Door Chris Broesder
Redacteur mobile
Feedback
• 15-01-2021 09:38
Inleiding en behuizing
Samengevat
De ZTE Axon 20 5G is de eerste telefoon met frontcamera achter het scherm. Daardoor heeft hij geen inkeping in het scherm, maar de frontcamera heeft wel veel licht nodig om een goede foto te maken. De specificaties zijn prima voor de prijs en het is fijn om door Android te navigeren met de soepele software en 90Hz-schermverversing. Hij heeft een mooi en vooral erg groot oledscherm. Helaas is dat scherm niet zo goed af te lezen in de zon en valt de accuduur van het toestel tegen.
Pluspunten
-
Mooi groot, ononderbroken oledscherm met 10bit-kleuren
-
Prima primaire camera
-
Groot, maar licht en toch goede bouwkwaliteit
Minpunten
-
Matige accuduur
-
Scherm lastig af te lezen in direct zonlicht
-
Slechte frontcamera
Je zou kunnen zeggen dat ZTE een buitenbeentje is. De Chinese fabrikant brengt zo nu en dan toestellen met interessante snufjes en innovaties uit. Zo waren er eens de Axon S met zijwaartse cameraslider en de Axon V met een soort camerapuist aan de zijkant. Ook was Nubia tot niet lang geleden een zusterbedrijf van ZTE. Dat bedrijf heeft ook een historie van bijzondere vondsten, zoals de Nubia Z20, die een extra scherm aan de achterkant heeft. Helaas waren we niet altijd onder de indruk van de smartphones als geheel.
Dat roept de vraag op of de focus op dergelijke innovatie handig is. Een nieuw snufje is vaak welkom, maar wie wil een smartphone waarmee hij misschien wel indruk kan maken, maar die verder ondermaats presteert? Alsnog is het natuurlijk een manier om naam op te bouwen en dat is dan ook de tactiek van een fabrikant als ZTE. Door ergens de eerste mee te zijn, krijg je veel aandacht en dat is natuurlijk waardevol. Het is waar de Axon 20 5G omheen gebouwd is; dit is namelijk de eerste telefoon met frontcamera achter het scherm. Is het een one trick pony of meer dan dat?
Plastic, maar stevig
De ZTE Axon 20 5G kost 450 euro en is verkrijgbaar in de webshop van de fabrikant; ZTE heeft niet veel partners in Nederland. Voor het genoemde bedrag krijg je een telefoon met een paar high-end features, maar vooral middenklassespecificaties. Dat zie je niet direct aan de buitenkant van de telefoon, maar als je iets langer kijkt en voelt, zijn er wel verbeterpunten. De randen van de knoppen zijn wat scherp, het glas van de achterkant loopt niet helemaal mooi over in de plastic zijkant en het scherm ligt behoorlijk dik op het toestel, wellicht door de onderdelen die het mogelijk maken dat de camera achter het scherm zit. De bouwkwaliteit van het toestel is echter wel goed. Het voelt vrij stevig aan als je het probeert te buigen.
De ZTE Axon 20 5G is een van de grootste telefoons die we ooit hebben vastgehouden. Hij heeft een groot 6,92"-scherm en ook nog eens aanzienlijke bezels. Met een relatieve schermgrootte van 84,8 procent heeft de Axon 20 5G maar een nipt groter deel van de voorkant dat uit scherm bestaat dan een budgettoestel als de Poco X3 NFC. Het scherm van de Samsung Galaxy A71 beslaat al een stuk meer van de voorkant met 87,2 procent en een high-end toestel als de Galaxy S20+ komt al boven de 90 procent uit. Het lijken misschien kleine verschillen, maar het is zichtbaar en zeker bij een grote telefoon is het fijn als de behuizing niet veel groter is dan het scherm.
Het camera-eiland steekt een behoorlijk stuk boven het toestel uit, maar als daardoor goede foto's worden gemaakt, vinden we dat niet zo'n probleem en als je een hoesje gebruikt, is het minder erg. Het toestel is erg licht voor zijn grootte. Het gebruik van plastic voor de schermranden zal daarbij ongetwijfeld helpen.
Het scherm met daarachter de frontcamera
Technologie achter het scherm
De ZTE Axon 20 5G ontleent zijn bestaansrecht voor een groot deel aan de frontcamera achter het scherm. Laten we het daar dus eerst over hebben. Het scherm is gemaakt door Visionox en schermen van die fabrikant zien we minder vaak dan van Samsung of LG. Het bedrijf heeft een kunststukje in elkaar gezet, want zeker voor een eerste poging om een scherm geschikt te maken om er doorheen te fotograferen, is de schermmaker best goed geslaagd.
Uiteraard moeten de schermlagen die normaal ondoorzichtig zijn, doorzichtig worden gemaakt. Dat zijn de lagen van de kathode, van de matrix en het oledscherm zelf. Zoals je waarschijnlijk weet, kunnen pixels op een oledscherm geheel uitgezet worden, in tegenstelling tot die van een lcd. Dat maakt het mogelijk om een foto te maken door de lagen van het scherm heen, inclusief die oledlaag. Op dat moment kan er dus niets weergegeven worden op het deel van het scherm waar de camera achter zit.
De grootste uitdaging is de lichtopbrengst van de camera, want door die lagen gaat er een hoop verloren. Om die reden is een klein vierkant stukje scherm voor de camera geïntegreerd in de rest van het scherm en dat kun je zien. Om de input van de twee schermdelen goed met elkaar af te stemmen en synchroniseren, is een speciale 'dual control-chip' ingebouwd. Dit stukje scherm heeft een lagere resolutie en je ziet ook dat het soms net een andere witbalansafstelling heeft. Over het algemeen is er prima mee te leven, maar bij weergave van vooral lichte kleuren is het vierkantje zeker zichtbaar. Je ziet het echter alleen als de pixels aanstaan en gelukkig is er een donkere modus, waarbij je in Android zelf en de apps die het ondersteunen, geen erg hebt in het vierkantje met lagere resolutie.
De frontcamera is niet het enige wat achter het scherm zit. Ook de omgevingslichtsensor 'kijkt' door het scherm heen en de optische vingerafdrukscanner doet hetzelfde. In die zin is een frontcamera achter het scherm eigenlijk helemaal niet zo'n enorme prestatie, ware het niet dat er toch echt wel wat meer transparantie nodig is om enigszins acceptabele foto's te maken dan voor die andere onderdelen. De vingerafdrukscanner is overigens redelijk. We hadden geen problemen met ontgrendelen, maar we hebben het zeker sneller meegemaakt.
De ZTE Axon 20 5G beschikt ook over een piëzo-elektrische trilmotor achter het scherm. Die heeft de mogelijkheid om op veel meer frequenties te trillen en zo dus veel meer soorten trillingen te veroorzaken dan conventionele trilmotoren. Toch is zo'n trilmotor op zichzelf geen voordeel. Hij maakt het wel mogelijk om de oorluidspreker, die meestal boven het scherm zit, achterwege te laten. We zien dit de laatste tijd vaker; het scherm trilt mee en maakt geluid. In het geval van deze smartphone is het volume tijdens het bellen echter wat beperkt, wat het lastig maakt om in een lawaaiige ruimte te bellen. De telefoon heeft verder dus een enkele luidspreker onder op het toestel. Die gaat wel weer vrij luid, al is de geluidskwaliteit niet fantastisch.
Het scherm zelf
De Axon 20 5G is een smartphone met het scherm als speerpunt, want waarom zou je de frontcamera anders per se achter het scherm willen hebben in plaats van in een inkeping? Het is natuurlijk fijn dat het scherm niet onderbroken wordt door een camera, maar als het scherm alsnog matig is, is deze feature er een in de categorie vlag op een modderschuit.
:strip_exif()/i/2004105474.jpeg?f=imagenormal)
Het is in elk geval fijn dat het om een scherm met 90Hz-schermverversing en 240Hz-touch sampling gaat. Het navigeren door Android gaat erg soepel. Hoewel er geen high-end soc in het toestel zit, zien we bijna geen haperingen, waardoor je ook echt iets aan die 90Hz hebt. De resolutie is voor dit enorme scherm wel wat beperkt met 1080x2460 pixels. De pixeldichtheid komt daarmee op 388ppi en dat is net wat lager dan we het graag zien. Toch moet je goed kijken wil je pixels kunnen onderscheiden. Het scherm heeft verder 10bit-kleuren en dat is zeker niet standaard in deze prijscategorie. Het levert vloeiende kleurovergangen op.
We hebben het scherm doorgemeten met onze SpectraCal C6-colorimeter en Calman 5-software, waardoor we een goed beeld hebben van de werkelijke prestaties van dit bijzondere Visionox-scherm.
- Maximale helderheid
- Minimale helderheid
- Gem. grijswaardenfout
- Gem. kleurfout
Helaas valt de maximale helderheid behoorlijk tegen, waardoor het scherm niet goed af te lezen is in zonnige omstandigheden. We zijn ondanks de lockdown naar buiten gegaan toen de zon even scheen en ook in de praktijk is de afleesbaarheid matig. De minimale helderheid is prima, waardoor het ook in een verduisterde ruimte prettig turen is naar het scherm. De kleurechtheid van het scherm laat wat te wensen over. Gelukkig kun je de kleurtemperatuur instellen, dus dat hoeft niet erg te zijn.
Camera
En dan nu het antwoord op de vraag of deze telefoon goede selfies kan maken, hoewel hij door het scherm heen fotografeert. Maar eerst even kort over de camerahardware. De primaire camera heeft een 64-megapixelsensor die standaard via pixel binning 16-megapixelfoto's maakt. De sensor is vrij groot met een afmeting van 1/1,72". Daarnaast zit een ultragroothoekcamera met een wat beperkte 8-megapixelsensor, maar een prima beeldhoek van 120 graden. Ook zit er een macrocamera op het toestel, wat een mooie toevoeging is als hij genoeg detail biedt. Verder zit er een dieptesensor op. De frontcamera is misschien nog wel interessanter, omdat hij genoeg licht moet opvangen om goede selfies te maken. Het is een 32-megapixelsensor met een lensopening van f/2.0.
Foto's met 0,5 keer, 1x en 2x 'zoom'
Hieronder zie je een fotovergelijking met de Galaxy S20-camera. De foto's van de primaire camera zien er over het algemeen goed uit, maar we zijn wel missers tegengekomen. Het focussen bij slecht licht werkt ook niet altijd even lekker. Bij slechte lichtomstandigheden is de nachtmodus een uitkomst, want het toestel maakt anders soms te donkere foto's. In vergelijking met de Samsung-camera valt op dat de Axon 20 5G weliswaar genoeg licht lijkt op te vangen, maar dat de ruisonderdrukking soms steken laat vallen en dat de sluitertijd iets te lang wordt ingesteld.
Bij de foto van de boom hebben we 2x gezoomd en dat doet de Galaxy S20 beter. De ultragroothoekfoto's die daarop volgen, zien er redelijk goed uit. Als de lichtomstandigheden echter minder worden, zoals bij het schilderij, zien we veel kleurruis. Dat lijkt niet zo zeer aan de hardware te liggen, maar meer aan de nabewerking van de software, die nog wat stappen kan zetten.
De laatste foto's zijn van de frontcamera achter het scherm en die zijn simpelweg ondermaats. Het detailverschil met de foto's van de S20 is enorm en dat wordt alleen maar erger als het licht afneemt. Hieronder zie je nog een paar samples van de frontcamera. We houden natuurlijk in ons achterhoofd dat dit een eerste poging is om een camera achter het scherm te plaatsen en dat er waarschijnlijk nog genoeg ruimte voor verbetering is. Maar als je deze telefoon zou willen kopen, moet je bepaald niet gesteld zijn op je selfies.
De macrocamera is ons helaas ook wat tegengevallen, zoals wel vaker in het afgelopen jaar. De camera heeft een vast focuspunt, wat op zich niet erg is, maar laat te weinig detail zien.
We hebben ook nog een paar foto's met de Staand-modus, ofwel portretmodus, met effecten gemaakt met de primaire camera. De uitsnede gaat niet altijd even lekker, blijkt.
Accuduur, software en hardware
Geen lange adem
Grote telefoons hebben vaak een grote accucapaciteit en hoewel een groter scherm met een verhoogde verversingsfrequentie vaak ook meer energie verbruikt, doen grote smartphones als deze het vaak goed in accutests. Niets is echter minder waar voor deze ZTE Axon 20 5G.
- Browsetest wifi
- Browsetest 4G
- Videotest
Negen uur in de browsetest wifi is niet meer van deze tijd en zevenenhalf uur op 4G evenmin. Bij de videotest overleeft de ZTE Axon 20 5G alleen de toestellen met lcd, die minder zuinig zijn bij zwartweergave. Het is jammer, maar vanwege de accuduur is dit toestel voor de meesten geen aanrader.
Het zou natuurlijk schelen als je de smartphone na het opladen met bijgeleverde lader weer lange tijd kunt gebruiken. Hij laadt in elk geval snel op met de 30W-lader, want na een halfuurtje is hij al meer dan halfvol. Alsnog heb je dan slechts vier uur en drie kwartier gebruikstijd erbij. Het is niet geweldig als je naar de concurrentie kijkt, maar wel acceptabel.
- Browsetijd na half uur laden
- Procent vol na 30 minuten
- Totale laadtijd
Aardige skin
Over het algemeen zijn we best te spreken over de softwareskin, genaamd MiFavor, van de ZTE Axon 20 5G. Versie 10.5 met Android 10 draait momenteel op het toestel. Vooral de souplesse van het navigeren door Android zien we vaak slechter. Er zijn bijna geen framedrops waar te nemen, waardoor het 90Hz-scherm goed tot zijn recht komt. Wel duurt het soms wat langer dan we gewend zijn voordat het toetsenbord verschijnt. Ook is Android niet enorm verbouwd. De iconen in het quick toggle-menu zijn anders en de instellingen zien er uiteraard anders uit dan bij een Pixel-telefoon.
Er zitten best fijne extra's bij, zoals met het toestel schudden om de zaklamp aan te zetten. Net als OPPO heeft ZTE een 'auto answer'-modus. Als je de telefoon tegen je oor houdt als hij afgaat, kun je direct praten. Ook kun je de time-out voor het scherm op oneindig zetten, wat zeldzaam is in Android-land.
De vertalingen zijn wel vaak slecht. We laten de taal bij deze telefoon liever op Engels staan. De portretmodus heet in de camera-app 'staand'. Wil je de kleurtemperatuur van je scherm veranderen? Dan moet je in de instellingen naar 'screen effect' gaan. Dat en heel veel meer is niet eens vertaald dus en bovendien onduidelijk.
Er staat niet enorm veel bloatware op deze smartphone, maar wel wat. Zo is WPS Office voorgeïnstalleerd en krijg je meteen een aanbieding voor je kiezen als je dat start. Wel kun je het deïnstalleren. Ook levert ZTE een eigen browser mee, maar die gebruiken we liever niet. Als je Netflix wilt op de ZTE Axon 20 5G, zul je dat op een andere manier dan via de Play Store moeten regelen. Waarom dat is, weten we niet. Wel is er alsnog ondersteuning voor WideVine L1 en kun je dus 1080p-streamen.
Wellicht ook goed om te weten: de voorzitter van de Amerikaanse telecomwaakhond FCC Ajit Pai heeft ZTE dit jaar bestempeld als bedreiging voor de nationale veiligheid. ZTE heeft volgens hem net als Huawei banden met de Communistische Partij van China en moet voldoen aan Chinese wetgeving, waardoor het verplicht is om samen te werken met Chinese inlichtingendiensten. Dit zegt niet direct iets over deze smartphone, maar als je je zorgen maakt om dit soort dingen, zul je producten van ZTE wellicht willen overslaan.
Wat hardware betreft is de Axon 20 5G redelijk bedeeld voor zijn prijs. Hij heeft de Snapdragon 765G met geïntegreerde 5G-modem en hoewel het inmiddels niet meer de nieuwste soc is, volstaat hij prima in deze prijsklasse. De Pixel 5 en de OnePlus Nord hebben hem ook. De basisversie van de Axon 20 5G heeft 6GB werkgeheugen en 128GB opslag. Dat is inmiddels vrij normaal in deze prijsklasse.
Conclusie
De ZTE Axon 20 5G is gelukkig niet helemaal een one trick pony. De software is ons vooral erg meegevallen en de specificaties en prestaties zijn over het algemeen ook prima voor de prijs. Als je van mooie en enorme ononderbroken schermen houdt, maar niet van enorm hoge prijzen, dan kun je dit toestel prima overwegen. Toch moet je het dan niet erg vinden dat de selfies van slechte kwaliteit zijn. De andere camera's kunnen ermee door, maar zijn soms wat inconsistent en de softwareverwerking kan beter. Helaas mist de macrocamera detail, zoals wel vaker bij smartphones van het afgelopen jaar.
Hoewel het jammer is dat de bezels wat groot zijn, omdat het toestel daardoor nog groter is dan nodig zou zijn met het 6,92"-scherm, is het toestel stevig en toch niet zwaar. De Axon 20 5G is echter vooral gemankeerd door de matige afleesbaarheid van het scherm in de zon en de matige accuduur. We zijn benieuwd of er dit jaar meer toestellen uitkomen met camera achter het scherm, waarbij de frontcamera betere resultaten geeft. Deze eerste poging is zeker niet perfect, maar ook lang niet slecht voor zijn prijs.
Pluspunten
-
Mooi groot, ononderbroken oledscherm met 10bit-kleuren
-
Prima primaire camera
-
Groot, maar licht en toch goede bouwkwaliteit
Minpunten
-
Matige accuduur
-
Scherm lastig af te lezen in direct zonlicht
-
Slechte frontcamera