Inleiding
Als we één beurs moeten aanwijzen die het mekka is voor liefhebbers van componenten, is dat natuurlijk Computex. Behuizingen, koelers, moederborden en voedingen worden er volop getoond, van nieuwe prototypen tot producten die stiekem al zijn uitgebracht, maar te mooi waren om bij de fabrikant te laten liggen. Wie dergelijke producten te 'af' vindt, kan trouwens ook zijn hart ophalen bij odm-leveranciers, die op Computex klanten zoeken voor alles, van light guides voor led-verlichting tot losse heatpipes voor laptops of heatsinks voor leds.
We houden het in dit overzichtje even bij producten, en trappen af met behuizingen. We zijn langs geweest bij een aantal bekende fabrikanten om de nieuwste behuizingen te bekijken, en zetten de meest interessante daarvan op een rijtje met in het kort de belangrijkste eigenschappen ervan.
/i/2002015287.jpeg?f=imagearticlefull)
In Win
We beginnen met de behuizingen van In Win, omdat Computex voor dat bedrijf al jaren de plaats is waar het een unieke blikvanger tentoonstelt en we benieuwd waren naar de editie van dit jaar. Voorgaande jaren was dat onder meer de Winbot, S-frame, X-frame en dit jaar is het de Z-Tower. Aan de naam te zien zou je denken aan een kast die min of meer in lijn met de voorgaande Signature-behuizingen ligt, maar de Z-Tower is meer een kunstwerk dan een behuizing.
De Z-Tower is opgebouwd uit acht verschillende, gegoten aluminium elementen die samen een helix vormen waarin bijna toevallig ook nog een systeem kan worden ingebouwd. Die pc is verticaal gemonteerd en wordt niet afgeschermd door platen, maar dit is ook geen behuizing om je thuis-pc in te bouwen. Alleen al de kosten maken dat onwaarschijnlijk: de Z-Tower kost zo'n vierduizend dollar, en mocht je er in euro's iets meer of minder voor betalen zal je dat weinig kunnen schelen. De kosten zijn deels zo hoog omdat het zoals gebruikelijk een gelimiteerde oplage is en 40 kilogram aluminium prijzig is, temeer omdat de productie nogal lage yields heeft. Desalniettemin, de Z-Tower is prachtig om naar te kijken en zal niet misstaan in booths op andere shows.
In Win had ook normalere behuizingen, die iets betaalbaarder zijn, meegenomen. De 915 is met een geschatte prijs van ongeveer 500 euro nog steeds duur, maar ook dit is weer een vrij aparte behuizing. De bovenkant kan namelijk met een druk op de knop, of via software, omhoog bewegen, zodat de behuizing beter kan ventileren. Er wordt nog gekeken of dat ook automatisch, temperatuurgestuurd kan. Een concept van de behuizing in het zwart werd al eerder getoond, maar de aluminiumkleurige toren gaat daadwerkelijk worden uitgebracht.
:strip_exif()/i/2002015815.jpeg?f=imagearticlefull)
De afgelopen jaren is rgb de trend van Computex geweest, en dit jaar is dat niet anders. We schreven al over voedingskabels met rgb-verlichting en sommige glazen panelen krijgen edge-lit rgb-verlichting, maar de 307 is een verhaal apart. De dikke voorkant is voorzien van semitransparant plastic waarachter een matrix rgb-leds zit. Via een knop aan de zijkant kun je door verschillende effecten lopen, van onder meer een klokweergave, een haardvuur, een sterrenhemel en diverse andere effecten. Via software kun je ook je eigen effecten maken.
De 103 van In Win is een gewone midtower, met als opvallende eigenschap bedrukking op de panelen om de behuizing een wat unieker uiterlijk te geven. In Win experimenteert overigens ook met de verkoop van behuizingen waarvan je de zijpanelen kunt laten bedrukken met vooralsnog voorgedefinieerde patronen. Zo kun je een gewone behuizing toch een persoonlijk tintje geven.
Cooler Master en Thermaltake
Cooler Master nam een bijna productierijpe Cosmos C700M mee, die met zijn grote beugels boven en onder sterk lijkt op de eerdere Cosmos-behuizingen, maar met diverse verbeterpunten, zowel esthetisch als functioneel. De led-verlichting is uiteraard inmiddels addressable rgb geworden, zodat je alle leds individueel kunt aansturen. De ledstrips of sierlijsten die eerst tot de bovenkant waren beperkt, lopen nu door over de voorkant en aan de onderkant zitten eveneens ledstrips. De behuizing gaat waarschjnlijk zo'n driehonderd euro kosten.
De MasterCase SL600M is de eerste behuizing in de SL-serie, het nieuwe topsegment voor de MasterCases. De grotendeels uit aluminium opgetrokken behuizing maakt gebruik van het schoorsteeneffect dat we vooral van Silverstone kennen, waarbij fans onderin lucht naar boven blazen die boven kan ontsnappen. Hoewel er uitgebreid van aluminium gebruikgemaakt is, vaak reden om de prijs flink op te drijven, zou de SL600M ongeveer 230 euro moeten gaan kosten, maar Cooler Master zou proberen dat omlaag te krijgen tot 200 euro.
Thermaltake
We moeten helemaal terug naar 2010 voor de introductie van Thermaltakes zeer in het oog springende Level 10-behuizing, destijds samen met BMW ontworpen. De GT-versie ervan, een betaalbaarder variant voor gewone stervelingen, leverde veel van de unieke eigenschappen van de 'echte' Level 10 in. Begin dit jaar toonde Thermaltake de opvolger, de Level 20, en die werd ook naar Computex meegenomen, al was het maar om de aandacht van het publiek op te eisen.
De Level 20 heeft ook een versie die je daadwerkelijk kunt kopen: de Level 20 GT en die moet stilaan tegen juli of augustus, verkrijgbaar worden. Thermaltake had echter nog twee of drie varianten van de behuizing te laten zien: kleinere varianten van de L20. De Level 20 VT is een bijna kubusvormige matx-behuizing met gehard glas en aluminium panelen, terwijl de Level 20 XT voor atx-borden gemaakt is. In beide gevallen ligt het moederbord horizontaal in de behuizing, wat de breedte van de gevaartes verklaart. Uiteraard is een en ander voorzien van de nodige rgb-ventilators.
Silverstone, Lian Li en be quiet!
Silverstone toonde ons de LD03, een compact mitx-kastje met diagonaal afgesneden glazen panelen en een bovenkant van plastic. Daaronder komen kabels van de i/o-connector naar buiten, want je moederbord monteer je verticaal en gedraaid. Zo kun je optimaal van de 26 liter van de LD03 gebruik maken, zodat je onder meer ruimte hebt voor een 120mm aio-waterkoelsetje en een flinke videokaart. Om de warmte te helpen wegvoeren van je videokaart zit bovenop een 80mm-ventilatortje, die ook voor stille sfx-voedingen gebruikt wordt en die we in ieder geval op de beursvloer niet hoorden.
Lian Li liet de Lancool One zien, een fulltower voor (e)atx-moederborden en ruimte voor flink wat koeling. Het frontpanel van de Lancool One is echter wat ons opviel: een spleet in het midden toont een, zeker voor Computex, vrij rustig rgb-effect achter semitransparant plastic. Die rgb-leds zitten in het frontpanel en geven hun licht door de zijkant van de spleet, waarbij je kunt kiezen tussen een uitvoering met gewone rgb-leds of een met argb-leds. De rest van de behuizing ziet er prima uit, met glazen zijpanelen en nette afwerking.
Bij be quiet! maakten we kennis met de nieuwe Silent Base-behuizingen, met een kleinere 601 en de grotere 801. Ze lijken uiteraard op de Silent Base 600 en 800, maar hebben dikkere geluidsisolatie gekregen en de fancontrollers zijn verbeterd. De 601 kan drie fans aansturen met splitters en de 801 heeft een printplaatje om met een schuifknop zes fans aan te sturen in zes standen; dat kan ook pwm-gereguleerd. Er worden respectievelijk twee en drie Silent Wings 2-fans meegeleverd en als gevolg van vraag van gebruikers hiernaar hebben de behuizingen een shroud voor de voeding gekregen. De 601 moet in het derde kwartaal voor 120 euro zonder glazen zijpaneel en 130 euro voor een versie met glas beschikbaar komen, terwijl de 801 in het vierde kwartaal moet volgen, voor 140 en 150 euro.
Ten slotte kreeg ook de Dark Base Pro 900 een update naar revisie 2, met diverse verbeteringen. Zo kreeg het glazen zijpaneel een zwart randje om het metaal eronder te verbergen, het frontpanel is gemoderniseerd met usb 3.1- en c-poorten en ook de 900 kreeg een psu-shroud. De prijs moet hetzelfde blijven en diverse onderdelen als psu-shroud, afdekplaatjes en zijpaneel moeten ook voor bezitters van de oudere 900-behuizingen verkrijgbaar worden.