook zeker skippen, maar ik bedoel, iedereen zou voor het geld kiezen..
Na het lezen van dit bericht hoef ik in ieder geval geen Nothing telefoon meer.
Ik ook niet, die Lock Glimpse Ads waren de enige reden dat ik ze wilde.
(en geef ze eens ongelijk om het te proberen...)
Eh ja natuurlijk geef ik ze ongelijk. Sowieso is dit iets dat gewoon hard verboden moet worden. Net zoals de ad-ID en andere vormen van tracking. Dan hebben we ook geen cookiewalls meer nodig.
Met hoe duur telefoons zijn zouden er überhaupt geen advertenties moeten zijn erop.

En als fabrikanten vinden dat de prijzen te laag zijn, vraag realistische prijzen dan.

Maar goed, misschien iets te veel common sense met bovenstaande.
Advertenties zijn een blijvende inkomstenbron dat veel meer oplevert dan een eenmalig bedrag op een toestel. Daar zijn aandeelhouders gek op. Daarnaast is een duurder toestel automatisch een probleem tov de concurrentie waardoor je er minder zult verkopen, terwijl er nagenoeg bijna niemand een telefoon zal negeren vanwege de advertenties op de lockscreen dat je toch al kan vervangen.
Dan ben ik (zoals gebruikelijk) de uitzondering, want voor mij gooit dit meteen de optie dicht. Nothing to see here, move on. Als ik geen eigenaar ben van m'n telefoon (ben ik sowieso niet, want ik kan niet bij de Google-mandated Trusted Execution Environment) wil ik op z'n minst zoveel mogelijk kunnen bepalen, en zo min mogelijk hoeven te mishandelen.
Natuurlijk kan ik met voldoende moeite er een werkbare telefoon van maken, zonder reclame, tracking en dark patterns, maar daar heb ik geen zin in. Dan betaal ik liever wat meer, want die optie heb ik. Dan maar brakke specs, ik game toch niet op dat ding.
Het gaat ook om SW zelfs. Android is ook "gratis", gesponsord door in-app-aankopen.
Nothing merkt op dat zeker bij goedkopere toestellen de marges 'flinterdun' zijn en dat 'aanvullende duurzame inkomstenbronnen' daarom worden onderzocht.
lees als: "we maken er winst op maar willen méér"
"We zullen dit alleen heroverwegen als de functie verbeterd is en minder opdringerig en meer doordacht aanvoelt."
lees als: "we gaan het opnieuw doen, alleen wat heimelijker"

Een goed product dat zijn geld waard is, verkoopt zichzelf. Als ze de prijs artificiëel laag moeten houden om het verkocht te kunnen krijgen en dan zich moeten verlagen tot dit soort praktijken, dan is dit imho een gigantische red-flag van een falend product/bedrijf.
Een goed product dat zijn geld waard is, verkoopt zichzelf. Als ze de prijs artificiëel laag moeten houden...
"De prijs waard zijn" is natuurlijk afhankelijk van de prijs he... Zeker in het goedkope segment maken 10, 20 euro écht verschil. Als je er 100 euro bij gooit vanwege beter support, duurzaamheid, robuustere componenten, beter loon voor de medewerkers, ben je zo weg.
Dan zit je in een ander prijssegment en als daar andere producten beter zijn, dan is jouw product zijn prijs niet meer waard. Het is een glijdende schaal waar je imho voor elke euro meer ook meer moet krijgen, maar het nulpunt verleggen door andere inkomsten mee te tellen is niet eerlijk tov een klant die slechts betaalt voor het product dat hij krijgt en niet heimelijk en eeuwig moet afbetalen met zijn data.
De rest van de wereld doet dat wel. Surprise, de wereld speelt niet "eerlijk".
"Een goed product dat zijn geld waard is, verkoopt zichzelf" : Teveel goede producten waar je nooit van gehoord hebt om dat waar te maken. Marketing is absoluut belangrijk, alleen zijn er vele wegen naar Rome. Daarnaast is Sjon Bierkrat blijkbaar prima OK met allerhande reclame en sluik-troep, want het wordt steeds meer gepushed, en nog steeds massaal gekocht. Behalve deze Nothing, blijkbaar, dus gaan ze het net iets anders proberen, en het zou me niks verbazen als het dan wel werkt. Zo lang mensen geloven dat ze een goeie deal hebben, slikken ze echt veel.
marketing zit gewoon mee in de kosten van een product, daarom moet je je ziel en eigendom (data/info) van je klanten nog niet verkopen.
Nothing is naar mijn mening wel heel snel achteruit gehold. Ze begonnen vrij sterk, met een telefoon met gave features voor een redelijke prijs, maar de 3a viel duidelijk niet zo in de smaak als the phone 2, the CEO had in videos daar echter geen boodschap aan, en nu dit soort taferelen. Naar mijn idee heeft Nothing een beetje een ego probleem.
Dit is precies hoe elk budget/bang for the buck merk ontstaat, netzoals OnePlus. Eerst een topproduct op de markt zetten voor een onverslaanbare prijs en een userbase opzetten, daarna concurreren met de grote merken door de prijzen op te krikken, of concurreren met andere merken in het budget segment maar dan wel een instroom van inkomen vaststellen.

