Sharp maakt nieuwe ePaper-displays geschikt voor buitengebruik

Sharp heeft vier nieuwe formaten van zijn ePaper-displays uitgebracht. Het gaat om A3-, A2-, A1- en A0-formaten. Ook zijn de schermen voorzien van functionaliteit voor buitengebruik, waarmee ze bijvoorbeeld ook gebruikt kunnen worden voor buitenadvertenties.

De digitale alternatieven voor posters zijn volgens Sharp ook in fel omgevingslicht goed te lezen. Daarnaast hebben ze geen kabels meer nodig, wat ze geschikt maakt voor buitengebruik. De displays bevatten mogelijkheden om zonne-energie te gebruiken, een batterijopslag en opties voor draadloze communicatie. Verder verbruikt de display geen stroom als er geen achtergrondverlichting gebruikt wordt en hij geen content laat zien. Om de content te wijzigen is volgens Sharp een minimale hoeveelheid stroom nodig.

Sharp stelt dat de nieuwe displays met buitenfunctionaliteit geschikt zijn voor toepassingen waar statische content vaak verandert. Het gaat bijvoorbeeld om informatieborden, bewegwijzering en menuborden. Wanneer de nieuwe displays precies beschikbaar worden en wat ze gaan kosten is niet bekendgemaakt.

Sharp ePaper display buiten

Door Eveline Meijer

Nieuwsredacteur

06-02-2025 • 10:18

60

Reacties (60)

60
60
30
1
0
23
Wijzig sortering
Context dat wellicht mist, eink schermen vinden zonlicht niet leuk op lange duur. Met de openepaperlink project hebben vele bijvoorbeeld digitale prijskaartjes hergebruikt als een display in een plantenpot, en binnen een paar weken zon was de complete display vervaagd.

In Duitsland zie je steeds meer eink panelen gebruikt worden in bushaltes, van een andere leverancier die ook speciale IR/UV coating heeft voor buitengebruik. Vrij praktische toepassing dat altijd heel leesbaar blijft
Om daaraan toe te voegen, Sharp ePaper zijn LCD panelen, geen e-ink. Pebble gebruikte eenzelfde soort paneel voor hun smartwatches.

EDIT: Zoals hieronder wordt aangegeven gaat het hier zeer waarschijnlijk toch om een e-ink display! De LCD waar ik het over had zijn de MemoryLCD schermen van Sharp, een andere technologie.

[Reactie gewijzigd door MapleGryph op 6 februari 2025 14:43]

Ik kan er weinig concrete informatie over vinden. Maar als het op de eink website staat als een samenwerking dan lijkt het mij inderdaad toch een eink display. Ik pas hem aan, dankjewel!
Als het LCD was geweest had veel wat in het artikel staat niet gekund, zoals het geen stroom verbruiken overdag en weinig stroom verbruiken bij een change.

@Pinkys Brain geeft al een nieuwsartikel aan en ik ging er eigenlijk een beetje vanuit dat ze de nieuwe kleurendisplays gebruiken waar Tweakers over gemeld heeft vanuit de CES nieuws: E Ink kondigt digitale poster InkPoster aan
Sharp's Memory LCD laat iets soortgelijks toe. Dat heeft Pebble toentertijd gebruikt om smartwatches met een batterijduur van een week te maken. Maar volgens mij is daar bij een statisch display wel een kleine stroom voor nodig.

Daarbuiten lijkt het hier inderdaad toch om een e-ink display te gaan.
Pebble gebruikte een t(ransflective)LCD, welke inderdaad zonder backlight te lezen zijn. In het verleden toen ik nog student was gebruikte we die voor experimentele apparaten die in het buitenlicht zichtbaar moesten zijn, werkte vele malen beter dan al het andere dat op de markt was. Echter moeilijk tot nagenoeg onmogelijk om aan te komen in redelijke formaten omdat het een nichemarkt is. Dit zijn echter wel degelijk e ink schermen van E-ink corp.

Op een andere voet: Voor een vrijwilligersproject waar ik nu nog aan werk gebruiken we (cheapo, want budget is meh) eink schermen voor buiten display van live data (kleiner a5-ish formaat). We dachten eerst dat deze een issue hadden met UV licht, wat een known issue is maar te verhelpen met een goede glasplaat, echter het bleek veel simpeler te zijn: vaker refreshen met hogere spanning aangezien de temperatuur meer problemen gaf dan UV licht. Deze units zijn waterdicht afgesloten ivm eis dat ze werken bij regen en 40Celcius in de zon. Eink is leuk voor leesbaarheid maar vergt wat aandacht met betrekking tot omgeving en controller instellingen.
Ok, maar aangezien je in dit artikel leest dat Sharp ook gekeken heeft naar zon op de schermen voor de energie, zou het dan niet aannemelijk zijn dat deze schermen ook geschikt zijn voor in de zon?

Overigens leuk project dat openepaperlink, ik kende het nog niet: https://openepaperlink.de/
In Nederland zijn er ook veel bushaltes met eink schermen--iig hier in de buurt van Leiden-Haarlem. Mooie oplossing, veel beter dan die oude zooi met "starburst" displays die je ook nog wel vindt. Regelmatig zitten ze vol condens en zijn ze nauwelijks nog leesbaar. Maar goed punt dat zonlicht wellicht invloed heeft op termijn. Mag toch hopen dat ze er hier ook een of andere coating overheen hebben toegepast.
zon bushokje is toch allang gesneuveld nog voor er defecten optreden :+
Vind dat wel opvallend om te lezen. Ik heb een e-reader van 13 jaar oude Icarus Reader Go waarvan het scherm redelijk goed is, hoewel geen idee of slechter dan eerst of niet. Die is geregeld maar niet superintensief gebruikt, maar wel vaak buiten in de zomerzon. Is dat misschien omdat de technologie van e-ink er nu heel anders uitziet dan toen met de zwart-wit schermen, of heeft dat met de kwaliteit te maken wat verschilt tussen verschillende schermen van apparaten?
Leuk concept, maar zolang het vuurwerkprobleem niet is opgelost zou ik als uitbater m'n vingers niet willen branden aan de implementatie en onvermijdelijke reparatiekosten.
Ik begrijp niet waarom je hier een 0 voor krijgt, want het is helemaal waar. Afgelopen december was dat ook weer het geval: abri die hier nog geen jaar stond ter vervanging van de oude half opgeblazen door vuurwerk. En aan de overkant staat geen abri, maar hangt wel een dienstregeling aan een lantaarnpaal en ook die was er volledig uitgeknald. En dan hebben we het nog niet over de rest van vergelijkbare schade op andere plekken. Het is al duur genoeg om die zónder schermen te repareren, laat staan mét.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 6 februari 2025 10:56]

Ik gok dat men er een 0 voor geeft omdat het volstrekt irrelevant is?
Waarom irrelevant? Het is toch niet gek om in te beelden dat een display als dit te kampen heeft met vandalisme?
Waarom heeft een ePaper display meer te maken met vandalisme dan iedere andere vorm van reclame in de openbare ruimte?
Omdat ze duurder zijn en het leuker is iets kapot te maken wat duizenden euro's kost dan een simpele poster met verlichting.

Het is ook wachten op een andere vorm van vandalisme waarbij het beeld van de poster vervangen wordt door iets anders.
Dat blijkt echt uit niks. Het is eerder de gelegenheid dan de kosten die vandalisme uitlokt.

En dat laatste had ook allang gekund met digitale billboards en dat gebeurt ook niet.

Derhalve: irrelevant.
Er is er hier bij een splitsing een neer gezet en ik kan nu slechter zien wat er van links komt omdat 1 zijwand reclame is. Van mij mag het in abri verboden worden.
Nou worden die schermen meestal betaald door de adverteerders of de uitbater daarvan (JC Decaux etc).

Sterker nog, de gemeente krijgt er meestal geld voor.
Ik denk dat het slopen van bushokjes verder gaat dan alleen een vuurwerkprobleem. Die hokjes sneuvelen ook wel zonder vuurwerk.
Dat probleem heb je ook bij LCD gebaseerde systemen.
Vandalisme komt nou eenmaal voor in onze samenleving maar om nu een verband te leggen tussen een modieus poltiek onderwerp en deze grote e-ink schermen is wel heel goedkoop puntjes scoren.
Deze schermen kunnen juist mooi die "hoog in een lantarenpaal " lichtbakken vervangen waarmee diverse gemeentes het straatbeeld vervuilen reclameinkomsten genereren.
Het gaat niet om de schermtechniek, maar om de toepassing. Abri's als voorbeeld nemende: daar hangen nu papieren posters in lichtbakken. Wil je die vervangen door deze ePaper-displays en ze worden door vuurwerk vernield, dan heb je een hogere kostenpost dan voorheen. Dus nee, het is niet “goedkoop puntjes scoren” en de vergelijking met lcd gaat mank, omdat om nieuwe toepassingen gaat.
Je spaart een poster vervanger uit. Wellicht is het toch goedkoper
Dat is dan wel een goed counterargument. De vraag is dan wel wat er onder de streep duurder is: Een x% kans eens per jaar dus niet slechts een ruit en lichtbalk te hoeven vervangen, maar een compleet e-paper scherm. Iets wat eventueel nog langer kan duren ook afhankelijk van geschikt personeel en beschikbaarheid van de onderdelen, met gemiste reclameïnkomsten er nog bovenop.

