Software-update: Pop!_OS 24.04 LTS

Pop!_OS logoSystem 76, bekend van de Linux-workstations en -laptops, heeft versie 24.04 van Pop!_OS uitgebracht. Pop!_OS is een op Ubuntu gebaseerde Linux-distributie die van een door System 76 aangepaste Gnome-desktopomgeving gebruikmaakt, met de naam Cosmic. Het heeft verder drivers voor AMD- en Nvidia-videokaarten aan boord, en is daarmee met name geschikt voor gamers. De belangrijkste verbeteringen die we in deze uitgave aan kunnen treffen zijn hieronder voor je op een rijtje gezet.:

Pop!_OS 24.04 LTS Highlights
  • New COSMIC Desktop Environment Experience
  • New Pop!_OS 24.04 LTS for ARM computers
    • Officially supported on the System76 Thelio Astra desktop
    • Community support for non-System76 hardware enabled by Tow-Boot
  • New hybrid graphics support for longer battery life
    • No need to change modes
    • Apps that request the discrete GPU will automatically run on the correct GPU
    • Manually run an app on your preferred GPU by right-clicking on the app icon
  • Easy installation with full disk encryption
  • Refresh install feature by holding Space at boot or from the ISO
    • Reinstall the OS anytime while keeping files, settings, and Flatpak user applications
    • The Refresh feature will also arrive in COSMIC Settings after release
  • Broad hardware support

Pop!_OS 22.04 desktop

Versienummer 24.04 LTS
Releasestatus Final
Besturingssystemen Linux
Website System 76
Download https://system76.com/pop/
Licentietype Voorwaarden (GNU/BSD/etc.)

Door Bart van Klaveren

Downloads en Best Buy Guide

12-12-2025 • 12:00

54

Bron: System 76

Update-historie

Reacties (54)

Sorteer op:

Weergave:

Leuk! ik draai zelf al een tijd met plezier PopOS 22.04. Is dit een kwestie van een upgrade installeren of is een clean install noodzakelijk?
Nee hoor je kan upgraden!
If you wish to upgrade, backup your current install and run pop-upgrade release upgrade -f from the terminal.
Als dit net als Ubuntu werkt, is dit hoe de handleiding verder gaat;
Now either sell your soul in an attempt to fix every glitch your experiencing, or do a fresh reinstall
Jokes aside. Als je geen/weinig software uit derde repositories hebt geïnstalleerd is het mogelijk, maar mijn ervaring met Ubuntu (van 2007 tot 2021) is dat het er niet stabieler op werd. Ik ervaarde zelf vaak problemen met bluetooth, geluid en gewoon raar gedrag van KDE. Ik bleef altijd op LTS versies van Ubuntu, maar na 2 upgrades (en vaak eerder) deed ik toch wel een herinstallatie.

Het advies is om een backup te maken, als je dat gedaan hebt is er weinig verschil meer tussen een reinstall/upgrade. Ik zou aanraden de upgrade te proberen maar een USB stick met installer in de buurt te houden.

Ben nog steeds groot Ubuntu (en derivatives) fan en werk nog dagelijks met Ubuntu server, maar ik heb de fout gemaakt om Fedora op mijn werkstation te installeren en na 3 release upgrades is het nog steeds niet stuk te krijgen.
Fedora is ook gewoon steengoed. Het is echt dicht bij Debian/Ubuntu qua ondersteuning softwarepakketten en qua networking tools soms gewoon veel beter! Je kan de COSMIC desktop gewoon lekker op Fedora gebruiken. Dan heb je (bijna) alles dat Pop!_OS tof maakt lekker op je vertrouwde fundament.
Had al twee jaar versie 20 of 22.04 lopen en twee maanden geleden de upgrade gedaan. Perfect verlopen en slechts een issue op te lossen.

Een hele fijne DE.
Ben nog steeds groot Ubuntu (en derivatives) fan en werk nog dagelijks met Ubuntu server, maar ik heb de fout gemaakt om Fedora op mijn werkstation te installeren en na 3 release upgrades is het nog steeds niet stuk te krijgen.
Gewoon even rebooten als de kermel modules in de background worden gecompileerd. :)
Toevallig eergisteren nog gekeken omdat ik ook bezig ben met het bouwen van een nieuwe pc, maar toen was hij nog in beta. Goed om te zien dat er een officiële release is, dan wordt dit waarschijnlijk mijn nieuwe installatie.
Wat besluit je om voor Pop!_OS te kiezen? Ik heb zelf Windows verlaten en ben naar Linux Mint gegaan, maar ben altijd benieuwd naar andere distro's en hun voordelen.
Mint is top, gewoon lekker blijven gebruiken als je het fijn vindt.

Ik vind Pop een aantal dingen heel gaaf doen. Mijn ervaring is gewoon heel stabiel. Van alles werkt out of the box. Pop 22.04 was een feest om te gebruiken. De updates zonder reboot zijn heel erg hoe Linux bedoeld is. De COSMIC desktop is ongelofelijk vet, ik vind Cinnamon van Mint veel minder. Goed, dat is smaak, blijkbaar heb ik liever space cake over kaneel cake. 8)7

Pop, Mint en Zorin zijn wel een beetje de distro's waar de meeste dingen out of the box werken, naar mijn ervaring. Goeie distro's gebaseerd op Ubuntu, zonder de gekkigheden die Canonical zo graag in Ubuntu stopt.
Er is eigenlijk geen juiste keuze als het op distro's aankomt. Het gaat er om wat voor jou persoonlijk werkt. Mint is niks mis mee, maar mij te gefocust op een Windows-achtige ervaring bieden, terwijl ik niks heb met Windows. En met stock Ubuntu ben ik wel een beetje klaar, met dat gezeur met snaps en andere onhebbelijkheden (ik vond het ook niks dat er voor zfs gekozen werd als je de encryptie aanzet, PopOS doet dat niet). Ik zit al een tijdje op PopOS en ben er prima tevreden mee.
Het is inderdaad vooral kijken wat bij je past: Hoe worden updates uitgerold, welke pakket en configuratie keuzes worden er door de distributie gedaan. Wat ik zelf ook belangrijk vind is dat er een beetje een solide team achter een distributie zit. Een distributie kan nog zo veel keuzes maken die mij persoonlijk aanspreken, maar als er een (te) klein team achter zit ben je mij kwijt. Ik vind PopOS heel tof in hun benadering van de bureaublad ervaring, en toen ik nog Gnome gebruikte was hun tiling extensie voor mij echt een must-have.
De reden waarom ik jaren terug voor Pop gekozen heb was vooral dat ze een losse installatie variant aanleveren met Nvidia drivers ingebakken. Daardoor werkte de installatie out of the box meteen goed, en dit verlaagt de drempel voor mensen die minder thuis zijn in het Linux wereldje om in te stappen.

Nadat ik gewend was aan Linux en er wat meer bedreven mee ben geworden had ik kunnen wisselen van Distro maar dat heb ik nooit gedaan omdat ik de auto tiling van Pop echt geweldig vond/vind werken.
Ik ben fan van Debian achtige distro's. APT vind ik fijn om mee te werken, had eerst Ubuntu maar die willen ook overal hun plasje over doen (Unity, Snap etc.) en daar werd ik gewoon zat van. Nu weer op Debian Trixie en alles werkt. Vooral het belangrijkste: hibernation.
Pop heeft de mogelijkheid heid om te switchen met de videokaarten als je hybrid graphics hebt, is een van de weinigen die dat ondersteund. Daarnaast is Cosmic erg fijn in gebruik en het ziet er goed uit.
Ik zie dat je al aardig wat reacties hebt ontvangen en heb daar eigenlijk weinig meer aan toe te voegen, ik kan me in veel van de punten die worden aangedragen vinden. Even de belangrijkste opgesomd, wat veelal herhaling is uit de andere reacties:
  • Familiariteit. Ik heb al zeker 20 jaar ervaring met Debian en aanverwanten en ben dus goed bekend met de opbouw van de distro, de tooling en het ecosysteem. Daardoor en uit luiheid ben ik nooit overgestapt op iets anders, hoewel het me soms nog wel eens leuk lijkt om een Arch-afgeleide uit te proberen.
  • Geen Ubuntu. Standaard geen Snaps en andere rommel die Canonical je per se op wil dringen. Privé heb ik wel jarenlang Ubuntu gebruikt en ik kon prima werken met de Unity desktop omgeving, maar COSMIC is wel echt een stap vooruit. Ik ben eigenlijk afgeknapt op Ubuntu toen ze de installatie van Firefox via Snap begonnen af te dwingen, ook als je de APT versie installeerde.
  • Stabiel maar toch up-to-date. De basis van Pop! OS is (net als Linux Mint volgens mij?) een Ubuntu LTS versie, maar wel met een bijgewerkte kernel en graphics stack. Dat betekend dat je een stabiele distro hebt waarop wel al je moderne hardware gewoon werkt.
  • Ondersteuning. Toen ik op zoek ging naar een vervanger voor Ubuntu wilde ik wel iets gaan gebruiken waar een grote community achter zat, of een bedrijf dat open source hoog in het vaandel heeft staan. Pop! OS wordt onderhouden door System 76 die ook prima, hoewel wat prijzige, hardware levert waar Linux out-of-the-box op draait. Dat gaf me vertrouwen. Ik heb in het verleden wat slechte ervaringen gehad met Linux distributies specifiek voor de desktop waar gewoon een te klein team achter zat, met lage stabiliteit en een hoog hobby gevoel al gevolg. Op mijn thuisserver draai ik Proxmox (Debian gebaseerd) en voor VM's gebruik ik stock Debian.
  • Nvidia. Recente drivers zijn ingebakken in hun image, waardoor een Nvidia GPU meteen goed werkt. Dit punt is voor mijn nieuwe systeem niet meer relevant want ik ben helemaal over naar team Rood. Ryzen 7 9800X3D met een Radeon RX9070
Ik had destijds 2 redenen om niet voor Linux Mint te kiezen. Ten eerste leggen ze iets teveel nadruk op de overgang vanaf een Windows systeem, daarvoor was ik gewoon al te ervaren met Linux. Daarnaast hebben ze in het verleden een paar keer vervelende beveiligingsgerelateerde incidenten gehad, onder andere is hun website een keer gehackt waarbij er gecompromitteerde ISO's geplaatst waren op de download pagina. Dat heeft mijn vertrouwen in Linux Mint een beetje doen afbrokkelen.

[Reactie gewijzigd door rbr320 op 12 december 2025 22:06]

Dank voor alle reacties allemaal. Ik ben vooralsnog blij met mijn Mint installatie, maar ik zal bij een volgende installatie zeker Pop! gaan proberen.
Als je /home op een aparte positie hebt is het herinstalleren van Linux met behoud van data altijd heel makkelijk. Een andere distro installeren geldt dat dan ook voor.
Ik weet waarom ze zo laat zijn (de nieuwe desktop omgeving), maar ik vraag me af of ze niet beter gewoon even hadden kunnen wachten en dan meereleasen met 26.04 in plaats van na dik anderhalf jaar naar dato uit te komen met hun smaakje van Ubuntu 24.04.

[Reactie gewijzigd door Polderviking op 12 december 2025 13:24]

Wanneer 26.04 uitkomt is de nieuwe PopOS natuurlijk niet meteen klaar. Dat moet weer allemaal ontwikkeld en getest worden. Dus PopOS 26.04 zal er wel niet zijn voor de zomer, en waarschijnlijk nog later in het jaar. Aangezien ze nu alles al op 24.04 ontwikkeld hebben, kunnen ze dat net zo goed uitbrengen, zodat gebruiker nog een jaar 24.04 kunnen draaien voordat 26.04 uitkomt.
Maar dan heb je dus twee major releases in een jaar.

Dat is natuurlijk geen probleem.
Maar het idee van die LTS releases is dat je dat installeert en dan gewoon voor langere tijd met rust kan laten.
Zeker ook in het achterhoofd houdende dat hoewel je gewoon kan upgraden, een clean install de beste methode is, en dat is toch vaak wel weer hoop werk elke keer.

Tenzij ze natuurlijk ook zo lang gaan wachten met 26.04 maar dat wordt nergens geroepen dus het lijkt me aannemelijk dat PopOS 26.04 weer gewoon uiterlijk enkele maanden na Ubuntu 26.04 zal opduiken.
Voor 22.04 zat er maar een paar dagen tussen.

[Reactie gewijzigd door Polderviking op 12 december 2025 13:39]

Maar Ubuntu ondersteunt geen upgrades die een tussenliggende LTS overslaan. Je kunt niet direct van 22.04 naar 26.04 upgraden. Dus 24.04 heb je hoe dan ook nodig. Bovendien is het een LTS: je hoeft niet te upgraden. 22.04 wordt nog ondersteund tot 2027 en 24.04 zelfs tot 2029. Dus als je niet 2 keer in een jaar wilt upgraden kun je 24.04 gewoon overslaan en het puur als tussenstapje gebruiken wanneer je volgend jaar naar 26.04 gaat.
Ja, ik heb ook het idee dat het een miscalculatie is wat betreft de tijd die nodig was voor de ontwikkeling van Cosmic Desktop. Ik had het idee dat Pop!_OS in een opmars was en dat ze misschien een kans hebben gemist door zo lang te wachten voordat ze een Pop!_OS versie op basis van 24.04 uitbrachten. Het lijkt logischer als ze 24.04 nog op GNOME hadden gebaseerd en 26.04 met Cosmic Desktop.

Dit is mijn mening als buitenstaander. Ik heb het ontwikkelingsproces te weinig gevolgd om te weten welke afwegingen er zijn gemaakt voor hun keuze om nu pas een Pop!_OS-versie op basis van Ubuntu 24.04 uit te brengen.
Dat laatste is makkelijk. Ze gingen Pop! OS op basis van Ubuntu 24.04 LTS pas uitbrengen als de Cosmic Desktop af was. Ik denk overigens dat je gelijkt hebt wat betreft je vermoeden dat ze het ontwikkelen daarvan wat onderschat hebben en dat het langer heeft geduurd dat de bedoeling was.

Overigens is de vorige versie van Pop! OS nog prima bruikbaar. De desktop omgeving is een flink aangepaste variant van Gnome die naar mijn mening erg prettig werkt. De onderliggende basis, Ubuntu 22.04 LTS, wordt nog tot in 2027 ondersteund door Canonical en System76 heeft er ondertussen ook het nodige aan werk in zitten. Zo geven ze je bijvoorbeeld een recente kernel en graphics stack en ook enkele andere softwarepakketten zijn bijgewerkt naar een meer recente versie dan die in de oorspronkelijke installatie zat.
Ik gebruik Pop!_OS 24.04 beta met COSMIC nu een aantal maand met zo ongelofelijk veel plezier. Alleen ik moet eerlijk zijn: De liefde voor de belofte van wat het kan zijn, helpt me door de stribbelingen hier en daar. Het is zeker niet voor iedereen, laat staan mensen die echt een rock-solid stabiele ervaring willen. Niet dat het om het uur crasht, maar zo af en toe kom je gewoon een raar hikje tegen, en dat is dan net even jammer.

Maar terug naar Gnome, KDE, Windows of macOS voor die issues is voor mij persoonlijk ook weer niet echt een optie: Het raakt voor mij echt precies de sweet-spot wat betreft een "vrij normaal OS" (ten opzichte van die profi systemen als Hyprland) met window decorations (kruisje om te sluiten, maximaliseer knopje, etc) met een opt-in tiling window systeem. Vooral het OS grotendeels besturen met het toetsenbord is, als je er eenmaal aan gewend bent, echt heerlijk. Het is niet dat het je die paar milliseconden per actie scheelt; Maar meer dat het muscle-memory wordt, je bestuurt gewoon zonder nadenken, en het haalt je niet uit het werk waar je echt mee bezig was, om het OS "even te vertellen wat te doen"

Ook je volledige OS themen door even een bestandje te importeren en plotseling is alles in de stijl die je wilt is echt magisch.

Het is trouwens meer een op Gnome geinspireerde nieuwe desktop, COSMIC is vanaf de grond af nieuw opgebouwd om legacy meuk achter te laten.

[Reactie gewijzigd door fedaykin op 12 december 2025 12:21]

Kan Tweakers een review doen?
En dan ook van die 100+ andere distributies? 😜
Die fragmentatie is al 20 jaar de reden waarom Linux alsmaar niet groot wordt.

Daarnaast beginnen verschillende distro's de laatste jaren pas echt een alternatief te worden voor thuis gebruikers, maar dat is eigenlijk too little too late voor de massa, want die massa gebruikt geen desktop meer.

Voor de beeldvorming: 20 tot 10 jaar geleden had elke leek een computer in huis. Al was het alleen maar voor het lezen van nu.nl en voor de e-mail. Recepten uitpluizen voor in de keuken.

Ik ben bang dat Linux dan ook een niche blijft en eigenlijk te laat is voor massale adoptie voor op de desktop.
Waarom zou Linux (op de desktop, op andere vlakken is het al dominant) groot moeten worden?

Hoezo too little too late voor de massa? Er is een keuze in OS en of dat nou Windows, macOS, FreeBSD of Linux is maakt toch niet uit, kies wat het beste bij je past. Het is alsof je zou willen dat iedereen een Toyota rijdt.
Dat hoor ik wel vaker, maar dat is mijn ervaring helemaal niet. Degenen die over willen stappen gaan helemaal niet 20 distro’s proberen. Die pakken de eerste waar ze van hebben gehoord en kijken niet rond naar iets anders. Misschien later, als ze hun nieuwe systeem onder de knie hebben en ergens lezen over hoe geweldig distro X is en dat ook willen proberen, maar tegen die tijd zijn ze al verknocht aan hun nieuwe OS.

Ik ken een aantal mensen waar ik Linux voor heb geïnstalleerd. Die draaien gewoon wat ik er op heb gezet, en hoor ik nooit over hoe rommelig het is met al die losse distro’s…
Is er ergens een list te vinden van (steam) games die hier goed op werken?
Vage uitzonderingen terzijde is COSMIC niet suuuuper relevant voor gamen, de onderliggende puur Wayland basis wel een beetje (Tenminste daar heb ik wel eens gedoe mee). Het is gewoon Ubuntu 24.04, een prima basis voor games waar mijn ervaring is, is dat https://www.protondb.com/ aanhouden gewoon prima is.

Eigenlijk de enige distro die sterk afwijkt van Proton DB, wat mij betreft, is openSUSE. Alles Debian/Ubuntu of Fedora based werkt wel behoorlijk.

Ik speel tientallen games zonder problemen op de Pop!_OS 24.04 beta.
Eens zien wat er allemaal kan... Heb hier nog een pc die geen win11 aankan (tpm, oudere ryzen) maar zelfs win 11 is nogal meh.
Eender welke Ryzen gaat windows 11 "aankunnen" hoor , het is gewoon commerciëel niet zo gewenst door Microsoft en de partners,

Aangezien je al met Linux bezig bent vermoed ik wel dat je dat zal weten, maar moest het toch niet zo zijn, bekijk eens Rufus , super makkelijk om een USB installatie stick te maken voor windows 11 die niet lastig doet om te installeren, de ISO downloaden kan je vanuit Rufus zelf,


Groeten,
Waarom zijn ze niet gewoon naar 25 gegaan?
Ze houden de onderliggende Ubuntu versie aan, 24.04. Ben het met je eens dat het wel behoorlijk verwarrend is.
Ze houden de onderliggende Ubuntu versie aan, 24.04. Ben het met je eens dat het wel behoorlijk verwarrend is.
Hoezo is dat verwarrend? Men gebruikt het versienummer waarop zij zich baseren, is dat zo raar dan, om je te baseren op alleen de stabiele versies, die langdurig support krijgen? :) Als men wel bleeding edge wilt, kan men zich beter baseren op Arch.
Jij en ik snappen deze nummers meteen, maar als je het meer bekijkt vanuit een wat gemiddelde, niet perse in de krochten van het Linux ecosysteem geinteresserde mensen die gewoon "De laatste versie van Pop!_OS" moeten installeren, dan is op 25.12 een OS uitbrengen dat 24.04 heet gek. Laat ik het zo zeggen, ik begrijp de keuze van System76, maar ik begrijp de verwarring van de OP ook.

Goed, misschien denk ik er te moeilijk voer na hoor, ik ben ook maar een nerd :)

Ik besef me trouwens dat ik de vraag van Martinspire helemaal niet heb geinterpreteed als "Waarom geen Ubuntu 25.04 of 25.10". Stom.

[Reactie gewijzigd door fedaykin op 12 december 2025 12:36]

Ik denk dat een gemiddelde gebruiker sowieso het versie nummer weinig interesseert. Ik denk dat Microsoft dat ook wel goed laat zien, van Windows <jaartal>, naar ME, XP en Vista om uiteindelijk opeens naar 7, 8, 10 en 11 te gaan. ;)

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 12 december 2025 12:37]

Inderdaad,

En ik vermoed dat de windows 13 ook wel overgeslagen zal worden door onze heksenverbrandende in de middeleeuwen levende vrienden van in MERIKA !! :)
En ik vermoed dat de windows 13 ook wel overgeslagen zal worden door onze heksenverbrandende in de middeleeuwen levende vrienden van in MERIKA !! :)
Gelukkig komt voor 13 eerst 12 nog... :) Geen idee dus waarom je de rest erbij haalt... ;)
door hun gekke bijgeloof,

Altijd belachelijk gevonden dat je effectief gebouwen hebt ZONDER een 13de verdieping !!! Lekker logisch en makkelijk man.

Als je dan tegen zo iemand zegt dat tenzij je de 13de verdieping vol met beton kapt en effectief niet gebruikt dat je op de 14de verdieping gewoon dus effectief op de 13de zit hoor , scarry horror sound oooooo :)

Pippo's :)
Dertien is ook in China een dingetje, dus blijkbaar is het ook weer zo raar niet. ;)
Wel,

het is gewoon dus "ook" raar in china :)
Ik besef me trouwens dat ik de vraag van Martinspire helemaal niet heb geinterpreteed als "Waarom geen Ubuntu 25.04 of 25.10". Stom.
Dat is niet zo stom. De nieuwe versie op een niet-LTS bouwen is onlogisch (dan blijven ze aan het updaten), dus ze bouwen alleen op LTS versies. In 2026 zal wel een 26.04 versie uit komen, 24.04 duurde een tijdje vanwege Cosmic.
Excuses, ik bedoelde "stom" als een verwijt aan mezelf dat ik niet even verder nagedacht hebben op wat Martinspire precies vroeg.
Omdat de 24.04 de laatste LTS versie van Ubuntu is!
Het is zeker niet letterlijk de "laatste" LTS versie.

Over zo'n 4 maanden komt er alweer een nieuwe Ubuntu LTS uit.
Pop_OS is wat dat aangaat een beetje aan de late kant met 24.04.
Als officiele release is 24.04 de laatste LTS. Als 26.04LTS uitkomt zullen ze vanzelf hiernaar toegaan neem ik aan.
Ubuntu 25 is geen LTS versie, Ubuntu 24 is dat wel. Als men een release op basis van Ubuntu 26 maakt, zal de versie van Pop vast ook naar 26 gaan. ;)

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 12 december 2025 12:21]

Gebruik al jaren eigenlijk alleen maar Ubuntu. Heb wel eens pop_OS gebruikt. Werkte best lekker en was een van de weinige distro’s die net als MacOS mooi schalen op Hdpi schermen. Zal het nog eens een poging geven.
Een tijdje gewacht tot deze versie met Cosmic uit zou komen. Ik was met name geïnteresseerd in HDR en dat kwam maar niet. Toen was daar ineens Nobara met steam in een gamescope sessie (en dat maakte ineens veel meer mogelijk) en daarna bazzite. Nu zijn dat mijn favoriete gaming OSsen.

Sorry, net te laat Pop!_OS

Wat zou een reden zijn om van bazzite naar Pop!_OS te willen gaan?
Ik kwam met wat zoeken deze webpagina tegen: Bazzite isn’t the best Linux gaming option anymore
Kennelijk is CachyOS nu een betere oplossing?
Oke, klinkt serieus interessant. Met name het immutable van Bazzite stoort me wel eens.

Ik ga CachyOS eens onderzoeken!

Gaming op Linux is al een tijdje behoorlijk interessant...

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn