Hele hordes tweakers zagen meer nadelen dan voordelen van bluetoothoordopjes, zeker toen steeds meer fabrikanten de 3,5mm-poort lieten verdwijnen. Die nadelen werden ook veelvuldig benoemd onder de reviews van de desbetreffende smartphones. Er zijn zelfs reviews waarbij de meeste comments puur over dit onderwerp gingen. Bluetoothoordopjes ontvingen veel haat en hoewel ze steeds beter worden, blijven er zeker ook vandaag een paar dingen onmiskenbaar irritant aan deze relatief nieuwe producten.
Een voor de hand liggend nadeel: wéér een product dat je moet opladen. Zelf heb ik ook weleens een hartgrondige verwensing geuit omdat de dopjes al leeg waren voordat ik de trein instapte. Met een bedraad setje heb je dat probleem nooit. Een ander nadeel is de compressie, die met bluetooth gepaard gaat en daarmee de geluidskwaliteit beperkt. Daar komen onze vrienden de bluetoothcodecs om de hoek kijken.
SBC voor Android, AAC voor iOS, maar beter Sony's LDAC of aptX, maar vergeet dan ook aptX HD, aptX LL en aptX Adaptive niet. Ook binnen LDAC is er flink onderscheid; de ene telefoon doet standaard een bitrate van 990, de andere een van 660 en weer een andere een van 330kbit/s. Hoewel LDAC in potentie de beste papieren heeft wat audiokwaliteit betreft, kun je bij 330kbit/s dan weer het beste overschakelen op SBC, tenzij je natuurlijk in de ontwikkelaarsopties even een hogere bitrate instelt. En dat is nog maar het begin van het gedoe, dat we binnenkort overigens zullen verduidelijken met een achtergrondverhaal over bluetoothcodecs.
Onbetrouwbaar
Ook gruwelijk irritant: verbindingsproblemen. Heb je die nooit? Dan heb je geluk of je hebt je spullen heel goed uitgezocht, en dan hebben we het over de dopjes én de apparaten waarmee je ze verbindt. Als je echter bluetoothoordopjes test, zoals ik, dan kom je regelmatig problemen tegen. De ene keer doet één oordopje het opeens even niet. De andere keer weigeren ze helemaal om te verbinden, terwijl je dat al vele malen op dezelfde manier hebt gedaan. Deze week: oordopjes verbinden, testen met YouTube, maar toch niets horen in Google Meet. Opnieuw verbinden zonder iets te veranderen: geen enkel probleem meer. Wat ook de oorzaak is, een storing ligt altijd op de loer. Ook kun je bij de meeste oordopjes niet handig met twee apparaten tegelijk verbinden. Multipoint bestaat al sinds 2010, maar toch bouwen slechts weinig fabrikanten het in.
Een potentieel voordeel van bluetoothoordopjes ten opzichte van de bedrade variant gaat dus meestal niet op. In de praktijk moet het overgrote deel van de mensen die met hun laptop of pc thuiswerken, handmatig de dopjes met hun smartphone verbinden om een telefoontje aan te nemen. Zelf luister ik vanwege de betere geluidskwaliteit graag muziek via mijn smartphone, maar moet ik bij de meeste oordopjes handmatig met mijn laptop verbinden als ik een meeting inga. Dit zou toch anders moeten kunnen anno 2021 en bedenk daarbij: ik test zeker niet altijd de goedkoopste dopjes.
Kleine oortjes
Dan hebben we het nog niet eens gehad over het gevaar van het kwijtraken van draadloze oordopjes. Als je er eentje verliest, heb je niets meer aan het andere. Als reviewer kom ik veel verschillende soorten en maten oordoppen tegen, maar er zijn er maar weinig die onder alle omstandigheden in de oren blijven zitten, welke maat dopje je ook gebruikt.
Ik prijs mezelf gelukkig met gehoorgangen waar altijd wel een van de maten bijgeleverde dopjes in past, maar ik spreek opvallend vaak mensen die zelfs voor de kleinste maatjes te kleine gehoorgangen hebben. Ze kunnen de oordopjes er dan wel inwurmen, maar bij een paar bewegingen, ontwurmen de dopjes zich en vallen ze uit. Als er een draad aan of in elk geval tussen zit, maakt dat niet zoveel uit, maar bij echt draadloze oordoppen natuurlijk wel. Laatst wandelde ik rustig een rondje en viel er pardoes, zonder dat ik het voelde, een oordopje uit mijn oor. Het landde in het gras, naast een enorme hondendrol. Het had slechter kunnen aflopen… En ik loop ook weleens over een brug: vaarwel 200 euro!
Zoals met meer dingen gaat haat hand in hand met liefde en ik geniet van de meeste oordopjes die ik test. Dus nee, ik wil ook niet terug naar bedrade oordopjes, hoewel ik die soms ook nog gebruik. Ze hebben natuurlijk ook meer dan genoeg voordelen, die draadloze dopjes. Zo ben ik net als vele anderen erg blij dat ik van de dradenspaghetti af ben. Maar toch, het is jammer dat tech je leven soms makkelijker, maar tegelijk moeilijker maakt.
Column?
Dit artikel is onderdeel van de bèta van Plus, waarbij we verschillende artikelvormen proberen. Wekelijks publiceren we op zondag een column van een van de Tweakers-redacteuren, die daarbij vrij is in zijn onderwerpskeuze en zijn mening terug kan laten komen. Reageren op Plus en de onderdelen daarvan, zoals dit artikeltype, kan in het daarvoor bestemde topic. Reageren op de inhoud van de column kan hieronder.