Of de oude low-tech oplossing, waarbij iedere paar weken iemand een rondje mag doen om posters te vervangen.

@PalingDrone Aan de ene kant is het een inkoppertje ja. Aan de andere kant was er in Rotterdam alleen al meer dan 250.000 Euro aan schade dit jaar. Met de huidige trend in gedachten, 2022/2023 is waarschijnlijk eerder een eenmalige post-corona uitzondering, is het helaas wel een factor die in de praktijk gewoon niet te negeren valt. Sommige bushokjes gaan er bijna "tradioneel" aan met nieuwjaar, dus ik kan me voorstellen dat de toepassing van zulke dure schermen in de praktijk enigszins beperkt zou kunnen zijn.
Deze schermen zitten niet vast aan en stroomvoorziening. Dan is weghalen in december en terugplaatsen in januari misschien (financieel) aantrekkelijker dan laten vernielen. En er kan niemand "aan de stroomdraden blijven plakken".
Dan tijdelijk geen of een papieren poster
Ligt een beetje aan de gemeente of regio blijkbaar maar ik zie toch regelmatig enorm felle dynamische schermen in bushokjes, steeds minder rollende (of statische) papieren posters iig.
De usecase voor deze grote e-ink displays lijkt mij meer op wat lastig bereikbare plekken te richten.
Ergens bovenin een beurshal/infoborden, stations, vliegvelden, scholen etc. waar de display content wel dynamisch maar niet bewegend hoeft te zijn en waar 1 frame per minuut al zou voldoen.
Extreem laag energieverbruik, hoog contrast en goed afleesbaar bij natuurlijk licht zijn dan grote voordelen. Musea met wisselende exposities en/of op tijdelijke locaties of bijvoorbeeld een infobord tijdens een expo of beurs waarbij een plattegrond van exposanten weergegeven wordt. Genoeg plaatsen die niet op de warmteontwikkeling en bijbehorend stroomverbruik van een groot LCD paneel zitten te wachten.

@Cid Highwind : Bushokjes worden ook zonder vuurwerk regelmatig vernield, vroeger werden bepaalde posters gejat dmv een sleutel die abri's open kon maken en een "life hammer"/losliggende steen doet ook al het veiligheidsglas verkruimelen, ieder weekend weet het huisgaande uitgaanspubliek hier wel een bushokje, lading autospiegels, "random iets in de publieke ruimte" te slopen.
Het argument "We hebben ieder jaar maar een heel beperkt aantal uren om vuurwerk af te steken dus laten we dat dan maar helemaal verbieden dan lost dat dit soort vandalisme op" vind ik dan ook vrij ver gezocht, behoorlijke politieke stemmingmakerij en nogal irrelevant in deze thread.
Die usecases zie ik zeker. Temeer natuurlijk vanwege de kostenbesparing qua stroom dankzij de gebruikte techniek.

Maar aangezien bushokjes expliciet als voorbeeld worden aangegeven en er hiervan nog altijd jaarlijks tientallen naar de vernieling worden geholpen, met een sterke focus rond het vuurwerkseizoen, lijkt me dat dus een use case die je in ogenschouw dient te nemen. Je laatste zin kan ik dan ook weinig mee.

Misschien had ik het gewoon vandalisme in het algemeen moeten noemen, zodat de vuurwerk"liefhebbers" zich niet al te hard getriggerd zouden voelen?
Een solide sandwich van staal, display, frontlight-guide en gehard glas zal heel veel kunnen hebben. Als je die in de oude bak hangt moeten ze eerst de buitenste glasplaat kapot maken en dan ook nog eens de binnenste.

Dan is iedereen binnen een paar meter van hokje dood voordat het vuurwerk het display kapot maakt.
Dat lijkt me niet, want die “sandwich” hebben ze hier nu ook al en tóch hebben ze de abri's weten te slopen. En in mijn oude stad hebben ze zelfs kogelwerend en gehard glas en ook dát wordt gewoon gesloopt. Ze vinden echt wel manieren.
De Abri slopen is geen probleem, doe het display uit als het buitenste glas kapot is. Zijn ze ook weer blij.
Een iets te blote vrouw of twee mannen handen in elkaar op de abri, of wacht, normale abri's in het weekend worden ook gesloopt. Er is wekelijks niks opgelost?

