Acer Predator BiFrost Arc A770 OC
Samengevat
De Acer Predator BiFrost Arc A770 OC is een videokaart met opvallende koeling met een vaporchamber en afwijkende ventilators. Tegenover Intels Limited Edition zijn de koelprestaties wat minder, maar nog wel acceptabel. De ventilators zijn altijd actief en licht hoorbaar, ook als de kaart niet belast wordt. Van het beperkte aantal A770-modellen dat beschikbaar is, kan de Predator Bifrost alleen overwogen worden als een stille werking niet belangrijk is.
Minpunten
-
Koelprestaties kunnen beter
-
Geen semipassieve ventilators
Videokaarten van Acer zijn niet heel gewoon en voor consumenten zeker niet. De fabrikant maakt sinds kort wel modellen voor de consumentenmarkt met daarin Radeon-chips van AMD, maar ook modellen met Arc-gpu's van Intel. Van die laatste serie bespreken we in dit artikel de meest luxe uitvoering: de Predator BiFrost A770 OC. Zoals de naam al doet vermoeden, is deze kaart voorzien van de A770-gpu, wat in de Arc-line-up de snelste chip van dit moment is.
Acers Predator BiFrost OC valt al gelijk op door zijn uiterlijk en dan met name de koeling. Er is namelijk gekozen voor twee totaal verschillende ventilators. Op het achterste gedeelte van de kaart blaast een 92mm-FrostBlade-fan, terwijl midden op de kaart een kleine AeroBlade 3D-fan geplaatst is. Die laatste doet nog het meest denken aan de ventilator op oudere referentiekaarten van Nvidia en AMD. Hij blaast dan ook lucht door het koelblok heen die via de i/o-kant de kaart verlaat. De grotere ventilator is juist gericht op het gedeelte rondom de stroomvoorziening. Gezien de namen van de ventilators heeft de marketingafdeling bij Acer niet stilgezeten, maar de videokaart zelf trekt ook de nodige aandacht, dankzij de aanwezige rgb. Onder deze vrolijk verlichte buitenkant gaat wel een vaporchamberkoelblok met vier heatpipes schuil, dus Acer heeft daar geen kosten proberen te besparen.
Een extra eigen sausje krijgt de videokaart van Acer met de Predator BiFrost Utility App, waarmee onder andere de addressable rgb kan worden aangestuurd en de ventilatorsnelheid kan worden aangepast. Opvallend is dat Acers software de snelheid van de ventilator handmatig enkel in stappen van tien procent laat aansturen, wat in de praktijk niet echt een verfijnde controle over de ventilators betekent. Bij navraag laat de fabrikant weten dat dit een bewuste keuze is, maar een week na deze opmerking van Tweakers heeft Acer zijn software hier wel op aangepast.
Wat overige specificaties betreft komen we bij de Predator BiFrost A770 twee achtpins-PEG-connectors voor de stroomvoorziening tegen, naast een i/o-aanbod bestaande uit drie DisplayPort 2.0-aansluitingen en een enkele HDMI 2.1-aansluiting. Ten opzichte van Intels referentiespecificaties ligt de gpu-kloksnelheid van Acers kaart 100MHz hoger, in zowel boost- als standaardkloksnelheid. De tdp van 250W is bij de Predator BiFrost bovendien iets hoger dan de 225W die Intel zelf aanhoudt.
