Bij Hardwareinfo.net is zojuist een flinke vergelijkingstest verschenen van maar liefst 13 cd-branders. Het gros van de deelnemers valt in de categorie '12 speed IDE fikkers', al dan niet met een anti-bufferunderrun beschermlaag. De reviewer heeft elk exemplaar getest, waarvan je de resultaten in een handige tabel terug kunt vinden. Er wordt geconcludeerd dat de meeste 12x BurnProof branders onderling weinig verschillen, waardoor je vooral naar de prijs en de bijgeleverde software zult moeten kijken. De Lite-On LTR12101B wordt op deze punten aanbevolen. De 16x PlexWriter van Plextor is uiteraard de beste koop, maar hoeft niet voor iedereen een noodzaak te zijn. Als je maar af en toe een cd'tje bakt is de 12 speed LG CED8120B voor 399 piek een koopje. Hieronder meer info uit de conclusie:
Met het testen en vergelijken van deze 13 branders hebben we een groot deel, van datgene wat er momenteel te krijgen is, besproken. Het is niet interessant om elk model te testen omdat er vaak maar kleine verschillen zijn. Zo zien we dat de geteste Burn Proof-branders allemaal op elkaar lijken op de meegeleverde software en de prijs na. Wilt u bijvoorbeeld een 12X speed Burn Proof-brander aanschaffen dan adviseren wij goed te kijken naar wat er meegeleverd wordt en tegen welke prijs. Uitblinker bij de geteste Burn Proof-branders is de LiteOn LTR12101B. Voor slechts 565 gulden mag u deze brander meenemen uit de winkel en dan hebt u direct ook tien lege CDR’s!
Wilt u helemaal met de tijd meegaan en de snelste brander aanschaffen die momenteel verkrijgbaar is, dan adviseer ik de Plexwriter 16/10/40A. Deze IDE-brander is twee tientjes duurder dan de Yamaha CRW2100E, maar is wel voorzien van Burn Proof-technologie en kan ook echt de hele CD op 16X speed branden! Waitec heeft met de T-Rex ook een Burn Proof-brander die, mede door de SCSI-uitvoering, naar mijn mening veel te duur is. Zoals de resultaten van de benchmarks laten zien is het tegenwoordig niet echt interessant meer om een SCSI-brander te kopen, zeker niet als u momenteel nog geen SCSI-adapter hebt. Indien zo weinig mogelijk belasting van het systeem geëist wordt en men ook al in het bezit is van een SCSI-adapter, dan zou het interessant kunnen zijn om een SCSI-brander (zoals de Waitec Raptor of T-Rex) aan te schaffen. De vraag is dan natuurlijk of u met een SCSI-brander wel Burn Proof-technologie nodig heeft omdat de PC toch al tijdens het brandproces wat extra belast mag worden.
![]() |