Hoofdcategorieën
Device Settings

Tweakers.net Best Buy Guide: editie november 2011

Door Redactie Tweakers.net, dinsdag 1 november 2011 08:00, views: 412.258

BBG

Het BBG-team van Tweakers.net probeert in de loop van het jaar altijd om alle verschillende systeemcategorieën aan bod te laten komen. Daarnaast letten we natuurlijk op populariteit, en deze maand hebben we op veler verzoek opnieuw drie gamesystemen opgenomen.

Ook besteden we deze maand weer aandacht aan de htpc, die ook altijd op veel belangstelling kan rekenen. Zoals altijd zijn er verder budget- en basissystemen. Voor komende BBG's staan onder andere thuisservers en  workstations op het programma, maar als jij andere ideeën hebt horen we dat altijd graag.

In deze BBG vind je in ieder geval heel wat AMD-apu's, Radeons, ASRock- en Asus-moderborden en Crucial-ssd's. Net als vorige keer behandelen we de randapparatuur apart van de systemen om meer keuzevrijheid te bieden. Een apart aandachtspunt is deze maand de prijs van harde schijven. Door de overstromingen in Thailand zijn de prijzen van de harde schijven behoorlijk gestegen. Houd deze prijzen dus goed in de gaten bij het bestellen!

Alle systemen zijn tot stand gekomen na overleg en discussie op het Gathering of Tweakers-forum, waaraan iedereen kan bijdragen. Het BBG-team plaatst een aantal weken voor publicatie voorstellen voor systemen in het Complete Systemen & Laptops-forum. Vervolgens kunnen alle forumbezoekers hun mening geven en over wijzigingen discussiëren. Voor het overzicht van deze discussietopics kun je hier terecht.

Bij het schrijven en samenstellen van de definitieve BBG gaan we uit van de feedback uit de bovengenoemde topics, onze eigen bevindingen, de reviews van collega-hardwaresites en de ervaringen van mede-tweakers op het forum en in de Productreviews

Systeem Budget (exclusief randapparatuur)
Budget- en basissysteem
€250 / €325
Budgetgame- en gamesysteem
€375 / €600
High-end gamesysteem
€1250
Htpc 
€400

De prijzen bij de diverse onderdelen worden realtime uit de Pricewatch opgevraagd en zijn daardoor aan verandering onderhevig. De prijzen in de tabellen worden bij publicatie vastgelegd. Indien een onderdeel meer dan eens in een configuratie voorkomt, zoals de twee videokaarten voor een sli- of Crossfire-systeem, wordt daar in de totaalprijs rekening mee gehouden. Alle prijzen zijn inclusief btw.

Budget- en basissysteem

Zoals gebruikelijk beginnen we met de goedkope budget- en basissystemen. Het budgetsysteem is een computer voor zo weinig mogelijk geld die geschikt is voor eenvoudige taken en als hulpmiddel bij de studie. We praten dan over een Office-pakket, chat- en voip-software, toegang tot internet en natuurlijk het beluisteren van muziek en dergelijke. Het systeem zal minder geschikt zijn voor zwaardere applicaties, zoals videobewerking. De basiscomputer heeft een iets groter budget en daardoor ook betere specificaties.

Sinds kort behandelen we in eerste instantie alleen de kern van het systeem. De randapparatuur, zoals monitor, toetsenbord, muis en speakers, wordt afzonderlijk besproken. Voor de budget-pc geven we niet meer dan 250 euro uit, terwijl we voor de basis-pc 325 euro tot onze beschikking hebben. 

In de vorige editie van de BBG was het basissysteem uitgerust met de AMD Llano-processor, maar in het budgetsysteem zat nog een 'ouderwetse' AMD Athlon II. Inmiddels is het mogelijk om ook het allergoedkoopste systeem uit de BBG van een upgrade te voorzien.

Budgetsysteem

Basisonderdelen

AMD A6-3500 Boxed

De AMD Llano A6 3500 is de op een na eenvoudigste processor uit de nieuwe Fusion-familie. Het is een op 2,1GHz geklokte triplecore. Met AMD's Turbo Core kan de kloksnelheid, afhankelijk van de werklast, oplopen tot 2,4GHz. Net als de Core i-processors van Intel is de Llano geen cpu maar een apu, oftewel een accelerated processing unit. Dat wil zeggen dat er niet alleen rekenkernen aanwezig zijn, maar ook een geheugencontroller en een grafische processor.

linkBenchmark Review @ Lenzfire

Asrock A75M-HVS

Asrock maakt goede moederborden voor mensen met een kleine beurs. De A75M-HVS heeft een micro-atx-formaat, beschikt over usb 2.0 en 3.0, snelle sata-600-aansluitingen en een vga- en hdmi-poort. Het blijft echter een budgetbord en hoewel de A75M-HVS prima features heeft, zijn er niet al te veel uitbreidingsmogelijkheden. Zo zijn er maar twee geheugenslots aanwezig, dus wil je later uitbreiden, dan zullen de reeds aanwezige modules moeten worden vervangen.

linkProductspecificaties @ Asrock
linkPreview @ Singapore Hardware Zone

Kingston ValueRAM KVR1333D3N9K2/4G

Van geheugen kun je beter maar veel hebben, zeker als er een geïntegreerde videochip wordt gebruikt die een gedeelte van het systeemgeheugen opeist. De door ons uitgekozen verpakking bevat twee reepjes PC3-10600-ddr3-geheugen van elk 2GB. Dit geheugen staat op de qualified vendor list van ASRock en is dus gegarandeerd compatibel met ons moederbord.

Samsung Spinpoint F3 HD502HJ, 500GB

Om binnen het budget te blijven, hebben we gekozen voor een 500GB grote harde schijf. Het OS en de belangrijkste programma's nemen hooguit tien tot vijftien procent in beslag, dus dan blijft er nog voldoende vrije ruimte over. Samsung maakt betrouwbare harde schijven met een prima prijs-prestatieverhouding en de Spinpoint F3 HD502HJ is daar geen uitzondering op.

AOpen ES45H

De AOpen ES45H is een elementaire tower met een strakke vormgeving. Aan de voorkant zijn aansluitingen voor hoofdtelefoon en microfoon en twee usb-poorten te vinden. De kast wordt met een 350W-voeding geleverd, wat ruim voldoende is voor de gekozen configuratie.

linkProductspecificaties @ AOpen

Sony Optiarc AD-7260S Zwart

De Sony Optiarc AD-7260S is een dvd-writer die dvd's op 24-voudige snelheid kan schrijven, wat opmerkelijk genoeg sneller is dan hij ze kan lezen. De brander is voorzien van een sata-150-aansluiting, heeft 2MB cachegeheugen aan boord en is uiteraard uitgerust met bescherming tegen buffer underruns.

linkProductspecificaties @ Sony

€ 271,78Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processor AMD A6-3500 Boxed € 73,30 € 59,50
Moederbord Asrock A75M-HVS € 57,- € 48,08
Geheugen Kingston ValueRAM KVR1333D3N9K2/4G € 20,85 € 26,90
Harde schijf Samsung Spinpoint F3 HD502HJ, 500GB € 48,91 € 78,90
Behuizing AOpen ES45H € 44,30 € 39,90
Optische drive Sony Optiarc AD-7260S Zwart € 18,20 € 18,50
  Totaalprijs bij opstellen BBG € 262,56 € 271,78

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen in onze Pricewatch worden gevonden.

Basissysteem

Het Basissysteem is ook uitgerust met een AMD Llano-apu, maar dan de snelste uit de familie. Verder kiezen we voor een uitgebreider moederbord, zit er - vooral voor de grafische prestaties - sneller geheugen in, heeft de harde schijf twee keer zoveel capaciteit en is er een betere behuizing uitgezocht.

Basisonderdelen

AMD Llano A8 3850 Boxed

De AMD Llano A8 3850 heeft in vergelijking met de A6 3500 niet drie maar vier rekenkernen tot zijn beschikking en is bovendien met 2,9GHz een stuk hoger geklokt. Hij kan zich daarmee goed meten met zijn directe concurrent, de Core i3 2100. Die heeft weliswaar een iets snellere cpu, maar op grafisch gebied wint de AMD het meestal. De AMD Llano is daarmee een uitstekende kandidaat voor eenvoudige desktops waarop af en toe een spelletje gespeeld wordt. De serieuze gamer moet echter op zijn minst een degelijke videokaart in zijn systeem prikken, of simpelweg voor een ander platform kiezen.

linkFusion cooking: AMD's Lynx getest @ Tweakers.net
linkReview @ Anandtech

Asrock A75 PRO4-M

De Asrock A75 PRO4-M kost ongeveer twee tientjes meer dan de A75M-HVS, maar daarvoor krijg je wel een flexibeler moederbord. Zo zijn er niet twee maar vier geheugenslots aanwezig, en zijn er twee pci-e x16-slots, met ondersteuning voor CrossFireX. Verder is er 7.1- in plaats van 5.1-kanaalsgeluid en behalve vga- en hdm-i-aansluitingen is er ook een dvi-d-connector.

linkProductspecificaties @ Asrock
linkReview @ LegitReviews

G.Skill F3-12800CL9D-4GBNQ

Uit de reviews over de Llano blijkt dat de gpu beter tot zijn recht komt als er voor sneller geheugen wordt gekozen. Daarom hebben we een 4GB-setje van G.Skill uitgekozen. Dit geheugen draait op 1600MHz en niet op 1333MHz, zoals het geheugen in het budgetsysteem. Het kan nog sneller, maar dan gaat de prijs flink omhoog, terwijl de prestaties maar marginaal verbeteren.

linkProductspecificaties @ G.Skill

Samsung Spinpoint F3 HD103SJ, 1TB

Wat voor geheugen geldt, gaat ook op voor opslagcapaciteit: hoe meer, hoe beter. Samsung maakt betrouwbare harde schijven met een prima prijs-prestatieverhouding en de 1TB grote Spinpoint F3 HD103SJ is daar geen uitzondering op.

linkReview @ bit tech

In win Z616 (Zwart)

We hebben nu driekwart van het budget uitgegeven aan de componenten die er echt toe doen. Aan de overige componenten kan niet al te veel geld meer worden uitgegeven worden en dus komen we uit bij deze voordelige kast van In Win. Deze kleine behuizing biedt alleen plaats aan micro-atx-borden, maar voor het monteren van de diverse onderdelen is geen gereedschap nodig. De kast wordt geleverd met een 350W-voeding.

linkProductspecificaties @ In win

Lite-On IHAS124 Zwart

Om binnen het gestelde budget te blijven, hebben we een net iets goedkopere dvd-brander in het systeem geplaatst. Noemenswaardige verschillen met de Sony uit het budgetsysteem zijn er echter niet.

€ 332,70Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processor AMD Llano A8 3850 Boxed € 109,- € 87,-
Moederbord Asrock A75 PRO4-M € 75,81 € 66,60
Geheugen G.Skill F3-12800CL9D-4GBNQ € 25,99 € 27,-
Harde schijf Samsung Spinpoint F3 HD103SJ, 1TB € 51,94 € 77,90
Behuizing In win Z616 (Zwart) € 50,50 € 58,20
Optische drive Lite-On IHAS124 Zwart € 16,90 € 16,-
  Totaalprijs bij opstellen BBG € 330,14 € 332,70

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen in onze Pricewatch worden gevonden.

Randapparatuur

We hebben een selectie gemaakt van randapparaten waarvan de prijs en de prestaties bij de budget- en basissystemen van deze BBG passen.

Score: 4OnbekendMonitor BenQ G2220HD
BenQ G2220HD

De BenQ G2220HD is een goede monitor die niet te duur is. Het scherm heeft een resolutie van 1920x1080 pixels, en dus een beeldverhouding van 16:9, en een beelddiagonaal van 21,5 inch. De monitor heeft een responstijd van 5ms en beschikt over D-sub- en dvi-d-aansluitingen.

linkProductspecificaties @ BenQ

BenQ G2420HD

Wanneer er iets meer geld uitgegeven mag worden, is de BenQ G2420HD een goede keuze. De resolutie is met 1920x1080 beeldpunten niet hoger, maar de beelddiagonaal van de G2420HD is met 24 inch wel een stuk groter. Ook heeft dit scherm een led-backlight, wat voor beter contrast zorgt. Het paneel heeft een reactietijd van 2ms en het scherm heeft D-sub-, dvi-d- en hdmi-aansluitingen.

linkProductspecificaties @ BenQ

Logitech K120

De K120 is een uiterst eenvoudig bedraad toetsenbord, maar Logitech heeft allang bewezen dat het ook goede spullen voor de kleine beurs kan leveren.

linkProductspecificaties @ Logitech

Logitech RX250 (Zwart)

Voor de Logitech RX250 geldt hetzelfde: het is een basismodel. Deze optische usb-muis heeft een muiswiel dat niet alleen kan worden gebruikt om verticaal te scrollen, maar ook om naar links of rechts te sturen.

linkProductspecificaties @ Logitech

Logitech MK320

Wil je iets meer luxe of hou je niet van kabels op je bureau, dan zijn het toetsenbord en de muis uit het Logitech MK320-setje een oplossing.

linkProductspecificaties @ Logitech

Logitech LS11

De Logitech LS11-set bestaat uit twee losse speakers van 1,5 watt elk. Daarnaast beschikken ze over in- en uitgangen aan de voorzijde, zodat een hoofdtelefoon, een microfoon of een mp3-speler probleemloos kan worden aangesloten.

linkProductspecificaties @ Logitech

Creative Inspire A220

In plaats van de LS11-boxjes van Logitech kunnen we ook voor een 2.1-set van Creative kiezen. De Inspire A220 wordt geleverd met een subwoofer van 5 watt en twee losse satellietspeakers van 2 watt per stuk. Met een prijs van nog geen 25 euro mogen er natuurlijk geen topprestaties worden verwacht, maar de subwoofer zal in ieder geval een wat vollere bas geven.

linkProductspecificaties @ Creative

ProductPrijsAct.Prijs
Monitor BenQ G2220HD € 98,96 Onbekend
Monitor BenQ G2420HD € 129,- € 152,-
Toetsenbord Logitech K120 € 6,93 € 8,-
Muis Logitech RX250 (Zwart) € 6,52 € 5,65
Invoerapparatuur » Desktopset Logitech MK320 € 25,44 € 22,34
Luidsprekers Logitech LS11 € 14,- € 12,-
Luidsprekers Creative Inspire A220 € 23,95 € 22,-

Budgetgame- en gamesysteem

De budgetten voor de gamesystemen bedragen 375 euro voor het budgetgamesysteem en 600 euro voor het reguliere gamesysteem. De randapparatuur voor beide systemen wordt weer apart besproken en is dus niet in het budget van de systemen inbegrepen. De suggesties voor monitor, muis, toetsenbord, speakers en headset zijn voornamelijk gebaseerd op de hoeveelheid waar voor je geld, en niet op absolute topprestaties.

We geven ook deze keer twee suggesties voor ssd's die volgens ons de beste prijs-kwaliteitverhouding leveren. Ssd's kunnen behoorlijk wat prestatiewinst bieden maar zijn vaak ook nog behoorlijk prijzig. Daardoor kunnen ze een onevenredig groot deel van het budget opslokken, dus we laten de keuze voor het al dan niet inbouwen aan de koper over.

Budgetgamesysteem

We hanteren hetzelfde budget als bij het vorige budgetgamesysteem, en daarmee komen we op bijna dezelfde configuratie uit. Wel is de grafische kaart van een ander merk en er is ook een andere kast uitgezocht. De mogelijkheid tot het kopen van een snellere videokaart blijft staan omdat de verschillen uitermate klein zijn.

Met dit systeem zijn alle recente games prima te spelen, maar de instellingen zullen niet op de hoogste stand gezet kunnen worden. Wie dat wil, moet naar het reguliere gamesysteem of het high-end gamesysteem kijken.

Basisonderdelen

AMD Athlon II X3 455 Boxed

Ook ditmaal is er weer een AMD processor in het budgetgamesysteem gekomen. De AMD Athlon II X3 beschikt over drie cores en zijn op 3,3GHz geklokt.

In tegenstelling tot de Phenom II-processors zijn deze Athlon II's niet voorzien van L3-cache. Omdat de processor niet het belangrijkste onderdeel van het gamesysteem is, zal deze processor voor de budgetgamer prima voldoen.

linkAlle Athlon II's op een rijtje

Score: 4€ 54,-Socket AM3 moederborden Asus M5A78L-M/USB3
Asus M5A78L-M/USB3

Voor het moederbord valt de keus nog steeds op de Asus M5A78L-M/USB3. Dit bord heeft een zwart AM3+-socket, die de inmiddels verschenen Bulldozer-cpu's ondersteunt. Dat biedt een interessant upgrade-pad.

Het moederbord beschikt over sata-300- en usb 3.0-poorten, en ook een pci-e x16-slot ontbreekt niet.

Kingston ValueRAM KVR1333D3N9K2/4G

Deze goedkope modules van Kingston leveren voldoende prestaties voor ons systeem: ze hebben een snelheid van 1333MHz bij een latency van 9. Tegenwoordig is 4GB geheugen nog steeds voldoende en tegelijkertijd uiterst betaalbaar, dus is er geen reden om minder geheugen te overwegen.

Voor de Llano-processors met hun grafische kern kan sneller geheugen een voordeel opleveren. Met de keuze voor een Athlon II hoeven we daar echter nog geen rekening mee te houden.

Samsung Spinpoint F3 HD502HJ, 500GB

De Spinpoint F3-serie van Samsung is al sinds zijn introductie erg populair vanwege de lage prijs en de hoge doorvoersnelheid. De opslagcapaciteit van 500GB is ruim voldoende voor de gemiddelde gamer.

Club3D CGAX-67724I HD6770

De videokaart is in feite een oudgediende: de Club3D Radeon HD 6770 1GB GDDR5 wordt aangedreven door precies dezelfde videochip als de succesvolle HD 5770-serie. Toch is deze kaart nog altijd een interessante keuze: niet alleen is hij zuinig met energie, hij past ook nog eens netjes in het budget.

Voor mensen met een iets grotere portemonnee is de Club3D HD 6790 CoolStream ook een prima keuze. Deze kaart presteert over de hele linie ongeveer tien procent beter, maar heeft toch een energieverbruik dat bijna gelijk is aan dat van de HD 6850.

Corsair Builder CX430 V2

Deze Corsair-voeding van 430W levert meer dan voldoende stroom voor onze componenten. De CX430 V2 is het resultaat van een kleine upgrade van de CX430: de nieuwe voeding beschikt nu officieel over een 80 Plus-certificaat. Hoewel er enkele componenten zijn verbeterd, is de prijs gelijkgebleven aan die van de oude versie. De V2 is met zijn 120mm-fan dan ook een prima voeding voor het budgetgamesysteem.

Fractal Design Core 1000

Omdat de Thermaltake V3 Black Edition iets in prijs is gestegen, hebben we die vervangen door de Fractal Design Core 1000. De lagere prijs van de Fractal Desing heeft wel als gevolg dat er minder features aanwezig zijn. Zo is er plaats voor drie ventilators, maar er wordt maar één ventilator meegeleverd. Daarnaast is plaats voor maximaal drie 3,5"-harddisks. Ook kan er een 2,5"-ssd worden geïnstalleerd, maar dat gaat wel ten koste van een hardeschijftray.

Een mogelijk nadeel is dat er alleen micro-atx-moederborden in de kast passen. De Asus M5A78L-M/USB3 heeft deze form factor, maar wie voor een ander moederbord kiest, zal hier rekening mee moeten houden.

linkFractal Design Core 1000 @ Techpowerup

Sony Optiarc AD-7260S Zwart

Voor gamesystemen is een optische drive nog altijd essentieel en deze Sony heeft alle nodige features aan boord. De scherpe prijs maakt deze fikker erg geschikt voor dit budget-gamesysteem, en duurder hoeft een goede brander niet te zijn.

€ 407,65Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
AMD Athlon AMD Athlon II X3 455 Boxed € 65,30 € 67,-
Socket AM3 moederborden Asus M5A78L-M/USB3 € 54,- € 54,-
DDR3 SDRAM Kingston ValueRAM KVR1333D3N9K2/4G € 20,85 € 26,90
Serial ATA harde schijven Samsung Spinpoint F3 HD502HJ, 500GB € 48,91 € 78,90
Videokaarten Club3D CGAX-67724I HD6770 € 91,40 € 93,50
Voedingen Corsair Builder CX430 V2 € 37,50 € 37,95
Towers Fractal Design Core 1000 € 32,- € 30,90
DVD-branders Sony Optiarc AD-7260S Zwart € 18,20 € 18,50
  Totaalprijs bij opstellen BBG € 368,16 € 407,65

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen in onze Pricewatch worden gevonden.

Regulier gamesysteem

Ook het budget van het reguliere gamesysteem is hetzelfde gebleven. De belangrijkste veranderingen ten opzichte van de vorige BBG zijn de kast, de voeding en het moederbord.

Basisonderdelen

AMD Phenom II X4 965 Black Edition

Ook voor het reguliere gamesysteem is een AMD uitgezocht. Intels tegenhanger, de Core i3 2100, zal in games niet merkbaar sneller zijn. Het voordeel van de AMD-processor is dat deze prima te overklokken is en bovendien zijn de moederborden voor AMD-processors doorgaans goedkoper.

De AMD Phenom II 965 beschikt over vier cores die op 3,4GHz draaien. De processor is op 45nm gebakken.

linkAlle AMD Phenom II-processors op een rijtje

Cooler Master Hyper 212 Plus

In het reguliere gamesysteem is er voldoende budget voor een aftermarket-koeler, die doorgaans beter koelt en minder herrie maakt dan de standaard boxed-koeler. De keuze is gevallen op de Cooler Master Hyper 212 Plus, die bovengemiddelde koelprestaties voor een scherpe prijs biedt.


linkReview op Overclock3D

Asrock 870 Extreme3 R2.0

Omdat de videokaart in deze BBG iets duurder uitvalt, is er besloten om een iets goedkoper moederbord te kiezen. Ondanks de fors lagere prijs mist dit moederbord, ten opzichte van de Asrock 970 Extreme4 uit de vorige BBG, alleen sli-ondersteuning en een interne usb 3.0 header.

Ondanks de iets oudere chipset beschikt deze Asrock over usb 3.0- en sata-600-poorten. Omdat de stroomtoevoer van de cpu gekoeld wordt, is het moederbord ook prima geschikt om over te klokken.

Wie echter niet wil overklokken en hooguit één videokaart wil gebruiken, is net zo goed af met het moederbord uit het budgetgameystseem. Op dit onderdeel kan dus nog wat bespaard worden.

Kingston ValueRAM KVR1333D3N9K2/8G

De Kingston HyperX-modules uit de vorige editie zijn vervangen door Kingston ValueRAM-modules. De HyperX-modules hebben weliswaar een hogere kloksnelheid, maar in de praktijk levert dat weinig tot geen prestatiewinst op. Ook de Bulldozer-processors hebben laten zien dat 1600MHz weinig voordelen biedt ten opzichte van 1333MHz.

Het uitgezochte setje bevat 8GB geheugen, maar wie een paar centjes wil besparen kan natuurlijk ook nog altijd voor 4GB kiezen.

Samsung Spinpoint F3 HD103SJ, 1TB

We vallen maar weer eens in herhaling: de Samsung Spinpoint F3 1TB heeft zichzelf meer dan bewezen als snelle en voordelige harddisk. Voor wie meer snelheid zoekt, is een ssd een optie; daar gaan we verderop op deze pagina op in.

Sapphire HD6950 Dual Fan 1GB GDDR5 PCI-E

De strijd tussen de GeForce GTX 560 Ti en de Radeon HD 6950 is nog altijd niet gestreden. De GeForce GTX 560 Ti is iets goedkoper, maar de HD 6950 biedt betere prestaties. Omdat er nog ruimte in het budget was, hebben we besloten om toch voor de extra prestaties te kiezen. Daarnaast is de HD 6950 ook iets zuiniger. Deze versie van Sapphire beschikt over twee ventilatoren om de kaart koel te houden.

Corsair Builder CX500 V2

Ditmaal is ook het reguliere gamesysteem voorzien van een Corsair-voeding. De Builder is een 500W-psu met een rendement van minimaal 80%.

Antec One Hundred

Op de kast is wat bespaard: de Cooler Master CM 690 II genoot lang onze voorkeur, maar door een kleine prijsstijging is deze iets minder interessant geworden. De Antec One Hundred is een prima vervanger. Er is ruimte voor vijf ventilators, waarvan een 140mm-exemplaar. Eén 120mm- en één 140mm-fan worden meegeleverd. Net als bij de CM 690 II is het interieur volledig zwart en moet de voeding onderin geplaatst worden.

linkReview op bit-tech.net

Sony Optiarc AD-7260S Zwart

De brander is werderom de AD-7260S van Sony. Zullen we het rijtje nog maar eens herhalen? Sata-150, 2MB cache, buffer-underrunbeveiliging, deze Sony heeft het allemaal.

€ 405,78Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
AMD Phenom AMD Phenom II X4 965 Black Edition € 103,90 € 92,10
Processorkoeling Cooler Master Hyper 212 Plus € 22,95 € 29,98
Socket AM3 moederborden Asrock 870 Extreme3 R2.0 € 62,77 € 60,50
DDR3 SDRAM Kingston ValueRAM KVR1333D3N9K2/8G € 37,70 € 34,95
Serial ATA harde schijven Samsung Spinpoint F3 HD103SJ, 1TB € 52,50 € 77,90
Radeon HD6xxx Serie Sapphire HD6950 Dual Fan 1GB GDDR5 PCI-E € 205,80 Onbekend
Voedingen Corsair Builder CX500 V2 € 49,30 € 49,95
Towers Antec One Hundred € 45,51 € 41,90
DVD-branders Sony Optiarc AD-7260S Zwart € 18,20 € 18,50
  Totaalprijs bij opstellen BBG € 598,63 € 405,78

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen in onze Pricewatch worden gevonden.

De randapparatuur wordt, zoals beloofd, apart behandeld. Hieronder vind je een aantal suggesties voor monitoren, speakers, muizen, toetsenborden en headsets.

Basisonderdelen

Score: 4OnbekendMonitoren BenQ G2220HD
BenQ G2220HD

Een full-hd-monitor is tegenwoordig al voor minder dan 100 euro te krijgen. Dit exemplaar van BenQ meet 22 inch en heeft een reactietijd van 5ms. De monitor beschikt over zowel een vga- als een dvi-aansluiting. Een dvi-kabel wordt niet meegeleverd, maar het is wel een prima monitor voor weinig geld.

BenQ G2420HD

Een wat veeleisender gamer kan ook een 24"-model aanschaffen, zoals de BenQ G2420HD. De resolutie is gelijk aan die van het bovenstaande model; het scherm is echter groter en bovendien beschikt deze monitor over een hdmi-aansluiting. De monitor heeft een reactietijd van 2ms.

Logitech LS11

De Logitech LS11 beschikt over twee speakers die elk een vermogen hebben van anderhalve watt. De speakers leveren een redelijke geluidskwaliteit voor een lage prijs, maar je moet er vooral niet te veel van verwachten.

Creative Inspire A220

Voor de gamer met een tientje extra op zak is de keus weer op de Creative Inspire A220 gevallen. Het is een simpel doch degelijk 2.1-setje dat alles kan wat de gemiddelde gamer nodig heeft. De compacte subwoofer zorgt ervoor dat het gegrom van de vijandelijke monsters beter doorkomt dan bij het setje van Logitech.

Creative Fatal1ty Gaming Headset

Voor gamers die geen burengerucht willen veroorzaken en hun geluid toch lekker hard willen zetten, is de Creative Fatal1ty-hoofdtelefoon een prima keus. Het geluid van de Fatal1ty is goed en ook de prijs is goed behapbaar.

Logitech K120 (Internationaal)

Logitech maakt prima toetsenborden. Bij dit instapmodel zien we geen bijzondere features, of het zou de lage prijs moeten zijn. Omdat het toetsenbord uit de vorige BBG niet meer goed leverbaar is, is er voor een iets ander type gekozen.

Logitech Media Keyboard 600 (Qwerty)

Het Logitech Media Keyboard 600 biedt naast een slank design ook een aantal extra mediaknoppen, om bijvoorbeeld een volgend nummer te kiezen tijdens het afspelen van muziek. Net als de K120 is deze ramplank voorzien van een snoertje.

Logitech RX250 (Zwart)

De RX250 is een goedkope maar degelijke usb-muis van Logitech. We krijgen basisfeatures voor een basisprijs.

Logitech MX518 Optical Gaming Mouse

De MX518 is al geruime tijd een populaire keuze onder gamers, maar scoort ook goed bij mensen die wat extra functionaliteit van hun muis verwachten. De muis beschikt over een aantal extra knoppen die het leven van de gamer op allerlei manieren gemakkelijker kunnen maken, en van de prijs hoef je ook al niet wakker te liggen.

€ 269,45Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Monitoren BenQ G2220HD € 98,96 Onbekend
Monitoren BenQ G2420HD € 131,- € 152,-
PC speakersets Logitech LS11 € 14,- € 12,-
PC speakersets Creative Inspire A220 € 23,- € 22,-
Headsets Creative Fatal1ty Gaming Headset € 26,90 € 24,80
Toetsenborden Logitech K120 (Internationaal) € 6,93 € 8,-
Toetsenborden Logitech Media Keyboard 600 (Qwerty) € 19,90 Onbekend
Muizen Logitech RX250 (Zwart) € 6,52 € 5,65
Muizen Logitech MX518 Optical Gaming Mouse € 33,50 € 45,-

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen in de Pricewatch worden gevonden.

Ssd's

Ssd's worden steeds interessanter, maar de prijs staat een echte doorbraak voorlopig nog in de weg. Om te voorkomen dat we een te grote hap uit de budgetten nemen, behandelen we ze als opties.

In deze editie staan, net als in de vorige editie, ssd's van twee verschillende fabrikanten. De budget-ssd is van Kingston, die vooral opvalt door de goede verhouding tussen prijs en capaciteit.

Voor meer ruimte en betere prestaties kiezen we, net als de vorige keer, voor de Crucial m4. Omdat beide kasten over een 2,5"-bay beschikken, is er ditmaal geen bracket nodig.

Kingston SSDNow V+100 SVP100S2/96G (stand-alone drive) 96GB

De Kingston SSDNow V+100 96GB heeft de Crucial m4 64GB uit de BBG weten te verdringen. Niet omdat de prestaties zoveel beter zijn, integendeel: de prestaties van deze ssd zijn iets minder dan die van de Crucial, maar de prijs-per-gigabyteverhouding is zo goed dat deze ssd niet genegeerd kan worden. Bij normaal gebruik zal het prestatieverschil bovendien minimaal zijn. De Kingston beschikt over een sata-300-aansluiting en heeft een maximale leessnelheid van 230MBps, terwijl de schrijfsnelheid kan oplopen tot 180MBps.

Crucial m4 CT128M4SSD2 128GB

Voor wie meer prestaties en meer ruimte nodig heeft, is de Crucial m4 van 128GB nog steeds de beste keuze. Als het moederbord ook van een sata-600-aansluiting is voorzien, kan deze ssd een leessnelheid van 415MBps halen. De schrijfsnelheid is 175MBps.

linkCrucial m4: koning onder de ssd's

€ 271,47Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Solid State Drives Kingston SSDNow V+100 SVP100S2/96G (stand-alone drive) 96GB € 105,40 € 165,41
Solid State Drives Crucial m4 CT128M4SSD2 128GB € 161,- € 106,06
 

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen in de Pricewatch worden gevonden.

High-end gamesysteem

Net als de vorige keer pakken we weer uit met een een high-endgamesysteem, waarvoor een budget van 1250 euro exclusief randapparatuur is uitgetrokken. Dat bedrag maakt een echte high-end machine mogelijk, waarbij een multi-gpu-opstelling niet hoeft te ontbreken.

Basisonderdelen

Intel Core i5 2500K Boxed

Omdat AMD's Bulldozer nog niet weet te overtuigen als het op games aankomt, is ons high-end gamesysteem uitgerust met de Intel i5 2500K. De multiplier is vrij instelbaar waardoor deze processor makkelijk kan worden overgeklokt. Hyperthreading voegt in de meeste games maar weinig toe, zodat we niet voor de 2600K hoeven te kiezen.


linkTweakers.net review

Zalman CNPS10X Performa

Zeker voor overklokkers is een goede processorkoeler geen overbodige luxe. De populaire Scythe Mugen 2 is inmiddels niet meer verkrijgbaar, zodat we voor de Zalman CNPS10X Performa hebben gekozen. Deze koeler weet goede koelprestaties te leveren en is dankzij zijn pwm-ventilator bovendien redelijk stil.

linkReview @ Hardwaresecrets

Asrock P67 Extreme4 Gen3

De Asrock P67 Extreme4 Gen3 is van alle gemakken voorzien. Het moederbord is voorzien van Crossfire-ondersteuning en beschikt over usb 3.0- en sata-600-aansluitingen. Deze Asrock biedt daarnaast ondersteuning voor toekomstige Ivy Bridge-processors, waardoor een upgrade eenvoudig kan worden uitgevoerd.

Corsair Vengeance  CML8GX3M2A1600C9 Low Profile

Ddr3 is nog nooit zo goedkoop geweest en we plaatsen dan ook rustig 8GB in het systeem. De modules van Corsair zijn lekker compact, zodat er geen problemen bij de installatie van de processorkoeler verwacht hoeven te worden.

Crucial m4 CT128M4SSD2 128GB

In een computer van dit kaliber mag een ssd eigenlijk niet ontbreken, dus we bouwen een Crucial m4 met een capaciteit van 128GB in. De Crucial levert stabiele, hoge doorvoersnelheden.

linkTweakers.net review

Samsung Spinpoint F3 HD103SJ, 1TB

De oude, vertrouwde harde schijf is ook aanwezig, omdat die nu eenmaal veel gigabytes voor weinig geld biedt. De Samsung Spinpoint F3 is een snelle, stille harde schijf die met een capaciteit van 1TB meer dan voldoende ruimte biedt voor de meeste gamecollecties.

Score: 4.5OnbekendRadeon HD6xxx Serie 2x Sapphire HD6950 Dirt3 Edition
Sapphire HD6950 Dirt3 Edition

Goede grafische prestaties zijn voor een high-end gamesysteem natuurlijk van het grootste belang. We kiezen voor een Crossfire-opstelling van twee HD 6950's. Multi-gpu-opstellingen worden door steeds meer games steeds beter ondersteund, zodat de toekomst voor deze rig er zonnig uitziet. De geselecteerde Sapphire-kaart heeft een prima koeler die zowel stil is als goed koelt. Bovendien is deze versie voorzien van 2GB geheugen. Als extraatje wordt DiRT 3 meegeleverd.

linkReview @ Tweaktown

Corsair Carbide 500R Black

De keuze voor een behuizing is zeer persoonlijk, maar de Corsair 500R valt bij veel personen waarschijnlijk wel in de smaak. Standaard worden er al vier ventilators meegeleverd, wat ruim voldoende is voor onze opstelling. De 500R heeft daarnaast twee usb 3.0-poorten die eenvoudig op een header op het moederbord kunnen worden aangesloten.

XFX ProSeries 750W XXX Edition

De XFX 750 Black Edition, die een tijd niet leverbaar was, is terug van weggeweest. Met 750 watt is er genoeg speelruimte om de processor en de videokaarten te overklokken. De voeding draagt het 80plus Silver-certificaat en is modulair uitgevoerd, zodat er geen overbodige kabels zullen rondslingeren.

linkReview @ JonnyGuru

Sony Optiarc AD-7280S-0B0 Zwart

Natuurlijk nemen we een optische drive op, omdat veel games nog op dvd worden uitgebracht. Deze dvd-brander van Sony kent niet te veel toeters en bellen en doet gewoon zijn werk.

€ 780,77Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Intel Core Intel Core i5 2500K Boxed € 181,- € 184,20
Processorkoeling Zalman CNPS10X Performa € 29,90 € 26,96
Socket 1155 moederborden Asrock P67 Extreme4 Gen3 € 133,49 € 131,40
DDR3 SDRAM Corsair Vengeance 8GB Low Profile € 41,75 € 46,95
Solid State Drives Crucial m4 CT128M4SSD2 128GB € 163,- € 106,06
Serial ATA harde schijven Samsung Spinpoint F3 HD103SJ, 1TB € 51,94 € 77,90
Radeon HD6xxx Serie Sapphire HD6950 Dirt3 Edition € 458,34 Onbekend
Towers Corsair Carbide 500R Black € 94,47 € 93,95
Voedingen XFX ProSeries 750W XXX Edition € 104,10 € 98,90
DVD-branders Sony Optiarc AD-7280S-0B0 Zwart € 15,60 € 14,45
  Totaalprijs bij opstellen BBG € 1.273,59 € 780,77

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen in onze Pricewatch worden gevonden.


Randapparatuur

Score: 4OnbekendMonitoren Asus VG236HE
Asus VG236HE

Asus heeft met de Asus VG236HE een prima game-monitor op de markt gebracht. Een belangrijke eigenschap van deze full-hd-monitor is de refreshrate van 120Hz. Daardoor kunnen games waarin het om snelheid gaat, en dan voornamelijk shooters, er wat soepeler uitzien.

Dell Ultrasharp U2312HM

De Dell U2312HM is de opvolger van de populaire U2311H. Dit scherm, dat beschikt over een ips-paneel, is nu voorzien van een led-backlight. Het scherm heeft een lage input-lag en een lage responstijd.

linkReview @ TFTCentral

Logitech Z-506

Logitech heeft voor zowat elk budget wel een speakerset. De Z506 is een schappelijk geprijsd 5.1-setje, dat prima geluid produceert.

Logitech G110 Gaming Keyboard (Qwerty)

Logitech heeft een rijk assortiment toetsenborden voor gamers en wij kozen voor de G110. Dit toetsenbord is voorzien van tal van macrotoetsen, wat bij sommige games erg handig kan zijn. De nachtbraker heeft bovendien verlichte toetsen tot zijn beschikking.

Steelseries 6Gv2

Sommige gamers zweren erbij: toetsenborden met mechanische schakelaars, die een veel duidelijkere aanslag hebben dan reguliere toetsenborden. De Steelseries 6gv2 maakt gebruik van Cherry MX Black-switches en leent zich daarmee goed voor een game-sessie.

Logitech G500

De G500 is een uitgebreide muis waarvan het gewicht met meegeleverde gewichtjes aangepast kan worden. Hij heeft een nauwkeurige sensor met een resolutie van 5700 dpi. Ook zijn er enkele programmeerbare knoppen en het scrollwiel heeft een functie om sneller te kunnen scrollen.

ProductPrijsAct.Prijs
Monitoren Asus VG236HE € 256,- Onbekend
Monitoren Dell Ultrasharp U2312HM € 187,- € 172,90
PC speakersets Logitech Z-506 € 59,90 € 58,50
Toetsenborden Logitech G110 Gaming Keyboard (Qwerty) € 59,99 € 56,-
Toetsenborden Steelseries 6Gv2 € 64,56 € 68,64
Muizen Logitech G500 € 37,- € 43,-

Htpc

Met de komst en goede leverbaarheid van AMD's Fusion-platform is dit het geschikte moment om de htpc weer mee te nemen. Waar de grafische processors van Intels Sandy Bridge-processors niet als ideaal worden ervaren voor een htpc en soms te wensen overlaten, zijn de gpu's van de nieuwe Fusion-processors een stuk krachtiger. Hierdoor is er ook geen discrete videokaart meer nodig.

Met een budget van 400 euro is er getracht een compleet, compact en energiezuinig systeem samen te stellen.

Basisonderdelen

 

AMD A4-3400 Boxed

Een htpc hoeft geen grote hoeveelheden processorkracht tot zijn beschikking te hebben. Veel belangrijker is tegenwoordig de gpu, omdat die de decodering van het videomateriaal voor zijn rekening neemt. De keuze is daarom gevallen op de A4-3400-apu van AMD. Deze op 2,7GHz geklokte dualcore beschikt over een geïntegreerde Radeon HD 6410D-gpu, die 160 streamprocessors aan boord heeft. Onder meer 3d-content kan hiermee probleemloos worden afgespeeld.

Scythe Shuriken Rev. B

Omdat een htpc stil moet zijn, hebben we een aftermarket-koeler in het systeem opgenomen. Door het ontwerp van deze Scythe Shuriken B worden naast de processor ook onderdelen van het moederbord gekoeld. De 100mm-ventilator doet zijn werk, zoals gewenst, in stilte.

Asus F1A75-M

Omdat een htpc niet al te groot moet zijn, is er voor een micro-atx-moederbord gekozen. De Asus F1A75-M is zeer compleet, met onder andere twee usb 3.0-poorten, gigabit-ethernet en een s/pdif-aansluiting. Ook is er een header voor de twee usb 3.0-aansluitingen van de behuizing.

G.Skill F3-12800CL9D-4GBNQ

Hoewel een htpc niet enorm veel werkgeheugen nodig heeft, kan er met de huidige prijzen rustig 4GB geïnstalleerd worden. Er is gekozen voor modules met een klokfrequentie van 1600MHz. De gpu van de A4-3400 zal daar namelijk dankbaar gebruik van maken.

Samsung EcoGreen F4EG HD204UI, 2TB

Voor een htpc is veel opslagcapaciteit natuurlijk verplichte kost. Hd-films, foto's en muziek met een hoge bitrate nemen immers flink wat ruimte in. De prijzen van harde schijven zijn de laatste tijd wel aardig omhoog gegaan, maar een 2TB-model past nog prima binnen ons budget. We rusten de htpc dan ook uit met Samsung F4 EcoGreen. Deze schijf heeft een toerental van 5400rpm waardoor het energieverbruik en het geluidsniveau laag zijn.

Silverstone SST-ML03B

De behuizing zal voor de één belangrijker zijn dan voor de ander, maar voor een htpc, die meestal in de huiskamer zal staan, is een beetje knappe kast toch wel prettig. De Silverstone ML03 leek ons wel een goede keuze. Deze behuizing heeft twee usb 3.0-aansluitingen aan de voorzijde. Als de behuizing wat groter mag zijn en er meer waarde aan een fraai smoeltje wordt gehecht, dan is de GD04 van dezelfde fabrikant het overwegen waard.

linkReview @ Bit-Tech

Antec Earthwatts EA-380D Green

De gekozen onderdelen verbruiken niet veel energie, maar als het om een vermogen van hooguit 300W gaat, is het aanbod van goede voedingen helaas schaars. De Antec Earthwatts Green, met een vermogen van 380 watt, is waarschijnlijk de beste kandidaat. Deze voeding is voorzien van een 80plus Bronze-certificaat en is dus behoorlijk zuinig.

linkReview @ Anandtech

Samsung SH-B123L/BSBP (12x, SATA-150, dual-layer, Zwart, OEM)

Een htpc van dit kaliber moet blu-rays kunnen afspelen. Veel poespas is niet nodig, zodat elke simpele blu-ray-speler in principe wel zal voldoen. De keuze viel op een Samsung met een redelijk fraai vormgegeven frontje.

€ 429,35Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
AMD Fusion AMD A4-3400 Boxed € 59,70 € 51,-
Processorkoeling Scythe Shuriken Rev. B € 21,94 € 25,35
Moederborden Asus F1A75-M € 72,45 € 70,95
DDR3 SDRAM G.Skill F3-12800CL9D-4GBNQ € 25,99 € 27,-
Serial ATA harde schijven Samsung EcoGreen F4EG HD204UI, 2TB € 71,99 € 99,-
HTPC's Silverstone SST-ML03B € 57,- € 64,30
Voedingen Antec Earthwatts EA-380D Green € 42,67 € 38,75
Blu-ray-lezers Samsung SH-B123L/BSBP € 47,45 € 53,-
  Totaalprijs bij opstellen BBG € 399,19 € 429,35

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kunnen in onze Pricewatch worden gevonden.

Voor de bediening van de htpc kan een traditionele afstandsbediening worden gebruikt, maar de afgelopen tijd worden ook steeds vaker smartphones en tablets gebruikt. Er zijn al verschillende applicaties verkrijgbaar om iOS- en Android-apparaten als remote te gebruiken. Omdat er talloze mogelijkheden zijn, beperken we ons tot twee draadloze toetsenborden.

Randapparatuur

Logitech Wireless Touch Keyboard K400

De Logitech K400 is een compact multimediatoetsenbord dat  aan de bovenkant voorzien is van multimediatoetsen. De K400 heeft bovendien een multitouch-touchpad aan boord, zodat een muis overbodig is.

Enermax Aurora Micro Wireless

De Enermax Aurora is ook een compact toetsenbord dat prima bij een htpc past. In tegenstelling tot de Logitech K400 heeft de Enermax Aurora geen touchpad, maar een ingebouwde trackball.

linkReview @ Guru3D

ProductPrijsAct.Prijs
Toetsenborden Logitech Wireless Touch Keyboard K400 € 30,64 € 29,50
Toetsenborden Enermax Aurora Micro Wireless € 60,15 € 52,18

T'rug naar huus

VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011