Dan maar een andere business kiezen?

[Reactie gewijzigd door AOC op 6 februari 2025 11:07]

Benieuwd wanneer dit beschikbaar/bruikbaar raakt voor computer displays...
O.a. Dasung bieden die al best wel een tijd aan. De kleuren zijn alleen wat flets, wat redelijk standaard is bij kleuren e-ink schermen.
Nog ff sparuh, +/- $ 1500 voor een 24" scherm.... :+

[Reactie gewijzigd door eheijnen op 6 februari 2025 12:10]

Zou ook leuk zijn als buitenscherm op klaptelefoons. Energiezuinige manier om notificaties/tijd e.d. te weergeven.
Dat zijn ze dus al jaren. Maar de meeste computer gebruikers willen ook bewegend beeld zien zoals video's en dat is nog een uitdaging. Daarmee is de markt zeer beperkt en zal je ze in de consumenten markt niet zo snel aantreffen.

Ook zijn er nog wat zaken met andere beeld kwaliteiten en kenmerken die het gebruik van dit soort schermen als computer scherm op zijn minst een uitdaging maken. Het beste wat ik kan verzinnen voor computers is een betrekkelijk statisch status scherm bijvoorbeeld aan de buitenkant van een toestel waarbij het bewegende/active scherm dicht geklapt is.
Het zou voor het straatbeeld wel mooi zijn als we achtergrondverlichting voor reclame gewoon niet meer doen en verder dit soort displays of papier gebruiken.
Het zou voor het straatbeeld wel mooi zijn als we niet alles volplempen met reclame.
Dit. Licht, en dan zeker als het beweegt, leid enorm af. Maar afleiding is afleiding.
Zeker in/rond het verkeer zou er eens beter gekeken mogen worden of bestuurders de afleiding van reclame uberhaupt er wel bij kunnen gebruiken.
Opzich een mooie ontwikkeling, maar ook hier gaan dan weer een paar banen verloren in Nederland.
Ik weet dat ze ook geplaatst en gerepareerd moeten worden.
maar dat weegt denk ik niet op.

Dus heb er voor nu een dubbel gevoel bij.
De transitie van papier naar schermen is al jaren bezig. Dus dat ze nu een betere, energie-efficient scherm gaan neerzetten in plaats van zo'n monitor die de hele dag aan het zoemen/blazen is kan ik alleen maar toejuichen.

That said, liever helemaal geen reclame, maar dat zal van wetgeving afhangen, en dat zie ik dus niet veranderen.
beide punten eens hoor.
Met die redenatie zouden we nu nog met paard en wagen rijden :+
Het is net als met klagen over het weer: het lucht op, maar je doet er niks aan. Vooruitgang gaat nou eenmaal gewoon door. En stel dat je het op een of andere manier tegen kan houden, dan doet je buurland het wél en heeft die op den duur een concurrentievoordeel
Is dit een doorontwikkeling van de oude Sharp Memory LCD producten of iets dergelijks? Ik mis de technische info compleet op dit moment.
Sharp gebruikt E-Ink Advanced Color ePaper volgens hun website. Een pixel is steeds een capsule met vloeistof en bolletjes net als normale E-Ink, maar nu 4 kleuren (CMY en wit) die ze met wat magie onafhankelijk kunnen verplaatsen.
Dat is wel een toffe oplossing, interessant hoe veel verschillende manieren er zijn om een kleuren e-ink scherm te maken.
Heel tof! Als ondernemer die nu elke 2 weken een papieren poster wissel, lijkt me dit tof om juist snel een leuke actie te kunnen opzetten en te schakelen als voorraad sneller wegloopt dan geschat en je dus naar een ander artikel overstapt.

Heel benieuwd wanneer dit enigszins betaalbaar beschikbaar komt :)
Ik kan niet wachten tot dit gemeengoed wordt en er veel minder lichtgevende schermen in de publieke ruimte komen. Veel rustiger beeld, heerlijk.
we denken gauw aan Nederland maar bijv de skytrain in Bangkok hangt totaal boordevol met grote schermen voor reclame, zelfs de klapdeurtjes van het perron de trein in zijn beeldschermen voor reclame, wat gigantisch veel energie kost lijkt me. Voor zoiets zou e-ink wel goed izjn (of natuurlijk helemaal geen shit reclame maar dat gebeurt natuurlijk niet).

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.