ST-Ericsson heeft op elektronicabeurs CES een nieuwe dualcore-processor voor mobieltjes gepresenteerd. De L8580 heeft twee op een Cortex A9-core gebaseerde processorkernen en een PowerVR SGX544-gpu van Imagination. De processorkernen kunnen draaien op 2,5GHz.
ST-Ericsson noemt zijn nieuwe soc eQuad. De L8580 volgt onder meer de U8500 op, die ook te vinden is in diverse telefoons van Sony en Samsung, waaronder de Xperia P, Xperia Sola, Galaxy S Advance, Galaxy Ace 2 en Galaxy S III Mini. De soc heeft net als de U8500 processorkernen die zijn gebaseerd op een Cortex A9-core, in plaats van de nieuwere Cortex A15-core in de Nvidia Tegra 4 en Samsung Exynos 5 Octa.
De gpu in de soc is de Imagination PowerVRSGX544, dezelfde als in de nieuwste iPads. Het lijkt er echter op dat de soc een singlecore-gpu gebruikt, in plaats van de multicore-versies in iPads. De processorkernen kunnen geklokt worden op 2,5GHz, maar kunnen ook lager geklokt worden om op 0,6V te werken en zo de accuduur van telefoons te verlengen. Op de die is ook plek voor een modem die signalen van 2g-, 3g- en 4g-netwerken kan verwerken.
De nieuwe chip van ST-Ericsson is nog niet gebruikt in een aangekondigde telefoon. Het is onduidelijk of er telefoons komen van bekende fabrikanten met deze processor erin; de U8500 werd gebruikt als goedkope dualcore-processor. Als dit de goedkoopste dualcore-soc op de markt blijkt te zijn, is er een kans dat ook deze processor zijn weg vindt naar midrange-toestellen voor de Europese markt.
Update, maandag: Zoals robb7 en Ralph Smeets terecht opmerken, is de L8580 geen quadcore, maar een dualcore: de twee fysieke kernen kunnen opereren in twee verschillende modi, waardoor het volgens ST-Ericsson 'effectief een quadcore' is; vandaar de marketingnaam eQuad.