Kabelmonopolie op BBC loopt ten einde

Het lijkt erop dat de Britse publieke zenders BBC 1 en 2 in Nederland binnenkort niet uitsluitend meer via de kabel te bekijken zullen zijn. De BBC zal waarschijnlijk toestemming geven voor de verspreiding via andere kanalen, zoals Digitenne.

De zenders BBC 1 en 2 zijn in Nederland al lange tijd erg populair, maar op dit moment zijn ze alleen via de grote kabelbedrijven te ontvangen. Hierdoor heeft de kabel een aanzienlijk concurrentievoordeel ten opzichte van andere, nieuwe manieren van verspreiding, zoals Digitenne en internettelevisie. Pogingen om toestemming voor verspreiding te krijgen via andere kanalen hebben tot nu toe geen succes gehad. De Nederlandse vertegenwoordiger van de BBC verklaarde onlangs nog dat de omroep helemaal niet is geïnteresseerd in verspreiding binnen Nederland en dat de beschikbaarheid van BBC 1 en 2 via de kabel uit een gewoonterecht voortvloeit.

BBC logoNaar aanleiding van Kamervragen en klachten van concurrenten van de kabelaars gingen vertegenwoordigers van de OPTA praten met de BBC in Engeland. Daar bleek men heel wat makkelijker over een ruimere verspreiding in Nederland te denken dan bij de Nederlandse vertegenwoordiger, zo meldt Trouw. Het Belgische telecombedrijf Belgacom heeft al toestemming gekregen om BBC 1 en 2 via internettelevisie aan te bieden. Het ziet ernaar uit dat Nederlandse aanbieders die toestemming binnen niet al te lange tijd ook zullen krijgen, waarna het monopolie van de kabel op de BBC-zenders verleden tijd zal zijn.

Door Arie Jan Stapel

Nieuwsposter / PowerMod

13-03-2009 • 11:19

77

Submitter: Doane

Reacties (77)

77
73
33
4
0
6
Wijzig sortering
De BBC en de andere zenders (ITV's/Channel 4's/enz) zenden helemaal niet in het buitenland uit! Dat wij toevallig wel het signaal van de satellite mee kunnen pakken is (voor ons) mooi meegenomen maar dat is niet de bedoeling!

Zij dragen nl. alleen de rechten voor engeland af en willen natuurlijk ook niet voor de andere kijkers in de EU betalen (wat logisch is).

Hier kan je zien hoe de Astra2D gericht is en hoe groot je schotel moet zijn om te kijken via sat:
http://www.sateuropa.co.uk/images/largerastra2dfootprint.jpg
in nederland ram je de hele Astra 2 serie ( 2A 2B (2C) en 2D ) en de eurobird 1 prima binnen op 54 centimeter :)

de 2C staat weer tussen haakjes omdat die binnenkort gaat verhuizen naar 31.5 graden oost.. Sky Digital, Freesat etc gebruiken hem toch niet :)

dus wordt die elders ingezet door SES astra :)

naar het verliezen van de voormalige Sirius 2 ( Astra 5A :P )
Anoniem: 159387 13 maart 2009 17:31
Ik heb zelf het digitale pakket van Ziggo met de extra paketten voor BBC 3 en 4. Dit zijn eigenlijk de zenders die ik graag kijk vanwege de "double bill" family guy, en al de concerten en muziek docu's. 29,95 betaalde ik tot onlangs hiervoor.

Nu heb ik onlangs een 2de hands schotel voor 15 euro (geen gein) op de kop weten te tikken en kijk nu inderdaad via de Astra satellieten en hotbird de Duitse en Engelse zenders op een kleine Triax schotel, en die staat nog binnen achter een gordijn ook. Prima te ontvangen...

Ik heb dus ook meteen het extra pakket opgezegd, want ik zie de meerwaarde niet meer van al die extra zenders waar ik gewoon niet naar kijk, of alle herhalingen al tot den treuren voorbij heb zien komen (Discovery, World, Science, Travel & Living et cetera).

Ikzelf ben voorstander van het kiezen van zenders in plaats van pakketten, want er zijn zoveel zenders waar ik voor betaal en niet naar kijk.

Sinds ik satelliet heb begrijp ik eigenlijk pas (naar mijn mening) hoe consument onvriendelijk het allemaal in elkaar zit hier in Nederland.
Niet alleen BBC 1 & 2 zitten op de kabel in België (en sinds kort ook via iptv) Maar ook 3, 4 en Prime zijn er beschikbaar. 3 & 4 zijn wel betalend.
Anoniem: 128823 @kdhoe13 maart 2009 11:28
BBC 1, 2, 3, 4, news, HD... Allemaal gratis te ontvangen via schotel, oftewel voor nog geen 10 EUR met Kanaal Vlaanderen.
TV-vlaanderen heb je zelfs niet nodig, gewoon zien dat je Astra2 kan ontvangen.
Sterker nog: deze zenders zijn FTA (Free-To-Air), en daar heb je dus helemaal geen abo voor nodig (zoals hierboven reeds aangegeven). Enkel ontvangstapparatuur.

Idem voor zenders als Film4, Channel Four, Channel Five, Euronews, The Vault, etc.. Kijk maar eens op http://www.freesat.co.uk/
Niet alleen Belgacom (nu), maar via Telenet (en voorloper) zit BBC1 en 2 bij ons al bijna 20 jaar op de TV (Belgie)
BBC 1/2/3/4 en BBC HD kijk je toch ook voor niks op de schotel :D

en op Digitenne BBC 1/2 er bij? hmm? waar willen ze de capaciteit vandaan toveren?

nog een lagere bitrate? kanaal delen met Eredivisie live?

of toch maar een mpeg4 mux beginnen ? :-)

[Reactie gewijzigd door SMSfreakie op 23 juli 2024 01:07]

BBC 1/2/3/4 en BBC HD kijk je toch ook voor niks op de schotel
Niet iedereen heeft een schotel of de mogelijkheid die op te hangen.
en op Digitenne BBC 1/2 er bij? hmm? waar willen ze de capaciteit vandaan toveren?
Mpeg 4 gebruiken zoals je zelf aan aangaf is wellicht een optie.
Niet iedereen heeft een schotel of de mogelijkheid die op te hangen.
Schotel? - er is heus wel een alternatief hoor...... en imho kan deze ontvanger erg netjes weg gewerkt worden, je kan hem zelfs in de kleur van je dak spuiten.

En het feit dat iemand geen tv via de schotel kijkt, heeft algemeen meer met persoonlijke keuzes te maken, dan met het feit dat het niet mogelijk is.

[Reactie gewijzigd door GetaGrip op 23 juli 2024 01:07]

Als jij toevallig net naast een flat woont zal je "schoteltje" zonder verhoging geen moer ontvangen.
M'n vader woont naast een flat, en heeft de schotel nu gewoon in z'n tuin staan....niets aan de hand.
Mensen vergeten wel een dat een schotel met een redelijke hoek omhoog kijkt (30° ofzo), hierdoor heb je alleen last als het gebouw echt te groot is. (Of als je een boom plant vlak voor je schotel :P )
Die schotel kan wel onder een grote hoek kijken; de satelliet is niet 30° groot. Als er tussen de satelliet en de schotel een flatgebouw staat dan ben je het haasje.
Het richtpunt van een schotel is geen 30° (nog geen graad dacht ik), dus ik zei het goed., de hoek tussen horzontaal en waar de schotel heen kijkt is (dacht ik) 30°, hierdoor kun je op niet al te grote afstanden over redelijk grote objecten heen kijken.
Natuurlijk ontvang je niets als er ECHT iets tussen staan, je moet nog steeds in 1 rechte lijn zicht hebben. (Wat ik bedoelde te zeggen is dat dit veel vaker kan als mensen denken)
Of omdat men het simpelweg niet kan veroorloven ;)
Voor de niet HD zenders volstaat een setje van ongeveer 50 euro en dan heb je redelijk veel zenders. Voor iets meer geld kun je ook meteen de duitse zenders erbij pakken.
Dus echt duur is het niet.
Wil je Nederlandse zenders kijken word alles ineens duurder, maar daar ging het hier niet over.
Misschien is dit in nederland mogelijk, maar in belgië s BBC 1,2,3 & 4 niet via schotel te ontvangen met TV vlaanderen. En dit waren vroeger toen ik bij de kabel zat wel de kanalen die ik regelmatig bekeek.

