Apple repareert link-probleem in Safari met release iOS 9.3.1

Apple heeft versie 9.3.1 van het iOS-besturingssysteem uitgebracht. De belangrijkste verandering is het oplossen van een recent ontdekt probleem, waarbij links in de Safari-browser niet geopend konden worden en voor vastlopers konden zorgen.

Eigenaren van een iPad of iPhone met iOS 9 meldden donderdagavond dat zij de update binnen hebben gekregen, waaronder op Gathering of Tweakers. De software is ongeveer 35MB groot en volgens Apple wordt er slechts één bug mee gerepareerd. Van verdere veranderingen wordt geen melding gemaakt. Volgens de fabrikant zou een apparaat op iOS niet langer vast moeten lopen als er op een link in Safari of andere apps wordt geklikt. Uit de eerste ervaringen blijkt dat het probleem inderdaad opgelost lijkt te zijn.

De softwarefout in iOS 9 werd vorige week ontdekt. Toen lieten meerdere gebruikers weten dat logfiles van iOS aangeven dat de Shared Web Credentials Daemon vastloopt bij het openen van Safari-links op toestellen met het probleem. Het lijkt er dus op dat het euvel zich in dit deel van de software bevindt, al heeft Apple hierover geen gedetailleerde informatie gegeven.

iOS 9.3.1

Door RoD

Forum Admin Mobile & FP PowerMod

31-03-2016 • 20:03

102

Reacties (102)

102
98
60
4
0
15
Wijzig sortering
Apple moet echt nog beter gaan beta testen of minder snel willen ontwikkelen. Vroegah ging ik blind voor een IOS update, maar tegenwoordig kijk ik eerst de kat uit de boom. Mij toch te veel nare probleemjes de laatste tijd.

Wel goed dat ze het snel fixen, maar dit probleem had zich niet voor hoeven doen.
Anoniem: 583079 @eelco7431 maart 2016 20:23
Het probleem zat al in iOS9.2 en kwam pas naar boven toen booking.com een "universal link file" uitrolde die veel groter was dan ooit voorzien. Het soort problemen dat je moeilijk in bèta kan vinden: is id eerste plaats een design-flaw.
Inderdaad, booking.com staat qua engineering praktijken wel bekend om zijn *kucht* onorthodoxe aanpak.

In plaats van wildcards te gebruiken ramden ze gewoon duizenden URLs in hun app. Ook bizar dat ze dat zélf niet tegen zijn gekomen bij het testen. Maar ach. Booking.com :/

[Reactie gewijzigd door BikkelZ op 23 juli 2024 00:56]

Dus nou ligt het aan Booking.com ?!

Apple moet toch toezien dat apps aan hun voorschriften voldoen, dat is toch het grote voordeel van Apple producten tov een Android telefooo?!

Ik heb zelf een Iphone 6 voor de duidelijkheid die ook veel last had van deze grote bug
Beiden partijen zijn fout is in dit verhaal. Apple had kunnen verwachten dat sommige luie app ontwikkelaars een complete sitemap zouden dumpen in het Shared Web Credentials bestand. Aan de andere kant is Booking.com ook slecht bezig geweest. Als ze hun app goed hadden getest, dan hadden ze opgemerkt dat hun app iOS laat vastlopen. Ze hebben dit waarschijnlijk niet gemeld bij Apple. Vervolgens hebben ze een verzoek ingediend om de kapotte app na te kijken om vervolgens de update van de app in de app store te zetten. Ik vermoed dat er in de test procedure niet getest werd of linkjes in safari blijven werken na dat de app geïnstalleerd was. Wellicht heeft Apple dat nu wel toegevoegd. Maar het gaat er om dat je als ontwikkelaar ook een soort plicht hebt om fouten te melden en vervolgens te wachten op een fix voordat je de app zou uitrollen. Dit lijkt niet te gebeurt te zijn.

[Reactie gewijzigd door Xieoxer op 23 juli 2024 00:56]

Anoniem: 583079 @Martin1131 maart 2016 23:55
Het probleem zat id website booking.com, als ik het goed begrepen heb.
iOS 9.2 was een, en dan druk ik me nogal zacht uit, beroerde update. Helemaal voor EMM/MDM omdat bepaalde bugs naar voren kwamen bij het uitrollen naar iOS 9.2.1 i.c.m. EMM/MDM. (lees: managed apps problemen)

Nu dit nu dat iOS 9.3 gekomen is, wat voor narigheid zit er nog altijd (ten tijden van iOS 9.2) in dat bij toekomstige updates alsnog de kop gaat op doen? En ja, ik heb ook getest met alle officiële BETA releases van iOS 9.3 waar de bug niet in voorkwam die iOS 9.3.1 weer oplost.
Anoniem: 583079 @Zephyer31 maart 2016 21:55
Deze bug zat ook in de beta releases. Het toont aan dat kwaliteit id eerste plaats bepaald wordt door ontwerp en in mindere mate door testen.
Er zat in beta 4 of 5 bijv. een bug dat een passcode niet gereset kon worden t.b.v. EMM/MDM. Keurig vermeld in de releasenotes, de bug waar we het over hebben die in iOS 9.3.1 is opgelost heb ik nooit gezien in de releasenotes?

De laatste releasenotes (iOS 9.3) is geupdate nadat deze live gegaan is waarin sommige bugs tijdens de BETA nog altijd in staan, maar ook hier staat niets vermeld v.w.b. de internetlink bug? [bron]
Anoniem: 583079 @mohf1 april 2016 00:00
Tsja, als je een jailbreak installeert moet je niet meer komen klagen bij Apple natuurlijk.
Een iPad is ook zeer geschikt om als onderzetter voor kookpotten te gebruiken, maar opnieuw helaas: Apple zal niet thuis geven bij klachten ;)
Waarom niet? Samsung en etc zijn ook verplicht gehoor te geven bij roots en unlocks etc. Indien de klacht door de jailbreakt komt heb je pech, is dat dankzij apple heeft Apple pech.

Mja goed, zelf hou ik me nooit met jailbreak etc bezig, meer ellende dan wat anders.
Wellicht bij hardware problemen, maar toch zeker niet bij software issues?
Nja jawel, dan installeren ze de originele firmware en klaar. En dat is wat mohf waarschijnlijk zal moeten doen en problem solved.
Dit heeft niks met jailbreak te maken, dit heeft te maken met een iOS bug en niet updaten. Jouw voorbeeld slaat al helemaal nergens over: als Apple deze bug gewoon niet had, dan zou ik deze gezeik niet hebben.

Ik snap niet waarom ik -1 gevote wordt?

[Reactie gewijzigd door mohf op 23 juli 2024 00:56]

Er zijn 7 beta releases geweest voor 9.3
Vreemd, dan zou zo'n bug toch wel ontdekt moeten worden.
Of te weinig mensen die serieus het bèta-programma gebruiken?
Niet in dit geval. Het was namelijk geen 9.3 bug maar was deze bug ook in 9.2 te vinden.
Ik heb alle bèta versies getest, nooit een probleem, ook niet in de uiteindelijke, maar ik gebruik ook geen Booking.com app, dus dan krijg je die bug dus ook niet.
De bug zat dan ook niet in de app, maar in het feit dat de universal link file bij installatie van de website van de maker wordt opgehaald en tja, daar kan dat ding veranderen...
Anoniem: 463321 @Whatson31 maart 2016 21:03
En niemand die even Safari gebruikt heeft. Stelt testen ook niet veel voor. Aandacht lag vast op andere dingen.
Deze bug viel pas op na een update van booking.com in een later stadium. Ik heb alle bètas gebruikt, en heb geen Booking.com app, dus deze bug nooit gezien. (En tuurlijk heeft iemand wel een webbrowser gebruikt, maar nogmaals, dit kwam aan het licht toen booking.com een update had uitgerold)
En waarom is dit dan niet tegengehouden bij het testen van de update van Booking.com's app door Apple? Of is er geen App Review meer?
Omdat het op een (voor mij) vrij aparte manier geïmplementeerd is.

Je hebt de app en bij installatie kan die nog even buiten de app-store teruggaan naar de website van de maker om daar een bestand met links op te halen en dat in te voegen. Dat gaat allemaal goed zolang het een klein test-bestand is.
Dan kan je de app testen totdat je een ons weegt, maar met een klein test-bestand gaat het perfect.

Dus als je nu na de app-review pas je giga-bestand neer gaat dumpen op je eigen site dan is de app getest en goed bevonden, alleen hij laat wel alles crashen...

Ik zou gewoon zeggen : Of bouw die lijst verplicht in de app in, zodat die altijd gelijk blijft na een app-review. Of beschouw het per definitie als foreign code omdat je het extern ophaalt en dan zijn er max-groottes etc
Anoniem: 583079 @Jeoh31 maart 2016 23:57
Een app review is geen volledige test vd app?!!
Bovendien zat het probleem ad kant van de website blijkbaar...
Booking.com had het e.e.a. nogal 'on-ortodox' in hun association file gezet. Kortom, alle links die ze op hun website gebruiken stond daarin, iets wat iOS over de nek liet gaan. [bron]

Hun website an sich is niets mis mee, Booking.com heeft dan ook een update op de app (en dus niet de website) uit gebracht:
A Booking.com spokesperson said: “We’ve uncovered some issues with the universal linking framework, which appear to be an issue specific to Apple iOS 9.3.”
[bron]
Anoniem: 583079 @Zephyer3 april 2016 10:39
Tja, wat een booking.com "spokesperson" zegt is marketing, en geen technische uitleg. De bedoelde file stond wel degelijk op de website van booking.com. Zie hier een extract van de Apple developer documentatie:

"• Create an apple-app-site-association file that contains JSON data about the URLs that your app can handle.
Upload the apple-app-site-association file to your HTTPS web server. You can place the file at the root of your server or in the .well-known subdirectory.
• Prepare your app to handle universal links.
"
https://developer.apple.c...earch/UniversalLinks.html

De fix bestond er dus uit dat ze die file gewijzigd hebben op hun website. Er is helemaal geen nieuwe versie van de app voor nodig.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 583079 op 23 juli 2024 00:56]

Het was een combinatie van :
1 een webbrowser zoals Safari
2 een app/website die universal URLS implementeren (waardoor je ipv naar de website naar de app kan worden doorverwezen wanneer je op een link klikt).
3 een website die iOS een gigantische "universal URL link file" doorstuurde - waardoor een daemon in iOS ging crashen. Booking.com met name is een geconfirmeerde bron.
Anoniem: 474132 @eelco7431 maart 2016 20:19
Geen enkele product software is foutloos (zelfs pacemaker software kent bugs). Daarom is een degelijke software update en support proces van een product ook zo belangrijk.
Ik vond het juist erg stabiel werken en een van de betere releases van ze in jaren. Dat bevestigt een analytics-bedrijf blijkbaar ook: http://www.macrumors.com/...ble-new-release-in-years/

Neemt niet weg dat ik de bèta-releases van Apple altijd stabieler vind dan de publieke releases, maar elk bedrijf heeft met elke release wel fouten erin zitten... Nexus 5 en Vodafone? Anyone?
Anoniem: 752137 @eelco7431 maart 2016 20:26
Inderdaad, er beginnen haperingen in te ontstaan.
Anoniem: 474132 31 maart 2016 20:09
*iPhone 5s Patched*
Niet dat ik last van de bug had maar het is altijd verstandig je mobieltje software up to date te houden :)
Daar ben ik het niet helemaal mee eens. If it ain't broken, don't fix it.

Dit omdat bepaalde updates natuurlijk een risico met zich meebrengen. Daarom wacht ik ook altijd even met updaten tenzij er functies zijn die ik echt wil hebben zoals handoff destijds en nightshift nu. Voor de rest is het altijd verstandig een weekje de kat uit de boom te kijken voor bugs als deze die bepaalde handelingen ineens onmogelijk maken.

Zolang er geen acute beveilgingspatches nodig zijn raad ik aan om altijd even te wachten.
Ik vertrouw op de softwarekwaliteit van Apple en het bijbehorende support proces (updates, betaprogramma). Dit heeft me tot dusverre nog nooit in de steek gelaten. Altijd: update beschikbaar -> installeren. Ik doe overigens niet mee aan het iOS beta-programma van Apple, dat gaat me weer een beetje te ver.
Ik wel en heb deze bug op mijn 6 overigens niet. Ook nog nooit een probleem gehad met de public bèta's trouwens.
Ik ken wel mensen die hier laat van hebben en fijn dat dit dan ook in een paar dagen is opgelost.
Mhoah, toch wel een paar dikke WiFi problemen gehad na de iOS 9.2.1 update op mijn werk iPad. Enige wat werkte was een volledige factory reset en opnieuw configureren. Zelfs weggooien van WiFi-netwerken hielp niet.

