CM.com wijst overnamebod van 166 miljoen euro door Nederlandse Bird af

Het Nederlandse CM.com heeft het overnamebod van het eveneens Nederlandse Bird, voorheen MessageBird, afgewezen. Volgens CM.com komt het bod van 166 miljoen euro niet overeen met de 'huidige en toekomstige waarde' van het softwarebedrijf.

CM.com ziet naar eigen zeggen 'geen tastbare en materiële waarde' in het overnamebod van Bird. Volgens het bedrijf, dat onder meer AI-producten als chatbots levert, is de waardering van 166 miljoen euro te laag en draagt de overname niet bij 'aan het duurzame succes' van het bedrijf.

Bird deed afgelopen woensdag een openbaar bod op CM.com. Naast het overnamebedrag van 166 miljoen euro, dat 20 procent meer was dan de toenmalige beurswaarde van het bedrijf, beloofde Bird ook de 65 miljoen euro schuld van CM.com voor zijn rekening te nemen. Met de overname wilde Bird groeien om zo beter op te kunnen boksen tegen concurrentie uit vooral de Verenigde Staten.

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

07-11-2025 • 11:09

41

Submitter: frickY

Reacties (41)

Sorteer op:

Weergave:

Hoe werkt dit eigenlijk? Leuk dat CM 'nee' zegt, maar Bird kan dan toch ook via de beurs een meerderheidsbelang kopen door de aandelen over te nemen?
Dat is lastig. Op het moment dat men begint met het opkopen van de aandelen, stijgt de koers. Afgelopen week is de koers al met 20 procent gestegen, van 4 naar 5 euro.

Bedenk dan dat het aandeel afgelopen juni nog op 8 euro stond, dus genoeg beleggers die denken dat een dergelijk bedrag er wel inzit.

Dan wordt het totale overname bedrag gewoon 30 procent hoger, dus gaat het over de 200 miljoen euro heen. Het de vraag maar of MessageBird dat er voor over heeft of dat ze dachten dat 166 miljoen euro een koopje was?
Dat is lastig. Op het moment dat men begint met het opkopen van de aandelen, stijgt de koers.
En als Bird dan in 1 smak gelijk 50% van de aandelen koopt i.p.v. stapsgewijs?
Ze staan niet te koop tegen de huidige koers, de huidige koers is het goedkoopste dat te koop staat.

Als je heel veel bruin brood nodig hebt kan je ook niet de hele stad leegkopen tegen de Lidl prijs. De Appie heeft zijn eigen prijs, en de Dirk en locale Bakker zien dat jij de Lidl al hebt leeggekocht en denkt 'hmm.. tijd om de prijs te verhogen' (dat stukje wil jij dus tegen gaan). En als überhaupt niet eens genoeg aandelen public zijn..

Eigenlijk is fles water in Utrecht een nog beter voorbeeld haha

[Reactie gewijzigd door TWeaKLeGeND op 7 november 2025 13:44]

Prijs wordt bepaald door vraag en aanbod. Als ze proberen 50% op te kopen moet er wel 50% beschikbaar zijn. Zodra ze flink gaan inkopen droogt het aanbod op en vliegt de prijs gierend omhoog. Bovendien zijn ze wettelijk verplicht een overnamebod te doen zodra ze meer dan 30% van de aandelen in handen hebben.
Dat verplichte bod is een publiek bod, richting alle aandeelhouders. Mits dat volume beschikbaar is in de markt, kan je dus op die manier een (vijandige) overname in gang zetten zonder goedkeuring van het zittend bestuurd.
Dit wordt bij veel brokers verborgen, maar er bestaat een orderboek met aan- en verkoop orders. Vermoed dat de totale verkopen lang niet de 50% van het totaal halen, als er uberhaupt meer dan 50% op de markt wordt verhandeld en niet in handen van CM.com zelf is.
Ik zou me kunnen voorstellen dat als je (vrijwel) alle aandelen overneemt er wat toezichthouders, besturen, directeuren en grootaandeelhouders zijn die dat moeten goedkeuren.
Dan moeten die aandelen wel te koop zijn.
Zeker, dat kan. Kost alleen wel een hoop meer geld en moeite en is risicovoller -- de oprichters hebben nog altijd 45% van de aandelen. Als Bird de boel gewoon kon overnemen door alles op te kopen tegen de door hun gewenste prijs hadden ze dat wel gedaan.
Nee Bedrijven hebben meestal niet meer dan 50% van hun aandelen te koop sterker nog vaak is dit maar rond de 40%. daar bij mogen de grote aandeelhouders, het bestuur en de directie die ook niet zomaar verkopen zonder goedkeuring van elkaar.
De aandelen moeten te koop zijn. Als de aandelen al publiek verhandeld worden dan betekend dat niet dat je zomaar alle aandelen kunt opkopen. De waarde van een bedrijf komt net uit het principe van vraag en aanbod. Als jij alle aandelen begint op te kopen die worden aangeboden, dan ga je vrij snel de beurskoers de hoogte in jagen waardoor de aankoop zeer duur wordt en je alsnog altijd maar een kleine hoeveelheid aandelen in handen zult krijgen, want de meeste aandeelhouders bieden hun aandelen niet zomaar te koop aan.

Zomaar via de beurs +50% verwerven is daarom een bijna onmogelijkheid. Je zal afspraken moeten maken met grote aandeelhouders om zo een meerderheid te verwerven. Maar zelfs met een meerderheid ben je er nog niet helemaal, want om een bedrijf volledig over te nemen zou je het ook van de beurs moeten halen, wat kan, maar dan moet je alsnog alle aandeelhouders kunnen uitkopen.
Hangt er erg vanaf... Je hebt in principe 50% + 1 aandeel nodig voor controle. Het kan best zijn dat er een redelijk deel van de aandelen in handen van het topmanagement van CM zit. Deze site stelt dat 5 partijen meer dan 60% van de aandelen in handen hebben. Dus dan moet je minimaal 1 van deze partijen overtuigen en de rest op de open markt kopen. Grote kans dat deze partijen wel hebben overlegd voor ze het bod afwezen, dus dat word moeilijk.

Stel dat 60% op de markt beschikbaar is, dan moet je 83% van de aandelen op de open markt op kopen. Het begin zal goedkoop zijn, maar naarmate er minder aandelen beschikbaar zijn zal de prijs omhoog gaan. Dus dat word een dure grap, en dan moet je nog hopen dat het lukt. Of ze moeten een open bod op tafel leggen dat boven de huidige koers ligt en hopen dat genoeg aandeelhouders daar voor gaan.

En dan hebben we het nog niet over dingen als toezichthouders, aanmelden aanmerkelijk belang, dat soort spul.
Simpelweg alle aandelen op (proberen te) kopen wordt een vijandige overname genoemd. Dat komt voor, maar is niet gebruikelijk voor een situatie als deze.

Allereerst moeten die aandelen dan ook te koop zijn. Zeker als de oprichters nog 45% bezitten, kun je moeilijk verwachten dat een controlerend belang zo maar gekocht kan worden.

(Groot)aandeelhouders moet je overhalen, met een goed verhaal en een goed bod. Dat verhaal neemt een goede vlucht wanneer je er een aanbeveling vanuit het bedrijf zelf mee veroverd.

In dit geval heeft het bedrijf zelf kennelijk gezegd dat het bod te laag is. Het adviseert haar aandeelhouders dus er niet op in te gaan.
Dat noemen ze een 'vijandige overname' met reden.
Ja, dat is dan een vijandige overname. Dat kan, maar kost vaak meer en is niet gegarandeerd.
Je moet dan de huidige aandeelhouders individueel overtuigen om hun aandelen te verkopen. En vanwege vraag/aanbod, zal de prijs ook snel stijgen. Na de eerste aankondiging van overname stijgt de prijs meestal tegen de waarde van het bod (want als het doorgaat, kun je je aandelen sowieso met €0.01 winst verkopen). Maar nu zit de koers er al boven (bod was: €5,16, koers nu: €5,21). Tegen de tijd dat je voldoende aandelen hebt voor een meerderheidsbelang, ben je al veel geld kwijt.
Als het je al überhaupt lukt om (de meerderheid van) de aandeelhouders te overtuigen. Sommige hebben mogelijk een grotere visie voor het bedrijf en willen het alleen voor een veel groter bedrag verkopen, omdat ze meegaan in het 10 jarenplan van CM.com.
En sommige bedrijven hebben zelfs een beschermingsconstructie tegen vijandelijke overnames. Toen America Movíl KPN wilde overnemen, is er een stichting gebruikt wordt die een bak preferente aandelen claimde. Dat zullen ze hier wel niet hebben (KPN is extra beschermd omdat het vitale infrastructuur betreft), maar toch.
Het aantal aandelen van een bedrijf dat vrij verhandelbaar is is bij dit soort kleinere bedrijven van klein.

Zie bijvoorbeeld de website van Euronext:
CM.COM | NL0012747059 | Company information

Daaruit blijft dat meer dan 50% van de aandelen in handen is van 5 grote partijen. Die stukken zijn dus niet via de beurs te koop. Dan kun je dus alleen via een openbaar bod een meerderheidsbelang opbouwen.

Het aantal aandelen dat vrij verhandelbaar is wordt in beurstermen de "free float" genoemd.

