Leaker: Half-Life 3 is volledig speelbaar, wordt nu geoptimaliseerd

Valve-insider Tyler McVicker claimt dat Valve een volledig speelbare versie van Half-Life 3 heeft klaarliggen. Het spel zou volgens de leaker geen VR-game zijn en wordt volgens McVicker op dit moment geoptimaliseerd. Er doen al jaren geruchten de ronde over een nieuwe Half-Life-game.

Half-LifeMcVicker zei tijdens een YouTube-livestream dat het spel er dit jaar zou kunnen aankomen. De youtuber denkt aan een mogelijke release in het najaar, maar een exacte releasedatum wordt niet vermeld.

Het is niet de eerste keer dat er geruchten de ronde doen over een Half-Life 3-game. Eind vorig jaar claimde leaker Gabe Follower dat Valve nieuwe mechanics in de game wil introduceren en dat de game engine ook onder handen werd genomen.

Door Jay Stout

Redacteur

05-05-2025 • 14:45

260

Reacties (260)

260
258
85
1
0
145
Wijzig sortering
Het spel zou volgens de leaker geen VR-game zijn
Vind ik voor mij positief !
Heb je Half-Life: Alyx gespeeld? Ik snap het, een headset, gedoe.. maar de ervaring is zoveel meer realistisch IMO.
Probleem is dat goede headsets zo ontzettend duur zijn. Zeker als er slechts één game is die je in VR wil spelen.

Als VR headsets net iets betaalbaarder zouden zijn en er meer VR games zouden zijn zou ik het misschien kunnen gaan overwegen.

Ik ben dus blij dat half life 3 hopelijk geen VR game is.
Beetje ok VR Headset kost minder dan een mid-range videokaart nowadays :P

Ja, voegt natuurlijk wel weer een berg toe aan het kostenplaatje maar het is wel echt heel tof
Wat noem je midrange tegenwoordig, een kaart van bijna duizend euro?

Ik stond afgelopen week bij MediaMarkt naar de Oculus te kijken, dat noem ik betaalbaar, maar... Meta en komt er bij mij niet in.
quest 3 is 500 euro
enige goede budget headset atm
pico 4 ultra wellicht maar had een pico 4 maar software + bedrijfsvoering was nog slechter als bij meta
>enige goede budget headset atm

Voor wie VR overweegt, laat je niet te veel door de enthousiastelingen beïnvloeden.

Pico 4, quest 2, genoeg andere headsets die een super ervaring geven en zelfs draadloos.

Dat er beter beschikbaar is, betekent niet dat andere headsets niet voldoende zijn.
Pico is van Bytedance, Quest is van Meta. Beide bedrijven zijn agressief in het krijgen van (advertentie)data, geen wonder dat ze dan de headsets zo goedkoop mogelijk maken. No way dat dat er in komt bij me (plus waarom hebben jullie het uberhaupt over Quest als @Alxndr al duidelijk benoemt dat Meta er niet in komt), dus opeens zijn je budget opties weg en is VR alsnog een investering.
Ik heb het ook niet over @Alxndr, ik heb het over "wie VR overweegt".

Dat die bedrijven er bij jou en de andere persoon niet in komen, betekent niet dat iedereen jullie mening moet delen.

Dat is nu juist mijn punt
Beide worden niet nieuw verkocht
Ik heb mijn pico 4 ook niet nieuw gekocht. Netjes onderhouden door een mede-tweaker _/-\o_ Dat maakt de headset niet van mindere kwaliteit.
Een Quest 2 koop je 2e hands voor ong. 150 euro, hoezo is VR duur..?
Dus ook nog flinke afschrijving.... en is een oude VR set nog even goed bruikbaar?
Dus ook nog flinke afschrijving....
Als je een bedrijf bent wellicht. Als consument kun je echter niet afschrijven.
en is een oude VR set nog even goed bruikbaar?
Absoluut. Quest 2 is veruit het meest verkocht, en wordt nog volledig ondersteund door Meta. Veel spelletjes makers richten zich ook op Quest 2 gebruikers omdat zij dan meer spelletjes kunnen verkopen vanwege de veel grotere groep.
Als consument kun je echter niet afschrijven.
Niet verrekenbaar maar een consument heeft ook gewoon te maken met afschrijving - dat is niets meer dan een afnemende waarde. Dus de waarde die je zou krijgen bij verkoop.
Absoluut [...] Veel spelletjes makers richten zich ook op Quest 2
Aha - interessant.
Niet verrekenbaar maar een consument heeft ook gewoon te maken met afschrijving - dat is niets meer dan een afnemende waarde. Dus de waarde die je zou krijgen bij verkoop.
Nope, een consument heeft alleen te maken met waardevermindering. Afschrijving is een boekhoudkundig concept, dat alleen van belang is voor bedrijven die de waardevermindering van activa als kostenpost in hun boekhouding kunnen administreren om hun winst (en dus belasting) te kunnen drukken.

Ik snap absoluut wat je bedoelt, maar afschrijving is specifiek voor consumenten niet van toepassing. Juist het (fiscaal) verrekenbare aspect ervan maakt het verschil tussen 'afschrijving' en 'waardevermindering'.
maakt het verschil tussen 'afschrijving' en 'waardevermindering'
Aha - maar dat wordt dus wel door elkaar gebruikt; bij auto kosten berekening (door een particulier) wordt gesproken over de afschrijvingskosten (wat dus niet klopt).
Nope. Hangt af van de gebruikte techniek maar dit is onder ander wel een dingetje:

https://www.roadtovr.com/windows-11-drops-wmr-support-24h2/

>Rift en Vive headsets kan je dus al niet meer gebruiken op nieuwere Win11 releases. Ena sl je roept dat dat aandeel klein is, well...

Out of curiosity I checked how many people still use WMR headsets in the current Steam hardware survey: 3.55%, putting them at #6, before Rift CV1 and Pico 4. And only about 50% more than PSVR2 at #9 with 2.38%, astonishing popular as a PCVR HMD only weeks after the PC adapter became available, gaining 2.03% last month.
500 euro is niet een budget item, dat is een luxe item.
en wat is een 2k headset dan? premium deluxe pro max?
Luxe kunt geen limiet aan overdaad ;-)
maar dan is een 500 euro gaming pc ook een luxe item ;-)

[Reactie gewijzigd door DieMitchell op 6 mei 2025 11:13]

Luxe is overdaad, maar beschrijft niet hoeveel overdaad.

Wellicht dat een gaming pc van 500 euro al overdaad is, maar dan is het budget overdaad in mijn boekje. :9
Quest 3 is geen OLED dus kan direct de prullenmand in.
Heb je hem al eens geprobeerd? Dat het geen OLED is zie je inderdaad duidelijk bij het inschakelen, maar zodra je gaat gamen heb je daar helemaal geen erg meer in.
De Quest 3 is mijn beste impulsieve tech aankoop van de afgelopen 5 jaar, kan het iedereen aanraden, enorm veel mogelijkheden.
Voor vele is het niet mogelijk om eventjes 500 euro uit te geven aan een gimmick.
Voor veel Nederlanders zijn de boodschappen al een dure grap dus dan is het fijn als de nieuwste games geen dure accessories vereisen
Dan koop je 2e hands een Quest 2, voor ong. 150 euro, om het weer door te verkopen nadat je de game uitgespeeld heb.

Als je het niet breed hebt, of niet veel uit wilt geven, mocht je slim handelen.

Zo heb ik destijds ook “de” PS4 exclusiever gespeeld. Tweedehands een PS4 Pro gekocht, spelletjes gespeeld, en de weer doorverkocht. Het is niet gratis; maar het is wel de goedkoopste manier om de ervaring zelf te kunnen hebben.
Voor de nieuwste games heb je sowieso ook een redelijke game pc nodig, dan zit je dus al niet aan de ondergrens van de samenleving qua inkomen en heb je hopelijk geen problemen met genoeg eten te kopen. Je zegt hiermee dat er idealiter geen nieuwe technologiën gereleased mogen worden omdat 't geld kost. Tja.
Dit is waarom ik met een game PC gestopt ben. Doe nu al bijna 9 jaar met mijn PS4 pro en gebruik de laptop van mijn werk voor de overige zaken (met toestemming van mijn werkgever overigens).
Ja een dikke game PC zou mijn voorkeur hebben, al was het maar vanwege de muis/keyboard. Maar ik gaf op een gegeven moment iedere 3 jaar meer uit dan een PS4 kostte. Helaas moeten er keuzes gemaakt worden.
Nu overweeg ik overigens een PS5 omdat DOOM TDA niet voor de PS4 beschikbaar komt. Eerst even sparen :P
ik zou het zeker niet als een gimmick bestempelen, ik doe er vanalles mee zoals werken met meerdere schermen, films kijken, game streaming, workout (boxen, dansen, HIT), goed afgevallen er door, zijn 1000en games voor, tennisen, allerlei MR toepassingen en zo kan ik nog wel even doorgaan. Ik gebruik hem meer dan mijn PS5 (nu even niet door Claire Obscure 33). Ook sideloaden is mogelijk.
Beter als fresnel lensen :+
Quest 3S is rond de 320 euro, verder zijn er genoeg andere rond het zelfde bedrag of net ietsje meer. Hoeft echt niet bijna duizend euro te zijn :)
Maar kan je een quest wel gebruiken voor pc games via bv Steam VR? Ik dacht dat je dan je ziel aan Meta moest verkopen.
Ja.

