Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

Apple iOS 7: een nieuwe iPhone voor iedereen

18-09-2013 • 11:30

330

Multipage-opmaak

Inleiding: sprong in het diepe

Inleiding: sprong in het diepe

Het moment dat in Cupertino vermoedelijk met angst en beven tegemoet werd gezien, is eindelijk hier. Na maanden van testversies voor ontwikkelaars, en via ontwikkelaars stiekem ook voor veel anderen, brengt Apple zijn nieuwe besturingssysteem iOS 7 naar het grote publiek.

Het is niet te ontkennen dat het een grote en gewaagde stap is voor Apple. De interface van een telefoon is voor veel mensen als de inrichting van hun huiskamer. Hoe mooi een nieuwe kamer ook is, het is niet vertrouwd en die nieuwe bank mag misschien op papier beter zijn, je bent gewend om neer te ploffen op die oude, waarop je vele avonden hebt doorgebracht. Daarbij is de iPhone niet alleen een gadget voor techliefhebbers, maar is het een allemansvriend geworden. Voor veel mensen is het bovendien de eerste smartphone en kwamen ze van een old school Nokia-mobieltje, dat net als de iPhone al jaren dezelfde interface had. Het zijn soms mensen met weinig interesse in techniek en weinig motivatie om zich te verdiepen in nieuwe interfaces, mogelijkheden en functies. Hij moet gewoon doen waar hij voor gekocht is en daarmee basta.

Daarom is deze update het grootste risico dat Apple ooit nam met zijn iPhones. Wat nou als ongeïnformeerde gebruikers ineens een nieuwe interface krijgen en het dan ineens niet meer weten? Dat ze terug willen naar iOS 6 en dat niet kunnen? Natuurlijk gaan ze niet met hooivorken bij Apple voor de deur staan, maar de digitale hooivorken zullen deze week bij consumentenorganisaties klaarliggen.

Wat betekent de update voor de tweakers onder de iPhone-gebruikers? Uiteraard zul je op termijn niet onder de update uit kunnen, apps zullen het in de toekomst vereisen en er komen features en fixes bij waardoor je steeds ver gaat achterlopen met iOS 6. Dan nog is het interessant om te weten wat je te wachten staat als de update over-the-air op je iPhone arriveert. Wat betekent het voor de interface, waar zitten alle functies en wat betekent iOS 7 voor de accuduur? Op die vragen geven wij antwoord in deze review van Apples nieuwe mobiele besturingssysteem.

Accuduur: een stuk minder

Een van de belangrijkste gegevens voor een smartphone is de accuduur. Mensen verwachten allang niet meer dat ze een week met vakantie kunnen zonder een lader mee te nemen, maar een dag op stap zonder een stopcontact te hoeven zoeken is toch wel prettig.

Laten we beginnen met de constatering dat de accuduur per exemplaar verschilt. Dat geldt voor elke telefoon, maar met iPhones is het effect nog groter. Het is onduidelijk waaraan dat ligt, maar het is iets om rekening mee te houden. Wij gebruiken onze cijfers niet om met precisie vast te kunnen stellen hoe lang je telefoon zal meegaan op een acculading, maar om een indicatie te geven en om te kunnen vergelijken met voorgaande telefoons en concurrentie.

We meten de accuduur aan de hand van vier tests: browsen, video bekijken, bellen en de telefoon in stand-by laten staan. Daarbij staat wifi aan, en bij telefonie en in stand-by is ook 3g ingeschakeld. Een nadere uitleg over onze testmethode en over wat we verstaan onder zwaar, gemiddeld en licht gebruik, vind je in het achtergrondverhaal over onze accutests.

Voor deze resultaten hebben we de accutests gedraaid onder iOS 7. Omdat het verschil echter aanzienlijk is, hebben we de iPhone teruggezet op iOS 6.1 en vervolgens op hetzelfde toestel direct erna de accutests herhaald, waardoor we tot resultaten onder gelijkwaardige omstandigheden gekomen zijn.

Het is goed aan te tekenen dat deze tests zijn gedaan met de vorige week uitgekomen GM-versie, omdat de definitieve versie van iOS 7 nog niet uit was. In de afgelopen jaren is die altijd gelijk geweest aan de uiteindelijke versie en een week is te kort om drastische optimalisaties goed te testen, maar het kan dus zijn dat Apple de software nog licht aanpast.

Accutest - Zwaar gebruik
Telefoon / tabletUithoudingsvermogen in uren, hoger is beter
iPhone 5 (iOS 6.1)
*******
17
iPhone 5 (iOS 7)
*******
16
Nexus 4
******
14
Nokia Lumia 925
*****
12
BlackBerry Z10
*****
11

Als zware gebruiker ben je iets minder af met iOS 7. In plaats van 17 uur kun je 16 uur met de telefoon doen. Dat is nog altijd een normale dag, maar wel minder. Toestellen als de Nexus 4 en Lumia 925 doen het minder goed, maar er zijn ook veel telefoons die het gelijk of beter doen, zoals de HTC One en LG G2.

Accutest - Gemiddeld gebruik
Telefoon / tabletUithoudingsvermogen in uren, hoger is beter
iPhone 5 (iOS 6.1)
*******
45
Nexus 4
******
41
iPhone 5 (iOS 7)
******
38
Nokia Lumia 925
*****
33
BlackBerry Z10
****
27

Je levert behoorlijk in bij gemiddeld gebruik. Van bijna twee volle dagen ga je naar ruim anderhalve dag. Met 38 uur is de iPhone 5 onder iOS 7 een gemiddelde telefoon. Dat komt omdat hij het bij browsen en video bekijken iets minder lang volhoudt, maar vooral omdat hij het ronduit slecht doet in stand-by. Hij slurpt bijna een procent per uur en dat is veel meer dan de halve procent per uur onder iOS 6.1.

Accutest - Licht gebruik
Telefoon / tabletIn dagen, hoger is beter
Nexus 4
*******
6,00
iPhone 5 (iOS 6.1)
*****
4,70
Nokia Lumia 925
****
3,84
iPhone 5 (iOS 7)
****
3,48
BlackBerry Z10
***
2,58

Met licht gebruik is het verbruik in stand-by een nog groter probleem. De zuinige Nexus 4 houdt het dan zes dagen vol, de iPhone 5 onder iOS 7 3,5 dag. Dat is een stuk minder dan onder iOS 6 en plaatst de iPhone aan de onderkant van de grote middenmoot van telefoons. Omdat de iPhone 5 het zo veel beter doet onder iOS 6, is dat een issue dat Apple zou moeten aanpakken.

