Albert Heijn-filiaal in Almere installeert camera's met AI-technologie

In een Albert Heijn-filiaal in Almere zijn camera's geplaatst die voorzien zijn van AI-technologie. De franchisenemer zegt een interne pilot te zijn gestart om te onderzoeken of deze functionaliteiten in de toekomst kunnen worden gebruikt voor het tegengaan van winkeldiefstal.

Franchisenemer Bun heeft in een van zijn Albert Heijn-winkels 'een aantal' camera's in gebruik genomen die zijn uitgerust met AI-technologie. Dat laat technisch projectmanager Jens Eding weten aan Tweakers. Hij benadrukt daarbij dat de AI-toepassingen op dit moment niet worden ingezet. Wel is Bun bezig met een 'interne pilot' om te onderzoeken of de AI-technologie in de toekomst wel kan worden gebruikt, bijvoorbeeld voor het terugdringen van winkeldiefstal, en welke regels daar precies aan verbonden zijn.

Volgens Eding maakt het ingebouwde AI-systeem geen gebruik van biometrische gegevens, zoals gezichtsherkenning. De technologie kan wel mensen onderscheiden en bijvoorbeeld verdachte bewegingen herkennen, maar meer informatie deelt Eding niet. De projectmanager zegt dat de camerabeelden maximaal twee weken worden bewaard en daarna volledig worden verwijderd.

De camera's zijn geplaatst in een filiaal in Almere. Bun exploiteert zes winkels in de stad, maar Eding wil niet vermelden in welke van deze supermarkten de camera's zijn geïnstalleerd. "Aangezien de camera’s momenteel functioneren als reguliere camera’s zien wij geen aanleiding om het specifieke filiaal op dit moment kenbaar te maken. Mochten wij besluiten om functionaliteiten te gaan gebruiken, dan zullen wij hier passend en tijdig over communiceren."

Verder zegt Eding dat Bun een informatiebord heeft ontworpen waarop wordt vermeld dat er in de winkel gebruik wordt gemaakt van camera's met AI-technologie. Wanneer de AI-toepassingen worden ingezet, wordt dit bord bij de ingang geplaatst om bezoekers ervan op de hoogte te stellen.

Concurrent Jumbo is in het verleden al een pilot gestart met het tegengaan van winkeldiefstal met AI. Daarbij werden camera's gebruikt om 'afwijkend gedrag' bij winkelaars te herkennen, waarna het personeel daarvan op de hoogte wordt gesteld. In december werd dit experiment gestaakt.

Albert Heijn zelf heeft altijd aangegeven geen gebruik te maken van camera's met AI-technologie. Vorige maand zei de supermarktketen dat nog tegen Radar. Bun laat weten dat het de installatie van camera's met AI-technologie niet van tevoren met het moederbedrijf heeft overlegd. Eding zegt dat Bun 'als het goed is' ook geen toestemming van de franchisegever nodig heeft als het besluit om in de toekomst de AI-technologie in te zetten. "We zijn gewoon franchisenemer, dus we mogen onze eigen installatie bepalen."

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

13-06-2025 • 13:31

173

Reacties (173)

Sorteer op:

Weergave:

Volgens Eding maakt het ingebouwde AI-systeem geen gebruik van biometrische gegevens, zoals gezichtsherkenning. De technologie kan wel mensen onderscheiden en bijvoorbeeld verdachte bewegingen herkennen, maar meer informatie deelt Eding niet.
Bewegingen, gedragingen en emoties vallen ook onder biometrie. Verder worden individuele klanten gevolgd, waardoor er minstens sprake is van een pseudoniem omdat anders individueel identificeren niet lukt.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 juni 2025 13:46]

[...]


Bewegingen, gedragingen en emoties vallen ook onder biometrie.
Inderdaad, dat valt óók onder biometrie.

Om het Wikipedia artikel maar even te quoten:
In principe zijn lichaamskenmerken die in aanmerking komen voor biometrie niet makkelijk overdraagbaar op andere personen, zoals pasjes, sleutels en wachtwoorden dat wel zijn, en ook niet fraudegevoelig, zoals foto's en handtekeningen. Ze kunnen niet worden verwijderd. De gangbare vormen van biometrie zijn vingerafdrukken, iriskenmerken, het patroon van het netvlies, van de aders in de hand(palm) of vingers, gelaatskenmerken (met name het bovenste deel van het gelaat), oorafdrukken, het warmtepatroon van het gezicht en de spraak. Afhankelijk van de toepassing van biometrie zijn echter vele andere vormen ook mogelijk, en in sommige opzichten (daardoor) beter: de manier waarop iemand loopt ("gait-recognition"), of het patroon van toetsaanslagen of muisbewegingen.
Wikipedia: Biometrie
Eding zegt dat Bun het 'als het goed is' ook niet met de franchisegever hoeft te overleggen als het besluit om in de toekomst de AI-technologie in te zetten. "We zijn gewoon franchisenemer, dus we mogen onze eigen installatie bepalen."
Ik vind dit "als het goed is" nogal dubieus eigenlijk. Je checked zoiets toch van tevoren met de franchisegever (AH in dit geval), ipv flink te investeren in een systeem en er dan achter te komen dat het mogelijk niet is toegestaan door de franchisegever?

[Reactie gewijzigd door wildhagen op 13 juni 2025 13:37]

de vraag is misschien ook of er -flink- in is geinvesteerd, of dat het eigenlijk al onderdeel is van een systeem van de huidige tijd

veel standaard Dahua recorders/cameras hebben al 'AI' erin zitten

je mag zelf invulling geven aan de term AI in dit geval, en Dahua(en vul hier willekeurig ander merk in) zal er ook alles aan doen om simpele slimme functies van vroeger onder AI te scharen om zo met de hype mee te liften
je mag zelf invulling geven aan de term AI in dit geval,
Nee, dat mag niet.
‘AI system’ means a machine-based system that is designed to operate with varying levels of autonomy and that may exhibit adaptiveness after deployment, and that, for explicit or implicit objectives, infers, from the input it receives, how to generate outputs such as predictions, content, recommendations, or decisions that can influence physical or virtual environments;
Het gaat niet wat fabrikanten van systemen op verpakkingen zetten. Het gaat erom hoe de toepasser het gebruikt.
Excel workbooks zijn AI confirmed :o
‘AI system’ means a machine-based system
Excel draait natuurlijk op een OS of browser
that is designed to operate with varying levels of autonomy
Macros geven excel autonomie zowel intern as extern
and that may exhibit adaptiveness after deployment
Je kan settings aanpassen na deployment en andere celwaarden kunnen ook patronen aanpassen
and that, for explicit or implicit objectives, infers, from the input it receives
De input in celwaarden of weer via macros
how to generate outputs such as predictions, content, recommendations, or decisions that can influence physical or virtual environments;
Outputs in virtuele celwaarden of zelfs extern doorsturen volledig automatisch :o

Je ziet, niet moeilijk om een AI te maken
Excel is Turing complete, dus alle AI algoritmes kun je ook in Excel bouwen. Dat zegt alleen nog niet dat elke Excel werkmap ook een AI is..
Macros geven excel autonomie zowel intern as extern
Oh ja?
Dit is goed geprobeerd, maar gaat niet op.
Macros geven excel autonomie zowel intern as extern. - Dit is geen autonomie maar automatisering.
and that may exhibit adaptiveness after deployment - Dit gaat over het systeem zelf, niet de gebruiker die settings aanpast of een formule gebruikt die een celwaarde aan kan passen.
Ga er maar vanuit dat er meer achterzit
For the purposes of this Regulation, the following definitions apply:
Dit is de definitie van AI systeem voor deze specifieke wet. Je kan dat niet omdraaien, het is geen bindende definitie voor reclameuitingen/specsheets van apparatuur. Bedrijven kunnen nogsteeds gewoon "AI" plakken op iets wat vroeger gewoon "smart features" werden genoemd.

Of deze franchisenemer daadwerkelijk een AI-systeem gebruikt zoals deze wet dat bepaald is maar zeer de vraag, zonder meer informatie over de specifieke functies kunnen we dat simpelweg niet zeggen.
Leuk natuurlijk dat iets niet "mag" maar een regel zonder handhaving is niets meer dan een verzoek;

Samsung WD11DB7B85GWU3 Bespoke AI Wash

De nieuwe Philips Shaver Series 9000 met SkinIQ-technologie werkt op basis van AI en staat je tijdens je scheerbeurt

Het internet staat vol met producten waar een AI label op zit zonder dat het ook maar iets met AI te maken heeft.
'Als het goed is' is een krankzinnige term, als het gaat om al dan niet voldoen aan wet- en regelgeving. Je weet of wel, of niet, of zo'n beleid is toegestaan.

Wellicht kunnen klanten zich gewoon met honkbalknuppels gewoon verdedigen tegen oneigenlijk gebruik van AI-camera's door Albert Heijn medewerkers? Want "zelfverdediging is gewoon toegestaan als het goed is".

Nadrukkelijk /s

[Reactie gewijzigd door Baserk op 13 juni 2025 15:11]

Deze zinsnede heeft helemaal geen betrekking op wet en regelgeving. Het gaat hier over afspraken tussen twee rechtspersonen.

En zelfs als dat wel het geval zou zijn geweest; het is onzin om te stellen dat je altijd kunt weten of iets wel of niet toegestaan is volgens de wet. Als dat wel zo was hoefde er geen rechtspraak plaats te vinden.

En als laatste; dit was een uitspraak van een Technisch Manager, het is helemaal niet aan hem om dit eventueel af te stemmen met de Franchisegever of op de hoogte te zijn van de afspraken tussen de Ahold en de franchisenemer. Dat is aan de franchisenemer (Bun).
Om het Wikipedia artikel maar even te quoten:
Een betere bron:
‘biometric data’ means personal data resulting from specific technical processing relating to the physical, physiological or behavioural characteristics of a natural person, such as facial images or dactyloscopic data;
Niet elke gedraging of beweging valt automatisch onder “biometrische gegevens” volgens de AVG. Dat is pas het geval als die gedragingen technisch verwerkt worden om iemand uniek te identificeren (art. 4(14) AVG). Denk aan gezichtsherkenning, looppatroonanalyse of gedragsprofilering waarmee een individu herkenbaar gevolgd wordt. Daarnaast is het zo zodra een systeem klanten individueel volgt (zelfs anoniem), is er sprake van pseudonieme persoonsgegevens. En die vallen ook gewoon onder de AVG (zie art. 4(5) + overweging 26). Zolang iemand herleidbaar is, denk bijvoorbeeld via een gedrags-ID of tijdelijke profielcode, is er sprake absoluut sprake van verwerking van persoonsgegevens. Deze systemen raken vrijwel zeker de AVG, en als ze ook biometrie bevatten, gelden nog strengere regels.
Niet elke gedraging of beweging valt automatisch onder “biometrische gegevens” volgens de AVG.
Ik noemde nergens de AVG. Zie de AI Act:
‘biometric data’ means personal data resulting from specific technical processing relating to the physical, physiological or behavioural characteristics of a natural person, such as facial images or dactyloscopic data;
Nergens hierin wordt genoemd wordt dat het doel unieke identificatie moet betreffen.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 juni 2025 14:22]

De AI Act (zoals aangenomen door het Europees Parlement) gebruikt andere definities dan de AVG. In artikel 3(37) van de AI Act wordt “biometrische categorisering” breder gedefinieerd dan in de AVG: het gaat dan om systemen die lichamelijke, gedragsmatige of fysiologische kenmerken analyseren om iemand in te delen in categorieën (bijv. leeftijd, geslacht, emoties, etc.), en niet per se om unieke identificatie.

Het klopt dus dat onder de AI Act kunnen ook AI-systemen die gedragingen of emoties herkennen zonder directe identificatie, biometrisch van aard zijn en daarmee onder strengere regels vallen, helemaal en zeker als het gaat om ‘high-risk AI’.

Mijn reactie betrof primair de AVG, waar wel vereist is dat biometrische gegevens gebruikt worden voor het doel van unieke identificatie (zie art. 4(14) AVG). Maar je hebt helemaal gelijk dat de AI Act in bredere zin risico’s adresseert die buiten het strikte privacykader vallen waaronder zoals manipulatie, categorisering of surveillance zonder directe identificatie.

Beide kaders zijn dus van toepassing, elk met hun eigen impact, namelijk:

Volgens de AVG (artikel 4 lid 14): Gedragskenmerken (zoals bewegingen of gezichtsuitdrukkingen) zijn alleen biometrische gegevens als ze technisch worden verwerkt en ook worden gebruikt om een persoon uniek te identificeren.

Volgens de AI Act (artikel 3 lid 37): Het gebruik van fysieke, gedragsmatige of fysiologische kenmerken om iemand in te delen in categorieën (bijvoorbeeld op basis van geslacht, leeftijd, emotie of gedrag) valt al onder biometrische categorisering, ook zonder unieke identificatie.

De AVG stelt identificatie verplicht voor iets als biometrisch te kwalificeren en de AI Act niet. Daarbij gaat het ook om profilering en categorisering, dus breder toepasbaar.
Niet elke gedraging of beweging valt automatisch onder “biometrische gegevens” volgens de AVG. Dat is pas het geval als die gedragingen technisch verwerkt worden om iemand uniek te identificeren (art. 4(14) AVG).
Nee. Dat is niet wat daar staat. Wat er staat is:
"biometrische gegevens": persoonsgegevens die het resultaat zijn van een specifieke technische verwerking met betrekking tot de fysieke, fysiologische of gedragsgerelateerde kenmerken van een natuurlijke persoon op grond waarvan eenduidige identificatie van die natuurlijke persoon mogelijk is of wordt bevestigd, zoals gezichtsafbeeldingen of vingerafdrukgegevens;
Je hoeft de gegevens niet daadwerkelijk te gebruiken om de persoon te identificeren. Als het mogelijk is om de gegevens daarvoor te gebruiken, dan is dat al genoeg. En let wel: deze definitie beperkt dat niet tot enkel de verwerker of verwerkingsverantwoordelijke. Maw als er ergens ter wereld een partij is die redelijkerwijs de hand op deze gegevens kan leggen, die deze aan zou kunnen wenden voor unieke identificering, dan zijn het biometrische gegevens.
(En die partij bestaat bijna altijd; want dat is de overheid en haar opsporingsdiensten.)
En ik kan toch echt niet geloven dat dit systeem niet in staat is bijvoorbeeld mensen met een winkelverbod te identificeren.
dat vind ik juridisch een heel lastig te onderbouwen claim, biometrie is in de wet namelijk helemaal niet verboden als zodanig, het is verboden om identificeerbare gegevens van individuen op te slaan.

als ik alle post in nederland zou openen en scannen en ik maak een database met handschriften om vervolgens per brief te bepallen wie die brief daadwerkelijk gescreven heeft en de computer dus uiteindelijk zou kunnen ontdekken dat ik geen echt persoon ben omdat mijn handschrift 100% matched met dat van mijn vriendin (zei schrijft al mijn brieven). dan is dat dus niet toegestaan... ondanks dat er in de letter van de wet nergens staat dat je geen handschriftendatabase mag aanleggen.

sterker nog, dat mag gewoon en die zijn er ook gewoon, die handschrift databases bestaan zodat computers beter in staat zijn om OCR toe te passen.. het verschil, in de eerst gebruik je indentificeerbare markers om een persoon te herkennen, in het andere gebruikje markers om de letter te herkennen.

