Pixel 10, pakketstruggles en de kracht van het internet - Tweakers Podcast #387

Deze week praten Wout Funnekotter, Jelle Stuip en Dennis de Vries over de nieuwe Pixel 10-telefoons, problemen met internationale pakketten, Wikipedia, onbereikbare dlc's en Fallout.

0:00 Intro
0:20 Opening
1:48 .post
14:03 Jelle heeft de wereld een betere plek gem...
14:26 Marker 02
19:04 Skere gamer krijgt geen DLC
24:05 De trailer van Fallout Season 2 Is uit
28:22 Wout heeft pakketstruggles
36:33 Hoe vernieuwend zijn de Pixel 10's?
1:08:56 Sneakpeek

Door Wout Funnekotter

Hoofdredacteur

21-08-2025 • 06:00

30

Reacties (30)

30
30
8
1
0
22
Wijzig sortering
Zelf maak ik nog gebruik van een Pixel 7a. met een acculading doe ik ongeveer 2 a 3 dagen. voor mij is het scherm namelijk niet belangrijk. deze heb ik uit staan. ik bedien de pixel via talkback. Als persoon die een beperking ervaart vind ik het dan ook jammer dat de toegankelijkheidsontwikkelingen weinig aandacht krijgen bij de reviews. AI helpt mij bijvoorbeeld heel goed. zo herkent de pixel objecten, kan ik middels spraak opdrachten geven om iets uit te zoeken of om een contact te bellen of te appen. voor het bedienen van de telefoon met talkback of een andere toegankelijkheidsfunctie is rekenkracht zeker wel belangrijk in de gebruikerservaring. Wanneer gaan jullie de EAA richtlijnen in jullie reviews meenemen?

voor mij en voor andere mensen die een beperking ervaren gaat dit ons helpen met het kiezen van een product.
57:18 "Iedereen vindt de camera toch belangrijk"

Vroegah moest nog kiezen tussen een telefoon met goed geluidsysteem en een telefoon met camera. Raad eens welke ik koos?
De camera is voor mij het láátste waar ik bij een nieuwe smartphone naar kijk.

Zelfs bij de budgetmodellen zijn de camera's al jarenlang meer dan goed genoeg voor wat casual vakantiefoto's of gezelligheidskiekjes op een verjaardag. De markt voor compactcamera's is met een reden morsdood.

Aan de andere kant, de camera van een smartphone zal nóóit zo goed zijn als een Canon/Sony/Nikon systeemcamera. De lenzen en sensor zijn nou eenmaal een heel stuk kleiner, en de wetten van de natuurkunde staan niet toe dat het én klein én goed is. Mensen die fotografie als hobby of werk hebben zullen dus altijd een systeemcamera willen kopen.

De smartphone camera is voor mij belangrijk in de zin dat een smartphone een camera moet hebben - maar iedere smartphone heeft er eentje. Of dat ding nou 41.5 of 43.7 megapixels heeft kan me echt compléét niet boeien.
Ik heb een Pixel 6a die opzich prima foto's maakt, maar een 9 Pro maakt toch beduidend betere foto's. Vooral bij schemer, ingezoomt en qua kleuren en scherpte is het verschil behoorlijk.

Mijn huidige 11 jaar oude Samsung LCD TV is ook goed genoeg, maar een een nieuwe LG OLED is toch een behoorlijk pak beter.
  1. Je merkt natuurlijk alleen verschil als er wat te vergelijken valt/je vergelijkt. De vraag is of the observer het verschil de moeite waard vind om wat nieuws te kopen.
  2. Ik zou niet meteen willen stellen dat een nieuwe camera betere fotos maakt, de nabewerking is vooral beter geworden. De sensor afmeting is niet 3 maten gegroeid en brandpunt afstanden zijn ook niet heel veel veranderd.
Vooral bij schemer, ingezoomt en qua kleuren en scherpte is het verschil behoorlijk.
Maar hoe vaak doe je dat?

Praktisch al mijn foto's zijn gemaakt bij daglicht, inzoomen doe ik eigenlijk nooit (sterker nog, het meeste krijgt via WhatsApp gratis nog wat compressie en downscaling), kleuren zijn meer dan goed genoeg, scherpte is meer dan goed genoeg.

Een smartphone zal nóóit zo goed presteren bij schemering als een systeemcamera met een 10x zo grote sensor - iedere pixel kan gewoon veel meer licht vangen. Een smartphone zal nóóit zo veel scherpte hebben als een systeemcamera met een 50x grotere lens - je bent nou eenmaal diffraction limited. Kleuren? Een systeemcamera heeft gegarandeerd betere calibratie én betere tooling om met RAW foto's te werken.

De 9 Pro zal ongetwijfeld beter zijn, maar persoonlijk héb ik er niks aan. Als de 6a goed genoeg is voor casual gebruik, en de 9 Pro niet goed genoeg voor serieus gebruik, wat is dan de daadwerkelijke toegevoegde waarde van die betere sensor? Waarom zou ik méér betalen voor een feature waar ik geen gebruik van zal maken?
Sommige mensen zijn ook tevreden met een LCD TV van €450 terwijl iemand anders 4x zoveel aan een fancy OLED TV uitgeeft.

Die OLED TV heeft niet de beeldkwaliteit van een professioneel Eizo Coloredge scherm maar is wel aanzienlijk beter dan een goedkope LCD TV.

Voor mij als wereldreiziger heeft die Pro wel zeker de toegevoegde waarde tov mijn huidige 6a. Vooral als je de plaatjes naast elkaar zet. En die heb ik altijd en overal bij itt mijn Nikon DSLR.


Maar voor voor ieder wat wils 😉
Idd, ik maak bijna nooit foto's. Beetje kort door de bocht...

Persoonlijk vind ik de grotere batterij en met name de IP68 rating belangrijke en zeker noemenswaardige upgrades. Ik loop al een tijdje met een foldable rond en alhoewel ik het dunne en lichte van de Z Fold 7 ook als echte vooruitgang zie, ben ik zeker net zo geïntrigeerd door die IP68 rating en hoe men deze bewerkstelligd heeft.

[Reactie gewijzigd door Goofman op 21 augustus 2025 11:26]

heb de camera ook nooit belangrijk gevonden. Zal wel met de generatie te maken kunnen hebben waar ik onder val. Vroegah toen ik met mobieltje begon net als velen van mijn generatie en ouder zat er ook geen in. Vindt wel makkelijk dat er 1 in zit ipv een aparte camera te moeten gebruiken. Ook al leef ik nu wel langer met telefoon met camera als zonder.
Hou echt van de podcast, luister hem altijd, maar er wordt zoveel in besproken, datik maar heb besloten de .geek open te zetten tijdens het luisteren, zodat ik er op kan reageren 😅

- Wikipedia heeft dus documentaires over zichzelf. En daar is natuurlijk een wiki over gemaakt 😉: Wikipedia: Lijst van films over Wikipedia en ik denk dat de film die jullie willen, daar komt deze het dichtst bij "Wikipedia and the Democratization of Knowledge" . Wel een Duitse docu 😉

- Als er geen DLC meer te koop is (ik lees dat als een uitbreiding), wat let je dan om die via P2P Te downloaden. Het is niet alsof je er iemand mee benadeeld, want blijkbaar willen ze het niet verkopen. En aangezien we in een kapitalistische wereld leven waarin "klant is koning" wordt gepropageerd, dan maar torrenten.

- Dat de PostNL niet z'n telefoonnummer online heeft staan, zonder dat je je eerst door een bot heen moet worstelen herken ik heel erg, afgelopen week hetzelfde gehad. Maar mag dit wel van de ACM? Wil ze er niet altijd bijhalen, maar volgens mij hebben ze iets gezegd over webwinkels en het makkelijk vinden van en überhaupt hebben van een klantenservice en telefoonnummer en duidelijke vermelding daarvan op de website.

[Reactie gewijzigd door William_H op 21 augustus 2025 13:04]

Heb ooit een video gekeken over wikipedia en de bergen geld die ze hebben: YouTube: Is Wikipedia Secretly Rich?

of het waar is weet ik niet maar dacht ik weer aan…
Het grootste probleem voor mij is dat ze er over liegen.

Ieder jaar hebben ze weer een enorme bedelende banner dat jouw donatie essentieel is om Wikipedia in de lucht te houden - maar dat is simpelweg niet het geval. Verreweg het grootste deel van het geld gaat naar nevenactiviteiten! Als ze puur zouden vragen om geld voor de hosting van Wikipedia hadden ze nog geen 10% van het budget nodig. Sterker nog, ze hebben een "endowment" dat groot genoeg is om daar een flink deel van te bekostigen.

Prima dat ze geld willen voor dingen als outreach, maar zég dat dan, en ga niet claimen dat je donatie naar Wikipedia-hosting gaat.
Ik ben wel benieuwd naar dit verhaal eigenlijk. Heb je wat bronnen, of misschien is het wat voor Tweakers om dit uit te zoeken.
Dit is vrij makkelijk te vinden op Google, zie bijvoorbeeld hier, hier, of hier. Het is ook al heel lang een discussie binnen de community.

Wikimedia is als nonprofit verplicht om haar jaarcijfers te publiceren. Zie bijvoorbeeld deze PDF, waar heel helder in staat dat ze zo'n $270M aan eigen vermogen hebben (+10% in het laatste jaar, en dat is nog zonder het Endowment van $144M), $185M binnen kregen, en $178M uit gaven - waarvan slechts $3M aan hosting.

Oftewel, van de donaties gaat slechts 1.6% naar hosting! Daar moet je natuurlijk nog wát salaris bij optellen voor systeembeheerders en managers, maar dat hoeft écht niet meer dan een paar miljoen te zijn.
@WoutF

Ben je al bekend met Powercalc? Dit houdt een power sensor per device bij waar geen power meter in zit. Grotendeels community-driven voor wat betreft het verbruik!

https://github.com/bramstroker/homeassistant-powercalc
@WoutF Leuk om te horen dat je een Zigbee plant sensor gekocht hebt. Ik heb er ook 2, alleen geven deze beide enkel ‘humidity’ en ‘temperature’ sensoren mee in Home Assistant. Helaas dus geen ‘soil moisture’ sensor bij mijne en hierdoor onbruikbaar. Het gaat om de Hobeian ZG-303Z.

Ben benieuwd welke jij besteld hebt en of deze wel alle sensoren doorgeven aan Home Assistant
Ik vind laten bezorgen bij een pakketautomaat echt de meest relaxte optie die PostNL biedt. Ik hoef er geen rekening mee te houden dat ik thuis moet blijven. Hij wordt gewoon bezorgd en ik kan op een moment dat het mij uitkomt het pakketje ophalen. Nu zou je denken, waarom laat je het dan niet leveren bij een PostNL pakketpunt? Veel van die punten zijn al om 18:00u dicht! Die pakketautomaat bij mij in de buurt is 24/7 los. Ideaal! Je pakket moet je wel binnen 3 dagen ophalen, maar dat is nooit een probleem geweest bij mij. Je huisnummer moet wel kloppen ;)
Problemen zijn er nog wel met die pakketautomaten. Vaak zitten ze vol, waardoor je pakket toch weer naar zo'n punt gaat die om 18u dicht gaat. Ook kun je niet zelf kiezen welke automaat, dat doet PostNL op basis van postcode/afstand, maar dat levert logistiek niet altijd de beste automaat. Denk aan wegen waar je met de auto niet over mag. Best essentieel als je een pakket moet ophalen ivm grootte en gewicht.
AuteurWoutF Hoofdredacteur @StarZ21 augustus 2025 20:48
Daar heb ik er een paar van :), maar door muren naar buiten blijkt te lastig
Over postnl en huisnummers: Het zou inderdaad beter afgedwongen per land maar ik ben niet 100% zeker of je dan foutloos kan worden. In belgië is een huisnummer ook heel gebruikelijk, maar sommige adressen (voornamelijk landbouwbedrijven en grote bedrijven die het enige adres in de straat zijn) hebben gewoon geen officieel huisnummer omdat het gewoon onnodig is momenteel. Kan ook gewoon een platte kostenbesparing zijn :+

[Reactie gewijzigd door JeroenED op 21 augustus 2025 17:27]

Dan zijn die toch gewoon standaard huisnummer 1. Dat is softwarematig ook nog wel af te dekken.

Ik vraag mij trouwens wel af hoe ze dat dan doen met hulpdiensten, als er geen huisnummer is.
Ik heb even nagevraagd: er is in de rijksregisteradministratie een checkbox "Zonder Nummer". Dus in België zijn "boerewegel 1" en "boerewegel" 2 verschillende adressen. Bij pakketen en post en dergelijke word dan wel als nummer vaak zn opgegeven maar dat is niet officieel.
GTA 2 was top down dus daarna ben ik gestopt met gta, heel ander spel in 3d :+

Beetje gek punt over fallout in de podcast

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.