Door Friso Weijers

Redacteur

De eerste fullscreentelefoon*

Tecno Bezelless Concept phone Hands-on

05-09-2026 • 05:59

85

Tecno Bezelless Concept Phone

De toestellen van het Chinese telefoonmerk Tecno zul je in de Nederlandse en Belgische winkels niet snel tegenkomen. De fabrikant is vooral actief in andere werelddelen zoals Zuidoost-Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Dat weerhoudt Tecno er niet van om op Europese beurzen regelmatig wat leuks te laten zien, zoals een dubbel opvouwbaar apparaat, een toestel dat onder water kan opladen en een bizar modulaire smartphone.

Simpel, maar futuristisch

Op IFA 2026 is Tecno terug met een concept dat veel simpeler, maar tegelijk ook futuristischer is: een telefoon zónder schermrand. Voordat je nu op basis van de foto's direct de reacties induikt om te zeggen dat je wel een rand ziet: het zilverkleurige frame rondom is natuurlijk nog wel aanwezig.

Tecno Bezelless Concept Phone

Bij 'normale' telefoons die je nu in de winkels kunt kopen, zit er tussen het frame en het begin van het scherm ook nog een stukje niets. Bij een Apple iPhone 17 Pro meet dit zwarte randje bijvoorbeeld nog altijd 1,44mm. Tecno is er, naar eigen zeggen, dus in geslaagd om die rand tot nul millimeter te laten slinken.

Tecno Bezelless Concept Phone naast Apple iPhone 17 Pro. Beeld: Tecno
Tecno Bezelless Concept Phone naast Apple iPhone 17 Pro. Beeld: Tecno

Op het eerste gezicht loopt het scherm bij de Bezelless Concept Phone inderdaad helemaal door tot aan het frame. Het ziet er futuristisch uit, alsof je alleen maar een scherm vasthebt. De telefoon oogt en voelt verder precies zoals alle andere toestellen anno 2026, met zijn vlakke voor- en achterkant en afgeplatte zijkant. Om de een of andere reden zit er in de achterkant nog een soort 3d-afbeelding van een vlinder verwerkt, maar daar gaat het bij deze telefoon verder niet om.

Flintertje zwart verraadt slimme truc

Als je goed kijkt, is langs de randen wel een klein zwart randje te zien als je onder een hoek in het scherm kijkt. Dat hele dunne flintertje zwart is vooral zichtbaar bij de rondingen, waar het frame nét niet helemaal gelijkloopt met de rand van het scherm.

Een Tecno-medewerker wil wel uitleggen hoe de truc in elkaar zit – en daarmee ook hoe het komt dat de illusie van een randloze telefoon soms net niet helemaal werkt. Boven het scherm zitten niet één, maar twee glasplaten. Het bovenste glaasje is net wat kleiner en is naadloos vastgelijmd onder op een breder gedeelte in het frame, dat als het ware over het onderste glaasje met daaronder het scherm valt. De schaduw van dat uitsteekseltje is het zwarte randje dat je soms nog kunt zien.

TECNO Bezelless Concept Phone
Schematische weergave van de Tecno Bezelless Concept Phone: het scherm 'hangt' ondersteboven vast aan een dikker gedeelte in het frame, dat de randen van het scherm mooi verbergt.

Waar het display normaal gesproken vanaf de voorkant wordt geïnstalleerd, gaat het scherm van de Bezelless Concept Phone er vanaf de achterkant in. Het scherm wordt daarbij vastgelijmd aan het uitstekende gedeelte van het frame. Bij schermen die zoals gebruikelijk aan de onderkant worden vastgemaakt, zou er extra ruimte rondom het scherm nodig zijn.

Tecno zegt ook dat het een deel van de 'non-display-area' moest opschuiven om het effect van een randloze telefoon te bereiken. Waarschijnlijk zit de displaycontroller net als bij een 'normale' telefoon een stukje om de onderkant van het frame gevouwen. Die vouw is bij dit model ongetwijfeld nog wat scherper om de rand zo smal mogelijk te maken. Als je goed kijkt, is het kleine zwarte randje dat onder bepaalde hoeken zichtbaar wordt, aan de onderkant toch nog wel het breedst.

Marques Brownlee helpt ontwikkeling

De bekende youtuber Marques Brownlee kon de Bezelless Concept Phone een paar weken geleden al testen. Wat hem toen opviel, was dat het frame en het bovenste schermglas net niet helemaal mooi in elkaar overliepen: het metaal stak een klein stukje verder uit. Dat voelt natuurlijk minder fijn als je vanaf de rand van het scherm moet swipen.