dus het aanleggen van een database met poppetjes en bewegingen om 'graaien en in je zak steken' als een redflag te herkennen hoeft juridisch geen enkel probleem te zijn zolang je zaken als gezichtsherkenning (voor bijvoorbeeld het handhaven van winkelverboden) maar achterwege laat
IK winkel altijd bij de Jumbo en het valt me op dat als ik een beetje langer aan het rondlopen ben in de winkel en dingen bekijk e.d. dat ik dan een steekproef controle krijg
Ik snap dat ze winkeldiefstsl willen voorkomen mar word er niet blij van
We zijn gewoon franchisenemer, dus we mogen onze eigen installatie bepalen.
Aangezien franchise meestal ook gaat om het voorkomen van afbreuk van de goede naam en beperken van imagoschade lijkt dit me wel heel kort door de bocht. Waarschijnlijk is er wel ergens in het contract opgenomen dat de wet niet overtreden mag worden en de ondernemer dus juist niet zomaar iedere installatie kan en mag gebruiken die hem zelf het beste uit komt. Het feit dat het praktisch lukt is daarbij ook niet zomaar instemming door wie de rechten onder voorwaarden heeft gegeven. Ik vermoed dat dit soort zeer gevoellige beslissingen nemen zonder dat overleg te hebben gehad niet in dank zal worden afgenomen. Zeker als het ook nog aandacht van de toezichthouder krijgt, die al veel vaker heeft aangegeven dat dit geen gepaste middelen zijn om winkeldiefstal te willen beperken. Klanten gaan immers meestal om het merk en imago naar een winkel, of omdat ze weinig keuze hebben, niet meer zo nodig omdat ze een speciale band met een ondernemer hebben die graag mee lift op andermans opgebouwde merk en imago.

[Reactie gewijzigd door kodak op 13 juni 2025 14:37]

Tip: pak de reguliere kassa, het is een luxe :)

Ik sta een beetje dubbel in deze AI ontwikkeling. Als ik minder gecontroleerd wordt (dus niet elke keer mijn zorgvuldig ingepakte rugzak weer uitpakken door de ‘15 producten scannen controle’) en de echte dieven worden er makkelijk uitgepikt, dan helemaal prima.

De praktijk is denk ik dat het meer een extra (pseudo) controle mechanisme gaat worden. Dus dat er nog meer kans is op een belletje wat afgaat en dat je vaker controleert en dat het gewoon niet goed werkt en het dus schijnveiligheid is. Een beter gevoel voor de AH filiaal eigenaar zegmaar.

Bij diefstal en een zwarte lijst zou het ook handig zijn, maar dan zit je dus echt met het privacy aspect en dat we in een wereld komen te leven met black lists wat totaal verkeerd kan gaan. Ook zijn false positives niet uit te sluiten bij dit soort nieuwe technologie.

Lastig dilemma. Technologie versus veiligheid. Ik heb zelf een tijdje in China gewoond en daar heb je overal camera’s en systemen die je volgen en controleren. Iets wat niet fijn is. Tegelijkertijd was het ook een verademing. Geen mensen die op een terrasje weglopen en vergeten te betalen. Intimidatie en geweld wat direct goed werd aangepakt. Brandstichting (en in NL de explosieven) waar iemand direct voor opgepakt wordt. Een OV systeem waar iedereen gewoon netjes betaald. En dan heb ik het nog niet over de technologie die je leven makkelijker maken (afrekenen met gezichtsscan in kleine supermarkten, autonome pakjes bezorging, etc.), dat was soms ook heel chill.

[Reactie gewijzigd door pyro-tukker op 13 juni 2025 14:38]

Dit is toch een reden om elke Albert Heijn in Almere te gaan mijden? AI is leuk, maar dit is niet meer leuk. Een beetje privacy in een winkel heb ik graag.
Ik snap je sentiment natuurlijk, maar waar trek je de grens met een beetje privacy?

Er hangen nu ook al camera's die je bewegingen kunnen volgen? Je hebt zeer waarschijnlijk een of meer apparaten bij je die je 24x7 volgen (telefoon, enz). Je hebt vast ook apparaten met een radio (wifi/bluetooth/enz) aan, waarmee je ook binnen de winkel gevolg kunt worden. En dat is een camera die probeert te detecteren of je je verdacht gedrag niet goed? Waar is de grens?
Ik snap je sentiment natuurlijk, maar waar trek je de grens met een beetje privacy?

Er hangen nu ook al camera's die je bewegingen kunnen volgen?
Leuk maar daar zit geen AI achter, maar die worden door mensen bekeken indien nodig. En die beelden worden als het goed is ook niet bewaard.

Daarnaast is dit ook "function creep". Nu willen ze AI hiervoor inzetten, maar het is een kleine stap om het vervolgens in te zetten voor andere 'handige' dingen om bijvoorbeeld het personeel te volgen (of ze niet te vaak naar het toilet gaan, of ze wel hard genoeg werken etc), en wellicht ook wel individuele klanten te volgen.

Dát is het grote gevaar van dit soort ontwikkelingen. Het begint heel nobel met goede bedoelingen, maar waar eindigt het?
Je hebt zeer waarschijnlijk een of meer apparaten bij je die je 24x7 volgen (telefoon, enz). Je hebt vast ook apparaten met een radio (wifi/bluetooth/enz) aan, waarmee je ook binnen de winkel gevolg kunt worden. En dat is een camera die probeert te detecteren of je je verdacht gedrag niet goed? Waar is de grens?
Ten eerste is dit een beetje een whataboutisme. Dat er andere manieren van volgen zijn betekent niet dat we nog maar méér manieren van volgen moeten invoeren.

En als je gedrag gedrag wil constateren heb ik liever dat dat door een mens gebeurt die nuances kan onderscheiden, dan dat je door een AI geflagged wordt als winkeldief, omdat je bijvoorbeeld Parkinson hebt en wat trilt of moeite hebt om iets goed vast te pakken.
Als AI camera's worden ingezet voor dergelijke dingen, dan begint het natuurlijk steeds meer op landen als China te lijken, waar alles ook met camera's in de gaten te houden.
Ten eerste is dit een beetje een whataboutisme. Dat er andere manieren van volgen zijn betekent niet dat we nog maar méér manieren van volgen moeten invoeren.
Dat was zeker niet m'n intentie. Ik zeg ook niet dat ik dit, maar best vind, maar ik vraag me af, waar voor die persoon de grens ligt voor privacy. Het is een beetje als 'Ik wil geen slimme meter, want dan kan de energieleverancier dat ik niet thuis ben' (die hoorde ik wel is om me heen), maar de digitale-televisie-boer mag dat wel doorhebben? En je telecomboer, en Google/Apple (die kunnen je zelfs tot op de meter nauwkeurig volgen als ze willen), enz.

Het gaat mij erom dat er nu over privacy geklaagd wordt, en dat is terecht, maar het voelt dan een beetje vreemd dat men wel met telefoons rondloopt enzo. Wel privacy tegen partij één, maar niet tegen partij twee? (en dan nog maar te zwijgen over iedereen die er voor kiest om zaken te doen met bedrijven als Meta/Alphabet/enzovoorts, die het als businessmodel hebben om maling te hebben aan je privacy.)
dan dat je door een AI geflagged wordt als winkeldief, omdat je bijvoorbeeld Parkinson hebt en wat trilt of moeite hebt om iets goed vast te pakken.
Dit is natuurlijk een behoorlijke vreemde aanname. Het feit dat een geautomatiseerd systeem iets vlagt als 'afwijkend gedrag', maakt je niet een crimineel. N.B. Het systeem weet ook niet 'wie' jij bent. Dit soort systemen worden al jaren en jaren (voordat het AI heette) gebruikt bij OV-bedrijven (op metrostations en zo) en luchthavens. Zodra er afwijkend gedrag wordt gedetecteerd (heb ik 15-20 jaar geleden gezien bij een OV-bedrijf, waar een handje vol mensen alle metrostations in de gaten hielden.), wordt er automatisch opgenomen en wordt er een poppetje ingelicht over afwijkend gedrag. Dit soort systemen maken een soort 'skeletten' van mensen en volgen op die manier je lichaamsbeweging. (zo kan er ook worden gedetecteerd of iemand valt of niet. Of hoe groepen mensen zich voortbewegen.)