Gpu |
Acer Predator BiFrost Arc A770 OC |
Intel Arc A770 Limited Edition 16GB |
Gpu-kloksnelheid Boostclock
|
2200MHz 2400MHz |
2100MHz 2300MHz |
Geheugenclock
|
2000MHz |
2000MHz |
Geheugen
|
16GB GDDR6 |
16GB GDDR6 |
Geheugensnelheid
|
17,5Gbit/s |
17,5Gbit/s |
Stroomtoevoer
|
2x8-pins-PEG |
1x 8-pins- & 1x6-pins-PEG |
Tpd
|
250W |
225W |
Interface
|
PCIe 4.0 x16 |
PCIe 4.0 x16 |
I/o
|
3x DisplayPort 2.0 1x HDMI 2.1 |
3x DisplayPort 2.0 1x HDMI 2.1 |
Lengte kaart
|
26,7cm |
28cm |
Dikte (effectief) |
2-slot |
2-slot |
Testmethode
Voor de tests van de videokaarten gebruiken we ons vaste testsysteem, gebaseerd op een watergekoelde Intel Core i9-13900K-processor, overgeklokt naar 5,5GHz-allcore. Omdat de e-cores van deze processor in een aantal van onze tests tot prestatieverlies leiden, hebben we die op ons platform geheel uitgeschakeld. Daarmee blijven dus enkel alle acht performancecores met zestien threads actief. Als werkgeheugen gebruiken we 32GB snel DDR5-7200 met relatief strakke timings, zodat de cpu en het ram zo min mogelijk de beperkende factor vormen voor het meten van gpu-prestaties.
De exacte specificaties van het testsysteem zijn in de tabel hieronder te vinden.
Methodiek
In deze review richten we ons op de onderlinge verschillen tussen de uitvoeringen van de diverse fabrikanten. In grote lijnen zullen de gamingprestaties van alle kaarten met dezelfde gpu vergelijkbaar zijn. Om kleine verschillen te kunnen ontdekken die voortkomen uit bijvoorbeeld firmware, keuzes bij het pcb-ontwerp en natuurlijk de kwaliteit van de koeler, testen we minder games dan in een complete gpu-review. Per game testen we echter een stuk uitgebreider.
We hebben drie games uitgezocht waarin het goed mogelijk is om een langere test van tien minuten uit te voeren. Tijdens elke test loggen we vrijwel alles wat er te loggen valt: de prestaties met PresentMon, maar ook onder andere de temperatuur, klokfrequentie en ventilatorsnelheid. Wie bekend is met het duurtestconcept, zou dit als individuele duurtests kunnen zien. Tien minuten is daarvoor ruimschoots voldoende; bij het merendeel van de kaarten worden de stabiele kloksnelheid en temperatuur al na enkele minuten bereikt. Alle games testen we op 4k-resolutie met Ultra-settings, zodat de gpu zoveel mogelijk de bottleneck vormt.
Geluidsproductie en stroomverbruik
Naast de prestaties meten we ook de geluidsproductie en het stroomverbruik van de videokaarten. De meting van de geluidsproductie doen we in onze nieuwe geluiddichte ruimte op een afstand van 50cm, met de decibelmeter schuin op de videokaart gericht. De drempelwaarde voor onze metingen is 14dB(A); dat mag je opvatten als volledig stil. Tijdens de Idle-test wordt de videokaart vanzelfsprekend niet belast. De Load-test is gebaseerd op een verlengde gametest van tien minuten, zodat de videokaart tijd heeft om op te warmen en zijn maximale geluidsproductie te bereiken.
De stroommeting voeren we uit met een zogenoemde riserkaart van fabrikant Adex, die we tussen het PCIe-slot en de videokaart in plaatsen. Op die manier kunnen we niet alleen de stroom meten die door de losse stroomkabels loopt, maar ook het vermogen dat de videokaart rechtstreeks uit het PCIe-slot betrekt. Voor de meting vertrouwen we op verschillende exemplaren van de Tinkerforge Voltage/Current Bricklet 2.0. Voor de slotmeting is de riserkaart met een dergelijke bricklet uitgerust. Om de stroom van de PEG-kabel te meten, hebben we de bricklet samen met de benodigde connectors op een speciaal voor onze test ontworpen printplaat geplaatst. Afhankelijk van het aantal stroomkabels dat een videokaart vereist, gebruiken we uiteraard diverse meters.
Prestaties
Voordat we ingaan op de onderlinge prestatieverhoudingen tussen de Arc A770-videokaarten, geven we hieronder een overzicht van de prestaties van de Intel Arc A770 ten opzichte van andere gpu's. Deze Prestatiescore, gebaseerd op verschillende benchmarks, maakt ook deel uit van onze eerder gepubliceerde Videokaart Best Buy Guide.
