Maar waarom je moederbord waarbij de chipset maar een paar watt verbruikt? Dat kun je prima met een passief koelertje doen.
Oh dus, sinds wanneer bestaat een deftig moederbord alleen nog uit een chipset dat een beetje warmte afgeeft?
Je weet toch waarschijnlijk wel de verhalen van AMD bordjes waar de VRM's zo loeiheet worden bij een octocore FX dat de hele zooi instabiel wordt alleen door het sap wat de CPU van het bord vraagt. Het gaat alleen goed als deze actief worden gekoeld, zij het met een top-down CPU koeler of men een bord neemt met vanuit de fabriek al betere heatsinks en meer fasen. Intel is wel goed, maar chipset is maar 1 ding natuurlijk op een moederbord dat hitte gaat afgeven, al helemaal bij een full featured bord/platform als deze. De meeste waterblokken koelen dan ook juist nog meer de VRM's dan dat het alleen om een chipsetblokkie gaat. Reken maar uit, een southbridge is dan wellicht maar 6,5W TDP, de VRM's doen net zo veel als de wellicht overklokte CPU (voorbij de 140W dus), doe er evt. nog 1 of 2 PLX chips bij en etc.
Google maar eens op "tdp vrm x99", dan kom je uit op een tal van links met X99 borden waar de VRM's al half zijn uitgefikt onder enige load. En wat is het, noem het maar: brak VRM ontwerp, slecht soldeerwerk, gammele VRM drivers, te weinig fasen met te hoge amperage... maar een paal boven water is wel dat het spul loeiheet wordt, natuurlijk al helemaal bij te weinig koeling. Passief is leuk voor je budgetspul, een mediaplayer, een kleine NAS, een Atom-driven pc'tje voor je officewerk, etc. Passief bij X99 is naar mijn mening pas echt geld over de balk gooien, onstabiliteit en misschien zelfs wel slopen van je dure hardware... je zal vast de eerste niet zijn.
Waar ik overigens wel wat moeite mee heb zijn de onbenullig torenhoge vraagprijzen van EKWB. Ja, ze zijn nog maar één van de enige fabrikanten die actief voor allerhande blokken ontwikkelen, maar kom nou: 120 euro voor 2 zulke lullige prutsblokjes waar nog meer plexi aan zit dan vernikkeld koper? Zo zie je maar weer dat monopolie op een markt altijd nadelig is voor de consument.