Door Luke van Drie en Tomas Hochstenbach

Sloopt AMD de Nvidia RTX 50-serie? AMD Radeon RX 9070 & 9070 XT Review

05-03-2025 • 15:00

19

Deze week komen er maar liefst drie nieuwe videokaarten op de markt: de AMD Radeon RX 9070, RX 9070 XT en de Nvidia GeForce RTX 5070. Welke zijn aanraders, welke niet en welke kun je straks daadwerkelijk kopen?

Lees ook de geschreven review van de Nvidia RTX 5070

En de geschreven review van de AMD RX 9070 (XT)

00:00 - Sloopt AMD de Nvidia RTX 50-serie?
00:20 - 3 videokaarten
00: 37 - RDNA 4
01:20 - Specificaties RX 9070 vs RX 7900
02:26 - Prijzen
02:39 - Nvidia RTX 5070
02:46 - Specificaties Nvidia RTX 5070
03:09 - Benchmarks
03:32 - GPU prestatiescore 4K Ultra
04:44 - GPU prestatiescore 1440p
05:26 - GPU prestatiescore 1440p DXR
05:48 - Opgenomen vermogen ingame - Cyberpunk 2077 - 4K Ultra
06:13 - FSR 4.0
08:19 - Conclusie

Reacties (19)

Sorteer op:

Weergave:

Het is niet helemaal gepast om te zeggen dat AMD de hele 50-serie van Nvidia "sloopt" aangezien het bij het aanbod van AMD het hogere segment geheel ontbreekt.

Ik vind het een goede boodschap richting NVidia hoor, en ik hoop dat hier een gezonde marktwerking vanuit gaat, maar de doelgroep die in het hogere segment zit heeft nu geen enkel alternatief voor NVidia.

Voor mij een dilemma, want ik wil weer een pc bouwen en geef er dan de voorkeur aan om in het hogere segment te kopen zodat ik zonder kopzorgen lekker 5-7 jaar kan knallen op mooie settings met games. Ik was wel weer in de markt om dit jaar te investeren in een flinke nieuwe pc, maar dat wordt me nu wel heel erg moeilijk gemaakt. Jammer. Gelukkig kan mijn 2080Ti nog goed mee op 1920×1080. Dus ik hou mijn hand nog even op de knip.
Heeft Nvidia aanbod in het hogere segment dan?

Die paar kaarten die daadwerkelijk te koop waren hadden sowieso AMD niet nodig om gesloopt te worden. :+
Misschien moeten we Nvidia een tubetje brandzalf sturen. Als ze na het lezen van jouw post nog wat over hebben, helpt het misschien bij de blaren van de smeltende connectoren. :D
Als ze zalf zoeken kunnen ze FSR inschakelen op hun GPU’s. Hebben ze meteen een dubbeldikke laag :P

Wat betreft je nieuwe PC: als het echt jeukt valt er genoeg winst te halen met GPUs in dit segment. Het mooie is dat AMD nu gewoon bij is qua RT en upscaling. Voorheen was het gewoon niet goed genoeg, nu is het slechts een kwestie van prijs/prestatie afwegen.

Met een 9070/XT ben je sowieso geen stakker. Daar overbrug je de huidige console generatie sowieso mee. Daarna zal het pas krap worden, zegt mijn glazen bol.

De hamvraag is wat de marktprijzen zullen doen.
De 9070XT lijkt me echt een fantastische midrange kaart, maar met het overbruggen van de huidige consolegeneratie leg je de lat niet heel hoog. De ps5 kwam in 2020 uit en de geruchten gaan dat de ps6 alweer in 2026, 2027 of 2028 uit zou kunnen komen. Dan zou ik halverwege moeten upgraden en dat heeft niet mijn voorkeur.

Dan kijk ik liever even een jaartje aan wat er gebeurt als reactie op de fouten die NVidia nu maakt. Het zou kunnen dat NVidia zich herpakt met de 5080Ti of Super. Of misschien dat AMD schijn kans schoon ziet en toch nog met een competitief model voor het hogere segment komt.
Wordt het hoge segment op deze manier niet gewoon obsolete?

- Prijzen zijn zot, maar weinig die het kunnen betalen
- beschikbaarheid is heel slecht, ik vraag me af of ze wel in bulk kunnen produceren, m.a.w. zitten ze niet net over de grens van wat er efficiënt mogelijk is qua productie
- Select aantal games waar het echt waarde toevoegt (1080p of 1444p is vaak al prima resolutie 4K of 8K heeft nog lang niet iedereen in huis of behoefte aan)

Omdat er maar weinig gamers zullen zijn die er echt wat aan hebben is daar oogjes weinig winst te halen vanuit de game industrie, lijkt me dat het middensegment eigenlijk de sweetspot moet zijn waar het meeste aan verdiend kan worden en qua specs het meest relevant is. Doordat er maar 1 speler in het topsegment zithoek looter heeft grote aantallen te verkopen: dooft het topsegment dan niet gewoon uit?
Lijkt me geen onrealistisch scenario, maar wat mij betreft is daarvoor ook nodig dat de games-industrie de keuze maakt om geen games meer te ontwikkelen voor high-end hardware. Dus het heeft tijd nodig voordat zoiets werkelijkheid wordt. Maar als er niets veranderd t.o.v. van de huidige situatie denk ik wel dat dit over enkele jaren de nieuwe werkelijkheid zou kunnen zijn. En misschien is dat zo erg nog niet.
Waar gaat het over. Ja ik ben misschien van de oude stempel, maar zodra het boven de 60FPS komt is het toch al helemaal dikke prima? En volgens mij moet ook niet vergeten worden dat om het potentieel van die kaarten echt te kunnen gebruiken je ook een aardige CPU nodig zult hebben.

Is het niet een keer interessant om ook eens te kijken wat zo'n kaart doet in een wat meer budget systeem verder? Alhoewel, als je alleen al voor een kaart 700 euro neer wilt leggen dan is het ook weer niet echt een budget systeem meer heheh :+
Interessant welke CPU je minimaal nodig hebt om 100% uit de 9070 XT te halen. Is deze bijvoorbeeld voldoende? --> AMD Ryzen 7 7700 Tray.
60FPS vs 100FPS zie ik toch echt extreem en met mij velen. Dus nee, 60FPS is niet voldoende.
Aardige CPU, tja, wat is aardig? 300 euro? Dat zal prima gaan werken.

Budget systemen van 1000 euro waren vroeger doenbaar met nog prima functionerende videokaarten ook noch, maar dat is al zo lang voorbij. Ik heb hier 2 pc's draaien met nog 1650 supers er in, voor aan de tv en een pc waar soms op gegamed wordt. Dat werkt, maar het verschil tussen die, en mijn eigen systeem met 3070ti is echt enorm te noemen.
Tuurlijk zie ik het ook wel, maar het wil niet zeggen dat op 60fps gamen onmogelijk is ofzo. Ik heb vanaf 2017 vooral gegamed op de Switch en daar was framerate bij veel games nou niet per se superhoog. Maar het speelt allemaal gewoon prima. Dus wat dat betreft snap ik wel dat een hogere framerate "prettiger of fijner" is, maar om echt prima te kunnen gamen is het totaal geen must (ok, misschien afhankelijk van de game dan nog).
Maar ik heb wat jaartjes terug mijn hele oude iMac de deur uitgedaan en een Windows PC er voor terug gezet van pak em beet 500-600 ex monitor en vermaak me er prima mee. Ik denk ook dat het sterk afhangt of je per se op 4K wilt gamen of bijv nog op 1080P of 1440P. En dit zal ook weer sterk van het spel zelf afhangen.
@1:22 56bit geheugenbus bij de 9070xt lijkt me toch wat aan de karige kant ... ;)
geheugenbus 56bit, mij iets e weinig
un-private de video, het is al 15:00 :+
Vergelijk de prima Review van Tweakers met die van Linus Tech Tips: AMD, I Could Kiss You - 9070 and 9070 XT Review :Y)
Ze zoeken het maar uit, het word steeds krankzinniger ( en duurder)

Ik bouwde deze pc 7800x3d met een asus rtx4070 super, zelf, gewoon omdat ik dat een keer wou doen.
Daar 2 keer een 27inch 1440p 165 hertz aan, en hup je bent 3000 euro verder.
Dan heb je ook wel wat en het ziet er super gelikt uit, maar die prijzen.......

Zie ik dan naar die 50 serie, dan denk ik ik zie niet zoveel vooruitgang voor dat geld.

Als ik een kind had en die moest een game bak, ik zou niet eens naar 2 of 4 k gaan, maar het mooi bij 1080p houden. Dan bouw je best nog wel wat leuks voor rond de 1000 Euro, en blijft het allemaal wat te behappen.
Als je vaker 2K hebt gebruikt, ben je met die 1080P ook wel snel klaar mee.

Heb zelf nog wel 1 1080P monitor staan en 1 beneden vanwege de ruimte.
Maar een 2K scherm is wel zo veel lekkerder om te hebben.

Dat heeft niet met de resolutie te maken, maar met het aantal inch van de monitor en de resolutie die je daarvoor nodig hebt.

Bijv. 1080P op een 27inch scherm zit er niet echt fraai uit, dat wil je liever op 24 incher hebben.
Hoger zit je al snel vast op 1440P.

[Reactie gewijzigd door Robin4 op 6 maart 2025 09:07]

Zal ik niet weten, ik game al meer dan 40 jaar, gooide de guldens nog in de Arcade kasten...
Natuurlijk is er niks mis met High End gaming, en je kan het zo bont maken als je wilt.

Voor mij is 1440 P the sweetspot, ik bedoelde alleen maar te zeggen dat er niks mis is met een bakje wat gewoon lekker draait op 1080P, en dan blijft het allemaal een beetje betaalbaar.
1080 en 1440p is een wereld van verschil, maar wil het allemaal een beetje lekker draaien, met een hoge fps en raytracing en de hele mikmak, dan zit er ook een stevig prijskaartje aan.
4K helemaal :P
Heel simpel. Als AMD een goede mid-range kaart op de markt brengt waarmee je de huidige games op prima FPS / kwaliteit kan spelen, en de prijs betaalbaar is. Ja dan slopen ze nvidia.

Ik zou ook graag een Porsche willen, maar het is niet NODIG. Zo ook de 50-serie kaarten. Ik zou ze wel willen, maar het is niet NODIG.

AMD, veel succes met de launch. Dit zou wel eens het omslagmoment kunnen zijn. Mocht het gaan zoals gepland dan hoop ik dat NVidia ervan leert.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.