Ook AMD 'helpt' fabrikanten en webshops om te stunten met prijzen cpu's en gpu's

Afgelopen weekend schreven we op Tweakers dat Nvidia actief stuurt op lagere verkoopprijzen van videokaarten, door winkels financieel te compenseren. Ook AMD past nu soortgelijke tactieken toe, zo bevestigen bronnen in de markt aan Tweakers.

Onder de campagnenaam 'Game on AMD' kunnen winkels een fikse korting krijgen op de inkoopprijs van Ryzen 5000-processors en Radeon RX 6000-videokaarten, mits ze voldoende grote bestellingen plaatsen. Het doel hiervan is om de verkoopsnelheid te verhogen en daarmee de opgebouwde voorraden te laten slinken tot een gezonder niveau. Zeker in het high-endsegment is er sprake van een overschot aan videokaarten, waarvan we de exacte redenen verder uitdiepten in het eerder gepubliceerde artikel.

AMD Ryzen en RadeonIn de praktijk zien we vooral veel AMD-processors in prijs dalen in de Pricewatch. Die verkoopt AMD natuurlijk zelf aan (web)winkels, waardoor de ingezette actie gelijk effect heeft. Bij videokaarten zitten daar de individuele fabrikanten tussen, die Radeon-gpu's voor hun custom modellen gebruiken. Die deals komen daarom wat langzamer op gang, al zien we hier en daar al aanbiedingen verschijnen.

Een opvallend effect van AMD's push is dat er korte tijd een RX 6700-videokaart te koop was, zonder het XT-achtervoegsel dus. AMD bracht dit nieuwe model, met minder rekeneenheden en geheugen dan de RX 6700 XT, vorige maand stilletjes op de markt. Inmiddels is de voorraad van die specifieke kaart echter alweer op.

Tot dusver zijn Alternate, Azerty, Informatique en Megekko de Nederlandse winkels die zich aan de salespromotie hebben gecommitteerd. Volgens AMD gelden de aanbiedingen tot 5 augustus, maar een verlenging is niet uitgesloten. Hieronder zie je een live-overzicht van de sterkst in prijs gedaalde AMD-processors en -videokaarten, afkomstig uit de Pricewatch. De vermelde vanafprijs is steeds de laagste prijs voor dat product van 14 dagen geleden.

In prijs gedaalde AMD-processors

In prijs gedaalde AMD-videokaarten

Het uitsluiten van GeForce-videokaarten in bovenstaande lijst is helaas handwerk voor ons, maar we proberen hem in elk geval de uren na publicatie kloppend te houden. Je kunt ook het volledige overzicht van prijsdalingen op videokaarten bekijken.

Door Tomas Hochstenbach

Redacteur

28-07-2022 • 15:52

117

Reacties (117)

Sorteer op:

Weergave:

Afgelopen maandag nog een RX 6700 (non-XT) kunnen bestellen. Nu nog hopen dat deze daadwerkelijk geleverd wordt...

Tevens is er vanuit Asus een cash-back actie lopend, zie https://promotion.asus.com/nl/nl/summer-cashback-2022

Waarbij wel opgemerkt moet worden dat je zelf actief achter de cash-back aan moet om het ook daadwerkelijk te krijgen, zie ook het levertijden topic

[Reactie gewijzigd door Gilotto op 24 juli 2024 01:36]

Kijk uit met die cash-back acties die je zelf moet regelen. Ze kunnen het je daarmee zo moeilijk maken, dat je het opgeeft. Weg cash-back.
Vestzak, broekzak.

De 'deelnemende' 6700xt videokaarten zijn minstens 100 euro duurder dan de kaarten hierboven genoemd in de pricewatch. Daar schiet je dus niks mee op.

Feitelijk heeft Asus hier gewoon de hulp van AMD aangepakt en geen kortingen doorgevoerd maar je kan dus, achteraf, om je korting vragen, die Asus al ontvangen heeft van AMD.
Ugh Asus cashback 1x gedaan op m’n moederbord en 1 week voor de deadline gemaild en toen was het er na 2 dagen, maar dat was wel na 6 maanden ofzo. Moest het dus echt vooraf in mn agenda zetten. Erg nare praktijken van Asus!
Ja,bestellen lukte wel.
Alleen hebben ze geen voorraad bij Megekko.

Levertijd is nu meer als een week :'(
Ik sta ook in die wachtrij. Ben heel benieuwd of het daadwerkelijk ook wat gaat worden. Echter heb ik niet zoveel haast, als er een betere deal langskomt dan grijp ik die.
Is het waard om een 3600 te vervangen voor een 5600 cpu?
We hebben pas nog een uitgebreide vergelijking van alle Ryzen 5's (1000-, 2000-, 3000- en 5000-serie) gemaakt :) reviews: Tijd voor een upgrade? - Deel 2 - Ryzen 1000/2000 vs. de nieuwste processors

[Reactie gewijzigd door Tomas Hochstenbach op 24 juli 2024 01:36]

Interessante test, ik zit hier nog met een AMD 1600 te gamen.
Een goed werkend product vervangen door een net iets nieuwer en beter exemplaar zou ik alleen al met oog op het milieu nooit doen. Hoe langer je met je spullen doet, hoe minder nieuws er geproduceerd hoeft te worden. Alleen vervangen als je iets met je cpu wilt doen dat niet meer goed gaat met het oude model. :)
Je moet ook het energieverbruik meenemen in deze vergelijking, tenzij je al je electriciteit zelf opwekt.
Productie en transport energie ga je nooit terugwonnen in dit geval, zelfs al is de nieuwe cpu iets efficienter.

En ik zou zeggen koop een betere cpu als je vindt dat je oude tekort schiet. In dit geval lijkt me het sterk dat een 3600 te zwak zou zijn en een 5600 niet
Dat ligt maar aan je toepassing. Als je een CPU hebt om continu mee te renderen oid, dan kan het qua verbruik mogelijk wel schelen als het werk sneller gaat. Mogelijk ga je hem zelfs terugverdienen. Dat ligt weer aan hoe lang je hem in je bezit hebt en hoeveel je ermee rekent (en de elektraprijs).
Verder wel goed punt van 3600 vs 5600, dat verschil lijkt me ook klein. Als het dan nog een upgrade naar 5800-5900(X) zou zijn, dan is er wellicht nog wat voor te zeggen.

@fastedje energieverbruik meenemen staat hoop ik los van zelf opwekken. Alles wat je niet gebruikt hoeft niet opgewekt te worden, dat scheelt toch even goed thuis? Of begrijp ik je punt niet?
Mijn ouders hebben zonnepanelen geïnstalleerd toen ik daar nog woonde, en ze wisten dus het jaarlijkse verbruik.

Na mijn vertrek bleek dat ik een grootverbruiker ben (wie had dat gedacht). In België werken we (met de analoge meter) met het terugdraai systeem, geen terugbetaling. De helft van hun opbrengst is dus voor niks op het net ...

Ze hebben ondertussen wel aanpassingen gedaan om meer electriciteit en minder stookolie (om niet te zeggen geen) te gebruiken, maar voor hen is energie dus geen factor.

Tuurlijk, milieu, het is een beetje zonde dat ze wanneer de tuin goed oplevert hun 30 jaar oude diepvriezer met groene stroom gebruiken... Maar ze gaan toch echt geen nieuwe kopen "voor het verbruik"
Nu enkel de cpu vervangen waardoor je langer met je moederbord en geheugen doet, of sneller alle 3 vervangen?
De cpu is al gebakken.

