Documentaire over oprichting van Python door Nederlander is uit

YouTube-kanaal CultRepo heeft de documentaire over het ontstaan van Python uitgebracht. In de anderhalf uur durende film komen veel Nederlanders aan het woord, waaronder Guido van Rossum, die een van de grondleggers van de programmeertaal was.

CultRepo heeft Python: The Documentary, An origin story uitgebracht. Dat is een documentaire die gaat over de oprichting van programmeertaal Python. De makers kondigden in mei al aan aan zo'n docu te werken.

In de documentaire komen veel Nederlanders voorbij. Het gaat onder andere over Guido van Rossum, de informaticus die tot 2018 nog veel met de programmeertaal bezig was. Overigens maakte Tweakers in 2015 al een eigen minidocu over Van Rossum in onze serie Polderpioniers. Verder komen in de documentaire diverse andere programmeurs en technici aan het woord die betrokken waren bij het ontwerp van de programmeertaal. De docu gaat onder meer in op momenten waarop Python bijna niet meer verder kon worden ontwikkeld vanwege financieringsproblemen.

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

29-08-2025 • 20:06

13

Submitter: HenkEisDS

Reacties (13)

13
13
11
1
0
1
Wijzig sortering
En voor wie niet genoeg van Python docu’s kan krijgen is er nog wat “bonusmateriaal”

YouTube: The early days of scientific Python with Travis Oliphant

Most people know Numpy and Scipy as cornerstones of modern data science and machine learning, but fewer know the open-source story behind how they came to be.

In this mini-documentary, Travis Oliphant reflects on the journey; from building early C extensions at the Mayo Clinic in the late 1990s to bringing together competing array libraries, and eventually helping shape the Scientific Python community.
Heel tof! Ik zat hier al sinds de aankondiging op te wachten. Voor mij is Python inmiddels al een jaar of 5 dagelijkse kost. Ik kan er mee lezen en schrijven (figuurlijk) en het voelt als een instrument waar ik in thuis ben. Alhoewel ik in het begin (ruim tien jaar geleden voor mij) wel een soort liefde voelde voor Python, toen alles nog nieuw voor me was, is dat inmiddels overgegaan in "geven om". Python is als taal echt niet perfect. De CPython implementatie evenmin. Maar het is voor heel veel toepassingen waanzinnig waardevol gebleken. Het heeft complete industriëen laten floreren. En dat mogen we denk ik toch wel zo onderhand gaan waarderen voor wat het is.
Het heeft het vooral voor veel mensen voor gezorgd dat mensen naast hun werkzaam heden iets konden programmeren in de niche waarin ze al bezig waren. Zonder gelijk maanden/jaren bezig te zijn, met een taal goed genoeg te leren. Eigenlijk is het daarmee ook een voorloper van ai ;) .
Guido verdient het met zijn naam en achternaam in de titel te staan!
Dat, en het hele artikel laat te wensen over, o.a. met waar de focus op ligt (veel focus op dat er Nederlanders in voor komen) en een kort moment dat het, soort van, gaat over financieringsproblemen.

De documentaire met veel plezier gekeken trouwens, genoten van de mensen er in die met passie en plezier praten over python, de ontwikkeling er van, de uitdagingen tijdens die ontwikkeling, en o.a. wat het voor ze betekent deel van de python community te zijn.
En ook kan "Documentaire over oprichting van Python door Nederlander is uit" klinken alsof de documentaire door een Nederlander gemaakt is.
Weet dat lullig klinkt, maar “Python for kids” vond ik een geweldig boek als amateur-programmeur om met Python te beginnen.

Als leek vond ik het een erg toegankelijk systeem, veel mogelijkheden en opties wat mij na ~10jr nog steeds helpt
Hoezo lullig? Kinderboeken, of beter, boeken gericht op kinderen, zijn juist met zorg geschreven en daardoor ook beter toegankelijk voor volwassenen.

Professionele programmeer boeken zijn vaak niet om door te komen en hebben mij in de jaren 90 van C weerhouden
Voor de liefhebbers: vanaf 22 minuten is ook even Ton Roosendaal te zien van Blender; dat andere bekende project met Nederlandse roots dat nu overal op deze planeet wordt gebruikt voor veel verschillende doeleinden. Met Python dus :)

Toch een paar Nederlanders om heel trots op te zijn!

[Reactie gewijzigd door Stukfruit op 29 augustus 2025 21:48]

Erg leuk, bedankt ik zal het door mijn chapter leden laten kijken!
Ik ben geen historicus, dus met de beperkte kennis die ik heb zou ik Guido van Rossum dicht bij Edgar Dijkstra in de top 5 van meest invloedrijke Nederlandse informatici zetten.

Misschien een leuk topic voor Tweakers om verder in te duiken. Er zijn zo veel mooie verhalen te vertellen.
Erg toffe en interessante docu!
Hele leuke documentaire over de geschiedenis van Python, over hoe het is geworden tot wat het is. Met een aantal toevalligheden (waaronder het open source zijn). Over de hobbelige overgang van versie 2 naar versie 3, de commotie over de walrus operator die de bedenker deed opstappen.

Het is een elegante taal.

En Nederlanders zeggen Guido en in Amerika zeggen ze Kwido.

Begrijp dat de makers van de film ook iets over node.js hebben gemaakt. Heel benieuwd naar.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn