Samengevat
De Zenbook RX303 heeft het uiterlijk van duurdere ultrabooks van Asus, maar dan voor een veel lagere prijs. Die lage prijs vertaalt zich in een wat langzamere processor en minder werkgeheugen. Ook heeft het gebruikte schermpaneel een lagere resolutie en tegenvallende kijkhoeken. Toch is de RX303 geen gekke keus voor zijn geld, want er zijn weinig laptops onder de 750 euro die dezelfde behuizing hebben als een veel duurdere laptop, voorzien zijn van een ssd en bovendien bijna negen uur meekunnen op een acculading.
Pluspunten
-
Lange accuduur -
Snelle ssd
Minpunten
-
Matig scherm -
Meeverend toetsenbord
Eindoordeel
De Zenbook-serie geldt al jaren als de high-end ultrabooklijn van Asus. In de zomer van 2014 bracht Asus tegelijk met de Zenbook UX303, de RX303 uit. De RX303 heeft hetzelfde ultrabookuiterlijk als de UX303, maar is met een prijs van 750 euro een stuk goedkoper, onder andere dankzij wat tragere hardware en een scherm met een lagere resolutie. In deze korte review kijken we of de RX303 een interessant alternatief vormt voor de duurdere UX303, die we ook reviewden.
Uiterlijk, toetsenbord, touchpad
Dat de RX303 'slechts' 750 euro kost, is aan de buitenkant niet af te zien. De laptop heeft vrijwel dezelfde behuizing als de duizend euro kostende UX303, wat voordelen en enkele kleine nadelen met zich meebrengt. Een pluspunt aan de metalen behuizing is in ieder geval dat deze stevig aanvoelt en ook tegen een stootje lijkt te kunnen. Helaas blijken we de behuizing net als bij de duurdere UX303 in het midden in te kunnen drukken en veert het toetsenbord vooral in het midden te ver door bij een toetsaanslag.
Het toetsenbord zelf is niet veranderd ten opzichte van andere Zenbooks, zoals de UX302 en 303, al is de achtergrondverlichting van de toetsen op de RX303 geschrapt. De toetsen hebben voor een ultrabook veel travel en veren enigszins mee met je vinger tijdens het typen, waardoor meestal de juist aanslag geregistreerd wordt, ook als je de toets niet recht van boven raakt.
Ook de touchpad is ongewijzigd overgenomen uit eerdere Zenbook-modellen. Het oppervlak is vrij groot en glad, waardoor je vinger er makkelijk overheen glijdt. De linkermuistoets van onze test-RX303 gaf een wat onduidelijke feedback, die we niet gewend zijn van de Zenbook-touchpads. Dat probleem betreft waarschijnlijk alleen dit exemplaar, want de rechtermuistoets gaf wel het duidelijke, korte klikje dat we verwachtten.
Accuduur, scherm en snelheid
Van buiten is de RX303 dus gelijk aan duurdere Zenbooks en het is dan ook de interne hardware die het verschil maakt. De RX303 heeft een Core i3-4030U-processor, 4GB werkgeheugen en een schermresolutie van 1600x900 pixels aan boord. Voor een ultrabook zijn dat wat magere specificaties, maar de RX303 is officieel dan ook net geen ultrabook. Toch voelt de laptop dankzij de 128GB-ssd snel aan en het snelheidsverschil met de duurdere Zenbooks zal bij licht gebruik dan ook niet te merken zijn, maar wel duidelijk worden bij zware belasting.
Naast de snelheid verschilt ook de beeldkwaliteit. De RX303 heeft geen full-hd-scherm, terwijl ook een touchscreen ontbreekt. De reflecties vallen mee, doordat Asus een een mat scherm gemonteerd heeft, maar de kijkhoeken doen dat niet. De keuze is gevallen op een tn-paneel, dat vooral bij schuine, verticale kijkhoeken last krijgt van inverterende kleuren. De horizontale kijkhoeken zijn voor een tn-scherm best goed en hebben alleen last van een licht teruglopende helderheid. De helderheid van bijna 300cd/m² en het contrast van 932:1 zijn voor een tn-scherm ook niet verkeerd. Voor beeldbewerking zouden we de RX303 echter niet gebruiken en liever doorsparen voor een duurdere Zenbook, met een hogere resolutie en een ips-paneel.
Tot slot is er nog de accuduur. De accu van de RX303 is dezelfde als die in de duurdere UX303, die in onze browsetest ruim zeven en een half uur meegaat op een acculading. De RX303 gaat daar overheen en zet het nadeel van zijn zwakkere hardware en lage schermresolutie in deze test om in een voordeel. Vermoedelijk verbruikt het tn-scherm minder energie, terwijl de lagere schemresolutie de gpu minder belast, wat leidt tot een indrukwekkende accuduur van bijna negen uur in de browsetest. Bij het bekijken van een 1080p-film is die accuduur bijna zeven uur.
Conclusie
De Asus Zenbook RX303 heeft alles weg van een ultrabook, maar heeft wat minder krachtige hardware dan we van ultrabooks gewend zijn. Daarnaast is de schermresolutie lager, ontbreekt een touchscreen en vallen de kijkhoeken van het tn-paneel tegen. Toch is de RX303 geen gekke keus voor zijn geld, want er zijn weinig laptops onder de 750 euro die voorzien zijn van een ssd en bovendien bijna negen uur meekunnen op een acculading.
Verkorte review |
---|
Tweakers test elk product op dezelfde manier en met dezelfde aandacht. Om met de middelen die we hebben meer te kunnen doen, kiezen we ervoor bij sommige reviews niet alle testgegevens met onze duiding te tonen. Dit is zo'n verkorte review. Al onze gebruikelijke tests zijn wel uitgevoerd en de resultaten zijn via het Tweakers Testrapport in de rechterbalk te vinden. Wil je meer weten over hoe we producten testen? Klik dan hier. |