Afscheidsfeestje
Titel |
FIFA 23 |
:strip_exif()/i/2005280982.jpeg?f=imagenormal) |
Platform |
Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S/X, Nintendo Switch, Google Stadia |
Ontwikkelaar |
EA Sports |
Uitgever |
EA Sports |
Releasedatum |
26 september 2022 |
Wie had gedacht dat het er ooit van zou komen? Het was lang niet altijd de beste game, in vervlogen jaren vaak niet eens de beste voetbalgame, maar toch: FIFA was er altijd. Vanaf het eerste FIFA International Soccer, dat in 1993 verscheen voor de SEGA MegaDrive, ontbrak de titel nooit meer op de jaarlijkse releasekalender. Sterker nog, met enige regelmaat voegde Electronic Arts er extra titels aan toe, zoals FIFA Street, of games die in het teken stonden van Europese- of Wereldkampioenschappen. Maar het is echt zo; FIFA 23 wordt de laatste in de reeks en als je het EA vraagt, moet de laatste een absoluut hoogtepunt zijn.
Natuurlijk stopt EA na dit jaar niet met voetbalspellen maken. De game zal in 2023 gewoon in een nieuw jasje weer op de markt komen, maar dan onder de titel EA Sports Football Club. Feitelijk is dit EA dat tegen de FIFA zegt: wij hebben je naam niet meer nodig. De voetbalbond wilde een miljard dollar hebben van EA, wat de gamemaker dan zou toestaan de naam FIFA te gebruiken voor een periode van vier jaar. Let wel, die deal zou alleen over de naam gaan. Alle andere licenties, zoals het recht om echte club- en spelersnamen te gebruiken, gaan via andere wegen. Een miljard voor een naam ging EA te ver. Directeur Andrew Wilson stelde in een reactie dat zeker jongeren bij de naam FIFA eerder denken aan EA’s voetbalspel dan aan de organisatie die toernooien organiseert en over voetbalregels gaat. Hoe dan ook, het huwelijk tussen de FIFA en EA loopt na 30 jaar op de klippen en FIFA 23 is in die zin dus het afscheidsfeestje.
Tijdens een presentatie die Tweakers en andere journalisten half juli te zien kregen, werd de nadruk dan ook gelegd op de weg die FIFA heeft afgelegd. In vogelvlucht kregen we te zien hoe de game van hoekige, houterig bewegende poppetjes is uitgegroeid tot een spelervaring die de realiteit steeds beter weet na te bootsen. Daarin zijn allerlei grote en minder grote toevoegingen gezichtsbepalend geweest. Voor een van de recentere toevoegingen geldt dat in FIFA 23 vrij letterlijk. Vrouwenvoetbal wordt in het spel namelijk opnieuw uitgebreider neergezet en Sam Kerr, sterspeler van het Australische vrouwenteam en van Chelsea, siert zelfs de cover van sommige versies van het voetbalspel. Hand in hand met de symboliek van een eerste vrouwelijke ‘coveratleet’ gaat dat het WK voor vrouwen in de game zit, alsmede een fiks aantal vrouwelijke clubteams. De kans is dus groot dat we nationale sterren als Miedema, Groenen en Martens dus zowel in het oranje als bij hun club kunnen zien in FIFA 23.
Dat gebeurt dan ook nog eens in sterk verbeterde vorm. EA heeft dit jaar meer moeite gestoken in het toevoegen van kloppende animaties voor vrouwelijke speelsters. Een vrouw beweegt immers anders dan een man en het verschil tussen beide moet in FIFA 23 beter zichtbaar zijn. Dat betekent overigens niet dat er in de rest van het spel geen nieuwe animaties te zien zijn. Hypermotion 2, de opvolger van de techniek achter de animaties in FIFA 22, moet de game op verschillende manieren verbeteren. Daarnaast zijn er buiten de gameplay natuurlijk ook allerlei vernieuwingen, met onder meer een vereenvoudigde manier om teams te bouwen in Ultimate Team en eindelijk wat nieuwe features voor de aloude carrièremodus.
Gameplay: 'power shots' en beter dribbelen
Het is na al die jaren een open deur, mede doordat we het jaarlijks in previews en reviews herhalen, maar een FIFA-game valt of staat met goede gameplay. Dat is een lastig ding, niet in de laatste plaats omdat smaken verschillen en wat de ene gamer fijn vindt, werkt voor de ander totaal niet. Er zijn weinig games waarbij die verschillen van mening zo groot zijn als bij FIFA. Voor ons was FIFA 22 uiteindelijk een heel fijne game. We hebben het spel maandenlang veelvuldig gespeeld, bereikten Division 1 in Seasons met Ajax en speelden met veel plezier een carrièremodus van verscheidene jaren met FC Groningen. Perfect was de game niet, maar goed genoeg. Toch ontbrak het FIFA ook volgens ons in de laatste jaren steevast aan innovatie. Er zijn altijd wel nieuwe toeters en bellen, maar ze beïnvloeden de gameplay vaak maar beperkt. Dat merk je aan het feit dat je jaar na jaar ongeveer dezelfde patronen kunt herhalen om tot doelpunten te komen.
Volledige wedstrijden gecaptured
FIFA 23 belooft daar, net als alle FIFA’s hiervoor, toch echt verandering in te brengen. Dat begint met Hypermotion 2, de techniek achter de animaties in FIFA. Voor FIFA 22 nam EA voor het eerst bewegingen op buiten motioncapturingstudios, maar in plaats daarvan werd er gewoon op een veld opgenomen. Die aanpak is voor FIFA 23 uitgebreid. De makers namen twee volledige wedstrijden en talloze trainingsoefeningen op, om de animaties voor FIFA 23 te kunnen verbeteren. Onderdeel van die capturesessies waren ook sessies met een team van professionele vrouwelijke voetballers, als onderdeel van de missie van EA om de bewegingen van de vrouwen er natuurgetrouwer uit te laten zien. Alle opgenomen beelden zijn vervolgens door EA’s eigen machinelearning-algoritme ‘bekeken’ en verder verbeterd, wat nog vloeiendere bewegingen moet opleveren.
:strip_exif()/i/2005281374.jpeg?f=imagearticlefull)
Hoe je de effecten van dat proces precies merkt in de gameplay, is lastig te zeggen. Het idee is in elk geval dat alle animaties kloppend moeten zijn, maar afgaande op een vroege build die we een weekend lang hebben kunnen spelen, is dat nog niet zomaar het geval. Nog steeds zie je her en der voetjes die niet helemaal lekker uitkomen of deels op onnatuurlijke wijze reageren op aanrakingen met andere lichaamsdelen. Toch is er ook wel verbetering zichtbaar. Wat erg fijn is, is dat veranderen van richting sneller lijkt dan het ooit geweest is. De game kan heel flexibel omgaan met input. Zelfs als je net een beweging naar rechts hebt ingezet, kun je in een split second toch de andere kant op bewegen, als de speler die je bestuurt tenminste over de kwaliteit beschikt om zijn lichaamsgewicht zo snel te verplaatsen.
Meer manieren om snelheid te benutten
Het verbeterde dribbelsysteem moet spelers niet alleen meer wendbaarheid geven, maar ook meer manieren om met snelheid om te gaan. Zo kunnen sommige spelers explosief versnellen en verdedigers uitspelen, terwijl andere juist over een grotere afstand op stoom komen en zo een hogere topsnelheid kunnen ontwikkelen. Om dit te counteren, assisteert machinelearning ook aan de verdedigende kant. De feature die EA omschrijft als ‘ML jockey’, moet de digitale spelers slimmer laten meelopen met aanvallers en helpen op het juiste moment in te grijpen. Als dit goed werkt, moet je zien dat spelers snelle aanvallers meer ruimte geven, om niet zomaar voorbij gesprint te kunnen worden. Ze zouden dan een poging moeten doen om de bal te veroveren als daarvoor een kans komt, maar anders vooral ruimten moeten afdekken. Dat laatste vindt de kunstmatige intelligentie in FIFA doorgaans lastig, dus dat zou een aardige verbetering zijn.
In de verdere gameplay zijn nog wel wat andere veranderingen te vinden en een daarvan valt enorm op. FIFA 23 introduceert namelijk een nieuwe manier van op doel schieten. Je kunt gewoon, zoals altijd, op een knop drukken en op doel schieten en daarmee doelpunten maken; daarin verandert niets. Er komt alleen een optie bij; je kunt nu kiezen om een ‘power shot’ te doen. Dat doe je door de twee schouderknoppen tegelijk ingedrukt te houden en dan op de schietknop te drukken. De speler legt dan wat langzamer aan, om vervolgens een kiezelhard schot te lossen. Dat schot is niet onhoudbaar en gaat zelfs niet altijd op doel, maar het verbetert de kansen op een doelpunt zeker, vooral als je zo’n schot met iemand als Haaland afvuurt. Als verdedigende partij heb je ongeveer een seconde om in te grijpen als iemand zo’n schot probeert te lossen, dus tenzij een aanvaller helemaal vrijstaat en rustig kan aanleggen, kun je het vaak nog voorkomen.
:strip_exif()/i/2005281358.jpeg?f=imagearticlefull)
We hebben er een tijdje over nagedacht of we deze toevoeging leuk vinden. Het oogt in eerste instantie nogal arcade; de camera zoomt een klein beetje in om de intensiteit van het moment goed over te brengen. Past dat bij een game die voetbal probeert zo geloofwaardig mogelijk neer te zetten? Uiteindelijk denken we van wel. Als een prof de tijd krijgt om rustig aan te leggen, is de kans op een kwalitatief goed schot immers groter. Er zit dus enige logica in het systeem. Of het de game onderaan de streep leuker maakt? Dat valt af te wachten. We kunnen ons voorstellen dat het een leuk extra wapen is en dat het goed werkt, maar ook dat potjes veranderen in een opeenvolging van power shots en er zo allerlei korfbaluitslagen ontstaan.
Over de verdere gameplay leverde EA nog een waslijst aan features aan die er al waren, maar die op allerlei manieren worden aangevuld of verbeterd. Denk daarbij aan verbeterde assistentie wanneer je werkt met semi-assisted passing, maar ook beter oplettende spelers als het gaat om buitenspel. Weinig is zo frustrerend als medespelers die voor de man met de bal lopen in een counter, waardoor een breedtepass altijd buitenspel oplevert. In FIFA 23 moet dat beter zijn. Zo zijn er ook nog wijzigingen doorgevoerd aan de manier waarop keepers luchtduels aangaan en de manier waarop teams verdedigend druk zetten. Daarbij is er een nieuwe reeks schijnbewegingen.
Standaardsituaties
Wat echter nog wel goed is om even los te bekijken, is de manier waarop EA de standaardsituaties heeft veranderd. Voorheen koos je een locatie om op te mikken en bepaalde je daarna hoe strak de bal daar zou komen. Bij vrije trappen bepaalde een draai met de thumbstick wat voor effect je meegaf aan de bal. In FIFA 23 wordt het effect bepaald door de plek waar je de bal raakt. Je bepaalt eerst globaal de richting en vervolgens de route die de bal verder aflegt door te kiezen waar je de bal raakt en hoe hard dat gebeurt. Het is even wennen, maar het werkt aardig.
Ook voor penalty's is er een nieuw systeem. Nog steeds kies je een hoek met de linkerthumbstick, maar daarbij kun je niet meer buiten de goal mikken. De game gaat ervanuit dat je op de best mogelijke plek wilt mikken, dus als je op de linkerhoek mikt, mik je automatisch net een paar centimeter aan de binnenkant van de paal. Je schot draait vervolgens om timing en die timing bepaalt hoe secuur je schot is. Een cirkel wordt kleiner en groter en het is de bedoeling je schot te lossen als de cirkel op zijn kleinst is en min of meer binnen de afmetingen van de bal valt. De kwaliteit van de speler die de penalty neemt, bepaalt hoe snel de cirkel heen en weer beweegt en dus hoe lastig het is om de penalty goed te nemen. Een nieuwe manier om penalty's te nemen, is altijd even wennen. Het moet dus nog blijken of dit echt toegevoegde waarde heeft, maar het systeem werkt in elk geval duidelijk genoeg en dat is alvast mooi meegenomen.
Mooie sprietjes en nieuwe licenties
Natuurlijk verandert er buiten de gameplay ook weer het een en ander. In de eerste plaats is duidelijk dat de game audiovisueel een stap vooruit zet. Aan de audiokant is dat het best te merken aan het publiek. Meer clubs hebben de volledige behandeling gekregen van EA, wat betekent dat je hun kenmerkende liedjes zult horen en de stadions zoveel mogelijk klinken zoals in het echt. Andere veranderingen in de audio zijn vooral leuk voor meer casual spelers. Er zijn bijvoorbeeld allerlei nieuwe geluidjes die je kunt laten horen na doelpunten, zoals allerlei toeters en dierengeluiden. Daarnaast is er nu de optie om de FIFA 23-soundtrack aan te laten staan tijdens wedstrijden, in plaats van het commentaar.
Beter gras
De graphics zijn een interessantere afdeling om te bespreken, want hierin is direct veel verschil te zien. Waar vorige FIFA’s weleens lastig van elkaar te onderscheiden zijn, ligt dat voor FIFA 23 anders. Een belangrijke factor daarbij is het veld zelf. EA noemt het zelf een ‘hyperrealistisch veld’, waar verder geen greintje overdreven marketing bij zit natuurlijk. Zonder gekheid, het veld ziet er inderdaad heel goed uit. Dat zit niet alleen in hoe de groene sprietjes er zelf uitzien, maar ook in hoe het gras verandert als er veel op gerend wordt of er slidings op gemaakt worden. In alles is de grasmat van FIFA 23 een geloofwaardigere ondergrond dan eerder het geval was. Datzelfde geldt trouwens ook voor de netten in de doelen. Die reageren nu realistisch op de impact van de bal of van een speler die in de netten terechtkomt, maar het net wappert nu ook realistischer in de eventuele wind.
:strip_exif()/i/2005281382.jpeg?f=imagearticlefull)
Het samenspel van de verbeterde animaties en bovengenoemde grafische verbeteringen wordt verder geholpen door een nieuwe, dynamischere camera. Die camera zoomt dus ook in als er gebruik wordt gemaakt van een power shot, wat de game een meer casual beeld geeft. Het levert FIFA 23 een wat andere en over de hele linie genomen zeker mooiere look op. Extra aandacht voor de presentatie om wedstrijden heen helpt daarbij wat extra sfeer te creëren. Denk aan luchtshots van stadions, publiek dat buiten het stadion rondloopt, spelers die in de spelerstunnel staan en ga zo maar door. Helemaal nieuw zijn dat soort beelden niet voor FIFA, maar ze moeten er in FIFA 23 beter uitzien.
Philips Stadion
Voor Nederlandse voetbalfans is het trouwens leuk om te weten dat naast de Johan Cruijff Arena dit jaar ook het Philips Stadion in het spel zal zitten. EA spreekt van een doorlopende missie om de authenticiteit van de voetbalbeleving in FIFA te vergroten en dit is daar een onderdeel van. Datzelfde geldt voor de deals die EA heeft gesloten met onder meer de Spaanse competitie en met Juventus. De deal met La Liga houdt in dat de competitie volledig gelicenseerd wordt, met alle daarbij horende visuals die tijdens La Liga-wedstrijden in beeld komen. Juventus keert na een jarenlange afwezigheid terug in het voetbalspel. De club heette in FIFA de laatste jaren Piemonte Calcio, maar is nu weer te vinden onder zijn eigen naam, met het eigen shirt en logo. Zou de reden van deze terugkeer wellicht te vinden zijn in een op handen zijnde kostenbesparing? EA en de FIFA hebben immers geen nieuwe deal over de naam gesloten en dat bespaart EA honderden miljoenen euro’s. Het zou dus best kunnen dat dit nu de deuren opent voor meer andere samenwerking, maar dat is speculatie van onze kant.
Als we de techniek achter de game even los van de audiovisuele kant bekijken, moeten we het natuurlijk even hebben over crossplay. FIFA 23 zal crossplayondersteuning krijgen. Spelers met een PlayStation 4 kunnen ook spelen tegen mensen met een Xbox One en spelers met een PlayStation 5, Xbox Series X/S, pc of Google Stadia kunnen ook met of tegen elkaar spelen. Crossplay is met diverse spelmodi te gebruiken, maar niet in co-opmodi of in Pro Clubs. Vooral dat laatste is jammer. EA benadrukt dat het crossplay in de toekomst graag voor alle spelmodi zou hebben, maar in deze fase is dat voor co-op en Pro Clubs dus nog niet aan de orde.
FUT: minder strakke Chemistry-regels
We hoeven waarschijnlijk niet uit te leggen dat Ultimate Team ook in FIFA 23 de belangrijkste spelmodus is. FUT is al jaren het uithangbord van EA’s voetbalspel. Het is het centrum van alle e-sportactiviteiten die er zijn rond FIFA en het is natuurlijk ook een gigantisch productieve melkkoe voor EA. Die melkkoe wordt in de Benelux echter meer en meer aan banden gelegd. In België kunnen gamers al jaren geen FIFA-punten meer kopen, waarmee normaliter pakjes kaarten kunnen worden gekocht. Ultimate Team is wel speelbaar, maar spelers en pakjes kunnen alleen ingame verdiend worden en dus niet aangekocht, want dat zou in strijd zijn met de Belgische wet. In Nederland is het nog niet zover, maar vanuit de politiek is er de wens om lootboxes helemaal te verbieden. De verwachting is op dit moment dat FIFA 23 nog geen last heeft van dat mogelijk op handen zijnde verbod en dus is Ultimate Team in Nederland vooralsnog in onaangepaste vorm te spelen.
Niet meer naast elkaar
Daarmee bedoelen we dan dat er geen beperkingen zijn rond het kopen van lootboxes, want inhoudelijke aanpassingen zijn er uiteraard wel. De belangrijkste: EA heeft het 'chemistry'-systeem compleet omgegooid. Chemistry is een factor in Ultimate Team die mede bepaalt hoe goed het door jou samengestelde team kan functioneren. Centraal staat dit keer een opgeheven criterium dat er voorheen was om twee spelers chemistry met elkaar te laten hebben. Waar het namelijk eerder zo was dat spelers naast elkaar in de opstelling moesten staan, is dat nu niet langer het geval. Heb je bijvoorbeeld de links- en rechtsbuiten van dezelfde club, uit dezelfde competitie of met dezelfde nationaliteit, dan telt dat direct mee voor je chemistry, ongeacht waar ze staan in je opstelling. Dat geeft veel meer vrijheid in welke spelers je opstelt.
:strip_exif()/i/2005281368.jpeg?f=imagearticlefull)
Spelers die een chemistry-versterkende band hebben, zullen nu samen punten scoren voor je chemistry-score, eventueel zelfs op verschillende onderdelen. Twee backs van dezelfde club zullen je score dus op twee manieren verbeteren, want ze delen een club en dus ook een competitie. Elk van die categorieën heeft bepaalde niveaus en die speel je vrij door meer spelers toe te voegen die op dat specifieke vlak chemistry toevoegen. Zo bereik je, door op verschillende vlakken te stijgen in chemistry-niveau, het felbegeerde ‘max chemistry’. Lukt dat niet meteen, dan is dat in FIFA 23 minder erg dan in voorgaande edities. EA heeft namelijk de negatieve effecten die horen bij het niet hebben van maximale chemistry verwijderd. Voorheen was het zo dat je spelers een tikje minder goed gemaakt werden als je chemistry laag was. Dat is in FIFA 23 niet meer zo en ook dat gegeven moet spelers meer vrijheid geven in het samenstellen van hun team. Die vrijheid wordt verder geholpen doordat het makkelijker is om spelers in andere posities te laten spelen. Spelers die niet op hun plek zijn opgesteld, zijn nog steeds minstens zo goed als hun statistieken laten zien.
FUT Moments
Het opbouwen van je team blijft een doel op zich in FUT, maar het is natuurlijk ook leuk als je er leuke dingen mee kunt doen. Veel van de bekende features blijven aanwezig in Ultimate Team, maar EA voegt er in FIFA 23 ook nieuwe dingen aan toe. Een van die nieuwe zaken is FUT Moments. Dit zijn korte singleplayerscenario’s waarin spelers allerlei verschillende uitdagingen voor hun kiezen krijgen. Volbreng je deze uitdagingen, dan beloont de game je met sterren, die in de Star Gallery ingewisseld kunnen worden voor allerlei speciale items. Als voorbeeld werd het ‘Rise of Mbappé’-scenario gegeven. Hier speel je min of meer de carrière van de pijlsnelle Franse spits na, alleen zijn het steeds losse momenten. Je krijgt bijvoorbeeld de missie om met Mbappé, dan nog spelend voor Monaco, de gelijkmaker te maken in de laatste vijf minuten van het spel. Dat moet je ook nog eens op een specifieke manier doen: minstens drie passes en scoren met een volley. Uitdagend genoeg, maar gelukkig is het makkelijk om de scenario’s snel te herstarten als het niet meteen lukt.
FIFA 23 geeft spelers ook meer mogelijkheden om het stadion van hun Ultimate Team verder aan te passen. De stadions waarin je speelt, zijn nu in niveaus verdeeld, waarbij het door jou gekozen type stadion groter en mooier wordt naarmate het van een hoger niveau is. Het hoogste niveau biedt allerlei mogelijkheden op het gebied van verlichting en zelfs videowalls. Daarnaast zijn er allerlei nieuwe soorten effecten die je op de tribune kunt gebruiken. Denk aan nieuwe tifo’s en nieuwe, geanimeerde banners. Met echt voetbal hebben die banners vaak weinig meer te maken, maar dat het spelers de mogelijkheid geeft hun stadion op hun eigen manier aan te kleden, moge duidelijk zijn.
Carièrremodus en Pro Clubs
Ook in de carrièremodus zijn de nodige vernieuwingen te vinden. Nieuw is bijvoorbeeld dat je nu als een bestaande manager kunt spelen. Heb je altijd al Jürgen Klopp of Pep Guardiola willen zijn, dan kan dat in FIFA 23. De game bevat meer dan 350 bestaande managers, waarvan er 30 tot in detail zijn nagemaakt. Wanneer je eenmaal bezig bent in je FIFA 23-carrière, zul je een nieuwe menustructuur tegenkomen die spelers sneller op de plekken moet krijgen waarnaar ze op zoek waren.
Hulp bij transfers
Natuurlijk hoort het doen van transfers daarbij en in FIFA 23 is er nu een transferanalist die jou per deal vertelt of je goede zaken hebt gedaan of niet. Het idee daarvan is dat het spelers leert te onderhandelen. De analist geeft in feite een indicatie van hoe dicht bij de laagst mogelijke prijs je bent gekomen. Ook geeft de analist informatie over de impact van een transfer op je team. Dat gebeurt bij inkomende transfers, maar ook bij vertrekkende spelers. Verkoop jij een van je basisspelers, dan vertelt je analist je of je naar zijn mening een geschikte vervanger in je selectie hebt of dat je de transfermarkt op moet. Ben je op die transfermarkt beland, dan helpt een nieuw metertje je nu om te bepalen hoe dicht je onderhandelingspartner is bij het afblazen van een deal. Hoe verder jullie uit elkaar liggen, hoe groter de kans wordt dat de deal wordt afgeblazen.
:strip_exif()/i/2005281364.jpeg?f=imagearticlefull)
FIFA bevat sinds jaar en dag een carrièremodus voor een manager, maar je kunt ook als speler aan de slag. Ook hier veranderen wat dingen, te beginnen met de persoonlijkheid van je speler. Acties op en buiten veld hebben invloed op wat voor persoonlijkheid je speler heeft en daar horen dan specifieke eigenschappen bij die merkbaar zijn tijdens wedstrijden. De Maverick is bijvoorbeeld puur gericht op zijn eigen prestaties en altijd op zoek naar doelpunten. Buiten het veld is hij meer op zichzelf gericht dan andere spelers. Een speler met Heartbeat-persoonlijkheid zet juist het team centraal, maakt anderen beter en geeft minder om eigen gewin, zowel in de vorm van awards als in de vorm van een luxe levensstijl. Je kunt als speler zelf bepalen wat voor speler je vormt en de een is niet noodzakelijkerwijs beter dan de ander. Keuzes die je maakt in hoe je je verdiende geld investeert, dragen ook bij aan je persoonlijkheid, zodat wat je buiten het veld doet, ook impact heeft op je carrière.
Volta en Pro Clubs hand in hand
De overtreffende trap van een carrière opbouwen in een singleplayergame is een carrière opbouwen in een modus waarin je ook echt met andere spelers samenspeelt. Die modus kennen we als Pro Clubs en ook hierover valt voor FIFA 23 een en ander te vertellen. In de eerste plaats is goed om te weten dat Pro Clubs en de Volta-modus nu nauwer met elkaar verbonden zijn. EA’s idee hierbij is dat Volta en Pro Clubs beide bedoeld zijn om met andere spelers samen te worden gespeeld. Om die reden bouw je in FIFA 23 dan ook één speler en daarmee verdien je ervaringspunten en seizoenspunten in beide spelmodi. Met ervaringspunten stijg je in level, waarmee je perks verdient en beter wordt. De verdiende seizoenspunten kun je uitgeven in ingamewinkels aan allerlei cosmetische items, om jouw prof de look mee te geven die jij voor ogen hebt.
EA heeft beide spelmodi nieuwe minigames gegeven. In Volta betekent dat dat je nieuwe Arcade-games tegenkomt en in Pro Clubs heb je nu Skill Games. Die ken je deels wel uit andere modi, maar nu kun je de spelletjes spelen terwijl je wacht op je medespelers. De game houdt bij welke leden van je club de beste scores hebben en reset de ranglijsten periodiek, zodat je steeds opnieuw wedstrijdjes kunt doen. In Pro Clubs is verder de Drop-Ins-modus veranderd. De helften zijn nu korter en er wordt bij gelijke stand golden goal gespeeld, zodat wedstrijden sneller voorbij zijn en je makkelijker in nieuwe potjes terecht kunt komen. Volta bevat nu, naast enkele nieuwe minigames, grotere stadions met daarin grotere doelen en muren die de bal harder laten terugkomen dan voorheen, waardoor het spelen via de muur nu een realistischere tactiek is.
Voorlopige conclusie
FIFA 23 lijkt een waardige afsluiter te worden voor de langlopende voetbalgameserie van EA Sports. De game laat op diverse vlakken leuke verberteringen zien, met daarbij ook wat features waarvan we het eventuele succes nog even willen afwachten. Het power shot bijvoorbeeld is een leuke toevoeging, maar voelt ook wat kunstmatig en casual aan. De gameplay voelt verder al behoorlijk solide aan, waarbij het dribbelen er op een positieve manier uitspringt. De stadions zijn levendig en mede dankzij het realistischer ogende gras en dito doelnetten ziet het geheel er ook beter uit dan in voorgaande games. De aanpassingen aan de carrièremodus, Ultimate Team en de overige modi maken waarschijnlijk niet allemaal even veel verschil, maar dat is iets waar we in de review nader naar zullen kijken.