Door Wouter Tinus

Intel renoveert P4-platform met Grantsdale en Socket 775

20-06-2004 • 10:36

36

Singlepage-opmaak

High Definition Audio

Indrukwekkender dan de geïntegreerde GPU van Grantsdale G is de High Definition Audio-standaard. Deze opvolger van het welbekende AC'97 is ontworpen om acht discrete kanalen weer te geven met een samplerate van 192 kHz en bij een resolutie van 32 bits. De huidige standaard gaat in principe tot 20 bits / 96 kHz, maar vanwege de beperkte bandbreedte van 1,4MB/s kunnen er met die kwaliteit maar vijf verschillende kanalen weergegeven worden. Het maximum van High Definition Audio ligt op een vrij heftige 5,9MB/s, en het is dan ook geen enkel probleem om moderne standaarden als Dolby Digital EX, DTS ES, THX Ultra 2 en DVD-Audio door de chips heen te pompen. Zoals gewoonlijk bij standaarden werken ze echter alleen zo goed als hun implementatie. In het geval van de ICH6-southbridge die bij Grantsdale hoort heeft Intel ervoor gekozen om tot 24-bits te gaan en het 32-bits-gebeuren weg te laten. Dit doet natuurlijk wel iets af aan de stoerheidsfactor, maar om het verschil te kunnen horen is zulke dure apparatuur nodig dat het gebruik van onboard sound uit een pc hoe dan ook te min zou zijn.

Naast de verbeterde geluidskwaliteit biedt High Definition Audio een aantal andere voordelen, met name op het gebied van meerdere audiostromen. Audiobandbreedte kan dynamisch gealloceerd worden voor de toepassingen die het op dat moment nodig hebben, terwijl er nu nog sprake is van hard definiëerde kanalen waar de flexibiliteit ver te zoeken is. Ook is er een verbeterde vorm van Device Sensing geïmplementeerd, wat wil zeggen dat van ingeplugde apparaten herkend wordt wat hun functie is en hoeveel bandbreedte c.q. kwaliteit daarvoor nodig is. Zelfs Jack Retasking wordt ondersteund, wat betekent de plugs niet meer hard bedraad zijn als zijnde bijvoorbeeld een microfooningang, maar ook gebruikt kunnen worden voor andere functies. Hierdoor wordt het onder andere mogelijk om het normale geluid van een spel over de speakers te sturen en een koptelefoon te gebruiken voor een teamchat.

Intel High Definition Audio

Ook de stabiliteit zou een stuk beter moeten zijn dan die van AC'97. Op dit moment fabriekt iedere bouwer van AC'97-compliant audiochips zijn eigen drivers en eigen klokgenerator, terwijl HDA de klok van de zuidbrug gebruikt en één driver genoeg is voor alle chips die aan de standaard voldoen. Dit is overigens voor een groot deel in samenwerking met Microsoft bedacht. Samen met toevoegingen voor USB- en FireWire-geluid vormt High Definition Audio de Universal Audio Architecture, die in Windows Longhorn geïntegreerd zal zitten.