Door Willem de Moor

Redacteur

Ivy Bridge: het platform

23-04-2012 • 18:00

52

Singlepage-opmaak

De line-up: quadcores voorop

De Ivy Bridge-processors zouden eigenlijk al begin dit jaar verschijnen, maar de introductiedatum is enkele malen aangepast. Begin april werd de bijbehorende chipset vrijgegeven, maar de moederborden mochten destijds alleen met Sandy Bridge-processors getest worden. Moederbordfabrikanten wilden echter hun Series 7-borden al eerder aan het publiek tonen en grepen de Computex- en Cebit-beurzen in januari en maart aan om hun borden te tonen.

Intel heeft zijn bijbehorende processors echter pas eind april beschikbaar. Speculaties over de oorzaak van het uitstel lopen uiteen van tegemoetkomingen aan fabrikanten die hun Sandy Bridge-voorraden willen wegwerken tot tegenvallende resultaten in de productie van de 22nm-processors. De april-release van Ivy Bridge is overigens nog niet het einde van deze uitgerekte introductie. De quadcores worden eerst verkrijgbaar, maar op dualcores moet tot juni gewacht worden.

Voor de desktop komen negen processors, waarvan vier i7- en vijf i5-processors, beschikbaar. Vier daarvan zijn low power-processors. Vier consumentenchipsets vergezellen de processors. Voor laptops zijn vijf i7-processors, waarvan één Extreme Edition beschikbaar, samen met vier chipsets en vijf Centrino-wifi-opties.

Overklokken

De T- en S-series zijn zuinige varianten, terwijl de K-processors van een vrij instelbare multiplier voorzien zijn. Ivy Bridge belooft dan ook iets beter overklokbaar te zijn dan Sandy Bridge, onder meer dankzij een hogere maximale multiplier van 63x. Daarbij is de multiplier zonder reboots instelbaar en worden hogere geheugensnelheden ondersteund. Ook de gpu kan wat verder overgeklokt worden.

Desktop aprilCores/threadsKloksnelheidCacheGpuTdp
Core i7-3770K 4/8 3,5GHz (3,9GHz) 8MB HD 4000 77W
Core i7-3770 4/8 3,4GHz (3,9GHz) 8MB HD 4000 77W
Core i7-3770T 4/8 2,5GHz (3,7GHz) 8MB HD 4000 45W
Core i7-3770S 4/8 3,1GHz (3,9GHz) 8MB HD 4000 65W
Core i5-3570K 4/4 3,4GHz (3,8GHz) 6MB HD 4000 77W
Core i5-3550 4/4 3,3GHz (3,7GHz) 6MB HD 2500 77W
Core i5-3550S 4/4 3GHz (3,7GHz) 6MB HD 2500 65W
Core i5-3450 4/4 3,1GHz (3,5GHz) 6MB HD 2500 77W
Core i5-3450S 4/4 2,8GHz (3,5GHz) 6MB HD 2500 65W
Mobile aprilCores/threadsKloksnelheidCacheGpuTdp
Core i7-3920XM 4/8 2,9GHz (3,6GHz) 8MB HD 4000 55W
Core i7-3820QM 4/8 2,7GHz (3,5GHz)
8MB
HD 4000 45W
Core i7-3720QM 4/8 2,6GHz (3,4GHz)
6MB
HD 4000 45W
Core i7-3610QM 4/8 2,3GHz (3,1GHz)
6MB
HD 4000 45W
Core i7-3612QM
4/8 2,1GHz (2,8GHz)
6MB
HD 4000 35W

In juni en in het derde kwartaal moeten nog eens twaalf desktopprocessors verschijnen, waarvan negen i5-processors en slechts drie dualcore-i3-processors. Ook voor laptops moeten nog zes i7-processors, vier i5-processors en twee i3-processors verschijnen.

Na de Ivy Bridge-processors komt het 1155-platform, dat in 2011 werd geïntroduceerd met Sandy Bridge en de bijbehorende Cougar Point-chipsets, aan het einde van zijn levensduur. De volgende generatie processors, de Haswell-processors die voor 2013 gepland staan, gaan van een nieuwe lga1150-socket gebruikmaken.

