De FSF is compleet doorgeslagen. Microsoft heeft nog geen enkele keer gezegd dat ze andere OS-en willen uitsluiten met secure boot en secure boot als techniek sluit ook absoluut geen andere OS-en uit.
Als ze dat willen zullen ze dat zeker niet zeggen en ze zullen het aan de OEM's en de
bios UEFI-makers overlaten om het kunnen uitzetten van die optie al dan niet te blokkeren. En als Microsoft dat doet met heel stille hints aan de makers, dan doet Microsoft het niet zelf, en kunnen ze die ook niet aanklagen. Bewijzen ervoor dat Microsoft dat oplegt zijn er dan immers niet. Met de illegale kortingen is dat al moeilijk maar met dit is het helemaal niet aan te tonen.
Nee, bij Red Hat hebben ze het zich ook afgevraagd en een Microsoft medewerker heeft vervolgens ontkent dat dit het geval zou zijn. Dat is echter een standpunt dat
- niet officiëel is (al is het natuurlijk voor Microsoft ook niet interessant als Windows niet meer geïnstalleerd kan worden op systemen zonder secire boot, in ieder geval in een overgangsperiode. Vanaf Win8sp1 of Win9, als inmiddels voldoende fabrikanten overgegaan zijn op UEFI met secure-boot-optie kunnen ze dat altijd veranderen)
- Microsoft kan altijd, publiekelijk of onaangekondigd dat standpunt veranderen.
Verder is het ook niet MS die secure boot zodadelijk gaat implementeren. MS schrijft namelijk geen BIOS software en MS heeft ook weinig macht over de bedrijven die dat wel doen.
Nee, maar ze kunnen wel blokkeren dat Windows opstart als deze optie niet aanwezig is in het
BiosUEFI of als deze aanwezig is maar uit is gezet.
Dat doen ze nu nog niet omdat de meeste consumenten-merken nog een bios hebben, geen UEFI en dus secureboot niet ondersteunen.
Tot nu toe is secure boot niet meer dan een optie (zie link boven) die de binaries die gebruikt worden bij opstarten controleert om zo low-level attacks tegen te houden. Dit kan ondersteund worden door veel meer OS makers dan MS.
Klopt, Apple kan dat ook, en Oracle Solaris (is immers geen FLOSS).
Bij linux distributies, ook de grote zoals Ubuntu, Red Hat en Suse zal het in strijd zijn met de GPL-licenties.
Het enige probleem bij Linux is dat er niet 1 duidelijk orgaan is die een certificaat aan kan vragen om wat binaries te signen, hoewel voor grote distributies als Ubuntu dit geen probleem zal zijn. Ook zal het lastig zijn voor mensen die zelf hun kernel compilen (hoeveel zijn dat er). Maar voor dit soort 'probleem' gevallen zal er mogelijk slechts maar een melding verschijnen met 'could not boot securely' (zie tekst attempt secure boot') en verder kan de optie gewoon uit.
Financiëel is het voor grote distributies misschien geen probleem, echter licentietechnisch dus wel. Je moet bij GPL-gelicentieerde software dan ook de signature meeleveren zodat de gebruiker zijn eigen binaries kan signeren. Daarmee is het stukje veiligheid gelijk weg want dan kunnen malware-makers dat ook met die signature.
Wat de FSF nu doet is precies waar ze MS al jaren van betichten: paniek zaaien en de ander zwart maken. Juist terwijl MS steeds opener is gaan staan ten opzichte van Open-Source software. Misschien voelen ze zich obsolete en bedreigt omdat ze niet meer 1 grote vijand hebben.
Één grote vijand hebben ze al heel lang niet, Apple wordt ook steeds geslotener en Oracle is zeker geen vriend.
Waat de FSF voor waarschuwd is iets dat zou kunnen gebeuren, als je de tekst leest blijkt dat ook. Ze beschuldigen nog niemand, ze waarschuwen er alleen voor.
Ja ik maak hier een paar assumpties maar die zijn een stuk minder wild dan die van de FSF die denkt dat MS zomaar even alle OS bouwers behalve zichzelf de wereld uit gaat helpen, I mean wtf!
Kijk daarmee geef je jezelf prijs:
I mean wtf je maalt er niet om, zou het alleen maar fijn vinden als het inderdaad gebeurd. Dan ben je in één klap af van iedereen een FLOSS-OS gebruikt en dus komen die hier niet meer zeuren, er valt dan immers toch niets meer aan te veranderen.
[Reactie gewijzigd door BeosBeing op 23 juli 2024 18:09]