Klik hier voor een overzicht van Arc A770-prestaties tegenover andere gpu's
Gemiddeld presteert de A770 op 1440p vergelijkbaar met de RX 7600 en RTX 4060. Op 1080p valt de kaart wat verder terug naar het niveau van een RTX 3060 en RX 6600 XT. Met raytracing ingeschakeld is de A770 duidelijk sneller dan deze Radeons, en kan hij de RTX 4060 nog bijbenen.
- 1440p Ultra
- 1440p DXR
- 1080p Ultra
- 1080p DXR
- 2160p Ultra
- 2160p DXR
Prestaties Acer Predator BiFrost Arc A770 OC
We trappen de tests af met 3DMark's Speedway, een synthetische benchmark en een consistente test die een eerste indruk geeft van de onderlinge verhoudingen. In deze benchmark testen we standaard alle videokaarten op de verschillende biosmodi die ze beschikbaar hebben. Omdat zowel de kaart van Acer als die van Intel geen biosswitch heeft, verschijnen deze kaarten in enkelvoud in onze resultaten. Traditiegetrouw liggen de prestaties in 3DMark tussen de verschillende kaarten op basis van dezelfde chip erg dicht bij elkaar.
- 3DMark Speedway - Score
- 3DMark Speedway - FPS
F1 2022
Ook in F1 meten we framerates die dicht tegen elkaar zitten. De Predator BiFrost is hier enkele procenten sneller.
- Ultra
- Ultra (99p)
- Kloksnelheid
Doom Eternal DXR
In Doom testen we standaard alle videokaarten op de verschillende biosmodi die ze beschikbaar hebben. Bij de twee A770-kaarten is geen biosswitch aanwezig, dus verschijnen de kaarten ook hier in enkelvoud. In Doom is de Intel-kaart juist net een paar procent sneller dan Acers uitvoering.
- Ultra
- Ultra (99p)
- Kloksnelheid
Cyberpunk 2077
In Cyberpunk meten we weer een kleine voorsprong voor de Predator BiFrost op de Limited Edition van Intel zelf.
- Ultra
- Ultra (99p)
- Kloksnelheid
Temperatuur en geluidsproductie
Aan de prestaties van een koeler zitten altijd twee kanten: de temperatuur en de geluidsproductie. We testen hoeveel geluid een videokaart produceert onder volle belasting en noteren de maximale temperatuur tijdens deze test. Daarnaast meten we de geluidsproductie idle, evenals de maximale geluidsproductie als de ventilators op volle snelheid draaien. Omdat alle geteste videokaarten in deze vergelijking beschikken over semipassieve koeling, staan de ventilators bij idle volledig stil. We meten dan 14dB(A) voor alle kaarten, wat de noisefloor in onze geluidskamer is.
De Acer Predator BiFrost A770 is iets beter hoorbaar dan Intels eigen variant. De geluidsproductie is met net geen 37dB(A) desondanks nog bescheiden, al wordt de gpu onder volle belasting dan nog wel wat warmer. Opvallend is daarnaast dat de kaart van Acer geen semipassieve ventilators heeft. In idle blijven de fans dus altijd draaien en produceren ze nog bijna 28dB(A).
- Geluid ingame
- Temp. GPU (max)
- Geluid idle
- Geluid 100% fan
Koelefficiëntie en stroomverbruik
Als je zelf het fanprofiel wilt instellen of simpelweg de videokaart met de best mogelijke koeler wilt kopen, is de efficiëntie van de koeler van groot belang. Je wilt immers zoveel mogelijk koeling met zo min mogelijk geluidsproductie. Om dit te testen, meten we bij welke ventilatorsnelheid de kaart het dichtst bij de 35dB(A) zit, op 50cm afstand. Vervolgens stellen we de kloksnelheid en spanning in op vaste waarden. Zo trekken we het stroomverbruik van alle kaarten zoveel mogelijk gelijk. Het stroomverbruik is immers de 'belasting' van de koeler.
