Samsung wilde benchmarkresultaten niet 'opkrikken', zo zegt de fabrikant in een reactie op de ophef die is ontstaan over het vals spelen bij benchmarks. De Zuid-Koreaanse telefoonmaker bevestigt wel dat sommige smartphones de kloksnelheden aanpassen bij bepaalde apps.
Samsung speelde vals door bij veel populaire benchmarks de processorkernen van de Galaxy Note 3 standaard op de maximale kloksnelheid te laten lopen, ook bijvoorbeeld in het hoofdmenu als die rekenkracht niet nodig is. Daardoor heeft de processor geen tijd nodig om kernen bij te schakelen en op hogere kloksnelheden te zetten, waardoor benchmarkresultaten hoger uitvallen.
Het is echter niet de bedoeling om hogere benchmarkresultaten te genereren, zo zegt Samsung in een reactie tegen CNet. "De Galaxy Note 3 maximaliseert de cpu- en gpu-kloksnelheden wanneer er features actief zijn die substantiële prestaties nodig hebben. Dit is geen poging om resultaten van bepaalde benchmarks op te krikken."
Samsung is niet de enige die benchmarkresultaten beïnvloedt door de snelheden van processorkernen standaard te maximaliseren. Ook HTC, LG en Asus zijn daar op betrapt. Omdat andere apps dan benchmarks, zoals games, niet profiteren van die modus, is dat een duidelijke poging om de resultaten op te drijven.
Mede vanwege de beïnvloedbaarheid is Tweakers meer dan een jaar geleden al gestopt met systeembenchmarks als AnTuTu, Quadrant en Vellamo, omdat bleek dat fabrikanten daarvoor actief aan het optimaliseren waren. De resultaten van die benchmarks bleken nietszeggend.
Een ander punt waardoor benchmarks niet langer relevant zouden zijn is throttling: omdat de huidige generatie processors snel warm wordt en daardoor zichzelf terugklokt, is een benchmarkresultaat alleen een theoretisch maximum. In de praktijk tijdens het spelen van een game worden die prestaties niet gehaald, omdat de processor binnen enkele minuten te warm wordt. Dat verschil kan oplopen tot 30 procent.
Tweakers is ook al enige tijd geleden op zoek gegaan naar alternatieven voor huidige cpu- en gpu-benchmark, maar totdat die zijn gevonden en getest rapporteren we nog de huidige benchmarks met kritische kanttekeningen. Omdat de optimalisaties geen dramatische invloed blijken te hebben, blijven ze goed om verschillen tussen generaties processors te meten.
De Samsung Galaxy Note 3 herkent 3DMark en schakelt automatisch alle processorkernen in op de maximale kloksnelheid - zelfs al in het hoofdmenu. In een normale situatie met een load van slechts enkele procenten had de soc enkele kernen automatisch uitgeschakeld en de andere in kloksnelheid verlaagd om de accu te sparen en te voorkomen dat de telefoon warm wordt.