Financial Times: Huawei bouwt complete eigen chipfabriek

Huawei bouwt naar verluidt een complete eigen halfgeleiderproductieketen in een buitenwijk van Shenzhen in China. Het bedrijf kan vanwege exportbeperkingen van de Verenigde Staten geen geavanceerde chips van bijvoorbeeld TSMC kopen.

Hoewel Huawei de bouw van de fabriek niet publiekelijk erkent, meldt de Financial Times op basis van satellietbeelden, een bezoek in de buurt van de faciliteit en gesprekken met anonieme betrokkenen dat het Chinese bedrijf sinds 2022 met de bouw bezig is. De fabriek zou bedoeld zijn om over grofweg een jaar een Ascend-AI-soc voor smartphones te maken op basis van een 7nm-procedé.

Het gaat om een cluster van drie grote fabrieksgebouwen, die bij elkaar in ieder geval voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de productieketen van geavanceerde chips. Huawei zelf beheert volgens de krant een van de drie gebouwen, terwijl de twee andere locaties van SiCarrier en SwaySure zouden zijn, respectievelijk een waferfabrikant en een geheugenchipmaker.

Het zouden volgens Huawei onafhankelijke bedrijven zijn, maar de Financial Times schrijft dat de bedrijven ondanks een eigen bedrijfsstructuur nauw verbonden zijn met Huawei. De bedrijven zouden bijvoorbeeld voormalige Huawei-medewerkers inhuren en onderling technologieën delen. SiCarrier zou zelfs het resultaat zijn van een project van een Huawei-lab. De bedrijven worden gedeeltelijk door de lokale overheid gefinancierd, zo schrijft de krant.

Huawei staat sinds 2019 op een zwarte lijst van de Verenigde Staten waardoor er exportbeperkingen gelden. Het bedrijf kan daardoor geen chipfabricagemachines van ASML aanschaffen of chips van bijvoorbeeld TSMC of Intel afnemen. Volgens een analist is de strategie van Huawei om de gehele productieketen van geavanceerde chips zelf te doen 'ongeëvenaard'. Geen enkel bedrijf zou dit ooit hebben geprobeerd.

Huawei-fabrieken in Guanlan, Shenzhen
Bron: Planet Labs, via Financial Times

Door Yannick Spinner

Redacteur

06-05-2025 • 19:10

58

Submitter: yevgeny

Reacties (58)

58
58
31
2
0
21
Wijzig sortering
De Chinese mentaliteit is er altijd al een geweest van de lange adem, dat zie je terug met de “tien jaar plannen”. Wat dat betreft gaan ze niet wachten op opheffing van de sancties en gaan ze nu zelf proberen met hard werken om er zelf te komen, met een interne markt als die van hun is er kunde en kennis zat.

(Hier volgt een off-topic rant…)
Verder vraag ik mij af hoe wij in het westen hier met al onze bureaucratie tegenop gaan boksen, je merkt het in de kleine delen van de samenleving al dat alles hier soms onnodig traag gaat terwijl in China de partij zegt en de bedrijven doen.

Ook heb je in China geen fratsen zoals een ASML die dreigt met vertrek en dat wij dan braaf ons moeten aanpassen en zeggen “nee wacht aub niet weggaan”, in China pakken ze dan gewoon je bedrijf van je af, hup van de staat, veel plezier meneer CEO de zakkenvuller.

“Oh dus jij wilt dat wij dat ook hier doen?”

Dat zeg ik niet, maar ik vraag me eerder af hoe wij ons staande houden als wij maar slinken door alle vertragingen die wij onszelf opleggen.

Actueel voorbeeld: Geen huizen bouwen vanwege CO2 om vervolgens te klagen over vergrijzing… ja heel gek dat de jonge generatie - welke kinderen zouden kunnen maken - eerst wacht op hetzelfde als wat hun ouders hen konden bieden. Dat gaat er zo nooit komen, terwijl vergrijzing letterlijk iedereen raakt in een maatschappij.

Daarnaast: je kan niet “en en” hebben. Het is of:
1. Vergrijzing is slecht dus CO2 uitstoot zal van de prioriteitenlijst moeten en bevolkingsgroei stimulatie op een.
2. Vergrijzing valt wel mee dus CO2 aanpakken is nu even belangrijker.

Maar op de NOS zie ik met regelmaat beide terugkomen, en moeten wij somehow braafste van de klas zijn.

En voor de wijsneuzen: ja wij stoten veel uit relatief gezien, maar eerlijk is eerlijk, moedernatuur kijkt niet naar “relatief”. Daarnaast zit ons bevolking grotendeels in het koppen climate type “CFB” en een groot deel van de Chinese bevolking in CFA of zelfs tropischer dan dat (steppe bevolking is relatief laag), dus ook die vergelijking valt wel mee, maar toch moeten wij omwille van bureaucratie de braafste blijven.

*zucht* rant over :)
.

Ook heb je in China geen fratsen zoals een ASML die dreigt met vertrek en dat wij dan braaf ons moeten aanpassen en zeggen “nee wacht aub niet weggaan”, in China pakken ze dan gewoon je bedrijf van je af, hup van de staat, veel plezier meneer CEO de zakkenvuller.
ASML dreigt helemaal niet, maar probeert te overleven. Emigratie is nodig voor ASML om genoeg opgeleide mensen in te dienst hebben, zelfde geldt voor de toeleveranciers. Als de overheid deze emigratie niet ondersteunt door genoeg huisvesting, internationale scholen voor de kinderen etc of zelfs dreigt om de emigratie te stoppen, wat zou jij dan als bedrijf doen, je erbij neer leggen of een overheid opzoeken die wel het bedrijf ondersteunt in zijn groei. Altijd goed om te weten, TSMC was er zonder Philips nooit geweest, maar Philips had het alleen met Nederlanders ook niet voor mekaar gekregen, het is dankzij de hoog opgeleide Ieren die daar in Taiwan heel veel voor mekaar gekregen hebben. ASML is een bedrijf dat in groei tegen gehouden wordt door nationalisme, door landsgrenzen etc
25% van de wetenschappelijke studenten is buitenlands (2023) en binnen 5 jaar na afstuderen is 75% weer vertrokken, hoe nuttig is dat?
Onze bevolkingsgroei is al volledig toe te wijden aan migratie en ASML kan iedereen over laten komen die ze willen. Maar dat is nogsteeds niet genoeg?

Misschien moeten we meer doen om nuttige opleidingen te stimuleren. Of moeten bedrijven zelf eens meer bijdragen aan de omgeving zoals Philips vroeger deed, tegenwoordig is het alleen maar nemen.

Bedrijven als ASML gaan gewoon waar het geld zit. Herinner me nog een aantal jaar terug dat ze een tak in België opende omdat die meer subsidie gaven dan Nederland.

[Reactie gewijzigd door Rogers op 6 mei 2025 22:52]

Dit lijkt ergens wat zwart wit, zonder buitenlandse studenten zijn sommige studierichtingen niet levensvatbaar. Er zijn dan gewoonweg te weinig studenten.

Het feit dat er veel keuze is aan verschillende opleidingen dient dus net zo goed het doel van studenten uit Nederland.

Verder kan je heel veel leren van mensen uit andere culturen.
En tijdens de studie betalen ze vaak de volle mep, tienduizenden euro's collegegeld per jaar. Daarbij huren ze een kamer of woning en genieten ze van het studentenleven, allemaal geld dat onze economie binnen komt en o.a. naar de universiteiten gaat. Weet niet wat het netto resultaat is maar ben erg benieuwd, zeker als 25% daarna ook blijft om verder bij te dragen.
Dit is echt een opmerking van iemand die denkt dat ASML nog steeds ontzettend veel mensen aan het aannemen is. ASML heeft de afgelopen paar maanden maar nog mondjesmaat nieuwe mensen aangetrokken.

ASML loopt dit en afgelopen jaar erg terug qua projecten, er zijn meer dan genoeg opgeleiden die met de duimen zitten te draaien. Mocht er echt een bepaalde competentie missen, dan trekt ASML echt wel de portemonnee en komt er gewoon iemand uit het buitenland.

Dus ja ASML zit zeker wel te dreigen en probeert het onderste uit de kan te halen. Wat hun goed recht is natuurlijk.
ASML neemt mensen aan met ups en downs, ontslaat soms ook mensen, nu zit de industrie weer in een ‘dipje’. Er komt binnenkort weer een golf van open spots. Bovendien is het niet alleen ASML, maar ook een heleboel leveranciers van ASML die opgeleide mensen nodig hebben.