Tja, dan is het wachten op het volgende nieuwe bang for the buck merk.
Ik heb de Nothing 2. Maar dat is wat de naam al aangeeft niets. Het volgende toestel zal zeker geen Nothing zijn. En ik raad dit merk ook niemand aan.
Omg. Dit is echt absurd… er zou echt een wet moeten komen die het vertonen van advertenties verbiedt op aangekochte producten. Nothing komt op mijn blacklist, Synology ging Nothing voor.

[Reactie gewijzigd door et36s op 9 januari 2026 23:04]

Waar kom je het tegen op Synology?
Geld dit ook voor cmf telefoons? Want op mijn cmf phone 2 pro bestaat de functie op dit moment nog steeds.
Ik zie iedereen over reclame meteen gaat bashen.

tweakers heeft ook reclame tenzij dat je ervoor betaald.

Windows heeft reclame

Apple heeft reclame, jij bent de reclame.

Overal barst het van de ads, de vraag is eerder hoe irritant is het? Rondlopen met een grote Unox muts en springen in de Noordzee is ook reclame.

Dankzij reclame worden we gemanipuleerd tot iets. Soms positief en soms negatief.

Over nothing, tja ze hebben een hele gave OS wat ik wil proberen, hun telefoons zijn voor mij net niet, te gimmicky. Om hen op de blacklist te zitten vanwege reclame? Pfff erg hypocriete instelling.
Tweakers is gratis te bekijken, een telefoon is een apparaat waar je voor betaalt.
Net als een tijdschrift waar ook al altijd reclame in zit.
Dat is niet echt een vergelijking. Tweakers is gratis te bekijken via een apparaat waar voor je betaalt via een netwerkverbinding waarvoor je betaalt (of gratis publieke wifi)
Nothing heeft de zoekbalk in de app drawer omgekat in een AI-balk waarbij je verplicht toestemming moet geven alles naar Gemini te sturen. Het merk is van precies wat ik zocht - minimalistisch en no-nonsense UI - in een jaar naar het absolute andere uiterste gegaan. Niet eens opdringerige nutteloze AI-integraties, maar gedwongen op straffe van het verliezen van basisfuncties (zoeken).
Bizar slecht bedrijf. Wat begon als mooie aankoop mond uit in nooit meer kopen. Nothing 3a Wit gekocht, buitenkant mooi, intern lelijk. Camera erg matig, video’s zijn kansloos één met een beetje scrollen haperingen alom.

Mijn Pixel 6a uit de kast getrokken om te kijken of Android zo slecht was geworden. Pixel 6a maakt betere video, foto’s een stuk mooier en beter nog, niet haperen met wat scrollen en geen third party rommel. Volgende word dus gewoon weer een Pixel.
In de meeste reclame wordt gelogen. Ons kapitalistische systeem moedigt advertenties aan. En daarmee liegen. Iedereen met goede normen en waarden zou dat moeten afkeuren. Helaas... in het stemhokje zijn we rechts, en daardoor likken de overheden de ballen van de bedrijven en van bullies zoals Trump.
LineageOS to the rescue zou ik zeggen! https://wiki.lineageos.org/devices/#nothing de 3A Lite staat er nog niet tussen, helaas.
Dé reden om Xiaomi telefoons nu links te laten liggen: er staat standaard allerlei brol mee op, maar dat maakte niet uit, want je kon die makkelijk flashen. Xiaomi heeft het unlocken van de bootloader de facto onmogelijk gemaakt sinds 2024/12 en dus koop ik dat merk niet meer.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn