Onderzoekers stellen dat zij kritische beveiligingslekken hebben gevonden in iOS en OS X die door Apple nog niet zijn gedicht. Via zogeheten cross-app resource access attacks kunnen vanuit apps wachtwoorden worden bemachtigd terwijl ook malware naar de App Store geüpload kan worden.
De onderzoekers, afkomstig van de universiteit van Indiana, Peking University en het Georgia Institute of Technology, schrijven in een onderzoeksrapport dat het in zowel OS X als iOS mogelijk is om via een kwaadaardige app toegang te verkrijgen tot data afkomstig van andere apps. Zo konden zij via de cross-app resource access attack-methode wachtwoorden en tokens voor iCloud uit de keychain - een 'kluis' voor het gedeeld opslaan van gevoelige data binnen het besturingssysteem - halen. Daarbij wordt het sandbox-principe omzeild: dit beveiligingsmechanisme moet door middel van compartimentering van software dergelijk gedrag juist verhinderen. Ook andere 'cross-app'-softwarelagen die Apple heeft ontwikkeld, zoals WebSocket en Scheme, zouden misbruikt kunnen worden.
Daarnaast zeggen de onderzoekers dat zij er in geslaagd zijn om gemanipuleerde, kwaadaardige apps door het keuringsproces van Apple te krijgen waarna deze beschikbaar waren in de Mac App Store en de iOS App Store. Hierdoor zouden aanvallers software op de veilig geachte App Stores kunnen plaatsen om zo data buit te maken van andere, legitieme apps. Volgens de onderzoekers bleek uit een steekproef dat circa 88 procent van onderzochte OS X- en iOS-apps op die manier aangevallen kan worden.
Volgens de onderzoekers hebben zij hun bevindingen, die zij als zeer ernstig kwalificeren, in oktober vorig jaar bij Apple gemeld. Apple zou verzocht hebben om de publicatie van het onderzoeksrapport zeker een half jaar uit te stellen om de problemen aan te kunnen pakken, maar toen deze periode verstreek ontvingen de researchers geen feedback meer vanuit het in Cupertino gevestigde bedrijf. Daarmee blijven de huidige versies van iOS en OS X nog steeds kwetsbaar voor de beschreven veiligheidsproblemen.
Ondertussen zeggen de beveiligingsonderzoekers een applicatie te hebben ontwikkeld die, totdat er een fix komt, cross-app resource access attacks zou kunnen detecteren, al heeft deze tool een beperkte waarde. Verder geven de onderzoekers een aantal tips hoe app-ontwikkelaars het risico op dergelijke aanvallen kunnen verminderen.