Het is al goed dat Belgacom ook toestemming heeft om het uit te zenden, dan komt er misschien doorbraak voor sateliet ook.
Anoniem: 85411 @Psilax13 maart 2009 12:04
Ik heb 3 LNB's: 19,5/23/28 oost.
Ik kan perfect alle Engelse nemen, inclusief Channel4.
Je moet natuurlijk ook niet je schotel kopen via TV Vlaanderen he, dit is nu juist het gemakt van schotels, je koopt waar je wil, anders kan je beter bij de veel te dure (en niet-digitale nonsens) van telenet en belgacom blijven

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 85411 op 23 juli 2024 01:07]

Dat je de engelse zenders niet kunt ontvangen heeft niets met TV-Vlaanderen zelf te doen. Het zijn FTA-kanalen. Wel kan het zijn dat als je een TV-Vlaanderen goedgekeurde ontvanger gebruikt jeen met een aantal beperkingen opgescheept zit. Dat is bij CanalDigitaal iig wel zo. Ook moet je natuurlijk wel op de juiste positie uitlijnen. Dit is voor de engelsen 28,2 graden oost i.p.v. 19,2 graden oost.
Op de schotel (Canal Digitaal Satelliet) kan ik echt geen BBC 1,2, 3 en 4 krijgen hoor?
Alleen maar BBC Prime, BBC World News en BBC HD (ASTRA 28.2) ;)

[Reactie gewijzigd door stephenophof op 23 juli 2024 01:07]

Dan moet je eens leren hoe je ontvanger werkt.
Als je WEL BBC HD kan ontvangen op 28,2, kan je ZEKER ook alle andere engelse kanelen van BBC, ITV en Channel 4 ontvangen.
Die zijn FTA (Free-To-Air) dus gewoon even zoeken op die satelliet en je hebt ze....
Alleen voor ITV HD moet je even wat knutselen (die hebben hun geluid/video niet standaard....maar verder niet gecodeerd)
Anoniem: 290425 @SMSfreakie13 maart 2009 11:34
Ja, ik kijk ook regelmatig BBC HD op de schotel via 'n Kathrein UFS 910 HD ontvanger. Ook ITV HD is nu "Free to Air" the ontvangen, alhoewel die kwalitatief wat mindere programma's heeft dan BBC HD.
ITV is vooral kwantitatief de mindere! Gemiddeld minder dan een uur per dag uitzending is niet best.
Dat werd tijd! Nu kunnen de niet-kabelbezitters eindelijk Top Gear (en de andere goede programma's) op een legale manier volgen :)

Wel vreemd trouwens dat uitgerekend een Nederlandse woordvoerder zo van mening verschilt met de BBC in Engeland, wat is nu helemaal de functie van die persoon?
Dat werd tijd! Nu kunnen de niet-kabelbezitters eindelijk Top Gear (en de andere goede programma's) op een legale manier volgen :)

Wel vreemd trouwens dat uitgerekend een Nederlandse woordvoerder zo van mening verschilt met de BBC in Engeland, wat is nu helemaal de functie van die persoon?
Lekker boeiend of je je Top Gear eps download want het is de BBC dus geen reclame dus of je nou download of op de tv kijkt boeit toch ook geen hol.
Het aantal kijkers is een indicatie voor auto fabrikanten of ze hun auto door een programma willen laten bespreken.

Een gedownloade aflevering telt niet mee, dus ja, het is voor de BBC dus wel degelijk van belang dat zoveel mogelijk mensen het "direct" vanaf de BBC zelf kunnen zien.

Ongeacht of het nu een publieke of commerciele zender is.
Probleem is alleen bij Top Gear dat de autofabrikanten eigenlijk geen woord te zeggen hebben over welke auto's er in 't programma komen. Ze staan eerder allemaal te smeken om ze erin te krijgen, terwijl TG toch voorn. sportautos test en challenges houdt en niet zo zeer uitgebreid (gezins/personen)auto's test. Alleen Bugatti heeft een tijdje moeilijk gedaan om de Veyron aan de Stig te overhandigen, maar ja met de megabudgetten van de BBC hebben ze 't toch voor elkaar gekregen ;)

Overigens wordt een stuk naar boven in deze React gezegd (ook met +1 beoordeeld!)
Hoeveel mensen er daarna bij die maatschappijen kijken zal de BBC verder niet echt interesseren, zolang het er maar genoeg zijn zodat de zenders in het pakket blijven.
Wat ackermans beweert is dus weer precies het tegenovergestelde. Ik denk eerlijk gezegd ook dat het de BBC niet uitmaakt. Ze kunnen immers ook niet bepalen hoeveel mensen naar hun programmas kijken via de schotel e.d. Bovendien worden kijkcijfers toch alleen bepaald door een speciale fractie mensen met een 'kijkkastje'. Die gebruiken sowieso kabel-tv, in NL zijn dat er zo'n 1200. Die 'bepalen' dus zogenaamd 't kijkgedrag van 16 mln mensen. Alleen al dat deze mensen allemaal kabel hebben en zich hebben opgegeven voor kijkonderzoek zet ze al in een bepaalde bevolkingsgroep, dus authenticiteit van de kijkcijfers is imho beperkt. Bovendien is het systeem makkelijk te manipuleren door en 100 van die 1200 mensen over te halen naar programma X te kijken en in te vullen dat ze 99 gasten hadden. En hoppa, "Tijd voor MAX" heeft opeens 4 miljoen kijkers :P
goede kijkcijfers (nationaal en internationaal) zijn wel belangrijk voor het voortbestaan van wat mogelijk de meest gedownloade show ter wereld is.
Nu maar hopen dat het FTA wordt via digitenne, kan ik ze ook kijken met m'n budget-stickje zonder smartcard.
Dat denk ik niet hoor, het blijft onderdeel van gewone pakket lijkt me.
Anoniem: 183324 13 maart 2009 11:51
Wij betalen geen "TV license" voor de BBC zoals ze in Engeland moeten doen voor de BBC, dus ik kan mij voorstellen dat vanuit financieel oogpunt er eerst wat geregeld moet worden. Maar persoonlijk kijk ik heel vaak naar de BBC en ze hebben nog steeds goede series op (bv Ashes to Ashes, Hustle en natuurlijk Top Gear) dus niet alles is vershuisd naar 3 en 4.
Voor mij is dit wel een reden geweest om niet naar Digitenne te gaan. Misschien ben ik dan in de minderhied, maar het heeft wel de kabelaars een voordeel gegeven. Als dit anders wordt dat overweeg ik wel om over te stappen.
Yep, Belgacom heeft sinds begin deze maand BBC 1 & 2 toegevoegd aan het basispakket. BBC 3, 4, CBBC ... zitten in het optiepakket. BBC HD is voorlopig nog gratis.
Anoniem: 292610 13 maart 2009 11:30
BBC1 en BBC2 zijn niet meer zo interessant als "vroeger" , films en sitcoms zijn geloof ik verhuisd naar de gecodeerde BBC3 en BBC4. BBC1 en BBC2 zijn nu nieuws en engelse producties. Daardoor zal de BBC ook wel minder rechten hoeven af te dragen voor uitzending in het buitenland .. en wordt het makkelijker om BBC1 en BBC2 meer verspreid te distribueren.
Op de schotel is BBC 3 en BBC 4 niet gecodeerd en alleen op de kabel zitten die in een duurder pakket. Als je op satelliet tuner scant naar BBC 3 en BBC 4 doe het dan na 20 uur dan heb je overdag ook beeld of was het nu andersom....gewoon proberen zou ik zeggen.
Daarvoor is er ook beeld, namelijk CBBC en Ceebeebies (juist ja, de kinderkanalen)
BBC3 is vooral nieuwe comedies en BBC4 is "zware" cultuur. Meeste films/series zijn nog op BBC1 en 2, maar vooral later op de avond. Je hebt ook andere freeview kanalen zoals Film4 die alleen maar films uitzenden en niet achter de decoder zitten. Film4 heeft ook geen reclame om de 5min zoals in NL, maar 4x per film oid, en dan ook nog kort.

Als je wilt weten wat er op de UK tv is: www.tvtv.co.uk heeft alles online.
Hela, sinds wanneer zijn BBC3 en 4 gecodeerd? :?
Al vrij lang, op de kabel hier :)
De reden dat ik een satelliet set heb genomen. (FTA)
Dus ter verduidelijking: Bij ziggo op de kabel zitten BBC 1 en 2 in het standaard pakket, en BBC 3 en 4 niet (extra duur pakket)
Op de satelliet is het allemaal gratis te ontvangen.
Wel live 6-nations rugby, Match of the Day en Top Gear
Alle grote sportevenementen zo'n beetje. En de Engelse producties is juist waar je de BBC voor in huis haalt. Programma's als Planet Earth, The Tudors en Dr. Who zijn, onafhankelijk van of het je ding is erg goede programma's die mijlen beter zijn dan wat Nederlandse omroepen in elkaar prutsen.
BBC 3 en 4 zitten afaik in nederland ook op de Digitale kabel?

1 en 2 zitten iig bij Ziggo gewoon in het analoge pakket :?

nouja ik kijk toch wel via de schotel.. krijg ik ITV 1/2/3/4 en Channel 4 er ook nog eens gratis bij ;)
BBC 1,2,3 en 4 zitten niet bij KPN op digitale tv, noch op Digitenne:

http://www.kpn.com/tv/interactieve-tv/zenderaanbod.htm

Bij Ziggo inderdaad al wel:

http://www.3-in-1.nl/ziggo/digitale-televisie-zenders

Bij KPN heb je alleen al wel BBC Prime en world.

Dus voor veel gebruikers is dit een vooruitgang. Maar om nou te zeggen dat er mensen een pakket of aanbieder niet nemen omdat ze geen BBC kunnen zien? Het zou kunnen, maar ik heb er nog niet van gehoord.
Wij hebben er serieus over nagedacht toen we van de kabel naar KPN Interactief gingen. Maar de kwaliteit van digitale televisie bij CaiWay werd in rap tempo zo slecht dat we gekozen hebben voor de rest van de zenders die we ook kijken dan slechte kwaliteit met BBC 1/4.

Als daar dan nu binnenkort BBC 1 en 2 bijkomen dan scheelt dat alweer de helft :)
ik dus. ik wilde aanvankelijk digitenne nemen maar dat ging dus mooi niet door zonder de bbc 1+2
Het ontbreken van BBC 1 en 2 bij Digitenne was voor mij de reden om alle diensten bij Casema (Ziggo) onder te brengen.
Is 't gehele Engelse pakket niet gratis dan? Via de schotel uiteraard gericht op de Britse eilanden?

[Reactie gewijzigd door netblade op 23 juli 2024 01:07]

de freeview TV kanalen wel (aldaar via hun 'digitenne' en via de wok). BBSKY etc zitten wel achter een kaartje verscholen. Zie http://www.freeview.co.uk/

kijktip: Vandaag is het red-nose-day !

[Reactie gewijzigd door franssie op 23 juli 2024 01:07]

BBC 3 en 4 zitten afaik in nederland ook op de Digitale kabel?
1 en 2 zitten iig bij Ziggo gewoon in het analoge pakket
en de titel van dit bericht:
Kabelmonopolie op BBC loopt ten einde

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.