Verplicht nummer?
"We zijn het aan onze fans verplicht", stelt producer Naoki Yoshida als we hem vragen waarom Square Enix een nieuwe poging waagt om de mmog Final Fantasy XIV op de markt te brengen. Veel twijfel lijkt Yoshida daarbij niet te hebben.
Ja, vanuit Westers perspectief is het misschien vreemd om FFXIV een tweede kans te geven, maar bij Square Enix ziet men dat anders. Final Fantasy is de meest succesvolle serie die de uitgever heeft. In de 25 jaar die zijn verstreken sinds de eerste game op de markt kwam, zijn er meer dan 100 miljoen Final Fantasy-games verkocht. Yoshida stelt dan ook dat FFXIV een succes moet worden. Zeker nu we weten dat de uitgever een teleurstellend jaar achter de rug heeft.
/i/1364391816.jpeg?f=imagenormal)
Wat zijn de klachten?
Vandaar dat er sinds 2010 hard gewerkt wordt om de game aan te passen, na de regen aan klachten die de oorspronkelijke versie opriep. De leiding van het ontwikkelteam werd van het project gehaald en Square Enix stelde Yoshida aan om orde op zaken te stellen. Het resultaat van zijn werk zou later dit jaar onder de naam Final Fantasy XIV: A Realm Reborn op de markt moeten komen. Opvallend is daarbij dat Square Enix vasthoudt aan het oorspronkelijke verdienmodel en dat er dus een maandabonnement afgesloten dient te worden om de mmog te kunnen spelen. Een gewaagde keuze. Vrijwel elke mmog die na FFXIV op de markt kwam, moest immers heel snel het betaalmodel verlaten om over te stappen op microtransacties. The Secret World, Tera en zelfs Star Wars: The Old Republic: geen van deze games wist het te redden en ze zijn nu gratis speelbaar. Waarom houdt Square Enix dan vast aan abonnementen?
Daar heeft Yoshida wel een verklaring voor. Gratis speelbare mmog's zijn anders opgebouwd dan betaalde, stelt hij. Bij de gratis speelbare mmog's draait alles om voorwerpen en minder om skills. Aan die voorwerpen wordt immers het geld verdiend. Ten eerste is Yoshida geen fan van een game die om voorwerpen draait in plaats van om skills, maar belangrijker is nog dat het een flinke ingreep zou vergen om de game om te bouwen, want in FFXIV spelen voorwerpen een minder belangrijke rol dan in veel andere games. En er was al zoveel aan te passen, ook zonder een dergelijke ingreep.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
Gameplaybeelden van Final Fantasy A Realm Reborn.
Automatisch aanvallen
Dat is ook precies de reden waarom hij heeft vastgehouden aan een ander klassiek element waar andere ontwikkelaars mee experimenteren: de auto-attack. Moderne mmog's proberen een systeem uit dat meer op dat van een shooter lijkt, waarbij de speler beter moet richten om aanvallen succesvol te laten zijn. Yoshida is daar geen fan van. Het is leuk voor games die je minder lang speelt, stelt hij. Van FFXIV wil hij echter een mmog maken die mensen jarenlang doorspelen, en daar is het klassieke systeem, dus inclusief auto-attack, wat hem betreft beter geschikt voor. Dat biedt uiteindelijk meer uitdaging, omdat het minder gaat om het beheersen van je toetsenbord of controller, en meer om het beheersen van de verschillende skills die een character heeft.
/i/1364391812.jpeg?f=imagenormal)
Groep acht
Met die controller had Yoshida al een flinke uitdaging op zijn bord liggen. Square Enix is nog steeds van plan om FFXIV ook voor de PlayStation 3 op de markt te brengen. Dat gaat ook lukken, stelt Yoshida. De PS3-versie van A Realm Reborn zal later dit jaar, althans: als alles goed gaat, tegelijk met de pc-versie verschijnen. Hij kon ook laten zien hoe de bediening van de consoleversie gaat werken. Wie de PS3-versie speelt, heeft steeds twee groepen van acht knoppen in beeld. De acht knoppen komen overeen met de d-pad en face-buttons van de PS3-controller. Druk op L2 en de linkergroep van acht knoppen wordt actief, druk op R2 en de rechtergroep wordt actief. Zo kun je snel wisselen tussen de vele skills die je doorgaans in een mmog hebt.
In de eerste groep gebruik je de d-pad om vijanden en groepsgenoten te selecteren. De face-buttons sturen functies aan als springen, de kaart oproepen en iets selecteren. De andere groep is naar eigen inzicht in te delen. Dat niet alleen, je kunt zelf ook nieuwe groepen aanmaken en opslaan. Met R2 en L2 kun je door de groepen bladeren. Zo kun je een groep aanmaken waarin je skills plaatst voor solo-avonturen en een groep voor raids of dungeons. Yoshida had voor de demonstratie een groep gemaakt waaronder hij de belangrijkste emoticons plaatste, zodat die snel konden worden opgeroepen.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
Het verbeterde uiterlijk van Final Fantasy XIV A Realm Reborn
Samen op één server
Daarmee is wat hem betreft ook meteen het voornaamste nadeel va de consoleversie aangestipt; communiceren met anderen gaat gemakkelijker via een toetsenbord. Verder is er wat hem betreft eigenlijk weinig verschil en is het spel net zo goed speelbaar met een controller als met een muis en toetsenbord. Square Enix durft het dan ook aan om beide bloedgroepen, pc en PlayStation 3, samen te laten komen in hetzelfde spel. Beide versies spelen straks op dezelfde servers en pc-gamers en console-gamers komen elkaar dus in dezelfde spelwereld tegen. Er loopt al een betatest voor het pc-gedeelte van de game. Die wordt op een nog te bepalen tijdstip ook opengesteld voor PS3-gamers.
/i/1364391813.jpeg?f=imagenormal)
Meer landschap
Maar wat heeft Yoshida dan allemaal aangepast in de game? We kregen de kans om kort wat te spelen en een paar eerste quests te volbrengen. Daarbij viel direct op dat het uiterlijk van de game flink onder handen is genomen. Dat was ook hard nodig, want dit betrof een van de voornaamste kritiekpunten. Fans vonden de spelwereld leeg en inspiratieloos, maar die is dus aangepast. De locaties zijn grotendeels hetzelfde gebleven, maar wel volledig opnieuw ontworpen. De kale vlaktes zijn nu gevuld met heuvels en bossen, zodat het geheel er een stuk levendiger uitziet.
Wat verder opvalt, is dat het vechten een stuk vlotter is geworden, ook al zo'n punt waar veel kritiek op was. Vechten in de oude versie was niet alleen een tijdrovende bezigheid, het leek ook of er 'lag' was bij het uitvoeren van gevechtshandelingen. Van die lag is nu weinig meer te merken. Bovendien verlopen gevechten nu sowieso een stuk sneller. De cooldown van skills is een stuk ingekort. Dat geeft je minder tijd om na te denken over je volgende actie, maar erg is dat niet. De tijd komt overeen met wat je van andere mmog's gewend bent. Gek genoeg is de lag nog niet helemaal verdwenen. Bij het oprapen, openen of activeren van voorwerpen is de vertraging er nog steeds, wat erg verwarrend blijft werken. Het geeft je steeds het gevoel dat je mis hebt geklikt, terwijl je toch vrij zeker weet dat het raak was. Een hinderlijke eigenschap, waar maar moeilijk aan te wennen valt. Het is te hopen dat Yoshida en zijn team daar nog een oplossing voor weten te vinden.
Verder is de kaart die spelers op kunnen roepen sterk verbeterd, zodat het een stuk eenvoudiger is om de weg te vinden. Zo wordt duidelijk aangegeven waar quests zijn te krijgen of in te leveren, net als de plek van verkopers en de pilonen die je kunt gebruiken om snel van plek naar plek te reizen.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
De eerste trailer die Square Enix heeft vrijgegeven van A Realm Reborn.
Genoeg te doen
En er is nog genoeg te doen, stelt Yoshida. Zo komt er nog een dungeon finder en er komen raids voor top level-spelers. Het is ook nog niet mogelijk om een huis te kopen, hoewel die optie lang geleden is beloofd. "Wordt nog aan gewerkt", verzekert Yoshida. Er is al wel een public questing system. Je ziet nu op je minimap aangegeven waar er een openbare quest is, en je hoeft alleen maar binnen de aangegeven cirkel te lopen om deel te nemen. De quests waar we aan deel konden nemen vroegen niet meer dan het gezamenlijk ombrengen van een monster dat wat levels hoger was dan het gemiddelde in de zone. Het zijn geen heroïsche gevechten, het is nog geen Rift. Maar dat komt wellicht nog in de overige zones. We hebben alleen in de startzones van de game rond kunnen kijken.
/i/1364391814.jpeg?f=imagenormal)
Voorlopige conclusie
Met alle vernieuwingen die Yoshida heeft doorgevoerd, krijgt A Realm Reborn de functionaliteit die je van een hedendaagse mmog mag verwachten. Toch knaagt er nog iets. ARR doet keurig netjes wat er van een mmog verwacht wordt, maar niets meer. Wat spelers over de streep moet trekken om elke maand geld neer te leggen voor juist deze mmog - in plaats van voor alle andere games die al op de markt zijn - is nog niet helemaal duidelijk. De makers hopen dat het universum de doorslag geeft. Final Fantasy is tenslotte die serie waar 100 miljoen games van zijn verkocht. De vraag is of dat genoeg zal zijn. Final Fantasy is zonder meer een sterk merk. Maar dat is Warhammer ook, om over Star Wars nog maar te zwijgen. The Old Republic had alle standaardingrediënten van een mmog op orde, plus nog wat extra's in de vorm van een persoonlijker verhaal en ingesproken teksten. Toch brachten ook de abonnementen op The Old Republic niet genoeg geld in het laatje, zodat de game al snel moest worden omgebouwd tot een gratis speelbare variant.
Bovendien is de lijst met opties die Yoshida en zijn team nog moeten bouwen wat verontrustend. Het lijkt er op dat vooral de opties voor spelers die het hoogst bereikbare level hebben behaald nog moeten worden gebouwd. Dat is een valkuil, zo weten we sinds Warhammer Online: Age of Reckoning. Daar was in eerste instantie veel belangstelling voor, maar spelers haakten al snel af toen bleek dat er voor spelers van het hoogste niveau weinig te doen was en ontwikkelaar Mythic niet in staat was om daar op tijd verandering in te brengen. Het is dus te hopen dat Yoshida en zijn team die dungeons, raids, public quests en huizen af hebben voordat de game voor de tweede maal gelanceerd wordt. Het zou helemaal mooi zijn als Yoshida nog iets weet te verzinnen waarmee de game zich onderscheidt van het bestaande aanbod.
Titel |
Final Fantasy XIV: A Realm Reborn |
 |
Platform |
Windows, PlayStation 3 |
Ontwikkelaar |
Square Enix |
Uitgever |
Square Enix |
Releasedatum |
2013 |