Interface: bijna alles anders

Laten we beginnen met wat onveranderd is. De homescreens bestaan in iOS 7 nog altijd uit rijen iconen met vier iconen onderaan in een dock. Ook het indelen van de homescreens werkt hetzelfde, de indeling van de instellingenmenu's komt overeen en de interface van apps van derden verandert niet ineens op magische wijze; dat moeten ontwikkelaars zelf doen.

Voor het overige is er veel op de schop gegaan. Het lockscreen heeft goeddeels dezelfde functies, al kan het notificatiecentrum nu wel op het lockscreen geopend worden. De knop met de pijl die naar rechts moet worden geschoven is weg, en vervangen door een pijl en tekst, waarmee je het hele homescreen naar de zijkant veegt. De ontgrendeling werkt hetzelfde, maar ziet er anders uit. Datzelfde geldt voor het snel openen van de camera. Vanaf het icoon van de camera moet omhoog worden geveegd.

Op de homescreens valt op dat Spotlight is verdwenen. Dat zit niet langer op een apart scherm links van het linker homescreen, maar kan geopend worden door de iconen omlaag te trekken. Spotlight kan nog altijd niet zoeken in de instellingen, zodat gebruikers net als onder iOS 6 soms ellenlange lijsten instellingen door moeten om de juiste schakelaar te vinden. Gelukkig is daarvoor een andere oplossing bedacht: het control center. Dit commandocentrum kan geopend worden door van onder het scherm omhoog te vegen. Het biedt veel instellingen waarvan je de iconen moet kennen; er is bijna geen letter te vinden in het venster. Ook dat het bedieningspaneel bestaat, moet je maar net weten; daar is evenmin een link naar of uitleg over.

Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM

Bovenaan staan toggles voor vliegtuigmodus, wifi, bluetooth, nachtmodus en rotatieslot. Daaronder is een balk voor het instellen van de helderheid. Daar weer onder zitten regelaars voor muziek en volume. De op een na onderste is een instelling voor AirDrop en op de onderste rij staan snelkoppelingen voor de zaklamp, wekker, rekenmachine en camera.

Ook de interface van standaard-apps is aangepast. De grootste wijziging is wellicht Safari. De adresbalk en zoekbalk zijn samengevoegd, en er zijn nieuwe opties, zoals het lezen van links die zijn gedeeld door personen die de gebruiker volgt op Twitter. Bovendien is de interface wit met blauwe accenten en voorzien van andere iconen.

Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM

Knoppen zijn simpelweg blauwgekleurde woorden. Omdat de knoppen zo gelijk zijn aan normale tekst, kan het gebeuren dat je iets probeert te klikken wat niet klikbaar is. Ook afgezien daarvan is het even zoeken welke onderdelen knoppen zijn. Het idee dat iets klikbaars blauw is, is niet vreemd, maar wel wennen op een mobiel apparaat.

iOS 7 blauwe knop

Acties kunnen over het hele scherm worden uitgevoerd; de terugknop is nu geen knop meer, maar tekst. Je kunt echter over de hele linkerkant van het scherm vegen om de actie uit te voeren. Op het lockscreen kun je overal vegen om de telefoon te ontgrendelen.

Het ontwerp is ook ontdaan van alle franje. Of je het mooi vindt, zal van persoon tot persoon verschillen. Het lettertype is gewijzigd in een dunner font met op het oog meer rondingen, waardoor teksten moderner ogen. Wat ook direct opvalt zijn de kleuren die worden gebruikt. Die zijn licht en tamelijk fel, in tegenstelling tot de wat donkerdere tinten in iOS 6 en daarvoor.

Daarnaast kunnen wallpapers live zijn. Naast het parallaxeffect, waarbij de wallpaper meedraait met de beweging van de telefoon om de illusie te wekken dat de iconen voor de achtergrond zweven, kunnen sommige wallpapers ook uit zichzelf bewegen. Standaard zijn de wallpapers statisch.

De interface is in elk geval nieuw. Vrijwel alle elementen, van de iconen en de knoppen tot aan de schakelaars in het instellingenmenu toe, zijn vernieuwd. Het is goed te zien dat Apple het lef heeft om het uiterlijk van zijn mobiele besturingssysteem zo om te gooien, al wordt deze interface vermoedelijk onderwerp van heel wat discussie; niet iedereen vindt hem op het eerste oog mooi. Wel is het totaal anders en dat maakt dat de hele telefoon nieuw aanvoelt. Bovendien: als je teruggaat naar iOS 6, valt op dat het er ouderwets uitziet. De interface went snel.

Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM Screenshot iOS 7 GM

Meer dan een interface: ingrijpende wijzigingen

De vernieuwing in iOS 7 is meer dan een likje verf. De manier waarop het besturingssysteem zaken aan de gebruiker presenteert en hoe de gebruiker daarmee kan omgaan, is anders. Er zijn bovendien grote wijzigingen in bijvoorbeeld de mate waarin en de momenten waarop apps mogen multitasken.

Om met dat laatste te beginnen: iOS 7 staat eindelijk alle apps toe te multitasken. Tot nu mochten alleen bepaalde apps op de achtergrond zaken uitvoeren, bijvoorbeeld navigatie- of muziekstreaming-apps. Nu mogen alle apps bijvoorbeeld data op de achtergrond uitvoeren. Dat is echter wel beperkt; iOS 7 probeert patronen te vinden in het gebruik van apps. Veelgebruikte apps mogen vaker zaken op de achtergrond uitvoeren, minder gebruikte mogen minder doen. Bovendien is de tijd van de dag belangrijk. Als de gebruiker vaak 's ochtends Facebook opent, mag Facebook voor die tijd in de achtergrond het Nieuwsoverzicht ophalen. Daarbij wordt zo veel mogelijk gebruikgemaakt van momenten waarop de iPhone gebruikt wordt. Als de gebruiker toch al bezig is, is het uitvoeren van een extra taak minder belastend dan wanneer de processor speciaal voor een taak wakker gemaakt moet worden.

Dat moet ertoe leiden dat veelgebruikte apps altijd data hebben klaarstaan als de gebruiker ze opent, in plaats van dat de gebruiker erop moet wachten. De testperiode bleek eigenlijk te kort om zulke patronen te kunnen vastleggen. Omdat er niets aan in te stellen is, moet je wachten totdat de software de patronen herkent. Dat betekent dat iOS 7 de eerste versie van iOS is die volledige multitasking biedt en die functionaliteit niet tot slechts enkele apps beperkt.

Ook de interface voor multitasking is aangepakt. De recente apps worden niet meer vertoond als een rij iconen, maar met een eigen venster voor elke recente app. In dat venster zie je wat er in de app gebeurde; bij Safari zie je bijvoorbeeld de site die je bezocht. Een veeg naar boven sluit de app in kwestie af en een klik erop heractiveert hem. Er passen drie apps op het scherm.

De interface om van apps te switchen is een van de veranderingen waarin de nieuwe filosofie van Apple het best naar voren komt. De interface ontvouwt zich in lagen; de achtergrond is de achterste laag, de vensters zweven daarboven, terwijl de iconen daar weer boven liggen. Dat Apple het op die manier bedoelt, kun je zien aan het parallax-effect, waardoor de accelerometer bepaalt waar precies op het scherm de vensters en iconen liggen en hoe de achtergrond wordt weergegeven. Het is Apples manier van diepte creëren in de interface. Deze manier van bediening komt uit WebOS uit 2009, maar is al anderhalf jaar geleden op bijna dezelfde manier geïmplementeerd in Android.

iOS 7 hands-onScreenshot iOS 7 GM

Een ander voorbeeld is het Notificatiecentrum. Dat ligt 'boven op' de rest van de interface en dat zie je doordat de achtergrond nog altijd vaag te zien is, ongeveer zoals Aero bij Windows in Vista deed. Het Notificatiecentrum is eveneens aangepakt. De 'leren' achtergrond is weg ten gunste van een beetje doorzichtigheid. Er zijn drie tabs: Vandaag, Alles en Gemist. Bij Vandaag staan de datum en een kort weerbericht, met daaronder agenda-items, aandelenkoersen en meer. Bij Gemist staat een overzicht van nieuwe notificaties. De tab Vandaag doet nog het meest denken aan Google Now; het biedt een overzicht van agenda-items en kan weergeven hoe lang de reistijd is naar de plek waar je zijn moet, het geeft aandelenkoersen weer en heeft een weerbericht. Yahoo levert de info.

De nieuwe ideeën over hoe de interface zou moeten werken zijn ook te zien in de api's voor ontwikkelaars en de engines. Apple heeft volgens geruchten gameontwikkelaars aangenomen voor de ontwikkeling van iOS 7. De bedoeling van iOS 7 is dat het een afspiegeling is van fysica uit de echte wereld, met elementen die door aanrakingen van het scherm als echte objecten kunnen worden gemanipuleerd. Het is een doorontwikkeling van de manier waarop Apple iOS ooit heeft ontworpen. Veel van hoe dat werkt is nog onduidelijk; ontwikkelaars hebben hierover sessies gehad op de WWDC, maar daarvan mag officieel niets naar buiten komen. Dit is tegelijk de grootste paradox van iOS 7; terwijl alle iconen en achtergronden zijn ontdaan van skeuomorfisme, is de interface juist ontworpen om meer skeuomorf te lijken dan ooit.

Prestaties: ongeveer gelijk

Hoe snel is de iPhone 5 op iOS 7? Om dat te onderzoeken hebben we diverse tests uitgevoerd met de iPhone 5 op iOS 7 en vergeleken met de prestaties op iOS 6.1. Daarin zien we diverse verschillen, maar zeker geen enorme verschuivingen.

Frontpage laden (automatisch)
Telefoon / tabletIn seconden, lager is beter
iPhone 5 (iOS 6.1)
*
0,12
iPhone 5 (iOS 7)
*
0,13
Nexus 4
****
0,47
BlackBerry Z10
******
0,63
Nokia Lumia 925
*******
0,76

Apples iPhone was in deze test, waarbij een statische frontpage van Tweakers 35x geladen wordt en we automatisch bijhouden hoe lang dat duurt, al een jaar lang superieur en dat blijft zo. De browser is op dit gebied niet verder versneld, al is hij ook niet significant trager geworden.

Kraken 1.1
Telefoon / tabletIn milliseconden, lager is beter
iPhone 5 (iOS 7)
**
13985
iPhone 5 (iOS 6.1)
***
20747
Nexus 4
****
22053
BlackBerry Z10
******
38715
Nokia Lumia 925
*******
43406

Bij Mozilla's op moderne webstandaarden gerichte test Kraken 1.1 is wel een significante verbetering te zien; Safari snoept een derde van zijn tijd af en komt uit rond 14.000ms. Dat is knap en toont aan dat Apple wel degelijk gesleuteld heeft aan de technologie achter de browser.

Peacekeeper
Telefoon / tabletIn punten, hoger is beter
iPhone 5 (iOS 7)
*******
924,00
iPhone 5 (iOS 6.1)
*******
899,00
Nexus 4
***
402,00
BlackBerry Z10
***
372,00
Nokia Lumia 925
***
335,00

In Futuremarks browsetest Peacekeeper is ook enig effect te zien, maar dat is minder groot. De score ligt iets hoger, maar niet veel. In deze test scoren iPhones al enige tijd hoger dan telefoons op andere besturingssystemen.

GFXBench - Egypt HD
Telefoon / tabletFramerate in fps, hoger is beter
iPhone 5 (iOS 6.1)
*******
39,0
Nexus 4
*******
39,0
iPhone 5 (iOS 7)
*******
37,0

Dit is gek: ten opzichte van iOS 6 lukt het GFXBench niet om evenveel frames per seconde op het beeld te toveren. Het zijn er iets minder. Dit zijn geen aantallen die je echt gaat merken, maar het is wel een opvallend resultaat.

GFXBench - Egypt HD - Offscreen
Telefoon / tabletFramerate in fps, hoger is beter
Nexus 4
*******
33,0
iPhone 5 (iOS 7)
******
30,0
iPhone 5 (iOS 6.1)
******
29,0

We keken of ditzelfde effect ook offscreen optreedt, dus als de benchmark draait zonder dat beperkingen van het scherm worden meegenomen en het beeld in 1080p-resolutie moet worden berekend. Nu blijkt het effect niet op te treden en scoort iOS 7 licht beter.

Foto maken
Telefoon / tabletIn seconden, lager is beter
iPhone 5 (iOS 7)
***
1,49
iPhone 5 (iOS 6.1)
****
1,92
BlackBerry Z10
*****
2,33
Nexus 4
*******
2,95
Nokia Lumia 925
*******
3,12

Het maken van een foto met de nieuwe camerasoftware gaat sneller dan onder iOS 6.1 en dat mag je opvallend noemen. Immers, de 'oude' camerasoftware was er al enige jaren en had dus alle tijd om geoptimaliseerd te worden. De nieuwe kan snel een plaatje maken. Het verschil zit onder meer in autofocus. Als je vlug op de cameraknop drukt, raffelt de telefoon autofocus snel af en maakt een plaatje. Wil je zeker weten dat de focus klopt, dan zul je iets langer moeten wachten voordat je op de knop drukt; dan neemt de telefoon daar iets meer tijd voor.

Conclusie: noviteit

Dat Apple het lef heeft om de interface van iOS zodanig om te gooien dat je hem nauwelijks herkent en hem als update uit te brengen op alle recente iPhones en iPads, is opmerkelijk. Waar iOS in de afgelopen jaren met fluwelen handschoenen werd gewijzigd, stampte Apple - en vermoedelijk het nieuwe hoofd software Jony Ive - nu als een olifant door een porseleinkast. Dat leidt tot een nieuwe interface die, als je het ons vraagt, een stuk moderner, leuker en mooier is dan iOS 6. De nieuwe engine voor de interface en graphics biedt immense mogelijkheden om op deze interface voort te bouwen, zowel voor ontwikkelaars als voor Apple zelf. Dat alles blaast nieuw leven in huidige iPhones.

Het neemt niet weg dat er veel tegenstanders zullen zijn. Het is alsof je van miljoenen fans de huiskamer verbouwt en dat zal Apple op veel kritiek komen te staan. Bovendien is het niet de interface op basis waarvan ze hun telefoon hebben gekocht. Vermoedelijk zullen er deze keer dan ook meer mensen zijn die de update niet uitvoeren dan bij vorige versies van iOS.

Je levert ook wel wat in met deze update. De accuduur van de iPhone 5 is aanmerkelijk minder en dat ga je merken in het dagelijks gebruik. Dat is een enorm nadeel, dat Apple zo snel mogelijk zou moeten opheffen. De grafische prestaties zijn minder, maar daar hebben we eerlijk gezegd weinig van gemerkt in de dagelijkse praktijk. Bovendien draait iOS 7 minder soepel op toestellen die ouder zijn dan de iPhone 5 en vooral de generatie van de iPhone 4 kan moeite hebben met de geavanceerde graphics.

Desondanks is deze gewaagde update volgens ons meer dan geslaagd. Uiteraard zijn er issues waarmee Apple aan de slag moet, maar dat de interface van iOS 6 al snel zo ouderwets aandoet, bewijst dat Apple een stevig fundament heeft gelegd om iOS naar 2014 te helpen.

iOS 7

Reacties (330)

330
309
189
19
1
51
Wijzig sortering
Houdt er bij het testen van de batterij duur wel rekening mee dat iOS7 op de achtergrond meer doet dan de vorige versies. Onder andere het automatisch updaten van applicaties op zowel 3G als WiFi is mogelijk, dit gebeurt dan zonder verdere aankondiging.

Ook gaf Apple tijdens de eerste aankondiging aan dat iOS7 "slim" zou leren wanneer je welke applicaties gebruikt, en deze van te voren op de achtergrond de te updaten informatie op zou laten halen. Voorbeeld; ik kijk elke morgen rond 8:00 en middag rond 17:00 waar de mobiele flitsers staan, dit zou dan al zijn gebeurd voor ik de app werkelijk open. Ik heb hiervan zelf nog niets gemerkt, maar het kan zijn dat hier toch iets mee wordt gedaan.

Ook is me opgevallen dat iOS7 in meer applicaties en vaker gebruikt maakt van de GPS antenne, vooral Whatsapp is steeds aan het pijlen.

Daarnaast heeft Apple sinds iOS7 de multi-task API vrijgegeven, dus nieuwere (of geupdate) applicaties kunnen nu eventueel volledig op de achtergrond meedraaien, en dus niet zoals vroeger "worden geparkeerd" als ze niet worden gebruikt. Welke apps dit nu al doen / mogen weet ik niet, het kan van invloed zijn.

Ik heb zelf alle beta's geprobeerd en nu de GM al enige tijd in gebruik, zelf heb ik niet echt verschil gemerkt in batterijduur, aan de andere kant laad ik sowieso elke avond op tot 100%.
Tijdens vakantie (dataroaming, wifi en GPS uit) toch wel ruim 4 uur muziek geluisterd via Bluetooth, met 3% batterijverlies als resultaat. Dat vond ik erg netjes. Op vliegtuigmodus loopt het ding (iPhone 5) nagenoeg niet leeg bij mij.

De interface zelf ben ik inmiddels ruim aan gewend en bevalt me opzich prima, ik hoop alleen dat third party apps ook gebruik gaan maken van dezelfde layout als iOS7, in ieder geval voor het toetsenbord.

[Reactie gewijzigd door ScoeS op 22 juli 2024 16:58]

Houdt er bij het testen van de batterij duur wel rekening mee dat iOS7 op de achtergrond meer doet dan de vorige versies. Onder andere het automatisch updaten van applicaties op zowel 3G als WiFi is mogelijk, dit gebeurt dan zonder verdere aankondiging.
Waarom moet je bij testen rekening houden dat er meer op de achtergrond gebeurd? De test is toch juist gelijk zodat je de verschillen ziet? Dat iOS eerst niet zo veel op de achtergrond deed was juist een van de redenen dat de batterij langer mee ging dan bij bijvoorbeeld een Android device.
Correct, het is een test om de verschillen aan te tonen.
Ik geef alleen maar een aantal mogelijke redenen waarom deze test zo uitkomt.
Ook gaf Apple tijdens de eerste aankondiging aan dat iOS7 "slim" zou leren wanneer je welke applicaties gebruikt, en deze van te voren op de achtergrond de te updaten informatie op zou laten halen. Voorbeeld; ik kijk elke morgen rond 8:00 en middag rond 17:00 waar de mobiele flitsers staan, dit zou dan al zijn gebeurd voor ik de app werkelijk open. Ik heb hiervan zelf nog niets gemerkt, maar het kan zijn dat hier toch iets mee wordt gedaan.
Dit!

Het lijkt me toch overduidelijk dat hier het verlies in batterijduur mee verklaart kan worden? Vooral het leer-aspect kan door deze test onmogelijk meegenomen zijn en zal de tweakers-test negatief beinvloeden.

Het verklaart ook voor een groot deel de positieve ervaringen van mensen die al langer met een beta rondlopen... Hun gebruiksprofiel is wel al aangepast.

[Reactie gewijzigd door curumir op 22 juli 2024 16:58]

works great

Step 1: Download and install latest version of Apple iTunes
Step 2: From iTunes sidebar, select your device (in devices section on sidebar)
Step 3: Press and hold Shift key (Windows) or Alt key (for Mac) and click on “Restore”. (Important: Don’t click on “Update” or “Check for Updates”).
Voor iedereen die apps van Native Instruments gebruikt:
Dear DJ,

iOS 7 is here, but it seems there are serious issues concerning audio. TRAKTOR DJ, along with many other audio apps, is experiencing performance and stability issues on iOS 7. Initial testing has also revealed general audio performance issues that can affect some Native Instruments hardware. If you use TRAKTOR DJ or audio apps, we recommend you don’t update just yet.

Please see this Knowledge Base article for more details.

Please also note that an iOS device cannot be downgraded to iOS 6 after being upgraded to iOS 7.

We’ll let you know as soon as these issues have been resolved.

Best regards,

The Native Instruments team
https://www.macupdate.com/app/mac/28341/apple-ios

hier staan ook alle links voor IOS 6 en IOS 7 van elk toestel......maar lees http://harrijmensinga.wor...013/09/13/apple-ios-7-gm/ in geval je wilt downgraden naar 6.1.3

Zonder deze ipsw kan je nooit meer terug, omdat via de apple server zal worden aangegeven,dat IOS 7 de laatste ondertekende versie is !!!

EN MAAK ALTIJD EERST EEN BACKUP !!!

[Reactie gewijzigd door Harrij op 22 juli 2024 16:58]

Voor mensen die een iPad 4 hebben en de officiële iOS7 erop willen zetten zonder fouten, hier is een alternatieve GM versie met mirror's om te downloaden http://pastebin.com/DZ5KTt0L. Het gaat hier weliswaar om de GM versie, maar het versienummer schijnt identiek te zijn aan de versie (11A465) die nu via de ingebouwde updater van iOS te verkrijgen is. Op de website staan verder nog andere mirrors van GM versies met versiecode 11A465 voor iPhone bezitters. Ik durf niet te zeggen of dat ook de juist versie voor de iPhone is.

Let erop dat je in ieder geval met de iPad 4 even een backup maakt naar iCloud. Je kan hem dan via iTunes installeren door de SHIFT knop te gebruiken, wanneer je het .IPSW bestand hebt.
Ik heb hem nu een dagje draaien en mijn batterij lijkt juist langer mee te gaan! Waar normaal mijn telefoon na een dag werken op 50-60% staat, heeft hij nu nog 80% over. Voor mijn gevoel heb ik hem niet minder gebruikt. Ik ben benieuwd of dit de komende dagen ook zo is.

Vind het verder ook wel prettig werken. Safari werkt net wat fjner met swipen om terug/vooruit te gaan en het beheren van tabs. Ook het (definitief) sluiten van apps vind ik een stuk gebruiksvriendelijker.
Iets te vroeg, iOS7 komt pas om 7 uur vanavond officieel uit!

Draai nu al sinds dag 1 de beta's en sinds gisteren week de GM van ios7 en vind het heerlijk werken, door de maanden heen weet ik al niet meer beter en het voelt zeker niet trager aan.

Heb m ook op de iphone 4S van mijn vriendin geinstalleerd. Moet zeggen dat zo'n 4S er dan ook meteen een stuk gelikter en hedendaags uitziet.

[Reactie gewijzigd door Scrtz op 22 juli 2024 16:58]

Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Scrtz18 september 2013 11:36
Alle tests zijn gedaan met GM, die afgelopen jaren altijd volledig gelijk is geweest aan de release-versie; we kijken uiteraard of het vanavond een nieuwere build is, al kan er in deze periode en met zulke risico's vlak voor release nooit veel veranderd zijn. Ik denk dat het wederom exact dezelfde versie is en dat Apple afgelopen week alleen alles heeft getest.

We zijn juist op tijd, vind ik: zo kan iedereen de review lezen voor de update uit te voeren.
Exact, goede timing.
Ik ben wel benieuwd naar de accu-tijd voor de wat oudere modellen, de iphone 4(s). Hebben jullie dit ook getest?
Ik draai IOS7 al vanaf de 1e Beta op een 4s en het valt me op dat de accu de ene keer sneller leeg dan een andere keer. Als vergelijking, 2 nachten met 100% accu naar bed gegaan, vliegtuimodus aangezet en alle apps afgesloten. Na nacht 1 accu op 75%, nacht 2 88%.
Misschien een "bug" in de Beta versies maar wel raar.
IOS 7 is wel een geweldige vooruitgang.en opladen kan ik overal.
Ik kan me er niet meer druk om maken hoe snel de accu leeg loopt.
Iedereen vergeet de nieuwe optie: APP REFRESH IN BACKGROUND

Zet dit uit en test opnieuw, bepaalde opties welke meer connectie naar het web maken kosten meer power.
En die optie is alleen bij de Iphone 5 beschikbaar? Als je het verhaal van Ars Technica leest zie je dat de accuduur bij alle modellen (wat) minder is. Alleen bij de Iphone 5 is deze heel dramatisch gedaald.
Als APP REFRESH IN BACKGROUND ook op andere modellen ook gebruikt wordt heb je geen oorzaak voor het grote verschil.
Dit is mogelijk het gevolg van de nieuwe, echte multitasking. Als er meerdere apps zich in de achtergrond aan het bijwerken zijn, kan je misschien wel eens op verschillen in accuduur botsen.
Maar hij heeft de telefoon in vliegtuigmodus gezet...
Apps kunnen toch ook 'taken' uitvoeren die niet netwerkgerelateerd zijn? Dan loopt je telefoon dus nog steeds leeg.
En "vliegtuimodus aangezet en alle apps afgesloten".
Heb al ruim 2 maanden iOS7 draaien (vanaf beta 2) tm the GM (vorige week geinstalleerd) en merk t.o.v. iOS 6.3 eigenlijk geen enkel verschil (gevoelsmatig).

Nog altijd is na 2-3 uur intensief apps gebruik (gamen, muziek luisteren en nieuws lurken in de trein) de telefoon bijna leeg. Bij "normaal" gebruik kan ie prima 3/4 vd een dag mee.

Voor mij meer dan acceptabel en dit is de ervaring die ik al bijna 2 jaar heb met mijn iPhone 4S.

Los van bovenstaand is iOS7 een heerlijk OS met tal van vernieuwingen.
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @Ibidem18 september 2013 15:11
Voor wie mijn accutesten niet helemaal gelooft. Ook Ars Technica heeft ze gedaan (ook op oudere iPhones) en komt tot dezelfde conclusie: accuduur op iOS 7 is minder.
Een vraagje Arnoud, hoe 'oud' zijn de accutest-resultaten van de iPhone 5 met OS 6.1? Of anders gezegd, heb je eerst de test met 6.1 gedraaid en de dag er op met 7.0? Of bestaat er de mogelijkheid dat de accu in de tussentijd slechter is geworden?
Alle resultaten zijn van afgelopen week, zowel 7.0 als 6.1
Mijn gedachte gaat terug naar mijn 3GS, die door updates ook steeds minder ging presteren. Ik had toen het idee dat het opzet was om je aan een nieuwe te krijgen.
Bedoel je niet de iPhone 3G? Ik heb nooit iOS 6 getest op mijn 3GS, maar iOS 5 deed het altijd prima bij mij.
Over de iPhone 3G klagen nog steeds mensen dat ze gedwongen werden iOS 4 te installeren, terwijl dit al een uitgeklede versie was zonder multitasking e.d..
Gedwongen? Destijds moest je nog steeds zelf je telefoon aan iTunes hangen om hem te kunnen updaten. Je kreeg zelfs geen push message dat er een update was.
Die keuze was dus geheel aan de gebruiker..
De Iphone 3 GS is inderdaad niet langzamer geworden met iOS 6. Ik denk dat iOS5 voor de 3GS wel wat prestatieverlies opleverde.
De Ipad 1 die op 5 is blijven haken is niet meer vooruit te branden terwijl die een nieuwere soc heeft dan de 3GS.
Is dat niet omdat dit nog niet de 7.0 versie is maar een beta? Lijkt me dat er dan een hoop debugging nog aanstaat...
De GM versie is bijna altijd gelijk aan de release versie dus ik denk het niet.
Voornamelijk raar dat alleen de iPhone5 zo een slechte achteruitgang maakt. Alles devices gaan achteruit, wat bij een iPhone4 en dergelijke ondertussen een verouderde batterij kan zijn.

Maar het verschil bij een iPhone5 is onaanvaardbaar in mijn ogen, moet haast wel een bug zijn.
Ik weet wel waardoor de Accutest op minder uitkomt. Doordat ios nu bijhoudt wat je allemaal doet op de telefoon ivm de rechten op multitasken, dit is natuurlijk iets wat extra op de achtergrond draait en ook een typisch iets wat accu vreet.

Ik vind het een heel eng idee dat de telefoon dus specifiek bij gaat houden wat je met welke app hoelaat doet. Typisch zo'n apple ding

Ik heb het gevoel dat er een apple topman zijn stempel op de iphone wil drukken en daardoor niet altijd luistert naar de adviseurs.
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @mwa18 september 2013 11:54
Nee, helaas geen tijd voor :s
Wat ook interessant zou zijn is om dezelfde accutests over een paar maanden nogmaals te doen, met natuurlijk als voorwaarde dat de telefoon ook daadwerkelijk normaal gebruikt wordt zodat deze van je gedrag kan leren.

Ik ben benieuwd hoeveel invloed het slimme bundelen van data-requests en background toegang geven aan apps na een bepaalde leerperiode heeft. Zou het voldoende uitmaken om daadwerkelijk merkbaar te zijn aan de accuduur? :)
Klinkt als een idee voor een gebruikersreview ;). Ik denk dat Arnoud (of een andere reviewer van mobiele apparaten op Tweakers) te vaak verwisselt van telefoon om de invloed van die background multitasking te kunnen merken. Iets voor iemand die dus gewoon bij zijn eigen iPhone blijft de komende maanden.
Komen er nog wel tests voor prestaties en accuduur voor de oudere modellen?
Alsook voor de iPad(s) vanaf retina dacht ik dat je hem kon installeren..
Vanaf iPad 2 en later.
Die zou ik ook heel graag willen lezen. De groep die nog met de iPhone 4 of 4S rondloopt, is groot (misschien wel groter dan die met een 5 of 5S).
Wat dialmformark zegt. Accuduur vind ik belangrijker dan een hippe interface. Ik heb zelf een 4S en de accu zit elke dag onder de 20% als ik ga slapen; de helft van de keren zelfs onder de 10%.

Bijzonder dat de accuduur tov iOS 6 ook procentueel echt slechter wordt als de telefoon minder gebruikt wordt. Er moeten dus wel flink wat processen zijn die altijd op de achtergrond draaien waardoor er meer energie verstookt wordt tov iOS 6. Bij zwaar gebruik merk je dit minder omdat de batterij sowieso leeg wordt getrokken natuurlijk.
Ik heb zelf een 4S en de accu zit elke dag onder de 20% als ik ga slapen; de helft van de keren zelfs onder de 10%.
Tja, Steve Jobs zou zeggen: gewoon eerder naar bed gaan!
Ik zie het probleem ook niet. Laad je hem lekker op als je slaapt. Zolang die niet op de 0% of minder zit alvorens je gaat slapen is het toch prima dan? :)
Klopt, als je inderdaad elke avond thuis slaapt en keurig op tijd naar bed gaat, maar dat doet niet iedereen.....

Hoe vaak ik al niet heb meegemaakt dat m'n 4 leeg was op momenten dat het nét even niet uit kwam of niet kon doen wat ik eigenljik had willen doen doen omdat er batterij gespaard moet worden..... niet meer te tellen. Deze update komt er dan ook niet in bij mij.

Dan houdt m'n 4 het nog vrij makkelijk twee dagen vol (al eeuwen niet meer geüpdate) vergeleken met de 4s en 5 van mensen in m'n omgeving.

[Reactie gewijzigd door A.W.E.S.O.M.-0 op 22 juli 2024 16:58]

Ik vermoed dat CounterDesk bang is dat hij na de update helemaal geen accuduur meer over houdt voor het einde van zijn/haar dag.
Precies dat dus :) en oude telefoons gaan inderdaad langer mee maar daar kan ik weer niet op mailen e.d.
CounterDesk , Als ik vragen mag, wat doe je zoal met een telefoon gedurende de dag?
Mijn oude iPhone 4 gaat makkelijk 2 soms drie dagen mee met wat voor mij normaal gebruik is zoals een beetje bellen/mail/facebook etc bekijken (ik game niet).

Ik lees hier berichten dat men in de nacht zelfs 20% batterij verliest.. dat is bij mij in het verre verste niet het geval. Vaak ga ik naar bed met 100% en word ook wakker met 99/100%. Dit zonder vliegtuigmodus aan te zetten.

Ik heb wel notificaties van apps waar ik niets aan heb met de hand uit gezet. Mail staat bij mij op fetch ipv push voor alle mailboxen behalve mijn belangrijkste.
Bluetooth en wifi staan aan en verder niets bijzonders ingesteld dus het verbaast me echt om te lezen dat je batterij zo snel leeg is.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 302359 op 22 juli 2024 16:58]

Ik heb 4 mailaccounts waarvan 1 push. Verder wifi meestal aan, bluetooth uit, 3g met data aan, check gewoon m'n facebook, nu.nl of tweakers zo nu en dan. En ik bel/sms/whatsapp natuurlijk. Game zelf ook niet op de telefoon. Heb er 9 apps op staan die niet standaard al op je iphone staan.

Daarmee haal ik dus het bovengenoemde. Ik zou graag ook wel 2 dagen willen halen :p
"Accuduur vind ik belangrijker dan een hippe interface"

TIP: Ik gebruik sinds kort weer mijn oude Nokia uit 2008. Gaat maarliefst 6 dagen mee zonder recharge! Geen Facebook, wel geschikt als bieropener.
Haha was ook maar een grapje ja, uiteraard netjes op tijd :) 99% zeker inderdaad dat de GM gewoon ook de eindversie zal zijn.

Enigste wat ik nog wat onduidelijk vind is de agenda, in ios 6 kon je hierin al een paar punten van dagen zien als je maandmodus had geselecteerd, nu moet je persé naar een bepaalde dag gaan.

Wat ik wel gevonden heb maar wat onlogisch vind is dat als je op de zoekfunctie (vergrootglas) klikt je een lijst krijgt met alle agendapunten die je de komende dagen hebt gemaakt krijgt te zien.
Dat kun je allemaal aan/uitzetten via Settings-Notifications Centre
Complimenten voor het format, trouwens! Heel fijn om tegelijkertijd heel veel van het gereviewde te zien en daarbij een compromisloze mening en ondersteunende tekst te horen. Ik ben het natuurlijk niet met alles eens, maar dit is wel precies hoe een videoreview hoort te zijn!
Ik denk zelf een prima timing. Wel ben ik nog enkele bugs tegengekomen met de statusbar, multitasken en nog een die ik even kwijt ben.
die afgelopen jaren altijd volledig gelijk is geweest aan de release-versie;
Nee, de versienummers van de GM en de uiteindelijke iTunes versie verschillen soms en dus betreft het niet altijd dezelfde versie. Dit keer lijkt het overigens op dat de GM wél hetzelfde is als de publiekelijke iTunes versie en valt er dus niets op te merken aan de gebruikte versie van iOS7.

Tijdens de béta's kon je nog makkelijk terug naar iOS 6dmv Apple's eigen guide. Bij de release van de GM is ook de modem firmware geüpdatet naar 5.00.01 (bij de laatste beta was het nog 5.00.00) dus of een downgrade naar iOS 6 nog mogelijk is weet ik niet.
Ik heb ook de GM nu bijna een week draaien en ik vind het alsof ik een nieuwe GSM heb. Ik onderschrijf dan ook niet de bevindingen uit dit artikel, mijn accuduur is juist toegenomen, in het dagelijks gebruik voelt de telefoon veel sneller, soepeler, snappy aan.

Inderdaad een gewaagde actie van Apple maar wat mij betreft zeker geslaagd. Ik ben heel heel heel tevreden over.
Welk type iPhone heb je?
Inmiddels ook geinstalleerd op de iPhone 4 van mn vrouw en ook dar loopt het als een zonnetje. Erg tevreden!
Op wat voor iPhone draai je dit?
Op de iPhone 5, heb geupdate vanaf 6.1.3 en sindsdien elke beta gehad. Nooit een fresh install over dergelijk uitgevoerd.
"iOS 7 staat eindelijk alle apps toe te multitasken. Tot nu mochten alleen bepaalde apps op de achtergrond zaken uitvoeren, bijvoorbeeld navigatie- of muziekstreaming-apps. Nu mogen alle apps bijvoorbeeld data op de achtergrond uitvoeren."

Niet raar dat de accuduur dan achteruit gaat he;). Persoonlijk vind ik iOS er niet veel op vooruitgegaan, behalve op het visuele vlak, en over smaak valt niet te twisten. Vooruitgang op benchmarks is er nauwelijks en multitasking in 'slimme' mate is leuk, maar natuurlijk ook allang ontgonnen terrein.
Anoniem: 449164 @HgnX18 september 2013 22:14
Maar het zou niet zoveel mogen schelen voor een apparaat van €600,-, dat is gewoon belachelijk.
Kan een default gebruiker ook terug naar IOS 6 als versie 7 niet bevalt? Of is het een éénrichtingsweg?
Officieel kan het niet, maar er zijn op internet handleidingen te vinden over het downgraden. Het betekent wel dat je voor de upgrade voorbereidingen moet treffen zoals het opslaan van hashes e.d.

Google is je vriend :)
Nee, dat kan weliswaar nu nog wel, maar dat is straks helaas allemaal niet meer mogelijk wanneer Apple de laatste IOS versie niet meer signed, en dat is doorgaans 24 uur na de beschikbaarstelling van de nieuwe versie.

Wanneer je dus upgradet naar versie 7 kun je zeer waarschijnlijk na morgen niet meer terug, ook niet als je hashes hebt opgelagen, want de nieuwe bootloader is nog steeds niet gekraakt. Hou daar dus rekening mee als je nog twijfelt: Vanaf 7 uur vanavond heb je 24 uur de tijd om IOS 7 uit te proberen, en evt. weer te downgraden naar de laatste IOS 6 versie. Daarna wordt de upgrade definitief.
Ik vind het persoonlijk echt een lelijke verandering, visueel gezien. Te felle kleuren in combinatie met simpelere look staan mij niet echt aan. De nieuwe features zijn dan wel handig :).

ben benieuwd of dit werkt op mijn iphone 4.

[Reactie gewijzigd door MuVo op 22 juli 2024 16:58]

Je hebt er nog niet mee gewerkt maar hebt wel een oordeel over de looks? Probeer hem eerste even en probeer er aan te wennen.

Toen de 'toggles' van rechthoekig naar rond gingen vond ik de ronde eerst ook niet om aan te zien. Wanneer ik nu weer de oude zien vind ik ze lelijk.

Het zelfde heb ik altijd met de nieuwe VW Golf modellen. Het nieuwste model vind ik vaak minder mooi en nadat ik eraan begin te wennen is het ineens andersom.

Een bekend fenomeen in de muziekbusiness... Die misbruiken dit.
Nou ja sommige dingen vind ik in ios7 wel mooier. Lockscreen is wel wat hipper, sommige looks zijn ook wel verbeterd. En dat zoomen in het homescreen is ook wel leuk bedacht. Daarnaast is die gelaagdheid ook wel slim ontworpen dat de achtergrond blurry doorzichtig is, dan merk je echt dat er lagen over elkaar heen liggen.

Maar verder, het meeste stoor ik me nog aan sommige icons, het ziet er echt uit als een functionele mockup voor een patentaanvraag in plaats van een uitgekristaliseerde UI. Wat een kindertent, veel van die icons.

Verder is het wel mooi dat het er fris uit ziet, maar soms is het allemaal iets te wit vind ik, ook met die menuknoppen bovenaan, een beetje gradientjes e.d. om wat duidelijkheid te geven had wel gemogen.

Wat mij betreft hadden ze beter kunnen kijken naar MIUI, die zijn ooit begonnen met een skin wat nogal leek op de iphone, en zijn vanuit daar verder gegaan. Nu 5 jaar verder is dat echt een prachtige skin, met ook erg mooie icons...
Klopt, wat betreft iconen is er wel het een en ander mis. Deze man weet goed de vinger op de zere plekken te leggen:

http://ianstormtaylor.com/whats-wrong-with-the-ios-7-icons/
Ik vind het lettertype een stuk mooier, maar de kleurtjes doen denken aan een soort My Little Pony telefoon :?. Veel te fel en flets, niet prettig om naar te kijken. De iOS interface was altijd al rommelig en druk in mijn ogen, maar nu wordt het alleen maar erger ...
Als je iOS 7 een week zou gebruiken zou je ongetwijfeld een heel ander reactie geven, puur kwestie van gewenning.
dat geldt niet voor iedereen.
Ik heb IOS7 een hele maand op mijn telefoon gehad en ik heb weer IOS6 geinstalleerd. Het is gewoon spuuglelijk en geloof me dat is echt de eerste keer dat ik dit zeg over een Apple Interface.

wat hierboven al beschreven stond klopt voor de volle 100%

http://ianstormtaylor.com/whats-wrong-with-the-ios-7-icons/

Hopelijk blijven we op OSX hiervan bespaard.
Het zal ongetwijfeld wennen, maar ik zal het waarschijnlijk niet mooi gaan vinden.
Dat vind ik nogal makkelijk. Het is echt iets heel anders dan de bekende look. De look waar men van hield. Iemand die een blauwe auto mooi vindt zal ook niet blij zijn als die ineens rood wordt, dan had hij wel gelijk een rode (in dit geval Android) gekocht.
Welk lettertype is het uiteindelijk geworden in de definitieve versie?

Helvetica Neeu of Helvetica Neue Ultra Thin?
Tegenstrijdigheid in dat artikel, eerst noemt hij de contacts icoon 'dull gray' en een teveel aan skeudomorphism tegenstijdig met de nieuwe filosofie van Apple, later vindt hij een 'dull gray' icoon met skeudomorphism juist mooier (de Squarespace Note).
Zelf vind ik die felle kleuren niet bij de rustige kleuren van een iPhone 5 of 5s passen (wel bij de 5c). Hoop maar dat ze die felle iconen niet in OS X gaan gebruiken.
dat is standaard, bij veranderingen in standaard en gebruikelijke werkwijze(s) gaan de mensen "by default" klagen.

Zie overgang w7 > w8, iedereen huilt en klaagt, na release. OMG w8 SUPER GOED dit dat...
Ik zei voordat w8 uitkwam dat Metro op desktop waarschijnlijk zuigt, en later ervoer ik dat metro op desktop zuigt. Dus niet iedereen over een kam scheren :P
Ik heb het over de eerst indruk, en dat vind ik het persoonlijk niet mijn smaak qua kleur gebruik, te fel en in combinatie met de versimpelde stijl vind ik het niet mooi. Dan heb ik een voorkeur naar OS 6.

Maar misschien ga ik er anders over denken als ik er mee gewerkt heb en gepersonaliseerd heb.
Helemaal mee eens, in het begin vond ik het ook erg wennen maar wou toch de nieuwe functies testen nu vind ik het er een stuk beter uitzien als iOS6. Visueel ziet het er ook veel dynamischer uit, zoals het hele lockscreen wegvegen, een stuitertje wanneer je notifcation center opent, het inzoomen op de app als je hem opent enz.

En het is ook heel makkelijk alles te bedienen omdat het nog precies op dezelfde manier kan, het enige waar ik nog wel eens last van heb is de verplaatsing van de muziek controls. Wat Apple zegt over een compleet nieuwe telefoon krijgen waarvan je al weet hoe hij werkt klopt voor mij dus wel.
Die simpelere look is "in". Ik vind in veel gevallen de oude lok ook wel wat hebben. Soms zelfs mooier. Alles gaat voor mijn gevoel weer terug naar 5-7 jaar geleden. Alleen met een hogere resolutie.

Overigens is dat niet Apple/iOS gerelateerd. Microsoft doet hetzelfde met metro.
Windows Mobile vind ik het beter uitgewerkt, gewoon strak en niet zo veel felle kleuren en wit.

Widows mobile oogt gewoon prettiger :)
Ik vind het persoonlijk een hele mooie verandering en kan niet wachten om te upgraden.
De oude interface was een beetje zoals een Audi, strak, maar saai.

[Reactie gewijzigd door hattorihanzo op 22 juli 2024 16:58]

Ben ik de enige die vind dat het stap richting Android is.

Ik bedoel dan vooral de toggles en het multitasken, lockscreen swipen enz..
En die mooie kaartenbak in de browser om tussen je tabbladen te wisselen, komt me ook bekend voor XD...

Functies uit Android, deel van de styling uit WP...
Android en Windows Phone zijn wederom copycats van Apple.[/sarcasme]
Want op OS X hadden we niet al tijden 'coverflow' om 3D-kaartenbak-achtig te bladeren en 'mission control' om tussen apps te switchen.

Wat jij als eerste zag, hoeft niet per se ook 'het enige origineel' te zijn.

De vraag is zoals altijd waar eindigt 'inspiratie' en begint 'kopieren'.

[Reactie gewijzigd door edwingr op 22 juli 2024 16:58]

Die kaarten bak deed mij eigenlijk nog meer denken aan een platenbak bij Velvet...
Nee je bent niet de enige!

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.