Op de kaart van Acer viel helaas geen 35dB-test te doen om de koelefficiëntie te bepalen. De aansturing van de ventilatorsnelheid werkte op dit model tijdens onze test in stappen van tien procent, wat veel te onnauwkeurig is om de kaart precies 35dB(A) te laten produceren.
In het stroomverbruik zien we iets hogere waarden voor de Predator BiFrost, wat gezien de licht hogere kloksnelheden ten opzichte van Intels model op de vorige pagina ook geen verrassing is.
Stroomverbruik
Conclusie
De Acer Predator BiFrost Arc A770 OC is een bijzondere videokaart. Een beperkt aantal fabrikanten heeft een eigen versie van Intels Arc-serie op de markt gebracht en binnen dat selecte gezelschap springt Acer eruit als relatief nieuwe speler in de markt van los verkrijgbare videokaarten. Ondertussen is Acer natuurlijk hartstikke ervaren in het maken van hardware, waaronder videokaarten, wat het al jarenlang op grotere schaal doet voor volledige systemen.
Toch liggen de wensen en verwachtingen bij de consument die een losse videokaart koopt anders. Er is genoeg keuze uit modellen van veel verschillende fabrikanten, en zelfs bij Arc-gpu's van Intel begint het aanbod te komen. Bepaalde zaken moet je goed voor elkaar hebben om je concurrenten bij te houden en met sommige features of eigenschappen kun je je onderscheiden van de rest.
Laat ik beginnen met het positieve van de Predator BiFrost A770 OC. Acer heeft een vaporchamberkoelblok geplaatst op de kaart, wat in ieder geval toont dat iets fundamenteels als koeling serieus is genomen. De fabrikant durft daarbij af te wijken van de norm door een ongebruikelijke combinatie van ventilators te plaatsen. Dit onderscheidende uiterlijk kan voor sommigen een pluspunt zijn, maar wat koelprestaties betreft levert het eigenlijk niets onderscheidends op. Ten opzichte van Intels eigen versie produceert de Predator BiFrost A770 OC meer geluid en hij wordt tegelijk warmer. Dat is niet zo erg als het klinkt, want de gemeten gpu-temperatuur van 81 graden tijdens volle belasting is acceptabel en de kaart is dan nog redelijk geluidsarm te noemen.
:strip_exif()/i/2006176220.jpeg?f=imagenormal)
De zaken die Acer beter had kunnen doen, hebben voornamelijk met de aansturing van de koeling te maken. In idle staan tegenwoordig op vrijwel elke videokaart de ventilators stil. Dat een semipassieve werking van de ventilators op de Predator BiFrost ontbreekt, is jammer. In een stillere ruimte zul je de videokaart dus altijd horen, en constant draaiende ventilators verzamelen bovendien sneller stof. In de aansturing van de ventilatorsnelheid zitten ook verbeterpunten, want die is op het moment van schrijven alleen met stappen van tien procent te verhogen en te verlagen. Acer zegt dat deze beperking een bewuste keuze is. Voor deze review betekent het dat de test van de koelefficiëntie niet mogelijk was om te draaien, maar op basis van de andere resultaten is al wel duidelijk dat de koelefficiëntie op de kaart van Acer lager is dan op Intels model. Een week na het publiceren van deze review heeft Acer zijn software hier wel op aangepast.
Ongeacht de uitvoering van de Arc-videokaart heeft Intel nog wat te bewijzen op het gebied van drivers voor gamers tegenover AMD en Nvidia. Heb je echter je zinnen gezet op een Arc A770, dan is er met de Acer Predator BiFrost Arc A770 OC nu een opvallende maar lastig aan te raden optie bijgekomen. Aangezien Intel is gestopt met het produceren van zijn eigen Limited Edition-uitvoering, kan Acer meedoen dit gat proberen op te vullen.
Minpunten
-
Koelprestaties kunnen beter
-
Geen semipassieve ventilators