Lijkt me mits netjes ter recycling aangeboden redelijk om het even milieu technisch
Ik betwijfel of er fatsoenlijk gerecycled kan worden. Aanbieden op de tweedehands markt is wellicht een betere optie.
Er is weinig te recyclen. Er zit heel veel energie in het zuiveren van grondstoffen,verhitten in bewerkingsstappen en zo. En dat komt allemaal niet terug als de processor uit elkaar wordt geslagen in wat silicium, wat keramiek en een ietsiepietsie goud.
Inderdaad helemaal mee eens.
Ik doe alles nog met een Phenom II X4 965 uit 2009. :)

Het wordt nu wel echt tijd om hem te vervangen, maar hij moet het nog even volhouden tot Zen 4.
Hangt er vanaf wat je ermee doet - m'n 3700x kan nog wel even iig... Paar % in sommige specifieke use cases is voor mij de moeite niet.
4k met marige kaart? Nah.
1080p 240hz gaming? Wellicht
Is je cpu de bottleneck van je systeem. En moet het sneller?

[Reactie gewijzigd door BlaDeKke op 24 juli 2024 01:36]

Ligt een beetje aan de videokaart en MO itor die je hebt.
Met een 5700XT/2070 niet echt. Met wat sneller en een 144Hz scherm wel.
Speel je 4k dan ook niet.

Speel je veel oude games die zwaar op. De. Cpu leunen zoals starcraft 2, Mechwarrior online en stellaris dan scheelt het best wat maar moderne games die meer cores kunnen gebruiken hebben minder snel een bottleneck om 144fps te halen.

Een 5800X3D scheelt bij die oudere games ook aardig wat. Maar je betaalt wel een flinke price premium. In dst opzicht is een 5600 wel een erg betaalbare upgrade.
In het artikel staat dat het tot 5 augustus geld, is dat de actie richting de suppliers? Of stoppen de acties voor de consumenten ook op 5 augustus? Ik neem, aan het eerste..
AMD communiceert richting consumenten dat de actie op 5 augustus stopt (zie de link in de tweede alinea), maar ik denk dat het in feite dat eerste is. Winkels zullen vanaf dat moment best wat meer marge willen pakken, maar willen tegelijk niet blijven zitten met een grote voorraad, dus ik zou gokken dat de prijs dan wel iets stijgt maar niet meer helemaal terug naar het oude niveau.
Jammer dat de 5600x niet genoemd word dat is toch minimaal waar je voor wil gaan, paar dagen terug aangeschaft voor 199 euro leuke upgrade vanaf een ryzen 5 1600 zonder het moederbord te hoeven vervangen.
De 5600X wil je eigenlijk juist niet hebben, omdat de 5600 eigenlijk net zo snel is (scheelt meestal enkele procenten met de 5600X) maar wel 21% duurder is momenteel en dus wat betreft niet direct een heel goede koop is, al is de 5600X natuurlijk nog altijd een erg mooie cpu om te hebben.
Als tweaker wil je de 5600X juist wél hebben:) Zit in onze 2e game pc +500mhz OC (dus 700mhz sneller, merk je echt wel!)
Die 5600 kan je net zo goed OCén ;) Dus dat is nog steeds argument, daarnaast is een OC niet gegarandeerd, je kan een 5600X hebben die goed OC'd, maar je kan ook een 5600 hebben die beter OC'd dan een 5600X. Dus nee, een eventuele OC is hier geen argument, al helemaal niet omdat een OC niet gegarandeerd is en het een loterij is, ongeacht of je een 5600 of 5600X koopt.

Gemiddeld genomen zal een 5600X niet heel veel beter OCén dan een 5600, dus blijft het een +-200Mhz verschil in boost voor 21% meer kosten en dat is simpelweg geen goede deal in de huidige markt.

[Reactie gewijzigd door Dennism op 24 juli 2024 01:36]

Daar ben ik het niet mee eens. De X versies zijn beter binned en kan ik bijna altijd beter overclocken. Tuurlijk speelt silicon lottery ook mee, maar ik dacht juist dat de non versies juist de unlucky lottery was (weet niet of dit echt waar is). Dus als tweaker zou ik persoonlijk toch altijd voor de x gaan. Voor mij was die nieuw dezelfde prijs als de non x, dus makkelijk gemaakte keuze toen :)
Bij gelijke prijs is de overweging uiteraard anders, dan ga je uiteraard voor de X versie omdat die inderdaad gemiddeld genomen een fractie betere bin hebben, maar groot is dat verschil niet, latere versie's van de 5600 non-X zijn vaak zelfs beter qua bin dan eerdere X versie's.

Is er echter wel een prijsverschil is vanaf zo'n 5% prijsverschil in het voordeel van de 5600 Non-X dit de keuze met de meeste bang per euro. Bij 21% (zoals nu het geval is) is de X eigenlijk de overweging niet eens meer waard. Zelfs al zou je immers geluk hebben met een zeer goed overklokkende 5600X gaat dat het verschil namelijk niet overbruggen, want geen enkele overklok gaat zorgen voor 20% performance cross the board bij een 5600 t.o.v .5600X

[Reactie gewijzigd door Dennism op 24 juli 2024 01:36]

Als tweaker wil je juist geen statische overclock op Ryzen voor gamen, PBO is sneller in gaming. ( hogere single en dualcore clockspeeds)
Dat ligt eraan, als je statische overklok onder de ST boost blijft (zoals eigenlijk altijd het geval bij o.a. de 5950X, 5900X e.d.) heb je 100% gelijk, PBO is dan beter voor gaming.

Echter voor Sku's als de 3600, 5600 en ook de 5600X kan een statische overklok juist wel beter zijn, mits deze hoger is dan de geadverteerde single core boost.

Ik heb bijv. een Ryzen 3600 hier die stock 4200 boost (zoals het hoort), met PBO het amper beter doet, maar met een statische OC van 4300 all core 100% stabiel. In zo'n geval is een statische OC beter dan PBO, zowel voor productieve workloads als gaming.

[Reactie gewijzigd door Dennism op 24 juli 2024 01:36]

De 5600 is gewoon onderdeel van deze campagne, en in zowel benchmarks als de werkelijkheid niet meer dan 2-3% (in het uiterste geval) langzamer t.o.v. de 5600x.

Deze heb ik zojuist dan ook besteld ter vervanging van m'n 2600x. :)

[Reactie gewijzigd door D4NG3R op 24 juli 2024 01:36]

Ryzen 5600 doet er helemaal niet veel voor onder, voor die 0.2GHz minder heb ik juist voor de 5600 gekozen.
de 5600 wordt toch genoemd, dat is gewoon dezelfde cpu met een ietsje pietsje lagere clockspeed, wat weer niets uitmaakt als je PBO aanzet dan zijn ze weer hetzelfde.
Alles van veel te duur naar wat normaler gegaan. Maar de 5800X is nog steeds niet interessant als upgrade voor mijn 3700X, en ik heb geen idee waarom ik mijn RX580 met 8GiB zou upgraden. Ik wacht wel tot Ryzen 7 langskomt (en dan upgrade ik waarschijnlijk alleen mijn laptop).
Ligt er ook maar net aan wat voor moederbord je hebt..

Als je een oudere hebt is het helemaal niet zo`n goed idee om er een high-end 5000 serie erin te stoppen.
Als je een oudere hebt is het helemaal niet zo`n goed idee om er een high-end 5000 serie erin te stoppen.
Ben wel benieuwd waar je deze informatie vandaan haalt, want als ik hier op zoek blijkt juist dat zelf met een oud B350 bordje de 5800X3D het zelfde presteerd als een gloednieuewe X570
Nou dat is gewoon een kwestie van meer om je heen kijken op het i-net dan alleen de informatie van tweakers tot je nemen..

Ik zeg niet dat het niet werkt, maar optimaal zal het ook niet zijn..

Een B350 moederbord is onworpen toen de 1ste generatie cpus zijn uitgekomen..

Een B550 of X570 moederbord is meer voor de 5000 series processors.

Zou ik een Ryzen 5 5600 of een 5600x op jou moederbord plaatsen? Wellicht wel.. Maar zou voor de hogere high-end geen moeite doen met zo`n ouder moederbord? Nee... Hier en daar kan je er toch wel minder compatible mee ervaren.. Dat AMD een werkende bios voor dit bord beschikbaar heeft gesteld, zegt niks over hoe geoptimaliseerd het zou moeten werken op dit oude moederbord.