Ze zouden wel moeten, want het SteamVR systeem is gewoon te groot en krachtig om te negeren.
Ze zouden wel moeten, want het SteamVR systeem is gewoon te groot en krachtig om te negeren.
Met dat argument hadden we al een “play store”, steam, Xbox app met games etc… op IOS gehad.

Vergeet niet dat er genoeg mensen zijn die hun ziel (niet wetend) al aan meta verkocht hebben. Er zijn ook voldoende goede (gratis) games beschikbaar voor de meta headsets.
Als er geen andere stores beschikbaar zouden zijn, dan zouden ze met hun aantallen genoeg gewicht hebben de valve games ook op de mega headset beschikbaar te krijgen.

Ik durf mijn hand ervoor in het vuur te steken om te wedden dat HL3 straks ook gewoon op Xbox en PlayStation beschikbaar zal komen. De orange box kwam ook uit op Xbox360 en ps3, wat zelfs een cross-buy was.
Ik kocht de orangebox voor de ps3 en kwam zo in aanraking met Steam.
>Met dat argument hadden we al een “play store”, steam, Xbox app met games etc… op IOS gehad.

De platformen telefoon en Xbox zijn zeker niet te vergelijken met het platform vr.
Het is al niet meer zo dat je een Facebook account moet koppelen. Je kan gewoon een random email gebruiken voor de quest 3.
Hij heeft dan ook met geen woord gerept over Facebook.
Ik ook niet... (ik had het wel over Meta)
Ik had het ook over jou. ;)
Feit blijft dat je jezelf bij Meta dient te registreren alvorens van de bril gebruik te kunnen maken en vervolgens wordt alles wat je met de bril doet ook nog eens geregistreerd. Stel je voor dat je een ASUS videokaart koopt en deze pas kan gebruiken na email en naam registratie.
In de basis is het een standalone headset. Dan is het toch niet heel gek dat daar een store aan gekoppeld zit waarvoor je een e-mail adres nodig hebt en persoonsgegevens? Dat is volgens mij het absoluut minimum wat je nodig hebt voor het doen van transacties.

Dat is niet anders dan wanneer je een android telefoon of een apple telefoon gebruikt en dan hoor ik weinig bezwaren.

De vergelijking met een videokaart gaat wat mij betreft dan ook mank aangezien dat een los component is van je pc. Als jij je windows pc wil draaien zal je ook een email moeten koppelen aan windows.

Verder is het natuurlijk aan een ieder waar je je grens stelt, maar ik vind niet dat ze buitensporig veel vragen sinds ze facebook hebben ontkoppeld aan het gebruik van de quest.
Rift S gebruiker hier. Houdt ze lekker op afstand. Ik ben dankzij die overname van Meta honderden euro's aan VR spellen kwijtgeraakt.

Als deze headset een keertje aan vervanging toe is, nooit meer zo'n ding, puur door de praktijken van Meta :)
Dat is dus precies wat ik bedoel en waarom ik nog een cent aan bedrijven als Meta wil geven. Ik las ook reviews met verhalen over mensen die voorwaarden overtreden zouden hebben en geblokkeerd werden (en er vervolgens bij de klantenservice nooit doorheen komen).

Ik wil graag VR proberen, maar €1000 voor een headset (wat alle anderen kosten) is me te veel geld/risico zonder dat ik weet of het echt wat voor me is.
Dat en er zijn eigenlijk helemaal niet zo veel games voor VR die het echt waard zijn.
VR zit nog echt in de gimmick fase en dat gaat denk ik ook nog wel een aantal jaartjes blijven.
Het probleem met VR is, dat het inderdaad voor velen te duur is en de goedkopere opties, jij zelf de inkomsten bent voor zo'n bedrijf.
Nadeel hiervan is, dat het dan nooit snel van de grond zal komen. De VR voor de Playstation was ook aardig aan de prijs. Al helemaal voor die van de PS5.

Ikzelf heb in de coronatijd de Valve Index gekocht en ben er echt wel blij mee, maar het andere punt wat ik dan aan wil stippen is ruimte. Mijn pc staat op zolder en aangezien we nog aardig aan het opruimen zijn, heb ik daar eigenlijk als ruimte wat ik om mijn pc heen heb. Dus echt lekker behalve zitten kan ik ook niet echt spelen. Hoop hier wel met de tijd meer ruimte voor te krijgen. Want iets in VR van de grond pakken, resulteert vaak in dat je handen letterlijk op de grond vallen door de Lighthouses die je knuckles niet meer zien. Maar een spelletje als Moss is dan wel prima te spelen.

Het is het topic hier niet voor, maar mijn masseuse is ook al een tijdje met VR in de massagepraktijk bezig en dat is wel echt tof. Maar zij houd ook heel erg van en techniek en daaronder ook VR.

On topic ben ik ook erg blij met een niet VR half life game en hoop dat ze HL3 ook waar kunnen maken.
Alyx heb ik zelf gespeeld tot de eerste plek met Headcrabs. Buiten dat ik dingen die in mijn gezicht springen in games al niks vind, is dat in VR nog een tikje heftiger. :+
Wellicht dat ik de mod om het plat te spelen eens ga opzoeken en proberen. Want wil het spel wel graag spelen en uitspelen voor het verhaal.
Zoals ik het zie is een was de Gameboy VR (virtual boy) 30 jaar geleden een gimmick. Inmiddels is VR gewoon volwassen maar een niche product gebleken wat nooit veel populairder gaat worden.
EULA mag niet in EU.
Hoe ben je geld kwijt geraakt? Omdat je games gekocht hebt, die je kunt spelen..?
Games gekocht, die ik "kon" spelen, totdat Meta Oculus overnam.

Ik las ergens dat gebruikers 2 jaar van tevoren werden geinformeerd via de mail, dat zij een Meta account moesten aanmaken om hun spellen te behouden. Echter heeft niet iedereen de tijd in zijn leven om continu zijn mail te checken voor het geval er een bedrijf besluit om al je aangekochte producten weg te gooien 8)7

Fout van de gebruiker, zou je zeggen, maar 1. Ik had sowieso geen account bij Meta gewild en daarnaast vind ik het schandalig dat het wegnemen van games van €70 per stuk zomaar mogelijk is |:(
Dat is niet waar. Ik heb dit dus helemaal gemist en een 2 maanden met een code alsnog mijn oude games kunnen ophalen.
Oh? Hoe heb je dit gedaan? Misschien dat ik met een beetje geluk nog iets terug kan krijgen :*)
Ik heb 29 maart 2024 een mail gehad met de volgende tekst:

If you create a Meta account after your Oculus account is deleted, and wish to restore your app and in-app purchases you can do so using this coupon code: XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-

Titel van de mail was : Important changes regarding your Oculus account.

Dat werkte dus 2 maanden geleden nog prima toen ik de quest 3 kreeg.
Echter heeft niet iedereen de tijd in zijn leven om continu zijn mail te checken voor het geval er een bedrijf besluit om al je aangekochte producten weg te gooien
Overdrijven is ook een kunst. Inloggen met een online account kost je hooguit een minuut oid.

Overigens, sinds 2022 is dit helemaal niet meer nodig:
You’re no longer required to log into your Meta VR devices using a Facebook account. You’ll need to set up a Meta account using your email address or Facebook account in order to continue using your VR device

Meta accounts give you more choice when it comes to how you log into VR and whether Facebook and Instagram are part of your VR experience. When you set up a Meta account, we’ll migrate your existing information (including apps, achievements and friends) to this account so you can dive back into VR.
Je kunt net zoals voorheen gewoon een "Meta" account hebben, los van Facebook, voor je VR headset.
Net zoals dat was onder Oculus.
Minuut of niet, ik heb de mail simpelweg gemist. Daarnaast is een Meta of Facebook account vooralsnog hetzelfde. Ik hoef niks van het bedrijf, helaas heb je met een overname weinig keus. Ongelukkig getroffen |:(
Een Meta en een Facebook account zijn niet hetzelfde.

Met een Meta account kun je geen gebruik maken van Facebook, die zijn alleen geschikt om te gebruiken met een Quest VR bril.
🤓☝️ "Acktsually"
Kom op, je begrijpt me
Beetje ok VR Headset kost minder dan een mid-range videokaart nowadays :P
tja, valt te zien hoe je het bekijkt, dat is spijtig genoeg niet omdat de VR headsets veel goedkoper geworden zijn, dat is meer omdat tegenwoordig een mid range video card meer kost dan een top of the line kaart jaren geleden :(
tussen de 350-550 scoor je dus al een redelijke headset...
ik wordt spijtig genoeg super snel misselijk,

dus iets bruikbaars voor mij zou moeten 0,00000001ms lag hebben en 2x 12K in de schermpjes :(

vrees dat zo iets pas binnen 15 jaar betaalbaar gaat zijn :(
Maar moet je niet alsnog een videokaart hebben? Het is toch niet of een videokaart of een headset? Als ik een budget heb voor een pc is een headset gewoon extra bovenop het budget...

Of zit er tegenwoordig een capabele gpu in de headset?
Is inderdaad ook mijn vraag, sterker nog, voor VR wil je toch wel een dikke resolutie (2x) kunnen draaien, dus het lijkt mij dat je voor VR juist een des te sterkere Graka wilt. Op 1920 spelen op een normaal scherm is voor vele prima acceptabel, maar een te lage resolutie in VR ga je zeker meer merken.

Zo ver ik begrijp, zijn er een aantal van die brillen die individueel werken, en dus eigen gpu hebben, maar die kunnen zich toch al helemaal niet meten met het "serieuze" werk.

Hierdoor blijft VR (imo) voorlopig maar een niche.
Je hebt er wel een dikke videokaart voor nodig om VR te kunnen spelen, dus het is alles behalve goedkoop.
Valt wel mee. Quest draait standalone spellen op een stuk minder rekenkracht als zo'n beetje elke GPU.

En natuurlijk, je moet een GPU hebben, je moet dit niet op de IGP van je processor willen doen. Maar een HL:Alyx speelt prima op bijvoorbeeld een 2070 al.
ligt er een beetje aan
dat is een beetje hetzelfde als zeggen dat je een dikke videokaart nodig hebt om games op een monitor te spelen(een pcvr headset is overigens niet veel meer) dat ligt natuurlijk een beetje aan de specs van de monitor en niet het feit dat je een spel op een monitor probeert te spelen
Ja maar het gebruik is ook een stuk beperkter dan een videokaart, videokaart is een vereiste voor je game pc. VR is een extraatje die je dan voor 1 game zou halen.


Subjectief:
Ik zit nu al te twijfelen om mijn game pc setup om te ruilen voor een game laptop zonder accessoires behalve een muis. Moet er niet aan denken om de hobby nog verder uit te breiden met extra spullen.

Als de hele computing nou gedaan word in de VR headset, dan word het wellicht interessant, met name als je daarnaast de VR headset op een monitor zou aan kunnen sluiten voor normaal gamen.

[Reactie gewijzigd door AMDLegion op 5 mei 2025 15:51]

Dat wordt gedaan bij de Quest headsets. Die kunnen volledig standalone draaien. Uiteraard betekend dat wel dat het voor grafisch simpelere spellen is, want laten we wel wezen, je gaat nooit de rekenkracht van een dedicated GPU in die formfactor krijgen.
Inderdaad, vind ik de tofste VR set die er is daardoor. Maar ik doelde toch echt op volledige VR games zoals HL Alyx.

''Je gaat nooit de rekenkracht van een dedicated GPU in die formfactor krijgen.''

Oh 100% wel hoor :) Al dan niet door innovatie op hardware niveau ( x86 of zelfs ARM ) dan wel op software innovatie middels zuinige maar krachtige ARM chips.
100% niet :P . Er is een reden dat niet de hele wereld om is naar ARM ipv x86, onder de streep lopen die ook gewoon tegen dezelfde bottlenecks aan als x86. Plus vaak is de CPU niet issue, maar GPU.

Gaan we uiteindelijk meer rekenkracht krijgen in VR headsets? Natuurlijk. Krijgen we een keer evenveel rekenkracht in een VR headset als dat nu laten we zeggen een 5070 / RX 9070 heeft? Misschien. Maar tegen die tijd zijn we vele generaties verder. En je gaat nooit evenveel rekenkracht in ~10W van een VR headset krijgen, als de honderden watts die een gaming desktop kan verstoken. Zelfs als je een geweldige batterij hebt, wil je niet bepaald met de koeler van een GPU op je hoofd rondlopen ;) .
Het kan allemaal veel sneller gaan dan enkele generaties. We spellen nu spellen op toestellen in de hand zoals de switch of zelf gewoon op een gsm, waar we een 15 jaar geleden nog een top pc voor kochten om op ultra te kunnen spelen.
uhm... 15 jaar bevat meerdere generaties... En we zijn juist een gigantisch plateau aan het raken de afgelopen 10 jaar. Ik ben momenteel alle "latest stuff" aan het doen op een 5 jaar oude pc en merk er nagenoeg niets van. Vroeger kon je ieder jaar een nieuwe PC bouwen om de nieuwste games te spelen, als dat überhaupt al genoeg was... (Crysis, anyone?). Nu kun je vrijwel iedere game spelen met hardware tot wel 5 jaar geleden (minimum). Mijn 3080 is intussen ook bijna 5 jaar oud en komt echt nog méér dan prima mee.

Bijna alle vooruitgangen van de afgelopen 10 jaar zijn architectureel en "slimmer te werk gaan". Daar is niets mis mee, maar de vooruitgangen van 1995-2010 waren echt 10 keer zo indrukwekkend als van 2010 - 2025.

Even voor de duidelijkheid;
Van 1986 - 2003 werden cores gemiddeld meer dan 50% sneller per jaar.
Van 2003-2011 was dit nog maar ~25%
Van 2011-2018 was dit nog maar ~7%

Als je kijkt naar "bang for your buck" (performance gains per euro) was dit in 'den ouden tijden' rond de 25% per jaar, tegenover nog maar zo'n 2% betere "bang for your buck" in 2010.

De gains in efficiëntie voor de performance is dan ook sterk gedaald. "vrugah" konden we heel makkelijk dubbel zoveel performance uit een chip met hetzelfde wattage stampen. Nu is onze efficiëntie echter al zó belachelijk goed, dat we blij mogen zijn met een 3% increase in efficiëntie voor hetzelfde wattage. We zitten hier in zware diminishing returns. Dit is dan ook de reden dat chips nu zo absurd veel stroom vreten.

Zo nu en dan hebben we ooit eens geweldige lucky hits dankzij nieuwe (slimme) technieken, zoals AMD die met Zen2 naar Zen3 een sprong maakte van 21% snellere chips op exact dezelfde clock speeds, maar dat maakt dus alweer duidelijk dat dit meer een "slim truukje" is dan daadwerkelijk krachtigere/compactere hardware.

vóór 2010 zagen we bijna 50% per jaar performance growth tegenover nog maar 5-10% over de afgelopen 5 jaar bij elkaar opgeteld.

Ada Lovelace (Nvidia's 4000 series) was in je standaard benchmarks misschien wel zo'n 20-25% sneller dan Ampere (rtx-3000 series), maar ook dit kwam voornamelijk aan op slimmere architectuur, dan voornamelijk met Ray Tracing en upscaling (DLSS). Als je deze zaken uitzette was het verschil niet meer zo indrukwekkend. Dit merk je dan ook weer in de huidige (5000) serie, welke eigenlijk geen upgrade waard is tegenover de 4000 series met een performance increase van minder dan 3% á 5%. Enkel wat waard als je van verder terug komt.

Om dan dus nog even terug te komen op waar jij op reageert; De mogelijkheid om enthousiast-level GPU's in een VR headset te krijgen;

Videokaarten tussen 2000-2005 verbruikten gemiddeld zo'n 50W.
Videokaarten in het huidige topsegment verbruiken zo'n 450W.

Het gemiddelde formaat van een GPU die was in die tijd zo'n 159mm².
Het gemiddelde formaat van een GPU Die nu is zo'n 630mm².

Videokaarten waren destijds vaak zo'n 15-20cm lang.
Nu zijn videokaarten vaak 25-40cm lang.

Videokaarten waren destijds ongeveer 0.5 tot 1.5cm dik
Nu zijn videokaarten ongeveer 3cm tot 6cm dik.


Ik zie niet hoe je tot de conclusie komt dat deze technieken snel gaan.
Dat je nu games op je telefoon kunt spelen welke wij in 2010 op onze PC's konden spelen is niet extreem indrukwekkend. Die games draaien voornamelijk op geoptimaliseerdere, 'slimmere' technieken en je telefoon loopt effectief dus 15 jaar achter. Dat is, nogmaals, meerdere generaties. 15 jaar achterlopen op de latest games is niet meegaan met de latest trends.
de vooruitgang van cpu's ging wat langzamer maar sinds de ryzen gaat het weer sneller, het is juist dat we sinds de ryzen van dat plateau af zijn en de ontwikkeling eindelijk weer wat sneller gaat
7800X3D -> 9800X3D is gemiddeld in games 10% sneller, en verbruikt 12% meer stroom.

Na Zen 3, 5 jaar geleden, heeft AMD niets spannends gedaan.
"3D V Cache" was een mooie verbetering voor o.a. games, maar de laatste paar generaties zijn de verbeteringen in performance niet fantastisch, zeker afgezet naar het stroomverbruik.
Alleen moet je daar dan alsnog de videokaart bij kopen anders is de headset vrijwel nutteloos voor veeleisende games.
Ja, maar met een videokaart kun je veel meer spellen spelen dan die paar die VR-geschikt zijn.
Ook niet met alleen een vr set
Hoezo niet?
Een quest 3(s) kan toch echt spellen spelen zonder extra hardware
Dat is toch een Android-based device? Kun je daar HL: Alyx op spelen dan? Dacht dat het een pc-game was...
ging hier niet specifiek om HL:A. Die kan je idd niet standalone spelen(wel evt via een cloud dienst).
Het ging specifiek om halflife 3 dat niet een VR titel zou zijn, en men haalt Alyx erbij, waar jij dan weer reageert "Ja hoor, kan gewoon met een quest zonder extra hardware" ... eh ... helpt als je de context leest voordat je reageert.
Ja, maar met een videokaart kun je veel meer spellen spelen dan die paar die VR-geschikt zijn.
Thread nie gelezen?
Heb jij hem gelezen? Lees hem nog eens goed. _veel meer spellen_dan die paar die VR-geschikt_ zijn. En jij reageert met dat, dus wil je insinueren dat het apparaat _alle_ games (native) kan draaien ook al zijn ze niet eens Vr geschikt ofzo? Nee toch? Dan heb jij het gewoon verkeerd gelezen volgens mij.
Nou, ok. Ik soldeer mijn toetsenbord en muis rechtstreeks aan de videokaart vast. Werkt prima! :)
Huh? Quest 3S is 299 euro regelmatig (2 weken geleden nog)

En er zijn wel meer games die de moeite waard zijn hoor!
Zelfs een Quest 3 is niet debiel duur. Heb ik ook, gebruik m te weinig, maar als ik m gebruik ben ik blij dat ik m heb.

Ben m’n garage aan het ombouwen tot extra woon ruimte, zodat je daar gewoon kan zitten werken, maar ook bijvoorbeeld VR gamen.

Moet nog steeds Alyx uitspelen.
ik had in mijn vorige appartement iets meer ruimte voor een VR, helemaal kabels via plafond (want ik wou een niet té dure en deze had kabels eraan)... maar ik heb toch Alyx uitgespeeld, was heerlijk verfrissend om bierflesjes stuk te gooien. hahaha

maar ja, ik snap je helemaal. ik denk als ik weer eens ruimte heb dat ik eerder een draadloos iets wil, maar je moet er zoveel extras voor doen.
Draadloos is met moderne routers enz fantastisch. Mijn PC staat te ronken in de garage, met de Quest 3 en Virtual Desktop speel ik alles in de woonkamer, draadloos, vrijwel geen latency of artifacts, speelt top.
Een mooi oled pc scherm 5k uw is zo 2k
Ik wou na al die jaren nu ook wel eens Half-Life Alyx spelen als gigantische Half-Life nerd, maar mijn PC stamde nog uit 2012.

Ik heb een via de V&A een PC van €275 een 3060Ti van €225 en een Oculus Rift S van €75 en het is een onvergetelijke ervaring.

Alleen een bril dus voor €75, niet de nieuwste maar wel in nieuwstaat en voor budget instappen meer dan genoeg.
Ongeacht of het totaalplaatje nu het geld waard is, Half Life Alyx is en blijft een volstrekt unieke game die echt de moeite waard is om te spelen als je de kans krijgt.

Ik ben zelf ook blij met een 2D Half Life 3. Half Life hoeft geen VR te hebben om goed te zijn. Met de vorige games heb ik me ook hartelijk vermaakt. Voor mij zijn beiden goed, zolang de game maar goed is en het verhaal verder gaat.

Maar dat neemt niet weg dat de meest intense ervaring met gemak in VR is. Die eerste playthrough gaat me altijd bij blijven.
Persoonlijk wil ik gewoon lekker achterover in mijn luie stoel met een controller in de hand voor de TV zitten. Ik ga al 3 keer per week naar de Basic Fit.
Ze zijn echt niet duur je hebt een meta quest 3 voor rond de 300 euro en dan aansluiten met usb c via moederbord. alleen mis je dan de valve index features
Probleem is dat goede headsets zo ontzettend duur zijn
Een instap-headset (Meta Quest 3S) kost 300 euro, dat is de helft van een low-end GPU tegenwoordig. Een goede headset (quest 3) kost 500 euro, ongeveer evenveel als een 4060 Ti (en dat is een belachelijk slechte GPU).

Het is zeker geld, maar doen alsof dit 'ontzettend duur' is, terwijl een gaming gpu die geen hoop stront is tegenwoordig al meer dan duizend euro aantikt, dat vind ik echt wel onzin.
IK wist niet dat de meta headsets tegenwoordig zo goedkoop waren. Maar dan heb je wel een product van Meta/Facebook. Persoonlijk geen groot fan van dat bedrijf.

De echte high-end headsets zijn rond de 1000 euro. Dat is wel veel geld als je de beste ervaring wil hebben.
Persoonlijk geen groot fan van dat bedrijf.
100% mee eens, dat vind ik ook steeds een groter nadeel aan mijn Q3.
De echte high-end headsets zijn rond de 1000 euro. Dat is wel veel geld als je de beste ervaring wil hebben.
Tsja, definieer beste? De stand-alone features van de Q3 zijn echt wel heel goed, en dat hebben die andere headsets dan weer niet.
Ik dacht altijd dat de Valve Index VR kit een van de beste opties is. Geen idee hoe die zich verhoudt met de Q3, maar die is +- 1000 euro.
Hij heeft voor en nadelen tegenover de quest 3.

Persoonlijk vind ik dat je op dit moment absoluut niet kan spreken van 'de beste' vr headset, want er is simpelweg geen model dat echt op alle vlakken het beste is. En dan heb je nog persoonlijke voorkeur: vind je de valve light houses een voor of nadeel? Ze zijn wat accurater, maar als die simpelweg niet goed passen in jouw ruimte, dan zijn ze simpelweg kut en wil je inside out tracking. De quest 3 is ook. Stand alone te gebruiken, wat objectief beter is dan een headset die dat niet kan. Maar geef jij erom?

Kortom: "de beste optie" is iets heel subjectief.
Ik heb nog altijd mn htc vive eerste generatie. Beeld is dik in orde. Half lyfe alyx was een van de beste game-ervaringen die ik heb gehad en de kwaliteit hield me niet tegen en de kabel achter mn hoofd ook niet. Ik heb geen idee hoe duur die 2e hands is, maar ook een oudere bril geeft een geweldige ervaring.

Los daarvan: ok, halflife 3? Eerst zien dan geloven
Oude HTC Vive setups kun je volledig op marktplaats scoren voor onder de 200
VR headsets hebben enkele problemen.
  • Prijzig. Want lage oplage, hoge R&D, dure hardware, luxeproduct.
  • Je zit ofwel aan Meta/Facebook (grote Amerikaanse databoer) vast, ofwel aan een vaag Chinees bedrijf, ofwel crowdfunding 'investering'.
  • De kwaliteit is nog altijd (draadloos) niet uitstekend. Daardoor weet je dat je dure aankoop over een paar jaar EOL is.
  • Je hebt een aardige GPU nodig, die je ook over een paar jaar weer kunt vervangen vanwege efficiëntere.
  • Je hebt fysieke ruimte en rust nodig (geen verantwoordelijkheden).
  • Het is een gimmick die snel gaat vervelen.
  • Sommige mensen kunnen er niet tegen, of moeten erg wennen. Learning curve, minstens.
  • Brillen zijn doorgaans geen probleem (meer), draagcomfort is wel persoonlijk en aandachtspunt. Delen is weer anders afstellen.
Sommige van bovenstaande punten zijn iets verbeterd afgelopen jaren maar over het algemeen het nog steeds waard om even bij stil te staan.

En daarom heet Alyx ook geen Half-Life 3, lijkt me.

Het lijkt mij leuk om eens te spelen, bijvoorbeeld een afgehuurde ruimte waar je per uur of dag kunt betalen voor gebruik. Equivalent aan een arcadehal/sporthal.

AR daarentegen kan je helpen in het dagelijks leven, mits het niet af gaat leiden. Toch waag ij me daar niet aan want ik draag een bril en heb er nul vertrouwen in dat een rx goed gaat (as afwijking). Delen is er dan ook niet bij. Daarnaast wil ik meekleurende glazen en vervangbare batterij.
Je kaart een aantal best goede punten aan.

Maar deze:.....
Je hebt fysieke ruimte en rust nodig (geen verantwoordelijkheden).
Het is een gimmick die snel gaat vervelen.
Zijn zéker niet algemeen. VR is niet voor iedereen, maar een blijvende plezier voor velen. En dat je geen verantwoordelijkheden moet hebben om VR te kunnen spelen is natuurlijk helemaal onzinnig.
Dat is niet geheel waar. Als mijn vrouw niet thuis is en ik op de kids moet passen kan ik prima gamen. Maar met een vr bril ben ik meer afgesloten en hoor/merk niet goed wat er verder in huis gebeurd. Vandaar dat ik mijn bril slechts een paar keer gebruikt heb.
Net als wanneer je met een hoofdtelefoon op een online game zit te spelen.
En als je naar je wekelijks sport avond bent kan je op dat moment ook niet voor je kinderen zorgen. Ik heb met mijn vrouw 3 kinderen opgevoedenen dat combineren met werk en hobby is inderdaad niet altijd makkelijk. Maar dat is niet een exclusief VR issue.

Je kan trouwens VR (net als plat gamen) ook prima doen met een hoofdtelefoon waarbij je de omgeving ook nog prima kan horen. Geen verschil met normaal gamen. Ook op en af zetten stelt niks voor.

[Reactie gewijzigd door Tripledad65 op 6 mei 2025 07:38]

Lijkt er op alsof je allemaal zelf redenen bedenkt waarom je geen VR moet kopen.

Waarom zou een as afwijking een probleem zijn?
Probleem is niet dat VR niet leuk is, maar vooral dat niet veel mensen het hebben. Voor het bereik vind ik zeker een pluspunt. Doet verder niks af aan VR O+
Wat men niet heeft kan men nog kopen. Dat was ongetwijfeld een van de redenen achter HL:Alyx, het verbreden van de userbase door 1 kant van het kip-ei probleem op te lossen.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 5 mei 2025 16:59]

Ik hoef echt geen VR. Ik heb het meerdere keren geprobeerd. Verschillende vrienden hebben het allemaal hebben ze het kort gebruikt en leggen het daarna aan de kant. Ik heb het geprobeerd, meerdere modellen, ik hoef het niet in huis te hebben. Na 5 minuten ben ik er wel klaar mee en heb ik knallende hoofdpijn en ben ik kotsmisselijk. Ik dacht ik koop een AR bril, geen VR bril maar een soortgelijk iets. Dacht leuk, een bril om spellen te spelen in het vliegtuig, koppelen aan mijn Steam Deck en gaan. Maar het werkt gewoon niet voor mij.
Ja sommige mensen wennen er niet aan inderdaad. Voor mij ging het heel snel. Het belangrijkste is niet te lang doorgaan als het niet goed voelt, en de volgende keer kan je het al veel langer. Hetzelfde had ik met vliegen in kleine vliegtuigen trouwens. Dat is ook niet iets voor iedereen :)
Ik heb tussen mijn 10e en 15e een aantal keer mte een 1 propellor Cessna gevlogen (182 geloof ik), dat vond ik heel leuk. Mijn oom had er eentje. Na het opstijgen mocht ik vliegen.

Verder nergens last van behalve met 3D films, VR en AR. Het begint met pijn aan mijn ogen met het constant moeten veranderen van diepte. Als ik een milimeter of 2 naar beneden kijk met mijn ogen moet ik al opnieuw gaan stellen met mijn ogen. Ook zie ik geen diepte. Zowel met VR als 3D films zie ik dat niet.
VR is niet voor iedereen, gedoe met de set op en af doen, opbergen etc. Net als met race stuurtjes of flight sim joysticks. En daarbij komt ook nog dat veel mensen wagenziek worden van VR.

Als je op YouTube kijkt bij trailers en er is iets van first person beeldmateriaal, meteen roepen velen om VR. Niet elke game is beter in VR en als bepaalde games VR only zijn dan is de afzetmarkt meteen behoorlijk beperkt.

Als je op steam kijkt naar de spelers aantallen van redelijke VR only games zijn de cijfers zeer beperkt. Op de PSVR eveneens.

[Reactie gewijzigd door Bulls op 5 mei 2025 17:43]

Ja het hoeft ook niet VR only te zijn natuurlijk. Maar VR optioneel zou toch geweldig zijn. Net zoals met andere games die al genoemd zijn zoals No Man's Sky. Dat werkt geweldig in VR en toch is er geen enkele beperking in 2D (waar het ook voor bedoeld was, want VR kwam pas later).

Voor mij voegt het heel veel toe. Zoveel dat ik eigenlijk zelden meer in pancake speel. Ik ben nu ook bezig met GTA San Andreas met de nieuwe mod die pas uit is, en ook dat is zoveel beter dan in 2D <3

Ik denk ook dat veel mensen vooral de problemen zien omdat ze het niet hebben. Dat 'gedoe' is helemaal niet zo groot, zeker niet als je een wifi verbinding gebruikt. En dat opzetten en afdoen duurt een seconde. Een racestuurtje moet je echt aan je bureau vastmaken.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 5 mei 2025 17:48]

Ik heb een PSVR2 set, en hem pakken en opruimen met snoeren etc is toch meer werk dan ff een controller pakken. Ik wil het ook niet rond laten slingeren vanwege stof en katten. Het goed positioneren voor de ogen is ook nog een dingetje.

Daarbij komt ook nog dat ik er blijkbaar minder goed tegen kan dan ik had verwacht, het is echt intensief op de ogen. Nu ben ik ook erg kritisch op de beeldkwaliteit, en wat je dus ziet op screenshots en wat je daadwerkelijk via de lenzen ziet is totaal verschillend. Het schijnt 4K te zijn maar dat is in werkelijkheid maar 1080p per oog. Screendoor effect, Chromatic abberation en motion sickness maakt het voor mij geen leuke ervaring, hou het nog geen uur vol.

Het aanwezig zijn in de wereld is wel gaaf.

[Reactie gewijzigd door Bulls op 5 mei 2025 17:53]

Ja dat is met de PSVR een ding omdat hij geen wifi kan. Toen ik de quest 1 kreeg (had eerst de rift) was ik meteen helemaal klaar met kabel spelen. Ik heb daar in het begin nog de optische kabel voor gekocht maar eigenlijk nooit gebruikt (ben hem nu zelfs kwijt helaas).

Maar met je ogen: Probeer er aan te denken te knipperen. Soms kijk ik urenland een film en zit dan nog te internetten zonder problemen. Maar in het begin moest ik er echt aan denken om te knipperen.

En ja het is technisch 4K maar omdat het uitgestrekt wordt over zo'n enorme beeldhoek is het effectief maar rond de 1080p inderdaad. Bovendien is het 4K over twee ogen samen, en er is natuurlijk veel overlap tussen de ogen (nodig voor het 3D effect immers!) dus heel veel pixels geven hetzelfde weer.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 5 mei 2025 18:08]

Oh ja met knipperen kan ik nog even proberen om daar om te denken, het rond kijken gaat overigens wel prima, maar het bewegen, het voelt alsof je in een tank rijdt en word er nog steeds raar van

[Reactie gewijzigd door Bulls op 5 mei 2025 19:06]

kunnen ze alleen oplossen door de kip en het ei zelf op te lossen. Beide aanbieden voor een breed publiek. Niet half - half.
Nouja opzich doen ze dat ook met de Index. Alleen die heeft nogal een opvolger nodig natuurlijk. Maarja... Valve time :)
Dat kan, maar dat gaan de meeste echt niet doen. Ook niet helemaal fijn als deel 1 en 2 normaal speelbaar zijn, maar de rest van het verhaal ineens VR vereist. Dus ik snap het wel. Alyx was een uitstapje qua verhaal, daar kunnen ze makkelijker mee experimenteren.

Wellicht dat HL3 ook VR gaat ondersteunen, maar VR only gaat het volgens mij echt niet worden 😃
maar VR only gaat het volgens mij echt niet worden 😃
Nee natuurlijk niet, maar niemand vraagt daar ook om.

VR ondersteuning zou geweldig zijn. VR Only, tja waarom zou je?
Ik reageer alleen op wat in her artikel staat: het wordt volgens de leaker geen VR spel. Die omschrijving duidt in de regel op een VR only spel (zoals Alyx), niet op een spel met ook VR ondersteuning.
Probleem is dat ik deels blind ben in een oog en ik vaak misselijk ben van "verkeerde 3d". Ik kan een 3d film in de bioscoop zien, ik zie het echter als 2d en het vrij vermoeiend voor mij. 3d in een pretpark is niet te doen, ben ik instant-misselijk.

Ik durf het nog altijd niet om 750 euro ++ uit te geven voor een VR bril om wellicht twee games te spelen. Wel eens een quest 3 mogen proberen maar ik was absoluut niet onder de indruk van de schermen en lenzen.

Verder ken ik niemand met 3d brillen om van te lenen. Dus ik heb Alyx geskipped en dat zal nog wel een tijd lang zo blijven.
Voor 750 euro heb je niks beter dan een Quest 3 hoor. Alleen rond de 2000 euro heb je er een paar die beter zijn qua resolutie, al zit de gebruikservaring nogal klungelig in elkaar.
Pimax crystal idd, user xp niet hun sterkste kant, maar hardware...
Was er niet een mod beschikbaar om Alyx in de normale Source engine te spelen? Dacht dat ik zoiets een x heb gelezen. Maar kan ook wishful thinking zijn }>
Die is er, maar dan is het opeens een zwaar simpel en traag spel, wat alles mist wat HL Alyx goed maakt.
heb ik ook in mindere mate, niet blind maar een afwijkend oog en ik heb zie dus ook niet echt goed 3D. Niet erg verder maar VR is niet voor mij
Elke game kun je in principe in VR spelen met een beetje tweaken ik heb genoten van half-life 2 en epsidode 1 en 2 niet 100% maar zeker de moeite waard. Dus ik hoop eigenlijk dat je het normaal en in VR kan spelen en het liefst op de Deckard:-). Heb net Crysis uitgespeeld soms nadat ik alle vijanden had uitgeschakeld liep ik gewoon nog even rond om te genieten van de schitterende omgeving.
'Gedoe' is een understatement als je geen headset hebt. Heb weinig zin om een paar honderd uit te geven aan een gadget die ik misschien 2-3x gebruik.
Niet een ieder kan goed overweg met VR of is ervan gecharmeerd en wilde juist deze normaal spelen (heeft even geduurd, maar was speelbaar).
Ik wil gewoon (lui) achter mijn pc, in mijn stoel, met mijn vertrouwde toetsenbord en muis lekker gamen.
Heb je Half-Life: Alyx gespeeld? Ik snap het, een headset, gedoe.. maar de ervaring is zoveel meer realistisch IMO.
Ik heb het gespeeld in VR. Leuk, maar ik had liever een normaal Half-Life-spel gehad.

VR is inderdaad te veel gedoe, oncomfortabel voor langere sessies, en een niche. Dat zeg ik als iemand die een VR-bril en bijbehorende spullen heeft.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 5 mei 2025 16:49]

Oneens. De meeste gamers (waaronder ik) willen gewoon met een controller, muis of keyboard de games spelen. Als een game puur voor VR is, betekent dat restricties in gameplay of andere mechanics die ze anders wel in een SP zouden stoppen.
Realisme is met mate prima, maar er is denk ik voor veel gamers een punt waarbij meer realisme minder leuk wordt. Je hebt ook VR waar je daadwerkelijk rent als je karakter rent (zoals Kat VR), dat kan nuttig zijn voor diegenen die en meer realisme willen en iets aan hun conditie willen doen maar voor velen is gamen naar escapisme ook gewoon entertainment. Het moet dus vooral leuk blijven.
Je hebt ook VR waar je daadwerkelijk rent als je karakter rent (zoals Kat VR), dat kan nuttig zijn voor diegenen die en meer realisme willen en iets aan hun conditie willen doen...
Dit soort systemen zijn voornamelijk bedoeld om misselijkheid tegen te gaan. (Omdat er zo geen discrepantie onstaat tussen de signalen die je hersenen ontvangen, via je ogen, en wat je evenwichtsorganen daadwerkelijk ervaren)
Jammer dat ik een handicap heb waardoor ik zo'n ding niet met mijn handen kan besturen. Anders had ik er zeker een gekocht.
Als ik het mensen moet uitleggen zeg ik altijd dat je bij "Normaal gamen" naar een spel kijkt en dat je bij VR in de spelwereld stapt.

Alyx was fantastisch, maar een tijdje geleden heb ik met behulp van een Mod ook een groot deel van Horizon Forbidden West in VR gespeeld. Enorm uitdagend, maar écht krankzinnig mooi en zo immersive dat 2D gamen plotseling als hopeloos ouderwets voelt. Je zit midden in de gamewereld en ziet zoveel meer details dan op een plat scherm.

Dezelfde mod werkt overigens ook voor CyberPunk waar vooral het autorijden fantastisch is. Heb je nog een Quest2/3 in de kast hebben liggen is de mod écht een aanrader.
Kijk VR is leuk, maar simpelweg 99% van de mogelijke audience heeft geen VR headset, heeft ook geen geld voor een VR headset of gaan zelfs als de het geld hadden niet voor 1 game eventjes een extra 500 euro uitgeven voor wat eigenlijk nog een gimmick is.

Ik ben het helemaal eens dat VR vet is en zeker een leuke ervaring, maar het is nog niet ver genoeg ontwikkeld in mijn mening.
Helaas is Half-life Alyx voor veel mensen niet speelbaar. Als life long Half-Life fan was dat voor mij de echt heel naar. Ik ben dus heel blij dat Half-Life 3 alsnog komt en dat dit geen VR game blijkt te zijn. En dit komt niet door de game maar door de techniek achter VR. Ik had speciaal voor deze game een quest 3 gehaald maar binnen 10 minuten hing ik boven de wc omdat ik kotsmisselijk was. Gelukkig was de winkel zo symphatiek om de headset terug te nemen en kreeg ik bij de balie te horen dat ik niet de eerste was.
De afzetmarkt zónder VR is nu eenmaal veel groter.
Het is gewoon weg te duur en te weinig games. Je zou dan een veel minder groter publiek krijgen. De game zou dan op zijn minst ook speelbaar moeten zijn zonder 3d Bril. Dus ja als je de game kan spelen zonder 3D Bril en dat de gameplay ook nog goed werkt.
HL alyx was echt heel goed, plus een goede setup voor half life 3
Ik heb het helaas niet uitgespeeld - omdat na een of twee uur spelen de duizeling toesloeg. Dat is na elke sessie het laatste dat mijn brein verwerkt - en inmiddels dus ook het eerste waar ik aan denk als ik verder wil gaan. Zo werkt ons brein nou eenmaal - en dat is de reden dat VR nooit de standaard zal worden.
Wij mensen zijn er niet voor gemaakt.

Nu ligt de dure bril te verstoffen - dus wellicht de HL3 door modders een VR experience kan worden omgetoverd - maar ik ben blij dat ze dat hebben laten zitten.

Ik denk dat we met name omver geblazen zullen worden door het realisme en kwaliteit van de graphics, en minder in de gameplay experience.
Geheel mee eens is is dan ook wel direct een instabuy voor mij. Opzich begrijp ik wel dat er mensen graag een vr versie hadden gezien maar wie weet dat die later nog komt gebaseerd op deze game. Laten we eerst maar eens een goede normale game zien te krijgen.
Vooral dat laatste, ik geloof er niks van. Hoeveel van dit soort geruchten zijn er al gepasseerd de afgelopen jaren?

En als die komt, zal het dan nog steeds een modbare versie zijn of gaat Valve zelf verdienen met micro payments, daar ben ik vooral bang voor.
Wat, geen pre-order? :+

Wacht nou even tot een partij als RPS het spel even onder handen hebben gehad. Valve staat er niet om bekend dat ze troep uitbrengen, het is alweer een heule tijd geleden dat Valve een écht spel heeft gemaakt...
Op zich jammer want games zoals Elite Dangerous en No Man Sky laten zien dat je perfect games kan ontwikkelen die zicht richten op VR maar die perfect te spelen zijn op flatscreen.

Nog meer jammer is het feit dat Valve nog steeds één van de beste studio's is (zo niet de beste) als het komt op games maken voor VR. Alyx blijft toch gewoon in veel top 10 VR games staan.

Het is in de laatste jaren ook steeds makkelijker geworden om games te porten naar VR.

Ik dacht ook te hebben gelezen dat HL3 gebruik zou maken van de Source 2 engine. Dat is degene die voor Alyx werd gebruikt dus... toont nog maar eens extra dat het eigenlijk had kunnen uitkomen als een VR game met dan een optie voor pc; wat het beste van twee werelden had gemaakt.
Klopt, NMS is behoorlijk goed in VR. Elite Dangerous was dat ook, maar nu helaas niet meer. Ze hebben VR helemaal laten vallen in de nieuwste uitbreiding (die ook alweer 3 jaar geleden is, sowieso is de ontwikkeling een beetje stuk daar).
Negatief! Half Life Alyx is zo'n ultieme gameervaring. Zo goed, dat ik geen enkel ander VR-speel leuk vind.
En vervolgens gaan alle reacties alleen nog over VR sets, en niks over Half Life 3. Tweakers is echt de offtopic hemel.
Precies! ik zit ongeveer op reactie #250 voordat ik een niet VR-discussie reactie tegenkwam.
Nee slechte zaak. Gemiste kans om dit ook niet in vr te ervaren.
Ik had eigenlijk gehoopt dat ze het zo zouden maken dat het beide kan (dan natuurlijk niet met alle vr-specifieke mechanics van Alyx), dat zou een mooie opmaat naar de toekomst zijn.
Stel je voor dat ze die game uitbrengen op dezelfde dag als GTA 6. :D
En Duke Nukem Forever!
Ohnee, die hebben we uiteindelijk wel gehad :+
Ja we hebben een game gehad met die titel, maar nooit de echte opvolger door 3D Realms.
Wat we gekregen hebben is toch echt dat waar 3D Realms jaren aan gewerkt heeft, alleen afgewerkt door een team dat wel in staat was om voldoende focus te leggen om alles bij elkaar te lijmen en er een volledig spel van te maken. Je ziet in dat spel dan ook wat dingen terugkomen die in de vele jaren daarvoor ook getoont zijn aan de pers.
Ik bevestig dit. De plannen en ontwerpen zijn namelijk op internet gekomen nadat 3DRealms zijn personeel op straat had gezet. Het spel dat op de markt is gekomen is gemaakt van alle stukken die al gemaakt waren en dit volgt het origineel plan. De DLC was origineel onderdeel van het spel maar dat was nog niet af zover ik weet waardoor het pas later beschikbaar kwam.

Het spel zoals in de eerste trailers te zien was is ook (gratis) beschikbaar als hobby project.
Die heb onderlaatst nog een keer proberen te spelen, wat een bagger toch.
Die komt pas in mei 2026. Dus vrijwel oktober tot december is leeg omdat niemand een release datum in die periode durfde te doen :+
Misschien heeft Rockstar GTA VI uitgesteld om niet in het release window van HL3 te vallen :P ;)
Ik moest veel te ver naar beneden scrollen voor een niet VR-discussie reactie, wat een gezeik zeg, half-life 3 confirmed!
Beetje pijnlijk he, een lek bij een bedrijf dat "Valve" heet. ;)


Ik begin langzaam te geloven dat er echt aan HL3 wordt gewerkt, al weet ik niet waarom we het nu wel zouden geloven na 20 jaar(!) speculatie en geruchten.

Als het klopt dan kan ik haast niet geloven dat we hier het hele verhaal hebben en dat HL3 een "gewoon" spel wordt. Daar ben ik zeker niet de enige in bij Valve weten ze dat ook. Iedereen is al jaren bang dat HL3 een flop wordt omdat het niet zal kunnen voldoen aan de onrealistisch hoge verwachtingen die iedereen heeft. Het moet bijna een revolutionaire stap vooruit zijn om aan de verwachtingen te voldoen en dat weten ze bij Valve ook wel. De naam HL3 moet dus bijna wel gereserveerd zijn voor iets speciaals.

Mijn persoonlijke theorie is dat het iets te maken heeft met hardware, bv een nieuwe Steam Deck of een Steam Machine inititatief.
Ik stel me voor dat HL3 helemaal wordt geoptimaliseerd om op de Steam Deck v2 te draaien zodat het goedkoper is dan om een SD te kopen dan om een nieuwe GPU in je Windows PC te stoppen

Als Valve het echt bont wil maken dan brengen ze de game niet voor Windows uit zodat je een Steam/Linux-systeem moet hebben om HL3 te spelen, maar ik denk zelfs Valve dat niet aandurft. Een (in mijn ogen) leuke tussenvorm zou zijn een linux-installer mee te leveren HL3. Als je HL3 wil spelen en je hebt nog geen Linux dan biedt Valve aan om het even op je PC te installeren zodat je het optimaal kan spelen. Dan moeten ze natuurlijk wel zorgen dat het ook echt beter werkt dan Windows maar dat is goed mogelijk als de focus maar ligt op de Linux-versie.

Daarbij hoor ik steeds vaker dat gamers de voorkeur geven aan gamen met Steam+Linux dan met Windows omdat het meer de console-ervaring is. Linux blijft stilletjes op de achtergrond terwijl Windows je bombardeert met reclame, pop-ups, updaters, Bing, Copilot, M365 en dergelijken. Ik durf niet te zeggen of dat een eerlijke omschrijving is, ik gebruik geen Windows en Steam bevat ook een hoop reclame, maar ik hoor het steeds vaker als argument. Dat was een paar jaar geleden haast onvoorstelbaar.
Het zal zeker geoptimaliseerd zijn voor de Steam Deck (V1/V2), maar dat is een iets andere doelgroep dan de normale PC. Als je het op een SD kan draaien zal het nog vele malen beter draaien op een game pc.

Gamen onder Linux werkt inderdaad steeds beter en beter en volgens de geruchten komt er een nieuwe Steam Machine aan. Ik hoop echt dat dat gaat gebeuren want ik ga er meteen eentje kopen. De Steam Deck is het eerste in mijn leven waar ik een pre-order voor heb gedaan en ik heb er totaal geen spijt van. 3 jaar in bezit en nog steeds een hoop plezier van. De game pc raak ik niet eens meer aan. Ik speel vooral in de woonkamer op dit moment met een DualSense controller op mijn 65" TV. Heerlijk.

Persoonlijk vind ik je omschrijving van Windows eerlijk. Dat is ook mijn ervaring. Vergeet niet de rest van de reclame bij een verse installatie, voor Netflix, Disney, Spotify etc etc etc. Bij Steam is het logisch omdat het een winkel is. Bij een besturingssysteem vind ik het niet logisch.
Ik speel alles onder Linux. Ok, die shaders irriteren me af en toe maar mijn gamelaptop uit 2015 draait het prima.
Alleen maar beter. Ik gebruik eigenlijk alleen Linux. Windows als game pc was altijd een noodzakelijk kwaad. Zoveel gedoe mee gehad.

Ik hoop binnenkort een keer een leuke meevaller te krijgen en een game pc te kunnen bouwen met bazzite. Ja ik kan gewoon een distro installeren en alles ik weet het, maar leuk om het bazzite project te steunnen.
Windows en reclame ?
Nu ben ik niet echt een die hard Tweaker maar ik heb geen reclame op WIN11 ?
Ik ben wel handig genoeg om co-pilot en er van alles uit te slopen en heb dat dan ook gedaan, O&O Shutup gebruikt en ik krijg echt geen reclames ?

Ook mijn Firefox browser heb ik dichtgetimmerd en krijg ik geen reclames te zien.
Pi Hole en dergelijke heb ik niet en ook geen kaas van gegeten.
Toch ben ik maar een gemiddelde pc gebruiker.

Half Life heeft mij nooit kunnen bekoren, gewoon niet mijn ding.

edit; letter vergeten...

[Reactie gewijzigd door iew op 5 mei 2025 18:37]

Als je een standaard Windows installeerd zit er reclame in voor netflix en disney en candycrush en office en van alles. Zit in je startmenu
Ah dat is dus wat er bedoeld wordt, ja dat is er zo uit wanneer je een beetje handig bent.
Daar hoef je geen die-hard Tweaker voor te zijn.
De huis tuin en keuken pc gebruiker zal dat denk ik gewoon allemaal zo laten.
Al worden die volgens mij ook steeds zeldzamer omdat ze waarschijnlijk alles op hun phone en/of tablet doen.

Reclame..., ook iets waarom ik al heel lang geen tv meer kijk ;)
Linux only zou onzin en achterlijk zijn. De gebruikte source-engine is gewoon multiplatform en het grootste deel van de gamers speelt nog steeds op Windows. Ik geloof nooit dat Gabe zoveel geld zal laten liggen.
En wat jij aangeeft dat windows vol zit met reclames, popup etc, is pure onzin.
Linux is ook verre van zaligmakend, zeker doordat je door het aantal distro's en desktops de bomen in het bos niet meer ziet.
Je hoeft zeker geen fan van Windows te zijn, maar ga niet doen alsof Linux zoveel beter of veiliger is, want dat is het zeker niet.
dat ben ik toch niet met je eens ik deel de ervaring wel van reclame in windows ben zeker een half uur-3 kwartier bezig geweest om allerlei reclame uit mijn windows 11 pro instalatie te halen

dus ja die opmerking klopt in mijn evaring wel degelijk
Je hoeft zeker geen fan van Windows te zijn, maar ga niet doen alsof Linux zoveel beter of veiliger is, want dat is het zeker niet.
Je vergeet hier de woorden : Vind ik. Want het is duidelijk jouw mening.
Nee hoor, want het is al lang bewezen dat Linux zeker niet veiliger is dan de huidige windows, beide hebben hun problemen.
Als Valve het echt bont wil maken dan brengen ze de game niet voor Windows uit zodat je een Steam/Linux-systeem moet hebben om HL3 te spelen, maar ik denk zelfs Valve dat niet aandurft
Als ze dit doen dan schaden ze denk ik hun naam. Veel mensen zullen hier denk ik niet blij mee zijn.
Ik zie Valve het nog wel doen; uitbrengen onder Linux only, op de dag van het verlopen van de Windows 10 support. Alle pc hardware die geforceerd obsolete wordt krijgt een tweede leven als Steam PC met HL3 als bonus.

Vergeet niet, HL2 is gebruikt om Steam groot te maken, het was het eerste spel dat Steam verplichtte.
HL Alyx is gebruikt als promotie voor de Valve Index.
Hoe gek zou het dan zijn als HL3 mensen losweekt van Windows?

Valve heeft geen financieel motief om HL3 groot te maken, Steam brengt veel meer op dan HL3 gaat doen.

[Reactie gewijzigd door P5ycho op 5 mei 2025 19:46]

Valve is destijds met SteamOS begonnen omdat ze bang waren dat Microsoft met Windows een 'walled garden' zou gaan maken, waarbij mogelijk third-party launchers niet of moeilijk geïnstalleerd konden worden en iedereen naar de Microsoft Store werd gestuurd. 10~15 jaar later, en er is gelukkig niet veel veranderd. Sterker nog het lijkt erop dat Microsoft Steam omarmd heeft, aangezien ze via dat platform nu ook de games van Microsoft Studios daar op uitbrengen.

Half-Life 3 niet op Windows uitbrengen heeft in deze tijd geen voordelen, alleen maar nadelen voor de consument. Ik vermoed dat het merendeel van de consumenten geen zin heeft om hun hele pc te voorzien van Linux alleen voor Half-Life 3.

Linux is ook nog lang niet Plug & Play voor alle moderne hardwarecombinaties. Ik ben zelf een paar weken terug nog overgestapt, en ondanks dat alles nu soepel draait, ben ik wel tegen een aantal kleine issues aangelopen die me wel wat uren gekost hebben, (yep, NVIDIA gpu). Leuk als Linux je hobby is, minder leuk als Linux een vereiste is voor 1 spel, waarbij je of je hele pc moet resetten, en/of je moet inlezen in een dual-boot setup waarbij Windows bij een volgende major bootloader update je Linux partitie onbereikbaar maakt.
Vergeet niet, HL2 is gebruikt om Steam groot te maken, het was het eerste spel dat Steam verplichtte.
HL Alyx is gebruikt als promotie voor de Valve Index.
Hoe gek zou het dan zijn als HL3 mensen losweekt van Windows?
Ik vraag me wel af hoeveel impact HL3 vandaag de dag nog zal hebben tegenover HL2 vroeger. Er zijn hele generaties gamers die niet met HL en HL2 zijn opgegroeid. Het is maar de vraag of HL3 voor hun een must-have is zoals bv GTA 6 dat zal zijn. De GTA fanbase is natuurlijk wel gewoon extreem goed onderhouden in de tussentijd.

Na 20 jaar sta ik zelf eerlijk gezegd ook niet meer vooraan in de rij voor HL3. De interesse is toch meer van de PC richting af en toe chill op de bank met een console gegaan. Of ik meteen voor de eerste dag uberhaupt nog in een dikke pc wil investeren is maar de vraag. Er zijn ongetwijfeld genoeg mensen die er alles voor over hebben. Maar ik zal in die jaren niet de enige zijn die waar de prioriteiten in de loop der tijd zijn verschoven.

m.i. moet het dan wel een echt groot wow-effect hebben wil je mensen op een heel nieuw platform krijgen. HL Alex is ook maar de VR niche gebleven (mensen gingen niet super massaal aan VR) en Steam is uiteindelijk ook maar een simpele applicatie op je bestaande omgeving.
De kans lijkt me juist heel goed dat Valve de release van hl3 laat samenvallen met de release van de steam 'console' waar ze volgens geruchten ook al een tijd mee bezig zijn. Dan hoef je dus geen dikke pc te kopen en kun je gewoon op de bank blijven gamen... En je krijgt gelijk alle andere voordelen van het steam ecosysteem.
en Steam bevat ook een hoop reclame
Dat snap ik niet... Steam is een winkel hè. Daar heb je wel vaker reclame toch?
"niet zal kunnen voldoen aan de onrealistisch hoge verwachtingen die iedereen heeft. Het moet bijna een revolutionaire stap vooruit zijn om aan de verwachtingen te voldoen en dat weten ze bij Valve ook wel."

Maar dit soort onzin verpest het dus. Net als dat youtube vol lijkt te staan met alleen maar afzeik videos van games.
Waarom is het niet goed genoeg als ze gewoon een goede game maken. Valvr kennende heb ik er wel vertrouwen in, maar ik ben al tevreden als het lekker speeld en het verhaal goed is, het hoeft van mij geen wereld veranderend spel te zijn.
Het zou bijna de eerste keer dat Valve een 'deel 3' van wat dan ook released :+. Zit nog steeds te wachten op een nieuwe Portal.

Rond eind dit jaar zou briljant zijn nu GTA 6 opgeschoven is naar mei 2026. En vrijwel elke developer het einde van het jaar heeft ontweken om niet overschaduwd te worden door GTA 6.

[Reactie gewijzigd door xoniq op 5 mei 2025 14:52]

Ik zou eingelijk eindelijk willen weten wat de gameplay van f.stop zou zijn geweest, de eerste opvolger van Portal die men gemaakt had.
Het zou bijna de eerste keer dat Valve een 'deel 3' van wat dan ook released :+.
SteamOS 3 is toch echt uitgekomen.
SteamOS 2: Episode 1 bedoel je zeker?
Daar word ik nou gelukkig van. Toevallig startte ik vorige week Black Mesa op. Alleen al het begin waar je met dat metrotreintje telkens dieper het pand ingaat is zo ongekend sfeervol. Er zit zoveel liefde en passie in dat spel.

[Reactie gewijzigd door MennoE op 5 mei 2025 15:33]

Is dat niet iets dat gegroeid was uit de mod-community? Niet dat de officiële half-life games onderdoen hoor.
Mijn mening is dat HL met zijn idd prachtige intro, een heerlijke timing had door in 98 uit te komen. En niet in 06 waarin het denk ik niet die impact had. Komt bij dat CounterStrike het een heerlijke aankoop maakte (ik heb het over dat je serial veel waard was voor online gaming).
Die heb ik pas ook helemaal door gespeeld, toch wel schrikken als je dan weer een keer een filmpje kijkt van het orgineel, dan hebben ze er echt wat moois van gemaakt, vooral Xen is fantastisch als je die vergelijkt met de oude.
Ik vond Xen juist vreselijk en veel te anders van de rest van de game. Heel duidelijk dat dit door compleet andere mensen gemaakt is.
Xen in het origineel was ook niet goed maar in ieder geval niet zo lang. In black mesa trok het echt veel te lang. Het was wel mooi, maar buiten de mooie plaatjes viel er weinig te beleven. Het leek imho wel haast een (slechte) walking simulator.
Dit “nieuws” werd december vorig jaar ook al rondgestrooid. Eerst zien, dan geloven.
https://www.pcgamesn.com/half-life-3/2025-reveal-possible

[Reactie gewijzigd door Roko op 5 mei 2025 14:54]

Vorig jaar werd er aangegeven dat het in een héél selecte kring werd geplaytest, nu dat het dus "bijna af en volledig speelbaar" is. Ik heb weleens aan besloten playtests meegedaan en meestal krijg je dan niet de hele game, maar een subset van de game. Soms krijgen verschillende testers ook verschillende subsets.

Ik hoop op een compleet onverwachte shadowdrop zoals Oblivion Remastered.
Vergeet niet dat Mike Shapiro vlak voor Nieuwjaar deze video heeft uitgebracht met als afsluiter "see you in the new year" met als hashtag, #Valve, #Half-life, #Gman.

https://x.com/mikeshapiroland/status/1874213952680607922

Voor mensne die Mike Shapiro niet kennen, hij is de voice actor van de mysterieuze G-man.

[Reactie gewijzigd door Toonen1988 op 5 mei 2025 15:34]

Ook de VA voor Barney (and now… about that beer i owed ‘ya!) trouwens. Blijft me verbazen hoe goed sommige VA’s zijn in het ongemerkt vertolken van meerdere rollen
Oh, dat wist ik niet. Dacht alleen van Gman. :P
Fun fact, hij begint zijn speech als Barney, waarna hij halverwege veranderd van karakter - naar de Gman. Luister maar goed :-)
Het klinkt eerder alsof hij als zichzelf begint, luister maar naar zijn interview voor het jubileum van Half-Life 2: YouTube: Mike Shapiro's perspective on The-Gman (HL2: 20th Anniversary)
Kan ook gewoon een remaster zijn van HL2, of misschien was het wel voor de Half-Life 2: RTX demo die maar 3 mensen konden spelen.
Dan ben ik schijnbaar één van die drie. _/-\o_
Het zou cool, of beter meme zijn dat ze dit officieel aankondigen/uitbrengen als hl4.

Het zou zou grappig zijn dat er nooit een hl3 komt. En dat ze '3' gewoon straal blijven negeren. (Presentatie slides met alle versies en dan gewoon, nieuwe game => 4)

[Reactie gewijzigd door blahenazo op 5 mei 2025 15:52]

En dan ook een hap uit doet verhaal weglaten zodat je blijft gissen wat er tussendoor afgespeeld heeft.
goat simulator deed dit al
Stel je voor dat ze dit lanceren samen met een nieuwe steam machine / steam deck ...
Wat is een "Valve-insider"? Wat geeft deze leaker meer geloofwaardigheid dan eerdere? (Niet dat ik hem niet wil geloven, ik wil gewoon weten wat zijn "credentials" zijn om het zo te zeggen, want ik ken hem niet.)
Hij heeft het vaker mis gehad dan goed.

Die gast denkt bijna dat hij voor Valve werkt.
Ach, zo had ik een keer insiders informatie over een loting systeem van PS5's verkoop bij een grote webwinkel. Ik dat lekken aan medegebruikers die heel graag een PS5 wilde bemachtigen, besluiten ze bij de webwinkel van loting af te zien.

Ik kan me heel goed voorstellen bij geruchten omtrent HL3, dat het wel waar was op het moment van publiceren, maar dat het beleid daarna gewijzigd wordt.
Tyler McVicker (eigenaar van Youtube kanaal onder dezelfde naam, het voormalige Valve News Network - VNN) heeft naar eigen zeggen een of meer geloofwaardige bronnen binnen Valve. Uiteraard kan hij geen namen noemen. Ook haalt hij heel vaak zijn informatie uit (onbedoeld) achtergebleven code in updates van andere Valve titels. Hij is op stream vaak genoeg bezig met dataminen.

Zo wist hij in het verleden al heel vroeg dat er gewerkt werd aan HLVR, wat uiteindelijk Half-Life: Alyx bleek te zijn.

Uiteraard betekent de achtergebleven code niets concreet, hij zegt zelf vaak genoeg dat alles wat hij zegt met een korrel zout genomen moet worden en dat tot dat Valve zelf bepaalde informatie bevestigt, het alleen speculatie is.

Overigens vind ik de titel "Valve-insider" of "leaker" een beetje misplaatst. Aangezien hij, zoals velen aanhalen, inderdaad niet voor Valve werkt, en zelf ook niet leakt, het leaken gebeurt in principe door Valve zelf (via interne bron of achtergelaten code).

Mijns inziens zou de titel "Valve dataminer" correcter zijn.

[Reactie gewijzigd door Gentlemanzer op 6 mei 2025 15:21]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn