Blokkeren
Veel buitenlandse sites gebruiken een .com-, .net- of .org-domeinnaam, die door Amerikaanse bedrijven worden beheerd. In de sopa-wet staat ook dat Amerikaanse registry's domeinnamen moeten blokkeren als daarvoor een gerechtelijk bevel is. Een buitenlandse site die een van deze generieke top-level-domeinen gebruikt, kan dus eenvoudig onschadelijk worden gemaakt. Daarnaast maken veel buitenlandse sites gebruik van, bijvoorbeeld, Amerikaanse hostingdiensten.
Overigens wordt een site met een Amerikaans ip-adres of een domeinnaam bij een Amerikaans bedrijf door de sopa-wetgeving aangemerkt als 'binnenlands', waardoor deze niet onder de wet zou vallen. Dat lijkt tegenstrijdig met de bepaling dat Amerikaanse registry's moeten meewerken aan het offline halen van buitenlandse sites.
Dns-wijzigingen
Aanvankelijk bevatte de Sopa het voorstel om buitenlandse 'piraterijsites' via dns-wijzigingen te blokkeren. Dat maakte veel kritiek los, onder meer omdat het dnssec-protocol daardoor minder betrouwbaar zou worden. Nota bene Vincent Cerf, een van de oervaders van het internet, keerde zich - onder meer - hierom tegen de sopa.
Dnssec is bedoeld om de validiteit van dns-records te garanderen; als daaraan wordt gemorreld, wordt het hele protocol minder waard. Als gevolg van de kritiek gaf de indiener van het sopa-wetsvoorstel aan van plan te zijn om de passage te schrappen. De pipa-wet voorziet nog steeds in een blokkade, hoewel de indiener daarvan eveneens van plan zou zijn om die bepaling te schrappen.
Hoewel het blokkeren van sites via dns in de sopa hoogstwaarschijnlijk wordt geschrapt, biedt zowel de sopa als de pipa providers de vrijheid om vrijwillig websites te blokkeren. Ze moeten dan wel bewijs hebben dat die sites auteursrechtinbreuk maken, maar krijgen daarna de vrije hand.
Critici vrezen dat internetproviders preventief content zullen blokkeren. De reden daarvoor is tamelijk prozaïsch: door onder het mom van auteursrechtschending concurrerende diensten te blokkeren, zouden ze hun eigen diensten kunnen bevoordelen. NetCoalition, een organisatie die tegen de wetgeving is gekant, vreest dat isp's zelfs deep packet inspection zullen toepassen, schrijft Cnet.
Volgende pagina (Verboden te omzeilen - 5/8)