Wordt dus bij Apple zo nu en dan wel eens iets uitgerold met onvoorziene gevolgen. Hoort erbij uiteraard, maar vlekkeloos is het dus zeker niet.
Ik heb ook geen last gehad van de linkjes probleem, maar toch inderdaad gewoon bijwerken die handel.
De grootte is niet altijd hetzelfde; mijn iphone 6 zegt 27,5 MB terwijl mijn ipad 22,5 MB opgeeft....
Dat komt omdat jouw iPhone iets anders is dan jouw iPad. Qua grootte, functionaliteiten, etc etc.
Ik weet het. Maar het artikel doet imo geloven dat het 35MB moet zijn. wel relevant lijkt me :)
Dat is altijd zo met verschillende apparaten. Ik neem aan dat de iOS versies geoptimaliseerd zijn voor het apparaat waarop ze draaien.
Kan Apple niet een nieuwe versie van Safari pushen via de App Store? Compleet nieuwe firmware klinkt zo overdone.
Dit probleem zat niet in Safari maar in link afhandeling in iOS zelf.
Het is een Delta Update, 38MB, helaas wel een reboot voor nodig, maar hij kan dat ook snachts doen
Mooi, update direct aan het downloaden gezet toen ik zag dat ie uit was. Die is nu aan het installeren.
Hopelijk is het opgelost, want mijn iPad was zo goed als onbruikbaar. 90% van de websites wilden niet laden, waardoor ik uit moest wijken naar mijn laptop/Android smartphone.
Dat dergelijke issues alleen bij Android voor komen, wat zo vaak wordt genoemd, is nu wel verleden tijd.
Anoniem: 583079 @dutchgio31 maart 2016 20:17
Wèl heb je bij iOS gelijk een update voor 100en miljoenen smartphones.
Ja, iOS hoeft voor veeel minder apparaten een update te ontwikkelen. Google moet dat voor heel veel verschillende SoC's doen etc etc.
Exact, daarom is iOS veel beter te supporteren.
Indien de update bij Apple fout gaat, zitten alle apple gebruikers met een probleem.
Indien de update bij een Sony xperia Z5 fout gaat, heeft maar een klein groepje hinder.
Nog nooit meegekregen dat alle Android toestellen van alle fabrikanten dezelfde fout hadden. In ieder geval niet 1 die deze fratsen uithaalde.

Heeft beiden dus wel zijn voor en nadelen, impact bij een fout in ios is gewoon vele malen groter.
Dat klopt. Effect was voor mij destijds op mijn Sony Android, dat de bugs nooit meer werden opgelost: wellicht te weinig klachten.
oops ik was even aan het testen met dat plaatje voor de +1, ik weet niet of jij nu ook die vuist ziet? haha..
sja, kan je zeggen (afgezien van het feit dat het geen Nederlands is), maar op bv Android of Windows Phone kan je gewoon een andere browser installeren als er een bug in de systeembrowser zit, dus is die behoefte minder groot voor dit soort bugs.
Anoniem: 583079 @borft1 april 2016 08:21
Het was geen browser bug maar een OS flaw.
Daarom heb ik een Nexus toestel; niet afhankelijk van bijv Samsung's updatebeleid.

Zelfde dag nog de nieuwste versie, wil niet meer anders.
Klopt, dan heb je tenminste een vergelijkbare situatie als bij iOS. Als Google zegt dat de update 'vanavond' beschikbaar is, is dat ook zo. Bij Samsung, HTC of <vul hier je merk in> is dat een half jaar later (soms later)
HTC 3 maanden tegenwoordig, max. Houden ze zich overigens aardig goed aan (vriendin heeft HTC). Niet slecht ook, als je ziet hoeveel ze moeten aanpassen om het bij elke carrier goed te laten werken en door verification (branded versies) te krijgen.

Samsung updatebeleid heb ik geen goed woord voor over.
Ah okee, toen ik m'n HTC M7 had was dit ook niet veel soeps.
Ik had ook een M7, toch redelijk veel en regelmatige updates gehad. Tot en met Lollipop.
Honderden miljoenen? Overdrijf niet niet zo. Zoveel verschillende modellen zijn er niet.
Waar dutchgio op doelde was dat iOS ook getroffen kan worden door nare bugs. Ook al wisten we dat al langer.
Er zijn ongeveer een miljard actieve iOS devices. De meeste kunnen de laatste versie van iOS draaien.
Zo, geïnstalleerd in 15 minuten en de links in safari en de links in nieuws uit Spotlight doen het weer.

Zelfs in tweakers kon ik akkoord geven op cookies, en de site weer mobiel bekijken.
Had jij er last van in 9.3 dat je de nieuwslinks in Spotlight niet kon openen? Opvallend, daar heb ik namelijk (ergens in beta 3 of 4) nog een bugreport van gedaan. Trad in de volgende versies niet meer op.
Anoniem: 1322 @page40431 maart 2016 21:40
De bug was er alleen in de combinatie met een app (booking.com). Zie hierboven.
Nee dus. Ik heb die app niet en had in één specifieke build dus eenzelfde probleem als corival. De andere problemen heb ik overigens niet gehad.
Anoniem: 583079 @page40431 maart 2016 21:58
Er waren wellicht ook andere apps die het probleem konden triggeren. Zelfs een bezoek aan booking.com op het slechte moment was voldoende wellicht.
Klopt er zijn meerdere met vergelijkbare aanpak. Booking.com was slechts 1 van de meest opvallende.
Anoniem: 1322 @page40431 maart 2016 22:10
Inderdaad vreemd. Ik had er ook last van en had booking.com wel geïnstalleerd staan. Wanneer je er op googled kom je ook als tientallen websites tegen met als fix de app te herstellen via iTunes. Het zal inderdaad dan wel de "grootste" app zijn waarmee het probleem voor kwam.
Snap ik nu dat je Tweakers nieuwsberichten in spotlight hebt zitten? Zo ja, hoe krijg je dat voor elkaar? Ik heb hier enkel een roddelkrant in zitten.
Komt hier op volle snelheid binnen. Overigens is de update voor de iPad mini retina 1,83 GB groot.
Dan heb je zeker heel 9.3 ook nog niet geïnstalleerd, of wel?
Jazeker wel. Wellicht omdat ik updates altijd via de Mac doe, nooit OTA.
Dus, ALLEEN de 9.3.1 update was 1.83GB groot? Wat is je downloadsnelheid, en binnen hoeveel minuten was hij gedownload?
Ziggo 200/20. Heb er geen stopwatch bijgehouden, maar hooguit een minuut of 2/3..
Ja, echt alleen de 9.3.1

De genoemde 35,3 zal wel OTA zijn.
Laatste vraagje: downloadde je de update ook echt met 200 megabit? Want wat stond er bij download speed? Dus, de snelheid waarmee je de update downloadde. Tenminste, als dat er bij stond.
Dat staat er bij iTunes (iMac) niet bij.
Is het echt zo ongeloofwaardig dan, haha :-)
Er zijn toch al meer mensen die hem al binnen en geïnstalleerd hebben.

Denk dat je gewoon mazzel moet hebben. De update voor de 6s komt een stuk trager binnen.

[Reactie gewijzigd door lverlaek op 23 juli 2024 00:56]

Itunes biedt nooit de OTA-bestanden aan, maar altijd de volledige systeem-images. Daarom moet je bij iedere update via iTunes het gehele besturingssysteem downloaden. Dat is inderdaad tegenwoordig zo'n 1.7 - 2.0 GB groot, afhankelijk van het apparaat wat je wilt bijwerken.
Heb je meerdere apparaten? Dan moet je voor ieder apparaat zo'n updatebestand downloaden!
Omdat ik het net had uitgerekend. En met 200 megabit per seconde, kom je op de anderhalve minuut uit, om 1.83GB te downloaden.
Ik had er eigenlijk niet alleen maar last van in Safari. Maar ook Crome,Whatsapp, Messages en Mail.

Edit. Ik lees net in de updateomschrijving dat ook anders apps zijn aangepakt

[Reactie gewijzigd door Jasphur op 23 juli 2024 00:56]

Chrome en Safari is 1 pot nat. Chrome gebruikt gewoon Safari maar met een Chrome schilletje en additionele features.
Ik lees hier verschillende reacties van mensen die na het installeren van een nieuwe update bugs krijgen en nu telkens de kat uit de boom kijken alvorens een update te installeren.

Om eerlijk te zijn heb ik nog nooit enig probleem gehad met het updaten van zowel iPhone (reeds 3 jaar iPhone-bezitter: 5, 6 en 6S Plus) en iPad eigenaar (reeds 4 jaar: iPad 2 en iPad 2 mini) en ik trek de update telkens binnen 5 minuten na release.

Wel jammer natuurlijk dat dit soort zaken nog voorkomen ook al heeft Apple een publiek bèta test-programma voorzien.
Anoniem: 382732 @ruben0631 maart 2016 21:38
Bij dit soort dingen zal het overgrote deel van de updates gewoon goed gaan (ik heb ook nooit problemen gehad; als ik zie welke bugfixes zijn opgelost bij updates heb ik zelfs die bugs zelf eigenlijk nooit ervaren). Maar door de gigantische aantallen devices zullen er altijd rare situaties zijn die niet waren te voorzien.
Maar door de gigantische aantallen devices zullen er altijd rare situaties zijn die niet waren te voorzien.
Apple heeft geen gigantische aantallen devices. Want dat betreft enkel verschillende devices.

Apple heeft wat? 20 soorten iphone/ipads en dat is het dan wel, misschien nog x2 als ze bijv een aparte bootloader voor azie hebben. Maar dat zijn dan alle rare situaties wel ondervangen.

Het zijn geen pc's of androids waar iedere gebruiker/fabrikant er andere chip-combinaties in kan stoppen en dat later nog eens kan vervangen.
Zo, niks te vroeg. Ik ken echt veel mensen die hier last van hadden. Gelukkig een kleine patch die snel gedownload is.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.