Overigens heb ik mij zelf ook nooit meer voorgenomen om zulke grote stappen te nemen.
Om bijvoorbeeld nou een B650 moederbord te nemen en dan nog gaan verwachten dat het ideaal gaat zijn met een Zen 6 of Zen 7 processor. Door zo lang te wachten mis je gewoon wat een volledig optimaal platform te bieden heeft..

[Reactie gewijzigd door Robin4 op 24 juli 2024 01:36]

Nou dat is gewoon een kwestie van meer om je heen kijken op het i-net dan alleen de informatie van tweakers tot je nemen..
Grappig dat je dit zegt, maar volgens mij is allang bewezen dat dit gewoon goed werkt en zo'n beetje geen verschil maakt met bijvoorbeeld een X570.. weet ook niet hoe je tot de conclussie komt dat ik alleen info van Tweakers tot me neem?

https://www.youtube.com/watch?v=uo4WxpwHs3s
https://www.techspot.com/...D-older-am4-motherboards/

Maar blijkbaar heb jij ook informatie dat dit problemen opleverd? ik ben benieuwd

[Reactie gewijzigd door Sinester op 24 juli 2024 01:36]

Zomaar even een quote van iemand op het tweakers forum
[message=71772552,noline]muisje1997 schreef op woensdag 8 juni 2022 @ 18:42[/message]:
ik merk dat ik toch nog tegen wat limieten aanloop en ik niet mijn volledige potentie van mijn cpu kan gebruiken ryzen 7 5800x


heb nu een
GA-AB350-Gaming (rev. 1.x)
en ga naar een
X570S UD (rev. 1.0)


dus van een b350 > X570 mobo hopelijk geeft dit iets prestatie winst door de betere vrm's en de PCI gen 4.0 over heel het bord
Op YT is ook wel vast het een en het ander wat te vinden.

[Reactie gewijzigd door Robin4 op 24 juli 2024 01:36]

8)7

[Reactie gewijzigd door Robin4 op 24 juli 2024 01:36]

Ik heb een B350 moederbord met een Ryzen 5600X. Vooralsnog geen problemen, thermals lijken ook in orde allemaal. Volgens mij moet een groot deel gewoon prima kunnen, zeker Ryzen 5.
B450 hier, lijkt geen belemmering. Het van de CPU afhalen van de gigantische koeler op mijn CPU, en het feit dat de 5800X een hogere TDP heeft is dat wel; ik heb een ultra-silent PC. Tenminste, dat is het tot het punt dat ik een game ga spelen, die fans op de goedkope RX580... maar ja, geen goedkope replacement daarvoor.
Dat hoeft geen probleem te zijn, mijn 5800X is lichtjes verlaagd in vermogen maar verder mag die gewoon throttlen tot zijn grens. Je kan die grens ook lager instellen als je niet gerust bent.
Ja, da's waar. Geen idee wat dat betekend voor de presentaties, maar meestal zijn het de hoge procentjes die heel veel vragen wat betreft opgenomen vermogen.
Als je een oudere hebt is het helemaal niet zo`n goed idee om er een high-end 5000 serie erin te stoppen.
De zorgen gingen iirc vooral over de VRM's op de non top-of-the-line AM4 moederborden. In theorie zou het een probleem zijn als je een 105w model pakt (ipv de meest verkopende 65 watt modellen) én zwaar gaat overklokken.

In de praktijk worden die modellen ietsjes warmer en op een enkele edge-case na, van een ironisch genoeg high-end moederbord, is er enkel sprake van wat mindere efficientie in de vorm van warmte, maar daar lijkt het ook bij te blijven. Ook niet heel verbazend als je ziet dat een flink deel van al die oude bordjes nu toch een firmware update hebben gekregen. Er wordt overigens ook veel gegoocheld met de features, deze video legt vrij snel kort uit (6 groot op op de doos, maar eigenlijk 3 in parallel dus 3 phase) waarom die getalletjes lang niet alles zeggen, laat je niet gek maken door de marketing afdelingen.

