C|Net meldt dat de FBI heeft toegegeven dat het bezig is met de bouw van 'spyware' onder de naam 'Magic Lantern'. Een van de mogelijkheden van de software is het opnemen en doorsturen naar de FBI van toetsaanslagen. Door het programma als een virus te verspreiden, vermoedelijk via E-mail, kan men, zonder fysiek toegang te krijgen tot de doelcomputer, de spyware installeren en kan het opnemen van toetsaanslagen beginnen. Deze toetsaanslagen kunnen dan worden gebruikt voor het achterhalen van passwords en sleutels voor ge-encrypte data.
Maandag kwam het, tot voor kort geheime, project al in het nieuws, doordat anti-virusfabrikanten weigerden een 'backdoor' te creëren voor Magic Lantern. Zo'n backdoor lijkt nodig om het vermeende succes van de spyware te vergroten. Volgens critici is het echter nog maar de vraag of de gekozen benadering, verspreiding via virus-achtige technieken, meer voordelen dan nadelen oplevert:
When word of Magic Lantern leaked out in published reports in November, civil libertarians said the program could easily be abused by overzealous law enforcement agencies.
When asked if Magic Lantern would require a court order for the FBI to use it, as existing keystroke logger technology does, Bresson said: "Like all technology projects or tools deployed by the FBI it would be used pursuant to the appropriate legal process."
Major antivirus vendors this week said they would not voluntarily cooperate with the FBI and said their products would continue to be updated to detect and prevent viruses, regardless of their origin, unless there was a legal order otherwise.
Daarnaast is het twijfelachtig of men de personen die men wil bespioneren ook daadwerkelijk bereikt. In het verleden is telkens weer gebleken dat niet de hackende techneut attachments opent in E-mails afkomstig van volslagen vreemden, maar nietsvermoedende huisvaders/-moeders. Verder is het niet aannemelijk dat spyware met virale eigenschappen accuut weigert te werken op PC's in bijvoorbeeld Nederland, wat de souvereiniteit van landen buiten de VS aantast. Voor een gedegen vangnet voor dit soort uitwassen moet worden gevreesd: wanneer de VS in oorlog is, zoals nu, behoeft de FBI geen toestemming te vragen aan een rechtbank voor het afluisteren, danwel bespioneren, van derden.
Wellicht was die oude, in de kast slapende, Amiga 500 zonder modem zo slecht nog niet