Star Trek verscheen 60 jaar geleden voor het eerst op tv

Het is deze week precies zestig jaar geleden dat Star Trek voor het eerst op televisie verscheen. Hoewel de iconische sciencefictionserie misschien niet direct een hit was, groeide die uit tot een cultureel fenomeen. Een jaar later voorspelde Spock zonder dat hij het wist de toekomst van de franchise: "Live long and prosper."

Star Trek Sunset Boulevard / Getty Images
Star Trek (1966). Bron:
Getty Images/Sunset Boulevard/Contributor

De allereerste publieke vertoning van Star Trek vond op 6 september plaats in Canada. Op 8 september zond de Amerikaanse omroep NBC de eerste aflevering uit, wat door velen als de echte verjaardag van de serie wordt gezien.

In de Original Series – zoals de eerste Star Trek-serie achteraf werd genoemd – volgen kijkers de avonturen van de bemanning van de USS Enterprise, waaronder iconische personages als Captain Kirk, Spock, 'Scotty' en Lt. Nyota Uhura. Het verkenningsschip gaat op ontdekkingsreis door het universum, op zoek naar nieuwe levensvormen en beschavingen (zoals ook in de intro van de serie gezegd wordt).

Star Trek wordt gekenmerkt door zijn utopistische insteek. Het doel van de USS Enterprise, de overkoepelende Starfleet en het samenwerkingsverband United Federation of Planets is namelijk niet om het universum te domineren. In plaats daarvan willen de ruimtereizigers het universum ontdekken om samen te werken met en te leren van andere levensvormen.

Sciencefiction als metafoor

Zoals in veel populaire sciencefiction ontstaan er in Star Trek door fictieve situaties filosofische dilemma's die als metafoor kunnen dienen voor hedendaagse kwesties. Dat is ook precies de reden waarom bedenker Gene Roddenberry de serie zich in een verre toekomst liet afspelen. Star Trek werd een serie met commentaar op racisme, gelijkheid, kolonialisme, de Koude Oorlog en technologie.

Start van iets groots

Hoewel media als The New York Times en The Washington Post de serie prezen voor de special effects, bleek Star Trek niet aan te slaan bij het brede publiek. Na het eerste seizoen wilde NBC de serie al annuleren, maar uiteindelijk hield de show het drie seizoenen vol.

Daar eindigde het echter niet. De serie had een loyale fanbasis opgebouwd en dat was ongetwijfeld reden genoeg voor NBC en andere netwerken om nieuwe series te starten. Sinds 1966 was er daarom – met uitzondering van een pauze tussen 2005 en 2017 – ieder decennium minstens een Star Trek-serie op tv te zien.

Uiteindelijk verschenen er meer dan vijftig seizoenen met bijna duizend afleveringen verdeeld over meer dan tien Star Trek-series. Ook kwamen er meer dan tien films, uiteenlopende boeken, strips en tijdschriften, tientallen videogames en talloze andere media rondom Star Trek uit. Geen enkele kijker zal dat op die ogenschijnlijk doorsnee donderdagavond in 1966 hebben kunnen voorspellen.

Door Yannick Spinner

Redacteur

08-09-2026 • 17:30

184

Reacties (184)

Sorteer op:

Weergave:

recent mee begonnen (TOS, TNG bijna klaar mee, en ds9 s1) en eigenlijk niet gestoord aan de verouderde effects, wat ik ook wel fijn vindt is dat het kwa actie enigszins beperkt blijft (en als men er dan op los schiet, zit er nog enig niveau aan) "Balance of Terror" bijvoorbeeld. Nou is eigenlijk elke interactie met de Romulans episch :)

Wat ik ook wel geniaal vindt aan TOS is toch ook wel het onderlinge geruzie/geklier wat de hele serie + films doorgaat :P

Als je het nog niet gezien hebt, doe het want het is geniaal :9~
Orginele serie kan ik niet inkomen, dat heb ik eens geprobeerd op Netflix.
Maar vanaf The next generation vond ik het erg leuk, Deep space Nine idd, en Voyager en Enterprise (bijbehorende films enzo).

Maar ook de latere series als Picard, Discovery, het had allemaal wel wat vond ik :)
Strange New Worlds ga je dan denk ik wel tof vinden. En Lower Decks mag je écht niet overslaan!
LD kan ik niet aan wennen. Prodigy daarentegen wel.
Ik heb dat juist andersom. :)
Kan niet wennen aan die tekenstijl. Heb ik met meerdere tekenseries trouwens.
Moeite die ik heb met LD is dat het voor mij te snel gaat. Het lijkt wel een serie gemaakt door ADHR-ers. Iets meer rust en iets minder humor zou het voor mij interessanter kunnen maken.
Als ADHD-er vindt ik het juist fijn dat LD twee tot drie verhaallijnen in een aflevering van twintig minuten weet te proppen :)

Bij veel live action series heb ik juist het idee dat verhalen worden opgerekt om aan een zendtijd van drie kwartier of meer te komen (niet noodzakelijk bij Star Trek).
Prodigy heb ik schijnbaar gemist, zal het eens een poging geven :).
let op, het is wel een kinderserie, al moet ik zeggen dat na de eerste 5-6 afleveringen het een stuk serieuzer wordt. Gelukkig is elke aflevering slechts iets van 23 minuten.
Ja dat scheelt weer idd korte afleveringen, ach eens proberen.
Is het niks dan is het niks.
Het is inderdaad een beetje kinderlijk, maar er zit absoluut de Star Trek essentie in. Veel meer dan Discovery en Academy bijvoorbeeld.
Rok-Tahk uit Prodigy heeft een hele korte cameo in Academy. Erg leuk.
Idd SNW heeft ook een beetje de originele humor, alleen Discovery met de Spore drive ........... dat moeten we maar even vergeten ;-)
niks mis met die spore drive. was top secret en is verhuist naar het jaar 3188...
De meeste hebben meer een probleem hoe het vooral een one woman show van Burnham is. Het voelt niet als een collectief iets maar echt een 1 persoons ding en dat is heel non Star Trekkie.
dat zijn dan meestal mannen die dat vinden...
Dat is een hele goeie want ik vind het persoonlijk ook een Burnham show en hoe onprofessioneel ze werd opgesteld zoals @Xaphod aangeeft. Daarentegen heb ik nooit een probleem met Janeway in Voyager gehad of Torres of Dax in DS9.

Het heeft niks te maken of dat een vrouw als showrunner fungeert maar bij Discovery gaat het verhaal zo ongeveer alle kanten op behalve een juiste. Burnham is Starfleet maar hoe zij op discovery rondloopt dat maken Chakotay, Torres en de andere Maquis leden als koorknaapjes vergeleken met hoe zij elke regel aan haar laars lapt en het starfleet handboek uit de airlock gooit.
Lower Decks is een comedy maar zelfs zij houden zich meer aan het handboek als dat men bij Discovery deed.

[Reactie gewijzigd door Hakker op 9 september 2026 13:45]

Je weet dat Kirk ook zo verschrikkelijk veel regels heeft gebroken he... Is een running gag. Met name de tijdreis regels en de first contact regels...
Het zijn dan ook voornamelijk mannen die kijken.
Het aantrekken van een nieuw doelgroep is maar een heel klein beetje gelukt.
Mwoah, dat weet ik niet. Er zijn volgens mij ook zat vrouwelijke Trekkies. Ik vond Discovery aan de ene kant echt super toffe dingen doen, en ik vond dat eerste seizoen met de Klingons ook echt niet verkeerd. Maar, ik vond het ook echt jammer dat de rode draad te veel Burnham was. De actrice vind ik heel erg leuk, en de interacties met de andere cast leden waren vaak goed uitgewerkt. Maar, ik had liever zoals met SNW ook wat meer aandacht voor Tilly, Stamets etc. En okay, ik weet dat Star Trek altijd exotische dingen heeft, maar ik vind de oorzaak van The Burn nog steeds een beetje tegenvallen, hoe leuk die laatste afleveringen ook waren.
Nu was dat de hele insteek van die serie. Zo werd het geïntroduceerd, we volgden een luitenant. Eentje die gedegradeerd werd. Als je dat "niet star trek" vindt, dan weet je niet wat Star Trek is....
Oh maar het is niet dat ik het "Niet Star Trek" vind. Sowieso vind ik dat soort argumenten altijd een beetje te persoonlijk en richting gatekeeping gaan. Star Trek is wat de artiesten die het maken ervan maken. Als fans mogen we er een mening over hebben, maar het is niet mijn product, ik neem het alleen maar af en ben niet in een positie om te zeggen wat het wel en niet is. Voor mij was het jammer dat een serie met gave ideeën daar de focus op had liggen, waardoor ik er minder door getrokken werd dan Academy of DS9. En waar ik dat bij Picard of Voyager prima vind (je hoeft niet alles leuk te vinden) vind ik het denk ik met Disco jammer omdat ik graag juist meer had willen zien. Maar goed, Disco heeft afleveringen met Book, Zora, Stamets, Tilly en Saru die tot mijn favoriete Trek behoren en ik zou heel graag Burnham in Academy zien.
Mede om die reden ben ik gestopt met Discovery, het voelde niet echt meer als Star Trek.
Ander grote problemen waren de onprofessionaliteit die ze lieten zien. Voor top starfleet mensen op een top secret schip maakten ze teveel fouten en lieten ego of emoties teveel meespelen.

En bij de oorzaak van de grootste ramp in het universum, toen was ik weg.
Ik ben altijd starwars fan geweest maar star trek vond ik ook best leuk om te zien.

Ik vond tos en tng leuk om te kijken tevens bijna alle series op netflix gevolgd als een soort herhaling wat ik mijn hele leven al aan het kijken ben verder vond ik janeway en picard heel erg goede hoofdrollen spelen samen met seven of nine waren deze serie compleet.Ik was tevens ook benieuwd wat de volgende aflevering was wat ze daar weer tegen komen en misschien ook nog tegenstanders.Ik was altijd zeer verrast als er star trek op de tv kwam wat ik het leukste vond was janeway en kirk picard vond ik ook wel leuk met mr data erbij en worf en seven of nine was ook een goed personage.soms op de duitser komen ze wel eens op zondag de gehele dag ik weet niet of dat nu nog zo is.
Er kwam voor mij een scene langs, die me aan "de engelen" liet denken. Moeder van de hoofdrolspeelster die aankwam op een zeer bepaalde manier.

Heerlijke discussie hier thuis erna erover met het vergelijken.

Er komt iemand zwevend naar je toe vanuit de lucht, in allerlei weer toestanden, denk je dan in dat diegene die de eerste engel zag komen uit hemel, misschien wel zoiets zag? Geen technologie toen, alleen paard en wagen.

Maar me vermaakt vanaf eerste aflevering tot de dag van vandaag, en ik blijf zeggen, het wordt nu eens echt tijd voor het Scotty tijdperk en beam me up. Of beam de slechte figuren in deze wereld, naar een andere plek in het heelal.
Helemaal mee eens, en inderdaad waar blijft de ontwikkeling ;-)
Hetzelfde voor de medical scanner ;-)
Lower Decks is wat mij betreft de beste van de "nieuwe" Star Trek shows. De comics van Ryan North zijn ook erg goed en sluiten naadloos aan op de show (vooral Warp Your Own Way, een choose your own adventure boek).
Die is zeker ook leuk inderdaad, tevens vind ik The Orville ook wel leuk.
Lower Decks vond ik wel geinig :).
Ik vind erg veel series qua Star Trek leuk, maar Strange New Worlds kan ik maar niet inkomen. Een aantal afleveringen zijn erg leuk, serie 2 vond ik helemaal niks en serie 3 begint ok maar gaat ook weer steeds gekkere hoeken in, misschien dat dat lijkt op de originele Star Tek (nooit gezien), maar ik vind het er weinig meer mee te maken hebben.
Same, het is voor mij de meest wisselende. Alle acteurs vind ik leuk. Veel van de episodische afleveringen zijn leuk. Maar de meer romcom afleveringen zijn net iets te vaak afleidend. Academy heeft dat toch ook wel, maar om een of andere reden vond ik het daar prima, omdat het veel beter in de puber/universiteit setting past.
Ik heb bijna elle serie's gezien maar Strange New Worlds vind ik personelijk wel een van de beste omdat de kaptein niet zo ver van zijn bemanning afstaat als de rest van de series.
Ik vond TOS juist wel goede scripts, special effects moet je tegen kunnen of doorheen kijken maar de verhalen waren best creatief. Het is wel behoorlijk stereotiep, zoals een witte man is de baas en vrouw heeft een lagere rangorde. Ook redelijk seksistisch blijkbaar kon dat in die tijd nog.