[Reactie gewijzigd door Vyo op 24 juli 2024 01:36]

B350m Mortar met sinds een maandje een 5800X, draait als een tierelier
Kan prima hoor, zelfs 8 core 5000 serie kan je in oude moederborden zoals de b450 doen zonder enige problemen als je een bord koopt met een degelijke vrm koeling. Mijn b450 bord kan makkelijk een 5800x aan.
Dat is dus pure onzin, ik heb een b350m met 5600x met een bios update.

Alles benchmarkt min of meer hetzelfde als een nieuwer mobo en zelfs ram ondersteuning op 3200mhz (wat je minimaal wilt op een 5000 series).

En na een week testen geen gekke dingen tegengekomen.
ik heb mijn 3700x vervangen door een 5900x was dat nodig? Niet echt maar je merkt het wel in games. En incidenteel als ik wat VM's draai. Maar het was een betaalbare upgrade en dan kan ik nog makkelijk 2-3 jaar vooruit tot zen 5 er is waarvan amd heeft aangekondigd de architectuur rigoreus onder handen te nemen.
Het was wel beter voor het milieu geweest om niet zo snel te upgraden. Met het huidige tempo van ontwikkeling zou je toch best 5 jaar met een cpu moeten kunnen doen.
Achja, ding op V&A en iemand anders blij voor een prikkie toch.
Zand, koper en wat verpakkingsmateriaal is niet zo heel milieubelastend lijkt me. Plus die CPU kan gewoon naar de volgende eigenaar. Alleen voor je portemonnee is het minder goed.
Ja als ik mijn computer upgrade dan duw ik mijn oude onderdelen altijd door de shredder.

Nee natuurlijk niet die is naar iemand anders gegaan die daar weer heel blij is.
Intel 4690k na 7 jaar vervangen voor een 5900X met een x570 bord en nog geen seconde spijt van gehad.

Misschien zou dit een mooi moment kunnen zijn om mijn GTX 1080 te vervangen maar eigenlijk kan ik alles nog prima spelen..
Ik zou even wachten op wat Nvidia gaat doen met hun 4000 series ;)
Gisteren inderdaad ergens een artikel gelezen dat AMD CPU's flink in prijs omlaag gingen. Bijvoorbeeld 300 dollar korting op een 800 dollar kostende 5950X.
Dat is nou toch al gaande?

Volgens AMD zou dit tot 5 augustus duren. (althans ergens gelezen)
Die kost nu sinds maandag € 529,- ;)
Of te wel, veel lager in prijzen als dit gaat het dus niet meer worden?
Als veel mensen nu besluiten een kaart te kopen, worden de prijzen niet veel beter. Als er echter weinig interesse is voor deze prijzen, kunnen we nog veel mooiere deals krijgen.
Vergeet ook niet dat een hoop mensen nu niet meer even geld over houden voor een GPU van 800 euro.
Dat verklaart die 6900XT voor €829,- dus, met wat geluk volgen er nog meer.
Prijs inmiddels naar €845,- zie ik nu: pricewatch: Gigabyte Radeon RX 6900 XT Gaming OC 16G
binnen 2 maanden komen de Ryzen 7000-cpu's. Meestal wordt er tot de introductie gewacht om prijsdalingen van de vorige generatie in te zetten, nu is het wat vroeger waar niemand rouwig om zal zijn. Buiten misschien een beetje zuur voor mensen die net hun config besteld hebben, maar dat is altijd zo bij een prijsdaling.
Prima zo'n actie en inderdaad was er korte tijd een 6700 non xt bestelbaar. Alleen erg jammer dat deze inmiddels al 2x is " vertraagd"

De GPU's zijn overigens bij onze oosterburen gemiddeld nog altijd goedkoper verkrijgbaar.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.