[Reactie gewijzigd door lenwar op 13 juni 2025 14:44]

Het verschil voor mezelf is dat ik zelf kies om een telefoon bij mij te hebben, die ik kan dichttimmeren zoveel ik wil en die ik kan thuislaten.
Bij een publieke ruimte kan dat natuurlijk niet. En dan schaar ik winkels even mee onder de definitie van publieke ruimte.
Een verschil voor mij is ook dat een standaard camera beken wordt door een persoon die als hij niets verdacht ziet me hoogstwaarschijnlijk niet elke milliseconde en elke handeling in de gaten houdt.
Terwijl dit systeem dat dus net wel kan en doet en je dan ook nog maar eens moet vertrouwen dat dit niet bewaard blijft of gebruikt om te bepalen dat ik 1 seconde langer naar product x heb gekeken om me dan dood te bombarderen met reclame voor dat soort producten om maar even iets te noemen.
Camera's (de normale) in de winkel bewaren de beelden 2 weken.
Yep omdat video nogal veel ruimte in beslag neemt.
"Xfade kijkt 30 seconden naar pindakaas van merk x en 10 seconden naar merk y" neemt heel wat minder ruimte in.
Elke AH van Bun dan, niet elke AH in Almere is van Bun.
Daarnaast zal snel wel het filiaal bekend worden, en kan je de specifieke filiaal vermijden, als je hier niks mee te maken wilt.
Weet jij welke dag zijn en waar je dat kunt vinden? Op AH's website staat het iig niet.
https://www.bun.nl/supermarkten/
Tevens in veel meer plaatsen dan alleen Almere, als je Bun helemaal wilt boycotten. 8)7

[Reactie gewijzigd door Christoxz op 13 juni 2025 13:50]

Elke AH van Bun in Almere dan, niet elke AH in Almere is van Bun.
Dat zijn er zes in Almere alleen.
Daarnaast zal snel wel het filiaal bekend worden, en kan je de specifieke filiaal vermijden, als je hier niks mee te maken wilt.
Door te shoppen bij een ander filiaal van dezelfde partij steun je die partij. Een consument kan enkel stemmen met diens portemonnee.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 juni 2025 13:51]

Voor de zekerheid gewoon helemaal niet meer naar AH gaan zodat duidelijk is dat we dit niet willen. Zolang het moederbedrijf dit gedrag accepteert zijn ze in mijn ogen medeplichtig.
Ik gok zomaar dat het om de AH in Stedenwijk gaat.
Uitdaging: hoe verdien ik meer bij het afrekenen?

Stap 1: doe een pilot met zelfscankassa's
Stap 2: zie dat het werkt en doe wat personeel weg / neem minder tijdelijke krachten aan
Stap 3: verbouw een filiaal, verminder het aantal oude kassa's en vermeerder het aantal zelfscankassa's
Stap 4: hang televisies op bij de kassa's waar lokale bedrijven tegen vergoeding hun reclame op kunnen projecteren
Stap 5: zie dat het financieel allemaal een succes is en doe nog meer personeel weg
Stap 6: zie de diefstal groeien
Stap 7: controleer met slimme camera
Stap 8: <toekomst zal het uitwijzen>

Resultaat: Klanten worden eerst geconditioneerd om zelf werk te verrichten bij het boodschappen doen. Waar 'vroeger' geen sprake van was, omdat de supermarkten nog bezig waren met het concept service. ALLES was voor de service - de rode draad van de strategie. Maar service boeit niet meer. En jongeren aannemen en ze leren hoe geld/winkels/werk/handel werkt ook niet.

En ondertussen zijn we als consument steeds minder in staat om boodschappen/winkelen anoniem te doen. Is het niet online dat je in de gaten gehouden wordt, dan wel op straat. Maar ja, dat maakt toch niet meer uit want we zijn reeds gewend omdat andere winkelgebieden het ook doen, toch? Alles voor de veiligheid.

En zo vervallen we langzaamaan in een soort camera/online/controlestaat. Beetje hard verwoord misschien, maar het voelt wel zo. En het gaat heel geleidelijk allemaal maar het groeit gestaag.

[Reactie gewijzigd door Botmeister op 13 juni 2025 13:55]

Kleine nuance misschien, ik vind het tijdens het boodschappen doen zelf scannen toch echt wel relax. Geen lange rijen bij de kassa en je kan je kratje al inpakken tijdens het boodschappen doen.
Maar de controles moeten wel - welliswaar niet elke keer maar als de diefstallen toenemen zullen ze echt wel de controle frequentie opschroeven.
En lange rijen.... dat hadden ze toch aardig onder controle met meer kassa's?

Ik denk dat het zeer a-relaxed is als je wordt aangemerkt als dief als er per ongeluk iets niet is gescanned.... (ik spreek gelukkig niet uit ervaring omdat die zelf scan dingen weiger om die reden. Hier zijn de rijen niet zo lang en even wachten is ook niet zo erg).
Er is bij mij bij controle wel eens geconstateerd dat ik iets was vergeten te scannen. Zolang het om een enkel artikel gaat welke niet een significant gedeelte van de waarde van de boodschappen vertegenwoordigt doen ze er niet moeilijk over. Je moet het artikel dat je vergeten bent te scannen uiteraard wel netjes betalen.
Mij inderdaad ook eens gebeurd. Ik was een pak toiletpapier "vergeten te scannen". Ik had m'n twijfels of ik het inderdaad vergeten was, want als ik boodschappen doe, loop ik met de scanner in de hand en alles wat in het karretje of in m'n tas verdwijnt, gaat routinematig langs de scanner. Heb niet het idee dat ik ooit iets "vergeet te scannen". Ik merk wel eens bij toeval bij het scannen een melding op: "Artikel niet herkend", dus dat kan ook heel goed aan de hand zijn geweest.

Hoe dan ook. De conclusie van de kassière was: "U bent dit artikel vergeten te scannen, ik zal het even voor u doen". Prima opgelost, maar ik merkte wel dat ik na die tijd een periode excessief vaak gecheckt werd, één keer zelfs na het afrekenen op initiatief van het meisje dat me "betrapte" en m'n kop blijkbaar niet vergeten was. Maar goed, na enige tijd werden het meisje en het systeem blijkbaar duidelijk dat het toch echt een incident was geweest en nam het aantal steekproeven weer af.
Mwoah, denk dat je pas als dief wordt aangemerkt als je kilos vlees en kratten bier gaat "vergeten". Iedereen kan een foutje maken en een doos crackers vergeten te scannen terwijl je net 150+ euro hebt staan afrekenen zullen ze echt niets mee doen.

En die controles krijg ik misschien nog een keer in het kwartaal ofzo, meestal is het gewoon doorlopen. Denk dat dit heel erg afhankelijk is van waar je woont, of je steeds dezelfde bonuskaart gebruikt, en stiekem kijken ze volgens mij ook gewoon naar hoe je eruit ziet. Want het proeft niet altijd even random zo'n controle.

Wat me ook is opgevallen is dat als je een keer je eigen kaart vergeet en je neemt een nieuwe van de servicebalie je 100% kunt rekenen op een controle.
Tja - dat zou nog erger zijn wat jij beschrijft - namelijk geen random controles maar profilering (al dan niet automatisch).

En natuurlijk kan het meevallen [dat ze niet meteen als dief aanmerken] maar het is de omgekeerde wereld.

Ik vermoed dat ze wel random controleren (omdat de 'controleurs' ook maar laag betaalde personen zijn die continue worden afgewisseld). Maar dan nog; dat haalt het hele concept onderuit dat het sneller is.

Wat ik ook merkte is dat als je per ongeluk teveel aantikt bij artikelen zonder barcode, dat je die dan niet eens zelf kunt verwijderen [was bij Jumbo]... dan heb je ook weer assistentie nodig....
Ik vindt het ook a-relaxed als je eruit gepikt wordt voor een controle, je krijgt dan het gevoel dat ze je als een crimineel bekijken, terwijl je helemaal niets verkeerds gedaan hebt.

Ik heb een paar maal bij AH gaan winkelen, en werd er telkens uitgepikt voor controle, terwijl ik telkens alles had ingescand, om die reden ga ik nu elders winkelen, want tegelijk hebben ze ook de klassieke kassa's afgebouwd, waardoor er daar een lange file staat.
dat hangt helemaal van de situatie af. Ik heb vaak genoeg lange rijen gezien bij de zelfscan kassa. En hoe moet ik het doen met een volle boodschappenkar, als ik bij zo'n zelfscan kassa kom?

Wat bedoel je met kratje inpakken? Want je krijgt vaak genoeg controles, zodat heel je tas overhoopt gehaald wordt.
Laat ze het zelf maar uitzoeken. Ik stond altijd naast te kant te wachten totdat ze alles hebben gechecked en weer hebben teruggezet. Maar ik heb er inmiddels genoeg van en zodra er ergens geen normale kassa meer is kom ik er gewoon niet. Genoeg alternatieven in mijn omgeving. Die incidentele aankopen overleef ik nog wel maar ik probeer het gewoon te vermijden, dit moet niet het nieuwe normaal worden. Alles zelf doen en dan ook nog gecontroleerd worden voelt zo vreemd aan. Een wantrouwend totaal-plaatje die ik als niet prettig ervaar.

Dat gehannes met wegen en handmatig opzoeken van broodjes etc. Welke mafkees verzint dat ook, hadden ze beter ai kunnen inzetten bij de zelfscan die producten zonder streepjescode zelf herkent..

[Reactie gewijzigd door FlyEragon op 13 juni 2025 16:21]

Ja idd. Minder service en wantrouwen onder de noemer: sneller de winkel uit.... of juist nog langer in de winkel vanwege een controle....
Wantrouwen is ook mijn grote bezwaar. Als mijn supermarkt me bij voorbaat wantrouwt, dan voel ik me bezwaard.

Bij AI vraag ik me af of er naast privacy bezwaren ook 'gewoon' sprake is van inbreuk op mijn portretrecht. Mijn gezicht, kanis, smoel is mijn eigendom, daar doe ik liever geen afstand van om AI te trainen.
Wat mij betreft wordt het wel "het nieuwe normaal". Althans.... hou bemenste kassa's voor mensen die echt niets van die zelfbediening willen weten, maar bied als zaak in ieder geval ook de mogelijkheid om zelf te scannen.
Het scheelt zo ontzettend veel tijd. AH hier beneden heeft zelfbedieningskassa's. daar ben ik vaak binnen een kwartier doorheen. Vomar er vlak om de hoek heeft het niet, waar ik bij drukte wel eens een kwartier of langer in de rij sta. Nu snap ik.... wat is een kwartier op een mensenleven, maar wachten in een rij voelt bij mij toch echt als tijd verdoen dat ik beter kan besteden..
Ik heb een groot inklap krat achter in de auto liggen, vult zo ongeveer het hele karretje, tijdens het boodschappen doen gaat alles daar na gescant te zijn in. Mochten ze een keer willen controleren (gebruik altijd dezelfde bonuskaart en het aantal controles wordt steeds minder als er nooit iets aan de hand is) dan gaat dat voor zowel de controleur als voor mij super makkelijk en zonder alles opnieuw in en uit te pakken.

Het is niet zo dat ik mijn boodschappen pas bij de zelfscan ga lopen scannen, dit doe je bij de lokale AH met een handscanner die je meeneemt de winkel door.

Die mik je als je klaar bent in een houder en dan heb je keuze uit een afrekenpunt of 12 bij mij hier. Ik doe dit al sinds ze het hebben en en heb misschien 1-2 keer heel kort moeten wachten omdat ze allemaal bezet waren.

Er zijn tussen al die punten ook een paar waar je heel duidelijk je boodschappen niet kwijt kunt als je achteraf wilt gaan scannen, dus die zijn eigenlijk altijd wel vrij om snel af te rekenen. Poortje door met je bon en klaar.

Ik zou er verdrietig van worden als ik weer met een volle kar in een rij met volle karren zou moeten gaan staan om vervolgens te moeten wachten tot de eerste in de rij weer het halve levensverhaal met de kassière heeft doorgenomen, daar hebben we hier de lokale buurt super voor, stuk kleiner en prima service voor mensen die er behoefte aan hebben.
Hij zal een boodschappenkrat hebben ipv. tassen. Scheelt met overhoop halen.
Het was in het begin inderdaad relaxed, maar inmiddels is alvast inpakken bij veel winkels ook een wassen neus. Met iedere keer een "steekproef". Waarbij sommige winkels ook al waarschuwen om niet alvast de tas in te pakken ivm steekproef
Wat een logisch gevolg is van 'laagdrempelig' stelen (wat ik nog steeds afkeur) en ik denk dat ook wel meeweegt dat de supermarkten de prijzen blijven verhogen ook al zal dat deels terecht zijn.
Absoluut geen reden om te gaan stelen maar voor sommigen wellicht wel een extra motivatie omdat het voor hen te kostbaar wordt (dan moet je maar goedkoper leven zegt men dan maar het blijft een beetje wrang).

Het punt is: een hongerig mens zonmder geld zal nu eenmaal eerder eten stelen. Niet dat dit in Nederland nodig is met haar sociale stelsel maar mensen zijn nu eenmaal lang niet altijd rationeel als het op uitgaven patroon aankomt. Dus als de inkomsten achterblijven en de prijzen stijgen wordt lang niet altijd het uitgaven patroon aangepast. In de US zie je dit heel sterk omdat men daar terugvalt op creditcards en op afbetaling kopen. Heel dom natuurlijk.
Totdat je voor de (AH) scankassa staat en er een aantal klanten voor je staan die omstandig hun hele boodschappenwagen gaan staan te scannen, want het is tochzo handig dat zelfscannen....
ALLES was voor de service - de rode draad van de strategie.
Zou jij naar een 20% duurdere supermarkt gaan omdat ze 'service' bieden? En de rest van de mensen? Denk het niet, en daar is je reden waarom dat niet (meer) bestaat in de mate waarin het wel bestond...
Ik ga geen preek geven over kostprijs en marges. Maar er zijn momenteel supermarkten die nog wel personeel hebben rondlopen, die nog wel bemenste kassa's hebben. En die ook zelfscankassa's hebben maar daar niet de grootste nadruk op leggen. En die concurreren nog steeds prima. Ik geef daar persoonlijk de voorkeur aan en zoek dat soort supermarkten dan ook op (mits een beetje in de buurt uiteraard).

Zelfscan vind ik verder best handig tot bijv. 10 artikelen. Een volle kar voor de week scannen (dan wel met handscanner, dan wel bij de kassa) vind ik niet fijn. Zeker als je daarna nog kan wachten tot Tina'tje tijd heeft om je te controleren want je bent weer eens kandidaat voor een steekproefcontrole. Ik kies bewust voor een bemenste kassa, al duurt dat 3 minuten langer door het wachten. Ik vind het belangrijk dat dergelijke werkplekken beschikbaar zijn voor jong/tijdelijk personeel. Heb heel wat jaren in de supermarkt gewerkt als jonge vent en dat is best waardevol gebleken voor later. Dat gun ik mensen meer, dan dat ik bedrijven hun efficiency gun.
Is die winkel met de zelfscanner dan 20% goedkoper geworden? Lijkt me niet nl.
Alles is duurder geworden terwijl we zelf meer moeten doen en dan ook nog even als mogelijke crimineel erbij bekeken worden... lekker dan.
Supermarkten waar ik kom zonder zelfscan kassa's / meer personeel zijn goedkoper. De extra 'kostenbesparing' gaat direct naar de aandeelhouders (en ook wel naar de kosten voor zelfscan kassa's en surveillance systemen :+ ).
Wat een onzin. Je doet net alsof het 20% goedkoper geworden of gelijk gebleven is.
De service is weg, de prijzen méér dan 20% hoger want schijt aan de (mede) mens/consument én ben 9 v.d 10 keer de sjaak want "steekproef". Het voorkomen/uitzien zegt geen ruk over de feiten maar de vooroordelen krijg je er gratis bij, tel uit je winst.

Het is geen geheim waarom de prijzen omhoog gingen/gaan en wat de nieuwe "formules" en methoden zijn van vandaag de dag ziet iedereen.
Boeit ze ook geen ruk, want lol, welke concurrentie, welke marktwerking?

Kom op man, naaien en graaien, beknibbelen op wat goed was, iets mooiers is het niet.
En dat met mooie AH ambience, playlist items als "it's not about the money".
Wat voelt men zich toch rijk als ze de karretjes volgooien , kijk mij nou buur, bij de AH XL, en dan met kiespijn zelf afrekenen. Lmao.
Triest eigenlijk, voor diegenen die niet zien hoe de vork in zijn steel zit en geen alternatieven kennen/hebben.
De sterk bewerkte/verwerkte massaproductie en rotzooi die men dan ook nog duur consumeert. Nee, je geld en tijd zijn imo beter af bij de kleine bakker, slager, etc.

[Reactie gewijzigd door lariekoek op 13 juni 2025 17:41]

Jazeker..... Ik doe consequent mijn boodschappen bij Albert Heijn, in plaats bij de veel goedkopere Vomar daar om de hoek. Argumenten: meer merkproducten, verser fruit, meer keus, ruimere looppaden en bovenal.... zelfscankassa's waardoor het afrekenen sneller verloopt. Nu heb ik het "geluk" dat ik als vrijgezel met een goedbetaalde baan en lage vaste lasten, maandelijks voldoende salaris over hou om dat ook te kunnen doen. Was dat anders, dan zou ik er waarschijnlijk wel 3 x over nadenken of Albert Heijn de beste keus is.
(...) En zo vervallen we langzaamaan in een soort camera/online/controlestaat. Beetje hard verwoord misschien, maar het voelt wel zo. En het gaat heel geleidelijk allemaal maar het groeit gestaag.
Alleen gebeurt de "controle" niet door "de staat", maar door private kapitalistische partijen. En dat is misschien nog wel verontrustender.
Inderdaad. Alhoewel politie/justitie beelden kan opvragen als de supermarkt aangifte doet van diefstal. Net als ze doen bij slimme deurbellen van particulieren. In zekere zin kom het ongeveer op hetzelfde neer, zij het met een omweg en zonder sleepnetachtige constructie.
Dan gaat het er nog steeds om dat je als verdachte onschuldig bent tot jouw schuld bewezen is. Bij controle door zo'n AI-systeem is elke klant een winkeldief totdat 'ie z'n boodschappen betaald heeft; "schuldig totdat onschuld bewezen is", eigenlijk. En dat vind ik op zijn minst twijfelachtig.
Ik zie zelfscannen met een handscanner anders als een flinke service. Heb de boodschappen nog maar één keer in de handen ipv drie keer en ben vele minuten sneller de winkel uit.

[Reactie gewijzigd door Dennisdn op 13 juni 2025 14:10]

Ik vind het eigenlijk niet handig. Het betekent dat ik de boodschappen moet verzamelen in de volgorde waarin ik ze in mijn tas wil hebben. Dus eerst de hele supermarkt door om een fles cola te pakken, dan terug voor de melk, dan nog verder terug voor de aardappels, dan terug naar de zuivelsectie voor de kaas, etc... En dat alles moet ik met 1 hand doen om die scanner vast te houden. Supermarkten doen toch al hun best om je zo lang mogelijk in de winkel te houden en dit maakt het nog erger.

Ja, k kan alles in een kar laden en pas aan het einde in mijn tas stoppen maar het voordeel dat je alles maar 1 keer moet vastpakken is dan ook weer weg.
Ja dat klopt, die onlogische indeling van de winkel schijnt een psychologisch kunstje te zijn om ons meer te laten kopen. En heen en weer lopen is weer een trigger voor een steekproef dus ben je dubbel slachtoffer.

Ik heb het gekraakt met een systeem van een krat voor zware spullen, een tas voor de lichte spullen en een tas voor brood, fruit en groente. En dat heeft weer als voordeel dat een steekproef ook heel vlot gaat omdat ze vrijwel alles direct kunnen scannen zonder diep een tas in te hoeven :)

[Reactie gewijzigd door Dennisdn op 14 juni 2025 06:44]

Dit is dus een zelfstandige ondernemer die dit toepast. Er wordt naar mijn idee een profiel gemaakt van elke klant. Wat wel handig kan zijn dat iemand met een winkelverbod van 12mnd er zo uitgevist kan worden, gekoppeld aan een datum wanneer dat verbod voorbij is.
Daar zit juist het gevaar. Het begint zogenaamd met ‘handig voor winkelverbod’ en voor je het weet wordt er van elke klant een profiel bijgehouden. Dan is het ineens ‘handig’ voor nog veel meer dingen. Dit soort systemen glijden altijd die kant op als je geen harde grenzen stelt. Privacy is niet iets wat je pas gaat missen als het weg is
Ik zal je even uit je droom helpen. Dat profiel is er allang. De unieke identifier is de bonuskaart. Daarna komt de app waarin je je bonuskaart kan koppelen en als je je registreert krijg je een persoonlijke bonus box. Ze weten wat je koopt, wat je lievelingsmaaltijd is, de samenstelling van je gezin, je huisdieren en of je vrouw/vriendin zwanger is etc. Winkel je ook bij de Gall&Gall, en betaal je daar met je pinpas, dan weten ze ook dat je graag gin tonic of whisky drinkt.

Het probleem voor de franchisenemer is dat er meer en meer proletarisch gewinkeld (gestolen) wordt. Als iedereen netjes voor alles zou betalen dan was deze hele AI handel niet nodig. Nu winkel ik geregeld bij de AH maar ik wordt zelden onderworpen aan een controle. Je handscanner registreert van alles, waaronder je looproute. Op basis daarvan wordt je aangemerkt voor een controle.

Waar AI in dit geval voor zorgt is dat de nette klant minder gestoord gaat worden en de winkeldief meer kans loopt eruit gepikt te worden. Winst voor jou als nette klant, en winst voor de ondernemer.

Nogmaals, het is een reactie op. Als er niet massaal proletarisch gewinkeld zou worden zou dit ook niet nodig zijn.
Ik zal je even uit je droom helpen. Dat profiel is er allang. De unieke identifier is de bonuskaart.
Ik heb geen bonuskaart en betaal contant.
Jij (of ik, want het is verder niks persoonlijks) doet er echt NIET toe voor de AH. Het is de massa die er toe doet, niet de uitzonder(l)ingen...
Maar voor WeiserMaster maakt het hier wel uit want minder gegevens worden verzameld van WeiserMaster bij contant betalen (even los van of mensen dit belangrijk vinden of niet). En daar gaat het hier denk ik vooral voor consumenten om, dat consumenten de optie blijven behouden of zij wel of niet hun privacy en biometrische data delen met een in dit geval commercieel bedrijf (waar je als consument deels afhankelijk van kan zijn, afhankelijk van of er concurrent supermarkten in de buurt zitten, iemand een moestuin heeft enzovoort).
Tenzij WeiserMaster zijn bestedingspatroon express randomized is er nog steeds een hoop data over hem te verzamelen. AH weet dat bija iedere vrijdagmiddag iemand een krat bier, een 4pack cola, een zak chips, 2 worsten en een pot dipsaus contant betaald. Dus door 1 van die items in de aanbieding te doen, vergroten ze de kans dat dat WeiserMaster blijft langskomen. Of ze zetten naast de chips die hij altijd koopt een andere aanbieding.
Ik zie het persoonlijk in gradaties als het om privacy gaat. Bedrijven proberen altijd wel wat te verzamelen of een profiel van kopers op te bouwen, maar de mate van hoeveel data en hoe gevoelig die data is zie je wel grote verschillen. Zo hoeft bijv artikelen kopen in de aanbieding nog niet iets te zeggen over biometrische data van een persoon (iemand kan het immers ook voor bijvoorbeeld een familielid kopen of voor een vrijdagavond borrel etc).
Volgens mij begrijp jij iets niet.
De bonuskaart is geheel optioneel. En dan heb je een anonieme én een persoonlijke variant.
Dit camerasysteem volgt iedereen in de winkel. En er is geen opt-out.

Bovendien denk ik dat de schade door winkeldiefstal alleen maar is toegenomen sinds de zelfscankassa's in gebruik zijn genomen.
De bonuskaart is geheel optioneel. En dan heb je een anonieme én een persoonlijke variant.
En je hebt de variant die niet aan één persoon gekoppeld kan worden.

Dat is overigens de enige "anonieme" bonuskaart. Wat AH zelf aanbiedt is pseudoniem, niet anoniem.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 juni 2025 14:07]

Ik weet dat het ding optioneel is. Je hoeft hem niet te hebben en je hoeft je gegevens niet op te geven. Precies wat @WeiserMaster doet. Die pakt de kassa.

Ik winkel al jaren met de zelfscanner en ik heb nog nooit meegemaakt dat het ding foutgevoelig is. Prijzen willen wel eens niet kloppen maar datzelfde probleem heb je ook aan de kassa. Gewoon opletten bij het scannen. De scanner maakt je ook overal in de winkel volgbaar. Alleen dan niet op beeld. Wat dat betreft ben je je privacy al kwijt zodra je je bonuskaart scant met dat ding.

Aan de andere kant: ik kan mijn kratje netjes vol stapelen en afrekenen. Ik hoef niet opnieuw het kratje uit en in te pakken, in de rij te gaan staan, of te wachten omdat iemand voor mij op zoek is naar een paar muntjes in de portemonee of tegen de cassiere gaat roepen dat het niet klopt waardoor er een discussie ontstaat en er iemand uit de winkel gebeld moet worden terwijl jij staat te wachten en alles al op de band ligt. Dat is dan het gemak. En dat vind ik waardevol.

Dat er mensen zijn die de zelfscankassa zien als een manier om boodschappenkarren vol naar buiten te duwen voor de prijs van een blikje cola (gechargeerd), dat is gewoon jammer. De opzet is zeer laagdrempelig dus ik denk niet dat het fout gaat in de bediening, ik zie zelfs ouders die hun kleine (zittend in het kinderzitje van de winkelwagen) de scanner laten bedienen. Dat doe je niet als je dan grote kans hebt op fouten. Dus er is een grote groep die de zelfscankassa ziet als mogelijkheid om diefstal te plegen. Daar komt de winkel vanzelf achter door te betrappen of als het balanzen grote verschillen laat zien.

Helaas zijn winkeldieven een feit. Ontmoedigen is al tijden gaande, maar lijkt te weinig effect te hebben. Dus nu zwaarder geschut in de vorm van AI. Het blijkt nodig. Helaas.
Ze hebben het juist zelf in de hand gewerkt (maar daar komen ze niet voor uit natuurlijk).
Kassa`s zonder personeel, beveiliging nog alleen maar op drukke dagen en dan bordje neerhangen, bij aangifte €181 boete (loopt men de zaak uit tas vol met wasmiddelen of babyvoeding).
Ik heb het gezien, 1 persoon wordt opgeofferd, 3 lopen met tassen of zelf karren naar buiten.

Sarcasm on; Blijf vooral de aandeelhouders bevoordelen franchiseondernemers ;) maar verantwoording dragen over je winkel is ver te zoeken op zo`n manier met AI, hypocriet gedrag.
Het probleem voor de franchisenemer is dat er meer en meer proletarisch gewinkeld (gestolen) wordt
Een probleem is dat vaak geclaimd wordt dat alles dat niet betaald de winkel verlaat gestolen is. Dit terwijl men foutgevoelige systemen (zelfscankassa's) introduceert waarvoor klanten geënthousiasmeerd worden om die zonder training te gebruiken. Als een kassamedewerker iets vergeet aan te slaan dan wordt dat ook niet geoormerkt als diefstal.

Zelfscankassa's zouden er niet zijn als het meer kost dan dat ze besparen. Verder gaat de koers alleen maar omhoog, dus zo slecht zal het niet gaan met AH.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 juni 2025 14:11]

In de VS worden ze steeds meer uitgefaseerd omdat ze meer blijken te kosten dan opleveren.

YouTube: Why Self-Checkout Failed to Replace Cashiers
Je handscanner registreert van alles, waaronder je looproute. Op basis daarvan wordt je aangemerkt voor een controle.
Dit is echt de eerste keer dat ik dit hoor. Heb je daar toevallig meer informatie of bronnen voor?
Waar AI in dit geval voor zorgt is dat de nette klant minder gestoord gaat worden en de winkeldief meer kans loopt eruit gepikt te worden. Winst voor jou als nette klant, en winst voor de ondernemer.

Nogmaals, het is een reactie op. Als er niet massaal proletarisch gewinkeld zou worden zou dit ook niet nodig zijn.
Wat een onzinnige omgekeerde wereld redenering. Volgens mij is een van de uitgangspunten van onze rechtsstaat "onschuldig tot het tegendeel is bewezen". Dit soort initiatieven maken iedereen een potentiële winkeldief. En "als er niet gestolen zou worden zou het niet nodig zijn" is natuurlijk ook een totale dooddoener, zo kan je alles wel goed praten.
Dus de supermarkten moeten maar accepteren dat er op grote schaal gejat wordt? Of moeten ze het idee zelfscan kassa maar opdoeken omdat een klein deel van de klanten het verpest voor de rest?

Zeg het maar ;)

[Reactie gewijzigd door asing op 13 juni 2025 18:28]

Dus de supermarkten moeten maar accepteren dat er op grote schaal gejat wordt? Of moeten ze het idee zelfscan kassa maar opdoeken omdat een klein deel van de klanten het verpest voor de rest?
Eerlijk gezegd: Ja, dat moeten ze maar. Kiezen of delen.
What he says ^^ Supermarkten introduceren zelfscan, halen daar grote besparingen mee. Keerzijde is meer diefstal. Betekent niet dat vervolgens het merendeel van de klanten die niet steelt vervolgens maar in de gaten moet worden gehouden. Dus idd: dan maar terug naar traditionele kassa's.
Dit, en dit soort proefballonnetjes hebben ook een normaliserende werking. We moeten het niet normaal gaan vinden dat we massaal geanalyseerd en bekeken worden, ook niet als het quasi anoniem is. Ongetwijfeld dat deze Bun er geen directe kwade bedoelingen mee heeft, maar "the road to hell is paved with good intentions". Diefstal is vervelend voor de winkel, maar de privacy impact is disproportioneel groot.

Wat mij betreft worden dit soort (cowboy) initiatieven direct onder streng toezicht geplaatst door de AP (al is dat ook een tandenloze tijger, zie andere bericht over de Kruidvat boete).