En als je nu denkt: die 5 grote jongens kunnen toch ook via de beurs verkopen? Nee, niet zo makkelijk en niet anoniem. Partijen die meer dan 3% van het aandelenkapitaal van een bedrijf hebben moeten dat melden bij de AFM. En vervolgens moeten zij mutaties ook melden bij de AFM.
Denk terecht. Bird heeft nu nog een leuke positie in de markt, maar Whatsapp heeft de API 'open' gegooid. Veel andere partijen gaan direct met Bird concurreren - die mogelijkheid is er nu. Berichten sturen gaat hard naar commodity, de innovatie zal zitten op AI-agents. CM.com heeft nog wel wat innovatie kracht met paar interessante AI activiteiten, onder andere AI agents.
Berichten sturen gaat hard naar commodity
CM.com doet ook veel met berichten sturen:

https://www.cm.com/sms/
https://www.cm.com/business-messaging-api/

Ik denk dat je gelijk hebt over de commodity, maar om daar dan nog je brood mee te verdienen moet je je schaal vergroten, dus in die zin is het niet gek dat MessageBird naar buurman CM.com kijkt. CM.com zal ook best voor deel het commodity-probleem hebben, maar blijkbaar schatten zij de AI-chatbot-dobber sterk genoeg in om niet te onder te gaan. (Of dit is allemaal gewoon onderhandelen via de media en zijn ze over een paar weken er toch samen uit)
Sterker nog CM.com is begonnen met berichten sturen. Vroeger voor Highstreet in België als ClubMessage.
van hun eigen about-pagina:
CM.com is a global leader in AI-powered Customer Engagement solutions, providing businesses one platform to engage with consumers.
met andere woorden, een uit de kluten gewassen CRM
ik ben blij voor de mensen van cm. die gast van bird is echt een profiteur.
Een tijdje terug stond er een artikel over hem in het NRC. Dat is het type ondernemer dat we niet moeten willen hebben in ons land.
Want weigeren om je aan de wet te houden (verplichting om een ondernemingsraad in te stellen), en medewerkers die dat aankaarten ontslaan.

Zie https://www.nrc.nl/nieuws/2025/08/29/wordt-het-niet-tijd-voor-inspraak-vroeg-bernard-van-techbedrijf-bird-even-later-stond-hij-op-straat-a4904444
Zijn de meeste oprichters van bedrijven met een waarde van 1+ miljard niet gewoon profiteurs? Er zijn vast uitzonderingen, bedrijven die groot worden en vooral idealistisch zijn. Maar om een bedrijf zo groot te laten groeien moet je wel echt vrij hard kunnen zijn en voor het geld gaan.
Dit gaan de aandeelhouders van CM niet leuk vinden…
Dit staat in het persbericht en zegt veel over de mentaliteit van het bedrijf CM.com: "in the interest of our clients, employees and shareholders". Aandeelhouders staan achteraan in het lijstje van stakeholders.

Daarnaast zijn niet alle aandeelhouders uit op snel geld verdienen.
Daarnaast zijn niet alle aandeelhouders uit op snel geld verdienen.
Als ik de reacties op soortgelijke artikelen op Tweakers moet geloven is dat wel zo.
De reacties op dat gebied op tweakers zijn inderdaad heel eenzijdig en negatief. Maar dat gaat dan vaak over de paar grote bigtech 'graaiers' zoals ze steevast geframed worden. Als afgestudeerd financieel econoom is mijn mening in ieder geval veel genuanceerder. Aandeelhouders hebben ook belang bij stabiliteit, winstgevendheid op lange termijn, en zelfs bij een beter milieu van de wereld die ze bewonen. Ook wordt de invloed van aandeelhouders sterk overschat. Alleen als er echt iets aan de hand is komen ze in actie of mogen ze stemmen. En op die momenten is het natuurlijk meteen 'nieuws'. En dat bijvoorbeeld Musk een idioot grote bonusregeling krijgt is wel op voorwaarde dat de beurskoers verzesvoudigd. Oftewel; als jij Tesla groot kan maken dan mag je prima een klein deel van dat groot gemaakte bedrijf als extra beloning krijgen. Ben geen fan van Musk, maar mis wel in heel veel reacties tegenwoordig elke vorm van nuance.
Oké, duidelijk - bedankt voor je goede inzicht, dat een ander beeld laat zien. :)
Haal je niet twee dingen door elkaar?

Invloed van de aandeelhouders en invloed van de aandeel prijs.

Heel veel beursgenoteerde bedrijven sturen namelijk wel degelijk vooral op het laatste. De beloningen/bonussen van bestuurders zijn hier vaak ook op afgestemd.

Dit zorgt vaak voor een korte termijn denken.
Aandeelbonussen voor bestuurders worden meestal pas na een langere periode verkoopbaar (lockup period). Maar soms is die prikkel inderdaad voor de wat kortere termijn.
lijstje is op alfabet dus of je betekenis kan ontlenen aan de volgorde is sterk de vraag ;-)
Want? Hun aandelen waren afgelopen juni nog acht euro per stuk waard. Vinden ze het dan echt een goed idee om ze nu voor vijf euro per stuk te gaan verkopen?
als je voor 2 euro kocht wellicht wel, maar ik speculeer hierin
Dat kan niet, de koers heeft nimmer lager dan 4 euro gestaan. Eind oktober bereikte de koers een historisch dieptepunt.

https://www.iex.nl/Aandeel-Koers/613003/CMCOM.aspx
Als je denkt dat ze alleen maar dalen wel.
They Flipped the Bird :+

[Reactie gewijzigd door WhiteSnake76 op 7 november 2025 15:01]

Niet heel raar met een bod bijna precies op de koersprijs, die ook nog eens momenteel in een dip zit.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn