Microsoft integreert Store in Windows 10 IoT Core

Microsoft heeft de Anniversary Update voor Windows 10 IoT Core uitgebracht, de Windows 10-versie voor computing boards als de Raspberry Pi 3. De update brengt onder andere Store-integratie en ondersteuning voor een remote client naar de lichtgewichtsversie van Windows 10.

Dankzij de Anniversary Update voor Windows 10 IoT kunnen ontwikkelaars verbinding met de Store maken om applicaties te distribueren, meldt Microsoft. Updaten van die apps verloopt dan via de downloadwinkel van Microsoft. Niet alle ontwikkelaars kunnen echter apps toevoegen en installeren: ze moeten daarvoor eerst deelnemen aan het Windows Store OEM Preinstall-programma voor de vereiste toestemming via hun Windows Dev Center-account, verduidelijkt Microsoft.

De update markeert volgens de release notes verder de publieke release van Windows 10 IoT-ondersteuning voor de Raspberry Pi 3, remote-clientondersteuning voor beheer via de desktop of smartphone en ondersteuning voor 8GB-geheugenkaartjes met Raspberry Pi's Noobs voorgeïnstalleerd. Systeembouwers kunnen daarnaast hun Windows 10 IoT-apparaten met een Trusted Platform Module uitrusten, voor onder andere hardwarematige encryptiemogelijkheden en opslag van sleutels.

Uit de release notes blijkt verder dat Microsoft bugfixes heeft doorgevoerd en onder andere de problemen met spraakherkenning op de Raspberry Pi heeft aangepakt. In het algemeen spreekt Microsoft van 'enorme' verbeteringen met betrekking tot de prestaties, app-ondersteuning en de installatieprocedure.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

09-08-2016 • 11:26

60

Submitter: swimmer4

Reacties (60)

60
57
25
3
0
24
Wijzig sortering
Iemand enig idee of Window 10 IoT populair is ?
Mij sprak het niet direct aan toen het uitkwam maar kan zijn dat andere mensen hier natuurlijk anders naar kijken ...
Kijk Microsoft is het hard aan het promoten, met een eigen website voor "Hacksters". Met een community die vrij veel professionele code projecten heeft staan. (Waarschijnlijk grotendeels door personeel in netwerk van Microsoft)
https://microsoft.hackster.io/en-US
Daarnaast ook veel wedstrijden:
https://www.hackster.io/contests/
Grote droom van Microsoft is het stimuleren van LOT koppeling met Azure
Grote droom van Microsoft is het stimuleren van LOT koppeling met Azure
Valt wel mee hoor. :) Microsoft is een hele grote speler op het gebied van IoT en hun hele IoT service offering is gebaseerd op Azure. Dus dat is geen droom, maar realiteit.

Echter, op dit moment ziet Microsoft nog niet zoveel toegevoegde waarde in IoT in de privesfeer en ligt hun focus vrijwel geheel op de industrie en grote (productie) bedrijven met veel en grote automatisering over meerdere locaties (waar Azure dus ook een echte toegevoegde waarde kan zijn), dus daardoor hoor je niet zoveel over ze wanneer tech blogs en dergelijke het hebben over IoT; dat deel van IoT valt voor MS de hobbysfeer waar zeker op dit moment geen droof brood te verdienen is.
Ik denk dat Megamind wil weten wat loT betekend of inhoud.
Hij kan diy opzoeken maar mijn ervaring leert me dat een medetweaker dit meestal veel korter en eenvoudiger uitlegt dan de meeste websites.

[Reactie gewijzigd door TiCop op 26 juli 2024 04:12]

Ik weet prima wat IoT betekent, ik vroeg me af wat LOT was.
Volgens mij weet je wel wat LOT is..
Anoniem: 55563 @twilex10 augustus 2016 13:38
Waarom zou hij vragen naar de bekende weg?? Ik weet ook niet wat LOT is dus hij is zeker niet de enige.
Een typo (iets met IoT..)
Ben ik ook wel benieuwd naar. Ik heb zo het idee dat je met de 'bekende' distributies voor bijv. een Raspberry véél meer kan dan met W10iot..

Er is meer in 't leven dan Raspberry natuurlijk. Maar ik zie naar mijn idee nog weinig dagelijkse toepassingen van IoT in het algemeen en heb ook geen idee wat het aandeel Windows daarin is.
Ik gebruik Windows 10 IoT on mijn Raspberry PI als developer. Ik ben fan van Visual Studio en C#, dus why not. Ik kan op mijn main pc developen, dan in een click deploy/debug op de pi :) Ik weet niet hoe dit zit met de linux distros, het kan vast ook wel maar ik heb het niet uitgezocht.

Alle GPIO libraries zijn vrijwel hetzelfde, het is natuurlijk net wat OS/Taal je leuk vind.

[Reactie gewijzigd door jerkitout op 26 juli 2024 04:12]

Ik heb een aantal python/shell scripts daemons draaien, wat in theorie veel makkelijk te maken en beheren is met Visual studio en .Net

Ik ben echter nog niet over
Python draait natuurlijk ook op Windows en Bash draait sinds de anniversary update ook native (maar wel in beta).
Ja ik weet het, maar het klinkt als veel moeite voor iets wat ik reeds aan de praat heb gekregen :)
Onder heel veel andere voorbeelden weet ik deze projecten uit mijn hoofd (Windows Embedded was hiervoor al heel erg groot) de Londense underground, lift bedrijven, verbonden auto's meestal de grote merken. Verschillende olie bedrijven, al hun pompen zijn via IOT aan Azure gekoppeld. Er zijn heel veel steden, ik dacht in Nederland Eindhoven helemaal er op draait, watervoorzieningen, straatlantarens etc.

Windows IOT core wordt voornamelijk gebruikt bij beveiligde IOT projecten want het krijgt de zelfde beveiligings updates als Windows 10 en het is het meest beveiligde systeem qua zekerheid dat er met de juiste sensor gecommuniceerd wordt. Dit is groot voordeel ten opzichte van andere systemen omdat je niet wilt dat valse informatie van een sensor komt en ook niet dat een sensor uitgelezen kan worden door andere partijen die daar bijvoorbeeld de beurs mee kunnen beïnvloeden.

Maar het belangrijkste onderdeel is Azure want dat draait op alle systemen op de achtergrond.
Ik vraag me serieus af wat je er aan hebt om windows te draaien op 1 of andere IoT device. Het hele punt waarom je windows zou willen draaien is vanwege de interface die er niet in zit. Als de interface je niet interesseert kun je veel beter voor Linux kiezen.

Weer zo'n plan van microsoft waar ze niet over nagedacht hebben.
Op Windows IoT kan je .Net applicaties draaien zonder naar mono te grijpen. Heel veel IoT toepassingen zijn services daar heb je geen interface voor nodig.
Waarom zou je in vredesnaam voor low power/low speed toepassingen een dikke abstractielaag als .net toe willen voegen?
Hier alvast enkele redenen:

1) Omdat de meeste hardware snel genoeg is. (bv. Raspberry)
2) De power consumptie verschillen vaak miniem zijn en in veel gevallen geen beperkende factor zijn.
3) Omdat het ontwikkelen veel sneller gaat in .NET dan een low level taal (ontwikkelen/onderhoud software is duur)
4) Je bijna alle .Net libraries en Nuget packages ter beschikking hebt
5) Omdat je code veel stabieler is of minder tijd moeten steken in het stabiel krijgen dan low level programeertalen (memory leaks)
6) Je eenvoudiger ontwikkelaars gaat vinden
7) Je kan ontwikkelen in Visual Studio
8) je de zelfde app hebt die in het bedrijf gebruikt wordt in scanners, tablets, telefoons etc en dus maar aan 1 app onderhoud hoef te plegen.
9) je dezelfde beveiligingsupdates krijg als Windows 10 (er mag tegenwoordig vanuit gegaan worden dat elk systeem lek is, Microsoft heeft de kortste reactietijd op nieuwe gevaren in de industrie.
10) alle drivers die op Windows 10 werken, werken ook met Iot core. Scanners, printers etc kan je zo inpluggen.
11) alle api die op Windows 10 werken ook op IOT core, wil je gezichtsherkenning, maps, handtekening veldje met pen etc het is met een paar regels code zo toe te voegen.
Edit: Lol 8 met ) wordt een smily

[Reactie gewijzigd door Six9 op 26 juli 2024 04:12]

"alle drivers die op Windows 10 werken, werken ook met Iot core. Scanners, printers etc kan je zo inpluggen."

Dat is niet juist.
Een voorbeeld daarvan is de beperkte USB Wi-fi dongle support. Er is slechts een beperkt aantal typen dat wordt ondersteund op Windows IoT.
je moet het echt zo zien dat de Windows 10 Core net zo iets is als een Linux kernel en de IoT versie die daar omheen ligt de speciale light weight API laag is. En bij Windows 10 IoT is die APi dan in de basis hetzelfde als de UWP platform laag voor de andere devices.
En dus kan elke dev die een UWP app kan bouwen ook een IoT app bouwen, sterker als je geen device specifieke componenten gebruikt kan je zelfs elke UWP app laten draaien wat code betreft. Dus Plex UWP app op je Raspberry Pi door de app puur en alleen aan de IoT versie van de UWp laag te koppelen.
In potentie dus voor veel mensen een erg makkelijke manier om beschikbare kennis (.Net en C#) in te zetten om machines mee te bouwen.
En natuurlijk wil MS die markt ook veroveren.
Of je kun je inlezen in wat het precies doet.

Alle producten worden onder Windows 10 benoemd omdat ze allemaal dezelfde core hebben. Maar buiten dat is niets hetzelfde. Elke Windows 10 variant wordt aangepast aan de hand van de device waarop het moet draaien. De Windows 10 IoT Core is een dusdandig gestripte versie van Windows 10 dat deze op RBP's kan draaien.

Het kan aantrekkelijk zijn om in de toekomst IoT Core te gebruiken wanneer je in het MS ecosysteem zit. Alles is dan makkelijker aan elkaar te koppelen en development is ook veel simpeler.
Windows 10 op een Rpi3 or andere IoT device does not make sense. Ik ben een windows man hoor maar zelfs ik zie in dat het gewoon niet slim is als je geen voordeel van de interface hebt en zelfs dan zou ik er over na moeten denken. Wat kun je wel met windows wat je niet met Linux kan? 99% van alle bestaande apps zal niet draaien op een IoT apparaat omdat het teveel resources vraagt want windows kernel is nog steeds een stuk zwaarder dan welke Linux dan ook.. Bovendien is elke app gebouwd rondom de interface dus zal die toch speciaal aangepast moeten worden en dus krijg je weer een aparte app.. Die hele windows strategie met alles hetzelfde op alle apparaten is al bij voorbaat mislukt. univeral windows platform heeft last van allerlei tekortkomingen. Windows Phone loopt voor geen meter...

Neem nas apparaten, draaien ook voor 99% op Linux en da tis met een reden. Windows storage server heeft eigenlijk al serverhardware nodig en Microsoft heeft windows home server laten doodbloeden en nu komen ze met dit... gewoon een beetje hypen, meer is het niet. En over een paar jaar bestaat het project ineens niet meer.

Je doet jezelf te kort als je Windows 10 IoT op je raspberry pi installeert.

[Reactie gewijzigd door Terrestrial op 26 juli 2024 04:12]

Voordeel van Windows IoT devices is dat je ze wat makkelijker in een enterprise omgeving kunt beheren, je zit met betere support voor SMB, Active Directory, NTFS, etc. Ook als je een IoT versie van je .NET applicatie wilt maken is het handig dat je de boel niet naar Linux hoeft te porten. Als je als hobbyist vanaf nul begint aan een stand-alone applicatie maakt dat niet zoveel uit, maar de meeste commerciele IoT toepassingen passen in een groter geheel.
je zit met betere support voor SMB, Active Directory, NTFS, etc.
Ja, maar dat lijken mij dingen die niet echt de basis vormen voor IoT.
Je hebt het over computers die je zo klein en zuinig mogelijk probeert te maken en dan prak je ze vol met allerlei softwarefeatures die je op zich helemaal niet nodig hebt. Veruit de meeste IoT toepassingen zijn van het type 'lees sensor uit, stuur sensor data naar centraal punt over een super low power netwerk'.
Ik zou dit (als ik iets deed met IoT) als bloat zien.
Waarom zou je in vredesnaam een winkel (inclusief alle DRM poespas die je batterij onnodig leegzuigen) in je IoT device willen hosten? Er zijn toch veel betere manieren om iets te distribueren over je devices heen?

Ik snap de usecase niet zo van windows 10 in vol ornaat op een IoT device.
IOT core is een uitgeklede versie van Windows 10 Headless of in staat 1 app tegelijkertijd met een scherm. Linux wordt heel veel in combinatie gebruikt met Iot core, Iot core is (om een voorbeeld te geven) meer de meterkast en Linux is de schakelaar voor het licht.
De Iot core krijgt de zelfde beveiligings updates als de normale Windows, je wilt al bedrijf zekerheid hebben dat je sensors niet gehackt zijn en dat je niet valse info uit je sensor krijgt. Dit alles draait voornamelijk op Azure wat de meest uitgebreide Iot hub ter wereld is qua mogelijkheden, operating systemen (alle) certificaten etc. Microsoft is helemaal into Linux en deze IOT versie van Windows past daar precies tussen.
Wie zegt dat mensen geen netwerk of storage features nodig hebben in een IoT device?
IoT - Internet of Things
Internet - Interconnected network
IoT device - Interconnected network of Things device

'Netwerk' is dus impliciet voor IoT devices.
Een non-connected device is volgens de naam dus feitelijk geen IoT device.
Niet ieder IoT device hoeft Windows IoT te draaien.. (een eenvoudige remote temperatuur sensor hoeft geen Windows IoT te draaien, maar even goed geen Linux).

Windows IoT is daarentegen wel praktisch als central hub die zowel met IoT devices (zoals remote temperatuur sensoren) als met backend services (zoals Azure IoT services) communiceert.
Het is ook praktisch voor meer intelligente IoT devices binnen een Microsoft ecosysteem (infrastructuur en software development).

[Reactie gewijzigd door twilex op 26 juli 2024 04:12]

Ja, dat had ik inderdaad al begrepen en in die rol snap ik het nut wel.
:)
Ik vond het dus eigenlijk ook een andere klasse device dan een IoT device.
Windows 10 op een Rpi3 or andere IoT device does not make sense. Ik ben een windows man hoor maar zelfs ik zie in dat het gewoon niet slim is als je geen voordeel van de interface hebt en zelfs dan zou ik er over na moeten denken. Wat kun je wel met windows wat je niet met Linux kan?
.NET applicaties draaien.
Er zijn .NET applicaties die je ook op Linux kunt draaien hoor ;)
(Denk aan Mono en .NET Core. .NET Core gaat er ook vast nog voor ARM / Pi komen)
Mwoah Centennial is gewoon slecht omdat het ontwikkelaars weer in staat stelt om oude meuk met alle fouten van dien te herverpakken naar iets wat juist deze fouten eruit had moeten halen/ niet mogelijk had moeten maken. Denk hierbij aan verouderde permissies, niet om kunnen gaan met UAC etc. etc. iedereen kent wel een aantal van deze meuk programma's, vooral in het bedrijfsleven is het een drama.

Dit doet Apple bijvoorbeeld gewoon beter door API te deprecaten en voet bij stuk te houden. Microsoft zwicht omdat anders de uptake van UWP een drama is. Dat de uptake van UWP minder is dan ze hadden gehoopt is ook geen wonder omdat dit het zoveelste framework van Microsoft is binnen een hele ( relatief gezien vanuit de volwassenheid van een technologie framework ) korte tijd.
Dit zelfde fenomeen zie je bij Windows Phone, 3 developer frameworks in even zoveel Windows Phone versies, dat kun je toch niet verkopen? Voor Android en IOS en leer je Cocoa en Dalvik en je skills zijn vanaf de eerste tot en met de laatste versie relevant. Goed er zijn framework updates maar in de kern is het het nog steeds hetzelfde.

Ik ben zelf .Net ontwikkelaar en het is soms echt om te huilen als je ziet hoe ze met bijvoorbeeld WPF omgaan.
Ze hangen er telkens een andere naam aan, maar zoveel verschil zit er ook weer niet tussen alle Windows platforms. De hele evolutie van .NET, Silverlight, WPF, Windows Runtime, UWP het werkt allemaal grotendeels hetzelfde.
The devil is in the details: Dan wil je ineens een DataTemplateSelector in je ListView.......
Video playback performance on the Raspberry Pi platform has not been optimized. Animated user elements including XAML-based dropdown menus may exhibit less than optimal performance.
Jammer dat hier nog steeds geen aandacht voor is. Het idee van headed apps op de Pi wordt een beetje teniet gedaan als de UI niet vooruit te branden is. Ook wordt hierdoor de PiCam nog altijd niet ondersteund. Zonde.

[Reactie gewijzigd door HooksForFeet op 26 juli 2024 04:12]

De vraag is dan natuurlijk wie zijn schuld dit is. Zijn de drivers niet geoptimaliseerd of investeerd MS onvoldoende tijd in de port?
it requires GPU services that are not currently available on the Raspberry Pi because the DirectX driver has not been implemented.
Microsoft zelf kiest er dus voor GPU support geen prioriteit te geven. Wellicht begrijpelijk, maar ik wacht hier al sinds de eerste beta op, dus het is jammer dat het na al die updates nog steeds niet is gebeurd.
Heb je het al op hun feedback forums gepost? Met genoeg upvotes houden ze daar gewoonlijk wel rekening mee.
Ik heb het OS al staan op een rPi 3 maar moet nog eens tijd hebben er wat mee aan te vangen. Er verschijnen wel toffe projectjes af en toe.
Geen GPU support is gewoon ruk van Microsoft en verhinderd het gebruik van de Pi voor toepassingen met een serieuze GUI, GIS e.d.

Daarnaast heeft ook de support voor .NET Core en ASP.NET Core op ARM Linux bij Microsoft geen prioriteit.

Het wordt tijd voor zowel Windows IoT Core (voor Pi) GPU support als voor .NET Core support voor ARM Linux zodat de Raspberry Pi beter geschikt wordt om .NET applicaties te gaan draaien. Zowel onder Windows als onder Linux.
Voor de pi cam zijn nog geen drivers, maar in principe kan je elke USB apparaat zo kunnen aan sluiten en het werkt. Het is immers Windows 10.
Nee. Dat zou alleen zo zijn als er ook drivers aanwezig/downloadbaar zijn voor die USB-apparaten, en die zijn er dus niet voor Windows 10 IoT. En nee, de standaard Windows 10 drivers werken niet. Daarnaast zeggen de release notes
Modern USB webcams produce data streams that are very demanding on the USB Host controller. Even when used with low resolution settings webcams will require additional USB fine tuning and specialized control logic.
Zo simpel is het allemaal dus niet.
Anoniem: 696390 9 augustus 2016 14:10
Ik kan mezelf ook geen situatie voorstellen waarom ik op mijn Raspberry Pi's 3 Windows zou willen. Ik draai zelf wel 10 Rasperry Pi's in een Cluster met OpenSuse for ARM en dat draait als een zonnetje.
10 als hobby project? Windows Iot core gaat voornamelijk over 100 duizenden sensors tegelijk aansturen en beveiligen via Azure, of daar Linux tussen zit maakt voor Azure niet uit omdat Azure alle os'en kan aansturen.
Het grote voordeel voor bedrijven is dat de UWP app op alle scanners, laptops, tablets, telefoons en professionele bordjes als de oa varianten op de raspberry pi de zelfde app draait. De zelfde dagelijkse beveiligings updates krijgt als de normale Windows 10 en qua ontwikkelings kosten veel lagere marges omdat er niet meerdere ontwikkelingslijnen zijn.
Anoniem: 696390 @Six99 augustus 2016 16:48
Hobby project of niet Ik heb op die Raspberry Pi's een backend draaien en controleer met die Backend mn hele huis. Camera's, Tv, Netwerk opslag, Lichten, gordijnen, Rolluiken.
One uit de hand gelopen Hobby project zo beter?
Kan je op elke Pi op afstand de software laden en aanpassen of moet dat 1 voor 1 aangesloten worden en aangepast, kan dat openSuse dat of is dat alleen de beheermodule waarmee je alles bedien?
Ik vindt het zo gaaf van Windows 10 IOT core dat ik zonder extra investeringen met laptop of tablet volle controle heb over alle Pi's die aangesloten zijn. Met Visual Studio laad ik op afstand nieuwe apps. Je hoeft geen scherm aan je Pi te hangen als dat niet nodig is voor bv een bedieningsscherm.
Anoniem: 696390 @Six99 augustus 2016 23:46
Mja Ik heb het specifiek voor OpenSuse geschreven. Ik zou het op Windows kunnen laten draaien maar dan moet ik teveel gaan herschrijven.
Maar het is een Cluster van 9 die zegmaar worden aangestuurd door 1 master om het even stom te zeggen. Een controleert zeg maar camera's en beveiliging, een andere controleert het netwerk en weer een andere doet de rolluiken, een ander klimaatregeling. Ieder doet zeg maar iets anders.
Heb zelfs een module gemaakt voor het voeren van mn goudvis mocht dat nodig zijn :)

Maar die master staat zeg maar in verbinding met mn iPhone met een app die ik ervoor gebouwd heb. En nu het antwoord waarom ik er 10 heb. Het is een uit de hand gelopen hobby. Ik bleef dingen uitbreiden en bleef die krengen kopen.
Anoniem: 115736 9 augustus 2016 11:53
Ik gebruik Windows IoT core nu al geruime tijd met veel plezier en succes op de RPi3.
Ontwikkeling gaat razend snel en ik kan niet zeggen dat ik ontevreden ben over de performance van de UWP XAML UI.
Mag ik vragen waarvoor je het gebruikt?
Helaas mag ik niks over het project ansich vertellen, NDA..
Je moet het maar zo zien, dit zijn de eerste stappen. In de nabije toekomst kan het leuk worden op een Raspberry Pi 5 of hoger, alles gekoppeld via desktop/smartphone/etc.
Uh.., Raspberry Pi 5 of hoger?

Nee het is Microsoft die harder aan Windows IoT Core moet gaan werken, niet 'wachten op nog betere hardware'.
Wat ik bedoel is dat dit de eerste stap is voor W10 IoT, en waarschijnlijk wel leuk zal draaien. Tegen de tijd dat er een Raspberry Pi 5 uit is, in de toekomst, zal W10 IoT ook wel ver genoeg ontwikkeld zijn, op dan nog betere hardware. En daarmee een nog interessanter platform zijn om er iets mee te doen. Dit is nog maar de begin fase. En idd, Microsoft moet niet wachten, dat doen ze ook niet.
Is dit niet gewoon Arduino Robot Bouwen Les 1 maar dan uitgevoerd met een Raspberry Pi 3 and Windows IoT om stoer te doen? 8)7

Hmm dacht dat het artikel nog enigsinds over de video ging, maar het blijkt er niets mee te maken hebben. Het is gewoon een Store categorie voor IoT toepassingen en wat kleine patches verkocht als 'enorme verbeteringen'.

[Reactie gewijzigd door GewoonWatSpulle op 26 juli 2024 04:12]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.