Voor SFX moet je uiteraard bij recenter Star Trek series zijn.
Ik denk dat ik een beetje door de oude special effects heen moet kijken, zeker als je dat nu ineens kijkt.
Ik ben heb het vroeger het origineel nooit gekeken, dus ja dat heeft ook voor mij geen nostalgie(De andere series wel).

Maar ik kan het altijd nog eens een keer proberen :)
TOS heb ik altijd leuk gevonden maar het is makkelijker inkomen als je op zoek gaat naar een lijstje met de 10 beste episodes. Zeker beginnen met The City on the edge of forever. Daarna kijk ik graag ST op thema bijv. tijdreizen of op ethiek. Daar zitten vaak de beste afleveringen tussen, willekeurige welke serie.
Minstens zo bijzonder vind ik dit de special effects altijd pseudo-wetenschappelijk werden/worden ondersteund. Echt legend is de Heisenberg-compensator, een fictief apparaat wat de script schrijvers van Star Trek hadden bedacht waarmee de onzekerheidsrelatie van Heisenberg wordt omzeild, om personen en objecten te kunnen teleporteren.
Het is wel behoorlijk stereotiep, zoals een witte man is de baas en vrouw heeft een lagere rangorde. Ook redelijk seksistisch blijkbaar kon dat in die tijd nog.
Dat was in die tijd zo, MAAR

Star Trek TOS was dus wel de eerste TV show waarin in het script was opgenomen dat een blank man en donkere vrouw elkaar een kus gaven.

Wikipedia: Kirk and Uhura's kiss
@Vaevictis_ Uhura was een brug-officier, dat was alleen al revolutionair, want eigenlijk waren zwarten alleen maar diensmeisjes en deuropeners (op TV dan) in die tijd.

Er is een interview met de actrice, waarin ze verteld dat ze na seizoen 1 wilde opgeven. Martin Luther King heeft haar persoonlijk gesmeekt het niet te doen, omdat ze zo een ongelofelijk voorbeeld was.


Edit Hebbes: YouTube: Lt. Uhura And MLK | Star Trek's Nichelle Nichols On How Dr. King Convinced Her To Stay On The Show (<- korte edit, volledige versie, met ook het gesprek met Gene Roddenberry)

[Reactie gewijzigd door juke1349 op 9 september 2026 00:30]

Je kunt dit ook terugvinden op de Wikipediapagina van Nichelle Nichols.

Nichelle Nichols
Er zitten relatief weinig vrouwen in TOS, Uhura natuurlijk en later nurse Chapel en ook altijd yeoman Rand.

Maar, op de brug zaten wel dus een Afrikaanse vrouw, een Aziatische man, een Russische man én een Vulcan. Dat was toch behoorlijk revolutionair en open-minded.

Ja, hoe Rand behandeld werd was zeker niet altijd even chique, maar toch, voor die tijd was het echt heel bijzonder allemaal en inclusief - hoewel dus zeker niet 100% perfect bekeken door onze bril van nu. Maar de tijdsgeest was toen echt heel anders.

Verder hadden ze leuke, afwisselende avonturen en als je de bluray-versie met nieuwe sfx hebt, dan zijn die ook weer top eigenlijk. Moderne sfx met wel met het sausje van toen. Best goed gedaan. En vind je dat niks, dan is angle 2 de originele sfx. Ook leuk om wat tussen te wisselen.
Het was wel de eerste serie waarin een zwarte vrouw een vaste hoofdrol had.
Het zijn allemaal echt totaal verschillende series. TOS is voor mij nog steeds het allerbeste en hoe het ooit bedoeld was; thema's uit de toenmalige (geo)politieke situatie en culturele waarden als scifi aan de kaak stellen. TNG vond ik ook goed, lag ook nog dicht tegen TOS aan qua opzet. Als kind zat ik in de jaren 90 gekluisterd aan de televisie samen met mijn vader. DS9 vond ik dan echt al een stuk minder en Voyager en Enterprise heb ik pas een paar jaar geleden eindelijk eens een keer helemaal uitgekeken en beviel best goed. Ik heb Discovery nog wel gekeken, maar die vond ik zo donker (letterlijk en figuurlijk) dat ik er eigenlijk geen zin in had en het brak met een belangrijke traditie: Elke aflevering is een apart avontuur. Discovery is een doorlopende verhaallijn, daar hou ik duidelijk niet van ;-). Voor mij moet elke aflevering een afgerond geheel zijn. Alles daarna niet eens meer geprobeerd.
Elke aflevering wat nieuws is idd wel beter, dan 1 lang verhaal uiteindelijk.
Ik vond Discovery op zich wel goed, maar zeker na de tijdreis werd die heel donker.

Toen heeft er ook voor mij even aardige dip in gezeten, waar uiteindelijk wel iets beter werd(Maar niet zoals het begin meer).
meestal was het wel een afgerond geheel maar sommige episodes waren twee of drie delig.

En soms duurde ze nog langer en zo lang dat het langdradig was en daarom denk ik dat een episode een verhaal moest zijn.en wat dan dus ook afgesloten was zodat de volgende aflevering weer kon beginnen.
Ik vond (naast de oudere series) Picard echt goed en Strange New Worlds tot op zekere hoogte nog wel ok, maar bij Discovery lag de nadruk veel te veel op de drama van bepaalde personages. Het ging niet meer om de wetenschap en het ontdekken van het universum, maar meer om het ontdekken van onderlinge relaties. Volgens mij was er op gegeven moment een alles verslindende anomoly in de vorm van een soort van zwart gat, en de oplossing was om er mee te knuffelen, soort van. Net als Star Trek Academy... De films waren wel allemaal fantastisch. Ik hoop dat er iets minder nadruk komt te liggen op gender politiek en drama, en dat wetenschap weer de boventoon gaat voeren in toekomstige Star Trek series.
Ik kan juist die latere series niet echt goed verteren. Strange New Worlds dan weer net wel, maar Picard vond ik zo'n dom idee. Echt typisch voor mensen die TNG niet los kunnen laten. Ik hou daar niet van. Soms is het gewoon op. Deal with it en move on. Blijf niet eeuwig om een vervolg bedelen, want dan krijg je het en daar krijg je spijt van. Het is on-originele content. Geldklopperij, kunstmatig een franchise in leven houden die allang van life support af is gehaald. De nieuwe films zijn gewoon een heel ander concept. Heeft he-le-maal niets meer met Trek te maken.

Maar goed, ik ben een ouwe lul, net zou oud als Star Trek, dus ik heb de emotionele bagage van de eerste afleveringen. Ik was blij met TNG, ook al zag je dat ze soms niet wisten wat ze moesten maken en dan maar een TOS verhaal overgeschreven. Voyager was leuk (Red Dwarf rip-off :+ ) en DS9, hoewel dat op een gegeven moment wel weer erg weird werd.

Alles is persoonlijk natuurlijk. Wie het leuk vindt, moet vooral lekker kijken. Ik sla even over.
Picard en discovery vind ik echt te rommelig qua opbouw of wel te saai tegen over de rest van de serie`s.
TNG vond ik wel leuk, maar DS9 absoluut niet. Na TNG ben ik doorgegaan met alle VHS banden te kopen toen van Voyager. Dat vind ik zelf nog steeds de leukste Star Trek serie.
Deep Space 9 heb ik ook veel moeite mee gehad, het heeft ook best een slome/ trage start vind ik.
Dus het duurt even voor je er lekker in zit, tenminste dat had ik.

Heb die ook uiteindelijk pas jaren na de andere series weten te kijken.
Voyager vond ik matig, DS9 is mijn favoriet :p

Ieder zijn meug ;)

Als ik mij niet vergis kreeg TOS Star Trek een grote boost door de maandlanding destijds
Ieder zijn eigen ding. DS9 is verreweg mijn favoriet, ik zou zeggen dat "Duet" mogelijk wel de beste episode van alle Star Trek shows is (al ben ik pas net begonnen met TOS te kijken na vele jaren).
DS9 is ook mijn favoriet. En voor diegene die als setting een station ipv ship interssant vinden: Babylon 5 zeker ook eens checken!
DS9 word elk seizoen beter. Dat het sloom begint en dat niet zo veel verbeterd in het eerste seizoen, dat klopt. Maar daarna begint het verhaal zich te verdiepen en heb je te maken met de machtspelletjes van een station welke zich op een vaste locatie bevindt, ipv een reizend ruimteschip.

Met Voyager is het andersom, dat begon sterk, maar werd elk seizoen erna saaier en saaier. En nee, zelfs de aanwezigheid van 7 of 9 maakte dat niet goed.
Original series heeft een zwaar goeie sfeer vanwege de karakters vooral, maar ook de kleuren.

Het is gewoon fun!
Onderschat de orginele serie niet, qua script en onderwerpen. Er zaten echt hele interessante concepten in. Leven gebaseerd op silicium bv. Sommige afleveringen waren misschien iets te lastig qua concept; Wikipedia: A Taste of Armageddon bv.
Ha, ik ben exact hetzelfde aan het doen. Op dit moment DS9 aan het kijken, seizoen 5. Hierna door naar Enterprise en Voyager. En intussen de nieuwe series aan het volgen: Discovery, Picard (beide pas geleden klaar) en nu Strange New Worlds. Héérlijk dat er zoveel beschikbaar is!
Daarvoor in '64 was er eerst nog de pilot (maar die werd pas veel later uitgezonden lees ik nu), met captain Pike, een goed begin, maar Strange New Worlds (gloednieuw en met die Pike) is het nu een beetje aan het verknallen. Je kunt je ongeloof maar zolang in de koelkast zetten tot het echt aan je gaat vreten, zeg maar...

Verder blijft het een mooie serie, wel een beetje slecht verouderd hier en daar, de rol van verschillende rassen en vrouwen was nog wat anders in die tijd, al waren ze voor hun tijd juist progressief.

[Reactie gewijzigd door teek2 op 8 september 2026 17:38]

Ik vind Strange New Worlds juist geweldig met al de referenties die ze naar andere series en films maken maar ieder zijn ding. Ik ben van hetzelfde bouwjaar als Star Trek, één van mijn eerste herinneringen is een aflevering uit de original series, we zullen in Europa wel enkele jaren achter gelopen hebben.
Nou ik ben net begonnen aan S4, 1 en 2 zijn idd best goed, maar het zakt wel af met 3, en 4 is echt vrij slecht vind ik. Hopelijk was dit het diepte punt en komen er uiteindelijk 7 seizoen met nog een paar van TNG kwaliteit ;) Het is wel beter dan Discovery, dat vind ik geen Trek eerlijk gezegd. Picard vond ik heel goed. Zeker het einde, echte fan pleasing op de juiste manier ;)

[Reactie gewijzigd door teek2 op 8 september 2026 18:49]

SNW is helaas gecancelled, net als Starfleet Academy. Het waren beiden misschien niet de beste Star Trek ooit, maar ik kon me er prima mee vermaken. Het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn nog nieuwe Star Trek komt, en met de huidige eigenaren zou ik er ook niet veel van verwachten.
Hoezo cancelled? Die loopt nog en een seizoen 5 is in de maak.
Er komt inderdaad nog een ingekort vijfde seizoen, maar de serie is toch echt gecancelled.
Jij hebt een vreemde definitie van het woord 'gecancelled'. Het 5e seizoen lijkt gewoon het laatste seizoen te worden. Het moet nog helemaal worden opgenomen. Seizoen 4 loopt op dit moment nog.
Dat klopt niet. Seizoen 5 is allang klaar, de sets zijn al afgebroken en geveild. Het is niet echt geannuleerd, maar seizoen vijf is wel het laatste seizoen.