Dat ASML terug loopt qua projecten en mensen met de duimen zitten te draaien?? Kan je da bewijzen 😂

Verder moet je me eens uitleggen hoe ASML bedreigd, het enige wat ze gedaan hebben is reageren op de migratie plannen, ASML heeft meer opgeleide mensen nodig, vind deze niet snel genoeg en haalt ze uit het buitenland, als dit met de toekomst plannen niet meer lukt of moeilijker wordt, dan ben je als bedrijf verplicht om oplossingen te zoeken buiten het land, hoe is dit een bedreiging als je zelf als bedrijf belemmerd wordt? Verder komt de overheid zelf met geld aangeboden om ASML als het ware ‘om te kopen’. ASML vraagt er niet om.
Er komt binnenkort weer een golf van open spots
Wat is binnenkort? Verwachting is dat eind 2027 de industrie weer gaat aantrekken, dan zullen inderdaad weer en masse mensen worden aangenomen.

Dat ASML terug loopt qua projecten en mensen met de duimen zitten te draaien?? Kan je da bewijzen 😂

Jij denkt dat ik mijn loonstrookje ga uploaden ofzo? ASML is bezig met cost-down aangezien NXE3800 en EXE5000 simpelweg te duur zijn, dit is ook voelbaar op projectbasis. Duimen draaien is een hyperbool, mensen worden natuurlijk gewoon bezig gehouden met verbeterprojectjes/sustaining, er is echter zeker wel een groot verschil met 1 jaar geleden.

Je laatste alinea is puur gebaseerd op could be/maybe, zoals ik al eerder typte, ASML wil het onderste eruit halen en dat mag.

[Reactie gewijzigd door Makkerman op 7 mei 2025 14:06]

Dat je een loonstrookje hebt, maakt het alleen maar erger, zou effe de CoC doorlezen….
Ah een klassieker. Geconfronteerd met iemand die meer kennis van zaken heeft dan jij, je persoonlijk aangevallen voelen en daardoor met zo'n kansloze oneliner komen. Je had ook niks kunnen typen hoor :+

Misschien even doorlezen wat COC is trouwens, want volgens mij bedoel je wat anders dan dit:
https://www.justis.nl/en/products/certificate-of-conduct
Pfff, ASML CoC: ASML code of conduct, en al die jaarlijkse trainingen over interne informatie delen van ASML, je voordoen alsof je correcte informatie hebt over interne projecten en deze dan ook nog verspreiden op het net, of de informatie nu correct is of niet, en dan nog niet CoC begrijpen, ni weten wat je ondertekend hebt, meer hoeft hier niet gezegd te worden
Pfff wees dan duidelijk met exact wat je bedoelt er is namelijk ook een huishoudelijk regelement van ASML en je tekent het COC(VOG in het nederlands).
En tuurlijk moet er wel meer gezegd worden. Alle informatie die ik gedeeld heb is online te vinden verspreid over een veelvoud van artikelen en valt daar dus niet onder. Ik weet prima hoeveel en wat ik kan zeggen.

Je blijft proberen het op deze boeg te gooien omdat je simpelweg fout zit.
Kansloos, je neemt geen info tot je en probeert te zwarte pieten wat erg jammer is. Hopelijk ben je zo niet op werk wanneer een collega het bij het rechte eind heeft en je hem op allerlei manieren probeert te ondermijnen.

Leesvoer voor je:
https://www.kscconference...-and-Customer-Roadmap.pdf
https://eindhovennews.com.../asml-plans-to-cut-costs/
https://www.asml.com/en/p...ystems/twinscan-nxe-3800e
https://www.asml.com/en/p...systems/twinscan-exe-5000
https://www.bnr.nl/nieuws...t-mensen-worden-ontslagen
https://www.ed.nl/eindhov...6e-410f7a3f8172&auth_rd=1

[Reactie gewijzigd door Makkerman op 9 mei 2025 12:41]

Euhm, welke ASML published artikel heeft het over het stijgen of dalen van de ASML projecten en over het duimen draaien van werknemers? Nogmaals, verder nutteloos om de discussie hier te voeren.
De Chinese mentaliteit is er altijd al een geweest van de lange adem, dat zie je terug met de “tien jaar plannen”.
  • 1 kind politiek die heel wat problemen heeft opgeleverd
  • De huizenmarkt is enorm opgeblazen.
  • Gaan we iets verder terug in de tijd: The Great Leap Forward... ook niet bepaald een succes.
Zomaar een paar voorbeelden waaruit blijkt dat het met dat langetermijndenken toch wel tegenvalt aangezien iedere econoom veel van deze onderdelen al ver van tevoren zag aankomen.

[Reactie gewijzigd door Zyphlan op 7 mei 2025 04:25]

Tja het is makkelijk om kritiek op anderen te hebben.
Zullen we ook in onze eigen spiegel kijken?
- ons milieu in Nederland. We vinden dat de Chinezen het zo slecht doen. Tjaaaaa stikstof, gronduitputting, waterkwaliteit. Fijnstofuitstoot. Geluidoverlast. Alles blijft hetzelfde of er is in ieder geval alleen beweging bij het welvarende stille midden. De rest is te te belazerd om te willen veranderen omdat ze denken dat ze dan verlies ondergaan. En dan stemmen ook nog eens met alleen onze 'l*l'. Ik bedoel we doen alles op onze eerste emotionele reactie. En we stemmen politici die dit fenomeen alleen maar bevestigen. Tja. Ik moet dan toch vaststellen dat een soort neo communisitisch regeringsvorm met kapitalistische trekjes op dit moment de wedstrijd wint in het overwinnen van onze grote problemen. Zij DOEN het goede. En natuurlijk gaat daar ook veel fout, maar het lijkt wel in ieder geval voor de gewone chinees iets op te leveren. Dat kan ik in Europa niet zeggen. Er is geen enkel verhaal over hoe wij het met zijn allen beter krijgen. Ben je met pensioen en je wil na het opgroeien van je kleinkinderen naar een warmer zuidelijk land? De administratieve nachtmerrie die dat is in beide landen. Er is werkelijk niks wat geregeld is op Europees niveau. Want oh dan zijn we de waarde van de euro in Portugal en in Nederland gelijk aan het trekken. Of Bulgarije en Nederland. Het verschil in waarde van de Euro is stuitend en bedoeld om goedkope arbeidskracht te kunnen importeren. etc .etc. Er is een hoop aan het Europees project wat verbeterd moet worden. En het wordt eens tijd dat we ophouden met dit provinciale kapitalistische geneuzel wat een te langzame vooruitgang brengt voor jouw en mij. Maar ja. Ach het is maar een mening ;-)
Zij doen het goede.
https://www.carbonbrief.o...hed-10-year-high-in-2024/

"The country began building 94.5 gigawatts (GW) of new coal-power capacity and resumed 3.3GW of suspended projects in 2024, the highest level of construction in the past 10 years.
All of this stands in 'direct conflict' with Chinese president Xi Jinping’s pledge in 2021 to 'strictly limit the increase in coal consumption' between 2021 and 2026, the report says, as well as China’s 2030 carbon-peaking action plan. It adds:"
Ja, ze bouwen ook veel groene energie, maar het is een beetje vergelijkbaar met Pablo Escobar: die bouwde ook scholen voor de armen. Beloftes van de Chinese overheid zijn het papier niet waard waarop ze geschreven worden (zie bijvoorbeeld Hongkong).
Lijkt wel in ieder geval voor de gewone Chinees iets op te leveren.
Dat is relatief. Als ik mijn Chinese vrienden vertelde over het aantal vakantiedagen, pensioen, AOW, uitkeringen en subsidies die we in Nederland hebben, stonden ze me aan te kijken van... je maakt een grapje, toch? Je kijkt alleen naar de grote steden.
"On 28 May 2020, Li Keqiang, the Premier of China, said during the Press Conference of the Premier of the State Council at the end of the two sessions that 'China has over 600 million people whose monthly income is barely 1,000 yuan (USD 140)."
Wikipedia: Poverty in China

En ik moet lachen als je klaagt dat we in Europa regels niet gelijk getrokken hebben. Je bent bekend met het Hukou-systeem in China? Het is een soort paspoort voor binnen China. Heb je er een van Beijing, dan komen daar nogal wat leuke sociale zekerheden bij. Boeren en mensen zonder een tier 1 Hukou worden echt als tweederangs burgers gezien. Ze kunnen geen aanspraak maken op dingen als onderwijs in de steden waar ze werken, omdat daar de banen zijn, terwijl de voordelen gaan naar de lokale Hukou-houders.

Wikipedia: Hukou

Niet alles is zo mooi als het lijkt in China, en ik kan je verzekeren: nee, je wilt echt geen regeringsvorm waarin je dit soort dingen niet kunt veranderen, omdat de overheid alles bepaalt. En als jij daartegenin gaat, dan verdwijn je :). Er is genoeg mis met een democratie, maar vergeleken met een dictatuur...
Ik snap je punt, anderzijds is duurzaamheid niet iets bureaucratisch, maar een noodzaak om als mensheid op de lange termijn te overleven op deze aardkloot…

Zelf denk ik dat we ons pas echt gaan realiseren waar we als mensheid mee bezig zijn, wanneer we de harde gevolgen gaan merken.
Ik geef Mosterd volledig gelijk.

Europa is zelfgenoegzaam en pretendeert aan de voorkant van de menselijke evolutie te staan.

Ik bestelde laatst specialistische (metalen+coating) connectors in bulk voor een drol uit China.

Techniek is leuk, alles wat gemaakt wordt kun je zelf regelen is het credo. Het kostte me aardig wat tijd om dit na te tekenen met identieke toleranties.

Dan komt de pret. Er is niemand, werkelijk NIEMAND in Europa of de VS die de constructie + afwerking kan regelen voor me. NIEMAND. Laat staan voor de prijs die zij rekenen. Ik kan het niet fixen met beschikbare CNC-machines, 3d printers, coating-badjes, DIY chemische zuurkast oplossingen zonder een enorme investering te vragen aan de baas die hij nooit zal doen.

Dat doom- (en terechte) scenario over het milieu dat instort is naar mijn idee niet meer het probleem waar we aan ten onder gaan.
Dat economische achteruitgang een even grote bedreiging volgens jou is dan ecosystemen die instorten, laat goed zien hoe erg kapitalisme in ons systeem zit.

We hebben het als mensheid miljoenen jaren gedaan zonder bedrijven.

Ik ben echt niet voor terug naar de steentijd, maar een beetje minder consumeren (en mensen) is niet het einde van ons leven…
Dat economische achteruitgang een even grote bedreiging volgens jou is dan ecosystemen die instorten, laat goed zien hoe erg kapitalisme in ons systeem zit.
Dat is een complete misvatting.

Ik accepteer kapitalisme als een vasstaand feit met ernstige beperkingen, welk alternatief je ook voorstelt is een symbolisch-theoretische exercitie omdat het op hetzelfde neerkomt (evolutie), iemand wil dit de ander wil dat, voilà.

Als de supermarkt een maand geen toevoer heeft stort het systeem in, dit geldt inmiddels voor de hele wereld, zie de onrusten als gevolg van de oorlog in de graanschuur van de wereld.

Dat beperkte kapitalistische systeem heeft ervoor gezorgd dat we met zoveel mensen tegelijkertijd op deze aardbol kunnen rondlopen en dat komt ergens vandaan. Dat de ecosystemen uit balans zijn is het gevolg van de aanwezigheid van teveel mensen op deze aardkloot. Die natuurlijke ecosystemen zijn niet iets wat je kunt beobachten als mens maar waar je onherroepelijk onderdeel van vormt. Je hoeft nooit te kunnen begrijpen hoe de mens tot stand is gekomen behalve dat dit een bizar complexe samenstelling van omstandigheden is die niet te herproduceren zijn elders.

Wat ik hier aangeef is dat als je geen gereedschap meer maakt de boel gegarandeerd instort. Als je wilt dat jouw ideeën de beste kansen hebben zul je dat hier moeten regelen.

Niet vrijblijvend roepen dat iedereen maar minder moet consumeren want de mens groeit exponentieel, het is dus flauwekul. De gemakzucht om dit kapitalisme te verwijten spat ervan af. Ga zelf maar minder Tweakeren, kost ook natuurlijke resources.

Dus wat stel je voor? Als lemmingen de afgrond inspringen? Een "eerlijk" communistisch systeem dat nog veel harder grondstoffen uit de aarde trekt zonder verantwoording? Denk je dat "iets minder" consumeren daadwerkelijk 100+ jaar vervuiling en leegtrekken de rekening gaat effenen?
Zoals ik las... dat we in ons land geen spoorlijn aan kunnen leggen. Lukt gewoon niet. Al dat soort projecten.
Zelfde met zakendoen. We doen liever geen zaken dan wel. "Ik betaal vooraf hoor" - "nee u bent niet kredietwaardig en ook te klein".
Dat soort dingen.
Ik vind het heel erg zonde en ga hierna uitloggen uit frustratie :)

De kennis en creativiteit is er namelijk echt wel. Echt wel. Laatst verbaasd over een bankwerker die zelf vrachtwagenkranen bedacht heeft die door heel Europa rondrijden.
De implementatie is anders wel volledig bureaucratisch. Dat is geen vereiste maar wel hoe het hier gedaan wordt.
Grappig dat je het over vergrijzing hebt, dat is in China nog veel erger dan hier en al hun plannen helpen zo goed als niets
Cause/effect gevalletje. In China hebben ze roosters van 6-1 en van 8 tot 8, dat is hier minder aan de orde en zal ongetwijfeld ook een rol spelen.

Ding is wel dat als de Chinese overheid het echt een probleem zal vinden dat ze sneller kunnen schakelen dan wij dat kunnen.
Soms kunnen ze dat inderdaad, maar regelmatig ook niet en door hun politieke structuur is het vaak ook niet eens de juiste oplossing die ze proberen doorvoeren.

Vergrijzing, lie flat beweging, corruptie, het zijn allemaal voorbeelden van problemen waar ze toch geen oplossing voor lijken te vinden. Hun aanpak van COVID was in het prille begin een ramp, dan een harde maar effectieve aanpak en die ze dan weer te hard hebben doorgevoerd tot ze plots weer alle remmen los lieten. En dat patroon zie je wel vaker terug, het is van 0 naar 100 van de ene dag op de andere.

Kijk ook naar wat voor rampen er allemaal doorgevoerd zijn onder Mao omdat hij zo machtig was en er niemand was die hem in check kon houden. Xi is goed op weg om even machtig te worden als Mao.

Nu, er zijn zeker ook positieve voorbeelden, de investeringen in hernieuwbare energie en nucleaire energie is fantastisch voor de strijd tegen de klimaatverandering. Ik zou zelfs durven zeggen dat China er eigenhandig voor heeft gezorgd dat we niet meer richting klimaatramp afstevenen.
Ze zijn volgens mij aardig aan de weg aan het timmeren met ai en robots. Maar goed dat doen wij ook.
Over je rant, zo lijkt het vaak of wordt het vaak in de media gebracht.
Er zijn wel degelijk belangrijke punten waarin 'onze' methode beter werkt, zeker op de lange termijn.
Dit is ook wel te zien in de geschiedenis.

- Zonder kritische tegenstem zijn autoritaire systemen veel gevoeliger voor fouten in beleid. Kijk bij. naar China's vastgoedcrisis.
- "Bureaucratie" is vaak een belangrijk vangnet tegen willekeur. Bureaucratie geeft stabiliteit en voorspelbaarheid die juist investeringen aantrekt.
- Rechtszekerheid en beschermen an intellectueel eigendom trekt sneller bedrijven en talent aan.

China's snelle groei kwam grotendeels door het inhaaleffect. De groei is nu zeer beperkt, en nu China meer aan de top komt qua technologie/economie worden ook vaker de nadelen van autoritair beleid duidelijker.

Al met al hebben beide systemen voordelen. De geschiedenis leert dat autoritaire systemen op de lange termijn tegen problemen aanlopen. In situaties van een inhaalslag maken werkt het autoritair beleid effectief.

Wat ook wel lastig is, is dat China zo min mogelijk negatieve informatie naar buiten brengt over de status van de economie en het land. Waardoor een realistisch beeld vaak lastig te vormen is.
Ons systeem? Hoe zijn de witte mensen de meesters geworden op deze planeet? Niet door onder een boom te mediteren over mensenrechten en democratie :X
Vreemde titel "Huawei bouwt complete eigen chipfabriek" Een fabriek is toch altijd compleet ?? Wat zou anders een "niet complete chipfabriek" zijn ? Als bedoelt is "Huawei bouwt compleet eigen chipfabriek" dan zou Huawei zelf de bouw geheel gaan doen? Heb de indruk dat de laatste tijd de nieuws items slechter en slechter geschreven worden en in elk geval onduidelijker. Niet dat ik een held in taal ben, maar als het mij al opvalt....
Domme Nederlanders, domme Europeanen.
Dat Europa met Frankrijk als financiële bonus wetenschappers binnen wilt halen is een soort zet die vaker moet gebeuren. Echt een top zet.

Ze moeten hier in Nederland/Europa dus net zoals de Chinezen complete ketens opzetten en het Europees houden zonder US inmenging. Of dat nu in Farmaceutische industrie, chips, eBussen of accu’s zijn; je houd alles kort en handelbaar zonder €200 miljoen kwijt te raken. Controle door een Europees orgaan is dan ideaal om rare kosten tegen te gaan.
Een fabriek hoeft niet compleet te zijn. Als niet de gehele productielijn er staat is hij niet compleet om chips te maken (mogelijk wel om wafers te maken) . In dit geval betekend het dus dat alle processen om een chip te maken daar uitgevoerd kunnen worden, van wafer tot getest eindproduct. Bij Philips heb ik in de zomer tijdens mijn studie in meerdere fabrieken gestaan die deelproducten maken. De wafer en het eindproduct test deel. De overige stappen werden daar op een andere locatie in NL gedaan.

Compleet eigen fabriek gaat hier niet op omdat de fabriek volgens de tekst van 3 verschillende bedrijven is en niet volledig in eigen beheer/controle.

[Reactie gewijzigd door SunnieNL op 6 mei 2025 20:57]

Wat voor chipmachines hebben ze daar dan staan?

Nikon en Canon kunnen - voor zover ik altijd begrepen heb - de nieuwste chips niet (productief) maken.

En ASML mag geen machines meer exporteren.
Allemaal tweedehandsjes zonder service van ASML?

Nikon met trager procede oid? Alleen chips op een groter procede?
Huawei is druk bezig met het ontwikkelen van een eigen euv lithografie machine.
Ik vraag me af wat de achterstand dan nog is. ASML is toch zelfs al bezig met de opvolger van High-NA?
Goed punt. Hoorde van familie die in de chip toeleverings keten zit dat hun niche nu al concurrentie heeft van acht concurrenten. Veel daarvan zoals ik het begreep in China en aanverwante landen in de oost. Hij gaf aan dat china binnenkort ons waarschijnlijk voorbijstreeft. Sommige Amerikanen in de engineering kolom zijn dezelfde mening toegedaan en verwoorden het aardig. Kijk ca vanaf 30 minuten... YouTube: German Engineering At Its Best: Tearing Down the New Volkswagen APP5... 'On a positive Note' het is voor ons nog niet te laat zoals de video laat zien. Maar het is wel een teken aan de wand dat de Chinese markt nu al zo groot is dat volkswagen eerder daar een auto introduceren dan hier. Dat zegt kennelijk iets over het conservatisme in tech van de gemiddelde Europeaan?

[Reactie gewijzigd door oks op 7 mei 2025 08:17]

Geen idee. Denk dat er buiten Huawei weinig mensen op de hoogte zijn van de voortgang bij Huawei. Sommige bronnen geven aan dat er dit jaar een prototype verschijnt en volgend jaar massa productie begint. We gaan het meemaken.
Zie je bij veel Chinese bedrijven als bijvoorbeeld BYD dat ze zoveel mogelijk van de keten zelf controleren en vervolgens erg concurrerend kunnen opereren…

Laat ook direct het nadeel van het isoleren van landen en bedrijven zien, het versneld de noodzaak voor eigen ontwikkelingen en innovaties.

Waarschijnlijk was deze stap sowieso wel genomen, maar met minder prioriteit.
Zie je bij veel Chinese bedrijven als bijvoorbeeld BYD dat ze zoveel mogelijk van de keten zelf controleren en vervolgens erg concurrerend kunnen opereren…
En Westerse bedrijven altijd maar aangeven dat ze omwille van groei zichzelf opsplitsen omdat dat beter is vovoor hun "core" producten en dat het economisch beter / concurrerender is om opgesplitst verder gaan (denk aan een Philips).
Dat is altijd een slinger beweging. eerst diversifieren en een groter portefolie & markt aandeel krijgen. Dan is het te groot en afsplistens maar tot op de core, dus verwacht binnen een 5 a 10 jaar dat ze weer gaan diversifieren.
China blijft niet stil zitten onder de exportrestricties van de VS en gaat alles zelf ontwikkelen.

China’s In-House EUV Machines Reportedly Entering Trial Production In Q3 2025, Utilizing An Approach That Offers A Simpler, Efficient Design; SMIC & Huawei To Benefit Greatly
https://wccftech.com/chin...al-production-in-q3-2025/

China Has Managed To Successfully Surpass South Korea In All Categories Of Semiconductor Technology, At Least According To A Survey Of Local Experts
https://wccftech.com/chin...eers-from-tsmcs-hometown/
Ze willen het wel zelf ontwikkelen maar het is nog lang niet duidelijk of ze het ook kunnen. Niet voor niets staat er een foto van een ASML machine bij je eerste referentie. Het artikel staat vol van de speculatie. Wellicht kunnen ze in 2026 beginnen met de productie van EUV machines. Ja misschien ook wel niet.

Je tweede referentie gaat erover dat China tracht buitenlandse engineers met ervaring naar China te lokken. Die hebben ze hard nodig om hun achterstand in te halen. Maar dat is nog niet zo eenvoudig.

De artikelen geven alleen maar een onderbouwing hoe lastig China het heeft met de sancties.
Logische ontwikkeling imho. Als je gehinderd wordt door allerlei opgelegde beperkingen ga je zoeken naar alternatieven. Het oprichten van een eigen fabriek is er daar één van.

Verder ook geen slechte ontwikkeling, op de lange termijn geeft dit ook wat extra concurrentie voor de bestaande producenten. Dat houdt de concurrentie scherp, wat op lange termijn ook weer gunstig is voor de markt, en dus de consument.
Concurrentie vanuit China is niet goed voor de markt of consument, omdat het geen eerlijke concurrentie is.

De wisselkoers tussen de Yuan en andere munten is kunstmatig. Bedrijven zijn nauw verbonden met de overheid en regels rondom IP worden niet gevolgd. Om over bedrijfspionage nog maar niet te spreken.
America heeft met valse beschuldigingen geprobeerd de chinese tech industrie te stoppen. En zie hier! Als ze hadden samengewerkt, dan hadden beiden kunnen verdienen. Nu is er een techreus ontstaan waar America niet tegen opgewassen is in de loop der tijd.
America is een failliet land en waar we naar kijken zijn de laatste stuiptrekkingen voor de val.
Zoals elke Empire in de geschiedenis zijn er twee mogelijkheden als je voorbij het hoogtepunt bent:
1. Dit accepteren en de afname in wereldmacht op een slimme manier zo langzaam mogelijk laten gebeuren
2. Of, dit niet accepteren, en net doen alsof je nog steeds een wereldmacht bent, zoals de VS in de jaren '80 en '90 was. Wat vervolgens die afname in wereldmacht alleen maar sneller maakt.

De sancties leken in eerste instantie op optie 1, maar zijn zover gegaan dat het inmiddels meer op optie 2 lijkt.
Door kernwapens & Digitalisering. Is er voor het eerst in de geschiedenis plek voor meerdere wereldmachten. Dit zie je zelfs bij Rusland. Economie zo groot als Benelux. Die van de US is groter als de hele EU. Die vertrekken dus niet zomaar.
er bestaat een spreekwoord dat zegt: "Je moet geen apen leren klimmen." Dat slaat niet op de Chinezen, maar op het feit dat je ze niet wijzer moet maken dan dat ze zijn. Nederlandse bloementelers hadden het geniale idee om in Afrika en Zuid-Amerika bloemen te gaan telen. Dat hebben ze geweten omdat ze nu door diezelfde landen van de markt gevaagd worden. Ofwel, blijf altijd nadenken als je samenwerkt.
Inderdaad, wat de VS nu doet is anderen volop saboteren, om zelf nog iets langer aan de top te kunnen meedraaien.
Op die manier gaan die anderen echter volop inzetten op eigen ontwikkeling, en proberen ze zoveel mogelijk hun afhankelijkheid van de VS af te bouwen, en is de VS eigenlijk concurrenten voor hun eigen bedrijven aan het creëren.
China is al een tijdje volop aan het inzetten op onderwijs in economisch interessante sectoren, en kan daardoor nu ook aan eigen ontwikkeling doen, en het zijn net de bedrijven die sterk staan op het vlak van ontwikkeling, die door de VS geviseerd worden, niet die copycats die goedkope spulletjes maken.

Verder werkt de Chinese overheid ook enorm efficiënt.
Een project zoals het Belgische Oosterweel, waar eerst 20 jaar over gepalaverd moet worden voor er ook maar gestart kan worden met de werken, wordt daar op een jaar gerealiseerd.

[Reactie gewijzigd door mbbs1024 op 7 mei 2025 17:44]

Huawei heeft het westen niet nodig. Binnen twee jaar zijn ze het westen voorbij gestreefd .De angst praterij en de Trump vleierij helpen hier enorm bij.
Kun je dit onderbouwen? Nu is het puur jouw mening.
Slechts één van de locaties van Huawei. Op verschillende plekken wordt gebouwd.
https://digialps.com/insi...semiconductor-powerhouse/

[Reactie gewijzigd door Azbest op 7 mei 2025 02:41]

Knap hoor hoe China dingen voor elkaar krijgt. Uiteindelijk is het een kwestie van goed leiderschap. Met visie en met kennis van zaken.

Kan me een thread op slashdot herinneren over een onderzoek waaruit bleek dat 80 % van de bestuurders in China een engineering achtergrond hadden tegenover 80% van de bestuurders in de usa die een "law" achtergrond hadden. Verklaart veel van het beleid.

In Europa wordt neergekeken op technisch werk en het wordt ook niet goed beloond. Als je als techneut in inkomen wil groeien moet je voor jezelf beginnen of richting management gaan. Dat is een principiële keus en een ontwerpfout in ons systeem.

Europa zal vol voor techniek moeten gaan wil het nog meetellen in de wereld. Vooral software is essentieel. Techniek moet van jongs af aan gedoceerd en gewaardeerd worden.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.