[Reactie gewijzigd door Evanesco op 13 juni 2025 14:05]

Ja helemaal eens, ben er geen voorstander van.
Maar het was verboden om een foto te plaatsen van notoire winkeldieven... dus nu omzeilt men dit toch eigenlijk?

En meteen wordt iedereen maar gevolgd (wat met de non-AI camera's ook al mogelijk was maar natuurlijk niet praktisch haalbaar).

Tel daarbij op dat het zelf-scan systeem eigenlijk diefstal te makkelijk maakt; express of per ongeluk. Niet meer gebruiken dus. Als een kassier/cassière per ongeluk iets niet scant dan wordt je niet meteen als dief aangemerkt. Wat mij betreft is dat de acceptabele manier.
Een petje dragen?? En het is niet zo alsof er maar een supermarkt in de buurt zit?
"De projectmanager zegt dat de camerabeelden maximaal twee weken worden bewaard en daarna volledig worden verwijderd."

De originele filmbeelden zullen ze idd verwijderen maar de feature data afkomstig uit de beelden zullen ze natuurlijk bewaren want deze informatie is goud waard.

"en woordvoerder van de supermarktketen heeft aan Tweakers laten weten niet op de hoogte te zijn van de interne pilot van Bun om te onderzoeken of de AI-technologie ingezet kan worden voor onder meer het spotten van winkeldieven"

Ja dit klinkt allemaal heel mooi en nobel maar deze data kunnen ze later natuurlijk ook voor andere doeleinde gebruiken (persoonlijke reclames) of doorverkopen aan marketingbureaus. Zo kom je steeds meer een in grijs gebied terecht waarbij de privacy meer en meer geschonden gaat worden.

[Reactie gewijzigd door Mol_1248163264 op 13 juni 2025 13:45]

Maar daar hebben ze die camera's niet voor nodig? Als je een telefoon bij je hebt, kunnen ze je al een heel end volgen. (En al helemaal als je een bonuspas hebt)
Met Camera beelden heb je veel meer informatie dan alleen telefoon en of bonuskaart. Hoe loop je door de winkel, waar blijf je langer staan. Welke schappen loop je direct voorbij en welke producten pak je uit het schap en of leg je weer terug. Aan je gedrag kunnen ze beter bepalen wat voor soort consument je bent, waar je (koop) interesses liggen.

[Reactie gewijzigd door Mol_1248163264 op 13 juni 2025 14:18]

Maar dat kun je ook doen door het bluetooth/wifisignatuur van een telefoon te volgen. Daar heb je echt geen camera's voor nodig. (het pakken en terugleggen van producten wel natuurlijk, maar het 'hoe je door de winkel loopt' kunnen ze nu ook al, als ze dat zouden willen. Dit is echt veel specifieker. (het detecteren van afwijkend gedrag))
Maar dat kun je ook doen door het bluetooth/wifisignatuur van een telefoon te volgen
Die kun je uitzetten, heh?
En Android en iOS proberen dit soort tracking al te frustreren en vervuilen middels MAC randomization, waarbij de netwerk adapter elke paar minuten volledig van identiteit wisselt.
Uitzetten. Dat doen ongeveer nul mensen als ze een winkel inlopen (maar het zou in theorie kunnen) en het automatisch roteren: Android en iOS roteren iedere 24 uur wat ik zo kan vinden (allicht dat je een bron hebt over die paar minuten?). Het doel hiervan is zover ik weet om her-bezoek tracering moeilijker te maken.

Maar al zou het iedere paar minuten zijn:
Moment 1: MAC abc: 12db op die antenne, 13db op die antenne, 14db op die antenne.
Moment 2: MAC abc verdwijnt spontaan en MAC cba wordt spontaan zichtbaar: 12db op die antenne, 13db op die antenne, 14db op die antenne.


Ik denk dat ze relatief makkelijk de boel kunnen traceren als ze het zouden willen.
Ik denk dat de toevoeging van AI betekent dat videobeelden gekoppeld worden aan gedrag.
De afstand tussen je ogen bijvoorbeeld, kán in de blackbox van AI, de trigger zijn voor 'extra aandacht.'
We weten niet en kunnen niet voorzien welke onderscheidende kenmerken AI gaat 'ontdekken.' Misschien wel geslacht of huidskleur of een bizarre combinatie van looproute, twijfelgedrag, schoeisel, enzovoort.
Volgen is het doel niet, maar wel AI trainen met véél data van winkelklanten die zich vervolgens kunnen afvragen of ze bij binnenkomst al 'verdacht' zijn.

Overigens denk/vind ik dat we als (nietsvermoedende) leverancier van AI trainingsdata op de hoogte moeten zijn. Niet met een waarschuwingsbord, maar met een deugdelijke afstandsverklaring van ons eigendomsrecht.

Dit kun je net zo behandelen als portretrecht.
Zoekt aardig de grens op van wat nog mag binnen de AI Act:
AI Act | Shaping Europe’s digital future

AI Act prohibits eight practices
...
Individual criminal offence risk assessment or prediction
...

High risk
...
AI systems used for remote biometric identification, emotion recognition and biometric categorisation (e.g AI system to retroactively identify a shoplifter)
...

High-risk AI systems are subject to strict obligations before they can be put on the market:
  • adequate risk assessment and mitigation systems
  • high-quality of the datasets feeding the system to minimise risks of discriminatory outcomes
  • logging of activity to ensure traceability of results
  • detailed documentation providing all information necessary on the system and its purpose for authorities to assess its compliance
  • clear and adequate information to the deployer
  • appropriate human oversight measures
  • high level of robustness, cybersecurity and accuracy
Individual criminal offence risk assessment or prediction
Als dit verboden is onder de AI act, dan zoeken ze niet de grens op - maar stappen ze er al overheen.
"Individueel" vereist namelijk niet dat je de identiteit van een individu volledig kent. Enkel dat je er een identificeerbaar pseudoniem op plakt, een interne identifier, waarmee alles vastgelegd over "persoon X" correleert - in tegenstelling tot het bijhouden van enkel geaggregeerde gegevens over een hele groep winkelpubliek.
En wat nou als 88% van bijvoorbeeld ‘dikke mensen’ steelt, dit leert de AI en geeft het een hoger risico profiel. Als het 79% mannen zijn, doet het dit ook.

En wat als het 85% blanke mense het doen, mag dit dan weer niet gebruikt worden? (Of andersom, maakt even niet uit wat)

Dit is gewoon een oprechte vraag en discussie. Hoe gaat men hier met feitelijke statistische data om?
AI weet niet wie er steelt, alleen wie betrapt wordt op stelen.
Dus het profiel wordt gebaseerd op degenen die er slecht in zijn.

Overigens hoeft er geen profiel gemaakt te worden obv uiterlijke kenmerken. Looppatronen, bewegingen en algemene gedragingen kunnen dit ook vormen.
Tenzij dergelijke zaken niet alleen bij crimineel gedrag horen, maar ook bij een specifieke combinatie van uiterlijke kenmerken, zit je denk ik wel even goed.
Of op basis van wie er door mensen (met dus de al dan niet bewuste vooroordelen) gecontroleerd worden. Bij meer controles op een bepaalde doelgroep zul je ook vaker een winkeldief vinden bij die doelgroep. Zo 'lekken' bestaande vooroordelen automatische systemen in...
Dit soort systemen maken 'skeletten' van mensen om afwijkend gedrag te detecteren. Het voegt niets toe om individuele eigenschappen van personen te volgen voor dit soort zaken. Want dat weten de notoirre dieven dan ook, en dan zorgen ze ervoor dat ze hun haar rood verven of juist een groene trui dragen (als het bekend wordt dat mensen in blauwe truien meer stelen).
Waar wordt deze data opgeslagen / verwerkt?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.