Reacties (52)

52
50
17
2
0
23
Wijzig sortering
Dit wordt nooit ergens vermeld in reviews en dergelijke (ofwel lees ik er altijd overheen), maar Intel 3xx0K processors ondersteunen nog altijd geen VT-d, net zoals bij de vorige generatie die dat ook niet deed. Misschien een aardig weetje voor degenen die denken dat ze een 'fully enabled' processor krijgen als ze bv. een 3770K nemen die wel 100MHz sneller is dan de normale 3770. Er zit dus wel degelijk een addertje onder het gras, mocht je daar (VT-d) gebruik van willen maken.

source: http://ark.intel.com/prod...(8M-Cache-up-to-3_90-GHz)

[Reactie gewijzigd door TetsuoShima op 25 juli 2024 15:00]

Dit is wel weer echt een staaltje naaierij van de bovenste plank, het is op deze manier dus niet mogelijk om een I5 te kopen die én een HD4000 bezit (3570K only), én VT-D (3470, 3550, 3570 (non-K))

Je zit daarvoor dus vast, indien je dit beide wenst aan de (veel) duurdere I7-3770

Overzichtje

[Reactie gewijzigd door zion op 25 juli 2024 15:00]

hmmm dat is wel ff klote, want wil je de proc ook zwaar gaan gebruiken voor virtual machines, dan moet je dus de gewone 3770 kopen rn nie de k-variant,er mist namelijk nog wel meer VT opties bij de K versie dan alleen de VT-d. grrrrrrr....
Inderdaad. Typisch terwijl de gewone 3770 en de T- en S- varianten dat wel wel ondersteunen. Je betaalt extra voor de unlocked multiplier maar in ruil daarvoor halen ze weer een van de belangrijkste functies weg. dat is nou net een van de dingen die ik van Intel niet zo fijn vind. Bij AMD zitten alle features gewoon in de goedkoopste variant (sempron, brazos) en zit het enige verschil in minder cache (defect, is trouwens een duur onderdeel) en kloksnelheid (mindere kwaliteit). Alle features zoals AMD64, AMD-V e.d. werken gewoon dus je staat nooit voor verrassingen.
wel jammer, maar ..
I really would like to do Xen PCI passthru to an HVM guest but I don't have IOMMU/VT-d capable hardware.. is there another way?

Well.. yes. This is totally unsupported, and it only works for the first started guest. Oh, and you're totally on your own with this patch: http://lists.xensource.co...vel/2009-09/msg00018.html . Good luck :)
Uit de Ivy bridge topic in GoT blijkt dat de TDP 95W blijkt te zijn en dus niet 77W. Ik hoop globaal doorgekeken door dit hele verslag en er is volgens mij hier niks over verteld.

Hier

[Reactie gewijzigd door Phntm op 25 juli 2024 15:00]

Naar het schijnt vermelden ze op de doos dat het 95W is maar zijn de processoren eigenlijk 77W.
Het gerucht gaat dat ze willen dat alle moederborden 95W blijven ondersteunen dat ze daarom officieel 95W aangeven maar eigenlijk is het 77W.

http://www.nordichardware...ses-a-maximum-of-77w.html
ik snap nogsteeds niet waarom ze dit nou de "3e generatie core processors" noemen.
we hebben toch de "intel core" gehad en zo de "intel core 2 duo/quad"

"intel core i7* (wat volgens mij alweer de 3e "core" processor is)
dan krijgen we de 1156 "intel core i3/i5/i7"
dan onze, op tweakers.net, welbekende en geliefde sandy-bridge 1155 "intel core i3/i5/i7" en dan nog eens de veel te dure sandy-bridge E "intel core i7" en nu de langverwachte ivy-bridge 1155 "intel core i5/i7"

en dan (als ik het goed heb geteld) zijn we volgens mij alweer 7 generatie's verder vanaf de eerste "Intel Core" technologie!

of niet? :? |:(

wat me vanaf nu heel erg gaat intresseren zijn de "met sandy-bridge" vergelijkende benchmarks, dat word smullen!

maar waarom zou je nu zo'n ding kopen als je 2600K ook nog prima voldoet??
vernieuwing is altijd mooi, en het leuke van vernieuwing met de "ivy-bridge" platform is dat de sandy-bridges nu ontiegelijk goedkoop worden :D YAMMEEEEEH!

[Reactie gewijzigd door w4v3g0d op 25 juli 2024 15:00]

Anoniem: 263922 @w4v3g0d23 april 2012 18:28
ik denk dat ze tick en tocks samen nemen oid, iig is het alsvolgt: s1366 en s1156 1st gen (nehalem), s1155 en s2011 2nd gen (sandy bridge), s1155 tot nu toe 3rd gen(ivy bridge).

Op zich per 'core i' architectuur mooi ingedeeld.
Jaa opzich heb je dan wel een logische indeling.
Alleen dan wel dom dat ze er "3e generatie CORE" processors neerzeetten ipv. "3e generatie CORE i processors"
Vergelijkende benchmarks SB en IB

En hier natuurlijk.

[Reactie gewijzigd door immetjes op 25 juli 2024 15:00]

Zijn er al ergens prijsindicaties te vinden?
Pricewatch moet je eens van tijd tot tijd bekijken. De Ivy Bridge CPUs staan al ruim 5 dagen erop.
Sterker nog, ze waren al lang te koop.
Ik ben benieuwd of de Ivy Bridge processoren ook gebruikt kunnen gaan worden in x86 (Windows 8 ) Tablets. Het lijkt mij zeer interessant om eind van het jaar een Windows 8 tablet aan te schaffen met toch degelijke rekenkracht, maar de zuinigheid en mobiliteit van een tablet. Hoe dan ook, er staan mooie producten op de lineup. Mijn Desktop Pc gaat ongetwijfeld een upgrade krijgen met een Ivy Bridge CPU. Ook het aansturen van 3 beeldschermen lijkt mij ideaal.

[Reactie gewijzigd door LCP op 25 juli 2024 15:00]

Dan moet je toch al 3 dvi poorten hebben, juist?
De tegra 3 is niet de zuinigste arm processor en die heeft een tdp van 4 watt.
Intel heeft de atom maar die kan niet tegen arm op.
Nette samenvatting van het platform. Ik ben benieuwd naar de grafische prestaties in desktoptoepassingen (moet het andere artikel wel nog lezen, kan daar in staan), want ik hoop dat Apple binnenkort nieuwe MBP's uitbrengt met dit spul erin. Een krachtige IGP zou de noodzaak (en het extra stroomverbruik) van een aparte videokaart doen verdwijnen.

Als de IGP een beetje behoorlijke prestaties bied in Photoshop, lightroom en videobewerkingsprogramma's is dat voor mij (en velen met mij gok ik) meer dan genoeg. Scheelt weer wat accutijd en gewicht :)
Anoniem: 101094 23 april 2012 21:16
Ik hoop maar dat met de overgang naar Ivy Bridge, Apple eindelijk ook eens USB 3.0 gaat ondersteunen ipv het doodgeboren Thunderbolt...
Ik zie hier persoonlijk een goede vooruitgang in op 'workstation' gebied. Voor de minder veeleisende gebruiker (zoals ik) die toch 3 schermen wilt kunnen gebruiken hoef ik nu geen aparte GPU meer te hebben.

Dan kan ik een systeem op ITX basis bouwen die nauwelijks ruimte in neemt maar toch behoorlijk krachtig is.

Hoe dan ook vergeleken met een Q6600 systeem die hier nu staat kan dit na tig generaties alleen maar beter zijn. Een goedkope upgrade!

Kast + Mobo + CPU + RAM + SSD en je hebt klaar voor onder de 500 euro.

Toch goed dat ik nog even gewacht hebt en geen A8 CPU heb gekocht :).
vraagje:

komen er al tablet met de ivy bridge proc eind 2012/begin 2013? :?
Je bedoelt zoiets?
Heeft een i5 sandy bridge en draait al windows 8 (dev).
Zou leuk zijn als ze zoiets met een keyboard dock zouden maken dan is dat zeker mijn tablet/netbook.
ja, maar is da niet sandy brigde, met mindere preformance, vooral de gpu van ivy zuou stukke beter horen te zijn en daar hoop ik erg op in hybride tablets/ultrabooks
ik denk eerlijk gezeg niet dat dat ooit gaat gebeuren.
aangezien intel tot nu toe alleen desktop en laptop processoren heeft gemaakt.
voor de tablets hebben we die mooie Tegratje's van Nvidia.
thuis heb ik de prime met android en met tegra 3 op arm, op windows 8 verdwijnen met die architectuur snel heel veel mogelijkheden
Is het nou mogelijk om als je een geschikt moederbord hebt, met de goede aansluitingen, om 3 beeldschermen zonder extra videokaart aan te sturen?
Ik zit met precies dezelfde vraag, waarom is het nuttig om een gpu in je cpu te hebben als je een videokaart hebt. Idd alleen als je cpu krachtig genoeg is om je een videokaart te besparen.

[Reactie gewijzigd door Skydd86 op 25 juli 2024 15:00]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.