Tecno Bezelless Concept Phone
Onder een hoek zie je nog wel een dun zwart randje

De ogen van de medewerker lichten op als ik haar daarover vraag: dat foutje hebben ze bij Tecno namelijk alweer gefikst, zo zegt ze. Uit haar zak haalt ze het model van een paar weken geleden dat naar Brownlee en een aantal andere testers is verstuurd, en houdt het naast een van de nieuwere proefmodellen die op de IFA staan. Inderdaad is het opstaande randje bij de huidige samples niet meer aanwezig.

De overgang tussen glas en metaal voelt ook bij de nieuwe modellen niet volstrekt naadloos, maar het is ook niet alsof je vinger ertegen blijft haken. Daarmee is het niet vervelend om vanaf de rand te swipen. Met de huidige gebarennavigatie in Android is dat natuurlijk maar goed ook.

Tecno Bezelless Concept PhoneTecno Bezelless Concept Phone

Het randloze toestel is in de praktijk ook niet lastiger te bedienen dan een normale telefoon. Op zich logisch, want het bezeltje van huidige telefoons is ook al véél smaller dan een vingertop. De Bezelless Concept Phone herkent vegen vanaf de rand correct en lijkt ook geen moeite te hebben met onbedoelde aanrakingen langs de randen, in de korte tijd dat ik hem op de IFA heb gebruikt.

Nog echt een concept

Hoewel de technieken om de rand te verstoppen uit Tecno's eigen fabriek komen, komt het schermpaneel zelf waarschijnlijk wel van een andere fabrikant – Tecno kon niet vertellen wie precies. Het 6,78"-oledpaneel heeft een resolutie van 2644 x 1208 pixels en wordt aan de bovenkant onderbroken door een cameragaatje. Misschien zou een toekomstig model wel een frontcamera onder het scherm kunnen gebruiken voor een écht randloos uiterlijk, zo beaamt de medewerker van Tecno.

De Bezelless Concept Phone is verder gebaseerd op de Camon Slim-telefoon die ook op IFA werd gepresenteerd, zo blijkt uit de informatie in het instellingenmenu. Hij heeft een MediaTek Dimensity 7300e-soc, twee camera's aan de achterkant en een 6000mAh-accu – opvallend veel voor het lichte gewicht van de telefoon. Een vingerafdrukscanner is niet aanwezig. De simtray is een nepper.

Tecno Bezelless Concept Phone

Uiteindelijk zijn die specificaties niet zo belangrijk. Dat Tecno de fabricage zo recent nog wat heeft aangepast, onderstreept wel dat de Bezelless Concept Phone nog helemaal geen eindproduct is. Tecno wil nog niets loslaten over wanneer er een retailmodel aankomt dat er zo uitziet als de randloze telefoon van de IFA.

De fabrikant zegt dat het nog wil werken aan het maakproces, dat wat complexer in elkaar zit dan bij een normale telefoon. Tecno werkt ook nog aan de stevigheid en valbestendigheid, hoewel de Concept Phone ook nu niet overdreven fragiel lijkt. Terwijl ik er ben, laat iemand op de stand de telefoon op de houten vloer vallen. Stuk is hij daarna niet.

Reacties (85)

Sorteer op:

Weergave:

Geen bezel lijkt me vooral lastig met vast- en oppakken van de telefoon en onbedoelde touches.
Daarnaast gebruikt het merendeel van de mensen een hoesje en hoe blijft die dan zitten om het scherm?

Ziet er wel fancy uit hoor maar vraag me dus af hoe praktisch het is.
Geen bezel lijkt me vooral lastig met vast- en oppakken van de telefoon en onbedoelde touches.
Daarnaast gebruikt het merendeel van de mensen een hoesje en hoe blijft die dan zitten om het scherm?
Het tweede lost het eerste op. Mijn huidige smartphone heeft een scherm dat aan de zijkanten afloopt. Er zit een hoesje met klep omheen dat de hoogte in gaat, maar het scherm niet overlapt. Het hoesje knelt de smartphone stevig via de zijkanten, maar niet via boven. Zo'n hoesje kan ook voor deze smartphone uitkomen.

De zijkanten van het hoesje zorgen ervoor dat het scherm volledig zichtbaar is. Dezelfde zijkant zorgt ervoor dat ik het scherm niet per ongeluk onder een scherpe hoek kan aantikken.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 5 september 2026 08:53]

Met een hoesje maak je het eigenlijk teniet. Je hebt een toestel zonder bezel en vervolgens zet je er een hoesje omheen. Wat krijg je? Alsnog een telefoon die qua uiterlijk dus niet full screen is.

Ben ook vooral benieuwd hoe dat hoesje dan aansluit. Hoesjes sluiten om het scherm heen namelijk. Net over de randjes.
Persoonlijk vind ik een hoesje onmisbaar voor enig comfort bij het vasthouden.
Met een hoesje maak je het eigenlijk teniet. Je hebt een toestel zonder bezel en vervolgens zet je er een hoesje omheen. Wat krijg je? Alsnog een telefoon die qua uiterlijk dus niet full screen is.
Het volledige scherm is nog steeds zichtbaar. Een hoesje is geen (potentieel) onderdeel van het scherm. ;)

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 5 september 2026 14:39]

De Galaxy S9+ had functies waar je de randen minder gevoelig kon maken.
Huidige telefoons zijn ook vrijwel randloos. Mijn iPhone 15 Pro bijvoorbeeld kent dat probleem niet. Dan maakt die ene mm ook niet uit.
Wat doet deze (best wel innovatieve) schermmontagemethode met de repareerbaarheid?
Mijn onderbuikgevoel zegt dat het dat in de weg gaat zitten. Het lijmlaagje onder de rand van bezel lijkt me een uitdaging.
Als de achterkant simpeler te openen is zou het prima repareerbaar moeten kunnen zijn. Als het scherm eruit moet is deze waarschijnlijk al defect.
Als je de achterkant zou kunnen openen zou ook de accu eenvoudiger vervangen kunnen worden zonder het scherm los te hoeven werken. Eigenlijk zoals we altijd gewend waren voor de intrede van de moderne smartphone.
Het probleem hiermee is, dat alles eruit moet.

Dit was de S5 ook het geval. Veel meer kans om andere dingen stuk te maken en gewoon een stuk meer arbeid.

Hierdoor ben ik toen gewoon de gehel assembly gaan vervangen. Iets duurder maar als alles er toch uit moet dan is opnieuw opbouwen in een volledig nieuwe behuizing toch echt simpeler. De prijs ging er nauwelijks van omhoog en de klant had ook geen last meer van mogelijke vervorming van de metalen behuizing waardoor het scherm soms net niet helemaal lekker zat.

zolang de boel makkelijk eruit te halen is, heeft dit opzich wel voordelen.
Tenzij je de bezel als onderdeel van het scherm ziet. Scherm repareren is dan eigenlijk alle PCBs en de batterij 'eruit halen' en overzetten in een nieuwe 'halve behuizing'.

Tuurlijk, zonde, maar dat frame is goed te recyclen dus ik vind het vanuit duurzaamheidsoogpunt geen grote aderlating.
Wat een gave techniek, maar repareerbaarheid en kwetsbaarheid zit ik ook als eerste aan te denken. Dit zullen we waarschijnlijk pas weten als een grote partijdig telefoons met dit scherm gaat maken.
Technisch innovatief leuk opgelost, maar geen enkel praktisch nut. Overbodig.
Toch leuk dat ze nieuwe dingen proberen
Telefoons kunnen fysiek weer kleiner worden bij eenzelfde grootte scherm. Lijkt mij best nuttig want ik wil niet een enorm grote telefoon.
Je bent vergeten erbij te vermelden; "vind ik".
Dat jij het overbodig vindt, dat mag natuurlijk. Wil niet zeggen dat er wellicht wel andere usecases voor zijn die wij nog niet hebben bedacht.
Innovatie is wat mij betreft nooit overbodig. Misschien kijken een paar andere fabrikanten wel mee en zien dan een nieuwe manier van display verwerking (ipv montage via de voorkant, via de achterkant) waarmee ze een heel proces kunnen versimpelen (ik noem maar een zijstraat)
Van mij mag bezel gewoon weer terug komen. Heeft de camera weer een plek zonder de scherm te blokkeren. Meestal valt dit inderdaad niet echt op maar als het opvalt dan valt het goed op. Bijvoorbeeld een zwart gat in iemand zijn/haar voorhoofd. Daarnaast zou een fysieke home en terug knop voor mij ieder geval weer geweldig zijn. En ja ik weet Android heeft een optie op dit "in beeld te houden" maar dit werkt gewoon maar half. Zet een video in full screen en de knoppen zijn er niet meer. Games en bepaalde apps verbergen het ook. Ik wil het gewoon altijd zichtbaar hebben.

En zonder hoesje vind ik mijn Samsung Galaxy A55 5g al problematisch vasthouden. De kleine bezel zorgt er al voor dat de vingers tijdens het vasthouden wordt gezien en ik de telefoon niet kan bedienen. Bezelless lijkt mij dus helemaal een ramp. Ja het ziet er mooi uit en cool dat het kan maar als je het daarna toch moet bedekken met een hoesje om het functioneel te maken is het zinloos. En daarnaast heb ik wel eens gehad dat het hoesje voorkomt dat je de rand kan aanraken (zoals een icoontje naar de volgende scherm slepen) en dat zal nu dus ook erger zijn met hoesje mits de rand touch sensors heeft.
100% mee eens. Ik vindt 'knoppen' die onderdeel zijn van het scherm maar niks. En dan mag ook de volume en aan/uit weer van de zijkant van een toestel terug naar de bovenkant.
ik heb nog nooit een toestel gehad met volume- en aan/uit knoppen aan de bovenkant....
Volumeknoppen bovenaan kan ik me ook niet herinneren, maar de aan/uit knop bovenaan kwam in een aantal toestellen voor. iPhone 4(S) was het bekenste toestel met de aan/uit knop bovenaan
Knoppen aan de bovenkant zou voor velen drama zijn, aangezien deze ook voor bijv. opstarten van camera (dubbelklik op aan/uitknop) en aansturen van sluiter van camera (volumeknop) worden gebruikt. Ook even snel muziek zachter zetten wordt dan ergonomische achteruitgang, aangezien de bovenkant van een telefoon lastiger te bereiken is dan de zijkant.

[Reactie gewijzigd door mac1987 op 5 september 2026 11:59]

Mijn Galaxy S7 Edge van vroeger vond ik altijd top. 16:9 scherm, homeknop, menu en terug knoppen eronder. Camera en speakertje erboven. Was achteraf wel erg fijn inderdaad.

Ik vind het zonde van de schermruimte om die balk onderaan te hebben. Dus in gebruik als jaren die gestures.
Zolang de innovatie zit in dit soort "onzin", heb ik steeds minder vertrouwen in de huidige telefoons. Alles moet dunner, maar de cameralenzen steken steeds verder uit. Waar een oude Nokia 2 weken met een accu deed, mag je nu blij zijn met 2 dagen. Een 3310 kon je laten vallen: je zette de accu er weer in, deksel erop en door. Nu mag je hem voor 300 euro laten repareren als je hem laat vallen.

Alle telefoons zien er hetzelfde uit. Schermpje, gaatje erin voor een camera, knopjes links en rechts, en een camera-eiland aan de achterkant. Kom eens met een telefoon zonder camera, zonder GPS, met fysiek toetsenbord, accu die het 2 weken doet (en 2x zoveel weegt), whatever...

Binnenkort komt mijn Jolla binnen. Zelfde soort plankje natuurlijk, maar met een "the other half" al veel meer mogelijkheden. Die Chinese spiegels en kralen mogen ze houden.
Als je net zoveel met je telefoon doet als met die oude Nokia gaat hij ook weken mee hoor... Ik heb een 5 jaar oud toestel wat gewoon een week meegaat terwijl er wel outlook, teams en ms authenticator op draait en WiFi verbinding heeft (een S20 5G FE). Ook zijn er telefoons die je van een trap af kunt gooien en dat overleven. Maar ja, die zien er niet zo mooi uit. De hoofdreden waarom vrijwel alle toestellen er hetzelfde uitzien is dat dat verkoopt.
5 dagen? Mijn A54 haalt dit niet met een nieuwe batterij in standby??
Nochtans ook geen overbodige apps hier.
Ik haal 2 dagen max in standby met klein gebruik. Laat ons zeggen 1-1,5u per dag.
In standby doe ik zeker een dag of 4, maar dat komt omdat ik Google Play services en andere flinke restricties heb gegeven of weg gehaald.
mja, maar dan heb je ook een hele boel functionaliteit niet.
Ik zet ook de meeste background functionaliteit uit. Zowel op vlak van data als accu.
Maar verwijderen? ben niet zo privacy focused. Zolang het een beetje ok is ben ik blij :)
Maar vind het wel handig dat ik gemini kan gebruiken en dat hij op basis van mijn data me sneller kan helpen.
Dus dat zet ik liever niet uit allemaal.
Denk aan locatie of zo. Dat is zelfs noodzakelijk voor mijn smarthome.
Ik ben redelijk privacy focused maar dat is dit echt nog niet hoor. Ik stel restricties in, met name zoeken naar apparaten was een grote. Ik gebruik de meeste functionaliteit zoals dat niet, maar het staat standaard aan. Ik ging van nauwelijks een dag kunnen gebruiken naar 3-4 dagen. Bizar toch.
Is dat iets wat sowieso geen probleem vormt als je BT uitzet of staat dat er los van?
Dat had ik, dacht ik, getest maar dat weet ik niet helemaal zeker. Het was in ieder geval een aparte instelling en Google play bijna niks toestaan hielp ook niet.
Voor de duidelijkheid, wat ik zei is ook het enige wat er op draait en hij ligt verder ongebruikt op mijn bureau. Ik gebruik hem enkel voor die apps van het werk omdat ik geen zin heb om op mijn reguliere toestel te voldoen aan de security eisen van het werk. En hij is al een tijdje helemaal uit eigenlijk, heb hem zelden nodig, vooral aangezien de authenticator ook omzeild kan worden door Microsoft me te laten bellen. Alleen als er iets is waar ik voor op teams bereikbaar wil zijn terwijl ik niet achter mijn laptop hoef te blijven gaat hij nu nog aan en eventueel op de hotspot van mijn hoofd telefoon. Maar ik heb hem een tijd wel gewoon continu aangehad op mijn bureau en dan haalde hij net een week.
Dat was mijn punt niet. Laat die fabrikanten eens met innovatie komen ipv meer vervanging.
Eigenlijk ben ik wel geïnteresseerd in als, je WiFi uitzet, alle apps in de background niet laat draaien, geen games speelt, puur voor telefoon en SMS, hoelang zou een telefoon dan meegaan op een volle accu lading. Wat je nu in je handen hebt is een handheld computer, totaal niet te vergelijken met een oude Nokia.
Het ziet er wel gaaf uit. Maar dit zou mijn keuze niet beïnvloeden. Sinds fabrikanten gelijke bezels rondom hebben vind ik het er al mooi uit zien.

Wellicht is dit over een paar jaar de standaard bij alle grote merken :)
Gelijke bezels is bij Apple al 9 jaar de standaard. Ik kan me moeilijk voorstellen dat andere grote merken dit (nog) niet gerepliceerd hebben?
FeareX doelt op dit nieuwe randloze ontwerp. Volgens mij is het ook eerder zo dat Apple symmetrische bezels gerepliceerd hebben.
Ik heb een goedkope Samsung, al wel 2 jaar oud ongeveer, die zijn niet gelijk, maar boeiend vind ik dat niet.
Wat @sworpie zegt inderdaad. Zijn gelijke bezels er alweer zo'n 9 jaar ja? Tijd gaat snel!

Mijn Galaxy S10+ had onderaan een ietwat dikkere bezel. Mijn Pixel 7 daarna had helemaal een "kin". Nu heb ik een Xiaomi 15 Ultra, dat is mijn eerste telefoon met gelijke bezels.


Wat @punishedbrains zegt kan ik me ook in vinden hoor. Het is niet dat het erg is. Maar als je ze naast elkaar legt en naar het design kijkt, dan zijn gelijke bezels de "finishing touch". Het toestel in dit artikel is de volgende stap, maar het lijkt me eerder onpraktisch en gevoeliger dan dat ik er "plezier" uit zou halen.
Dat niet alleen, ik zie bezels gewoon niet als ik een telefoon gebruik. Zal wel persoonlijk zijn, maar ik focus zodanig op het scherm dat dat voor mij gewoon het vlak van de telefoon wordt, de rest negeer ik automatisch. Net zoiets als de vouw in een vouwbare telefoon denk ik.
En vervolgens een bumper er omheen….
Die niet lekker vastzit want hij kan niet over de rand. Lijkt mij dus helemaal niks dit.
Ik heb een Fold 8 met een cover alleen op de achterkant (voornamelijk zodat hij wat stabieler ligt, ik heb ook vaker helemaal niks om mijn phone gehad), die kan uiteraard ook niet over de rand want dan zou het ding niet meer goed dicht kunnen. Die zit stevig vast hoor, dat is geen enkel probleem.
Ik heb maar even mijn Xiaomi Note 15 pro nader onderzocht, maar volgens mij vallen die 'randen' minder op dan de Tecno. Sterker nog, je voelt de overgang nog niet eens.
Ziet er goed uit zonder randen om het scherm maar nog steeds een groot camera bult. Geef mij deze maar dan iets dikker en geen camera bult en misschien iewat groter accu.
Of de camera los erbij via usb c als dat kan? Dan kan de smartphone nog dunner worden.
Laat je je telefoon straks vallen, barst in het scherm. Oh ff scherm vervangen:
Veel succes met aanbrengen van de lijm onder dat miniscule randje zonder dat de lijm eronderuit komt.
Dan moet het nieuwe scherm bijna wel met lijm aangeleverd, worden, dat gaat vast goed komen...

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn