Dat is toch niet zo vreemd? Het is niet USA die ons luchtruim binnen probeert te vliegen. Sterker nog, die leveren ons wapens en hebben hier ook 'nucleair deterrents' gestationeerd.
Momenteel is anti-rusland redelijk hip in het nieuws, waarom is mij een raadsel. De echte problemen spelen namelijk al veel langer.
Het begon eigenlijk al rond 2008 toen rusland Georgie binnen viel. Daarna zijn ze NAVO gaan uitdagen. Zie ook een stukje van 2012 op nu.nl:
VOLKEL - Twee F-16's van vliegbasis Volkel hebben dinsdagmiddag twee Russische bommenwerpers door het Nederlandse luchtruim begeleid, omdat er geen radiocontact was.
...
Minister Hans Hillen van Defensie gaf eerder in een interview met NU.nl aan dat het bijna maandelijks voorkomt dat een F-16 een Russisch vliegtuig verjaagt.
Dat soort gedrag is inderdaad gevaarlijk.
Het werd later nog een stukje gekker:
Russia 'simulated a nuclear strike' against Sweden, Nato admits
Russian bombers targeted military and intelligence installations in 2013 war game that caught Swedish airforce unprepared
Er werd een nachtelijke aanval op stockholm gesimuleerd. Zweden was er totaal niet klaar voor en Denemarken moest er aan te pas komen om s'nachts jachtvliegtuigen te sturen om het luchtruim van Zweden te verdedigen.
Verder is Rusland ook hard aan het werk om het nucleaire arsenaal te moderniseren. Recent werd de nieuwe super raket gepresenteerd (Sarmat) die zo snel vliegt dat het raket schild er niets tegen kan doen. Ook kan het ding uit zichzelf onvoorspelbaar vliegen. Eerder waren er ook al plannen voor een installatie inrichting op een trein met 6 ICMB's (de Barguzin train). Doordat het op een trein zit telt het niet als een silo en daardoor 'mag' het volgens de bestaande verdragen. Dan is er ook nog de Rubezh, een 'hypersonice glide vehicle' is er met een bereik van +- 5400 km speciaal op ontwikkeld om west europa te kunnen bedreigen. Ook weer een nucleaire payload die anti- ICMB kan ontwijken.
In 2008 was het allemaal nog niet zo eng omdat de inval van Georgie behoorlijk knullig verliep (fouten met communicatie in het veld etc). De inval van Oekraïne schijnt een stuk professioneler in elkaar te hebben gezeten. In de baltische staten knijpen ze hem ook al een tijdje ivm de troepen opbouw aan de grenzen... De NAVO komt de laatste jaren zwak over en Rusland kijkt blijkbaar hoe ver ze kunnen gaan. Tot nu toe heeft alleen Turkije lef getoond door een jet neer te halen (wat ook zeker zondermeer aan te raden want ook dat is niet zonder gevaar).
Gezien de bovenstaande context is de negatieve aandacht voor Rusland zo gek dus nog niet. Wie weet zorgt het ervoor dat het defensie budget ooit nog eens naar de verplichte 2% van het BBP gaat. Niet dat je daar ver mee komt in een oorlog tegen Rusland, maar momenteel is het wel erg sneu met de hoeveelheid materieel waar Nederland over beschikt. Nederland schijnt al bekend te staan als het 'beggers army' omdat er o.a. een te kort aan helmen is. Zie ook de Patriot missie:
Nederland zal de Patriotmissie niet verlengen als de huidige termijn in januari afloopt. Sinds begin 2013 beschermen ongeveer 200 Nederlandse militairen met een batterij Patriot-luchtafweerraketten de Zuid-Turkse stad Adana tegen mogelijke raketaanvallen vanuit Syrië.
Het kabinet informeerde de Tweede Kamer gisteravond per brief over het besluit. De reden is dat Defensie de missie niet langer kan volhouden. Van de vier beschikbare lanceerinstallaties zijn er drie in Turkije geplaatst - waarvan één als reserve bij uitval - en één wordt in Nederland gebruikt om schaarse reserveonderdelen uit te halen.
Het risico dat de installaties, die 24 uur per dag paraat zijn, uitvallen wordt steeds groter. Ook moet er binnenkort al langer geplande modernisering aan de systemen plaatsvinden.
Een tweede probleem is dat de missie te veel druk legt op het personeel. Normaal wordt een militair na een uitzending voor een periode van tweemaal de uitzendduur niet op missie gestuurd. Omdat maar weinig mensen de specialistische werkzaamheden met Patriots kunnen uitvoeren, moet daar nu van worden afgeweken. Ook worden militairen die vroeger met de Patriot hebben gewerkt maar nu een bureaufunctie hebben, toch weer het veld in gestuurd.
Dus heel Nederland moet het doen met 4 (!) anti-air batterijen die dan eigenlijk ook niet operationeel kunnen draaien. Tja...
Een goed functionerend leger kun je overigens ook inzetten op humanitaire missies, zowel nationaal als internationaal.
[Reactie gewijzigd door sdk1985 op 27 juli 2024 04:06]