Inleiding
In de weken voor de IFA beurs in Berlijn afgelopen september had Samsung een marketingcampagne opgezet om buzz te genereren voor een nieuw product dat op de beurs gelanceerd zou worden. Dat product zou anders zijn dan wat er op de markt was, revolutionair, uniek genoeg voor zijn eigen categorie. Uiteindelijk bleek het te gaan om de Galaxy Note: een hele grote smartphone met een stylus.
De Note bleek indrukwekkend. Ten eerste was het scherm met 5,3" erg groot en ten tweede was ook de resolutie van 1280x800 veel hoger dan wat we gewend waren bij smartphones. Dat het ook nog eens om een Super Amoled-paneel ging liet wel zien dat Samsung van de Note een echt high-end toestel wilde maken.
Op Mobile World Congress in Barcelona onthulde Samsung dat de Note-serie uitgebreid zal worden met een 10,1"-model. Waar de 5,3" Note een smartphone met stylus was, gaat het hier om een tablet met stylus. Deze heeft dezelfde Exynos-soc op 1,4GHz onder de motorkap en is daarmee samen met de Tab 7.7 de meest krachtige tablet die Samsung in zijn portfolio heeft.
Wij gingen op MWC hands-on met deze tablet met stylus en keken of de S-Pen op de Note 10.1 veel toegevoegde waarde heeft.
Update, 6 augustus: Samsung heeft inmiddels de Note 10.1 opnieuw gepresenteerd en hij wijkt in veel opzichten af van het hier besproken model.
De behuizing en hardware
Het design van de nieuwe Note is bijna identiek aan dat van de onlangs aangekondigde Tab 2-tablets. Het ontwerp is duidelijk gebaseerd op het design van de 10.1N, die ontwikkeld werd nadat Samsung door Apple in Duitsland aangeklaagd werd omdat de originele Tab 10.1 teveel op de iPad zou lijken. Volgens Samsung is het ontwerp van de Note 10.1 puur een estethische keuze maar het feit dat de kans zo groter is dat Apple geen nieuwe rechtszaak aan zal spannen, zal natuurlijk ook meegespeeld hebben in de ontwerpkeuze.
Waar bij de eerste Tabs de zwarte bezel rondom het scherm van rand tot rand liep, kromt het materiaal van de achterkant nu door aan de linker en rechterzijde waar ze een randje vormen. In deze glossy rand zijn de speakers weggewerkt die verticaal langs het scherm lopen. Eerlijk gezegd vonden we het oude ontwerp net iets mooier, maar de dit design heeft wel als voordeel dat de speakers nu rechtstreeks naar de gebruiker gericht staan. De rand is vanwege zijn glossy afwerking overigens een regelrechte vingerafdrukmagneet. We zagen ook nog een prototype die mat afgewerkt was en vonden die eigenlijk mooier.
:fill(white)/i/1330379960.jpeg?f=thumb)
Op papier is de Note 10.1 een heel klein beetje groter en lichter dan de Tab 10.1 maar dat valt in de praktijk niets van te merken. De tablet ligt hetzelfde in de hand en voelt ook even stevig aan. Wel is het materiaal waar de achterkant van gemaakt is even vatbaar voor vingerafdrukken als de glossy rand. De Tab 10.1 heeft hier minder last van.
Hardware
De Note 10.1 heeft net als de 5,3" Note Samsungs eigen Exynos 4210-soc op 1,4GHz onder de motorkap die het geheel aandrijft. Dat is een betere chip dan de Tegra 2 die in de oude en nieuwe Galaxy Tabs te vinden is. Niet alleen is de Exynos 4210 400MHz hoger geklokt, hij beschikt ook over een krachtigere gpu en kan beter overweg met high-res video. Daarmee is de Note 10.1 samen met de Tab 7.7 de meest krachtige tablet die Samsung in zijn portfolio heeft.
Het scherm is ongewijzigd ten opzichte van de eerste generatie Tabs; het gaat om een Super PLS-paneel met een resolutie van 1280x800 pixels. Samsung lijkt op dit moment nog niet de behoefte te hebben om de strijd aan te gaan met Acer en Asus die beide al tablets aangekondigd hebben waarvan de schermresolutie 1920x1080 pixels bedraagt. Het Super PLS-paneel kan overigens nog prima mee; de helderheid is hoog en de kijkhoeken zijn erg goed. Toch hopen we dat Samsung later dit jaar nog met een tablet komt die een hogere schermresolutie heeft, want met een paar maanden zal een resolutie van 1920x1080 pixels de standaard worden in het high-end-segment.
:fill(white)/i/1330380099.jpeg?f=thumb)
Net als de Tab 7.7 heeft de 10.1 een micro-sd-slot waarmee het ingebouwde opslaggeheugen aangevuld kan worden, en er kan ook een simkaart geplaatst worden zodat onderweg een dataverbinding opgezet kan worden. De verbinding kan gek genoeg ook gebruikt worden om mee te bellen, al zul je aardig voor joker lopen als je de Note 10.1 tegen je oor aan houdt om te bellen. Maar via speakerphone of gekoppeld met een bluetoothheadset kunnen gesprekken gevoerd worden.
Android 4.0, TouchWiz en de S Pen
De Note 10.1 wordt standaard geleverd met de nieuwste versie van Android, 4.0, ook bekend onder de naam Ice Cream Sandwich. Samsung heeft daar zoals gebruikelijk zijn TouchWiz-schil aan toegevoegd. Bij de review van de Tab 7.7, die op Android 3.2 Honeycomb draait, kwam als minpunt naar voren dat de interface van TouchWiz soms traag aanvoelt.
De Note 10.1 beschikt over dezelfde chip als de 7.7, draait TouchWiz en werkt dus met het nieuwere Android 4.0. Jammer genoeg bleek tijdens de hands-on al snel dat nog lang niet alle lag verdwenen is, hoewel de interface wel soepeler werkt dan op de Tab 7.7.
Vooral bij het openen van het applicatiemenu terwijl een andere overgangsanimatie nog bezig is, trad elke keer vertraging op. De software-engineers bij Samsung hebben nog even om de boel te optimaliseren voor de Note 10.1 in het tweede kwartaal uikomt, en we hopen dat ze nog verbetering kunnen realiseren.
Aan TouchWiz heeft Samsung weinig aangepast. De mini-apps onderin de menubalk zijn nog steeds aanwezig, net als de uitstekende videospeler. Er worden verschillende apps voor de stylus meegeleverd waarvan de interessantste uit de stal van Adobe komt. Elke Note 10.1 zal Adobe Photoshop Touch voorgeïnstalleerd hebben, een speciale Android-versie van Photoshop die op tablets gericht is. Qua functionaliteit kan deze zich natuurlijk niet meten met de desktopvariant maar er zijn genoeg opties om simpele bewerkingen uit te voeren.
:fill(white)/i/1330380544.jpeg?f=thumb)
De S Pen
Bij een Note-apparaat hoort een stylus, en ook bij de 10,1"-versie wordt deze meegeleverd, al kan hij in tegenstelling tot die van de 5,3" Note niet in de behuizing opgeborgen worden. De pen is ditmaal een stuk dikker en heeft aan de achterkant een zachte dop die als een ouderwetse gum werkt. Als je een deel van een tekening virtueel uit wil gummen hoef je niet langer eerst op een gummetje in de interface te klikken maar kan je simpelweg de pen omdraaien en over het scherm vegen. Een redelijk eenvoudige toevoeging die in de praktijk er wel voor zorgt dat werken met de pen een stuk makkelijker wordt.
Omdat de S Pen wat dikker is, houdt hij ook beter vast dan het pennetje van de 5,3" Note. Eigenlijk durven we wel te zeggen dat het hele Note-concept op dit formaat veel beter uit de verf komt dan op de 5,3" Note dankzij het grotere scherm,de dikkere pen en de toevoeging van de gum.
Tot slot
Samsung heeft liever niet dat je het een tablet noemt, maar dat is de Note 10.1 natuurlijk wel. Het Note-concept komt op een 10,1"-scherm beter uit de verf dan op de 5,3" Note die Samsung in september vorig jaar introduceerde. De pen is beter, en dankzij de gumoptie multifuctioneler, en het grotere schermoppervlak werkt fijner bij tekenen en schetsen.
Toch is er een groot verschil: waar de 5,3" Note ook nog eens een dijk van een smartphone was, is de Note 10.1 op een aantal vlakken al voorbijgestreefd door de concurrentie. Asus en Acer hebben al quadcore-tablets getoond met full-hd-schermen, en daar steekt de Note 10.1 met zijn dualcore-chip en schermresolutie van 1280x800 pixels een beetje schraal bij af.
Specs zeggen natuurlijk niet alles, maar in de praktijk is het verschil in rekenkracht ook te merken. De interface op het apparaat vertoont iets te vaak lag en in vergelijking met bijvoorbeeld de Transformer Prime is het verschil in snelheid groot.
Als je het pennetje wegdenkt is de Note 10.1 niet zo'n bijzonder apparaat. De tablet is niet slecht, maar tegen de tijd dat hij in het tweede kwartaal van dit jaar uitkomt zullen de specs wel achterhaald zijn en krijgt hij concurrentie van tablets die een stuk rapper in gebruik zijn.