Door het afbreken van de sets is de hoop op een vervolg met Kirk helaas ook vervlogen.
Wikipedia: Star Trek: Strange New Worlds season 5 je hebt gelijk.
Ik had in de hoofdpagina gekeken, en daar stond deze info niet.
Strange New world is nu seizoen 4 nog bezig, en volgend jaar seizen 5 nog.
Maar goed dan is toch wel genoeg, het hoeft allemaal niet voor eeuwig mee te gaan.

Beter stoppen na enige tijd een keer, als je verhalen nog goed zijn.

Academy al weer stopt wist ik niet, nog 1 seizoen zo te zien volgend jaar.
Acedemy idd niet de beste serie, maar vermaakte mij er op zich wel prima mee.
Vindt je de verhalen van SNW echt zo goed? Ik vind velen te gemaakt, of te simpel, of te raar doen om het raar doen.
Daar ben ik het mee eens. Vooral seizoen 4 tot nu toe is echt raar. Dat is jammer, want 1-3 waren best goed door de bank genomen.
Ja ik vind het best leuk, seizoen 4 nog niet gezien dan.
Maar met seizoen 1 t/m 3 heb ik mij aardig vermaakt, wellicht eens een aflevering wat niet of wat minder.
Ik vind seizoen 4 tot op heden echt geen kut aan. Al vond ik de puppetaflevering met de 'ophef' vooraf nog wel meevallen. De 'Q' uit eerdere star treks waren ook van die onnodige fillers, en de vorige 'soap opera' aflevering was echt niet om aan te gluren. Typisch iets 'Q's'.
Het is maar goed dat ze geen holodeck hebben....

Waar je vroeger seizoenen van ~24 afleveringen had is de huidige gewoonte om er na 10 afleveringen wel genoeg te hebben gewoon niet genoeg om van die nietszeggende fillers in een serie te stoppen.

In principe zit ik nog steeds te wachten op een vervolgen van de Gorn, een prima verhaallijn om na te jagen lijkt mij.

Tot nu toe is de helft van de afleveringen naar mijn idee gewoon een iets te ver van schoenmakers leest. Een variant op 'The Hangover' film, de muppets, soap opera... Leuk als afwisseling na 2 afleveringen actie, maar dan moet er wel actie zijn geweest.
Strange New Worlds was toch van in het begin maar voorzien voor 5 seizoenen, dus tot aan wat Spike overkwam in de eerste afleveringen van de TOS, en dat als een afgerond geheel? Seizoen 5 wordt wel ingekort, maar echt cancellen is dat niet. SNW, vind ik trouwens schitterend want die serie gaat terug naar de eenvoud van TOS, de ziel, inclusief de humor.
Probeer ook The Orville eens, Star Trek zonder een licentie om Star Trek te heten.
Met de kanttekening dat de eerste paar episodes meer neer zijn gezet als comedy show, maar later komt er toch echt goeie trek-achtige episodes.
Inderdaad, heel seizoen 1 is comedy, maar daarna niet meer. Dat heeft Seth McFarlane ook zelf gezegd in interviews. Hij is groot Star Trek-fan en wilde iets vergelijkbaars maken omdat hij vond dat er toen geen goede Star Trek was. Eerste seizoen was teveel comedy, dat gaf hij ook toe en daarna werd het echt héél veel beter!

Het is nog steeds niet gecancelled en hij wil heel graag verder. Nu er een Star Trek-gat lijkt te gaan ontstaan, zou het mij echt niet verbazen als hij het weer oppakt….
Juist, van origine geschreven als Star Trek serie, maar de studio wilde er niet mee aan de slag, dus toen logo's en wat namen veranderd en het als The Orville uitgebracht bij een andere studio.
Mijn idee, maar ik kan mis zijn uiteraard, is dat de acteurs enorm veel plezier moeten hebben om door de diversiteit aan stijlen heel hun gamma aan talent te kunnen tonen.
edit:
Was eigenlijk een reactie op Vrow maar door een wormgat is het hier terecht gekomen.

[Reactie gewijzigd door StGermain op 9 september 2026 08:09]

Picard seizoen 3 was een cadeau! Dik ook, zoveel nostalgie, verwijzingen en een goed verhaal.

De intro ook, muziek. Wat heb ik genoten! Vooral ook omdat ik het nooit had verwacht. Seizoen 1 was zeer matig, 2 beter vanwege Q, maar 3 was echt de KLAPPER!

Met dank aan regisseur Matalas of zo, die heeft voor seizoen 3 gezorgd, o.a. Patrick Stewart overgehaald om weer een echte reunie te maken.

Ik kijk nog regelmatig scenes terug. De mooiste vind ik nog steeds waar TNG crew weer op de brug van de Enterprise-D komt.

Fantastisch seizoen!
Tot nu toe was het best wel een goede serie ben ik met je eens.

Maar sinds de laatste paar afleveringen in S4, en zeker die van afgelopen vrijdag, krijg ik echt het idee of de schrijvers met opzet deze serie om zeep proberen te helpen.

Heel S4 is eigenlijk al een beetje mêh, maar ze maken het wel erg bont de laatste 2 afleveringen, ik heb het na 10 minuten afgezet, het lijkt mij zelfs dat de acteurs er ook geen fidusie meer in hebben en dat niet onder stoelen of banken steken.
Ik heb laatst voor de 2e keer de SF reeks The Expanse gekeken. Vanwege de zeer realistische omgeving(en) en de 'sience' in de 'fiction' vindt ik dit wel de beste SF serie ooit (ondanks dat het acteren soms van laag niveau is).
Ik ben nochtans ook wel een Star Trek fan maar ik keek na The Expance naar eerste aflevering(en) van het nieuwe seizoen Star Trek Strange New Worlds en ik moest behoorlijk acclimatiseren in de negatieve zin. In Star Trek (en vele, vele andere SF films en series) ben je de overvloedige aannames dat de makers meegeven gewoon maar als je naar the Expanse gekeken hebt die tegelijkertijd ruw en 'realistisch' is lijkt de laaste nieuwe Star Trek reeks op een sprookje waar je je verstand en verbeelding moeilijk 'in' krijgt.

[Reactie gewijzigd door mutmong op 9 september 2026 17:33]

Heb The Expanse wel eens geprobeerd volgens mij, maar nooit in weten te komen.
Er moet bij de The Expanse zo wat altijd bij worden genoemd dat de eerste paar episodes inderdaad erg langzaam zijn. Het begint eigenlijk pas in zijn element te komen met episode 4, "CQB". Daarna wordt het in mijn mening alleen maar beter tot aan het einde van seizoen 3 waar het afvlakt (en seizoen 5/6 een beetje naar beneden eigenlijk).
Ik zal het nog eens een kans een keer geven :)
Daarvoor in '64 was er eerst nog de pilot (maar die werd pas veel later uitgezonden lees ik nu), met captain Pike, een goed begin, maar Strange New Worlds (gloednieuw en met die Pike) is het nu een beetje aan het verknallen.

Verder blijft het een mooie serie, wel een beetje slecht verouderd hier en daar, de rol van verschillende rassen en vrouwen was nog wat anders in die tijd, al waren ze voor hun tijd juist progressief.
Bij SNW krijg (kreeg, ik ben inmiddels afgehaakt) ik het gevoel dat die serie klem zat tussen nostalgie en vernieuwing. Het lastige van zo'n progressieve serie is dat je moet kiezen of je wil meegaan met je tijd of dat je de denkbeelden van toen wil vasthouden. Je gaat hoe dan ook een groep tegen je in het harnas jagen.

Ik had het gevoel dat SNW koos voor het tweede, vasthouden aan de denkbeelden en het gevoel van toen. Het voelt voor mij wel als "echte" StarTrek, maar wel een beetje ouderwets.
Ja, ik vond Discovery dan een stuk sterker eigenlijk, SNW harkt blijkbaar (want ik heb TOS niet gezien) terug naar de originele sfeer, maar ik vind het gewoon niet werken. De verhalen vind ik ook nogal simpel.
TNG en Voyager blijft voor mij altijd OG. TNG is geweldig voor de preken van verschillende karakters, en met Voyager ben ik opgegroeid vroeger. Verbazingwekkend genoeg heb ik DS9 vorig jaar pas voor het eerst gezien.. Beter laat dan nooit.
dan raad ik ook star trek enterprise (2001) aan deze is ook goed
Staat inderdaad nog op m'n verlanglijstje :)
Laten we ook vooral niet vergeten wat Star Trek voor bepaalde groepen betekent heeft. De eerste interraciale kus op de Amerikaanse TV was een aflevering van Star Trek.

Ik ben zelf opgegroeid met Star Trek en heeft er ook voor gezorgd dat fantasie, space operas en aliens me blijven fascineren.

Beam me up Scotty...
Beam me up Scotty...
Kirk to Enterprise, Ok Scotty, very funny, now beam down my clothes. :+

[Reactie gewijzigd door Goldwing1973 op 8 september 2026 18:07]

Grappig was het -in de toiletten van een bar- op de muur aangebrachte graffiti paswoord in de fantastische adventure game "Leasure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards": "Scott me up, Beamie!"

[Reactie gewijzigd door Gely op 8 september 2026 19:38]

Klopt, dat waren Kirk en Uhura en dat zorgde voor veel opschudding, want ja, you don't kiss a negro!, dat was vooral in de staten Mississippi en Georgia, daar waar segregatie hoogtij vierde (de film Mississippi Burning geeft dat heel duidelijk weer).
Dat kan ik alleen maar beamen... _/-\o_
De moderne series proberen deze "shock" telkens opnieuw te forceren door te gooien met zo veel mogelijk diversiteit, maar het slaat niet aan en het is het gewoon niet. Heel erg jammer.

Controversieel zijn is niet hetzelfde als een agenda doordrukken en daar hebben de moderne schrijvers de plank volledig misgeslagen.

Ik weet dat velen het niet met me eens zijn, maar de reviews zijn vrij unaniem laag en de ratings zijn onder de 5 bij veel afleveringen. Zelfs bij SNW.

Trouwe Star Trek kijkers verwachten kwaliteit en goed doordachte verhalen, geen gimmicks en flauwe humor. Ik weet niet voor welk publiek het tegenwoordig is, maar het is in ieder geval een heel klein publiek. Academy werd door vrijwel niemand bekeken en is zo'n beetje de grootste flop in TV geschiedenis.
Ik vind de serie Startrek Enterprise met Captain Archer echt wel de beste. Niet te veel rare dingen erin, een goede cast, humor en behoorlijk ondergewaardeerd. Ook het seizoen met de nazi's is heel sterk. Misschien zouden mensen die van deze serie houden ook eens naar The Orville kunnen kijken, lijkt in veel zaken op Startrek.
Ik was niet de grootste fan van Star Trek Enterprise toen het uitkwam, maar ik vind dat de serie goed is opgedroogd. Laatst weer eens opnieuw gekeken en het was gewoon ronduit beter dan ik het me herinnerde. Wel ontzettend jammer dat het na seizoen 4 stopte. Leuk stukje world building: Er was toentertijd een hoop kritiek op het ontwerp van de NX-class Enterprise maar er waren serieuze plannen voor seizoen 5 om het ontwerp een refit te geven waarmee het een zeer logische stap was van de NX-class van Archer naar de Constitution-class van Kirk: https://www.startrekorigi...D_SM_NX-01_REFIT-0011.jpg
Enterprise was inderdaad ook leuk, tevens net als The Orville.
Voor mensen met ook een culinair hart heeft Le Creuset een speciale lijn uitgebracht.

https://www.lecreuset.nl/nl_NL/c/collections/le-creuset-x-star-trek
Die prijzen joh. 450 EURO voor een schaal?
Le Creuset had prijsinflatie al vér voor de geheugenfabricanten door.

Wel goede pannen trouwens. Ik heb er een paar al meer dan 10 jaar.
Goeie pannen zou kunnen, maar ga geen 475 euro neerleggen voor een pan.
Dan koop ik wel een keer een andere, waardoor ik nooit op die 475 euro kom in zoveel jaar :).
Voor €59 heb je al de communi-grater… Het zou grappig zijn als het niet zo’n slechte woordgrap was.

En ook de dichte ovenschaal in de vorm van een Star Trek Shuttlecraft is wel met veel zorg uitgedacht. Inderdaad zwaar aan de prijs, maar dat is Le Creuset sowieso want het gaat een leven lang mee. Ik geniet hier wel van, ook al ga ik het niet kopen.
Ik mag zo'n woordgrap juist wel, en nog vrij goed uitgevoerd ten opzichte van het voorbeeld in de serie.

De ovenwand of lepelhouder is ook niet slecht
Die prijzen joh. 450 EURO voor een schaal?
Geëmailleerd gietijzeren braadpan. Die zijn altijd duur als je kwaliteit wil die niet binnen een paar jaar begint te barsten. Le Creuset is dan wel het duurste merk, maar hun meest directe concurrent Staub zit er in prijs niet ver vanaf.
Ja en ook voor een ketel die normaal onder de 50 euro zit.

Daarom zijn de poppetjes van star trek ook zo duur men verzameld ze.
En als het vandaag zou uitkomen zou het door bepaalde groepen onmiddellijk weggezet worden als "veel te woke" :+
Het is inderdaad bizar dat je in 1968 de eerste kus tussen twee verschillende rassen zag, namelijk een blanke man met een zwarte vrouw, en dat er nu de stempel woke op gelegd zou worden. Soms lijkt het alsof we achteruit gaan ipv vooruit

[Reactie gewijzigd door david-v op 8 september 2026 18:41]

Het is niet de eerste kus tussen twee verschillende rassen, er waren al meerdere geweest tussen blanken en aziaten/latino (soms ook gevoelig in Amerika toen der tijd). Wel de eerste tussen blank en zwart zo ver ik weet.
Ter info (en dit is geen woke ding): Ik heb laaste een discussie gevolgd op FB (verschillende zelfs) en blijkbaar bestaan menselijke rassen; ondanks de uiterlijke verschillen tussen mensen uit verschillende delen van de wereld; gewoon niet (ik was een beetje verbaast). En dat is geen gefabriceerd hersenspinsel maar een wetenschappelijk feit.
Ons ras heet Homo Sapiens. Dat men naar uiterlijkheden kijkt en deze als losse rassen beschouwt, doet de term Sapiens echter geen eer aan.

[Reactie gewijzigd door RMYuma op 9 september 2026 18:02]

Wat je zegt klopt, maar de term "ras" bij mensen is net wat breder
De indeling van de mensheid in verschillende menselijke rassen is de groepering van mensen in verschillende categorieën op basis van uiterlijke kenmerken. In het verleden werd de term ook in de biologie gebruikt. Biologisch gezien bestaan er naar hedendaagse wetenschappelijke inzichten binnen de soort Homo sapiens echter geen rassen.
Bron

Als je naar homo sapiens kijkt dan is de oorsprong het Afrikaanse continent. Van daaruit is de moderne mens zich gaan verspreiden wat uiteindelijk heeft geleid tot verschillende uiterlijke kenmerken die door de omgeving in de loop van duizenden jaren is ontstaan (kou, weinig zon, eetpatroon enz). Zo is de kenmerkende Aziatische oog ontstaan door kou, waarbij je door sneeuw en ijs minder verblindt wordt als je oog een Aziatische vorm heeft.

Aangezien we niet meer zo gebonden zijn aan een bepaald klimaat en de mens tegenwoordig overal kan wonen (met uitzondering van zeer extreme klimaten) is het niet vreemd dat rassen op uiterlijke kenmerken op den duur (duizenden jaren) niet meer als zodanig zullen bestaan.

[Reactie gewijzigd door david-v op 9 september 2026 20:05]

Bedankt voor de bron. Ik had eigenlijk de wikipedia pagina nog niet gelezen en deze is hoogst verhelderend. Dit sterkt nog mijn verzet tegen 'rasecht' racisme ;) (die klojo's zijn nog dommer dan dat ik dacht maar ik wist zelf ook nog niet genoeg).

wikipedia een stukje: Het Out of Africa-model verklaart elegant waarom de genetische diversiteit in Afrika het grootst is en sommige Afrikaanse groepen meer overeenkomsten hebben met Euraziatische groepen dan met andere Afrikaanse populaties. Uiterlijke eigenschappen kunnen daarbij zeer misleidend zijn.

maar we wijken hier behoorlijk af

[Reactie gewijzigd door mutmong op 9 september 2026 19:16]

Voor mij is het juist relevant met dit artikel omdat je bij Star Trek ook de hele tijd geconfronteerd werd met andere (alien) rassen. De een diverser dan de andere, soms wat uiterlijk betreft, soms het gedrag.

Wat me echt flink aan het denken had gezet was toen de Voth bij Star Trek Voyager werd geïntroduceerd. Afstammelingen van dinosauriërs uit de aarde die miljoenen jaren geleden waren vertrokken. Die vonden het menselijk ras dan ook inferieur. Hoe zou de aarde er nu uitzien als de dinosauriërs niet uitgestorven waren. Zou er een bepaalde soort alsnog zeer intelligent worden met zoals dat bij de aap/mens is gebeurd? En wij doen al moeilijk als iemand met een andere tint/kleur huid heeft dan jezelf, of andere vorm ogen.

Of wat te denken van de Vulcans en de Romulans. Dezelfde ras, maar door ideologie uit elkaar gegroeid of misschien omdat ze op verschillende locaties verder zijn geëvolueerd.

Stat Trek was voor mij een soort bron tot nadenken over hoe een ras evolueert en ik ging dan ook meer bewust kijken naar onszelf en hoe belachelijk het is om uiterlijke kenmerken als definitie van ras te nemen. Dus het is zeker relevant en inherent aan Star Trek om het over rassen in het algemeen te hebben ;).
Het doel van de USS Enterprise, de overkoepelende Starfleet en het samenwerkingsverband United Federation of Planets is namelijk niet om het universum te domineren. In plaats daarvan willen de ruimtereizigers het universum ontdekken om samen te werken met en te leren van andere levensvormen.
Hoe wrang om te zien hoeveel verder we 60 jaar later van dat toekomstbeeld afstaan.
Op sommige vlakken hadden ze wel degelijk een vooruitziende blik. Mij staat TNG aflevering "The Game" nog op het netvlies gebrand: de Enterprise raakt in gevaar doordat er een entertainment-scherm wordt geïntroduceerd dat iedereen constant bij zich draagt. Door het verslavende karakter zijn de bemanningsleden meer met hun scherm bezig dan met elkaar, en hebben ze niet meer in de gaten wat er om hen heen gebeurt. Een akelig accurate voorspelling van waar we nu staan met mobieltjes, en wat er nog voor ons ligt met Google Glass-lookalikes.
Daarbij maakte het spel in kwestie mensen ook vatbaar voor suggestie, waarmee een tweetal aliens probeerde om het schip onder controle te krijgen.
Ik blijf me er over verbazen dat Star Trek een van de zeer zeldzame science fictionseries is die een optimistische visie op de toekomst kan neerzetten. Wat is er nou zo ingewikkeld aan het idee "Hé, ik ga een serie maken over 200 jaar in de toekomst, en ik ga er vanuit dat dan alles beter en mooier is dan vandaag, net als dat vandaag de dag de wereld ook een stuk beter is dan 200 jaar geleden!"?
Er is nog The Orville, maar goed, dat is een soort ode aan TNG. Babylon 5 vind ik ook sterk overigens.
Ik vind 'for all mankind', van Ronald D. Moore (TNG, DS9, BSG) ook redelijk Trek-ish.

Die show toont hoe de wereld eruit zag als de space race nooit geëindigd / beslecht was.

Om één of andere reden wil iedereen er een prequel voor The Expanse in zien, maar for all mankind is -op het einde van de dag- veel te optimistisch over de maatschappij: ruimtevaart stuwt de technologisch én maatschappelijke ontwikkeling duidelijk vooruit.

De makers hebben in een interview ook al toegegeven dat de premise voor hen "hoe konden we tot een Star Trek universum komen?" was. Ik durf er eigenlijk op verwedden dat het ooit gepitched zal geweest zijn bij Paramount. Jammer dat het het geen Trek-prequel geworden is imo.
Ik dacht ook te zien dat Ellison daarvan een producer was, maar ik had mij vergist. Hij is dat wel voor Foundation (die keek ik erna, ook een goede SciFi serie).
Hmm, die moet ik misschien toch maar eens kijken. Wat betreft een Star Trek-prequel die zich afspeelt in onze tijd, dat wordt een ingewikkeld verhaal en sowieso een soort alternate history omdat Star Trek in zijn 60-jarige bestaan al meerdere malen door de tijd is ingehaald qua voorspellingen, al in de jaren ‘90 voor het eerst. ;)
het komt voor uit de tijd dat er een redelijk optimistisch beeld was van de mensheid en de grenzen eindeloos. Later is dat beeld gekanteld in de jaren 90 en dat zie je ook terug in DS9 en VOY. Een stuk minder optimistisch en rauwer.

Maar ik ben het met je eens, we zouden wat meer optimisme mogen hebben. Doet me wel ook denken aan de tv serie Cosmos van Carl Sagan. Dat was ook op en top optimisme over het heelal en de toekomst.
zo optimstisch zou ik het nu ook niet noemen. Om hun vrede te bereiken is er wel eerst een nucleaire oorlog nodig geweest...
TOS was leuk. Het was ook wel ongehoord dat een vrouw van kleur een officiersfunctie had, hoewel een veredelde telefoniste. Een rus als roerganger. TNG was iconisch. Bij "Discovery", die spin off keek ik niet meer. Ik vond het te politiek correct geworden. Te veel CGI. Bij de oudere series was er discussie tussen goed en slecht, de slechterik had een verhaal en kon geloofwaardig overkomen qua motivatie.

Nu lijken ze wel door de inspiratie heen. Alles is al gezegd en gedaan. De zoveelste tijdreis, de zoveelste super evil alien. Het begint wat sleets te worden.
Zeer vooruitstrevend, inderdaad. Al werd er toch wel een consessie gedaan, want Majel Barrett speelde nog de first officer in the pilot The Cage, maar moest later toch gedegradeerd worden tot verpleegster in ST TOS (en in TNG was ze Lwaxana Troi en de bekende computer stem :))
Dezelfde mensen die nu startrek afbranden omdat het zogenaamd woke is, zouden 60 jaar geleden al helemaal agressief worden schat ik
Woke?! Dan moeten ze eens kijken naar TOS, captain Kirk was behoorlijk ouderwets en seksistisch en het tegenovergestelde van woke.
Naar huidige maatstaven, ja. En dat is het probleem met veel dingen tegenwoordig. De tijdgeest waarin een serie is geproduceerd is compleet irrelevant. Alles moet aan de moderne maatstaven voldoen, anders is het 'fout' en moet het bij voorkeur worden aangepast of voorzien van een 'trigger warning', voor de mentaal zwakken onder ons, die nog nooit iets conflicterends in het leven zijn tegengekomen

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn